Najlepšie čítačky kníh 2018 - Test poradí, ako vybrať

Test čítačiek kníh - pozrite si výsledky viacerých testov, ktoré sme pre vás zozbierali a vyhodnotili. Prečítali sme stovky recenzií a diskusií týkajúcich sa čítačiek elektronických kníh a zapracovali ich do výsledného rebríčku najlepších čítačiek kníh pre rok 2018.

E-book

Ak máte otázky, zapojte sa do diskusie v spodnej časti stránky. Ak potrebujete pomôcť, pozrite si návod, podľa čoho vybrať čítačku a kotré parametre pri výbere sledovať.

Najlepšie čítačky 2018

Ako si vybrať čítačku

Patríte medzi vášnivých čitateľov a chcete mať všetky svoje knihy na jednom mieste doma i na cestách? Čítačka kníh je v tom prípade pre vás ako stvorená. Najlepšia čítačka kníh neexistuje, môžete si však vybrať tú najvhodnejšiu práve pre vás. Ak hľadáte čítačku, odpovedzte si v prvom rade na pár otázok. Ako často plánujete čítať? Aký dlhý čas strávite pri čítaní? Chcete čítačku aj na iné využitie?

Čítačka kníh

Keď ste si odpovedali na tieto otázky, musíte prejsť k ďalšiemu kroku, tým sú parametre. Na trhu nájdete rôzne druhy čítačiek s rôznymi parametrami - od displeja až po spôsob nakupovania kníh. Čo si teda treba pri výbere všímať?

Typ displeja čítačky kníh

Na výber máte z dvoch typov displejov - prvý je so systémom E-Ink a druhým je klasický LCD displej. každý sa vyznačuje výhodami, ale má aj svoje nevýhody. Pokiaľ plánujete čítať často a na čítanie sa chcete sústrediť, displej E-Ink bude pre vás vhodnejší. Ak očakávate od čítačky rýchlosť a funkcie navyše, bude sa vám viac hodiť LCD displej.

 • E-Ink: Tento typ displeja vytvára efekt elektrického papiera, písmom aj vzhľadom sa ponáša na skutočný text v tlačenej podobe. Text má ideálny kontrast a je čitateľný aj na slnku. Displej nie je výrazne podsvietený, čiže je šetrný k očiam. Čítačka vďaka energetickej úspore vydrží omnoho dlhšie. Inovatívne E-Ink majú displeje s podsvietením, ktoré výdrž čítačky vôbec neznižujú. Ich nevýhodou je, že neumožňujú prácu s rýchlymi projekciami (video, internet), frekvencia procesora nepatrí k najvýkonnejším a pri každom pohybe sa text nanovo vykresľuje.
 • LCD: Je to klasika, ktorú pozná pravdepodobne každý. Výhodami LCD je krásne vykreslený obraz s vyšším rozlíšením, výkonnejší procesor a rýchlejšie reakcie. Je však pre oči škodlivejší a zariadenie nevydrží v pohotovosti tak dlho ako E-Ink.

Veľkosť a rozlíšenie displeja

U E-Ink i LCD displejov máte k dispozícii veľkosti 6“, 9“ či 12“ (palcov). Najčastejšou voľbou je veľkosť 6“, tieto displeje sú kompaktné a vhodné na čítanie súvislého textu. Väčšia veľkosť je zbytočná, veľké displeje sú menej kompaktné.

Čítačka

Prostredníctvom dotykového displeja, ktorý reaguje rýchlo a plynulo, sa čítačky jednoducho ovládajú. Čo sa E-Ink displejov týka, reakcie sú občas pomalšie, pretože rýchlosť vykresľovania obrazu je omnoho nižšia.

Pri výbere sa zaujímajte nielen o veľkosť, ale aj o rozlíšenie displeja. toto číslo vám napovie, aký kvalitný obraz bude. Najčastejšie sú rozlíšenia 600 x 800, 1 024 x 758 alebo 1 440 x 1 050 pixelov.

Podpora formátov e-bookov

Rôzne čítačky podporujú rôzne formáty kníh, ich obsah nemožno zdieľať. V ponuke sú, samozrejme, aj univerzálnečítačky, zvyčajne však má každá čítačka predurčené, ktorý formát bude preferovať.

Knihy majú širokú základňu vlastných e-bookov, po kúpe si ich zašlete na e-mail a potom knihu presuniete do pamäte svojej čítačky kníh. Týmto spôsobom nefungujú všetky čítačky kníh, mnohé podporujú formáty ako PDF, TXT, DOC, DOCX, Mobi - Kindle či ePUB. Každá čítačka musí minimálne jeden z týchto formátov podporovať.

Každý z formátov sa vyznačuje vlastnými špecifikami. PDF formát má napríklad tú nevýhodu, že sa nedá meniť jeho písmo a pri zväčšovaní sa rozpadáva línia odsekov. Napríklad formát MOBI, ktorý je primárne určený pre Kindle, je v prípade, že ho podporuje aj iné zariadenie, veľmi adaptívny. Formát ePUB je je považovaný za univerzálny, podporuje ho totiž každé čítacie zariadenie okrem čítačiek Amazon Kindle.

Ako nahrať knihy do čítačky?

Proces nahrávania však nie je ničím zložitý. Veľmi bežný je klasický spôsob, kedy e-knihu zakúpite a prostredníctvom USB kábla vložíte do svojej čítačky. Bežný je aj spôsob pripojenia sa cez internet a stiahnutie knihy priamo do čítačky.

Kvalitná čítačka kníh

Pri nahrávaní knihy do vášho zariadenia sa môžete stretnúť s pojmom DRM (Digital Rights Management). Ide o systém ochrany autorských práv, ktorý má zabrániť voľnému šíreniu či kopírovaniu.

Výdrž čítačky a pripojenie

E-Ink displeje vám na jedno nabitie vydrží aj niekoľko týždňov, LCD displeje sú energeticky o niečo náročnejšie, tým pádom vydržia menej. Výdrž elektronických čítačiek sa zvyčajne uvádza v počte otočených strán (rozpätie je 10- až 20-tisíc otočení). Pri spotrebe brať do úvahy aj vedľajšie činitele ako Wi-Fi.

Čítačky sa najčastejšie nabíjajú za pomoci USB kábla, ktorým sa taktiež pripájate k počítaču. Čo sa pripojenia týka, možnosť Wi-Fi nechýba v súčasnosti takmer žiadnej čítačke, treba však povedať, že surfovanie nie je takou svižnou záležitosťou ako u výkonných tabletov. V niektorých prípadoch je možné využiť internet iba k nákupu kníh cez e-shop.

Úložisko E-čítačky

Vzhľadom na to, že knihy v elektronickej podobe nezaberajú veľa miesta, si klasická čítačka vystačí s operačnou pamäťou 1 až 4 GB. Pokiaľ by vám to kvôli rôznym náročným publikáciám s obrázkami alebo audioknihám nestačilo, máte možnosť rozšíriť pamäť o pamäťovú SD-kartu. Ak je vám 1 000 kníh málo, slot na 32 GB vám urobí radosť.

Doplnkové funkcie

Chcete od čítačky niečo navyše? Potom sa pri kúpe pýtajte na to, čo má vami vybraná čítačka navyše. Niektoré z nasledujúcich doplnkových funkcií by vás mohli potešiť.

 • Písanie dokumentov: Táto doplnková funkcia vám umožní si ku knihe napísať poznámky. Môžete ju však využiťaj na písanie čohokoľvek, čo potrebujete. Ťahom prsta či stylusu píšete priamo na displej.
 • Prehrávanie hudby: V prípade, že je čítačka vybavená reproduktormi či vstupom 3.5 jack na slúchadlá, máte možnosť prehrávať audioknihy či rôzne MP3 súbory.
 • Slovníky: Čítačky majú integrované výkladové alebo prekladateľské slovníky. Keď v texte označíte slovo, čítačka ho preloží alebo zobrazí jeho význam.
 • Internetová konektivita: Na prečítanie mailov, pozeranie Facebooku a podobne vám poslúži jednoduchý webový prehliadač.
 • Predčítanie textu: Funkcia „text-to-speech“ umožňuje hlasové predčítanie knihy. Čítačka však musí podporovať jazyk, v ktorom je e-kniha stiahnutá.
 • Hry a zábava: V niektorých čítačkách nájdete jednoduché hry, ktoré vám umožnia sa odreagovať v prípade, že si od čítania potrebujete oddýchnuť.

Výhody čítačky kníh

 • Pojazdná knižnica – v pamäti čítačky môžete mať stovky kníh. Či ide na výlet, alebo pracovnú cestu, budete mať všetky obľúbené knihy vždy so sebou.
 • Prispôsobenie textu – font, prípadne jeho veľkosť vám nemusí vždy vyhovovať. Čítačka kníh vám, našťastie, umožňuje si text prispôsobiť tak, aby vám vyhovoval.
 • Kompaktné rozmery – čítačka je nielenže ľahšia ako klasická kniha, dokonca je aj menšia a kompaktnejšia. Zmestíte ju do tašky s notebookom či do príručnej tašky. Pri čítaní nemusíte obracať strany a dokonca ani čítačku držať v rukách. Stačí si ju oprieť v stojane a text môžete posúvať jedným ťahom či kliknutím.
 • Kompatibilita a univerzálnosť – čítačky môže využiť naozaj ktokoľvek - starší, mladší i deti. Niektoré čítačky podporujú pripojenie k Wi-Fi, umožňujú prehrávanie hudby či audio kníh, čiže si každý príde na svoje.
 • Nákup na pár klikov – váš obľúbený titul si môžete kúpiť cez internet a knihu začať čítať behom niekoľkých minút.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(85.4%)

Obľúbené produkty


Komentáre

29/01/2018 05:47
Peter

Kindle peperwhite je jednoznacne najprecenovanejsia a amatermi najhodnotenejsia citacka. Ak poradit jedine u profikov Paperwhite nepodporuje format epub co je jeden zo zakladnych kamenov a formatov citaciek. Ma to len 4GB pamate, len preto lebo tam neexistuje ziadna moznost rozsirenia o sd karty. Baterka v porovnani s PocketBook tiez bieda a ovela viac.

Pridať komentár