Najlepšie odsávače pár 2020 - Veľký test a porovnanie

Ak ste sa rozhodli zakúpiť si nový odsávač pár (digestor), tak sa v prvom rade musíte rozhodnúť, či potrebujete komínový alebo výsuvný, ktorý sa umiestňuje pod kuchynskú skrinku. Veľmi dôležitá je aj šírka spotrebiča, najmä ak sú vaše priestorové možnosti značne obmedzené.

Digestor v kuchyni

Aby sme vám pomohli, zozbierali sme viacero testov a porovnaní odsávačov pár. Výsledkom je prehľadná tabuľka odporúčaných modelov, ktorú budeme pravidelne aktualizovať. Teraz nájdete v tabuľkách prvé 3 najlepšie vstavané a 3 komínové digestory.

Najlepšie komínové digestory

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Zola   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
AEG DBB5960HM   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Elica Shire   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Siemens LC91KWP60   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux EFF60560OX   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Najlepšie podskrinkové odsávače

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Paolo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Elica HIDDEN   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Faber INCA LUX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch DFT63AC50   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gorenje BHP 623E10W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie ostrovčekové odsávače

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Madona   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Elica Juno   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Amica OWC IN 900 BI   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Klarstein Kronleuchter   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
AEG DIE5960HG   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Recenzie na vstavané odsávače

Typy digestorov

Pri výbere s ako prvú ve musíte uvedomiť priestorové možnosti svojej kuchyne a podľa toho si vybrať typ digestora. Na výber máte z 5 možností.

  • Komínový digestor: Tento typ digestora je väčší ako klasický odsávač pár, hodí sa teda viac do priestornejšej kuchyne. Umiestniť ho môžete na stenu medzi horné kuchynské skrinky, v niektorých prípadoch sa používa aj ako náhrada ostrovčekového digestora. Jeho výhodou je, že často oplýva funkciou filtrácie vzduchu, preto nepotrebuje potrubie na odvádzanie pár mimo miestnosti. Jeden alebo viac uhlíkových filtrov vzduch vyčistí a pošle ho späť do miestnosti. Ak je vami vybraný digestor vybavený funkciou recyklácie vzduchu, pripravte sa na to, že filtre budete musieť pravidelne meniť.
  • Ostrovčekový digestor: Kvôli svojmu umiestneniu získal klasický komínový digestor označenie ostrovčekový. Pokiaľ máte veľkú kuchyňu s ostrovčekovou pracovnou plochou, mala by vaša voľba padnúť práve na tento typ. Zaberie síce viac priestoru, ale má vysoký sací výkon. Odradiť by vás mohla jeho vyššia cena a zložitejšia inštalácia.

Čierny odsávač pár

  • Výsuvný digestor: V prípade, že máte malú kuchyňu, je pre vás ideálnym riešením výsuvný digestor, ktorý nezaberie veľa miesta. Je nenápadný, vysuniete ho, keď ho potrebujete, a zasuniete ho, keď ho nebudete využívať. Sací výkon tohto typu digestora je približne 750 m3/hod.
  • Podskrinkový digestor: Aj tento typ digestora sa hodí do malej kuchyne. Montuje sa pod závesné skrinky, prípadne voľne nad šporák. Jeho nevýhodou je, že pôsobí nemoderne.
  • Vstavaný digestor: Tento typ sa montuje na spodnú časť horných kuchynských skriniek a nezaberá takmer žiadne miesto – umožňuje maximálne využitie priestoru v kuchyni.

Ako vybrať digestor (odsávač pár)

Ak už ste si vybrali typ digestora, je čas sa zamerať na jednotlivé parametre. Výkon, osvetlenie a odťah vzduchu sú len niektorými z nich.

Výkon

Musíte si zistiť rozmery priestoru (kuchyne, poprípade kuchyne spojenej s obývačkou), kde bude digestor pracovať. Výkon (udáva sa v m3) by mal zodpovedať minimálne 10-násobku objemu miestnosti, v ktorej je umiestnený. Čím väčšiu kichyňu máte, tým väčší výkon budete potrebovať.

Hlučnosť

Tento parameter sa líši v závislosti od typu digestora, hlučnosť sa udáva v decibeloch. Určite by nemala prekročiť hranicu 60 dB. Kvalitnejšie digestory majú maximálnu hlučnosť 50 dB, ktorá nie je ani pri pravidelnom používaní rušivá.

Osvetlenie

V prednej časti digestora sa nachádza osvetlenie, ktoré je pri varení veľmi praktické. Na výber máte buď halogénové, alebo LED žiarovky. LED technológia je s ohľadom na úspornosť a životnosť výhodnejšia.

Digestor pod skrinkou

Odťah vzduchu

K dispozícii sú dva typy odťahov – vnútorný (recirkulačný odsávač pár) a vonkajší (odťahový odsávač pár).

Vonkajší odvádza pary odťahovým potrubím, šachtou alebo komínom do vonkajšieho prostredia. Vnútorný odťah vzduch prefiltrováva – teplý, nahromadený vzduch z varenia prefiltruje a vracia naspäť do kuchyne.

Krátke recenzie 

Často kladené otázky - FAQ

Od našich čitateľov často dostávame e-mailové otázky. Budeme sa ich na tomto mieste snažiť čo najpresnejšie zodpovedať. Ak máte otázku, použite komentár. Naša redaktorka vám čoskoro odpovie.

Je Retro digestor vhodný do modernej kuchyne?

Samozrejme. Dostupné Retro odsávače pár pôsobia luxusne a zapadnú takmer do každej kuchyne.

Akú značku Retro digestorov odporúčate?

V našej redakcii sme síce dané produkty priamo netestovali, ale od učívateľov vieme, že výborný pomer kvality, ceny a dizajnu má práve značka Klarstein.

Sú odsávače Klarstein kvalitné?

Áno. Tento nemecký výrobca patrí medzi tých najlepších, čo ponúkajú spotrebiče na našom trhu. Treba sa však pripraviť na trošku vyššiu cenu.

Zoznam článkov

Aký digestor? Podskrinkový, vstavaný, komínový či výsuvný?

Aký digestor? Podskrinkový, vstavaný, komínový či výsuvný?

Odsávač pár by mal patriť k základnej výbave každej domácnosti. Odstraňuje všetky vône i zápachy a tiež pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách miestnosti. Digestor však nie je len funkčný, ale aj dizajnový doplnok kuchyne. Na výber máte z viacerých typov i farebných kombinácií. V... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 03.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 16.12.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

29/07/2017 09:32
Alena

opravte si chybu, výkon odsávača sa nemeria v m2/ h ale v m3/h

Pridať komentár