Najlepšie čítačky kníh 2024 – recenzie, test, porovnanie

Test čítačiek kníh – pozrite si výsledky viacerých testov, ktoré sme pre vás zozbierali a vyhodnotili. Prečítali sme stovky recenzií a diskusií týkajúcich sa čítačiek elektronických kníh a zapracovali ich do výsledného rebríčku najlepších čítačiek kníh pre rok 2022.

E-book

Ak máte otázky, zapojte sa do diskusie v spodnej časti stránky. Ak potrebujete pomôcť, pozrite si návod, podľa čoho vybrať čítačku a kotré parametre pri výbere sledovať.

Najlepšie čítačky kníh

Názov Hodnotenie Detail
Amazon Kindle Paperwhite 5   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Onyx Boox Note Air   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Pocketbook 743C   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Pocketbook 628   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
TCL NXTPaper 10s   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Čítačky kníh – recenzie

PocketBook alebo Amazon? Ide o dvoch najznámejších výrobcov čítačiek, ktorí sa bijú o priazeň zákazníka rôznymi zaujímavými vychytávkami. Vyskúšali sme niekoľko modelov z dielne týchto dvoch značiek a pripravili pre vás ich recenzie. O svoje skúsenosti s čítačkami sa môžete podeliť v komentároch.

Ako si vybrať čítačku

Patríte medzi vášnivých čitateľov a chcete mať všetky svoje knihy na jednom mieste doma i na cestách? Čítačka kníh je v tom prípade pre vás ako stvorená. Najlepšia čítačka kníh neexistuje, môžete si však vybrať tú najvhodnejšiu práve pre vás. Ak hľadáte čítačku, odpovedzte si v prvom rade na pár otázok. Ako často plánujete čítať? Aký dlhý čas strávite pri čítaní? Chcete čítačku aj na iné využitie?

Čítačka kníh

Keď ste si odpovedali na tieto otázky, musíte prejsť k ďalšiemu kroku, tým sú parametre. Na trhu nájdete rôzne druhy čítačiek s rôznymi parametrami - od displeja až po spôsob nakupovania kníh. Čo si teda treba pri výbere všímať?

Typ displeja čítačky kníh

Na výber máte z dvoch typov displejov - prvý je so systémom E-Ink a druhým je klasický LCD displej. každý sa vyznačuje výhodami, ale má aj svoje nevýhody. Pokiaľ plánujete čítať často a na čítanie sa chcete sústrediť, displej E-Ink bude pre vás vhodnejší. Ak očakávate od čítačky rýchlosť a funkcie navyše, bude sa vám viac hodiť LCD displej.

  • E-Ink: Tento typ displeja vytvára efekt elektrického papiera, písmom aj vzhľadom sa ponáša na skutočný text v tlačenej podobe. Text má ideálny kontrast a je čitateľný aj na slnku. Displej nie je výrazne podsvietený, čiže je šetrný k očiam. Čítačka vďaka energetickej úspore vydrží omnoho dlhšie. Inovatívne E-Ink majú displeje s podsvietením, ktoré výdrž čítačky vôbec neznižujú. Ich nevýhodou je, že neumožňujú prácu s rýchlymi projekciami (video, internet), frekvencia procesora nepatrí k najvýkonnejším a pri každom pohybe sa text nanovo vykresľuje.
  • LCD: Je to klasika, ktorú pozná pravdepodobne každý. Výhodami LCD je krásne vykreslený obraz s vyšším rozlíšením, výkonnejší procesor a rýchlejšie reakcie. Je však pre oči škodlivejší a zariadenie nevydrží v pohotovosti tak dlho ako E-Ink.

Veľkosť a rozlíšenie displeja

U E-Ink i LCD displejov máte k dispozícii veľkosti 6“, 9“ či 12“ (palcov). Najčastejšou voľbou je veľkosť 6“, tieto displeje sú kompaktné a vhodné na čítanie súvislého textu. Väčšia veľkosť je zbytočná, veľké displeje sú menej kompaktné.

Čítačka

Prostredníctvom dotykového displeja, ktorý reaguje rýchlo a plynulo, sa čítačky jednoducho ovládajú. Čo sa E-Ink displejov týka, reakcie sú občas pomalšie, pretože rýchlosť vykresľovania obrazu je omnoho nižšia.

Pri výbere sa zaujímajte nielen o veľkosť, ale aj o rozlíšenie displeja. toto číslo vám napovie, aký kvalitný obraz bude. Najčastejšie sú rozlíšenia 600 x 800, 1 024 x 758 alebo 1 440 x 1 050 pixelov.

Podpora formátov e-bookov

Rôzne čítačky podporujú rôzne formáty kníh, ich obsah nemožno zdieľať. V ponuke sú, samozrejme, aj univerzálnečítačky, zvyčajne však má každá čítačka predurčené, ktorý formát bude preferovať.

Knihy majú širokú základňu vlastných e-bookov, po kúpe si ich zašlete na e-mail a potom knihu presuniete do pamäte svojej čítačky kníh. Týmto spôsobom nefungujú všetky čítačky kníh, mnohé podporujú formáty ako PDF, TXT, DOC, DOCX, Mobi - Kindle či ePUB. Každá čítačka musí minimálne jeden z týchto formátov podporovať.

Každý z formátov sa vyznačuje vlastnými špecifikami. PDF formát má napríklad tú nevýhodu, že sa nedá meniť jeho písmo a pri zväčšovaní sa rozpadáva línia odsekov. Napríklad formát MOBI, ktorý je primárne určený pre Kindle, je v prípade, že ho podporuje aj iné zariadenie, veľmi adaptívny. Formát ePUB je je považovaný za univerzálny, podporuje ho totiž každé čítacie zariadenie okrem čítačiek Amazon Kindle.

Ako nahrať knihy do čítačky?

Proces nahrávania však nie je ničím zložitý. Veľmi bežný je klasický spôsob, kedy e-knihu zakúpite a prostredníctvom USB kábla vložíte do svojej čítačky. Bežný je aj spôsob pripojenia sa cez internet a stiahnutie knihy priamo do čítačky.

Kvalitná čítačka kníh

Pri nahrávaní knihy do vášho zariadenia sa môžete stretnúť s pojmom DRM (Digital Rights Management). Ide o systém ochrany autorských práv, ktorý má zabrániť voľnému šíreniu či kopírovaniu.

Výdrž čítačky a pripojenie

E-Ink displeje vám na jedno nabitie vydrží aj niekoľko týždňov, LCD displeje sú energeticky o niečo náročnejšie, tým pádom vydržia menej. Výdrž elektronických čítačiek sa zvyčajne uvádza v počte otočených strán (rozpätie je 10- až 20-tisíc otočení). Pri spotrebe brať do úvahy aj vedľajšie činitele ako Wi-Fi.

Čítačky sa najčastejšie nabíjajú za pomoci USB kábla, ktorým sa taktiež pripájate k počítaču. Čo sa pripojenia týka, možnosť Wi-Fi nechýba v súčasnosti takmer žiadnej čítačke, treba však povedať, že surfovanie nie je takou svižnou záležitosťou ako u výkonných tabletov. V niektorých prípadoch je možné využiť internet iba k nákupu kníh cez e-shop.

Úložisko E-čítačky

Vzhľadom na to, že knihy v elektronickej podobe nezaberajú veľa miesta, si klasická čítačka vystačí s operačnou pamäťou 1 až 4 GB. Pokiaľ by vám to kvôli rôznym náročným publikáciám s obrázkami alebo audioknihám nestačilo, máte možnosť rozšíriť pamäť o pamäťovú SD-kartu. Ak je vám 1 000 kníh málo, slot na 32 GB vám urobí radosť.

Doplnkové funkcie

Chcete od čítačky niečo navyše? Potom sa pri kúpe pýtajte na to, čo má vami vybraná čítačka navyše. Niektoré z nasledujúcich doplnkových funkcií by vás mohli potešiť.

  • Písanie dokumentov: Táto doplnková funkcia vám umožní si ku knihe napísať poznámky. Môžete ju však využiťaj na písanie čohokoľvek, čo potrebujete. Ťahom prsta či stylusu píšete priamo na displej.
  • Prehrávanie hudby: V prípade, že je čítačka vybavená reproduktormi či vstupom 3.5 jack na slúchadlá, máte možnosť prehrávať audioknihy či rôzne MP3 súbory.
  • Slovníky: Čítačky majú integrované výkladové alebo prekladateľské slovníky. Keď v texte označíte slovo, čítačka ho preloží alebo zobrazí jeho význam.
  • Internetová konektivita: Na prečítanie mailov, pozeranie Facebooku a podobne vám poslúži jednoduchý webový prehliadač.
  • Predčítanie textu: Funkcia „text-to-speech“ umožňuje hlasové predčítanie knihy. Čítačka však musí podporovať jazyk, v ktorom je e-kniha stiahnutá.
  • Hry a zábava: V niektorých čítačkách nájdete jednoduché hry, ktoré vám umožnia sa odreagovať v prípade, že si od čítania potrebujete oddýchnuť.

Výhody čítačky kníh

  • Pojazdná knižnica – v pamäti čítačky môžete mať stovky kníh. Či ide na výlet, alebo pracovnú cestu, budete mať všetky obľúbené knihy vždy so sebou.
  • Prispôsobenie textu – font, prípadne jeho veľkosť vám nemusí vždy vyhovovať. Čítačka kníh vám, našťastie, umožňuje si text prispôsobiť tak, aby vám vyhovoval.
  • Kompaktné rozmery – čítačka je nielenže ľahšia ako klasická kniha, dokonca je aj menšia a kompaktnejšia. Zmestíte ju do tašky s notebookom či do príručnej tašky. Pri čítaní nemusíte obracať strany a dokonca ani čítačku držať v rukách. Stačí si ju oprieť v stojane a text môžete posúvať jedným ťahom či kliknutím.
  • Kompatibilita a univerzálnosť – čítačky môže využiť naozaj ktokoľvek - starší, mladší i deti. Niektoré čítačky podporujú pripojenie k Wi-Fi, umožňujú prehrávanie hudby či audio kníh, čiže si každý príde na svoje.
  • Nákup na pár klikov – váš obľúbený titul si môžete kúpiť cez internet a knihu začať čítať behom niekoľkých minút.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čítačka kníh má množstvo výhod (dá sa do nej uložiť množstvo kníh, je prenosná, čiže si ju so sebou zoberiete všade atď.). Jej výber nie je, aspoň väčšinou, veľmi náročný. Ohľadom čítačiek, a nielen čo sa týka ich kúpy, máte množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpoveď na tomto mieste. Samozrejme, nejde o konečný zoznam. Svoje ďalšie otázky nám môžete písať do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Ako dlho trvá nahrávanie kníh do čítačky?

Tento proces trvá max. niekoľko minút. Väčšinou sa vám v zariadení zobrazujú okná, ktoré informujú, ako treba ďalej postupovať, takže tento proces bez problémov zvládne každý.

Ako zistím, kde mám knihy v čítačke uložené?

Na triedenie kníh sa používajú priečinky, ktoré sú buď automaticky, alebo vami vytvorené. Stačí si vytvoriť priečinky (napr. podľa žánru alebo abecedy) a do nich knihy ukladať. Presun a úprava priečinkov funguje rovnakým spôsobom, aký sa používa v počítačoch.

Vyžaduje si čítačka kníh nejakú údržbu?

Áno, podobnú ako tablet či telefón. Displej čítačky je náchylný na poškodenie, preto treba so zariadením zaobchádzať citlivo. Čistiť ho treba suchou handričkou, ak to výrobca odporúča, môžete použiť aj prípravky na to určené. Odporúčame vám zakúpiť si ochranné sklo na displej, ktoré zabráni škrabancom či prasklinám. Čítačku by ste mali mať v ochrannom obale, aby ste ju ochránili pred nárazmi (napr. pri cestovaní) či prenikaním prachu do vnútra zariadenia.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(83.8%)
Dátum publikovania: 06.08.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/08/2022 20:36
Vikino

Pocketbook 633 Color je malá a skladná čítačka, ktorá má dostatočnú pamäť. Páči sa mi, že má o dosť ostrejší obraz ako jeho predchodca, ktorého mám doma a stále je síce funkčný, ale už out-of-support. Čiže mi nejdú synchronizácie kvôli chýbajúcim aktualizáciám. Škoda, že súčasťou balenia nie je aj puzdro. Mne, našťastie, pasovalo to z minulého modelu, ale ostatní si budú musieť dokúpiť samostatne. Ovládanie je jednoduché a prepracované. A vyzdvihujem aj kvalitu ČB zobrazovania.

05/07/2022 11:03
Fero

ONYX BOOX NOTE 3 má skvelý e-ink displej, má zároveň Android, čiže možnosti využitia a aplikácií je takmer neobmedzené. Písanie je ako na klasický papier. V balení bola aj matná fólia na displej. Plusom je možnosť exportovať omaľovánky v pdf ako vektory. Primárne ho používam ako pznámkový blok a čítačku kníh. Chýba mi možnosť pripojenia HDMI k projektoru. Cena je šialená, ale kúpu neľutujem.

10/11/2021 15:10
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, práca s písmom je možná, umožňujú ju napr. novšie Amazon Kindle čítačky, rovnako aj zmena štýlu.

22/10/2021 20:02
Katka

Su na trhu citacky, ktore umoznuju zmenu filtra? Napr. cierny podklad a biele pismo. Zaroven umoznuje pracu s pismom (zvacsit ho, nastavit font a pod.). Dakujem.

07/10/2021 11:02
Františka

Super čítačka je Amazon Kindle Paperwhite 4, ľahko sa ovláda, má dostatočnú veľkosť, aby sa text pohodlne čítal, no prekáža mi, že PDF súbory je nutné konvertovať, inak ich neprečíta. Čítačka však splnila moje očakávania, má skvelú výdrž batérie, dobré podsvietenie aj konektivitu.

11/09/2021 07:35
Rebeka

Nedávno som si kúpila čítačku kníh C-Tech Lexis II a funguje skvele. Zatiaľ som nepostrehla žiaden problém a podarilo sa mi stiahnuť aj aplikáciu eReading. Veľké plus dávam za výdrž batérie, intuitívne ovládanie, dostatočnú vnútornú kapacitu pamäte aj za možnosť regulácie podsvietenia displeja. Toto je moja druhá čítačka elektronických kníh, predtým som mala Crono. S C-Tech som maximálne spokojná, pretože podporuje mnoho formátov a moje obľúbené knižky či dokumenty mám kedykoľvek po ruke. Displej je veľmi dobre čitateľný, nezaťažuje oči a je dotykový. Veľkosť displeja 6 palcov je úplne postačujúca pre pohodlné čítanie. Prístroj je zároveň kompaktný a ľahko sa mi prenáša. Beží na operačnom systéme Android, podporuje WiFi pripojenie aj externé pamäťové karty, ak vám náhodou v čítačke došlo voľné miesto. Oceňujem tiež podporu audio formátov a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel, vďaka čomu je čítačka vhodná aj na počúvanie audio kníh. Za mňa je to fajn vecička za prijateľnú cenu.

20/07/2021 21:57
Gejza

Mám elektronickú čítačku kníh Onyx Book Note 3, ktorá je zároveň tabletom a hoci je produkt drahý, kúpu neľutujem. Na takýto typ výrobu som čakal roky a konečne som sa ho dočkal. Je to parádny tablet s E-ink displejom a perom, ktorý má dokonalú výdrž batérie na jedno nabitie. Pri intenzívnom používam som zatiaľ na dvoch týždňoch a stále mi zostáva ešte polovica kapacity baterky. Tablet je rýchly a oceňujem, že beží na otvorenom systéme Android, preto si do neho môžem sťahovať obľúbené aplikácie, ako napríklad Dropbox, Evernote Pocket a ďalšie, nakoľko je tam obchod Google Play. Pero, ktoré bolo k tabletu dodané, je tiež super, pretože umožňuje ľahké kreslenie, písanie či gumovanie. Vyzdvihujem skvelú synchronizáciu, vďaka čomu si môžem poslať na čítačku nejaký článok a potom si ho neskôr v pokoji prečítať. Čítačka disponuje množstvom nastavení, má aj reproduktor a ovláda niekoľko jazykov. Perfektne dokáže rozpoznať aj ručne napísaný text a E-ink displej je veľmi príjemný na oči. Čítačka umožňuje využívať požičiavanie ekníh z knižníc a je dostatočne rýchla aj pre načítanie webu. Plus dávam za rozmery, nízku váhu či za čítačku odtlačku prstov, ktoré je situovaná na spodnej strane prístroja a zároveň slúži aj ako tlačidlo späť. Treba ešte dodať, že displej je podsvietený, preto sa s ním pohodlne pracuje aj v noci.

31/03/2021 10:35
Lenka

@anci, takúto funkciu má Amazon Kindle Paperwhite 4

29/09/2019 12:09
anci

prosím Vás má niektorá čítačka funkciu označenia textu v knihe?
Rada si robím v knihách poznámky a tiež v knihách zo školy by som si chcela niektoré pasáže označiť kvôli učeniu.
S čítačkami však nemám bohužiaľ žiadne skúsenosti a zvažujem kúpu.
Ďakujem

03/09/2019 13:36
ela

Tak mi po tretej reklamácii PocketBook Touch Lux 3 vrátili peniaze. Predavač nám povedal podľa sériového čísla, že to bola celá séria spackaná, vraj sa im vracali. Teraz by som chcela Pocket Book 627 Touch Lux 4. Nemáte niekto skúsenosti s ňou? Aká je, ...

18/07/2019 09:48
Martin

@ela - Musela ste asi natrafit na zly kus. Tiez mam PocketBook Lux 3, pouzivam ho denno denne, precital som na tom asi 60 knih a nemal som nikdy problem. Mal som pozicany aj Kindle, ale ten sa mi az tak nepacil, preto som sa rozhodol pre PB L3. Drzim palce nech Vam dalsia volba vyjde na lepsi kus :)

18/07/2019 09:45
ela

Mám PocketBook Touch Lux 3 druhý rok, teda ešte je v záručnej lehote. Už sa mi 2x pokazila, po druhej reklamácii mi vymenili základnú dosku. To bolo v decembri 2018. Máme júl 2019 a včera mi "klakla" bez výstrahy. Len blikla a koniec. Idem ju reklamovať, ale už budem žiadať vrátiť peniaze. Čítačka je síce super, ale aby sa mi pokazila 3x v priebehu roka a pol, tak to je trošku veľa. Škoda, lebo inak som s ňou bola spokojná. Chcem novú, ale PocketBook Touch Lux 3 to určite nebude.

18/01/2019 21:38
zb

Žiaľ, ani to nepomohlo, skúšal som to s viacerými verziami FW. Na PB helpdesku poradili aj iné gombíkové procedúry, ale ani to nepomohlo. Na obrazovke stále zostali zamrznuté presýpacie hodinky. PC vôbec nedokázal detekovať zariadenie (nedával som ale vyhľadať) a ani opačne, čítačka nereagovala na PC. Upozorňujem, že to nebol ojedinelý prípad. Na diskusných fórach sa mnohí sťažujú na podobný problém. Mnohí najprv overujú u ostatných, či firmware funguje, až potom začnú inštalovať. Podobne budem postupovať už aj ja. S poškodenou čítačkou som si poradil inak. Kedže servis som vylúčil a už bolo po záruke, nemal som čo stratiť, nasledoval pevný zásah. Najprv som odpojil a znovuzapojil batériu. Nepomohlo. Vybral hlavnú SD kartu a preskúmal v PC. Bola bez problémov čitateľná a nebola poškodená, ale problém som tým nevyriešil. Nakoniec som kúpil na Bazoši za lacný peniaz rovnakú čítačku s prasknutým displayom a prehodil som základnú dosku. Je to pomerne jednoduchý úkon, na youtube nájdete niekoľko videí, najmä od rusky hovoriacich IT špecialistov, ako na to. Zariadenie sa rozbehlo hneď po zapnutí a funguje bez problémov.

11/01/2019 13:56
m.

Skús tam nahrať znovu staršiu verziu firmware. Stiahni starší inštalačný balíček a klasicky pripojiť, skopírovať atď ... postup... Ak ti však pc nedetekujte čítačku vôbec, ani spôsobom, ked dáš vyhľadať pripojený hardvér ...tak neviem.

11/01/2019 11:58
zb

Ja som bol s PocketBook 626 Touch Lux 3 spokojný. Nedávno mi čítačka ponúkla aktualizovať firmware. Stiahlo sa to, spustilo sa to a potom zamrzlo. Odvtedy sa to už nepohlo. Na nič nereaguje a nie je možné ju nakopnúť ani pevným resetom. Potom užívateľ zistí, že na Slovensku nikto nezabezpečuje pozáručný servis. Reklamáciu treba zaregistrovať na nete a posielať čítačku kuriérom kdesi do Poľska alebo Maďarska. Asi to aj niečo bude stáť, možno bude lacnejšie kúpiť si nové. Servis je slabou stránkou čítačiek, pokiaľ ich nepovažujete za spotrebný materiál, ktorý sa odstupom čase vyhodí. Myslel som aj na to, či náhodou nepúšťa PocketBook úmyselne takýto firmware, aby podporil kúpu nového zariadenia. V každom prípade som nič neodborného nepredviedol, ale po záruke to už nikoho nezaujíma. Odporúčam neaktualizovať firmware nikdy.

29/01/2018 05:47
Peter

Kindle peperwhite je jednoznacne najprecenovanejsia a amatermi najhodnotenejsia citacka. Ak poradit jedine u profikov Paperwhite nepodporuje format epub co je jeden zo zakladnych kamenov a formatov citaciek. Ma to len 4GB pamate, len preto lebo tam neexistuje ziadna moznost rozsirenia o sd karty. Baterka v porovnani s PocketBook tiez bieda a ovela viac.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok