Najlepšie elektrické ohrievače vody/bojlery 2021 – recenzie, test, porovnanie

Kúpu kotla (ohrievača vody) nemôžete brať na ľahkú váhu a musíte vyberať s rozvahou. Aj to je dôvod, prečo sme prešli veľké množstvo porovnaní a testov a zostavili sme pre vás odporúčania na konkrétne výrobky. Test ohrievačov vody vám ušetrí množstvo času a v neposlednom rade aj peňazí. Kvalitný ohrievač ohrieva vodu rýchlo a lacno.

Elektrický ohrievač vody

Pripravili sme pre vás taktiež návod, ako si ohrievač vody vybrať, pričom sme sa zamerali na elektrické bojlery. Ktoré parametre treba pri výbere sledovať? 

Najlepšie prietokové ohrievače

Názov Hodnotenie Detail
Dražice PTO 1733   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Hakl MK1-145   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Elíz ELX 4.5   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Elíz EL 41   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Stiebel Eltron DHB-E 13 SLi   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Najlepšie elektrické ohrievače

Názov Hodnotenie Detail
Ariston Velis EVO 80   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Mora EOM 100 PKT   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Tesy MC 150V   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Ariston SHP ECO EVO 80 V 1,8K   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Mora EOM 120 PK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Ohrievače vody – recenzie

Ohrievač vody je súčasťou mnohých domácností. Prísun teplej vody zabezpečuje kombinovaný, plynový či elektrický ohrievač vody. Obľúbené sú značky Tatramat, Dražice alebo Elíz. Ako si spomedzi nich vybrať? Naše krátke recenzie vám s tým možno pomôžu.

Ako vybrať ohrievač vody 

Väčšina z nás si svoj deň nevie bez teplej vody, či už sa to týka práce alebo domácnosti, predstaviť. Pre mnohých je teplá sprcha či horúca vaňa realitou práve vďaka ohrievaču vody. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? Aká kapacita a výkon ohrievača sú dostačujúce? Pomôžeme vám vybrať správne.

Typy ohrievačov

Pri výbere ohrievača vody je potrebné sa najprv zamerať na typ ohrievača. Chcete plynový, alebo elektrický? Prietokový, alebo akumulačný bojler?

Elektrický, alebo plynový ohrievač vody

V prípade elektrického bojlera vám postačí na jeho fungovanie jedna zásuvka. Je praktickejší ako plynový variant, keďže sa nemusíte zaoberať prípojkami plynu a odvodom kvapalín. Bez elektriny však teplú vodu mať nebudete.

Malý elektrický bojler

V prípade, že máte doma prípojku na zemný plyn a dokážete zabezpečiť odvod spalín, plynový ohrievač vám dobre poslúži. Odvod spalín je zvyčajne zabezpečený cez stenu, tzv. turbom.

Kombinovaný ohrievač vody

Pokiaľ chcete na zohrievaní vody ušetriť, porozmýšľajte nad kombinovaným bojlerom. Počas vykurovacej sezóny tento typ poháňa špirálu vďaka kotlu, plynovému alebo na tuhé palivo. V prípade, že kotol nekúri, automaticky má bojler možnosť zohrievať vodu vďaka elektrickej špirále.

Prietokový alebo akumulačný bojler

Prietokový bojler funguje na operačnej, teda reakčnej báze. Kotol vodu zohrieva v okamihu, keď ním prechádza. Vhodnejší je na miesta, kde nie je príliš vysoká alebo nárazová spotreba vody (zohrievanie vody na sprchovanie alebo kúpanie by sa vám mohlo predražiť). Prietokový ohrievač vody využíva vyšší výkon, to znamená, že príkon, teda spotreba je vyššia. Príkon sa pohybuje na hodnote okolo 3 000 – 3 500 W.

Akumulačný ohrievač vody zohrieva vodu do zásoby. Vzhľadom na jeho šetrnosť je najviac využívaný v domácnostiach a v zariadeniach, kde je spotreba vody frekvenčne omnoho vyššia. Hodnota príkonu je na úrovni okolo 2 000 W, čo značí menšiu spotrebu.

Objem bojlera

Aká je spotreba a frekvencia využívania vody vo vašej domácnosti? Čím viac ľudí, tým väčšia by mala byť kapacita kotla. Pre dvoch ľudí je postačujúci objem bojlera okolo 80 l, štvorčlenná rodina potrebuje minimálne 120 – 130 l objemu. Pri výpočte však rátajte s menšou rezervou a radšej si kúpte kotol s oniečo väčším objemom.

Termostat bojlera

Termostat ohrievača vody

Zohrievanie teploty si môžete zvoliť podľa svojich preferencií, nenastavujte však termostat na viac ako 60 °C. Nastavením termostatu na nižšiu teplotu môžete ušetriť. Odporúča sa nastavenie teploty medzi 50 a 60 °C. Ohrevné teleso (špirála) sa nebude veľmi zanášať vodným kameňom, ocení to aj vaša peňaženka.

Umiestnenie bojlera

Keď už máte zvolený objem, môžete rozmýšľať nad tým, kam bojler umiestnite. Najvhodnejšie je umiestniť ohrievač vody v tesnej blízkosti spotrebného miesta, aby voda nemusela prechádzať dlhú trasu a nevznikali tepelné straty. Tie vznikajú v prípade, že je bojler umiestnený viac ako 3 metre od odberného miesta. Keďže nie vždy je možné mať bojler tak blízko odberného miesta, môžete to riešiť malokapacitným prietokovým ohrievačom, prípadne kvalitnou izoláciou potrubia. Praktické je umiestniť bojler do kúpeľne, prípadne do kuchyne či špajze.

Znečistený bojler

Pravidelná údržba

Keďže ohrievač vody nie je lacná investícia, mali by ste dbať na jeho pravidelnú údržbu, aby vám čo najdlhšie vydržal. Toto technické zariadenie je aktívne každý deň, preto nezriedka, nielen v prípade oblastí s tvrdou podzemnou vodou, býva problémom vodný kameň. Pri dlhodobom používaní bojlera s vodným kameňom dochádza k znižovaniu efektivity ohrevu, ale aj k celkovému poškodzovaniu celého ohrievača vody.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez teplej vody si mnohí z nás nedokážu život predstaviť. Je potrebná na sprchovanie, umývanie riadu či rúk. Mnohí si môžu teplú sprchu dopriať práve vďaka ohrievaču vody. Kúpe nového bojlera zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať. Nejde o konečný zoznam. Ak máte ďalšie otázky, napíšte nám ich do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Tlakový, či beztlakový ohrievač vody? Ktorý je lepší?

Každý z nich je vhodný pre rôzne miesta v domácnosti. Tlakové ohrievače sú zariadenia s objemom viac ako 50 l, ktoré slúžia na zásobovanie viacerých odberných miest. Ich prevádzka je úsporná a poskytujú možnosť napojenia na ústredné kúrenie. Beztlakové ohrievače sú charakteristické menším objemom a sú vhodné na ohrievanie vody pre 1 odberné miesto. Často sa pripájajú priamo nad alebo pod umývadlo či drez.

Je pre mňa vhodnejší elektrický, plynový alebo kombinovaný ohrievač vody?

Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Elektrické sú pomerne lacné a bezpečné, ich nevýhodou je pomalý ohrev. Plynové sa môžu pochváliť nízkymi prevádzkovými nákladmi, rýchlym ohrevom, avšak ich cena je vyššia, potrebujete prípojku na zemný plyn a zabezpečenie odvodu spalín. Kombinované ohrievače sa dajú použiť univerzálne a ohrev je možný aj pri výpadku prúdu. Mínusom je vyššia obstarávacia cena, ale aj nutnosť prístupu k viacerým zdrojom energie.

Ktoré značky ohrievačov patria k najkvalitnejším?

Výrobou ohrievačov vody sa nezaoberá veľmi veľa výrobcov. K najznámejším a overeným značkám patria Tatramat, Dražice či Vaillant. Kvalitné bojlery však ponúkajú aj výrobcovia ako Mora, Elíz, AEG, Ferroli, Hakl, Q-termo, Tesy alebo Quantum.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 25.02.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 12.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/07/2021 18:56
Cyril

Mám ohrievač Dražice PTO 1733 a som s ním spokojný. Montáž bola ľahká a voda je zohriata takmer okamžite. Vďaka ohrievaču ušetrím za vodu aj energie. Tento spôsob ohrevu vody používam v kuchyni aj v kúpeľni. Výrobok splnil moje očakávania a podľa mňa má dobrý pomer ceny a výkonu. Ohrievač je malý a skladný a bez problémov sa vojde pod kuchynský drez. Plus dávam za pekný vzhľad a tiež za to, že ohrievač bol vyrobený v Čechách a nie v Číne. Odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár