Najlepšie interiérové farby 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zatúžili ste po zmene a chcete svoju domácnosť oživiť novou farbou? Alebo len potrebujete premaľovať steny rovnakým odtieňom? V prvom i v druhom prípade budete hľadať v obchodoch najlepšiu dostupnú farbu. Po príchode do špecializovaných predajní, vás môže personál zahltiť množstvom vzoriek od rôznych výrobcov. Pamätajte si, že výber farby je investíciou na niekoľko rokov, a preto by ste nemali podceniť jej kvalitu. Farba musí plniť nielen estetickú funkciu, ale aj hygienickú.

Ako vybrať farbu na stenu?

Pýtate sa, akú farbu vybrať na stenu do kuchyne, alebo ako správne nariediť farbu na stenu? Aj na toto vám odpovieme v našom článku. Ak sa potrebujete rýchlo zorientovať v ponukách farieb, každá rada je dobrá. Prezradíme vám preto, čo všetko by mala spĺňať kvalitná interiérová farba a čo treba zvážiť pred jej kúpou.

Najlepšie interiérové farby (biele)

Najlepšie interiérové farby (farebné)

Názov Hodnotenie Detail
Dulux CoW nórsky fjord 2,5 l   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Primalex Plus   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
HET Klasik Color Sivý 4 kg   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Decorhit Color   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Jeger Oxyd 3D Efekt hrdze 1 l   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Interiérové farby – recenzie

Rozhodli ste sa pre nový náter, no neviete, po akej farbe siahnuť? Obľúbenou klasikou je biela, ktorú môžete miešať aj s inými farbami a dosiahnuť tak požadovaný odtieň. Na trhu je množstvo bielych farieb od známych i menej známych výrobcov a hoci sa zdá, že biela je jednoducho biela, každá farba je iná a má svoje špecifiká. Akú bielu farbu na stenu? Vybrali sme pre vás päť bielych interiérových farieb, s ktorými vymaľujete steny aj stropy. Toto sú plusy a mínusy konkrétnych interiérových farieb.

Ako vybrať farbu na stenu

Pri kúpe farby rozhoduje viacero faktorov. Dôležité je zamyslieť sa, či chcete nový náter bez zmeny odtieňa alebo ste zatúžili po niečom odlišnom a farbu zameníte za úplne iný odtieň. Tiež je rozdiel, či maľujete steny v novostavbe alebo v starších priestoroch, kde sa na stenách nachádza niekoľko vrstiev maľovky. Jej nutné zohľadniť veľkosť maľovanej plochystav steny (jej štruktúru, hladkosť, nedostatky atď.). Budete maľovať všetky izby alebo len niektoré? Ide o priestory s vyššími nárokmi na odolnosť, kde môžu vznikať škvrny na stenách? Potrebujete presvetliť a opticky zväčšiť priestor? Na aký materiál budete farbu nanášať? To je niekoľko základných otázok, na ktoré by ste si mali pred kúpou odpovedať, aby sa váš výber zúžil na vhodné farby.

Pri výbere farby sledujte najmä jej vlastnosti, či ide o oteruvzdornú, umývateľnú alebo špeciálnu farbu, akú má farba priepustnosť paryvýdatnosť a kryciu schopnosť, na aký materiál ju môžete aplikovať, pri akých teplotách je aplikácia najvhodnejšia, či ako dlho schne. V článku, ktorý sme si pripravili, vás postupne prevedieme výberom správnej farby. Farby rozdelíme do kategórií, vysvetlíme vám, čo je krycia schopnosť a výdatnosť farby, poradíme, ako často maľovať a ako správne aplikovať farbu na stenu. Nevynechali sme ani informácie o tónovaní farieb a vzorkovníkoch, vďaka čomu pochopíte, aký vplyv má na farbu svetlo a tiež to, ako na seba vzájomne pôsobia jednotlivé farby. Interiérové farby rozdelíme do cenových kategórií, spomenie obľúbených výrobcov a odpovieme aj na často kladené otázky spotrebiteľov.

Delenie interiérových farieb

Interiérové farby môžeme v základe deliť na oteruvzdorné, umývateľné a špeciálne, pričom posledné menované sa diela na ďalšie podkategórie. Ak neviete, akú farbu na stenu, toto rozdelenie vám dopomôže pri rozhodovaní sa.

Oteruvzdorné farby na stenu

Ak sa vám niekedy stalo, že ste sa nechtiac obtreli o stenu a na oblečení vám ostal nepekný otlačok, išlo o náter, ktoré nie je odolný proti suchému oteru. Aj preto sa v súčasnosti v domácnostiach využívajú skôr oteruvzdorné farby. Pri dotyku s odevom alebo so suchými rukami ostanú ruky, oblečenie i stena čisté. Takáto farba totižto nepúšťa žiaden pigment.

Maľovanie steny valčekom nabielo

Oteruvzdorné farby sa hodia do kancelárií, ale taktiež do domov a bytov. Vhodné sú hlavne do miestností, akými sú obývačka, spálňa alebo detská izba. V týchto izbách spravidla nedochádza k väčšiemu mechanickému alebo chemickému zaťaženiu, je menší predpoklad, že steny sa rýchlo zašpinia alebo zamastnia. K prednostiam oteruvzdorných farieb patrí nízka cena a vyššia výdatnosť farby.

Umývateľné farby na stenu

Kvalitnejšie interiérové farby sú umývateľné, vyznačujú sa mechanickou i chemickou odolnosťou. Hodia sa predovšetkým do priestorov, kde je vyššie riziko zašpinenia. Využitie nájdu vo verejných budovách či v spoločných bytových priestoroch, taktiež v školských triedach, na chodbách, v jedálňach, kuchyniach, kúpeľniach alebo tiež v detských izbách, ak máte doma menšie deti, ktoré objavujú svet okolo seba dotykom rúk.

Umývateľná farba na stenu má rôzne stupne odolnosti, niektoré sú odolné len voči nemastným škvrnám, iné aj voči mastným fľakom. Základný umývateľný náter, na ktorom sa objavila nemastná škvrna, očistíte vlhkou handričkou. Pri drahších umývateľných farbách, ktoré odolávajú i mastným škvrnám, použijete na očistenie teplú vodu so saponátom. Vďaka tomu, že farba nie je nasiakavá a ani nestráca pigment, ju vyčistíte úplne jednoducho.

Pri týchto farbách si však treba dať pozor, pretože môžu zamedziť prestupu vzduchu cez stenu, na stenách sa tým zráža vlhkosť a stúpa riziko vzniku plesní. Keďže umývateľné interiérové farby patria do vyššej kategórie, vyššia je aj ich obstarávacia cena. Ako sme naznačili, je vhodné ich používať hlavne v priestoroch, kde môže dochádzať k zašpineniu a zíde sa vám možnosť stenu raz za čas poumývať. Je zbytočné umývateľnú farbu aplikovať do miestností, kde sa nepredpokladá znečistenie. Treba ešte podotknúť, že úroveň umývateľnosti farby ovplyvňuje i vzhľad náteru. Platí, že čím je odolnosť farby vyššia, tým má polomatnejší alebo pololesklejší vzhľad.

Špeciálne farby na stenu

Do kategórie špeciálnych farieb sa radia napríklad farby s účinkom proti plesniam, štrukturálne farby s dekoračným efektom, magnetické farby, popisovateľné farby alebo teploizolačné farby.

  • Protiplesňové farby na stenu – tieto farby zabraňujú množeniu baktérií, eliminujú pachy, dym či splodiny. Sú vhodné do domácností, v ktorých žijú alergici alebo osoby trpiace astmou.
  • Štrukturálne farby na stenu – ide o dekoračné farby, ktoré pri nanášaní vytvárajú povrch so štruktúrou. K dekoračným farbám patria aj tie, ktoré na povrchu zanechávajú napríklad trblietky alebo fosfor.

Rôzne odtiene farieb na stenu

  • Magnetické farby na stenu – obsahujú kovové feromagnetické častice, vďaka ktorým aj z obyčajnej steny vytvoríte magnetickú tabuľu kdekoľvek v priestore. Skvele sa uplatnia napríklad v kanceláriách, školských triedach, ale tiež v domácnosti, kde ich využijete v detskej izbe, prípadne v kuchyni či predsieni ako zaujímavý prvok, ktorý oživí miestnosť.
  • Popisovateľné farby na stenu – sú vhodné na písanie fixkami. Uplatnia sa v kanceláriách, školách alebo aj u vás doma. Podobne sú na tom tabuľové farby na stenu, ktoré sú zas vhodné na písanie kriedami. Môžete si tak z celej steny vytvoriť školskú tabuľu.
  • Teploizolačné farby na stenu – zabraňujú kondenzácii vodných pár, čím eliminujú riziko vzniku plesní. K ich prednostiam patrí, že znižujú náklady za kúrenie, klimatizáciu aj elektrinu.

Delenie farieb podľa zloženia

Farby môžeme deliť aj podľa zloženia. Tu nájdete viacero druhov, pričom každá z farieb má svoje plusy aj mínusy. S akými farbami podľa zloženia sa stretnete v ponukách obchodov?

  • Disperzné farby na stenu – sú riediteľné vodou a hodia sa na natieranie stien a stropov izieb, no taktiež sa aplikujú na fasády domov.
  • Akrylátové farby na stenu – sú vodou riediteľné a ich výborné vlastnosti oceníte v obytnom priestore. K ich výhodám patrí rýchle schnutie a veľmi dobré krytie.
  • Silikátové farby na stenu – sú vhodné do domácností, kde žijú alergici alebo astmatici. Vyznačujú sa vysokou priepustnosťou pary a taktiež dokážu eliminovať šírenie plesní.
  • Vinylové a latexové farby na stenu – majú vysoké krycie vlastnosti a popritom sa skvele umývajú. Vďaka nim môžete na stenách dosiahnuť výrazný odtieň.
  • Olejové farby na stenu – kedysi sa využívali na vytvorenie sokla v schodiskovom priestore bytových domov. Momentálne ich však vytláčajú z trhu iné farby (napr. dekoračné nátery), pretože k nevýhodám olejových farieb patrí dlhé schnutie i dlhotrvajúci typický zápach.
  • Vápenné farby na stenu – uplatnia sa v nenáročných priestoroch, akými je dielňa, garáž, komora či pivnica. Nie sú odolné voči suchým ani mokrým oterom a uvoľňujú pigment.

Krycia schopnosť a výdatnosť farby

Krycia schopnosť a výdatnosť farby úzko súvisí s tým, aké veľké balenie budete potrebovať na maľovanie vašich miestností. Pred kúpou by ste si preto mali vypočítať, koľko farby potrebujete a nekupovať „na doraz“, ale rátať aj s rezervou. Plochu steny v metroch štvorcových si vyrátate jednoducho, stačí vynásobiť dĺžku a výšku steny v metroch. Otvory pre okná a dvere nemusíte odčítavať, pretože práve tie vám vytvoria potrebnú rezervu v prípade, že steny budú mať vyššiu nasiakavosť. Pri výpočte maľovanej plochy si dajte pozor, pretože výsledok, ktorý dostanete, hovorí o jednej vrstve náteru, pričom takmer každý výrobca odporúča pre dosiahnutie požadovaného estetického efektu minimálne dva nátery.

Niektoré internetové obchody majú pri produktoch praktickú kalkulačku, pomocou ktorej si jednoducho vypočítate presné množstvo farby. Nezabúdajte však, že výdatnosť farby, ktorá je uvedená na jej obale, vychádza z ideálnych podmienok pri nátere. Je teda vhodné, ak si kúpite o 10 až 20 % viacej farby, aby ste počas maľovania nemuseli znova bežať do obchodu a dokupovať to, čo vám chýba.

Niektorí výrobcovia uvádzajú výdatnosť farby v kilogramoch, iní v litroch. Výdatnosť farby znamená, koľko metrov štvorcových namaľujete s 1 litrom alebo 1 kilogramom farby. U každého výrobcu je výdatnosť iná, preto si tento údaj zakaždým skontrolujte v popise. Pri farbách udávaných v kilogramoch je výdatnosť nižšia než pri tých v litroch. Jeden liter farby váži približne 1,3 až 1,5 kilogramu, preto objem vedra s hmotnosťou 15 kilogramov môže byť 10 litrov. S jedným litrom farby tak natriete väčšiu plochu ako s jedným kilogramom.

Maľovanie steny tmavomodrou farbou

Pri výpočte množstva potrebnej farby prihliadajte aj na to, koľko náterov je už na stene. Ak ide o novostavbu, kde sú steny len omietnuté, budete potrebovať penetračný náter. Ten aplikujete ako prvý a potom na steny nanesiete farbu v dvoch vrstvách. Ak je maľovaný podklad zo sadrokartónu, pre dosiahnutie požadovanej intenzity budete potrebovať tri až štyri vrstvy náteru. V prípade, že stena je už natretá na bielo, penetračnú vrstvu môžete vynechať.

Pri premaľovaní dávnejšie namaľovaných stien by vrchný náter mal chytiť bez problémov už pri druhej vrstve. Pokiaľ chcete biely podklad zameniť za farebný, postačí ho dvakrát premaľovať farbou s pigmentom. V tomto prípade penetrácia nie je nutná. Tá príde vhod, ak maľujete menej súdržný povrch, pretože penetrácia ho dokáže spevniť. Najskôr teda nanesiete penetračný náter a potom požadovanú farbu.

Nesúdržný podklad sa stáva rizikovým a môže vzniknúť vtedy, ak bola stena niekoľko rokov dozadu premaľovaná štyrikrát alebo viackrát. Po vyschnutí nového náteru sa na stene zvyknú objaviť nepekné rozsiahle praskliny, prípadne sa začnú olupovať celé vrstvy. Aby ste zachránili vzniknutú situáciu, v tomto prípade vám neostáva nič iné, len celú stenu oškrabaťzarovnať (zatmeliť sadrou menšie diery alebo praskliny), naniesť penetračný náter a nanovo vymaľovať. Pri väčších nerovnostiach je potrebné pred penetráciou a nanášaním farby najskôr dať stenu opätovne do lepidla, sieťky a stierky a až potom vykonať vyššie uvedený postup.

Pokiaľ už vopred tušíte alebo máte pocit, že steny by sa mohli začať olupovať, malou záchranou môže byť práve penetrácia stien, ktorá dokáže povrch so starými farbami zomknúť a spojiť. Takéto riešenie však nie je najideálnejšie, pretože po čase vám steny aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou začnú praskať. Ušetrený čas pri práci sa vám v tomto prípade neoplatí.

Ako často maľovať

Maľovanie stien a stropov by nemala byť len estetická záležitosť. Žiaľ, väčšina domácností sa rozhodne maľovať až vtedy, keď sú na stenách viditeľné nedostatky, prípadne vtedy, keď sa členovia rodiny rozhodnú zmeniť odtieň farby kvôli moderným trendom. Nátery sa tak zväčša obnovujú každých 10 rokov, hoci podľa odborníkov by to malo byť častejšie. Prach, baktérie, plesne, sadze, cigaretový dym či mastnota, ktoré sa usádzajú na maľovke, nepôsobia priaznivo na ľudský organizmus a ani na organizmus vašich domácich miláčikov. Ako často teda maľovať?

Frekvencia maľovania interiéru závisí od typu miestnosti. Napríklad kúpeľňu či kuchyňu je nutné premaľovať častejšie než obývačku alebo spálňu. Miestnosti, ktoré nie sú vystavované vlhkosti, pare, dymu, popolu či plesniam, stačí premaľovať každých 5 až 6 rokovTam, kde je zvýšená vlhkosť alebo para a s tým súvisiace riziko vzniku plesní, by sa malo maľovať každé 3 až 4 roky alebo podľa potreby.

Najväčšou záťažou trpia rohy v kúpeľni, kde sa môže zrážať vlhkosť a následkom toho sa tvoriť nebezpečná pleseň. Zvýšené nároky potrebujú i steny v kuchyni a hlavne tie, ktoré sú okolo varnej zóny. Trpieť môžu aj steny v obývačke, pokiaľ tam máte krb alebo kachle. K najviac skúšaným patria taktiež miesta v detskej izbe či inej miestnosti, ktorých sa dotýkajú detské ruky, prípadne na ne detičky počas vašej neprítomnosti maľujú farbičkami a podobne.

Ružová interiérová farba

Ako sme naznačili, pri obnovovaní náteru neberte ohľad len na estetickú stránku, ale najmä na hygienickosť a zdravotne vyhovujúce prostredie. V čistej domácnosti sa lepšie dýcha i útulnejšie žije. Ak chcete predĺžiť životnosť náteru, môžete siahnuť po špeciálnom nátere. Napríklad do kúpeľne či kuchyne zvoľte farbu proti plesniam. Na trhu nájdete tiež antibakteriálne a antialergické farby, ktorú sú vhodné nielen do zdravotníckych zariadení, ale aj do izieb alergikov či astmatikov.

Nemali by ste zabúdať, že po maľovaní je potrebné často vetrať a je vhodné uprednostniť vodou riediteľné farby na stenu pred syntetickými. Vodou riediteľné interiérové farby na stenu rýchlejšie schnú a navyše obsahujú menšie množstvo chemikálií či škodlivých látok, ktoré sa po nátere vyparujú do vzduchu. Každý výrobca by mal na obale uvádzať množstvo takzvaných prchavých látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia. Samozrejme, výrobcovia sa musia riadiť normami, aby toto množstvo neprekračovalo zdraviu únosné hodnoty.

Tónovanie – ako namiešať farbu na stenu

Trendy interiérových farieb sa obmieňajú každý rok, a preto nie sú pozadu ani výrobcovia, ktorí prichádzajú s čoraz pútavejšími a nezvyčajnými odtieňmi. Vzorkovník farieb na stenu je tak pestrý, no v tomto ohľade môžete natrafiť aj na menší problém. Pri výbere si dávajte pozor, pretože sa môže stať, že unikátnu farbu, ktorú ste použili pred niekoľkými rokmi, už nenájdete v ponukách obchodov. Konkrétny odtieň farby sa nemusí úplne zhodovať s tým, ktorý máte na stene, a ak ho chcete zopakovať, vhodným riešením je dať si farbu namiešať profesionálom.

Profesionálne centrá na miešanie farieb vám odtieň namiešajú podľa vašich predstáv a navyše vám ho odprezentujú na dostatočne veľkej ploche, aby ste videli, ako bude daná farba na stene vyznievať. Niektoré centrá uprednostňujú prezentáciu na obrazovke počítača, tu však môže dochádzať k nepresnostiam v odtieni, pretože reálne môže farba vyzerať mierne odlišne než na monitore. Na základe výdatnosti a krycích schopností farby vám profesionáli namiešajú taký objem farby, aký budete potrebovať.

Maľovanie stien modrou farbou pomocou valčeka

Expresné tónovanie farieb je možné vyskúšať i pomocou internetových aplikácií. Zvládnete to z pohodlia domova a zvolíte si taký odtieň, ktorý sa vám najviac pozdáva. Potom si už len stačí zvolenú farbu objednať a domov vám príde hotová namiešaná farba vo vami požadovanom množstve. Medzi spotrebiteľmi sa teší obľube aj možnosť kúpiť si farbu na stenu, ktorá je už natónovaná vo vedre. V ponuke však nenájdete exkluzívne odtiene a vystačiť si budete musieť s odtieňmi, ktoré sú medzi zákazníkmi najžiadanejšie. Keďže ide o populárne a často kupované farby, výrobcom sa ich oplatí baliť hotové do vedier.

Kreativite sa nekladú medze, a preto ak máte odvahu, môžete sa pustiť do postupného tónovania farieb. Dôležité je kúpiť si výraznú sýtu tónovaciu farbu, ktorú potom budete v určitých pomeroch riediť vodou alebo vmiešavať do bielej farby. Tým sa bude jej odtieň postupne zjemňovať a vy tak môžete získať vami požadovaný odtieň. Nevýhodou pri takomto postupe je, že ak namiešate nedostatočné množstvo farby, druhýkrát sa vám už nemusí podariť namiešať odtieň rovnakej intenzity.

Správna aplikácia farby na stenu

Predtým, než sa pustíte do samotného maľovania, je nutné pripraviť si povrch, na ktorý sa bude nanášať farba. Správnu prípravu podkladu by ste nemali podceňovať, hoci môže zabrať viac času ako samotné maľovanie. Dôkladná príprava steny sa vám však odmení tým, že výsledný efekt maľovania bude esteticky príťažlivý a navyše vám maľovka vydrží niekoľko rokov.

Je rozdiel, či budete maľovať novostavbu alebo starší byt či dom, kde sú na stenách už predošlé vrstvy náteru. Ak je na stenách niekoľko vrstiev starého náteru, odporúča sa ich odstrániť, prípadne použiť penetračný náter. Každopádne, zoškriabanie starej farby je náročnejšie, ale istejšie čo sa týka uspokojivého výsledku po maľovaní.

Steny treba očistiť od prachu, pavučín, sadzí a zbaviť ich aj prípadnej mastnoty a plesní. Vyhlaďte povrch, opravte všetky diery a praskliny, použite sadru alebo stierku. Vyhladený povrch sa vám bude maľovať oveľa lepšie, zníži sa i celková spotreba farby a najmä farba k podkladu priľne bez toho, aby na stenách vznikali nepekné mapy.

Sedem rôznych farieb na stenu

Pri výbere správnej farby sa riaďte tým, o akú miestnosť ide. Iné nároky na farby bude mať obývačka a úplne iné napríklad kúpeľňa. Zvážte tiež materiál, na ktorý sa bude náter nanášať. Môže ísť o omietku, sadrokartón, betón, drevo, papierové tapety a podobne. Podľa toho si vyberte vhodný druh farby s dobrou priľnavosťou, optimálnou výdatnosťou aj dobrými krycími schopnosťami.

Pred maľovaním zakryte všetok nábytok, podlahy, okná i dvere. Vyberte zo stien všetky klince, hmoždinky a tiež istiace konzoly. Môžete odstrániť aj kryty na elektrické zásuvky a vypínače, uľahčí vám to samotné maľovanie a hlavne výsledok bude pôsobiť oveľa profesionálnejšie. Pripravte si potrebné maliarske náradie (valčeky, štetce atď.) a požadovanú farbu. Ako riediť farbu na stenu? Každý výrobca na obale uvádza, koľko vody treba pridať do farby, aby mala ideálnu konzistenciu. Ak sa budete riadiť pokynmi, nemali by ste nič pokaziť. Teraz sa už môžete smelo pustiť do nanášania farby na stenu.

Vzorkovník farieb na stenu

Biela farba je univerzálna a neomrzí ani po rokoch. Znamená čistotu aj nový začiatok, a preto je naďalej obľúbenou voľbou mnohých spotrebiteľov. Vzorkovník farieb sa však rozširuje a každý rok pribúdajú nové odtiene, ktoré sú aktuálne trendy. Nie je nič nezvyčajné, že v ponukách obchodov sa objavuje napríklad čierna farba na stenu či strieborná farba na stenu a ďalšie, ktoré by naše staré mamy považovali za riadne módne výstrelky.

Ak vás biela farba omrzela a túžite po novej farbe, prezrite si vzorkovníky výrobcov. Pri výbere farby však treba dať pozor, pretože ľudské oko vníma farby vo vzorkovníku inak než by ich vnímalo v skutočnosti na väčšej ploche v interiéri. Vo vzorkovníku farbu ovplyvňuje kontrast bieleho pozadia alebo priamo farba susediacej vzorky, čím dochádza k skresleniu. Malé ukážky svetlejších odtieňov sa potom môžu javiť pestrofarebnejšie než sú v skutočnosti. Až keď je farba použitá na väčšej ploche, čistý a zároveň sýty odtieň naberie na intenzite. Aj z tohto dôvodu je lepšie na začiatok vybrať jemnejší svetlý odtieň vami požadovanej farby a potom poprosiť obchod o možnosť skúšobného náteru na jeden meter štvorcový. Niektoré obchody takú možnosť ponúkajú, iné nie.

Vplyv svetla na farbu

Pri vyberaní farby do interiéru myslite aj na svetelné podmienky. Ak sa pýtate, akú farbu na stenu do obývačky, či akú farbu na stenu do chodby, sledujte zdroj svetla, jeho kvalitu i množstvo. Prirodzené svetlo, ktoré preniká do interiéru, je počas dňa jemne ladené do modra, čo osviežuje farby. Napríklad žlté a červené odtiene vďaka tomu získavajú nádych, ktorý pôsobí ľahko a pokojne. Naopak, zelená alebo modrá či kombinácia týchto dvoch farieb môže v severne a južne orientovaných miestnostiach pôsobiť pochmúrnym dojmom.

Vzorkovník farieb na stenu

Porozmýšľajte, na akú svetovú stranu je orientovaný váš dom či byt. Pri oknách otočených na sever bude miestnosť počas dňa tmavšia. Rozjasnia ju a opticky zväčšia svetlé farby v teplých odtieňoch. Do viac presvetlených priestorov sa nemusíte báť vyberať ani z tmavších farieb. Zvoliť tak môžete napríklad vínovočervenú, ktorá pôsobí luxusne.

Na steny má vplyv nielen denné svetlo, ktoré počas dňa preniká cez okná dnu, ale aj umelé osvetlenie. K najpoužívanejším zdrojom svetla v interiéri patria žiarovky, ktorých svetlo je veľmi žlté. Dobre v ňom vyzerajú žlté, červenkasté alebo jemné oranžové odtiene. Modré farby však pôsobia na stenách fádne, špinavo a prázdno. Navyše dostávajú zelený nádych. Úsporné žiarivky, ktoré sa rozšírili v posledných rokoch, osvetľujú miestnosti nerovnomerne, preto môže byť vnímanie farieb na stenách skreslené. Toto problematické vnímanie farieb čiastočne zlepší používanie neónových žiariviek, ktoré napodobňujú denné svetlo.

Okrem svetla a jeho kvality by ste pri výbere nemali zabúdať ani na vzájomné pôsobenie dvoch rozdielnych farieb. Do úvahy treba brať taktiež ich lesk i typ povrchu steny.

Vzájomné pôsobenie farieb

Vzťahy medzi jednotlivými farbami ovplyvňujú naše vnímanie. Neutrálne nátery stien dokážu preberať odtiene žiarivých kobercov, závesov alebo poťahovať, čím na nás pôsobia inak. Napríklad neutrálna sivá v kombinácii so zelenými bytovými doplnkami (napr. závesmi) alebo zelenými stenami môže pôsobiť červenkasto. Tmavé farby v kombinácii so svetlými pôsobia ešte tmavšie a naopak.

Vnímanie farieb ovplyvňuje aj povrch, napríklad na pórovitom povrchu sa rovnaká farba javí tmavšia než na hladkom povrchu, ktorý ju zosvetlí. Výrazná štruktúra teda vytvára tmavší dojem, pretože vrhá drobné tiene.

Matné farby na stenu

Farba náteru môže zároveň ovplyvňovať náš život pozitívne aj negatívne. Ako sme uviedli, biela je neutrálna, pôsobí živo, čisto a symbolizuje nový začiatokČervená je zas energickápodporuje túžbu, ale tiež chuť do jedla a niekedy aj agresiu, preto by sa jej mali vyhnúť impulzívni ľudia. Modrá farba pozitívne vplýva na odbúranie stresu. Impulzívnym ľuďom príde vhod, avšak melancholicky založeným jedincom by mohla spôsobiť viac škody než úžitku. Zelená kladne vplýva na mozog, podnecuje ho a zároveň ho upokojuje, preto by ste touto farbou nemali nič pokaziť. Žltá farba je farbou kreativity a najviac sa hodí do denných miestností, teda do tých, kde trváte čas počas dňa. Ako vidno, výber farby môže do istej miery ovplyvniť našu náladu, a preto sa pri výbere nikam neponáhľajte.

Ako vybrať správny valček na maľovanie

Pri výbere vhodného valčeka je rozhodujúcich niekoľko parametrov. K tým najdôležitejším patrí veľkosť, dĺžka vlasov a výrobný materiál valčeka, druh podkladu, ktorý ním budete maľovať, a typ použitej farby.

Ako vybrať správnu veľkosť valčeka?

  • Malé valčeky so šírkou 6 – 15 cm a priemerom jadra od 15 do 30 mm sú vhodné na maľovanie ťažko dostupných miest, ako sú rôzne výklenky či kúty.
  • Veľké maliarske valčeky so šírkou 18 až 28 cm a priemerom jadra od 38 do 69 mm využijete pri maľovaní stien v interiéri aj vonkajších fasád.

Ako vybrať správny typ maliarskeho valčeka?

Ak sa chystáte maľovať steny s hladkou štruktúrou, siahnite po valčeku, ktorý má vrchnú vrstvu z plyšu na jadre privarenú alebo nalepenú priamo. Pri maľovaní drsných hrubých povrchov sú vhodné valčeky, ktoré majú jadro potiahnuté mäkkým materiálom, na ktorom je našitá horná vrstva z plyšu. 

Ako vybrať valček podľa dĺžky vlasov?

Valčeky sa vo všeobecnosti delia na tie s vysokým a nízkym vlasomVyššie vlasy s dĺžkou od 18 do 22 mm majú lepšiu schopnosť nasatia farby, preto s nimi na „jedno namočenie“ namaľujete väčšiu plochu. Tento typ valčekov je teda vhodný na natieranie fasád a drsných povrchov s pórmi.

Za nízke vlasy sú pokladané tie, ktoré majú 4 až 13 mm. Na povrchu zanechávajú jemnejšiu štruktúru náteru a ich výhodou je tiež to, že z nich nestrieka farba. Mínusom je pokrytie menšej plochy. Valčeky s nízkym vlasom preto oceníte pri maľovaní sadrových gletovaných omietok, sadrokartónu a hladkých povrchov.

Biela farba na stenu valček

Aký materiál valčeka vybrať v závislosti od použitého typu farby?

  • Polyamidové maliarske valčeky (PAD) s umelým vláknom patria k najkvalitnejším. Sú vhodné na natieranie veľkých plôch a hladkých stien, majú dlhú životnosť, sú nenáročné na údržbu a dobre nasávajú farbu. Ich použitie sa odporúča pri nanášaní disperzných a latexových farieb, moridiel alebo antikoróznych farieb a taktiež pri odstraňovaní starých náterov.
  • Polystyrénové maliarske valčeky (PES) sú nazývané tiež ako veľkoplošné interiérové valčeky. Majú horšiu schopnosť nasávať a následne odovzdávať farbu natieranému povrchu a ich vlasy sú náchylné na opotrebovanie. PES valčeky vám odporúčame použiť na natieranie nenáročných povrchovModely s 12,20 mm vlasom sú ideálne na nanášanie latexových a iných hustých farieb, tie s 18 mm vlasom zas na antikorózne, akrylátové a vodoodolné farby.
  • Polyakrylové maliarske valčeky (PAC) s umelým vláknom vynikajú v dobrom pomere medzi obstarávacou cenou a kvalitou, preto sa s nimi stretnete najčastejšie. Sú vhodné pri maľovaní s disperznými a latexovými farbami. PAC valčeky s výškou vlasu okolo 18 mm môžete použiť aj pri aplikácii lepidiel.  
  • Valčeky s prírodným vlasom, teda tie z vlny, majú výbornú schopnosť nasať farbu, ktorú na povrch roznášajú veľmi rovnomerne. Výhodou je, že zanechávajú jemnú štruktúru. K mínusom patrí vyššia obstarávacia cena. Prírodné valčeky sú vhodné na aplikáciu disperzných a latexových farieb alebo lepidiel.  
  • Maliarske valčeky z mikrovlákien sú určené na aplikáciu lazúr, latexových a vodoodolných farieb.
  • Penové maliarske valčeky sa hodia na maľovanie aj lakovanie rôznych povrchov, na ktorých zanechávajú typickú pórovitú štruktúru. Najlepšie spolupracujú so živicovými a vodoodolnými farbami. Pozor, pri vodou riediteľných farbách môžu na povrchoch vznikať bublinky.

Ako vybrať správny štetec na maľovanie

Pri výbere vhodného štetca sa zamerajte na dĺžku jeho vlasov a materiál, z ktorého sú vyrobené. K rozhodujúcim faktorom patrí aj typ použitej farby a povrch, na ktorý ju budete nanášať.

Kedy siahnuť po štetci zo syntetického vlákna?

Syntetické štetce spoznáte už z diaľky, pretože majú zásadne čisto bielu, sivú alebo oranžovú farba. Oranžové môžu byť aj štetce vyrobené zo syntetických aj prírodných vlákien, ktoré sú ideálne na natieranie drevených povrchov. Syntetické štetce sú dostupné v 2 hlavných verziách, a to ako štetce s nylonovým alebo polyesterovými štetinami a tie so štetinami Chinex. Prvá spomínaná alternatíva je lacnejšia, druhá kvalitnejšia.

Nylonové a polyesterové štetiny sú vhodné najmä na natieranie hladkých povrchov. Syntetické štetce vám odporúčame použiť pri maľovaní s vodou riediteľnými farbami, tie syntetické by ich mohli nenávratne poškodiť.

Kedy siahnuť po štetci z prírodného vlákna?

Štetiny na štetcoch z prírodných materiálov, ktoré majú béžovú až čiernu farbu, sú najčastejšie vyrábané zo srsti dlhosrstých ošípaných, ktoré sú pre tento účel chované napr. v Číne. Sú vhodné na maľovanie s farbami, ale i lakmi na olejovej báze.

Štetce na maľovanie

Ako vybrať správnu veľkosť štetca?

Šírka štetca je dôležitá najmä pri natieraní drevených povrchov. Pri tých nedrevených si vyberajte v závislosti od veľkosti natieranej plochy. Štandardne natrafíte na modely so šírkou od cca 2,5 do 15 cm. Na väčšie plochy sú ideálne štetce stredných až veľkých rozmerovv rohoch alebo v okolí rámov oceníte tie menšie.

Pri maľovaní alebo lakovaní drevených stien, ale taktiež plotov či stropov je vhodné použiť menší štetec so šírkou od 2,5 do 3,8 cm. Pri natieraní masívnych trámov so šírkou od 8 cm vyššie môžete siahnuť aj po štetcoch so šírkou okolo 5 cm.

Ako vybrať vhodný tvar štetca?

V predajniach natrafíte na ploché alebo guľaté/oválne štetcePloché štetce sú využívané najčastejšie. Farbu s nimi rozotriete veľmi ľahko. Štruktúra náteru ostáva hladká, preto sa hodia na maľovanie väčších a hladkých plôchGuľaté štetce, ktoré majú schopnosť zadržať väčšie množstvo farby, oceníte vo chvíľach, keď sa potrebujete vyhrať s detailmi.

Aké nástroje zvoliť na maľovanie sadrokartónu a omietky?

Sadrokartón sa od klasickej murovanej steny líši vo viacerých smeroch. Pri jeho maľovaní môžete použiť valček alebo plochý štetec. V oboch prípadoch je vhodné siahnuť po modeloch s nízkym/krátkym vlasomOmietka je ďalším špeciálnym prípadom. V tomto prípade vám odporúčame, aby ste použili klasickú maliarsku štetku hranatého tvaru so syntetickými štetinami.

Krycie vlastnosti farieb

Aby sme vám priniesli čo najlepšiu predstavu o skutočných krycích vlastnostiach vybraných interiérových farieb v našom teste, urobili sme si za vás prieskum spotrebiteľských skúseností a recenzií jednotlivých produktov.

  • JUB Jupol Classic biela: Spotrebitelia si pochvaľujú najmä výborné krycie vlastnosti farby. K pozitívam ďalej zaraďujú rýchle schnutie, dobrú výdatnosť a odolnosť, k negatívam vyššiu obstarávaciu cenu
  • HET Klasik biela: Táto farba je spotrebiteľmi považovaná za drahšiu, a to najmä z dôvodu minimálneho riedenia. Niektorí si pochvaľujú jej krycie vlastnosti, iní by zas ocenili o niečo lepšie krytie.
  • Primalex Polar: Užívatelia si na tejto farbe pochvaľujú výborné krycie vlastnosti, jednoduchú riediteľnosť, cenovú dostupnosť a krásny, snehobiely výsledok. V hodnoteniach sme nenatrafili ani na jedno negatívne.
  • Esmal Plus biela: Negatívne hodnotenia sme nenašli ani pri tejto farbe, ktorá je spotrebiteľmi označovaná za lacnú a dobrú.
  • Primalex Essence biela: Je ďalšou farbou, na ktorej užívatelia oceňujú výbornú schopnosť prekrytia podkladu.

Krycie vlastnosti farby

Výdatnosť najlepších bielych farieb do interiéru

Ak hľadáte najlepšiu, no zároveň i najekonomickejšiu a najefektívnejšiu alternatívu, je potrebné prihliadať na pomer medzi obstarávacou cenou a výdatnosťou danej farby. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, pripravili sme si pre vás porovnanie niekoľkých vybraných produktov, ktoré patria k spotrebiteľsky atraktívnym. V nasledujúcej tabuľke nájdete priemernú spotrebu farby v mililitroch na meter štvorcový a orientačné ceny za liter farby.

  • JUB Jupol Classic biela: 150 – 190 ml/m² – od 2,00 €/l
  • JUB Jupol Ekonomik biela: 85 – 100 ml/m² – od 1,35 do 1,75 €/l
  • Chemolak Albapura snehobiela maliarska farba: 89 – 62 ml/m² – od 2,80 do 3,10 €/l
  • Primalex Standard: 66 – 50 ml/m² – od 1,40 do 2,40 €/l
  • Primalex Essence: 76 – 100 ml/m² 9,50 – 7,80 €/l
  • Primalex Plus: 57 – 80 ml/m² – od 2,1 do 6,00 €/l
  • Primalex Polar: 114 – 72 ml/m² – od 2,80 do 9,00 €/l
  • Het Klasik Interiérová snehobiela: 133 – 80 ml/m² – od 2,04 do 2,20 €/l
  • Het Klasik Premium: 114 – 72 ml/m² – od 2,30 €/l
  • Esmal Plus: 114 ml/m² – od 1,70 do 2,40 €/l
  • Esmal Exclusive: 89 ml/m² – od 2,40 do 3,50 €/l
  • Dulux Clasic White: 140 – 74 ml/m² – od 3,80 do 4,50 €/l
  • Remal Standard: 62 ml/m² – od 1,20 do 2,75 €/l
  • Remal Ekonomik: 73 ml/m² – od 1,40 do 2,75 €/l
  • Remal Plus: 62 ml/m² – od 1,80 do 2,80 €/l

Cena interiérových farieb na stenu

Cena farieb na stenu zavisí od značky, výdatnosti, odtieňa či veľkosti balenia. Menšie vedro vás po prepočítaní na liter vyjde vždy drahšie, než keď kúpite väčšie ekonomické balenie. Pred maľovaním si preto premyslite, koľko ste ochotní do novej farby investovať a najmä si vyrátajte, koľko farby budete potrebovať. Radšej nešetrite a kúpte si farbu od známej značky. Príliš lacné farby od neznámych výrobcov by vás mohli nemilo prekvapiť.

Lacné farby na stenu

Lacné farby na stenu zoženiete za ceny do 10 eur. Rátajte s tým, že za túto sumu dostanete menšie balenie s hmotnosťou do 6 kilogramov. Výber je však bohatý a môžete sa rozhodovať medzi viacerými výrobcami. Menšie balenia farieb sú vhodné pri použití na malé plochy, prípadne na dotvorenie detailov. Okrem základných farieb sú v tejto cenovej kategórii dostupné i malé balenia kvalitnejších farieb od osvedčených výrobcov.

Obľúbené farby na stenu

Medzi užívateľmi sa tešia obľube najmä farby do 30 eur. Práve tieto farby patria k najpredávanejším, pretože majú výhodný pomer ceny a množstva (balenia). Veľkosť balenia sa pohybuje do 15 kilogramov (10 litrov). Na výber je množstvo farieb od rôznych výrobcov.

Luxusné farby na stenu

Drahšie interiérové farby na stenu stoja nad 30 eur. V závislosti od veľkosti balenia sa cena môže vyšplhať aj na 100 eur za jedno vedro. Ide o prémiové farby, ktoré spotrebiteľom ponúkajú vysokú kryciu schopnosť, perfektnú výdatnosti a do veľkej miery sú odolné voči oteru, vode či pare. S výsledným náterom budete spokojní, pretože drahšie farby vytvárajú luxusný estetický vzhľad. V tejto cenovej kategórii vyberajú užívatelia so špecifickými vlastnosťami a taktiež nároční spotrebitelia, ktorým záleží na dokonalom vzhľade miestností.

Obľúbení výrobcovia farieb na stenu

Mnohé značky farieb pôsobia na trhu desiatky rokov a medzi spotrebiteľmi si za ten čas dokázali vybudovať veľmi dobré meno. Ktoré značky sú obľúbené a užívatelia im dôverujú?

  • Primalex – ide o popredného výrobcu rôznych náterových hmôt, ktorý pôsobí na Slovensku aj v Česku. Vyberať môžete z kvalitných bielych farieb, no aj rôznych odtieňov. V rebríčku obľúbenosti momentálne vedie farba Primalex Polar, ktorá sa vyznačuje vysokou belosťou a jasnosťou.
  • Dulux – výrobca má vo svojom portfóliu mnoho matných i lesklých farieb a dokonca nechýbajú ani farby v saténovom prevedení. Samozrejmosťou sú hotové farby na stenu v moderných odtieňoch určené do interiérov. K vyhľadávaným patrí tiež vodoodolný Dulux.

Čierna magnetická farba na stenu

  • Jupol – táto značka je na trhu desiatky rokov a poznajú ju maliari nielen zo Slovenska či Česka, ale dobré meno si urobila naprieč celou Európou. Výrobca má v ponuke klasické biele farby, no nájdete tu napríklad i farby proti plesniam, antialergické farby či umývateľné farby a ďalšie. Výrobca má výborný pomer ceny a kvality.
  • HET – česká značka je už niekoľko rokov lídrom na trhu rôznych farieb. Okrem klasických interiérových farieb v ponuke výrobcu nechýbajú ani oteruvzdorné, umývateľné, tónované, dekoračné či špeciálne farby. Značka sa zameriava i na farby, ktoré sú na drevo, kov alebo betón. Skvelá kvalita farieb je rokmi preverená mnohými spotrebiteľmi.
  • Esmal – slovenský výrobca sa zameriava na produkciu vysokokvalitných maliarskych farieb. Dobré recenzie spokojných spotrebiteľov nasvedčujú tomu, že kúpou tejto farby nezažijete sklamanie. V ponuke výrobcu nájdete napríklad aj umývateľnú farbu na stenu, ktorá je odolná proti mastným fľakom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kvalitnú farbu na maľovanie interiéru si na základe nášho článku už viete vybrať, preto sme sa v často kladených otázkach zamerali na to, aké ďalšie príslušenstvo si treba kúpiť k maľovaniu. Dozviete sa, ako počas nanášania náteru ochrániť vaše okná, dvere i nábytok, ktorá maliarska páska je vhodnejšia, či to, kedy sa na maľovanie hodí valček a kedy naopak štetec.

Ako pri maľovaní ochrániť okná, dvere a nábytok?

Okrem kvalitnej farby na maľovanie interiéru budete potrebovať materiál, ktorým zakryjete okná, dvere, podlahy a nábytok. Na zakrývanie podlahy vám poslúži vlnitá papierová lepenka alebo kartón, na zakrývanie nábytku, okien a dvier zas môžete použiť tenké mikroténové fólie, prípadne igelitové alebo maliarske fólie. Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne fólie na dvere, ktoré sú opatrené zipsom, a tak môžete bez problémov prechádzať z izby do izby. Maliarske fólie majú výhodu v tom, že dobre priľnú na sklenenú výplň okien aj bez použitia pásky a po vymaľovaní ich stačí odlepiť.

Ktorá maliarska páska je vhodnejšia?

Pri obnove náteru príde vhod taktiež maliarska páska, pričom existujú dva druhy. Papierové pásky sú vhodné na krátkodobé maliarske práce, pretože majú slabšiu lepivosť a na mieste vydržia maximálne 3 až 5 dní, potom sa začínajú odliepať. Plastové pásky sa hodia na chúlostivé povrchy, napríklad na okná, pretože na skle i plaste vydržia 30 až 180 dní. Plastové pásky tak oceníte pri dlhšie trvajúcich maliarskych prácach.

Mám si vybrať maliarsky štetec alebo valček?

Samozrejme, pri maľovaní nesmie chýbať ani kvalitný štetec alebo valček. Na maľovanie väčších plôch je ideálny valček, pretože práce s ním idú rýchlejšie. Maliarsky valec vyberajte podľa hustoty náteru i štruktúry maľovaného povrchu. Čím je maľovaný povrch hladší, tým kratšie by mali byť vlákna maliarskeho valčeka. Na menšie plochy vám postačí štetec a je vhodné, ak máte vo výbave štetce rôznych šírok, ktorými viete domaľovať detaily a dostať sa do rohov alebo na horšie dostupné miesta. Na maľovanie stropu vám poslúži teleskopická tyč na valec.

Čo ďalšie potrebujem k maľovaniu?

Zabudnúť by ste nemali ani na mriežku na valček a na maliarske vedro, v ktorom budete miešať farbu. Vedro by malo byť dostatočne veľké, aby vám pri miešaní farba zbytočne nefŕkala von. Ak si nechcete zničiť domáce oblečenie, kúpte si ochranné oblečenie, ktoré sa dá zohnať za veľmi prijateľné ceny.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 28.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/09/2022 12:53
Alexander

Príliš veľa infomrácii pre človeka, ktorý potrebuje vymaľovať stenu a nepotrebuje študovať o farbách. Ja mam vynikajúcu skusenosť s efarby.sk, kde keď potrebujem zavolám a vyriešim rýchlo čo potrebujem. Môžem odporučiť z vlastnej skusenosti aj ked sme maľovali novostavbu, a aj pri betonovej podlahy v garazi mi veľmi dobre poradili...

22/06/2022 09:42
Števo

Farba Dulux Acryl Matt 19 l ponúka výborné krytie, je naozaj kvalitná aj z toho hľadiska, že má dobrý pomer ceny a kvality. Steny sú krásne biele a farba je hustá a má naozaj peknú belosť. Nekupujete vodu, ale skutočnú hustú farbu s vynikajúcou krycou schopnosťou, v konečnom dôsledku tak ušetríte náklady oproti iným farbám.

11/12/2021 09:48
Zolo

Pri prerábke bytu sme chceli skúsiť niečo nové a vsadili sme na bielu farbu REMAL STRUKTURA, ktorá má efekt hrubozrnnej štruktúry. Farba vyzerá veľmi pekne a do interiéru vniesla trocha iný nádych, povedal by som, že takú eleganciu a jedinečnosť. Ak nechcete klasickú hladkú stenu, túto farbu rozhodne odporúčam. Kryje veľmi dobre a má vcelku vysokú bielosť (okolo 91 %). Sme spokojní.

28/11/2021 10:01
Imrich

Farba Primalex Plus pôsobí veľmi pekným matnejším a teplým odtieňom bielej, má vysokú výdatnosť a je bez nepríjemného zápachu. Krycia schopnosť si zaslúži jednotku. Pravidelne používame túto značku, lebo s ňou máme dobré skúsenosti. Cena je výhodná, kupujeme väčšie balenie.

26/11/2021 12:32
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za komentár. Požadované informácie sme do článku doplnili.

19/11/2021 20:06
Juraj

Pre mna velmi dobre spracovany clanok, dakujem. Na zvazenie niekolko poznamok:
- v texte mate farbu/vyrobcu Dulex, pravdepodobne ste mysleli Dulux
- ak mate skusenost, privital by som doplnit viac informacio o valcekoch a stetcoch - aky typ vlakien je dobre mat na nejake standartne pripady (omietka, stierka, sadrokarton) - v obchodoch ich je viac a ja ako laik mam problem sa zorientovat (nie vzdy dostanem spravnu radu) a po 5-10 rokoch si uz svoje prakticke zistenia nepamatam :)
- neviem ci som cital pozorne, ale tiez by bolo dobre napisat, ci pri najpredavanejsich farbach nevznika efekt smuh (omietka, sadrokarton)
- super by bolo aj nejake porovnanie jednotlivych vyrobcov (standartna biela farba daneho vyrobcu) - vydatnost, cena na kg/l (ok, zavisi od konkretneho obchodu, ale cca) a hlavne kedy pouzit, resp. kedy nepouzit - rad by som si nechal poradit od skusenejsich
Dakujem a vela dobrych clankov.
J.

29/07/2021 19:33
Dávid

Už roky používam bielu farbu JUB Jupol Classic, pretože kryje úplne super. Vždy som s ňou bol spokojný, preto nevidím dôvod na zmenu. Farba je krásna snehobiela, má skvelé krycie schopnosti, rýchlo schne a je vcelku výdatná aj odolná. Hoci cena farby je možno vyššia, odrazí sa to na úspore, pretože netreba toľko premaľovávať. Nemám nič, čo by som jej vytkol. Spokojnosť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok