Najlepšie čističe okien 2024 – recenzie, test, porovnanie

Moderné technológie vám dokážu zjednodušiť aj takú nepríjemnú činnosť, akou je čistenie okien. Predstavíme vám na to šikovných pomocníkov – ručné čističe okien.

Ako vybrať čistič okien?

Povieme vám o ich výhodách, predstavíme najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých kritérií si čistič okien (nazývaný aj vysávač na okná) vybrať.

Najlepšie čističe okien

Názov Hodnotenie Detail
Ecovacs Winbot W1 Pro   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Leifheit 51003   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SCW 3001YL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Kärcher WV 5 Plus   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch GlassVac   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Čističe okien – recenzie

Čistenie okien nie je veľmi obľúbenou činnosťou, preto mnohí hľadajú pomocníkov, ktorí by im túto činnosť uľahčili. Čistič okien – či už robotický alebo ručný – túto úlohu spĺňa na jednotku. Ktorý z nasledujúcich modelov je pre vás vhodný?

Preč s namáhavým leštením

Čistenie okien prebieha v aspoň 2 fázach. V tej prvej nastriekate na okno vhodný čistiaci prostriedok a rozotriete ho handrou, aby ste sa zbavili hrubších nečistôt. V tej druhej musíte okná prácne vyleštiť. Samozrejme, v prípade veľmi hrubých nečistôt je lepšie najprv okná vrátane rámov pretrieť univerzálnym čistiacim prostriedkom.

Okná za vás môže vyčistiť plne automatický robotický čistič okien, ide však o drahšie riešenie (od cca 180 eur). Lacnejšou alternatívou sú ručné čističe okien, v ktorých balení najčastejšie nájdete:

  • Rozprašovač – pozostáva z nádobky na čistiaci prostriedok, rozprašovacej trysky a širokého držiaka s čistiacim návlekom, podobným mopu. Slúži na aplikáciu a rozotieranie čistiaceho prostriedku.
  • Samotný čistič – jeho súčasťou je široká gumová stierka a čerpadlo na odsávanie špinavej tekutiny do nádržky. Čerpadlo je spravidla napájané vstavaným akumulátorom.

Robotický čistič okien

Ceny elektrických ručných čističov začínajú na 30 eurách, takže si ich môže dovoliť skutočne každý. Ich ďalšou výhodou oproti robotickým pomocníkom je, že proces čistenia máte plne pod kontrolou. V prípade hrubších nečistôt tak môžete použiť viac čistiaceho prostriedku alebo viac pritlačiť na sklo

Ručné čističe môžete použiť aj na sprchové steny, obklady či dlažby. Problém nemajú ani s oknami či karosériou áut, lodí či inými hladkými a nie príliš členitými plochami. 

Naopak, výhodou robotických čističov je, že umývanie s nimi nie je také nebezpečné, ako v prípade ručného umývania. Robotický čistič sa totiž na sklo prisaje a sám si nájde cestu nahor. Kvôli čisteniu okien teda nemusíte vyliezať na stoličku či rebrík.

Ručné i robotické

Ručný čistič okien s odsávaním funguje na princípe odsávania čistiaceho prostriedku zo skla (či iného povrchu). Tento prostriedok naň však musíte najprv naniesť – na to slúži dodaný rozprašovač s mopovou hlavicou, ktorý nájdete v balení mnohých z nich.

Existujú aj kombinované modely čističov okien 2 v 1, ktoré majú rozprašovač integrovaný, nie sú však také účinné, ako keď použijete na rozotretie mopovú hlavicu, s ktorou môžete na hrubšie nečistoty trochu pritlačiť.

Čistenie okien s ručným čističom

Treťou kategóriou sú robotické čističe okien. Fungujú plne automaticky, prípadne ich môžete ovládať diaľkovým ovládačom alebo aplikáciou. Na okne sa držia vďaka podtlaku, ktorý si vytvárajú. Sú pomerne účinné, no problém mávajú s rohmi a krajmi okien. Využijete ich aj v situáciách, keď máte problémy s pohybom a nedosiahnete na vrchný okraj okna. Počítajte však s cenou min. 180 eur.

Čím širší, tým lepší?

Stierka, ktorá je v kontakte so sklom by mala mať dostatočnú šírku, aby ste jedným záberom pokryli čo najväčšiu plochu okna. Na druhej strane, s príliš širokou stierkou sa obtiažne manipuluje pri krajoch, v rohoch a na malých oknách. Niektoré čističe umožňujú aj používanie vo zvislej polohe, t. j. stieranie zľava doprava. Nie je to však samozrejmosťou, preto si pred kúpou túto skutočnosť preverte.

Štandardom pri väčšine čističov je šírka 28 cm, pri niektorých modeloch je však stierka vymeniteľná. Osvedčené značky ako Kärcher, Leifheit či Vileda potom ponúkajú náhradné stierky, ktoré sú užšie a vhodnejšie na malé plochy.

Napájanie zabezpečí akumulátor

Väčšina ručných čističov je napájaná zo vstavaného akumulátora. Ten je najčastejšie typu Li-Ion alebo Li-Pol – s NiMH a NiCd akumulátormi sa stretnete iba v najlacnejších modeloch. Majú totiž nízku kapacitu a dlho sa nabíjajú.

Ručný čistič okien

Všímajte si tiež dobu používania čističa na jedno nabitie. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 60 min. Výrobcovia ju často prepočítavajú na m2 alebo na počet umytých okien. Náš test vysávačov na sklo však ukázal, že tieto údaje často úplne nekorešpondujú s realitou, preto ich berte s veľkou rezervou.

Taktiež si dajte pozor na dobu nabíjania. Tá sa pohybuje od 2 do 4 hodín, čo nie je málo. Upratovacie práce si preto radšej starostlivo naplánujte.

Robotické čističe okien majú vysokú spotrebu energie. Musia byť preto napájané z klasickej 230 V zásuvky. Výrobcovia k nim však pribaľujú dostatočne dlhé napájacie káble. V ich útrobách sa nachádzajú aj záložné akumulátory, ktoré zabezpečia, že čistič ostane prisatý na skle aj v prípade výpadku napájania zo zásuvky.

Príslušenstvo čističov okien

  • Mopové návleky – v balení čističov s rozprašovačmi nájdete spravidla aj jeden či viac mopovacích návlekov, ktoré sa na rozprašovač dajú navliecť. Najčastejšie sú vyrobené z mikrovlákna a dajú sa vyprať. Niektorí výrobcovia prikladajú k čističu samostatné mopy bez rozprašovača.
  • Teleskopická rukoväť – zjednoduší vám prístup k vrchnej časti okna. Výrobcovia rukoväte predávajú ako príslušenstvo, pričom niektoré z nich dosahujú dĺžku až 4 m.
  • Čistiaci prostriedok – niektorí výrobcovia k čističom pribaľujú aj vhodný čistiaci prostriedok na okná. Ak ho v balení nenájdete, môžete použiť v podstate akýkoľvek iný bežný prostriedok na okná. Vyvarujte sa však použitiu prípravkov s vysokým obsahom alkoholu, rozpúšťadiel, iných agresívnych chemikálií alebo horúcich kvapalín. Mohli by ste čistič poškodiť.
  • Bezpečnostné lano – nájdete ho v baleniach niektorých robotických čističov. Slúži na zaistenie čističa proti náhodnému pádu zo skla (v prípade, že by došlo k jeho poruche).

Ďalšie parametre a funkcie čističov okien

  • Objem nádržky na vodu – objem tej na špinavú vodu sa pohybuje spravidla okolo 100 ml. Nádržka rozprašovača na čistiaci roztok má obvykle objem 200 ml.

Rozprašovač a ručný čistič okien - objem nádržky

  • Displej – niektoré čističe sú vybavené displejom ktorý môže zobrazovať rôzne prevádzkové stavy alebo zostávajúci čas prevádzky čističa.
  • Regulácia výkonu – nájdete ju iba na niektorých ručných čističoch. Niektoré modely sú však vybavené úsporným režimom, ktorý zníži výkon zariadenia, akonáhle ho oddialite od povrchu.
  • Ultrazvukové rozprašovanie – nájdete ho na robotických čističoch. Umožňuje efektívne rozptýlenie čistiaceho prostriedku, vďaka čomu ho spotrebuje menšie množstvo.

Obľúbené značky

Čističe okien nájdete v ponuke výrobcov elektroniky, ako napr. ETA, Sencor či Bosch, no tiež v ponuke výrobcov čistiacich pomôcok, ako napr. Leifheit, Vileda či Kärcher.

Medzi najobľúbenejších patrí jednoznačne nemecký výrobca Kärcher, ktorého vysokotlakové čističe, tepovače a iné prístroje na upratovanie a čistenie poznáme už dlhé roky podľa typickej žltej farby. V ponuke výrobcu je okolo 17 druhov čističov okien. Objem nádobky na špinavú vodu je pri väčšine z nich rovnaký, drahšie modely však majú spravidla dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie a bohatšie príslušenstvo v balení. Medzi to patrí napr. prídavná užšia stierka so šírkou 17 cm, hrubšie mopové návleky na čistenie vonkajších plôch či prídavná batéria, ktorá vám dá možnosť nepretržitej práce.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čistenie okien sa neradí k obľúbeným činnostiam. Napriek tomu, že vďaka tomu sa nielen zlepší výhľad z domu či bytu, ale aj kvalita vzduchu v miestnosti, väčšina umýva okná raz, možno dva razy do roka. S čističom okien je pritom táto činnosť jednoduchá. Už viete, ako si čistič vybrať, stále však máte množstvo nezodpovedaných otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste.

Prečo môj čistič okien zanecháva šmuhy?

Dôvodom môže byť nadmerné použitie čistiaceho prostriedku. Na okne sa kvôli tomu vytvorí mastný film a po zaschnutí zanecháva šmuhy. Škvrny sa môžu na oknách objaviť aj v prípade, že ich čistíte na priamom slnečnom svetle. Roztok čistiaceho prostriedku kvôli tomu zaschne prirýchlo a zanechá na skle nevzhľadné šmuhy.

Ako mám správne používať čistič na sklo?

Vždy použite len toľko čistiaceho prostriedku, koľko je uvedené v návode na použitie. Roztok doplňte vodou. Nastriekajte okno, aby bolo celé vlhké. Stierka čističa musí byť kolmo na tabuľu, avšak nevyvíjať priveľký tlak na sklo. Stierku treba pravidelne čistiť, aby na nej nezostávali nečistoty.

Zo štrbín vychádza voda. Čo s tým?

Pokiaľ zariadenie používate v horizontálnej polohe, s najväčšou pravdepodobnosťou je nádrž na znečistenú vodu príliš plná. Skúste ju vyprázdniť a v čistení pokračujte.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 27.07.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 08:08
Frederika

Leifheit Window Cleaner je kvalitný vysávač na okno. Okná mám čisté za chvíľku, jednoducho sa s ním pracuje a ušetrí mi kopu času. Za najväčšiu výhodou považujem, že okná nie je nutné doleštiť, pretože nerobí šmuhy. Okrem okien sa hodí aj na zrkadlá. Do domácnosti je to šikovná pomôcka.

31/05/2022 23:10
Martina

Hobot 298 splnil naše očakávania, má tichý chod a okná máme vďaka nemu čistejšie. Hlučnosť je dobrá, nerušivá. Je to super pomocník aj na veľké okná, prístroj občas zanecháva šmuhy. Cena je vysoká, ale robotický čistič okien mi šetrí čas, takže spokojnosť.

18/11/2021 11:25
Ilona

S prístrojom Kärcher WV Classic sa umývanie okien stalo zábavou. Raz dva to mám hotové a bez väčšej námahy. Hodí sa nielen na okná, ale aj na zrkadlá a výsledok je perfektný. Odporúčam ho každej gazdinke v domácnosti. Sem tam zanechá šmuhu, ale to skôr len v zle dostupných miestach, tam to trocha preleštím handrou a okenou.

14/11/2021 12:57
Dominika

Moje očakávania splnil Bosch GlassVac, pretože je to pre mňa veľká pomoc pri umývaní okien. Prístroj je to šikovný a spoľahlivý, okná mám umyté raz dva. Netreba ani nič leštiť. V ruke sedí dobre a horšia manipulácia len v dolnej časti okna pri parapetnej doske. Výdrž akumulátora je dobrá a plusom sú dve stierky, jedna veľká, druhá malá.

23/07/2021 19:55
Frank

Manželka túžila po robotickom čističi okien, ktorý som jej napokon kúpil. Po zvážení všetkých pre a proti sme vsadili na model Hobot 298 a manželka je s ním spokojná. Ako hovorí, najväčšou výhodou je, že robot pracuje za ňu. :-) Hlučnosť je primeraná a nie je príliš rušivá. Robot bez problémov zvláda menšie i veľké okná, avšak občas zanecháva šmuhy. Nabudúce chceme vyskúšať čistenie len s destilovanou vodou a možno to pomôže. Celkovo umýva i leští okná veľmi dobre. Treba dodať, že na veľmi zašpinené okná nie je vhodný, ale na bežne špinavé je postačujúci. Ak máte príliš zašpinené okná, treba ich najskôr pretrieť a až potom spustiť robota. Myslím si, že produkt dokážu oceniť aj starší ľudia alebo tí, ktorí nevládzu, napríklad z dôvodu zdravotných dôvodov. Keďže je manželka konečne spokojná, som spokojný aj ja. :-) Kúpu neľutujem, hoci cena bola vyššia, a tohto robota odporúčam aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok