Najlepšie vaflovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Tradičná belgická dobrota, akou sú vafle, je podobnou sladkou pochúťkou, ako palacinky či lievance. Vafle sú však v niečom špecifické a aj u nás si nachádzajú množstvo milovníkov. Tradičná „pouličná“ dobrota, ale aj noblesný dezert v reštauráciách. Ak ste si však túto sladkosť obľúbili, pripraviť si vafle môžete aj doma. A čo vám k tomu treba? Kvalitný vaflovač. Ako vybrať ten najlepší? Ktoré parametre sú pri výbere najdôležitejšie?

Ako vybrať vaflovač?

Malý, ale šikovný. Vaflovač je veľmi praktickým kuchynským spotrebičom, ktorý sa vám dokáže postarať o chutné belgické raňajky, olovrant či večeru. Nehovoriac o radosti detí z tejto chutnej dobroty. Aj pri jeho výbere by ste však mali zohľadniť vaše potreby a následne parametre zariadenia, ktoré vaše požiadavky spĺňajú. Na trhu je niekoľko modelov vaflovačov. Používajú sa rôzne materiály a takisto aj vaflovače majú rôzne funkcie. V našom článku vám poradíme, ako vybrať najlepší vaflovač a ponúkneme vám aj podrobné recenzie najlepších vaflovačov.

Najlepšie vaflovače

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SWF 1010   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Tristar WF 2195   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Russell Hobbs 24620   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Breville VST072X   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Vaflovače – recenzie

V našom teste vaflovačov sme sa zamerali na komplexné technické parametre a praktické vlastnosti jednotlivých modelov, ktoré sme do testu vybrali. Nehodnotili sme len samotnú kvalitu pečenia či výkon. Takisto sme sa zamerali na manipuláciuskladnosť a prípadné špecifiká. Zároveň sme sa sústredili i na pomer ceny a kvality. V neposlednom rade sme si preštudovali aj ohlasy ostatných zákazníkov.

Ako postupovať pri výbere?

Vaflovač nepatrí medzi kuchynské spotrebiče, ktoré by funkcionalitou či konštrukciou patrili medzi zložité zariadenia. V podstate ide o sendvičovač určený výhradne na prípravu vaflí. Ak potrebujete schopný vaflovač doma do kuchyne, zohľadniť by ste mali niekoľko aspektov výberu.

Oplatí sa vám vôbec mať vaflovač doma? Ak dostane na vafle chuť raz za rok, radšej uvažujte nad kúpou multifunkčného sendvičovača. Na druhej strane, ak sa vafle stanú rodinným raňajkovým rituálom, vaflovač má svoje opodstatnenie. Takisto sa tohto parametru týka množstvo vaflí, ktoré budete potrebovať. Existujú vaflovače, ktoré pripravia jeden (2), ale aj také, ktoré pripravia dva páry (4) vaflí naraz.

Príprava domácich vaflí

Potom je dobré pri výbere poznať parametre ako príkonmateriál platní, aké má funkcie, no a v neposlednom rade hrá rolu aj cena. Na trhu je hneď niekoľko výrobcov, ktorí majú v ponuke viacero modelov v rôznych cenových kategóriách.

Klasický vaflovač alebo viac funkcií

Rovnako ako pri sendvičovačoch, aj pri vaflovačoch platí, že možno zakúpiť zariadenie, ktoré dokáže viac, ako len pripraviť vafle samotné. Klasické vaflovače sú prioritne určené na prípravu vaflí a tu ich možnosti končia. Pri výbere vaflovača však môžete siahnuť aj po zariadení, ktoré toho dokáže viac a jeho využitie je širšie.

  • Klasický vaflovač – jeho kúpa je výhodnou v prípade, že už vlastníte toustovač alebo chcete vafle pripravovať pravidelne a vo väčšom množstve. Klasický vaflovač disponuje jedným druhom platne, iba na prípravu tejto pôvodom belgickej dobroty. Žiadny iný pokrm za pomoci vaflovača nepripravíte.
  • Vaflovač 3 v 1 – toto zariadenie je univerzálnejšie. V zásade ide o sendvičovače, rozšírené o možnosť prípravy vaflí, sendvičov či panini, resp. funguje aj ako kontaktný gril. Jedinou úlohou používateľa je vymeniť typ platne a môže pripravovať daný pokrm. V zásade ich môžeme nazvať ako multifunkčné sendvičovače či vaflovače. Závisí od toho, ktorá príprava pokrmu je pre vás prioritou.

Veľkosť vaflovača – tvar a počet vaflí

Veľkosť prístroja určuje veľkosť, počet a v niektorých prípadoch i tvar vaflí. Klasikou sú vaflovače, ktoré pripravia jeden pár vaflí naraz. Väčšinou ide o klasický tvar hranatých belgických vaflí.

Vaflovač na prípravu vaflí v tvare srdca

Veľkosť vaflovača však môže znamenať, že naraz pripravíte aj štyri vafle hranatého typu. V prípade profesionálnych vaflovačov, ktoré doma príliš opodstatnenie nemajú, pripravíte aj šesť kusov vaflí. Čo sa týka tvaru vaflí, typické sú spomínané obdĺžnikové tvary, no dnes už nájdete vaflovače s kvetinovým či srdiečkovým vzorom. Ich estetická stránka je veľmi pútavá, no z hľadiska praktickosti je to parameter, ktorý nijakým spôsobom prípravu vaflí neurýchli ani ju nevylepší.

Príkon vaflovača – rýchlosť prípravy

Ako to už býva zvykom a fyzika nepustí, vyšší príkon vaflovača pri spotrebiči, ktorý vyrába teplo, znamená aj vyšší výkon. V praxi sa to má teda prejaviť rýchlejším ohrevom a takisto kratším časom prípravy. Základná hodnota príkonu pri vaflovačoch sa pohybuje od 700 do 1 000 wattov. Vyšší príkon je už skôr určený pre profesionálnejšie zariadenia určené do reštaurácií či cukrární. V domácnosti zariadenia s tak vysokým príkonom využijete len zriedkavo.

Materiál vaflovača – odolnosť a nepriľnavosť

Skôr ako prejdeme k platniam na pečenie, dôležitým prvkom je na prvý pohľad i dizajn vaflovača ako takého a jeho vyhotovenie. Najčastejšou kombináciou pri type týchto zariadení je plast a nehrdzavejúca oceľ, a teda neraz, ktorý dobre vyzerá, možno sa ťažšie udržiava čistý, ale je veľmi odolný.

Vaflovač vyrobený z plastu a keramiky

Vaflovač musí mať taktiež dobré izolačné vlastnosti. Niekedy už na prvý dotyk viete posúdiť, ktorý plast je len na okrasu a ktorý je pre zmenu kvalitný. Plast ako taký má dobré izolačné vlastnosti, no pri lacnejších modeloch často natrafíte na prístroje, ktoré hrejú, hrejú a majú i dostatočný príkon, no izolácia je taká slabá, že čas prípravy i spotreba sú vyššie.

Pečúce platne bývajú zvyčajne potiahnuté teflónom, ktorý zabezpečuje to, že sa vafle neprichýtajú. Hoci je teflón veľmi praktický, pretože vytvára nepriľnavý povrch, jeho odolnosť nie je taká vysoká. Je veľmi náchylný na poškriabanieKeramika je na druhej strane odolnejšia voči poškriabaniu a má taktiež nepriľnavý povrch, no pre zmenu je háklivá na rozbitie. Pri manipulácii s vaflami vo vaflovači vždy používajte drevené nástroje.

Údržba a skladnosť

Každý spotrebič si vyžaduje istú starostlivosť, no a inak to nie je ani v prípade vaflovača. Starostlivosť o vaflovače je však minimálna a ak si zvolíte kvalitnú kombináciu materiálov a nepriľnavý povrch platničiek na pečenie, život si veľmi uľahčíte. Dobrá je aj funkcia, ak je možné samotné platne zo zariadenia vyňať a umyť mimo konštrukcie. To väčšinou umožňujú práve toastovače 3 v 1, keďže sa platne menia v závislosti od prípravy pokrmu. Nikdy však povrch nedrhnite niečím drsným, aby ste ho neporušili.

Čerstvo upečené vafle

Vaflovač by rozhodne mal byť skladný. Prirodzene je vždy výhodou, ak takéto kuchynské zariadenia nezaberajú veľa miesta, hoci veľa robí aj to, aký veľký vaflovač hľadáte, keďže skladnosť definujú rozmery zariadenia. Praktické je aj to, ak je možné skladovať vaflovač horizontálne i vertikálne. Skladnosť môže komplikovať aj príliš dlhý kábel. Ideálna je dĺžka prívodného kábla od 80 do 100 cm.

Funkcie vaflovača – štandardná funkcionalita

Kvalita, spoľahlivosť a odolnosť. To sú atribúty, ktoré by mal dobrý vaflovač spĺňať. S tým súvisia aj funkcie, ktoré bývajú v prípade mnohých modelov štandardom. Funkcie sa týkajú bezpečnosti i komfortu používania.

  • Regulácia teploty – na zariadení možno nastavovať teplotu podľa potreby. Nebýva to však štandardom u najlacnejších modelov. Zvyčajne ide o zariadenia s príkonom nad 1 000 wattov.
  • Tepelná poistka – bezpečnostný prvok, ktorý býva štandardom. Ak sa prístroj prehreje, vaflovač sa sám vypne, aby nedošlo ku skratu.
  • Zamykanie veka – vafle pri pečení zväčšujú svoj objem, a preto je funkcia zámku na veku podstatná, aby sa zabránilo odchýleniu hornej platne. Zároveň tlakom veka vafle získavajú svoj tvar.
  • Izolovaná rukoväť – tá má slúžiť na manipuláciu, a preto je potrebné, aby bola tepelne izolovaná. Tým pádom je možné so zariadením manipulovať aj v zapnutom stave.
  • Svetelné indikátory – signalizujú stav, že platničky sa zahrievajú (červená kontrolka) alebo že už sú dostatočne zahriate (zelená kontrolka).
  • Vymeniteľné platničky – zvyčajne ide o multifunkčné sendvičovače s možnosťou pripravovať vafle. Ide o praktickú funkciu aj v rámci údržby.
  • Protišmykové nožičky – opäť jeden z bezpečnostných prvkov, ktorý zvyšuje stabilitu zariadenia.

Cena vaflovačov

Vaflovač patrí do kategórie lacnejších spotrebičov. Za pár desiatok eur dostane pomerne kvalitné zariadenie, ktoré splní vaše požiadavky a dokáže pripraviť chutné vafle.

Do 20 eur zoženiete vaflovače, ktoré vafle pripravia, možno nie v najkratšom čase a ani ich kvalitatívne vyhotovenie nebude najlepšie, no pre nenáročných používateľov bohato postačia. Ak ideme do cenovej hladiny na úrovni 40 eur, sem už môžeme radiť vaflovače, ktoré naplnia svoj potenciál, kvalitatívne sú na tom lepšie a možno sa dočkáte aj nejakých praktických funkcií.

Vaflovač na domáce použitie

Následne je tu cenová kategória do 80 eur. Ak máte nároky na dizajn, kvalitu materiálov alebo chcete pripravovať vafle vo väčšom množstve, siahnite práve po takýchto drahších modeloch. Uvažujte však nad tým, či to je pre vás potrebné. Ak ideme nad hranicu 100 eur, hľadať budeme profesionálne vaflovače do reštaurácií, kaviarní a cukrární. Takéto zariadenia už doma svoje uplatnenie príliš nenájdu.

Najlepší výrobcovia

Medzi overených a spoľahlivých výrobcov možno radiť niekoľko európskych, ale takisto ázijských značiek. Svoju kvalitu majú rozhodne vaflovače od výrobcu Concept. Český výrobca sa v segmente kuchynskej elektroniky pohybuje už niekoľko desaťročí. K lepším patrí aj belgická značka Domo alebo nemecký Severin. Triedu vaflovačov statočne zastupujú aj výrobcovia ETA alebo Tristar.

Tip na pravé belgické vafle

Vafle sú tradičnou sladkou pochúťkou, ktorá je pôvodom z Belgicka. Ich príprava vôbec nie je zložitá a my sme si pre vás pripravili jeden praktický tip. Recept na pravé belgické vafleČo potrebujeme:

  • 200 g polohrubej múky
  • 2 – 3 vajcia
  • 3 dcl mlieka
  • 2 PL masla
  • 2 PL cukru (kryštálový alebo práškový)
  • 1/4 PL soli
  • 1 bal. prášku do pečiva

Ingrediencie múka, vajíčka, mlieko, cukor, soľ zmiešame v miske a zamiesime hladké cesto. Následne ho necháme aspoň pol hodinku postáť, aby sa jednotlivé suroviny poprepájali. No a teraz neostáva nič iné, ako vaflovač potrieť trochou oleja či masla a na predhriatu platňu naliať cesto. Vaflovač uzavrieme a pečieme do zlatista. Podávať môžeme vafle poliate maslom a posypané práškovým cukrom či škoricou. Podávať sa však môžu aj s roztopenou čokoládou, poliate javorovým sirupom, ovocím či so zmrzlinou alebo tvarohom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber vaflovača nie je len záležitosťou parametrov a dizajnu, dôležité je aj praktické využitie spotrebiča. Na najčastejšie otázky súvisiace s výberom správneho modelu vaflovača do domácnosti sme sa rozhodli odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Dá sa vaflovač použiť aj na prípravu iných pokrmov?

V prípade, že má vaflovač vymeniteľné platničky/dosky, dá sa použiť aj na prípravu iných pokrmov. Zvyčajne sa v balení nachádzajú dosky na prípravu toastov alebo na grilovanie.

Ovplyvňuje príkon vaflovača kvalitu pripravovaných vaflí?

Príkon má priamy vplyv na výkonnosť, ktorá síce nemusí ovplyvňovať kvalitu upečenia vaflí, ale vplýva na rýchlosť nahriatia, na správnu teplotu a rýchlosť pečenia. Zvyčajne platí, že čím vyšší je príkon, tým rýchlejšie vafle urobíte.

Ako správne vyčistiť vaflovač?

Aby vám vydržal čo najdlhšie, odporúčame vaflovač čistiť po každej prevádzke nasucho aj namokro. Cesto sa na dosky nepripáli, ak použijete pri príprave vaflí trochu tuku. Najjednoduchšie sa čistia vaflovače s vyberateľnými doskami – stačí ich umyť pod tečúcou vodou.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(91.4%)
Dátum publikovania: 24.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 03.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 14:47
Romana

Vydarený vaflovač je GRAEF WA 80. Krásne vyzerá, je šikovný, v kuchyni mi nezaberie veľa miesta a vafle sú hotové rýchlo. Je tu až šesť pečiacich úrovní a keďže dosky na pečenie sú z nepriľnavého povrchu, ľahko sa čistí. Cena je vyššia, ale stojí to za to. Deti vafle milujú a sú z nich nadšené.

05/01/2022 21:01
Lena

Produkt Cloer CL 261 je skladný a dobre sa mi s ním pracuje, povrch je nepriľnavý, preto sa ľahko čistí. Na kúpu nás presvedčila nízka cena, avšak občas sa stáva, že pečie nerovnomerne. Dajú sa tu robiť nielen vafle, ale napríklad aj oblátky, takže je multifunkčný. Za tú cenu je fajn, ale viac by som zaň asi nedala.

20/12/2021 18:55
miroslav

zhodnotte sendvičovač Klarstein trilit 3v1

12/12/2021 17:46
Majka G.

Prístroj Princess 132397 má perfektný výkon a jednoduché ovládanie, navyše krásne vyzerá. Všetko funguje ako má, super je, že hrejú obe platne, vafle sú hotové do pár minút a nelepia sa, takže sa veľmi dobre vyberajú. Keďže rovnomerne hrejú obe platne, vafle nie je potrebné obracať, čo je super z hľadiska úspory času. Žiadne negatíva som zatiaľ nenašla.

12/11/2021 09:23
Veronika F.

Som spokojná s prístrojom Silvercrest SWE 1200 D1, pečie chutné vafle, aj keď vnútorná plocha by mohla byť viac tvarovaná, aby vafle vyzerali naozaj ako vafle a nie ako lievance. Ale to je len taký estetický detail, inak je prístroj skvelý a tešia sa z neho hlavne deti.

13/07/2021 19:39
Maťa

Môj prvý waflovač je Concept VF3040 a som s ním spokojná, preto ho odporúčam aj ostatným. Tento waflovač som si vybrala na základe dobrej ceny a pozitívnych recenzií. Oceňujem, že wafle sa nepripaľujú a sú hotové veľmi rýchlo, príprava trvá cca. 3 až 4 minúty. Wafle sú krásne veľké a chutné. Údržba waflovača je veľmi jednoduchá, po dokončení práce stačí nechať platne vychladnúť a pretrieť vlhkou utierkou. Keďže sa nič nelepí, údržba je hotová raz dva. Páči sa mi, že pri príprave netreba používať olej, nič preto nie je mastné. Klasické wafle robíme u nás doma pomerne často, no skúšala som aj originálne belgické a tiež boli perfektné. Waflovač má pekný dizajn, jednoduché ovládanie a praktické prevedenie. Za mňa je to produkt, ktorý sa mi oplatilo kúpiť. Deti aj manžel sú s waflami veľmi spokojní.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok