Najlepšie parné čističe na koberce, podlahy, okná aj sedačky – recenzie, test, porovnanie

Parné čističe sú ekologickou alternatívou čistenia najrôznejších povrchov od mastnôt či iných nečistôt. Majú mnoho variant, ktoré sa líšia vhodnosťou použitia v konkrétnych situáciách.

Ručný parný čistič

Poradíme vám, aký parný čistič si vybrať do vašej domácnosti a na aké parametre sa pri výbere zamerať. Dáme vám tiež tip na zopár osvedčených modelov parných čističov.

Najlepšie parné čističe

Názov Hodnotenie Detail
Rowenta RY8561WH   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Kärcher SC 3 EasyFix   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Kärcher SC 5 EasyFix   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sencor SSC 3001YL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Parné čističe – recenzie

Na čistenie podlahy, okien, sprchového kúta, čalúnenia – parný čistič si nájdete uplatnenie v každej domácnosti. Ak nad ním uvažujete, mohli by vás zaujať naše recenzie medzi spotrebiteľmi obľúbených modelov.

Ako fungujú parné čističe

Základom každého parného čističa je nádobka s vodou a ohrievacím telesom. Teleso vodu ohrieva na vysokú teplotu, tá sa pritom mení na paru a prechádza cez špeciálne tvarovanú trysku, pričom stúpa jej tlak. Tlak v kombinácii s teplom a vlhkosťou pary narušuje aj silne usadené mastnoty a iné nečistoty, ktoré potom môžete jednoducho utrieť.

Vysoká teplota pary zároveň povrchy dezinfikuje, pretože väčšina mikroorganizmov vysokú teplotu neznesie.

S parným čističom sa poľahky zbavíte usadenej mastnoty a iných nečistôt

Parné čističe môžete použiť na čistenie podláh a obkladov v kuchyni, kúpeľni, na WC či inde v obydlí. Vhodné sú aj na čistenie plastov, napr. hračiek či iných predmetov, s ktorými prichádzajú do kontaktu deti alebo domáce zvieratá. S parnými vysávačmi môžete čistiť aj textílie a čalúnenie, a to doma i v aute.

Parné čističe sa podľa princípu delia na:

  • Jednokomorové – disponujú jedinou nádržou na vodu, v ktorej sa voda ohrieva a mení na paru. Táto nádrž má bezpečnostný uzáver, ktorý pred otvorením uvoľní tlak. Toto opatrenie je nevyhnutné, aby vás horúca voda pod vysokým tlakom nepopálila. Nevýhodou jednokomorových parných čističov je, že počas prevádzky do nich nemôžete dopĺňať vodu. V prípade jednokomorového čističa teda voľte model s čo najväčšou nádržou na vodu a počítajte s tým, že čistenie veľkých plôch s ním bude zdĺhavejšie (dopĺňanie vody trvá dlho).
  • Dvojkomorové – disponujú dvoma nádržami na vodu. Prvá je tlaková – v nej sa voda ohrieva a mení na paru. Z druhej nádrže si zariadenie automaticky čerpá vodu do prvej – táto nádrž nie je pod tlakom, preto do nej môžete vodu kedykoľvek počas používania čističa doplniť. Dvojkomorové parné čističe sa teda hodia aj na čistenie veľkých plôch.

Druhy parných čističov podľa konštrukcie

Na trhu nájdete parné čističe v rôznych konštrukčných prevedeniach, ktoré ich predurčujú na použitie v rôznych situáciách:

  • Ručné parné čističe – ide o kompaktné čističe, ktorých prednosťou je nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia a vysoká mobilita. Spravidla sú vybavené dlhou kužeľovou parnou tryskou, vďaka ktorej sa dostanú takmer všade, aj do tých najmenej prístupných rohov a častí vášho príbytku. Sú najlacnejšie spomedzi všetkých druhov parných čističov, ich kompaktné rozmery sú ale vykúpené malým výkonom. Nehodia sa preto na čistenie veľkých plôch.
  • Parné mopy – konštrukciou pripomínajú tyčové vysávače, funkciu vysávania u nich však nenájdete. Hodia sa na čistenie veľkých povrchov – predovšetkým podláh. Niektoré typy drevených či laminátových podláh s nimi ale čistiť nemôžete, pretože by podlaha mohla absorbovať vlhkosť a nafúknuť sa. Sú drahšie než ručné parné čističe, nie sú také kompaktné a mobilné, majú však spravidla vyšší výkon a dokážu generovať väčšie množstvo pary za rovnaký čas. Niektoré parné mopy môžete vďaka dodanému príslušenstvu premeniť aj na kompaktné ručné parné čističe, ktoré sa dostanú aj na menej dostupné miesta.

Parný mop

  • Pojazdné parné čističe – podobajú sa na klasické vysávače, ale disponujú iba funkciou parného čistenia. Sú drahšie ako prechádzajúce druhy parných čističov, aj napriek kolieskam sú menej skladné, no vďaka príslušenstvu sa s nimi dostanete aj na menej prístupné miesta. Sú výkonné a dokážu vytvárať veľké množstvo pary na čistenie rozmerných plôch.
  • Parné vysávače – univerzálne zariadenia, ktoré môžu konštrukciou pripomínať tyčový či bežný vysávač. Kombinujú v sebe funkciu parného čistenia a vysávania na sucho i na mokro. Môžete ich použiť na čistenie podláh, obkladov, no pokojne aj kobercov, sedačiek a iného čalúnenia. Ponúkajú vysoký čistiaci výkon, no ich cena je pomerne vysoká.

Parametre parných čističov

  • Objem nádrže na vodu – čím väčší je, tým dlhšie môžete s čističom pracovať. Na druhej strane, s vysokým objemom rastie aj hmotnosť zariadenia, preto sú lepšie dvojkomorové čističe, do ktorých môžete vodu priebežne dopĺňať. V praxi sa stretnete s objemom nádrže 0,5 l pri ručných čističoch až po vyše 1,5 l pri pojazdných parných čističoch.
  • Prevádzkový tlak pary – čím vyšší je, tým intenzívnejšie dokáže čistič na nečistoty pôsobiť. S vyšším tlakom teda rastie aj rýchlosť práce. Minimálny tlak, ktorý by ste mali od parného čističa požadovať je cca 2 bary. Ten dosahujú ručné parné čističe, pri parných mopoch sa stretnete s hodnotami cca 3,5 baru, pojazdné parné čističe dokážu vyvinúť až 4,5 baru a najlepšie parné vysávače vám poskytnú tlak až 7 barov.
  • Príkon – stretnete sa s hodnotami od 1 000 W pri kompaktných ručných čističoch až po vyše 2 000 W pri pojazdných čističoch. Od príkonu závisí, ako dlho budete čakať na ohrev vody v nádrži – platí, že čím viac vody, tým dlhšie ohrev trvá a čím vyšší výkon, tým kratšie ohrev trvá. Čističe s nízkym príkonom majú spravidla aj nižší prevádzkový tlak pary, čo ich predurčuje na menej náročné práce.

Čistenie gauča pomocou parného čističa

  • Prevádzková doba a plošný výkon – tieto parametre udávajú, ako dlho môžete s prístrojom pracovať na jedno naplnenie nádrže vodou, resp. akú plochu dokážete za tento čas vyčistiť. Ide skôr o odhad než o presne vypočítané hodnoty.
  • Čas nahriatia – udáva, ako dlho sa voda v čističi nahreje na prevádzkovú teplotu, t. j. po akom čase od jeho zapnutia môžete začať pracovať. Udáva sa pre plnú nádrž studenej vody.
  • Akčný rádius – udáva polomer v metroch od el. zásuvky, v rámci ktorého má čistič dosah. Do úvahy sa berie dĺžka prívodného kábla spolu s dĺžkou čističa vrátane trysky.

Funkcie parných čističov

  • Regulácia množstva pary – vďaka tejto funkcii môžete čistič používať aj na citlivé povrchy bez obáv, žeby sa poškodili. Nie každý povrch totiž znesie intenzívny zásah parou.
  • Bezpečnostný ventil – nedovolí vám otvoriť nádrž na vodu, pokým je pod tlakom. Taktiež zabraňuje vyliatiu vody.
  • Detská poistka – zabráni náhodnému stlačenia tlačidla a spusteniu čističa deťmi či nepoučenými osobami.
  • Automatické vypnutie – po vyčerpaní vody v nádrži sa čistič automaticky vypne a zabráni tak prepáleniu ohrievacieho telesa.
  • Odvápňovací systémzabraňuje usádzaniu vodného kameňa v útrobách čističa pri používaní vody z vodovodu. Ak čistič touto funkciou nedisponuje, mali by ste používať iba destilovanú vodu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Stále neviete, ktorý parný čistič je pre vás najlepší? V tom prípade sú pre vás dôležité nielen parametre a technické vlastnosti, ale aj praktické využitie čističa. Na najčastejšie kladené otázky sme sa rozhodli odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Môžem parný čistič použiť aj na matrace?

Teoreticky áno, ale neodporúčame to. Sušenie by potom trvalo niekoľko dní a nemohli by ste matrac používať. Vhodnejšie je použiť tepovač.

Je každý parný čistič vhodný na laminátovú podlahu?

Keďže na čistenie laminátových podláh sú vhodné iba parné čističe s reguláciou množstva pary, nie je každý čistič vhodný na jej údržbu. Vždy treba zvoliť čo najnižší stupeň, aby ste podlahu nepoškodili.

Aké sú najčastejšie poruchy parných čističov?

K najčastejším poruchám sa radia problém so zahrievaním parného čističa, porucha termostatu, netesnosť bezpečnostných uzáverov vplyvom únavy materiálu a mechanické poruchy – poškodenia predlžovacích nástavcov či kief.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Parný čistič s odsávaním na podlahy, auto, čistenie okien, kameňa i matracov. Ako ho správne použiť?

Parný čistič s odsávaním na podlahy, auto, čistenie okien, kameňa i matracov. Ako ho správne použiť?

Ak vlastníte parný čistič alebo premýšľate nad kúpou takéhoto prístroja, mali by ste vedieť, ako pri čistení správne postupovať. Parný stroj je praktický pomocník, ktorého využijete nielen vo svojej domácnosti. Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, ako správne používať parný... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 11.11.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 31.01.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 09:23
Editka

Ariete Xvapor Deluxe 4146 používam pravidelne. Väčšinou používam bez chemikálií iba za pomoci pary. Myslím, že cena zodpovedá kvalite a prevedeniu. Plusom je dobré príslušenstvo a veľa nadstavcov v balení. Oceňujem aj dostatočne veľký objem nádržky na vodu. Čistí veľmi dobre aj zažratú špinu.

31/05/2022 21:22
Katka T.

Polti Unico MCV80 je multifunkčný prístroj, dokáže skvele vysávať, čistiť parou a potom aj vysušiť. Výkon je primeraný vyššej cene. Čistenie je rýchle, efektívne a hlavne bez chemických prípravkov, výhodou sú aj tri automatické programy.

14/11/2021 12:36
Veronika

Moje očakávania spĺňa Vileda Steam XXL, umýva rýchlo a kvalitne bez zanechávania šmúh, ale kábel mi pri umývaní zavadzia. Prístroj je trocha ťažší, preto pre staršie osoby odporúčam menšiu Viledu, ktorá je tiež v predaji. S kúpou som spokojná a až na ten nešťastne vyriešený kábel, je to veľmi vydarený domáci pomocník.

23/07/2021 14:17
Gabika

Veľmi dobrý parný čistič je Rovus Nano, ktorý používam najmä na podlahy. Je to výborný pomocník v domácnosti, ktorý mi šetrí čas a námahu. Je ľahký a praktický, dobre sa s ním manipuluje, čím mi uľahčuje čistenie domácnosti. Po kúpení tohto produktu som zabudla na náročnú prácu s obyčajným mopom a už ho ani nepoužívam. Prístroj, ktorý čistí parou, som si zaobstarala aj kvôli mojej alergii na čistiace prostriedky, preto to bola pre mňa dobrá kúpa nielen z hľadiska zníženia námahy. Okrem podláh ho občas používam aj na parkety alebo obklady či dokonca na koberec, ale len sporadicky. Mám pocit, že na koberci pekne ožili farby. Jediným mínusom tohto produktu je kratší kábel, ale to sa dá vyriešiť predlžovacou šnúrou. Cena bola prijateľná, takže dávam všetkých päť hviezdičiek.

16/12/2020 13:53
eva krošlákova

Potrebujem poradiť aký je najvýhodnejší párky cistic na podlahy aby nebol moc hlucny a aby sa dali čistiť s ním aj madrace aj podlaha.dakujem.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok