Najlepšie tablety do umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ručné umývanie postupne vytláča jednoduché a rýchle používanie umývačky riadu. Na to, aby ste boli s výsledkami umývačky riadu spokojní, potrebujete kvalitný čistiaci prostriedok. Na trhu je dostupných viacero alternatív, ale k najpohodlnejším patria tablety či kapsuly. Nemusíte si lámať hlavu nad dávkovaním, pretože potrebné množstvo aktívnych látok na jeden čistiaci cyklus je obsiahnuté v tablete.

Ako vybrať tablety do umývačky riadu

Tablety i kapsuly do umývačky riadu ponúka mnoho výrobcov a občas je ťažké zorientovať sa v ponuke. Každý výrobca sľubuje dokonalé výsledky a snaží sa na svoju stranu prilákať nových zákazníkov. Niektoré tablety sú však účinnejšie a iné o čosi menej. Dôvodom je najmä ich zloženie. Ak si neviete vybrať a váhate nad tým, ktoré tablety do umývačky riadu budú pre vás tie najlepšie, pomôžeme vám. Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vás prevedie výberom.

Najlepšie tablety do umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Somat Classic 90 ks   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sanytol 4 v 1 40 x 20 g   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Jar Fairy Professional All in 1 115 ks   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Attitude 26 ks   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Jar Platinum 125 ks   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Tablety do umývačky riadu – recenzie

Vybrali sme pre vás top produkty, ktoré sa tešia obľube a v rámci predajnosti sú na popredných miestach. Náš mini test tabliet do umývačky riadu zohľadnil zloženie tabliet, ich účinnosť i spokojnosť zo strany zákazníkov. Ako obstáli jednotlivé značky? Prečítajte si výhody i nevýhody konkrétnych tabliet a ľahšie sa tak rozhodnete, ktoré budú pre vaše potreby tie pravé.

Tablety, gély a prášky do umývačky riadu

Bez kvalitného umývacieho prostriedku nebude umývačka pracovať naplno a ani efektívne. Našťastie, výber umývacích prostriedkov je široký a vyberať môžete z niekoľkých variantov. K najpopulárnejším patria pevné tablety a gélové kapsuly, ktoré si získali spotrebiteľov kvôli jednoduchej a rýchlej manipulácii a dobrým čistiacim výsledkom. Ďalej sú k dispozícii sypké prášky a tekuté gély, ktoré však pomaly ustupujú do úzadia.

Pri kúpe tabliet môžete vsadiť na variant All in 1, ktorý obsahuje leštidlo aj zmäkčujúcu soľ. Leštidlo sa postará o to, aby na pohároch neostávali nevzhľadné škvrny od vody a soľ má zas za úlohu zmäkčovať vodu a zabraňovať tým tvorbe vodného kameňa. Soľ je nevyhnutá najmä v oblastiach, kde je veľmi tvrdá voda. Predstavíme vám jednotlivé možnosti umývacích prostriedkov a zameriame sa aj na ich výhody a nevýhody.

Prášky do umývačky riadu

Prášky sú najlacnejšou alternatívou a aj preto na ne vsádza mnoho spotrebiteľov. Netreba však zabudnúť na to, že k prášku je nutné dokúpiť zmäkčovadlo v podobe soli a leštidlo. Náklady na čistiaci prostriedok sa vám tak v konečnom dôsledku zvýšia. Sypká forma má výhodou v tom, že prášok môžete dávkovať tak, ako vám to aktuálne vyhovuje. Na menej znečistený riad použijete menšie množstvo prášku a na viac znečistený riad zas väčšie množstvo. Prášok je šetrnejší k životnému prostrediu a skvelé účinky dosahuje pri silne znečistenom riade (vrátane silne znečistených pekáčov). Riad zbavuje odolných škvŕn a rôznych nečistôt, no nie je vhodný pre krátke programy s nízkou teplotou, pretože vtedy sa prášok dostatočne nerozpustí. Prášok sa kvôli nižšej šetrnosti neodporúča používať na jemný a krehký riad.

Gély do umývačky riadu

Gély sa podobne ako prášok dávkujú podľa potreby priamo do zásobníka v umývačke riadu. K výhodám gélov patrí, že tie modernejšie s vylepšeným zložením sa rozpúšťajú bez zvyškov. Gély sa jednoducho dávkujú a dokážu účinne odstraňovať zaschnuté škvrny, no rovnako k ním musíte pridávať soľ aj leštidlo. Oproti práškom sú drahšie, avšak dokážu sa aktivizovať aj pri nižších teplotách a kratších programoch. K benefitom gélov patrí i šetrnosť ku krehkým a jemným materiálom, preto nemusíte mať strach z umývania vzácnejších pohárov. Gély tvoria akýsi stred, čo sa týka ich účinku i obstarávacej ceny.

Tablety a kapsuly do umývačky riadu

Tablety alebo kapsuly do umývačky riadu predstavujú najpohodlnejšiu formu. Nemusíte myslieť na dávkovanie ani nič odmeriavať, len jednoducho vložiť tabletu do zásobníka. Na trhu sa stretnete s dvoma druhmi tabliet. Poznáme základné umývacie tablety a multifunkčné, ktoré obsahujú aj soľ a leštidlo. Pokiaľ však máte v domácnosti tvrdú vodu, pridávaniu soli navyše sa zrejme aj tak nevyhnete. Tablety a kapsuly sa okrem veľmi dobrých čistiacich výsledkov pýšia aj ochranou samotnej umývačky pred koróziou a vodným kameňom.

Tablety do umývačky riadu – použitie

Tablety a kapsuly do umývačky riadu majú oproti práškom či gélom niekoľko výhod. K ich benefitom patrí nielen ľahká a rýchla manipulácia, ale najmä to, že v každej tablete je presný pomer všetkých potrebných zložiek, ktoré zaručia čo najlepšie umytie. Pozrieme sa bližšie na základné i multifunkčné tablety do umývačky.

Ako vybrať tablety do umývačky

Pevné tablety či gélové kapsuly stačí vložiť do zásobníka alebo priamo do umývačky a spustiť príslušný program. V tomto prípade nemáte možnosť prispôsobovať si množstvo čistiaceho prostriedku podľa miery znečistenia riadu. Tablety a kapsuly predstavujú univerzálny umývací prostriedok, pri ktorom sa predpokladá, že jedna dávka obsahuje potrebné množstvo všetkých dôležitých zložiek, ktoré sa postarajú o dokonale čistý riad, či už ide o hrnce, taniere, poháre, príbory alebo pekáče.

Základné tablety do umývačky

Tablety obsahujú všetky potrebné zložky, ktoré sa postarajú o čistý riad. Avšak chýba im soľ a leštidlo, preto riad nebude lesklý a môžu sa na ňom objavovať šmuhy. Soľ aj leštidlo (prostriedok na oplach) je nutné pridávať samostatne, čím sa vám zvýšia náklady. Tableta je v podstate kompaktná (zhustená) podoba prášku. Dávkuje sa bez odmerky a zákazníkov láka vďaka nízkej cene.

Multifunkčné tablety do umývačky

Ako správne tušíte, v týchto tabletách sa spája do jednej čistiaci prostriedok, leštidlo aj soľ. Ich cena je oproti základným tabletám vyššia, avšak štandardne dosahujú veľmi dobrý čistiaci výsledok. Multifunkčné tablety sa označujú ako All in 1, pretože majú rôzne prímesi pre efektívnejšie umývanie i pre zmäkčovanie vody. Soľ ani leštidlo nemusíte pridávať do umývačky samostatne, čo vám ušetrí náklady i čas pri manipulácii so spotrebičom. Soľ chráni spotrebič pred usádzaním vodného kameňa a vďaka leštidlu nezostanú na riade zaschnuté šmuhy od vody. Týmto tabletám trvá o čosi dlhšie, než sa úplne rozpustia, a preto môžete občas na dne umývačky nájsť nerozpustený zvyšok. Tento problém môže vyriešiť zmena umývacieho cyklu, stačí zvoliť vyššiu teplotu vody, resp. dlhší program.

Ekologické tablety do umývačky

V súčastnosti naberajú na popularite ekologické tablety do umývačky riadu, ktoré sú šetrné k prírode. Ak vám záleží na životnom prostredí, eko tablety budú pre vás správnou voľbou. Ekologické tablety sa predávajú v krabiciach z recyklovaného papiera a jednotlivé tablety nie sú balené v plaste. Ekologickými ich však robí predovšetkým ich zloženie. Veľkú časť aktívnych látok tvoria prírodne odvodené zložky a v zložení nenájdete fosfáty. Fosfáty sú síce pri umývaní veľmi účinné, avšak škodia zdraviu i prírode. V Európe sa ekologický výrobok označuje logom EU Ecolabel, ak teda takéto označenie na tabletách zbadáte, môžete si byť istí, že výrobok spĺňa vopred stanovené normy z hľadiska vplyvu na životné prostredie. Ekologické tablety bývajú drahšie a niektorí spotrebitelia postrehli ich menšiu účinnosť pri čistení. Iným však výsledok čistenia vyhovuje a dokonca ho prirovnávajú k čistiacim schopnostiam neekologických variantov tabliet. Ideálne je preto eko tablety si vyskúšať a zistiť, či je ich čistiacich účinok pre vás postačujúci.

Multifunkčné tablety do umývačky All in 1

Odporúčania odborníkov

Aj keď budete používať multifunkčné tablety s obsahom leštidla a soli, mnohí svetoví odborníci odporúčajú z času na čas prejsť na klasickú trojicu - prášok, soľ a leštidlo. Soľ predĺži životnosť vašej umývačky a postará sa o jej vnútorné časti (filtre). Ak chcete dať na rady odborníkov a striedať tablety či kapsuly s klasickým práškom, prípadne gélom, ideálne je využívať takzvanú funkciu pre tablety, ktorú má väčšina súčasných umývačiek. Táto funkcia zabezpečí, že nebudete plytvať leštidlom a soľou, keď budete umývať pomocou tabliet, ktoré obe prímesi už obsahujú. Naopak, ak použijete prášok, gél alebo tablety bez soli a leštidla, túto funkciu necháte vypnutú. Vtedy bude umývačka normálne dávkovať leštidlo aj soľ podľa potreby.

Funkcia tabliet do umývačky riadu

Primárnou úlohou tabliet do umývačky je zbaviť riad mastnoty, zvyškov jedla a rôznych nečistôt. Niektoré pevné tablety alebo gélové kapsuly však toho zvládnu oveľa viac. Najpopulárnejšie sú tablety All in 1, ktoré obsahujú aj soľ a leštidlo. V obchodoch tiež natrafíte na tablety 2-in-1, 3-in-1 alebo 4-in-1. Treba upozorniť, že niektoré umývačky sú prispôsobené pre všetky druhy tabliet, ktoré sú dostupné na trhu, iné však nie. Podľa toho, akú máte umývačku, musíte voliť i tablety, aby ich váš spotrebič vedel dobre spracovať a naplno využiť. Ak napríklad chcete používať tablety 4-in-1, ale vaša umývačka je prispôsobená pre tablety nižšej kategórie, s výsledkom nemusíte byť spokojní. K dodatočným funkciám tabliet patrí zmäkčovanie vody, ochrana pred vznikom vodného kameňa a korózie, neutralizácia pachov, dezinfekčné účinky, možnosť umývania pri nízkych teplotách, oplachovanie pre žiarivý lesk či ochrana striebra a nerezu.

Zloženie

Na to, aby boli tablety účinné, musia byť zložené z viacerých aktívnych látok. Kvalitná tableta by mala byť multifunkčná, aby riad vyčistila, ochránila, prevoňala a zároveň sa postarala aj o vašu umývačku. Na účinnosť tabliet či kapsúl má vplyv aj tvrdosť vody. Aké zložky hľadať v zložení tabliet, aby ste boli čo najviac s konečným výsledkom spokojní? Na obaloch produktov sa často nedozviete, čo všetko tableta obsahuje, pretože výrobcovia nie sú povinní uvádzať všetky aktívne látky, a tak v popise uvádzajú len tie najdôležitejšie.

Tablety do umývačky riadu sa v zásade skladajú z dvoch enzýmov. Prvým sú proteázy, ktoré odstraňujú bielkoviny (napr. mlieko, syr, vaječné žĺtky, mäso), druhým sú amylázy, ktoré zas účinne štiepia sacharidy (napr. ryža, ovsená kaša, cestoviny). Samozrejme, sú tu aj ďalšie chemické prísady v podobe bielidiel, zmäkčovačov vody a antikoróznych chemikálií, ktoré zabraňujú hrdzaveniu. Každá kvalitná tableta alebo kapsula by mala účinne odbúravať mastnotu i rôzne nečistoty z riadu. Popritom musí tableta udržiavať v špičkovom stave aj samotnú umývačku. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé zložky a aktívne látky tabliet.

 • Čistiaca zložka – medzi čistiacimi zložkami sú látky, ktoré dokážu rozpúšťať aj odolné a nerozpustné nečistoty (napr. mastnotu). Ďalej sú tu enzýmy, ktoré štiepia určité molekuly a odstraňujú škvrny či prilepené zvyšky jedla. Je tu enzým protéza, ktorý odstraňuje nečistoty bielkovinového charakteru, a enzým amyláza, ktorý je zas účinný proti škrobovým škvrnám. Treba upozorniť, že spomenuté enzýmy môžu u človeka vyvolať alergickú reakciu, a preto nájdete na mnohých obaloch varovanie.
 • Bieliaca zložka – bieliace činidlá pôsobia na škvrny od čaju, kávy, červeného vína, rúžu a pod. Ich úlohou je riad zbaviť nepekných škvŕn a niektoré tablety sú ešte posilnené o tzv. zosilňovače bieliacich účinkov. Tieto dokážu efektívne odstrániť odolné škvrny od farbiacich nápojov aj pri nízkych teplotách vody a šetrných cykloch. Bieliaca zložka je často na báze kyslíka.

Kapsuly do umývačky riadu

 • Zmäkčovač vody – účinnosť tabliet úzko súvisí s tvrdosťou vody, ktorú máte v domácnosti, a preto sú častými prísadami i zmäkčovače. Vo všeobecnosti platí, že čím tvrdšiu vodu máte, tým je účinok čistenia nižší, pretože riad je náchylný na vznik škvŕn. Pre zmäkčovanie vody sa používajú fosforečnany (fosfáty), ktoré negatívne vplývajú na životné prostredie. Fosforečnany dokážu uvoľniť zaschnuté nečistoty, pripáleniny a rôzne škvrny. Po vypustení vody z umývačky sa však fosfáty dostanú do odpadových vôd a zapríčiňujú vysoký príjem živín vodných rastlín. To je problémom najmä stojatých vôd, kde sa potom objavujú napr. sinice. Aj z tohto dôvodu začali mnohí výrobcovia nahrádzať fosforečnany takzvanými fosfonátmi. Fosfonáty síce taktiež obsahujú fosfor, ale v menšom množstve. Ak vám záleží na životnom prostredí, siahajte po tabletách bez fosforečnanov. Tablety, ktoré ich neobsahujú sú ekologické, avšak ich čistiaci účinok je o čosi slabší.
 • Soľ – dokáže zmäkčiť vodu a zároveň zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa v umývačke. Ide teda o veľmi dôležitú látku, ktorá zabezpečí, že umývačka bude fungovať správne aj v prípade, ak ju používate niekoľkokrát za deň.
 • Leštidlo – táto chemická látka zabraňuje usádzaniu zvyškov jedla a zároveň dodáva riadu dokonalý lesk. Leštidlo, alebo inak povedané oplachovač, vytvorí ochrannú vrstvu a kvapky vody rozptýli po riade, vďaka čomu potom rýchlejšie schne.
 • Aktivátor nízkych teplôt – táto zložka spôsobí, že účinky ostatných látok obsiahnutých v tabletách sa naplno aktivujú aj pri nízkych teplotách okolo 40 °C.
 • Povrchovo aktívne látky – rozpúšťajú mastnotu, ktorá sa uvoľnila do vody. Zabraňujú tak znečisťovaniu ďalšieho riadu pri stekaní smerom nadol.
 • Polykarboxyláty – upravujú pH vody, vďaka čomu sa zvyšujú účinky ostatných čistiacich látok, ktoré sú v tabletách.
 • Aróma – jednotlivé tablety alebo kapsuly majú rôzne arómy, no k najčastejším patrí svieža citrónová. Úlohou arómy je postarať sa o príjemnú vôňu a potláčať zápach.

Ako správne používať tablety do umývačky

Ani najdrahšie tablety do umývačky riadu nie sú účinné, ak nedodržiavate základné zásady správneho používania. Aby ste boli s výsledným efektom čistenia spokojní, tabletám treba trocha dopomôcť. Dôležité je predovšetkým to, že do umývačky nebudete vkladať extrémne znečistený riad, pretože ten má vplyv na upchávanie filtrov, ktoré zas úzko súvisia so životnosťou spotrebiča. Pred tým, než riad do spotrebiča vložíte, zbavte ho zvyškov potravy zoškriabaním do odpadkového koša.

Používanie samotných tabliet či kapsúl je jednoduché. Tabletu stačí pred začatím každého čistiaceho cyklu vybrať z balenia a vložiť ju do zásobníka umývačky riadu. Hoci sa ponúka možnosť hodiť ju priamo na dno umývačky, nerobte to, pretože pri niektorých druhoch tabliet to znižuje účinnosť. Pri gélových kapsuliach neprepichujte fóliový obal, pretože je rozložiteľný a počas programu sa rozloží sám, čím sa neznečisťuje životné prostredie.

Ako správne používať tablety do umývačky riadu

Pre efektívne umývanie riadu sa nezabudnite pravidelne starať o umývačku a čistiť jej filtre, spodné sitko či umývacie ramená, prípadne môžete využívať aj samočistiaci program, ak ním váš model disponuje. Pravidelne kontrolujte množstvo soli a leštidla a dodržiavajte odporúčané spôsoby plnenia umývačky. Riad vkladajte bezpečne, a síce tak, aby stál v spotrebiči pevne a pri napúšťaní vody i umývaní nedošlo k jeho uvoľneniu a následnému poškodeniu. Do umývačky radšej nevkladajte citlivý riad (napr. drevený, krištáľový, tenký plastový či riad znečistený voskom alebo riedidlom). 

Pre dosiahnutie lepších výsledkov sa nebojte skúšať nové programy a zmenu teploty. Každý druh tablety je iný, a preto to, čo fungovalo s tabletou od jednej značky, nemusí s inou značkou fungovať. Pred tým, než nové tablety odsúdite, vyskúšajte malé zmeny, a možno vás príjemne prekvapia.

Výroba domácich tabliet do umývačky riadu

Ak ste kreatívni a zároveň chcete šetriť životné prostredie aj svoju peňaženku, môžete skúsiť výrobu vlastných domácich tabliet do umývačky riadu. Na internete nájdete niekoľko návodov, ako si takéto ekologické tablety vyrobiť, my vám ponúkame jeden z nich. Suroviny sa pri väčšine návodov opakujú, iný je len ich pomer.

Na výrobu domácich tabliet potrebujete:

 • 1 diel sódy na pranie
 • 1 diel jedlej sódy (sóda bikarbóna)
 • 1/2 dielu kuchynskej soli (môže byť aj morská soľ)
 • 1/2 dielu kyseliny citrónovej
 • 1 diel destilovanej vody
 • 20 až 30 kvapiek esenciálneho oleja
 • silikónové formičky na čokoládu alebo ľad

Postup je veľmi jednoduchý. Všetky suché prísady zmiešajte spolu v dostatočne veľkej miske. Potom pridajte vodu a miešajte, pokým zmes nedosiahne konzistenciu pasty. Na koniec môžete pridať esenciálny olej a ešte raz premiešať. Olej však môžete vynechať, no ak chcete, aby vám riad i umývačka krásne voňali, pridajte ho. Vzniknutou zmesou naplňte jednotlivé diely silikónovej formy a dôkladne ich utlačte, aby nevznikli vzduchové bubliny. Takýmto jednoduchým spôsobom si vyrobíte niekoľko kusov tabliet naraz, závisí od počtu dielkov vašej formy. Tablety nechajte schnúť minimálne jednu noc a potom ich z formy vyberte. Uchovávajte ich na suchom mieste a vo vzduchotesnej nádobe, aby nenavlhli. Pred každým spustením umývacieho cyklu naplňte zásobník na leštidlo približne polovicou hrnčeka octu. Ocot zamedzí škvrnám na riade a pomôže dosiahnuť žiarivý lesk.

Cena a obľúbené značky

Tablety sa predávajú v rôznych baleniach, okrem ceny preto prihliadajte na počet kusov, ktoré za danú sumu získate. Spravidla platí, že väčšie balenia sú výhodnejšie a ušetríte na nich. Samozrejme, veľký vplyv na cenu má aj zloženie tabliet a pomer účinných látok.

Lacné tablety do umývačky riadu kúpite pod 5 eur. Rátajte s tým, že ide o menšie balenia, v ktorých je cca 40 kusov. Takéto tablety ponúkajú privátne značky Lidl, Kaufland či dm. Tablety do umývačku riadu Lidl nájdete pod označením W5, tablety Kaufland zas pod názvom K-Classic All in 1 a tablety z dm drogérie majú označenie Denkmit. Strednú kategóriu tvoria tablety od 10 do 15 eur. Široký výber značiek vyhovuje väčšine spotrebiteľov, a preto si z tejto kategórie isto vyberiete aj vy. Tablety sú v balení po 50 až 60 kusov

S pribúdajúcou cenou pribúda i počet tabliet v balení. Za tablety alebo kapsuly nad 15 eur síce zaplatíte viac, no pri prepočte na kus vás vyjdu lacnejšie. Tieto tablety sú často ekologické a teda neškodia životnému prostrediu. Extra veľké výhodné balenie obsahuje viac než 100 kusov tabliet a pokiaľ už máte niektorú značku preverenú, oplatí sa vám kupovať takéto veľké balenia. 

Na trhu sa stretnete s viacerými značkami, ktoré ponúkajú kvalitné tablety do umývačky riadu. Týmto značkám dôverujú tisícky ľudí po celom svete a ich účinky sú preverené nielen samotnými spotrebiteľmi, ale objavujú sa aj v rôznych testoch. Medzi spotrebiteľmi k najobľúbenejším sa radia značky Jar, Somat a Calgonit Finish. Kvalitné tablety do umývačky ponúka aj značka Sanytol, Cif a Sunlight. Za lákavú cenu sú dostupné tablety W5 (Lidl), Denkmit (dm) a K-Classic (Kaufland). Tablety K-Classic All in 1 dokonca v roku 2017 obsadili prvé miesto v uznávanom dTeste (hodnotenie 81 %), kde predbehli svetové značky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V závere vám prinášame odpovede na otázky, ktoré často zaznievajú zo strany spotrebiteľov. Môžu vám ešte viac objasniť fungovanie tabliet v umývačke riadu. Dozviete sa napríklad, čo urobiť pre to, aby spotrebič lepšie čistil, prečo je v umývačke dôležitá soľ, akú funkciu má leštidlo, čo robiť, ak na riade ostávajú dúhové škvrny, alebo ako tablety správne skladovať.

Prečo je v umývačke riadu natoľko dôležitá soľ?

Soľ dokáže zmäkčiť vodu, čím zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Do umývačky je vhodné pridať soľ navyše a to aj v prípade, ak používate tablety s obsahom soli. Po každom dosypaní soli je dôležité spustiť umývací režim. V opačnom prípade môže časom dôjsť k zhrdzaveniu umývacej vane, do ktorej sa sype soľ. Takéto poškodenie sa potom neuznáva v rámci záruky, pretože používateľ je na to upozornený v priloženom návode k spotrebiču.

Akú funkciu má leštidlo v tabletách do umývačky riadu?

Leštidlo zanecháva riad bez škvŕn a povlaku. Škvrny i povlak sa totižto v umývačke tvoria vo fáze, keď už umývačka vypustila čistiace prostriedky do kanalizácie. Preto prichádza na rad leštidlo, ktoré sa uvoľňuje počas cyklu leštenia a znižuje povrchové napätie vody, ktorá z riadu stečie.

Prečo sú niektoré tablety do umývačky účinnejšie a iné menej?

Všetko závisí od zloženia konkrétnej tablety. Každý výrobca má iné zloženie a je len na vás, aby ste zistili, ktoré tablety spĺňajú všetky vaše požiadavky. Rozdiely medzi značkami sú markantné. Niektoré tablety sa svojím zložením zameriavajú na odstraňovanie mastných škvŕn či pripálenín, iné sú zas účinné len pri menej znečistenom riade. Je tiež potrebné poznamenať, že niektoré tablety sú určené pre použitie pri teplote okolo 60 °C a viac a pri cykle s nízkou teplotou cca 40 °C nie sú natoľko účinné. Preto sledujte, či tablety obsahujú aktivátor nízkych teplôt, a pokiaľ ho nemajú, pre optimálne výsledky je nutné zvoliť vyššiu teplotu vody.

Prečo sa tableta v umývačke riadu úplne nerozpustila?

Občas sa stane, že tableta nie je celkom rozpustená ani po skončení cyklu. Dôvodom môže byť to, že ste zmenili umývací program (za kratší alebo s nižšou teplotou vody), prípadne môže ísť o mechanický problém. Ten môže nastať, keď riad do umývačky nevhodne naukladáte a priehradka na tablety sa zle otvára. Preto riad pri ďalšom cykle skontrolujte a vložte tak, aby nebránil otváraniu priehradky na tablety.

Čo robiť, ak na riade ostávajú dúhové škvrny alebo sklo vyzerá ako poškriabané?

Dúhové škvrny sa týkajú predovšetkým nerezového riadu. Stáva sa to vtedy, ak k tabletám s obsahom leštidla pridáte ďalšie leštidlo vo forme externého prípravku, prípadne použijete neprimerane veľkú dávku leštidla. Riešenie je jednoduché, doplnkové leštidlo používajte len pre bežný riad a pri nerezovom ho vynechajte. Čo sa týka skla, tu to platí opačne. Zamerajte sa na tablety s obsahom inovatívnych zložiek. Tie dokážu i krehké sklo ochrániť pred prípadným poškodením. Ak takéto tablety nemáte, zvýšte dávku leštidla.

Mám sa vyhnúť fosfátom v tabletách?

Fosfáty nie sú ekologické a predstavujú záťaž pre životné prostredie. Aj preto ich niektorí výrobcovia začali nahrádzať inými zložkami. Ak chcete byť zodpovední a nezaťažovať prírodu, siahnite po tabletách bez fosfátov. Niektorí spotrebitelia majú obavy, že bezfosfátové tablety sú menej účinné. Účinnosť tabliet však závisí od viacerých faktorov. Predovšetkým od zloženia, teda od toho, aké ďalšie látky tableta obsahuje, a tiež od toho, ako veľmi znečistený riad do umývačky vkladáte.

Čo všetko dokážu vyčistiť tablety do umývačky?

Hoci sú tablety a kapsuly primárne určené na používanie v umývačke, dokážete s nimi vyčistiť oveľa viac než len kuchynský riad. Môžete ich použiť na odstraňovanie mastných fľakov z bielizne (namiesto bežného pracieho prostriedku do práčky použite jednu až dve tablety do umývačky), na čistenie práčky (dve tablety vhoďte do prázdneho bubna práčky a zapnite dlhý program pri vyššej teplote), vyčistenie zanesenej toalety (jednu tabletu vhoďte do misy a nechajte ju pôsobiť celú noc, ráno misu vyčistite bežným spôsobom), ale aj na čistenie rúry na pečenie (dve až tri tablety rozpustite v troche vody a vzniknutú zmes naneste na vnútro rúry, prípravok nechajte chvíľu pôsobiť a potom zotrite hubkou namočenou vo vlažnej vode). 

Staršie produkty, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 23.04.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

14/06/2022 18:13
Etela

Používam tablety Cif All in 1 46 ks a som spokojná. Z riadu vedia pekne odstrániť aj škvrny a ďalšie nečistoty. Páči sa mi, že zloženie je až zo 70 % prírodne odvodených zložiek a obal je plne recyklovateľný. Sú ideálne na umývanie v ekologických a krátkych cykloch. Za mňa je výhodná aj cena, takže veľká spokojnosť.

13/12/2021 18:03
Ivana

Používam tablety SANYTOL a pre mňa je to overená značka. V umývačke vôbec nezapácha a je super vydezinfikovaná. Tablety fungujú na jednotku a všetok riad je čistý. Síce je trocha slaný, ale dá sa na to zvyknúť. :-D Každopádne, som rada, že nesmrdia chemikáliou a neobsahujú fosfáty. Veľmi dobre sa rozpúšťajú, takže z našej strany spokojnosť.

17/11/2021 20:11
Soňa

Za výhodnú cenu boli tablety Finish Classic Gigapack 192 ks. Tablety sú kvalitné a vydržia mi dostatočne dlhú dobu. Riad je pekne čistý a bez fľakov a šmúh. Ostanem verná tejto značke, som s ňou spokojná.

26/07/2021 18:55
Juliana

Pre moju umývačku riadu sú najlepšie kapsule Jar Platinum Yellow Box. Sú to kvalitné kapsule za super cenu a najviac sa oplatí veľké balenie. Bez problémov si poriadia aj so zaschnutými zvyškami, avšak ak je riad vopred namočený. Oceňujem, že kapsule netreba rozbaľovať, pretože sa počas umývania samé rozpustia. Predtým som skúšala aj iné kapsule / tablety do umývačky, no tieto mi vyhovujú najviac, pretože dosahujú najlepšie výsledky. Vďaka veľkému ekonomickému baleniu netreba často dokupovať. Týmto tabletám nemám čo vytknúť a super je, že riad nie je cítiť po chemických prípravkoch. Pri iných tabletách sa mi to stávalo. Ak hľadáte kvalitné kapsule na umývanie riadu, tieto odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok