Najlepšie IPL epilátory 2019 – recenzie, testy, skúsenosti

Tzv. IPL epilátory priniesli revolúciu v odstraňovaní neestetických chĺpkov. Vedeli ste však, že sú vhodné iba pre určité typy pokožky a že životnosť týchto zariadení je obmedzená?

Ako vybrať IPL epilátor?

V článku vám poradíme, ako si vhodný IPL epilátor vybrať a na čo si pri výbere dať pozor.

Najlepšie IPL epilátory

Nie je pre každého

IPL epilátor vás zbaví chĺpkov pomocou zábleskov svetla so špecifickými vlnovými dĺžkami, ktoré cielene zahreje chĺpky až po korienky, pričom nezasiahne okolité tkanivo. Vplyvom tohto procesu sa naruší štruktúra chĺpku, ten vypadne z korienka a ďalej nebude rásť, pokým sa korienok nezregeneruje.

Po opakovanej IPL epilácii tak môžete získať hladkú pokožku až na niekoľko mesiacov, a to bez zarastených chĺpkov či vyrážok, ktoré vznikajú pri bežnom holení.

Použitie IPL epilátora

Epilácia IPL technológiou však spoľahlivo funguje len pri tmavších chĺpkoch a svetlej pokožke. Nie je účinná pri bielych, blond, sivých či ryšavých chĺpkoch, ktoré obsahujú málo melanínu a neabsorbujú dobre svetlo vyžiarené IPL epilátorom. Taktiež tento postup nie je príliš vhodný pre niektoré citlivé oblasti tváre, ako napr. líca či krk a tiež pre oblasti, kde sa nachádzajú silikónové implantáty. 

IPL epilátor by ste nemali používať vtedy, ak trpíte kožným či srdcovocievnym ochorením, rakovinou, epilepsiou, máte alergiu na slnko alebo UV žiarenie, podstupujete liečbu vitamínom A. Nemali by ste ho používať ani v tehotenstve či v období dojčenia. Ak nemáte istotu, poraďte sa so svojím lekárom.

Na nohy i na tvár

Najdôležitejším parametrom, ktorý charakterizuje výkonnosť IPL epilátora, je veľkosť aplikačného okienka. Ide o plochu, cez ktorú sa svetelné záblesky dostávajú k pokožke – čím je táto plocha väčšia, tým rýchlejšie epilátor pracuje, pretože svetlo prenikne na väčšiu plochu pokožky.

Epilácia pomocou IPL epilátora

Veľkosť týchto okienok sa pohybuje v rozpätí 2 – 7 cm2 a v závislosti od použitého nadstavca:

  • Nadstavec na telo – má veľkosť 4 – 7 cm2 a často je zaoblený, aby mal dostatočný kontakt s pokožkou. Je vhodný na väčšie plochy, ako napr. nohy.
  • Nadstavec na podpazušie – veľkosť okienka sa v tomto prípade pohybuje okolo 3 cm2, pričom tento nadstavec má špeciálny tvar, ktorý kopíruje povrch podpazušia.
  • Nadstavec na oblasť bikín – je určený na hrubšie a pevnejšie chĺpky v oblasti slabín, okienko má plochu cca 3 cm2.
  • Nadstavec na tvár – ide o špeciálne tvarovaný nadstavec s plochou iba 2 cm2, určený na oblasť nad hornu perou, na brade atď. Má spravidla integrovaný UV filter, aby neškodil vašim očiam.

Obmedzená životnosť

IPL epilátory majú obmedzenú životnosť. Tú výrobcovia špecifikujú počtom zábleskov, ktorý je zariadenie schopné vyžiariť počas svojej životnosti. Obvykle sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 50 000 – 400 000 zábleskov.

Situácia však nie je taká zlá, ako by sa zdalo – na jedno ošetrenie celého tela budete potrebovať cca 300 – 500 zábleskov. Počas prvého roka budete síce potrebovať asi 8 epilácií, no v dvoch nasledujúcich rokoch sa rast chĺpkov spomalí a bude vám postačovať 1 či 2 epilácie. Pri cca 12 epiláciách počas 3 rokov budete teda potrebovať max. 6 000 zábleskov, takže IPL epilátor sa dostane na zhruba desatinu svojej životnosti.

Samozrejme, ide len o teoretickú životnosť a pokaziť sa môže čokoľvek, takže určite nepočítajte s tým, že epilátor vám vydrží 30 rokov.

IPL epilátor, žiletka, depilátor

Nastavenie podľa typu pokožky

Keďže rôzne druhy pokožky reagujú na intenzívne svetlo z IPL epilátora inak, mávajú tieto zariadenia nastaviteľnú intenzitu svetelných zábleskov. Tú musíte nastaviť podľa priloženého návodu na použitie, v opačnom prípade môže byť epilácia málo účinná alebo svetlo príliš silné a pokožka podráždená.

Pri prvom použití IPL epilátor vyskúšajte v oblasti lýtka, nie na citlivých miestach. Vyskúšajte niekoľko svetelných zábleskov – ak po nich bude pokožka podráždená, začervenaná alebo pre vás bude epilácia nepríjemná, nastavte slabšiu intenzitu.

Tie lepšie IPL epilátory majú vstavaný senzor odtieňa pokožky a dokážu intenzitu svetla nastaviť automaticky tak, aby bola účinnosť epilácie čo najvyššia a pokožka nebola príliš podráždená.

Ďalšie parametre a funkcie IPL epilátorov

  • Napájanie – IPL epilátory môžu byť napájané z klasickej 230 V zásuvky, nájdete však aj drahšie modely so vstavaným akumulátorom. Pri ich výbere si dajte pozor, aby ste mohli epilátor využívať aj počas nabíjania, ak by sa náhodou vybil počas epilácie.

IPL epilátor napájaný zo zásuvky

  • Aretácia tlačidla – s touto funkciou nemusíte držať tlačidlo epilátora stlačené, postačí ho stlačiť raz a zariadenie posúvať po pokožke.
  • Dermatologický atest – s dermatologicky testovanými epilátormi máte istotu, že sú neškodné pre vašu pokožku a zdravie. Pri nákupe preto radšej vyberajte spomedzi overených značiek, ktorých modely toto testovanie skutočne podstúpili.

Obľúbené značky a ceny IPL epilátorov

Nevýhodou IPL epilátorov je pomerne vysoká cena oproti klasickým epilátorom – pod 100 eur ich takmer nezoženiete, ceny tých najlepšie vybavených modelov prekračujú 300 eur.

Medzi obľúbené značky týchto zariadení patrí Philips, Braun, Remington či Beurer.

Zoznam článkov

Ako používať IPL epilátor? Má nežiaduce účinky v tehotenstve?

Ako používať IPL epilátor? Má nežiaduce účinky v tehotenstve?

Odstraňovanie chĺpkov IPL epilátorom má oproti iným metódam svoje nesporné výhody – ide o jednoduchú a bezbolestnú procedúru s dlhotrvajúcim účinkom. Aby ste ale využili tieto výhody naplno, musíte dodržať správny postup a zopár základných zásad. V článku vám prezradíme, ako na to.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)

Pridať komentár