Najlepšie čističe okien 2021 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie čističe okien
- Kärcher WV 6 Plus
- Rovus Window Magic
- Kärcher WV Classic
- Hobot 298
- Vileda Windomatic Power
- Leifheit 51003 Window Cleaner
- Sencor SCW 3001YL
- Preč s namáhavým leštením
- Ručné i robotické
- Čím širší, tým lepší?
- Napájanie zabezpečí akumulátor
- Príslušenstvo čističov okien
- Ďalšie parametre a funkcie čističov okien
- Obľúbené značky
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Moderné technológie vám dokážu zjednodušiť aj takú nepríjemnú činnosť, akou je čistenie okien. Predstavíme vám na to šikovných pomocníkov – ručné čističe okien.
Povieme vám o ich výhodách, predstavíme najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých kritérií si čistič okien (nazývaný aj vysávač na okná) vybrať.
Najlepšie čističe okien
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Rovus Window Magic ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Hobot 298 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Čističe okien MALL.sk ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Vileda Windomatic ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Kärcher WV Classic ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Kärcher WV 5 Premium ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Ecovacs Winbot X ✔ PRE NÁROČNÝCH | ![]() |
Zobraziť produkt |
Preč s namáhavým leštením
Čistenie okien prebieha v aspoň 2 fázach. V tej prvej nastriekate na okno vhodný čistiaci prostriedok a rozotriete ho handrou, aby ste sa zbavili hrubších nečistôt. V tej druhej musíte okná prácne vyleštiť. Samozrejme, v prípade veľmi hrubých nečistôt je lepšie najprv okná vrátane rámov pretrieť univerzálnym čistiacim prostriedkom.
Okná za vás môže vyčistiť plne automatický robotický čistič okien, ide však o drahšie riešenie (od cca 180 eur). Lacnejšou alternatívou sú ručné čističe okien, v ktorých balení najčastejšie nájdete:
- Rozprašovač – pozostáva z nádobky na čistiaci prostriedok, rozprašovacej trysky a širokého držiaka s čistiacim návlekom, podobným mopu. Slúži na aplikáciu a rozotieranie čistiaceho prostriedku.
- Samotný čistič – jeho súčasťou je široká gumová stierka a čerpadlo na odsávanie špinavej tekutiny do nádržky. Čerpadlo je spravidla napájané vstavaným akumulátorom.
Ceny elektrických ručných čističov začínajú na 30 eurách, takže si ich môže dovoliť skutočne každý. Ich ďalšou výhodou oproti robotickým pomocníkom je, že proces čistenia máte plne pod kontrolou. V prípade hrubších nečistôt tak môžete použiť viac čistiaceho prostriedku alebo viac pritlačiť na sklo.
Ručné čističe môžete použiť aj na sprchové steny, obklady či dlažby. Problém nemajú ani s oknami či karosériou áut, lodí či inými hladkými a nie príliš členitými plochami.
Naopak, výhodou robotických čističov je, že umývanie s nimi nie je také nebezpečné, ako v prípade ručného umývania. Robotický čistič sa totiž na sklo prisaje a sám si nájde cestu nahor. Kvôli čisteniu okien teda nemusíte vyliezať na stoličku či rebrík.
Ručné i robotické
Ručný čistič okien s odsávaním funguje na princípe odsávania čistiaceho prostriedku zo skla (či iného povrchu). Tento prostriedok naň však musíte najprv naniesť – na to slúži dodaný rozprašovač s mopovou hlavicou, ktorý nájdete v balení mnohých z nich.
Existujú aj kombinované modely čističov okien 2 v 1, ktoré majú rozprašovač integrovaný, nie sú však také účinné, ako keď použijete na rozotretie mopovú hlavicu, s ktorou môžete na hrubšie nečistoty trochu pritlačiť.
Treťou kategóriou sú robotické čističe okien. Fungujú plne automaticky, prípadne ich môžete ovládať diaľkovým ovládačom alebo aplikáciou. Na okne sa držia vďaka podtlaku, ktorý si vytvárajú. Sú pomerne účinné, no problém mávajú s rohmi a krajmi okien. Využijete ich aj v situáciách, keď máte problémy s pohybom a nedosiahnete na vrchný okraj okna. Počítajte však s cenou min. 180 eur.
Čím širší, tým lepší?
Stierka, ktorá je v kontakte so sklom by mala mať dostatočnú šírku, aby ste jedným záberom pokryli čo najväčšiu plochu okna. Na druhej strane, s príliš širokou stierkou sa obtiažne manipuluje pri krajoch, v rohoch a na malých oknách. Niektoré čističe umožňujú aj používanie vo zvislej polohe, t. j. stieranie zľava doprava. Nie je to však samozrejmosťou, preto si pred kúpou túto skutočnosť preverte.
Napájanie zabezpečí akumulátor
Väčšina ručných čističov je napájaná zo vstavaného akumulátora. Ten je najčastejšie typu Li-Ion alebo Li-Pol – s NiMH a NiCd akumulátormi sa stretnete iba v najlacnejších modeloch. Majú totiž nízku kapacitu a dlho sa nabíjajú.
Všímajte si tiež dobu používania čističa na jedno nabitie. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 60 min. Výrobcovia ju často prepočítavajú na m2 alebo na počet umytých okien. Náš test vysávačov na sklo však ukázal, že tieto údaje často úplne nekorešpondujú s realitou, preto ich berte s veľkou rezervou.
Taktiež si dajte pozor na dobu nabíjania. Tá sa pohybuje od 2 do 4 hodín, čo nie je málo. Upratovacie práce si preto radšej starostlivo naplánujte.
Robotické čističe okien majú vysokú spotrebu energie. Musia byť preto napájané z klasickej 230 V zásuvky. Výrobcovia k nim však pribaľujú dostatočne dlhé napájacie káble. V ich útrobách sa nachádzajú aj záložné akumulátory, ktoré zabezpečia, že čistič ostane prisatý na skle aj v prípade výpadku napájania zo zásuvky.
Príslušenstvo čističov okien
- Mopové návleky – v balení čističov s rozprašovačmi nájdete spravidla aj jeden či viac mopovacích návlekov, ktoré sa na rozprašovač dajú navliecť. Najčastejšie sú vyrobené z mikrovlákna a dajú sa vyprať. Niektorí výrobcovia prikladajú k čističu samostatné mopy bez rozprašovača.
- Teleskopická rukoväť – zjednoduší vám prístup k vrchnej časti okna. Výrobcovia rukoväte predávajú ako príslušenstvo, pričom niektoré z nich dosahujú dĺžku až 4 m.
- Čistiaci prostriedok – niektorí výrobcovia k čističom pribaľujú aj vhodný čistiaci prostriedok na okná. Ak ho v balení nenájdete, môžete použiť v podstate akýkoľvek iný bežný prostriedok na okná. Vyvarujte sa však použitiu prípravkov s vysokým obsahom alkoholu, rozpúšťadiel, iných agresívnych chemikálií alebo horúcich kvapalín. Mohli by ste čistič poškodiť.
- Bezpečnostné lano – nájdete ho v baleniach niektorých robotických čističov. Slúži na zaistenie čističa proti náhodnému pádu zo skla (v prípade, že by došlo k jeho poruche).
Ďalšie parametre a funkcie čističov okien
- Objem nádržky na vodu – objem tej na špinavú vodu sa pohybuje spravidla okolo 100 ml. Nádržka rozprašovača na čistiaci roztok má obvykle objem 200 ml.
- Displej – niektoré čističe sú vybavené displejom ktorý môže zobrazovať rôzne prevádzkové stavy alebo zostávajúci čas prevádzky čističa.
- Regulácia výkonu – nájdete ju iba na niektorých ručných čističoch. Niektoré modely sú však vybavené úsporným režimom, ktorý zníži výkon zariadenia, akonáhle ho oddialite od povrchu.
- Ultrazvukové rozprašovanie – nájdete ho na robotických čističoch. Umožňuje efektívne rozptýlenie čistiaceho prostriedku, vďaka čomu ho spotrebuje menšie množstvo.
Obľúbené značky
Čističe okien nájdete v ponuke výrobcov elektroniky, ako napr. ETA, Sencor či Bosch, no tiež v ponuke výrobcov čistiacich pomôcok, ako napr. Leifheit, Vileda či Kärcher.
Medzi najobľúbenejších patrí jednoznačne nemecký výrobca Kärcher, ktorého vysokotlakové čističe, tepovače a iné prístroje na upratovanie a čistenie poznáme už dlhé roky podľa typickej žltej farby. V ponuke výrobcu je okolo 17 druhov čističov okien. Objem nádobky na špinavú vodu je pri väčšine z nich rovnaký, drahšie modely však majú spravidla dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie a bohatšie príslušenstvo v balení. Medzi to patrí napr. prídavná užšia stierka so šírkou 17 cm, hrubšie mopové návleky na čistenie vonkajších plôch či prídavná batéria, ktorá vám dá možnosť nepretržitej práce.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Čistenie okien sa neradí k obľúbeným činnostiam. Napriek tomu, že vďaka tomu sa nielen zlepší výhľad z domu či bytu, ale aj kvalita vzduchu v miestnosti, väčšina umýva okná raz, možno dva razy do roka. S čističom okien je pritom táto činnosť jednoduchá. Už viete, ako si čistič vybrať, stále však máte množstvo nezodpovedaných otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste.
Prečo môj čistič okien zanecháva šmuhy?
Ako mám správne používať čistič na sklo?
Zo štrbín vychádza voda. Čo s tým?
Dátum poslednej aktualizácie: 05.01.2021
Pridať komentár