Najlepšie IPL epilátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Tzv. IPL epilátory priniesli revolúciu v odstraňovaní neestetických chĺpkov. Vedeli ste však, že sú vhodné iba pre určité typy pokožky a že životnosť týchto zariadení je obmedzená?

Ako vybrať IPL epilátor?

V článku vám poradíme, ako si vhodný IPL epilátor vybrať a na čo si pri výbere dať pozor.

Najlepšie IPL epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips Lumea Advanced SC1997/00   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Braun Silk-Expert   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips Lumea BRI977/00   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Concept IL5000   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
TrueLife Belle IPL E5   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

IPL epilátory – recenzie

Zbaviť sa chĺpkov nadobro je snom každej ženy. Pomocou IPL epilátora sa ich môžete postupom času zbaviť úplne. Výber IPL epilátora závisí od typu pokožky, životnosti, napájania, ale napr. aj od toho, či ho chcete používať na celé telo alebo len na niektoré jeho časti. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených IPL epilátorov a pripravili sme pre vás recenzie, aby sme vám s výberom ešte viac pomohli. Ak aj vy máte skúsenosti s týmto typom epilátora, podeľte sa o ne v komentároch a pomôžte ostatným pri rozhodovaní.

Nie je pre každého

IPL epilátor vás zbaví chĺpkov pomocou zábleskov svetla so špecifickými vlnovými dĺžkami, ktoré cielene zahreje chĺpky až po korienky, pričom nezasiahne okolité tkanivo. Vplyvom tohto procesu sa naruší štruktúra chĺpku, ten vypadne z korienka a ďalej nebude rásť, pokým sa korienok nezregeneruje.

Po opakovanej IPL epilácii tak môžete získať hladkú pokožku až na niekoľko mesiacov, a to bez zarastených chĺpkov či vyrážok, ktoré vznikajú pri bežnom holení.

Použitie IPL epilátora

Epilácia IPL technológiou však spoľahlivo funguje len pri tmavších chĺpkoch a svetlej pokožke. Nie je účinná pri bielych, blond, sivých či ryšavých chĺpkoch, ktoré obsahujú málo melanínu a neabsorbujú dobre svetlo vyžiarené IPL epilátorom. Taktiež tento postup nie je príliš vhodný pre niektoré citlivé oblasti tváre, ako napr. líca či krk a tiež pre oblasti, kde sa nachádzajú silikónové implantáty. 

IPL epilátor by ste nemali používať vtedy, ak trpíte kožným či srdcovocievnym ochorením, rakovinou, epilepsiou, máte alergiu na slnko alebo UV žiarenie, podstupujete liečbu vitamínom A. Nemali by ste ho používať ani v tehotenstve či v období dojčenia. Ak nemáte istotu, poraďte sa so svojím lekárom.

Na nohy i na tvár

Najdôležitejším parametrom, ktorý charakterizuje výkonnosť IPL epilátora, je veľkosť aplikačného okienka. Ide o plochu, cez ktorú sa svetelné záblesky dostávajú k pokožke – čím je táto plocha väčšia, tým rýchlejšie epilátor pracuje, pretože svetlo prenikne na väčšiu plochu pokožky.

Epilácia pomocou IPL epilátora

Veľkosť týchto okienok sa pohybuje v rozpätí 2 – 7 cm2 a v závislosti od použitého nadstavca:

  • Nadstavec na telo – má veľkosť 4 – 7 cm2 a často je zaoblený, aby mal dostatočný kontakt s pokožkou. Je vhodný na väčšie plochy, ako napr. nohy.
  • Nadstavec na podpazušie – veľkosť okienka sa v tomto prípade pohybuje okolo 3 cm2, pričom tento nadstavec má špeciálny tvar, ktorý kopíruje povrch podpazušia.
  • Nadstavec na oblasť bikín – je určený na hrubšie a pevnejšie chĺpky v oblasti slabín, okienko má plochu cca 3 cm2.
  • Nadstavec na tvár – ide o špeciálne tvarovaný nadstavec s plochou iba 2 cm2, určený na oblasť nad hornu perou, na brade atď. Má spravidla integrovaný UV filter, aby neškodil vašim očiam.

Obmedzená životnosť

IPL epilátory majú obmedzenú životnosť. Tú výrobcovia špecifikujú počtom zábleskov, ktorý je zariadenie schopné vyžiariť počas svojej životnosti. Obvykle sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 50 000 – 400 000 zábleskov.

Situácia však nie je taká zlá, ako by sa zdalo – na jedno ošetrenie celého tela budete potrebovať cca 300 – 500 zábleskov. Počas prvého roka budete síce potrebovať asi 8 epilácií, no v dvoch nasledujúcich rokoch sa rast chĺpkov spomalí a bude vám postačovať 1 či 2 epilácie. Pri cca 12 epiláciách počas 3 rokov budete teda potrebovať max. 6 000 zábleskov, takže IPL epilátor sa dostane na zhruba desatinu svojej životnosti.

Samozrejme, ide len o teoretickú životnosť a pokaziť sa môže čokoľvek, takže určite nepočítajte s tým, že epilátor vám vydrží 30 rokov.

IPL epilátor, žiletka, depilátor

Nastavenie podľa typu pokožky

Keďže rôzne druhy pokožky reagujú na intenzívne svetlo z IPL epilátora inak, mávajú tieto zariadenia nastaviteľnú intenzitu svetelných zábleskov. Tú musíte nastaviť podľa priloženého návodu na použitie, v opačnom prípade môže byť epilácia málo účinná alebo svetlo príliš silné a pokožka podráždená.

Pri prvom použití IPL epilátor vyskúšajte v oblasti lýtka, nie na citlivých miestach. Vyskúšajte niekoľko svetelných zábleskov – ak po nich bude pokožka podráždená, začervenaná alebo pre vás bude epilácia nepríjemná, nastavte slabšiu intenzitu.

Tie lepšie IPL epilátory majú vstavaný senzor odtieňa pokožky a dokážu intenzitu svetla nastaviť automaticky tak, aby bola účinnosť epilácie čo najvyššia a pokožka nebola príliš podráždená.

Ďalšie parametre a funkcie IPL epilátorov

  • Napájanie – IPL epilátory môžu byť napájané z klasickej 230 V zásuvky, nájdete však aj drahšie modely so vstavaným akumulátorom. Pri ich výbere si dajte pozor, aby ste mohli epilátor využívať aj počas nabíjania, ak by sa náhodou vybil počas epilácie.

IPL epilátor napájaný zo zásuvky

  • Aretácia tlačidla – s touto funkciou nemusíte držať tlačidlo epilátora stlačené, postačí ho stlačiť raz a zariadenie posúvať po pokožke.
  • Dermatologický atest – s dermatologicky testovanými epilátormi máte istotu, že sú neškodné pre vašu pokožku a zdravie. Pri nákupe preto radšej vyberajte spomedzi overených značiek, ktorých modely toto testovanie skutočne podstúpili.

Obľúbené značky a ceny IPL epilátorov

Nevýhodou IPL epilátorov je pomerne vysoká cena oproti klasickým epilátorom – pod 100 eur ich takmer nezoženiete, ceny tých najlepšie vybavených modelov prekračujú 300 eur.

Medzi obľúbené značky týchto zariadení patrí Philips, Braun, Remington či Beurer.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Je pre vás IPL epilátor vhodnou voľbou? Zbaviť sa chĺpkov na dlhý čas je veľmi lákavé. Napriek tomu, že už viete, čo si pri výbere všímať, chcete o IPL epilátoroch vedieť viac. Na otázky, ktoré nám posielate mailom a do komentárov sme sa rozhodli odpovedať. Pokiaľ ste sa stále nedozvedeli všetko, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom. Vaše otázky zodpovieme čo najskôr.

Môžem použiť IPL epilátor aj na znamienka?

Mnoho žien má problémy so znamienkami a obávajú sa kvôli tomu používať epilátor. Hoci môže byť použitie IPL epilátora na znamienkach bolestivé, nemalo by to mať žiadne negatívne účinky na zdravie. Keďže tmavý pigment priťahuje viac IPL svetla, môže dôjsť max. k podráždeniu.

Môžem epilátor používať aj v prípade, že mám rozšírené žilky na tvári?

IPL epilátor by ste nemali používať, ak trpíte nejakým ochorením pokožky alebo máte problémy so žilami. V prípade, že máte napr. kŕčové žily, rozšírené žilky v oblastiach, ktoré chcete ošetriť, rosaceu a pod. IPL epilátor nikdy nepoužívajte.

Nesie používanie IPL epilátorov so sebou nejaké riziká?

Po použití IPL epilátora môžete pociťovať miernu citlivosť a začervenanie pokožky, niekedy sprevádzané miernym opuchom. Občas sa môže objaviť zmena pigmentu, ktorá by mala pominúť do niekoľkých týždňov. Ak sa však budete držať návodu na použitie, riziká by mali byť minimálne.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Ako používať IPL epilátor? Má nežiaduce účinky v tehotenstve?

Ako používať IPL epilátor? Má nežiaduce účinky v tehotenstve?

Odstraňovanie chĺpkov IPL epilátorom má oproti iným metódam svoje nesporné výhody – ide o jednoduchú a bezbolestnú procedúru s dlhotrvajúcim účinkom. Aby ste však využili tieto výhody naplno, musíte dodržať správny postup a zopár základných zásad. V článku vám prezradíme, ako na to.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 02.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

07/11/2022 07:45
Jarka

Po holení alebo po epilácií a nemusí to byť bezprostredne po zákroku, počkajte, kým sa vám pokožka upokojí a potom použite IPL epilátor.

04/11/2022 14:49
Kinga Ričinová

Dobrý deň. IPL sa používa po holení ale ja mám po holení podráždenú pokožku hlavne v oblasti bikín, je to problém?

12/08/2022 07:21
Evička Ch.

Produkt ProfiCare PC-IPL 3024 som si kúpila so zámerom zamedziť rastu nežiaducich chĺpkov. Musím povedať, že som sklamaná. V balení chýbal návod v slovenčine a ani v češtine tu nebol. Zatiaľ nebadám žiadnu účinnosť, za mňa to boli vyhodené peniaze, aj keď prístroj nepatrí k najdrahším. Prístroj reaguje len ak je celou plochou na koži, v iných miestach je potrebné použiť aj na viackrát. Uvidím časom, či sa dostaví efekt, ale zatiaľ nič.

03/12/2021 15:40
Lenka

ETA Fenité ma dokáže bezbolestne zbaviť chĺpkov, avšak pred ošetrením musia byť miesta oholené žiletkou, čo zbytočne zdržiava proces zbavovania sa chĺpkov. Je tu zopár obmedzení, kde sa prístroj nesmie používať... Manuál je zrozumiteľný a prístroj ľahký do ruky, preto sa s ním dobre manipuluje.

12/10/2021 14:24
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
odporúčame Philips Lumea BRI958/00 IPL. Má viacero nadstavcov, takže je použiteľná na celé telo - od tváre cez podpazušie až po bikinovú oblasť. Má 450 000 zábleskov, takže ak ju aj budete používať na celé telo, vydrží vám naozaj dlho. Používať sa dá s káblom aj bez, záblesk sa aktivuje pri postupom posúvaní. Aj recenzie hovoria za.

12/10/2021 14:12
Majka

čo by si nemohla, ak máš epilátor, ktorý je vhodný aj na odstraňovanie chĺpkov v intímnej oblasti, môžeš ho vyskúšať aj na frajerovi

10/10/2021 19:28
ingrid

Dobry, chcela by som sa opytat ci by som to mohla pouzit na mojho frajera v intimnich oblastiach, dakujem za odpoved. :))

07/10/2021 22:03
Soňa

Pekný deň. Chcela by som si kúpiť nejaku lumeu a neviem ktorá by bola ta naj. Nestojí malo peňazí a preto ma to zaujíma. Chcela by som mať "istotu", že peniaze nebudú zbytočne vyhodené. Preto by som potrebovala raku ktorý epilátor si kúpiť. Nie vždy je to najdrahšie aj to najlepšie.
Ďakujem za radu.

02/10/2021 11:07
Bibiana

Na základe recenzií som si kúpila epilátor Philips Lumea Advanced. Zatiaľ ho neviem adekvátne zhodnotiť, lebo výsledok uvidím až po mesiaci používania. Prístroj však vyzerá kvalitne a manipuluje sa mi s ním veľmi dobre. Oceňujem, že už mi nehrozí porazenie pokožky, čo bolo časté, keď som používala klasické žiletky.

17/05/2021 15:15
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že je ešte vo vývine, epilátor neodporúčame používať.

29/04/2021 09:46
Galina

Dobry den , chcela by som sa spytat ci je IPL epilator vhodny na odstranenie chlpkov v oblasti podpazusia aj pre dievcata od 12rokov ?
Dakujem ,Galina

24/03/2021 06:56
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
väčšina IPL epilátorov má v balení nadstavec na epilovanie v oblasti bikín. Ak budete postupovať podľa návodu, nemalo by hroziť žiadne nebezpečenstvo.

23/03/2021 23:54
Simona

Dobry den, chcela by som sa spytat ci pouzivanie IPL epilatora ma nejaky negativny vplyv na vnutorne organy. Smerujem hlavne na epilovanie v oblasti bikin a dopad ziarenia na zenske organy ci uz maternicu alebo rodidla. Vdaka

02/02/2021 16:12
Simona Halabrinova

Dobrý deň prajem. Nedávno som si kúpila philips lumea a chcela by som si odstranit chlpky v oblasti podpazusi ,ak som si nedávno dala prsne implantaty, nieje problém? Nemôže sa implantat poškodiť?

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok