Najlepšie hokejky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Správny výber hokejky je predpokladom toho, že sa vám bude dobre hrať. Navyše si zlepšíte svoju hernú techniku, predĺžite životnosť hokejky a tým ušetríte aj peniaze. Kvalitná hokejka by mala byť súčasťou výbavy každého nadšeného hráča. Ako sa však v množstve hokejok vyznať? Prezradíme vám, čo pred kúpou sledovať a na aké parametre sa zamerať.

Ako vybrať hokejku?

Postupne prejdeme od materiálu hokejky a vyhotovenia cez všetky dôležité kritériá, ktoré treba pri výbere zohľadniť. Aby sa vám ľahšie vyberalo, pripravili sme pre vás aj päť tipov na cenovo dostupné hokejky, ktoré sme otestovali v našom mini teste. V závere článku sme nezabudli odpovedať ani na najčastejšie kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie hokejky pre deti

Názov Hodnotenie Detail
CCM Ultimate YTH   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Bauer Nexus Sync jr   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Bauer Supreme Ultrasonic INT   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Fischer CT150 Grip JR   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Oroks 100   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšie hokejky pre dospelých

Názov Hodnotenie Detail
Bauer S18 Nexus   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Bauer X Grip SR   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Bauer Sling SR   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Tempish G3S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Oroks IH 900   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Hokejky – recenzie

Výber hokejky je náročnou úlohou najmä pre tých, ktorí s hokejom ešte len začínajú. Vyznať sa v mnohých modeloch a parametroch dá neskúseným zabrať. Aj preto sme pre vás vybrali päť cenovo dostupných hokejok, ktorých cena spravidla nepresahuje sumu 60 eur. Hokejky sú vhodné pre mladých hokejistov, začiatočníkov alebo nadšených amatérskych hráčov. Okrem toho, že sme sa zamerali na parametre a funkcie jednotlivých modelov, pri každej hokejke spomíname aj jej výhody a nevýhody. Ktorý z modelov vás oslovil najviac?

Rozdelenie hokejok podľa typu materiálu

Na trhu sa stretnete s drevenými a kompozitovými hokejkami. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Väčšia profesionálov súčasnosti siaha po hokejkách z kompozitu, zatiaľ čo amatéri si vystačia aj s drevenými hokejkami, ktoré sú lacnejšie. Na jednotlivé materiály hokejok sa pozrieme bližšie a uvedieme aj ich plusy a mínusy.

Drevené hokejky

Drevené hokejky patria k najstarším typom hokejok, práve na nich vyrástla staršia generácia, ale aj niektoré zo súčasných hokejových hviezd. Keďže idú moderné technológie vpred, drevo sa postupne nahrádza inými materiálmi, a preto drevené hokejky pomaly kráčajú do minulosti. Naďalej si ich však môžete zakúpiť, a to za veľmi priaznivé ceny. Drvivá väčšina profesionálnych hráčov drevené hokejky už nepoužíva, no nájdu sa výnimky najmä v radoch staršej generácie hokejistov. Tí ich vyhľadávajú kvôli lepšiemu citu.

Pri výrobe drevených hokejok sa najčastejšie používa špeciálne upravené lisované drevo, resp. preglejka v kombinácii so sklolaminátovou čepeľou. Sklolaminát sú sklenené vlákna vytvrdené umelou živicou, čím dochádza k predĺženiu životnosti čepele. Drevené hokejky majú často vystuženú rukoväť grafitovými pásikmi.

Drevo ponúka hráčom oveľa lepší cit pri práci s pukom a taktiež je odolnejšie voči obsekávaniu od protihráčov. K hlavným výhodám drevených hokejoch patrí ich nízka obstarávacia cena, preto po nich často siahajú rekreační a amatérski hokejisti. Oproti kompozitovým hokejkám sa tie drevené pri streľbe tak ľahko nezlomia. K nevýhodám patrí ich výkon, ktorý sa časom stáva nekonzistentný, pretože čím dlhšie sa drevená hokejka používa, tým viac jej výkonnosť klesá. Navyše, drevená čepeľ nasáva vlhkosť, a tak časom dochádza k jej zmäknutiu. K ďalším mínusom drevených hokejok patrí ich váha, pretože v porovnaní s kompozitom vážia dvojnásobne až trojnásobne viac.

Výhody drevených hokejok:

  • nízka obstarávacia cena
  • jednoduchá úprava dreveného materiálu
  • vysoká odolnosť voči zlomeniu a obsekávaniu
  • lepší cit pri práci s pukom

Nevýhody drevených hokejok:

  • vyššia hmotnosť
  • nízka odolnosť voči vlhkosti
  • po čase nekonzistentný výkon hokejky

Kompozitové hokejky

V súčasnosti patria kompozitové hokejky k najviac používaným. Využívajú ich nielen profesionálni hráči, ale siahajú po nich aj hokejisti z amatérskych líg a hobby hráči, ktorí si idú len občas zahrať s partiou kamarátov na zamrznutý rybník. Kompozitové hokejky nájdete v obchodoch v rôznych cenových kategóriách, rekreační hráči väčšinou volia tie lacnejšie, profesionálni si vyberajú z drahých modelov.

Kompozitové vs drevené hokejky

Kompozitové hokejky sa vyrábajú z tkaných karbónových vlákien a zmesí vláknového skla, vďaka tomu majú nízku váhu, extrémnu tuhosť, ľahkú tvarovateľnosť pri výrobe, sú konzistentné a vysoko výkonné. Samozrejme, aj medzi kompozitnými hokejkami sú podstatné rozdiely. Kvalitu celkovej zmesi zistíte podľa stupnice, kde 3K je najmenej kvalitná zmes a 18K je výberová zmes. Práve kvalita zmesi určuje, ako dlho si hokejka zachová svoje pôvodné vlastnosti. Pri hokejkách vyrobených z menej kvalitnej zmesi hokejka časom zmäkne a nepruží tak ako na začiatku. K nevýhodám kompozitových hokejok patrí nižšia životnosť pri agresívnej hre, napríklad pri obsekávaní od protihráča a taktiež vyššia obstarávacia cena.

Výhody kompozitných hokejok:

  • bohatý výber v rôznych cenových hladinách
  • nízka váha, extrémna tuhosť a vysoký výkon
  • odolnosť voči vode a vlhkosti

Nevýhody kompozitných hokejok:

  • vyššia obstarávacia cena
  • menšia odolnosť pri agresívnom štýle hry

Jednodielna verzus dvojdielna hokejka

Hokejku tvoria dve časti: násada (inak nazvaná shaft alebo palica) a čepeľ. Čepeľ by mala byť vyrobená z pevného materiálu, aby bola hra na ľade presná. Násada (shaft) hokejky zas pružná, aby sa hráčom dobre strieľalo na bránku. Hokejku si môžete kúpiť vcelku (jednodielna) alebo samostatne násadu a čepeľ (dvojdielna).

Jednodielne hokejky sú vyrobené z jedného kusa materiálu, ktorým môže byť drevo alebo kompozit. Takéto hokejky poskytujú konzistentný bod ohybu (kick point), pretože hokejka nemá spojný bod čepele a palice (shaftu). Jednodielne hokejky majú spravidla nižšiu váhu než dvojdielne a to z toho dôvodu, že netreba použiť lepidlo ani ďalšie materiály na spájanie.

Jednodielna drevená hokejka

Dvojdielne hokejky sa skladajú z dvoch častí, preto je nutné samostatne zakúpiť hokejovú palicu i čepeľ. Palica sa často vyrába zo zmesi uhlíkových a sklenených vlákien, aby sa dosiahla čo najnižšia hmotnosť. Čepele môžu byť kompozitové alebo drevené. Výhodou dvojdielnych hokejok je vysoký výkon a úspora nákladov, no takéto typy hokejok pomaly miznú z obchodov. Dvojdielne hokejky najlepšie využijete pri hokejbale, kde sa čepeľ zvykne rýchlo zošúchať, prípadne zlomiť. V tomto prípade ju stačí len vytiahnuť a vymeniť za novú. V ľadovom hokeji sa však dvojdielne hokejky používajú minimálne.

Treba dodať, že hokejové palice sa vyrábajú s rôznym zúžením, napr. s kužeľovitým alebo štandardným. Ak teda chcete dvojdielnu hokejku, pred kúpou sa uistite, či ide o rovnaký typ. Pokiaľ nie, hokejovú palicu a čepeľ nebude možné spojiť.

Ako vybrať hokejku

Rozdelenie hokejok podľa typu materiálu už poznáte. Ak máte jasno v tom, či si vyberiete drevenú alebo kompozitovú, a či zvolíte radšej jednodielnu alebo dvojdielnu, teraz je podstatné zamerať sa na parametre. Aké sú dôležité parametre pri výbere hokejky a čo všetko treba sledovať pred kúpou? To vám prezradíme v nasleudjúcich riadkoch.

Správna strana držania hokejky

Pri výbere hokejky by ste mali začať týmto parametrom. Na trhu sú totižto hokejky zahnuté na ľavú aj pravú stranu. Ako vybrať správne? Problém môže nastať najmä u začínajúcich detských hráčov. Pamätajte si, že hráč sa pri držaní hokejky a manipulácii s ňou musí cítiť pohodlne a prirodzene.

Dieťaťu môžete urobiť jednoduchý test, podľa ktorého zistíte, ktorá strana bude preň vhodná. Položte hokejku na zem a nechajte dieťa, aby ju zdvihlo. Dieťa by si ju malo chytiť tak, aby sa mu čo najlepšie držala. Ak má pri držaní ľavú ruku dole, je ľavák. A naopak, pokiaľ má pri držaní pravú ruku dole, je pravák. Ak dieťa strany strieda, na trhu nájdete hokejky pre najmenších, ktoré sú bez zahnutia, môžete siahnuť po takejto a časom sa prejaví, ktorá strana bude u neho dominantnejšia.

Pri výbere správnej strany sa nenechajte zmýliť. Mnoho ľudí si myslí, že človek, ktorý píše pravou rukou, je pravákom aj v hokeji. Toto pravidlo však neplatí a treba sa orientovať podľa spomínaného postavenia rúk.

Dĺžka hokejky

Správna dĺžka hokejky by sa mala vyberať podľa výšky hráča. Platí, že ak hráč stojí na ľade bez korčúľ, hokejka mu má siahať pod nos. Ak je s korčuľami, hokejku bude mať pod bradou. Hokejku môžete vyberať podľa referenčných tabuľkových údajov na základe vašej výšky, avšak skúsenejší hráči si vyberajú dĺžku hokejky aj podľa toho, aký post budú v tíme zastávať.

Ako vybrať hokejku podľa dĺžky?

Pri niektorých situáciach na ľade môže byť dlhšia hokejka prekážkou, kvôli čomu bude hráč menej obratný. Na druhej strane vie pomôcť v situáciách, keď ste v obrane a vďaka nej súperovi ľahšie vypichnete puk. Vo všeobecnosti teda platí, že o pár centimetrov dlhšia hokejka vám zaručí lepší dosah na puk pri brejkoch alebo defenzívach, avšak pôsobí neobratne hlavne pri súbojoch o puk pri mantineliKratšia hokejka môže byť výhodou pri prehustených súbojoch, ale chýbajúce centimetre pocítite napríklad pri samostatných nájazdoch alebo v obrane, keď nedočiahnete na puk a súper vám s ním ujde. Pamätajte si taktiež to, že s kratšou hokejkou nedokážete strieľať natoľko razantné strely ako s optimálnou dĺžkou. Na druhej strane, s kratšou hokejkou bude práca s pukom pohodlnejšia.

Pre lepší prehľad uvádzame tabuľku štandardných dĺžok hokejok podľa jednotlivých vekových kategórií:

  od konca po pätku celková dĺžka
Senior 152 cm 165 cm
Intermediate 145 cm 159 cm
Junior 132 cm 148 cm
Youth 117 cm 128 cm

Ak sa vám štandardné dĺžky zdajú krátke, nemusíte zúfať, pretože hokejky je možné predĺžiť pomocou nadstavca. Rovnako je možné hokejky jednoducho skrátiť na požadovanú dĺžku. Nekupujte však seniorskú hokejku pre mladšieho hráča, pretože jednotlivé hokejky sa líšia nielen svojou dĺžkou, ale aj hrúbkou a sú uspôsobené pre danú vekovú kategóriu. Hráč by si mohol osvojiť nesprávne technické návyky. Svoju pozornosť venujte aj rozmeru čepele, ktoré sú od modelu k modelu značne rozdielne. Mládežnícki hráči používajú kratšiu a tenšiu hokejku v porovnaní s dospelými hokejistami.

Tvrdosť hokejky

Je dôležité vybrať si správnu tvrdosť (flex) hokejky, pretože vyjadruje, koľko sily je potrebnej na ohnutie shaftu. Tvrdosť hokejky je možné definovať ako meranie jej flexibility alebo pevnosti v pôsobení sily. V praxi sa tvrdosť označuje konkrétnym číslom, ktoré nájdete na palici hokejky. Pohybuje sa v rozmedzí od 25 do 120. Platí, že čím je číslo vyššie, tým má hokejka vyššiu tvrdosť a naopak.

Pri výbere správnej tvrdosti hokejky budú vaše strely rýchlejšie. Pre každého hráča je vhodná iná tvrdosť. Napríklad obrancovia siahajú po normálnom až vyššom flexe, pretože mäkké hokejky sú pri zrážkach a strelách od modrej čiary náchylnejšie k prasknutiu. Útočníci zas lepšie využijú hokejku s nižšou tvrdosťou, pretože viac pruží a prehýba sa pri streľbe. Ak nie ste technicky zdatný hráč, od mäkkej hokejky vám budú odskakovať prihrávky. Mladší hokejisti by si mali vyberať mäkšie hokejky, pretože lepšie slúžia k rozvoju technických zručností.

Hokejka s pukom na ľade

Platí, že čím má hokejka vyššiu tvrdosť, tým je menej ohybná. V minulosti prevládali hráči, ktorí používali hokejky s vyšším flexom (75 a viac), avšak postupne sa dostávajú do popredia tie mäkšie (65 až 75). Ak máte hokejku s nižšou tvrdosťou, pri streľbe vyviniete menšiu silu na prenos energie. Nižší flex je preto ideálnou voľbou hráčov menšieho vzrastu. Vysokí a fyzicky zdatnejší hokejisti by zas mali siahnuť po hokejkách s vyšším flexom. Hokejku s nižším flexom oceníte pri streľbe zápästím a tú s vyššou tvrdosťou zas ocenia obrancovia pri tvrdých strelách počas rozohrávky a príklepoch. Tieto odporúčania sú len orientačné, pretože každý hráč má inak silné ruky. K najbežnejšie používaným flexom patrí hodnota okolo 87.

Pre jednotlivé vekové kategórie sa odporúča voliť nasledovné tvrdosti hokejok:

  • Deti (Youth) – vyberajte čo najnižšie hodnoty tvrdosti, dieťa si vďaka mäkkej hokejke rýchlejšie zvykne na prihrávky, strely a prácu s pukom. Navyše užšia rukoväť hokejky mu lepšie padne do ruky. Vyberajte z tvrdostí od 30 do 40, ktoré sú vhodné pre deti vo veku od 4 do 8 rokov.
  • Žiaci (Junior) – aj v tomto prípade sú vhodné hokejky s menšou tvrdosťou. Ideálny flex by mal byť v rozmedzí od 45 do 55. Hokejka má stále pomerne úzku rukoväť, ktorá žiakom dobre sedí v ruke. Tento flex je vhodný pre žiakov od 9 do 12 rokov.
  • Dorast (Intermediate) – odporúča sa stredne tvrdý flex v rozmedzí od približných 60 do 70. Mladí hokejoví hráči si ľahšie zvyknú na seniorskú hokejku, ktorú dostanú vo vyššom veku. Pri týchto hokejkách je už rukoväť širšia a majú aj dlhšiu čepeľ. Sú ideálne pre odrastenú mládež vo veku od 13 do 16 rokov.
  • Dospelí (Senior) – pri výbere tvrdosti hokejky pre dospelého hráča treba brať ohľad na štýl hry, váhu aj post v tíme. Vyberá sa z flexov medzi 70 až 120. Hokejky určené dospelým majú širokú rukoväť a dlhú čepeľ.

Treba si zapamätať, že ak hokejku skrátite, zvýši sa jej flex, čiže hokejka stvrdne. Naopak, ak ju predĺžite nadstavcom, zníži sa jej flex a hokejka zmäkne. Napríklad pri skrátení hokejky o 5 cm, stúpne jej tvrdosť o cca 7 „bodov“. Každá kompozitová hokejka však po dlhšom čase aj tak zmäkne.

Amatérsky a poloprofesionálny hráč hokeja by si mal vybrať takú tvrdosť hokejky, ktorá vychádza z jeho hmotnosti, sily a zručnosti. Čím má hráč vyššiu hmotnosť a silu, tým viac hokejku zaťažuje, keď sa do nej oprie. Týmto hráčom sa preto odporúča vyššia tvrdosť hokejky. Inou kapitolou sú profesionálni hokejoví hráči, ktorí majú dostatočné technické zručnosti a vedia skvele pracovať s pukom. Hokejku natoľko nezaťažujú, a tak môžu v rámci flexu trocha experimentovať a vyberať si podľa vlastných preferencií a štýlu hry.

Na záver podkapitoly venovanej flexu hokejky máme pre vás zopár tipov. Nie je dobré vybrať zbytočne tvrdú hokejku, pretože počas hry vás môžu začať bolieť ruky, čím sa zníži vaša presnosť striel na bránku a prihrávania spoluhráčom. Nevyberajte si ani príliš mäkkú hokejku, pretože pod nátlakom vašej hmotnosti a sily môže veľmi rýchlo prasknúť. Veľmi mäkká hokejka navyše môže spôsobiť, že pri prihrávaní vám bude puk zbytočne odskakovať. Neplatí, že tvrdšia hokejka má dlhšiu životnosť v porovnaní s tou mäkšou.

Zahnutie čepele

V minulosti hokejisti zahnutie čepele nemuseli riešiť, pretože až do roku 1960 sa používali hokejky s rovnými čepeľami. Začiatočníci zahnutie väčšinou neriešia, no profesionáli vedia, aké zahnutie im najviac vyhovuje. Aj z tohto dôvodu si profesionálni hráči nechávajú robiť hokejky priamo na mieru. Hokejové čepele tak môžu mať nespočetné množstvo zahnutí.

Zahnutie čepele hokejky

K univerzálnemu zahnutiu patrí tzv. Joe Sakic zahnutie a v súčasnosti je najpoužívanejšie. Čepeľ nie je extra vyhnutá ani podvrtnutá a takúto hokejku možno používať medzi útočníkmi aj obrancami. Práca s pukom i streľba je bezproblémová, pričom minimálne rozdiely badať v detailnej úprave v krčku alebo na zakončení čepele. Jednotlivé značky toto univerzálne zahnutie označujú podľa seba, pri značke Bauer je to P92, CCM používa označenia P29, značka Easton zas E3 a napríklad pri hokejkách od Warrior je to W03.

Samotné zahnutie čepele je definované troma faktormi, ku ktorým patrí typ ohybu, hĺbka ohybu a podvrtnutie čepele. Pri type ohybu sa môžete stretnúť s ohybom pri päte, v strede alebo pri špičke. Čo sa týka hĺbky ohybu, tento parameter hovorí o tom, ako veľmi hlboký alebo mierny je samotný ohyb. Hlboký ohyb zaručuje, že puk bude lepšie „sedieť“ na čepeli a miernejší je opakom, preto môže začiatočníkom spôsobovať problémy pri narábaní s pukom.

Podvrtnutie čepele vyjadruje veľkosť dotykovej plochy, pričom rozlišujeme uzavretú, miernu a otvorenú. Čím je vyššia dotyková plocha, tým ľahšie hráč zdvihne puk z ľadovej plochy. Každé podvrtnutie čepele má svoje plusy aj mínusy a tie sa odvíjajú hlavne od toho, akú pozíciu hráč zastáva na ľade.

Obrancom, ktorí často strieľajú nízko letiace a tvrdé strely, no zároveň potrebujú presne rozohrať hru, sa bude hodiť čepeľ s ohybom v strede alebo na špičke. V rámci sklonu by si mali vyberať medzi uzavretou alebo mierne otvorenou čepeľou. Pri útočníkoch sa ráta s tým, že budú často využívať streľbu zápästím, preto je pre nich vhodná čepeľ s ohybom v strede, prípadne na špičke. Čo sa týka podvrtnutia, ideálne je vsadiť na otvorené alebo uzavreté podvrtnutie čepele.

Sklon hokejky

Sklon hokejky voči ľadu je parameter, ktorí mnohí hokejisti prehliadajú, avšak rovnako patrí pri výbere k dôležitým. Väčšina zahnutí má sklon vopred stanovený a keď hráč stojí na korčuliach, jeho výška určuje tento sklon. Aký sklon teda vybrať?

Sklon hokejky, resp. čepele je vyjadrený ako uhol, ktorý zviera čepeľ spolu s palicou (shaftom) s ohľadom na ľadovú plochu. Spodná časť čepele by mala byť pri korčuľovaní zarovno s ľadom, pričom sa berie do úvahy výška hráča aj jeho štýl korčuľovania. Pre vysokých hráčov alebo pre tých, ktorí radi korčuľujú vo vzpriamenej polohe, sa odporúča vyšší sklon. Nižší sklon zas využijú hokejisti menšieho vzrastu, prípadne tí, ktorí radi korčuľujú naklonení vpred.

Sklon hokejky

To, či používate správny sklon, sa dá jednoducho zistiť podľa opotrebovania hokejovej pásky. Pokiaľ je páska viac zodratá pri päte čepele, skúste si vybrať hokejku s vyšším sklonom. Ak máte pásku predratú v oblasti špičky, odporúča sa zvoliť nižší sklon.

Bod ohybu (kick point)

Bod ohybu alebo inak povedané aj kick point je ten bod hokejky, ktorý sa pri strele najviac ohne. Práve pri prehnutí vzniká energia, ktorá uvádza puk do pohybu. Správny výber hokejky so zodpovedajúcim bodom ohybu pomôže hráčovi zvýšiť rýchlosť i silu strely.

Bod ohybu najviac súvisí s tvrdosťou hokejky, a preto ovplyvňuje štýl hry. Rozlišujeme tri typy bodu ohybu: nízky, stredný a vysoký, pričom každý z nich je vhodný pre iného hráča. Treba dodať, že pri skrátení alebo predĺžení hokejky nadstavcom sa automaticky zmení aj bod ohybu. Neplatí to pri hokejkách s nízkym bodom ohybu alebo pri tých, ktoré majú univerzálny kick point. Naopak, pri strednom bode ohybu je táto zmena veľmi častá.

  • Nízky bod ohybu – hokejka s nízkym bodom ohybu je vhodná pre svižné a rýchle strely zápästím alebo príklepom. Najčastejšie si ho vyberajú útočníci, ale nemusí to byť pravidlom. Hokejka je v tomto prípade napružená a puk vystrelí v spodnej časti hokejky. Tento ohyb je ideálny pre strely v tesnej blízkosti bránky. Vhodnými hokejkami s nízkom bodom ohybu sú napríklad Bauer Vapor, CCM Ribcor alebo Warrior QR.
  • Stredný bod ohybu – stredný bod ohybu nájdete aj pod označením duálny kick point. Ponúkajú ho predovšetkým univerzálne hokejky, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Pri tomto type je bod ohybu v strede, ale vie sa prispôsobiť úchopu hráča, a preto sa posúva podľa potreby. Využijete ho na presné strieľanie z akejkoľvek pozície. Keďže je prenos energie bezchybný, strela bude mať dobrý ráz, je teda vhodný pre hráčov, ktorí majú radi prudké a tvrdé strely s väčším náprahom. Hokejky so stredným bodom ohybu sú perfektné hlavne pri streľbe z väčších vzdialeností. Odporúčame sa poobzerať po modeloch Bauer Nexus, CCM RBZ alebo Warrior Alpha.
  • Vysoký bod ohybu – bod ohnutia je v hornej časti a prenos energie funguje podobne ako v prípade luku. Tento ohyb je ideálnou voľbou obrancov, ktorí strieľajú náprahom od modrej čiary. Nevýhodou vysokého bodu ohnutia je strata momentu prekvapenia, pretože hráč musí napriahnuť, čím sa spomalí výstrel. Hokejky s vysokým bodom ohybu nie sú preto úplne vhodné na strely v blízkosti bránky. Ak však radi strieľate plnou silou na veľké vzdialenosti, tento ohyb bude váš obľúbený.

Povrchová úprava (grip)

Väčšinou nájdete v obchodoch dva typy povrchovej úpravy hokejovej palice. Prvý typ je takzvaný gripový a druhý bez gripu. V súčasnosti už hokejky bez gripu pomaly miznú z trhu. Pri gripovej úprave je povrch hokejky potiahnutý protišmykovým „filmom“, ktorý je mierne lepivý, čím optimalizuje kontrolu hráča nad hokejkou. Niektorým hráčom však takáto povrchová úprava prekáža, pretože pohyb spodnej ruky hokejistu je o čosi náročnejší. Výhodou gripu je to, že hokejka sa vám z rúk tak ľahko nevyšmykne, a preto ani nehrozí riziko zníženia sily výstrelu. Hokejky bez gripu zabezpečujú hráčovi ľahšie posúvanie rúk po palici, avšak ako správne tušíte, na druhej strane je tu vyššie riziko vyšmyknutia sa alebo sklz ruky v nevhodnom momente.

Olepovanie čepele hokejky páskou

Typ gripu je u každého výrobcu rozdielny. Môže byť lepivý alebo textúrovaný. Ideálne je hokejku si pred kúpou vyskúšať a ohmatať si ju, aby ste zistili, čo vám najviac vyhovuje. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá úprava gripu je lepšia, ide skôr o osobné preferencie konkrétneho hráča. Hokejka sa musí držať v rukách pohodlne, preto vsaďte na svoj pocit. Ak máte hokejku bez gripovej úpravy, grip je k nej možné dokúpiť aj samostatne.

Cena a obľúbené značky hokejok

Cena hokejok je rôzna v závislosti od značky, použitých materiálov aj do toho, či je určená juniorom alebo seniorom. Pred nákupom v obchode si premyslite, koľko chcete do novej hokejky investovať a popremýšľajte aj nad tým, ako často ju budete využívať a na akej úrovni budete hrať. Ak si chcete hokej zahrať len občas s partiou kamarátov, pokojne siahnite po cenovo dostupnejších hokejkách.

Najlacnejšie hokejky si kúpite už od 6 eur. V tomto prípade ide o drevené hokejky pre malé deti, pri výrobe ktorých neboli použité moderné technológie. Tieto lacné hokejky vám neponúknu žiadne funkcie navyše, vďaka ktorým by bola práca s hokejkou pohodlnejšia. Sú skôr vhodné na to, aby sa deti naučili, ako hokejku správne držať, ako s ňou manipulovať a podobne. Cena lacných hokejok sa pohybuje do sumy okolo 30 eur.

So stúpajúcou cenou, samozrejme, pribúdajú kvalitnejšie materiály. Drahšia hokejka je ľahšia, má lepšie vlastnosti, cit na puku (ovládanie puku), lepšiu koordináciu streľby a podobne. Drevený materiál nahrádzajú karbónové vlákna, čím je zabezpečená nízka hmotnosť hokejky. Tá potom pôsobí v rukách ľahko aj po hodine intenzívneho hrania.

Začiatočníci a občasní rekreační hráči môžu siahnuť po hokejkách z cenovej kategórie do 50 eur. Nájdete v nej drevené hokejky aj nízke rady kompozitných hokejok. Ak sa chcete hokeju venovať častejšie, priplaťte si a poobzerajte sa po modeloch za približne 100 eur. Profesionálne modely s rôznymi technologickými vylepšeniami a nízkou hmotnosťou kúpite od 200 do 400 eur. Ako vidno, cena profi hokejky sa môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur. Ak chcete kvalitnú kompozitovú hokejku, no radi by ste ušetrili, skúste sledovať výpredaje rôznych športových obchodov.

K obľúbeným značkám hokejok patria najmä Bauer, CCM, Warrior alebo Sherwood, no popularite sa tešia napríklad aj Fischer, Easton alebo Winnwell. Kvalitné hokejky od osvedčených výrobcov si zakúpite v každom dobrom športovom obchode, ale nájdete ich napríklad aj v známych sieťach športových obchodov, akými sú Sportisimo či Decathlon. Druhý menovaný obchod navyše ponúka hokejky vlastnej značky Oroks, ktoré si zaobstaráte za prijateľné ceny.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pred kúpou hokejky sa spotrebiteľom vynárajú v mysli rôzne otázky. My sme sa zamerali na tie najčastejšie, a tak tu nájdete odpovede týkajúce sa napríklad dĺžky a tvrdosti hokejky alebo to, ako zistiť vhodnú stranu hokejky pre dieťa.

Aká je štandardná dĺžka hokejky pre seniorov?

Hokejka určená seniorským hráčom má v priemere od 163 do 165 cm, pokiaľ sa meria jej celá dĺžka. Záleží však aj na konkrétnom výrobcovi, keďže niektorí výrobcovia majú vlastné dĺžkové tabuľky. Ak je hokejka príliš dlhá, existuje možnosť spíliť ju na požadovanú dĺžku.

Čo robiť v prípade, ak je hokejka krátka?

Hokejku je možné predĺžiť pomocou nadstavca. No na trhu sa stretnete aj so štandardne predĺženými hokejkami, ktoré sú určené vysokým hráčom. K predĺženým modelom patrí napríklad hokejka Bauer Nexus 2N Sr.

Aká je štandardná dĺžka hokejky pre deti?

Hokejka určená najmenším deťom má dĺžku okolo 128 cm (celá dĺžka), respektíve okolo 117 cm pri meraní hokejky od konca po pätku. Juniorské hokejky určené starším žiakom majú najčastejšie dĺžku do 148 cm (dĺžka meraná od zeme).

Vydrží mi tvrdšia hokejka dlhšie než mäkšia?

Tvrdosť hokejky nemá na jej životnosť vplyv. To, či hokejka vydrží väčšiu záťaž, závisí od materiálu použitého pri výrobe. Materiál určuje trvácnosť hokejky, resp. zachovanie vlastností hokejky, ku ktorým patrí najmä pružnosť a prenos energie.

Môže juniorský hráč používať hokejku určenú seniorom?

Seniorské hokejky majú spravidla vyššiu tvrdosť a iné rozmery v rámci dĺžky aj hrúbky. Preto sa juniorským hráčom neodporúčajú. Mladým hokejistom by sa s takouto hokejkou horšie manipulovalo a mohli by si osvojiť nesprávne návyky pri hre.

Môže seniorský hráč používať hokejku určenú juniorom?

Občas dospelí hráči siahnu po hokejkách z kategórie intermediate. Týka sa to najmä hráčov nižšieho vzrastu, ktorým sa s takýmito hokejkami hrá lepšie. Výber hokejky je v tomto prípade osobnou voľbou, niektorým totižto viac vyhovuje užší shaft a nižší flex. Používanie juniorských hokejok dospelými hráčmi je však skôr výnimkou.

Aký je rozdiel medzi lacnou a drahšou hokejkou?

Spravidla platí, že čím je hokejka drahšia, tým boli na jej výrobu použité kvalitnejšie materiály. Najpodstatnejší rozdiel je teda v tom, že kvalitná hokejka si dlhšie udrží svoje vlastnosti (napr. pružnosť, zachovanie flexu). Na druhej strane, lacnejšie hokejky rýchlejšie zmäknú v shafte alebo v oblasti čepele.

Drahá hokejka sa mi nezlomí?

Niektorí spotrebitelia si mylne myslia, že drahšie hokejky viac vydržia a nezlomia sa. Toto však nie je pravidlom. Je samozrejmé, že hokejka vyrobená z kvalitnejšieho materiálu lepšie pruží, ale zlomiť ju môžete aj po prvej strele. Výdrž hokejky súvisí i so štýlom hry (napr. obsekávanie, zachytávanie striel, sila a váha v pomere k správnemu výberu flexu a podobne).

Ako zistím, či je pre dieťa vhodná hokejka na pravú alebo ľavú stranu?

V hokeji sa určuje, či ste pravák alebo ľavák podľa ruky, ktorú držíte dole. Ak máte pravú ruku dole, ste pravák. Ak máte ľavú ruku dole, ste ľavák. Nenechajte sa preto zmýliť správnou stranou a hokejku pre svoje dieťa nevyberajte podľa toho, ktorou rukou píše. Pred kúpou položte hokejku v predajni na zem a nechajte dieťa, aby ju zdvihlo. Malo by ju chytiť tak, aby sa mu čo najlepšie a najpohodlnejšie držala.

Podľa čoho vybrať, ak dieťa strany strieda?

Ak dieťa strany uchopenia hokejky strieda, siahnite po hokejke bez zahnutia. Tieto hokejky sa vyrábajú pre najmenších detských hráčov. Časom sa u neho prejaví, ktorá strana bude dominantnejšia. Každopádne, dieťa sa musí pri držaní hokejky aj pri strieľaní pukov cítiť čo najviac prirodzene.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 04.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 20:00
Ján H.

Fajn hokejka aj na každodenné použitie je Bauer Vapor 2X Team SR, zvládne toho naozaj dosť. Konštrukčne je hokejka kvalitná a jej ovládateľnosť je tiež na vysokej úrovni, hrá sa mi s ňou veľmi dobre, spokojnosť s kúpou.

18/10/2021 17:20
Maroš F.

Deti sú maximálne spokojné s lacnou súpravou hokejok Oroks 100. Je super, že v balení je puk aj loptička, využitie je teda ako cez leto na betóne, tak aj cez zimu na ľade. Pre menšie deti, ktoré sa hokeju nechcú venovať, ale ide im len o hru, ako sa zabaviť, je to super voľba.

14/08/2021 14:23
Dávid R.

Syn má drevenú hokejku CCM Ultimate YTH, ktorá je vhodná na rôzne typy povrchov a má univerzálne využitie. Využijú ju najmä mladí amatérski / rekreační hráči. Syn je s hokejkou spokojný, dostal ju na narodeniny a hráva s ňou hokejbal na vonkajšom ihrisku so svojimi kamarátmi. Na tento účel hokejka úplne stačí a zbytočne by si vyberal z drahších variantov. Značke CCM nie je čo vytknúť, je to rokmi overený a kvalitný výrobca. Hokejka už na prvý pohľad pôsobí pevne a má aj pekný dizajn. Synovi sa s ňou hrá pohodlne a dal s ňou už aj zopár gólov. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok