Najlepšie elektrické ohrievače vody/bojlery 2024 – recenzie, test, porovnanie

Kúpu kotla (ohrievača vody) nemôžete brať na ľahkú váhu a musíte vyberať s rozvahou. Aj to je dôvod, prečo sme prešli veľké množstvo porovnaní a testov a zostavili sme pre vás odporúčania na konkrétne výrobky. Test ohrievačov vody vám ušetrí množstvo času a v neposlednom rade aj peňazí. Kvalitný ohrievač ohrieva vodu rýchlo a lacno.

Elektrický ohrievač vody

Pripravili sme pre vás taktiež návod, ako si ohrievač vody vybrať, pričom sme sa zamerali na elektrické bojlery. Ktoré parametre treba pri výbere sledovať? 

Najlepšie prietokové ohrievače

Názov Hodnotenie Detail
Clage M7 SMB   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Elíz EL 51   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Protherm Panda 19   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Hakl MK1 135 3,5 kW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Dražice PTO 8   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie elektrické ohrievače

Názov Hodnotenie Detail
SE PSH 120 Trend   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Velis WIFI 100 EU   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Mora EOM 50 PK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dražice OKHE 125   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tesy MX 200V   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ohrievače vody – recenzie

Ohrievač vody je súčasťou mnohých domácností. Prísun teplej vody zabezpečuje kombinovaný, plynový či elektrický ohrievač vody. Obľúbené sú značky Tatramat, Dražice alebo Elíz. Ako si spomedzi nich vybrať? Naše krátke recenzie vám s tým možno pomôžu.

Ako vybrať ohrievač vody 

Väčšina z nás si svoj deň nevie bez teplej vody, či už sa to týka práce alebo domácnosti, predstaviť. Pre mnohých je teplá sprcha či horúca vaňa realitou práve vďaka ohrievaču vody. Ako si vybrať správny ohrievač vody? Ktoré parametre sú pri výbere dôležité? Aká kapacita a výkon ohrievača sú dostačujúce? Pomôžeme vám vybrať správne.

Typy ohrievačov

Pri výbere ohrievača vody je potrebné sa najprv zamerať na typ ohrievača. Chcete plynový, alebo elektrický? Prietokový, alebo akumulačný bojler?

Elektrický, alebo plynový ohrievač vody

V prípade elektrického bojlera vám postačí na jeho fungovanie jedna zásuvka. Je praktickejší ako plynový variant, keďže sa nemusíte zaoberať prípojkami plynu a odvodom kvapalín. Bez elektriny však teplú vodu mať nebudete.

Malý elektrický bojler

V prípade, že máte doma prípojku na zemný plyn a dokážete zabezpečiť odvod spalín, plynový ohrievač vám dobre poslúži. Odvod spalín je zvyčajne zabezpečený cez stenu, tzv. turbom.

Kombinovaný ohrievač vody

Pokiaľ chcete na zohrievaní vody ušetriť, porozmýšľajte nad kombinovaným bojlerom. Počas vykurovacej sezóny tento typ poháňa špirálu vďaka kotlu, plynovému alebo na tuhé palivo. V prípade, že kotol nekúri, automaticky má bojler možnosť zohrievať vodu vďaka elektrickej špirále.

Prietokový alebo akumulačný bojler

Prietokový bojler funguje na operačnej, teda reakčnej báze. Kotol vodu zohrieva v okamihu, keď ním prechádza. Vhodnejší je na miesta, kde nie je príliš vysoká alebo nárazová spotreba vody (zohrievanie vody na sprchovanie alebo kúpanie by sa vám mohlo predražiť). Prietokový ohrievač vody využíva vyšší výkon, to znamená, že príkon, teda spotreba je vyššia. Príkon sa pohybuje na hodnote okolo 3 000 – 3 500 W.

Akumulačný ohrievač vody zohrieva vodu do zásoby. Vzhľadom na jeho šetrnosť je najviac využívaný v domácnostiach a v zariadeniach, kde je spotreba vody frekvenčne omnoho vyššia. Hodnota príkonu je na úrovni okolo 2 000 W, čo značí menšiu spotrebu.

Objem bojlera

Aká je spotreba a frekvencia využívania vody vo vašej domácnosti? Čím viac ľudí, tým väčšia by mala byť kapacita kotla. Pre dvoch ľudí je postačujúci objem bojlera okolo 80 l, štvorčlenná rodina potrebuje minimálne 120 – 130 l objemu. Pri výpočte však rátajte s menšou rezervou a radšej si kúpte kotol s oniečo väčším objemom.

Termostat bojlera

Termostat ohrievača vody

Zohrievanie teploty si môžete zvoliť podľa svojich preferencií, nenastavujte však termostat na viac ako 60 °C. Nastavením termostatu na nižšiu teplotu môžete ušetriť. Odporúča sa nastavenie teploty medzi 50 a 60 °C. Ohrevné teleso (špirála) sa nebude veľmi zanášať vodným kameňom, ocení to aj vaša peňaženka.

Umiestnenie bojlera

Keď už máte zvolený objem, môžete rozmýšľať nad tým, kam bojler umiestnite. Najvhodnejšie je umiestniť ohrievač vody v tesnej blízkosti spotrebného miesta, aby voda nemusela prechádzať dlhú trasu a nevznikali tepelné straty. Tie vznikajú v prípade, že je bojler umiestnený viac ako 3 metre od odberného miesta. Keďže nie vždy je možné mať bojler tak blízko odberného miesta, môžete to riešiť malokapacitným prietokovým ohrievačom, prípadne kvalitnou izoláciou potrubia. Praktické je umiestniť bojler do kúpeľne, prípadne do kuchyne či špajze.

Znečistený bojler

Pravidelná údržba

Keďže ohrievač vody nie je lacná investícia, mali by ste dbať na jeho pravidelnú údržbu, aby vám čo najdlhšie vydržal. Toto technické zariadenie je aktívne každý deň, preto nezriedka, nielen v prípade oblastí s tvrdou podzemnou vodou, býva problémom vodný kameň. Pri dlhodobom používaní bojlera s vodným kameňom dochádza k znižovaniu efektivity ohrevu, ale aj k celkovému poškodzovaniu celého ohrievača vody.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez teplej vody si mnohí z nás nedokážu život predstaviť. Je potrebná na sprchovanie, umývanie riadu či rúk. Mnohí si môžu teplú sprchu dopriať práve vďaka ohrievaču vody. Kúpe nového bojlera zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať. Nejde o konečný zoznam. Ak máte ďalšie otázky, napíšte nám ich do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Tlakový, či beztlakový ohrievač vody? Ktorý je lepší?

Každý z nich je vhodný pre rôzne miesta v domácnosti. Tlakové ohrievače sú zariadenia s objemom viac ako 50 l, ktoré slúžia na zásobovanie viacerých odberných miest. Ich prevádzka je úsporná a poskytujú možnosť napojenia na ústredné kúrenie. Beztlakové ohrievače sú charakteristické menším objemom a sú vhodné na ohrievanie vody pre 1 odberné miesto. Často sa pripájajú priamo nad alebo pod umývadlo či drez.

Je pre mňa vhodnejší elektrický, plynový alebo kombinovaný ohrievač vody?

Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Elektrické sú pomerne lacné a bezpečné, ich nevýhodou je pomalý ohrev. Plynové sa môžu pochváliť nízkymi prevádzkovými nákladmi, rýchlym ohrevom, avšak ich cena je vyššia, potrebujete prípojku na zemný plyn a zabezpečenie odvodu spalín. Kombinované ohrievače sa dajú použiť univerzálne a ohrev je možný aj pri výpadku prúdu. Mínusom je vyššia obstarávacia cena, ale aj nutnosť prístupu k viacerým zdrojom energie.

Ktoré značky ohrievačov patria k najkvalitnejším?

Výrobou ohrievačov vody sa nezaoberá veľmi veľa výrobcov. K najznámejším a overeným značkám patria Tatramat, Dražice či Vaillant. Kvalitné bojlery však ponúkajú aj výrobcovia ako Mora, Elíz, AEG, Ferroli, Hakl, Q-termo, Tesy alebo Quantum.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 25.02.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/08/2022 17:38
Dodo

Kúpili sme si Mora EOM 80 PKT, poradili nám to v obchode. Cena bola veľmi dobrá a táto značka je rokmi overená, takže nepredpokladám žiadne komplikácie . Ohrievač je malý, no zároveň výkonný. Páči sa mi eko režim nastavenia teploty, čiže úspora elektrickej energie. Mínusom je pevne daná montáž pripevnenia na stenu, to znamená 350 mm. Prekvapilo ma, že ešte existuje výrobca, ktorý má pripevnenie (konzolu) na zakvačenie bojlera na stenu s pevným rozpätím otvorov. Mohol to výrobca vyriešiť elegantnejšie, napr. jednou lištou, kde nehrá rolu rozteč skrutiek v stene. Inak spokojnosť.

18/05/2022 17:09
Mário

Za kvalitu sa platí, preto sme si kúpili STIEBEL ELTRON DHB-E 18/21/24 SLi. Spotreba je nízka a ohrev vody popritom rýchly. Najviac oceňujem, že poskytuje stabilný zdroj teplej vody. So starším prístroj to nebolo tak vždy a teplota vody kolísala.

04/01/2022 10:43
Valér

Nedávno som kúpil elektrický prietokový ohrievač vody HAKL MK1 4,5 kW, pretože už som potreboval vymeniť starý dvojfázový MK-2 7kW. Používam ho na chalupe a pokiaľ máte rovnaký problém - nestabilný zdroj vody - týmto ohrievačom sa vyhnete nepríjemnému striedaniu teplej a studenej vody počas sprchovania sa. Cena je super, na chalupu je to ideálne riešenie.

28/12/2021 18:52
Michal

Bojler Ariston Velis Evo 100 zodpovedá deklarovaným parametrom. Plusom je horizontálna montáž a kvalita tejto značky. Prvý Ariston nám slúži už cca. 10 rokov a bez akejkoľvek poruchy. Bojler má ideálne rozmery a tento sme kúpili do bytu pre podnájomníkov, verím, že sú s ním spokojní. Dizajn je prijateľný a ovládanie je jednoduché, bojler nezaberá veľa miesta.

04/11/2021 08:53
Boris

V pomere ceny a kvality u mňa vyhral Ariston Velis Evo 80, len škoda, že kotviaci materiál nebol súčasťou dodávky. Rozmerovo mi bojler presne sadol na potrebné miesto, zmestí sa za každé dvere a páči sa mi nehlučný chod. Teplotu stačí mať nastavenú na 50 stupňov, prvá sprcha bola veľmi príjemná. :-)

03/11/2021 17:22
Ninka

Na chatu som kupoval ELÍZ EL 41 a tam úplne stačí, mám však pocit, že namiesto teplej vody tečie taká vlažná. Na chatu však zvykneme chodiť väčšinou len v letných mesiacoch, čiže takáto teplota vody je vtedy postačujúca. Ohrievač má malé rozmery, jednoducho sa inštaloval a vďaka keramickým kartušiam sa kohútiky veľmi ľahko otáčajú.

04/07/2021 18:56
Cyril

Mám ohrievač Dražice PTO 1733 a som s ním spokojný. Montáž bola ľahká a voda je zohriata takmer okamžite. Vďaka ohrievaču ušetrím za vodu aj energie. Tento spôsob ohrevu vody používam v kuchyni aj v kúpeľni. Výrobok splnil moje očakávania a podľa mňa má dobrý pomer ceny a výkonu. Ohrievač je malý a skladný a bez problémov sa vojde pod kuchynský drez. Plus dávam za pekný vzhľad a tiež za to, že ohrievač bol vyrobený v Čechách a nie v Číne. Odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok