Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie kuchynské roboty 2019 – Veľký test kuchynských robotov

Na jednoduché mixovanie a šľahanie vám určite postačí aj ponorný alebo ručný mixér, keď však už ide varenie a pečenie pre veľkú rodinu je namieste uvažovať aj o dobrom kuchynskom robotovi. Ušetrí vám čas vďaka väčšej variabilite a bohatšiemu príslušenstvu. Tam, kde mixér už nestačí, nastupuje sila kuchynského robota, ktorý zvládne oveľa väčší počet činností pri úprave potravín.

Použitie kuchynského robota

Aký robot si však vybrať, ktoré parametre sú dôležité? Vybrať dobrý kuchynský robot nie je vôbec jednoduché. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto robotov, určite získate kvalitný produkt, ktorý vám bude robiť radosť.

Najlepšie kuchynské roboty

Ako vybrať kuchynský robot

Každá dobrá gazdinka si chce robotu v kuchyni uľahčiť. Kuchynských spotrebičov, ktoré im s varením a pečením pomáhajú, je dnes na trhu veľa. Chceme ich všetky. Ale kde ich uložiť, keď je kuchyňa taká malá? Multifunkčný kuchynský robot tento problém vyrieši. Skrýva v sebe niekoľko prístrojov, ktoré potrebujete, nezaberá veľa miesta a môžete ho mať stále po ruke. Na čo sa pri jeho výbere zamerať?

Čo všetko kuchynský robot dokáže?

Každý kuchynský robot by mal vedieť miešať, šľahať, strúhať, mixovať, krájať a hniesť. Tieto funkcie tvoria základnú výbavu každého robota. Jeho úlohou je pomáhať pri činnostiach, ktoré si v kuchyni chcete uľahčiť najčastejšie.

Žltý kuchynský robot

Tí, ktorí majú z varenia radosť a stále skúšajú nové recepty určite ocenia robota s rozšírenými funkciami, ako je mlynček na mäso, lis na ovocie, či odšťavovač. S dobre vybaveným robotom hravo zvládnete prípravu zdravej stravy, ale aj náročnejších kulinárskych špecialít.

Food processor

Food processor je určený najmä na krájanie, sekanie a strúhanie. To, čo v kuchyni potrebujete asi najčastejšie. Často sa o ňom hovorí ako o lacnejšom kuchynskom spotrebiči, ale nie je to vždy tak. Záleží na materiáli, z ktorého je vyrobený, na značke a celkovom dizajne. Príprava každodenných pokrmov bude vďaka nemu rýchlejšia a pomôže najmä s činnosťami, ktoré vyžadujú najviac času a nevykonávate ich radi.

Vyberte tak, aby niečo vydržal

Kuchynský robot má pomáhať. Nekupujete ho preto, aby sa na kuchynskej linke pekne vynímal. Áno, aj dizajn je dôležitý, ale chcete ho používať denne. Musí preto niečo vydržať.

Misa. Unesie všetko, čo jej naložíte?

Pri výbere multifunkčného robota myslite v prvom rade na to, aká veľká je misa. Väčšina modelov má misu s objemom do 2 litrov. Viete si predstaviť, že v tejto mise budete hniesť cesto a miešať plnky? Bude vám takáto stačiť? Pozrite si robot s väčšou misou.

Biely kuchynský robot

Pri pečení na sviatky, keď sa za jedným stolom stretne celá rodina to určite oceníte. 4-litrová nádoba postačí na prípravu koláčov a plniek aj pre väčšiu rodinu. Je misa vybavená uchom? Maličkosť, s ktorou sa vám bude pracovať lepšie.

Príkon a sila kuchynského robota

V nižšej cenovej kategórii nájdete aj prístroj s minimálnym príkonom 500 W. Ak ho budete používať minimálne a varíte len sebe, čo to vydrží. Každodenný pomocník musí byť silný. Vyberte si robot s príkonom aspoň 900 W, aby zvládol vymiesiť cesto, ale poradil si aj s mäsom. Vo všeobecnosti platí, že výkon rastie s počtom funkcií kuchynského robota. Čím viac ich má, tým je silnejší. 1400 a viac W majú už plne profesionálne prístroje a dokážu spracovať aj veľké množstvo surovín.

Planetárny systém si poradí sám

Radi pečiete? Čo hovoríte na cesto či plnku, ktorú robot nedokáže dostať z okrajov misy? Neznášate to! Planetárny systém mieša po eliptických dráhach a dostane sa aj k stenám misy. Všetky ingrediencie, ktoré na cesto či plnku potrebujete, robot pekne zmieša a steny misy ostanú čisté aj bez vašej pomociCentrálny systém miešania cesto pekne vypracuje, ale múku zo strán misy nezakomponuje. Ak chcete zapracovať naozaj všetko, čo do misy dáte, musíte robotovi trochu pomôcť.

Nastavte správnu rýchlosť a nechajte robota pracovať za vás. Niektoré roboty si rýchlosť a výkon dokážu nastaviť. Podľa toho, koľko surovín a aké mu naložíte. To je už naozaj inteligentný prístroj.

Spodný alebo vrchný pohon. Ktorý si vyberiete?

Obidva pohony sú medzi užívateľmi obľúbené, vrchný pohon je však technicky o niečo náročnejší.

 • Spodný pohon vychádza zo stredu nádoby a hriadeľ prechádza na jeho vrchnú časť, kde prichytíte všetky typy nástavcov, ktoré má robot k dispozícii. Nádoba sa na nástavec, ktorý posúva hriadeľ nasúva zhora.
 • Vrchný pohon má špeciálne otáčavé rameno a je technicky náročnejší. Sú ním vybavené prepracovanejšie roboty vyššej cenovej kategórie, ale sú obľúbenejšie. Pulzný spínač prebudí robota k životu, iba keď ho pritlačíte. Dobre s ním posekáte orechy alebo cibuľu.

Plast alebo kov? Čo si vyberiete?

Materiál je pri výbere multifunkčného robota veľmi dôležitý. Chcete, aby vám pomohol a aby dlho vydržal. Robota najčastejšie tvorí kombinácia plastu a kovuKvalitnejšie a drahšie modely sú celokovové. Vyrábajú sa z nehrdzavejúcej ocele a vidieť to už na prvý pohľad.

Červený kuchynský robot

Je súčasťou robota, ktorý ste si vybrali mixér? Z čoho je vyrobená nádoba na mixovanie? Vydrží aj vyššie teploty či chlad? Nebude lepšie odolné sklo? Sú to detaily, na ktoré si pri kúpe robota v rýchlosti nespomeniete, ale pri jeho používaní ich určite oceníte. Kuchynský robot má byť pri práci stabilný. Gumené prisavky mu s tým pomôžu.

Doplnky

Výbava robota závisí od modelu, ktorý si vyberiete a koľko doň investujete. Predtým, ako si svojho nového pomocníka odveziete domov, skontrolujte, či škatuľa obsahuje všetko, čo výrobca sľubuje. Vyhnete sa mnohým nepríjemnostiam a nakoniec sa možno rozhodnete svoj výber zmeniť. Doplnky, s ktorými sa pri kuchynských robotoch stretnete najčastejšie:

 • hnetací hák,
 • metla na šľahanie,
 • metla na miešania,
 • nože na krájanie,
 • nadstavce na strúhanie,
 • nádoba na mixovanie,
 • nadstavec a nože na mletie mäsa a prípravu domácich údenín,
 • lis,
 • odšťavovanie,
 • krájač hranoliek.

Má robot všetko v základnej výbave? Dá sa príslušenstvo dokúpiť samostatne? Ak áno, zistite si ceny jednotlivých doplnkov. Nakoniec možno zistíte, že je lepšie investovať do robota, ktorý je pri prvej investícii síce drahší, ale pri cenách doplnkov vás nakoniec vyjde lacnejšie. S držiakom na príslušenstvo bude všetko prehľadnejšie a po ruke vždy, keď to potrebujete.

Funkcie kuchynského robota

Premyslite si, kde ho v kuchyni umiestnite. Chcete ho používať denne. Neodložte ho do skrinky, lebo sa vám nebude chcieť ho vyberať a skladať a nakoniec ho vôbec nevyužijete. Vyberte si tak, aby pasoval k zariadeniu a ostatným spotrebičom a aby ste ho naozaj využili. Údeniny každý deň nepripravujete. Zamerajte sa na to, čo v kuchyni robíte najčastejšie a podľa toho si vyberte.

Umývanie

Môžete prístroj rozmontovať a jeho jednotlivé súčiastky umyť v umývačke? Dajte si záležať na tom, aby ste čas, ktorý pri práci s robotom ušetríte, nestrávili jeho umývaním. Jednoduchý hladký dizajn sa vám bude udržiavať lepšie.

Návod na použitie

Prečítajte si, ako dlho môžete nechať prístroj v prevádzke a aký má robot maximálny počet dávok cesta, ktoré dokáže spracovať tesne za sebou. Aby ste ho zbytočne netrápili a robot sa nezahrial. Aj s týmito informáciami sa s vami výrobcovia ochotne podelia.

Bezpečnosť

Výrobcovia myslia aj na to, aby vám kuchynský robot vydržal čo najdlhšie, preto doň zakomponovali poistku proti prehriatiu motora a poistku proti jeho spusteniu. Aby sa nezapol a niečomu neublížil, keď pri zostavení nesadne všetko tak, ako má.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre

23/11/2018 15:34
robi

No zaujímavé že sa sem nedostal robot ROYALTYLINE PKM1900.7BG 1900W cez BOSCH až po hračky s Lidlu sme už na kuchyni mali asi všetko , ale silou a odolnosťou je zatiaľ u nás tento TOPuž 3,5roka !!! Bohužiaľ už sa nedá zohnať preto študujeme čo kúpiť aby sme skresali koniec roka vo firme...

17/02/2017 20:08
Zofka

Jednoznacne musim potvrdit, ze tento robot je "The best" vyborne funkcie, parametre a hlavne mozete s nim struhat ovocie, cokoladu, tvrdy chleib, proste vsetko.. Lahke umyvanie dobra udrzba a udrziavanie. Skoda, ze som ho kupila za omhoho vacsiu cenu, keby som vedela skor tak vyuzijem zlavy, ktore som nasla.

26/11/2016 16:04
peter štefa

máte doplnky k mixéru BOSCH ProfiMixx 46 (mlynček na kávu a odšťavovač)?

Pridať komentár