Najlepšie kuchynské roboty 2021 – recenzie, test, porovnanie

Na jednoduché mixovanie a šľahanie vám určite postačí aj ponorný alebo ručný mixér, keď však už ide varenie a pečenie pre veľkú rodinu je namieste uvažovať aj o dobrom kuchynskom robotovi. Ušetrí vám čas vďaka väčšej variabilite a bohatšiemu príslušenstvu. Tam, kde mixér už nestačí, nastupuje sila kuchynského robota, ktorý zvládne oveľa väčší počet činností pri úprave potravín.

Použitie kuchynského robota

Aký robot si však vybrať, ktoré parametre sú dôležité? Vybrať dobrý kuchynský robot nie je vôbec jednoduché. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto robotov, určite získate kvalitný produkt, ktorý vám bude robiť radosť.

Najlepšie kuchynské roboty

Názov Hodnotenie Detail
Delimano Pro   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Kenwood KVL 6370 S Chef XL Elite   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Klarstein Bella Pico 2G   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Eta 0028 90061 Gratus Max III   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Tefal QB 310138   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
ETA Gratus Vital II 0028 90092   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sencor STM 3730SL-EUE3   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Kuchynské roboty – recenzie

Kuchynský robot ETA, Bosch, Delimano, Sencor, Klarstein alebo Kenwood? Na výber je množstvo značiek a modelov, čo výber trochu komplikuje. Aby sme vám s ním čo najviac pomohli, pozreli sme sa bližšie na niekoľko obľúbených kuchynských robotov a pripravili pre vás ich recenzie.

Ako vybrať kuchynský robot

Každá dobrá gazdinka si chce robotu v kuchyni uľahčiť. Kuchynských spotrebičov, ktoré im s varením a pečením pomáhajú, je dnes na trhu veľa. Chceme ich všetky. Ale kde ich uložiť, keď je kuchyňa taká malá? Multifunkčný kuchynský robot tento problém vyrieši. Skrýva v sebe niekoľko prístrojov, ktoré potrebujete, nezaberá veľa miesta a môžete ho mať stále po ruke. Na čo sa pri jeho výbere zamerať?

Čo všetko kuchynský robot dokáže?

Každý kuchynský robot by mal vedieť miešať, šľahať, strúhať, mixovať, krájať a hniesť. Tieto funkcie tvoria základnú výbavu každého robota. Jeho úlohou je pomáhať pri činnostiach, ktoré si v kuchyni chcete uľahčiť najčastejšie.

Žltý kuchynský robot

Tí, ktorí majú z varenia radosť a stále skúšajú nové recepty určite ocenia robota s rozšírenými funkciami, ako je mlynček na mäso, lis na ovocie, či odšťavovač. S dobre vybaveným robotom hravo zvládnete prípravu zdravej stravy, ale aj náročnejších kulinárskych špecialít.

Food processor

Food processor je určený najmä na krájanie, sekanie a strúhanie. To, čo v kuchyni potrebujete asi najčastejšie. Často sa o ňom hovorí ako o lacnejšom kuchynskom spotrebiči, ale nie je to vždy tak. Záleží na materiáli, z ktorého je vyrobený, na značke a celkovom dizajne. Príprava každodenných pokrmov bude vďaka nemu rýchlejšia a pomôže najmä s činnosťami, ktoré vyžadujú najviac času a nevykonávate ich radi.

Vyberte tak, aby niečo vydržal

Kuchynský robot má pomáhať. Nekupujete ho preto, aby sa na kuchynskej linke pekne vynímal. Áno, aj dizajn je dôležitý, ale chcete ho používať denne. Musí preto niečo vydržať.

Misa. Unesie všetko, čo jej naložíte?

Pri výbere multifunkčného robota myslite v prvom rade na to, aká veľká je misa. Väčšina modelov má misu s objemom do 2 litrov. Viete si predstaviť, že v tejto mise budete hniesť cesto a miešať plnky? Bude vám takáto stačiť? Pozrite si robot s väčšou misou.

Biely kuchynský robot

Pri pečení na sviatky, keď sa za jedným stolom stretne celá rodina to určite oceníte. 4-litrová nádoba postačí na prípravu koláčov a plniek aj pre väčšiu rodinu. Je misa vybavená uchom? Maličkosť, s ktorou sa vám bude pracovať lepšie.

Príkon a sila kuchynského robota

V nižšej cenovej kategórii nájdete aj prístroj s minimálnym príkonom 500 W. Ak ho budete používať minimálne a varíte len sebe, čo to vydrží. Každodenný pomocník musí byť silný. Vyberte si robot s príkonom aspoň 900 W, aby zvládol vymiesiť cesto, ale poradil si aj s mäsom. Vo všeobecnosti platí, že výkon rastie s počtom funkcií kuchynského robota. Čím viac ich má, tým je silnejší. 1400 a viac W majú už plne profesionálne prístroje a dokážu spracovať aj veľké množstvo surovín.

Planetárny systém si poradí sám

Radi pečiete? Čo hovoríte na cesto či plnku, ktorú robot nedokáže dostať z okrajov misy? Neznášate to! Planetárny systém mieša po eliptických dráhach a dostane sa aj k stenám misy. Všetky ingrediencie, ktoré na cesto či plnku potrebujete, robot pekne zmieša a steny misy ostanú čisté aj bez vašej pomociCentrálny systém miešania cesto pekne vypracuje, ale múku zo strán misy nezakomponuje. Ak chcete zapracovať naozaj všetko, čo do misy dáte, musíte robotovi trochu pomôcť.

Nastavte správnu rýchlosť a nechajte robota pracovať za vás. Niektoré roboty si rýchlosť a výkon dokážu nastaviť. Podľa toho, koľko surovín a aké mu naložíte. To je už naozaj inteligentný prístroj.

Spodný alebo vrchný pohon. Ktorý si vyberiete?

Obidva pohony sú medzi užívateľmi obľúbené, vrchný pohon je však technicky o niečo náročnejší.

 • Spodný pohon vychádza zo stredu nádoby a hriadeľ prechádza na jeho vrchnú časť, kde prichytíte všetky typy nástavcov, ktoré má robot k dispozícii. Nádoba sa na nástavec, ktorý posúva hriadeľ nasúva zhora.
 • Vrchný pohon má špeciálne otáčavé rameno a je technicky náročnejší. Sú ním vybavené prepracovanejšie roboty vyššej cenovej kategórie, ale sú obľúbenejšie. Pulzný spínač prebudí robota k životu, iba keď ho pritlačíte. Dobre s ním posekáte orechy alebo cibuľu.

Plast alebo kov? Čo si vyberiete?

Materiál je pri výbere multifunkčného robota veľmi dôležitý. Chcete, aby vám pomohol a aby dlho vydržal. Robota najčastejšie tvorí kombinácia plastu a kovuKvalitnejšie a drahšie modely sú celokovové. Vyrábajú sa z nehrdzavejúcej ocele a vidieť to už na prvý pohľad.

Červený kuchynský robot

Je súčasťou robota, ktorý ste si vybrali mixér? Z čoho je vyrobená nádoba na mixovanie? Vydrží aj vyššie teploty či chlad? Nebude lepšie odolné sklo? Sú to detaily, na ktoré si pri kúpe robota v rýchlosti nespomeniete, ale pri jeho používaní ich určite oceníte. Kuchynský robot má byť pri práci stabilný. Gumené prisavky mu s tým pomôžu.

Doplnky

Výbava robota závisí od modelu, ktorý si vyberiete a koľko doň investujete. Predtým, ako si svojho nového pomocníka odveziete domov, skontrolujte, či škatuľa obsahuje všetko, čo výrobca sľubuje. Vyhnete sa mnohým nepríjemnostiam a nakoniec sa možno rozhodnete svoj výber zmeniť. Doplnky, s ktorými sa pri kuchynských robotoch stretnete najčastejšie:

 • hnetací hák,
 • metla na šľahanie,
 • metla na miešania,
 • nože na krájanie,
 • nadstavce na strúhanie,
 • nádoba na mixovanie,
 • nadstavec a nože na mletie mäsa a prípravu domácich údenín,
 • lis,
 • odšťavovanie,
 • krájač hranoliek.

Má robot všetko v základnej výbave? Dá sa príslušenstvo dokúpiť samostatne? Ak áno, zistite si ceny jednotlivých doplnkov. Nakoniec možno zistíte, že je lepšie investovať do robota, ktorý je pri prvej investícii síce drahší, ale pri cenách doplnkov vás nakoniec vyjde lacnejšie. S držiakom na príslušenstvo bude všetko prehľadnejšie a po ruke vždy, keď to potrebujete.

Funkcie kuchynského robota

Premyslite si, kde ho v kuchyni umiestnite. Chcete ho používať denne. Neodložte ho do skrinky, lebo sa vám nebude chcieť ho vyberať a skladať a nakoniec ho vôbec nevyužijete. Vyberte si tak, aby pasoval k zariadeniu a ostatným spotrebičom a aby ste ho naozaj využili. Údeniny každý deň nepripravujete. Zamerajte sa na to, čo v kuchyni robíte najčastejšie a podľa toho si vyberte.

Umývanie

Môžete prístroj rozmontovať a jeho jednotlivé súčiastky umyť v umývačke? Dajte si záležať na tom, aby ste čas, ktorý pri práci s robotom ušetríte, nestrávili jeho umývaním. Jednoduchý hladký dizajn sa vám bude udržiavať lepšie.

Návod na použitie

Prečítajte si, ako dlho môžete nechať prístroj v prevádzke a aký má robot maximálny počet dávok cesta, ktoré dokáže spracovať tesne za sebou. Aby ste ho zbytočne netrápili a robot sa nezahrial. Aj s týmito informáciami sa s vami výrobcovia ochotne podelia.

Bezpečnosť

Výrobcovia myslia aj na to, aby vám kuchynský robot vydržal čo najdlhšie, preto doň zakomponovali poistku proti prehriatiu motora a poistku proti jeho spusteniu. Aby sa nezapol a niečomu neublížil, keď pri zostavení nesadne všetko tak, ako má.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Potrebujem kuchynský robot? Načo všetko sa dá použiť? Oplatí sa investovať do drahšieho modelu? Toto sú len niektoré z otázok, ktoré vás ohľadom výberu kuchynského robota zaujímajú. Aby sme vám s výberom pomohli čo najviac, rozhodli sme sa na najčastejšie z nich odpovedať.

Plastový alebo kovový kuchynský robot? Aká kombinácia je najlepšia?

V prípade, že vám to financie dovolia, určite zvoľte kovové prevedenie. Kovové misy a príslušenstvo sa jednoduchšie čistia a sú odolnejšie.

Aký príkon kuchynského robota si mám zvoliť?

V krátkosti – čo najväčší. Aspoň sa vám nestane, že bude mať robot problém vymiesiť tuhšie cesto.

Oplatí sa investovať do známejšej značky kuchynských robotov?

Určite áno, a to z viacerých dôvodov. U firmy, ktorá je známa a má svoju históriu, ľahšie vybavíte reklamáciu, nebudete mať problém s technickou podporou, nákupom náhradných dielov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 16.09.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 20.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/07/2021 19:37
Betka

Ja mám doma kuchynského robota ETA Gratux Max III a je to všestranný a praktický pomocník. Tento model som si kúpila na základe odporúčania od kamarátky, ktorá ho vlastní už dlhšiu dobu. Oceňujem perfektný výkon, kovové prevody a tiež to, že konečne ide o robota, ktorý vymiesi kysnuté cesto. Robot nie je taký hlučný, ako som si pôvodne myslela pri danom výkone. Páči sa mi veľká miska na šľahanie, rýchlosť i výsledok práce a tiež ľahká manipulácia. Jednotlivé dielce sa ľahko zapájajú a ďalšie príslušenstvo je možné dokupovať si. Vyzdvihujem možnosť nastavovať nadstavce na hnetenie, šľahanie aj miešanie výškovo. S týmto robotom som spokojná, pretože splnil moje očakávania a navyše je za rozumnú cenu. Odporúčam ho aj ostatným.

11/07/2021 08:30
Karolína

Za všestranného a vysoko kvalitného kuchynského robota považujem Kenwood KVL 6370 S Chef XL Elite. Mám ho už nejaký ten čas, a tak viem objektívne zhodnotiť jeho výhody aj nevýhody. Páči sa mi veľká miska na miešanie, v ktorej sa komfortne pracuje aj celokovové telo prístroja, ktoré je masívne a dúfam, že dlho vydrží. Robot má podľa mňa tichý chod, mala som v rukách už aj oveľa hlučnejšie prístroje. Oceňujem silný a výkonný motor, možnosť dokúpiť si veľa ďalších doplnkov či celkové profesionálne prevedenie prístroja. Plus dávam za pekný dizajn a jednoduchú manipuláciu. Je to univerzálny stroj, ktorý toho zvládne naozaj veľa a v kuchyni dokáže nahradiť viacero spotrebičov. Za mňa bol tento prístroj perfektnou voľbou a jeho kúpu neľutujem, hoci nie je najlacnejší.

24/11/2020 20:48
stefan nagy

Robot by mal mať min 1200W a pevnú a odolnú prevodovku ktorá vydrží viac ako jeden rok, a nie plastovú. Taký výrobok si potom po roku možte položiť akurát do poličky. S pozdravom metalica.

20/01/2020 23:24
Eva

za mna the best kuchynsky robot - Braun 150

23/11/2018 15:34
robi

No zaujímavé že sa sem nedostal robot ROYALTYLINE PKM1900.7BG 1900W cez BOSCH až po hračky s Lidlu sme už na kuchyni mali asi všetko , ale silou a odolnosťou je zatiaľ u nás tento TOPuž 3,5roka !!! Bohužiaľ už sa nedá zohnať preto študujeme čo kúpiť aby sme skresali koniec roka vo firme...

17/02/2017 20:08
Zofka

Jednoznacne musim potvrdit, ze tento robot je "The best" vyborne funkcie, parametre a hlavne mozete s nim struhat ovocie, cokoladu, tvrdy chleib, proste vsetko.. Lahke umyvanie dobra udrzba a udrziavanie. Skoda, ze som ho kupila za omhoho vacsiu cenu, keby som vedela skor tak vyuzijem zlavy, ktore som nasla.

26/11/2016 16:04
peter štefa

máte doplnky k mixéru BOSCH ProfiMixx 46 (mlynček na kávu a odšťavovač)?

Pridať komentár