Najlepšie odžmolkovače, odstraňovače žmolkov 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak ste zbadali na vašom oblečení, pohovke či inej textílii žmolky, nesiahajte hneď po žiletke. Na ich odstránenie vám poslúžia pomôcky známe ako odžmolkovače, resp. odstraňovače žmolkov. Celú prácu za vás síce neurobia, no pri správnom použití sú k textíliám šetrnejšie ako napr. žiletka.

Ako vybrať odžmolkovač

V článku vám poradíme, ako si odžmolkovač vybrať a predstavíme vám tie najobľúbenejšie modely.

Najlepšie odstraňovače žmolkov

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SLR 33   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Philips GC026/80   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA 2260.90000   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips GCA2100/20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Leifheit 80029   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Odstraňovače žmolkov – recenzie

Žmolky na obľúbenom tričku či svetri nepotešia. Dajú sa odstrániť nožnicami, žiletkou alebo lepiacou páskou, najistejšou voľbou je však odžmolkovač. Ktorý z obľúbených modelov je najlepší?

Ručný alebo elektrický? 

Na trhu nájdete dva druhy odžmolkovačov:

  • Ručný odžmolkovač – podobá sa na kefu, resp. hrebeň a je vybavený jedným alebo viacerými nadstavcami. Tie sú osadené nožmi, ktoré sa postarajú o odrezanie žmolkov počas toho, ako budete odžmolkovač ťahať po povrchu textílie. Výhodou ručných odžmolkovačov je, že fungujú bez elektriny či batérií a keďže neobsahujú žiadnu elektroniku, prakticky sa na nich nemá čo pokaziť. Práca s ručnými odžmolkovačmi však spravidla trvá o niečo dlhšie ako v prípade elektrických.
  • Elektrický odžmolkovač – je vybavený hlavicou s otočným nožom, ktorý má viac čepelí. Nôž je roztáčaný vstavaným elektromotorčekom na vysoké otáčky, čo zaručí, že si poradí aj s veľkými žmolkami. Nože v hlavici sú chránené ochrannou mriežkou s rôzne veľkými otvormi, cez ktoré neprejdú vaše prsty, iba žmolky. Používanie elektrického odžmolkovača je teda bezpečné a tiež o niečo rýchlejšie ako v prípade ručných prístrojov.

Elektrický odžmolkovač

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, majte na pamäti, že na odstraňovanie žmolkov nie sú príliš vhodné žiletky. Ich čepele sú totiž príliš nízko a môže sa stať, že pri odstraňovaní žmolkov s nimi vytrhnete z tenšieho kusu oblečenia nitku, alebo ho natrhnete.

Pri odstraňovaní žmolkov buďte hlavne opatrní a trpezliví. Ak sa budete ponáhľať, môže sa stať, že aj s najlepším odžmolkovačom odev poškodíte.

Základom sú nože

Najdôležitejšou súčasťou každého odžmolkovača sú nože, ktoré sa starajú o samotné odstraňovanie žmolkov.

Ručné odžmolkovače používajú spravidla nôž s jednou čepeľou. K niektorým z nich výrobcovia dodávajú rôzne nadstavce s odlišnou výškou noža. To vám umožní odstrániť veľké žmolky z hrubých textílií (kabáty, svetre, poťahy na sedacie súpravy) aj tie menšie z jemnejších odevov (tričká a pod.).

Nože odstraňovača žmolkov

Nastaviteľnú výšku majú aj niektoré elektrické odžmolkovače, ktoré využívajú rotačné nože s viacnásobnou čepeľou. Nie je to však pravidlom, preto si pri výbere dajte pozor, aby daný model nastavenie výšky umožňoval. Taký odstraňovač žmolkov potom môžete využiť na akékoľvek materiály.

Dôležitým parametrom je aj materiál nožov, hoci ho výrobcovia zvyčajne pri svojich odžmolkovačoch nešpecifikujú. Jednoznačne navrch majú keramické čepele. Vydržia ostré omnoho dlhšie ako oceľové. Vo väčšine odžmolkovačov je totiž brúsenie čepele nožov príliš zložité či dokonca nemožné.

Batérie dlho nevydržia

Drvivá väčšina elektrických odstraňovačov žmolkov je napájaná klasickými 1,5 V batériami veľkosti AA (nie vždy ich výrobca pribaľuje). Vzhľadom na vstavaný elektromotor a tým aj vysoký odber prúdu však obvykle vydržia do 20 min. práce.

O niečo lepšie sú na tom odžmolkovače so vstavaným akumulátorom, ku ktorým výrobca zvykne dodávať aj nabíjačku. Problémom je však čas nabíjania, ktorý závisí od použitého typu akumulátora. Pri NiMH to môže byť aj 5 h. Odžmolkovače so vstavaným akumulátorom sú drahšie a akumulátor sa k nim často nedodáva ako náhradný diel. Po skončení jeho životnosti tak môžete odžmolkovač zahodiť.

Elektrický odžmolkovač na batérie

Problém s napájaním môžete vyriešiť aj tak, že použijete vlastné nabíjateľné akumulátory veľkosti AA, k nim však budete musieť dokúpiť aj nabíjačku.

Na trhu nájdete aj odžmolkovače napájané práve takýmto typom AA akumulátorov, ktoré majú navyše vstavanú nabíjačku. Z hľadiska napájania ide o najlepší kompromis – po skončení životnosti akumulátorov kúpite nové za pár eur.

Ďalšie vlastnosti a parametre odžmolkovačov

  • Ergonómia – odstraňovač žmolkov by vám mal dobre padnúť do ruky, aby sa vám s ním pracovalo nielen pohodlne, ale aj šetrne k ošetrovaným textíliám. Lepšie sú v tomto prípade odžmolkovače s tenkou rukoväťou a oddeleným zásobníkom, ktorý sa nenachádza v rukoväti.
  • Čistenie – samozrejmosťou by mal byť odnímateľný zásobník na žmolky. Pre dokonalé vyčistenie by však mal odžmolkovač mať aj rozoberateľnú hlavicu. Niektorí výrobcovia k nim pribaľujú aj kefky, ktoré vám čistenie zjednodušia. Samotný odžmolkovač ani jeho nože by ste nemali umývať pod vodou, elektronika by sa mohla poškodiť a nože zhrdzavieť.
  • Cena – na trhu nájdete odstraňovače žmolkov od 3 do cca 30 eur. Aj v tomto prípade je lepšie, ak si priplatíte zopár eur za osvedčenú značku – také odžmolkovače majú kvalitnejšie materiálové vyhotovenie, nože z kvalitnejšieho materiálu a dlhšiu životnosť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Odstraňovače žmolkov sú výborným spôsobom, ako sa zbaviť nevzhľadných žmolkov na gauči, svetri či sukni. Výber je vcelku jednoduchý – buď si vyberiete ručný, alebo elektrický odžmolkovač. Ešee pred jeho kúpou by ste si však mali položiť niekoľko otázok.

Môže odžmolkovač poškodzovať pri dlhobom používaní tkaninu?

Nie, pokiaľ používate odžmolkovač správne, k poškodeniu tkaniny by nemalo dochádzať. Tá sa znehodnocuje už samotným používaním, odžmolkovač jej len prinavráti krajší vzhľad.

Nakoľko je odžmolkovač efektívny?

To závisí od toho, ako veľmi je tkanina zažmolkovaná. Pri dôkladnom odžmolkovávaní sa však dokážete zbaviť väčšiny žmolkov na oblečení.

Dá sa odžmolkovač používať na všetky materiály?

Áno, odžmolkovač môžete používať na akékoľvek materiály. Zvoľte si však odžmolkovač s nastaviteľnou výškou nožov.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 05.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/06/2022 16:57
Vladimíra

Mám Singer. Je to jednoduchý odžmolkovač, od ktorého nečakajte zázraky, ale ako prvá záchrana sa osvedčí. Funguje na dve AA batérie. Dizajn je vydarený, odžmolkovač je malý, môžem ho mať so sebou aj na cestách. Páči sa mi dizajn, ergonómia aj manipulácia s ním.

31/05/2022 22:54
Anna V.

Mesko MS 9610 je lacný a jednoduchý, preto od neho nečakajte zázraky. Napájanie je na 2 AA batérie. S prístrojom treba narábať opatrne, aby ste si odevy nepokazili. Manipuluje sa s ním fajn. A nádobka na žmolky je dostatočne veľká, netreba ju často vysýpať.

28/11/2021 10:42
Elena

Eta Mia skvele odstraňuje žmolky, dobre sa rozbieha a batéria vydrží dosť dlho. Za super možnosť považujem, že sa dá nabíjať aj nabíjačkou od mobilu. Kryt na magnet je praktický. So žmolkovačom odporúčam narábať opatrne, aby ste si na oblečení neurobili dierky. Vhodnejší je na odžmolkovanie hladkých povrchov.

14/11/2021 17:10
Gitka

Sklamal ma odžmolkovač ETA 1260 90000 Linty, čakala som niečo viac. Pekne vyzerá, dobre padne do ruky, ale to je asi tak všetko. Použila som ho asi trikrát a potom prestal fungovať, ale ani to odžmolkovanie nebolo dostatočné. Na základe mojej skúsenosti neodporúčam.

23/07/2021 21:27
Alica

Výkonný odstraňovač žmolkov je Orava LR-100BB. Oceňujem, že je robustný, dobre sa s ním manipuluje a je nabíjateľný, čo je skvelé, pretože nemusím neustále dokupovať tužkové baterky. Zberná nádobka na žmolky je relatívne malá a úzka, preto ju treba častejšie vyprázdňovať. Nie je to však výrazný nedostatok, ktorý by mal odradiť od zakúpenia. Produkt splnil moje očakávania, pretože vďaka nemu mám krajšie svetre. Nakoľko odžmolkovač nemusí byť zapojený v elektrickej sieti, nie som obmedzovaná žiadnym káblom. Výdrž batérie je dobrá a čo je najpodstatnejšie, za pár minút mám sveter ako nový. Cena bola tiež fajn, preto nie je dôvod ľutovať kúpu. Myslím si, že tento odstraňovač žmolkov ocení každá dáma, ktorá chce oživiť staršie kúsky svojho šatníka.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok