Najlepšie vibračné dosky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vibračné dosky sú vhodným doplnkom pre domácich majstrov alebo profesionálne stavebné firmy. Kvalitná doska dokáže zhutniť mnohé povrchy a pripraviť podklad pre budúcu stavbu. Vďaka nej premeníte napríklad trávnatú rovinu na elegantnú plochu pokrytú zámkovou dlažbou, terasovými doskami či betónovou platňou.

Ako vybrať vibračnú dosku

Ako vybrať vhodnú vibračnú dosku, ktorá bude spĺňať vaše kritériá? V našom sprievodcovi sa dozviete, aké vibračné dosky sú na trhu dostupné, ktoré parametre treba sledovať pred kúpou, či v akých cenových kategóriách sa dosky pohybujú. Odpovieme tiež na často kladené otázky spotrebiteľov a ponúkneme vám tipy na niekoľko vibračných dosiek, ktoré sa môžu stať vhodným kandidátom na kúpu.

Najlepšie vibračné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach HP 1200 S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Scheppach HP 1800 S   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Güde GRP 260   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
VidaXL 196 CC   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Güde GRP 90   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Vibračné dosky – recenzie

Na trhu sa stretnete s mnohými vibračnými doskami a občas nie je ľahké vyznať sa v nich. Jednotlivé dosky majú rozdielnu hmotnosť, výkon motora, druh pohonu aj smer pojazdu. Odlišná je taktiež odstredivá sila či hĺbka, do ktorej sú schopné účinne hutniť. Aby ste mali výber ľahší, okrem sprievodcu výberom správnej vibračnej dosky vám prinášame aj tipy na konkrétne produkty. Nasledujúce vibračné dosky zaujmú pomerom ceny a výkonu. 

Čo je vibračná doska a na čo sa používa

Vibračné dosky sa najčastejšie používajú na hutnenie zeminy, kameňa či substrátu, no uplatnia sa aj pri hutnení živičných povrchov alebo dlažby. Výkonné vibračné dosky majú robustnú konštrukciu a odtlmené rukoväte, aby bola práca s nimi pohodlnejšia. Ide o univerzálne stroje s vysokým hutniacim účinkom, ktoré sa využívajú v stavebníctve.

Najťažšie vibračné dosky sú doménou profesionálnych stavebných firiem, stredné dosky sú zas cenovo dostupné i pre menšie firmy, ktoré podnikajú v oblasti vykonávania stavebných prác. Robustné vibračné dosky sú spoľahlivým a ideálnym nástrojom pre stavbu ciest alebo krajinotvorbu. Vibračné dosky však urobia kus práce nielen na stavenisku, ale tie najľahšie sa skvele uplatnia aj v domácnosti, ak si chcete upraviť napríklad záhradu, zámkovú dlažbu alebo príjazdovú cestu a podobne.

Vibračné dosky sa delia podľa pohybu, kde rozoznávame jednosmerné a obojsmerné (tzv. reverzné) dosky. Tu však ich delenie nekončí. Môžeme ich deliť aj podľa odstredivej sily, kde sa pre zjednodušenie používa parameter hmotnosti dosky, tiež podľa pohonu (benzínové alebo naftové) a v neposlednom rade podľa spôsobu používania.

Vibračná doska dokáže zhutniť povrch a pripraviť tak podklad pre budúcu stavbu. Vďaka tomu sa trávnatá rovina rýchlo premení na elegantnú plochu pokrytú zámkovou dlažbou, terasovými doskami alebo betónovou platňou. Pre optimálne využitie vibračných dosiek sa k týmto robustným prístrojom predáva aj rôzne príslušenstvo, ktoré uľahčuje obsluhu i údržbu a navyše rozšíri možnosti využitia dosky. Niektorí výrobcovia dodávajú príslušenstvo v základnom balení a získate ho v rámci predajnej ceny, iní sú skúpejší a nevyhnutné vybavenie si v prípade potreby budete musieť kúpiť samostatne. Rátajte preto s tým, že sa vám o niečo zdvihnú náklady na zaobstaranie kompletne vybaveného stroja.

Ako vybrať vibračnú dosku

Ako sme naznačili, vibračné dosky sa delia podľa viacerých kritérií. Každý typ dosky má odlišné parametre i vlastnosti a hodí sa na iný druh stavebných prác. Postupne vám predstavíme jednotlivé typy vibračných dosiek, aby ste mali jasno v tom, aké sú medzi nimi rozdiely a ktorá z nich bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám.

Úprava chodníka pomocou vibračnej dosky

Jednosmerné verzus obojsmerné vibračné dosky

Podľa pohybu sa vibračné dosky delia na jednosmerné a obojsmerné alebo takzvané reverzné dosky. Jednosmerné majú pojazd len vpred a obojsmerné, ako to ich označenie naznačuje, sa pohybujú dopredu aj dozadu.

  • Jednosmerné vibračné dosky – sú ľahšie a spravidla nevážia viac než 100 kilogramov. Majú pojazd vpred a sú vhodné na opravy chodníkov, cestičiek či rôzne iné rekonštrukcie menej rozsiahlych povrchov. Využívajú sa na stavebné práce, ktoré nevyžadujú hĺbkové hutnenie podkladu. Ak sa pýtate, akú vibračnú dosku na zámkovú dlažbu, jednosmerná doska bude v prípade menšej plochy ideálnou voľbou. Vďaka kompaktným rozmerom sa doska uplatní pri hutnení štrkového ložiska pre zámkovú dlažbu, ale aj priamo na vyrovnávanie zámkovej dlažby, avšak s vhodnou gumovou podložkou. Nižšia hmotnosť i menšie rozmery jednosmernej vibračnej dosky zabezpečujú ľahšiu manipuláciu i vysokú obratnosť prístroja. K výhodám jednosmerných vibračných dosiek patrí najmä ich úsporná prevádzka, nižšia obstarávacia cena a zároveň dostatočne vysoký vibračný výkon.
  • Obojsmerné reverzné vibračné dosky – tieto vibračné dosky majú hmotnosť od 120 kilogramov vyššie. Disponujú pojazdom dopredu aj dozadu a na rozdiel od jednosmerných vibračných dosiek majú veľký hutniaci účinok. Používajú sa na hutnenie do väčšej hĺbky a na rozsiahlych plochách. Uplatnenie nájdu napríklad pri hutnení zemín (zásypy, návažky, násypy a pod.) či živíc. Ich hmotnosť sa môže vyšplhať na 500 kilogramov a pri obrovských prístrojoch je to až 1 tona. Sú ideálnou voľbou pri stavbe ciest alebo rozsiahlejších terénnych úpravách, stavbách inžinierskych sietí či zhutňovaní základov a podobne. Reverzné dosky obsahujú vibrátor s usmernenou vibráciou, pričom vektor výslednej sily môžete v určitom rozmedzí naklápať. Zmenou vektora sa potom ovláda smer pohybu prístroja. Hĺbkové pôsobenie až do 90 centimetrov predurčuje obojsmerné vibračné dosky na využitie pri stredných a ťažkých hutniacich prácach, pretože sú schopné zvládať i veľmi náročné úlohy. K ich nevýhodám patrí ťažšia manipulácia, vyššia hmotnosť i obstarávacia cena. Aj preto sú vhodné na rozsiahlejšie plochy, kde istá neobratnosť stroja nerobí až taký problém.

Vibračné dosky podľa pohonu

Podľa pohonu sa vibračné dosky na hutnenie delia na dva typy. Dosku môže poháňať benzínový alebo naftový motor. Zatiaľ čo benzínový motor je doménou ľahších vibračných dosiek, naftový sa používa pri najťažších, najvýkonnejších a robustných strojoch.

  • Vibračné dosky s benzínovým motorom – benzínový štvortaktný motor poháňa zvyčajne jednosmerné dosky, no nájsť ho môžete aj v ľahších reverzných vibračných doskách s hmotnosťou do cca 300 kg. Štartovanie sa najčastejšie vykonáva reverzným ručným štartérom. K výhodám benzínových motorov patrí jednoduchá obsluha i následná údržba.
  • Vibračné dosky s naftovým motorom – tento druh pohonu nájdete tiež pod označením vznetový alebo dieslový motor. Naftovým motorom sú obvykle poháňané ťažšie reverzné vibračné dosky, ktoré majú hmotnosť od 300 kilogramov a vyššie. Pre jednoduchšie štartovanie sú vibračné dosky s naftovým motorom vybavené elektrickým štartérom.

Vibračné dosky podľa odstredivej sily

Pri výbere vhodnej vibračnej dosky by ste mali sledovať taktiež odstredivú silu. Tá sa uvádza v newtonoch alebo kilonewtonoch (kN). Tento údaj však môžete približne odvodiť aj od hmotnosti vibračnej dosky. Pred kúpou preto nezabudnite sledovať jeden z týchto podstatných údajov.

Vyrovnávanie zeminy pomocou vibračnej dosky

  • Vibračné dosky do 15 kN (do 65 kg) – vibračné dosky s odstredivou silou do 15 kN sa využívajú pri ľahších prácach. Sú vhodné na občasné hutniace práce v stavebníctve aj na hobby použitie pri svojpomocnej stavbe. Používajú sa pri hutnení zeminy, štrku či kameniva. Uplatnenie nájdu tiež pri pokládke zámkovej dlažby na menšej ploche, resp. pri vyrovnávaní dlažby na malom a úzkom priestore. Tieto stroje hutnia do menšej hĺbky, preto sú ideálne na menej namáhané chodníky, dlažbu okolo bazénov či hutnenie úzkych základov a podobne. Zhutnenie podkladu do väčších hĺbok je možné dosiahnuť opakovaným hutnením po vrstvách. Spravidla ide o jednosmerné vibračné dosky s kompaktnými rozmermi a vysokou obratnosťou.
  • Vibračné dosky 20 kN (od 65 do 100 kg) – vibračné dosky s odstredivou silnou 20 kN majú zvyčajne hmotnosť od 65 do 100 kilogramov. Slúžia na stredné hutniace práce pri profesionálnom použití. Hutnia zeminu, štrk alebo kamenivo do hĺbky približne 30 centimetrov. Vhodné sú na vyrovnanie zámkovej dlažby a rovnako je možné použiť ich pri pokladaní živičných povrchov (napr. asfalt). Svojimi rozmermi a pracovným výkonom sú ideálne na hutnenie na ploche do 200 metrov štvorcových. Bez problémov tak zhutnia podklad pod základovú dosku, príjazdovú komunikáciu k domu, garáži a podobne. Oproti vibračným doskám s nižšou odstredivou silou sú tieto dosky drahšie.
  • Vibračné dosky od 20 kN vyššie (od 100 kg vyššie) – vibračné dosky s odstredivou silnou nad 20 kN sú vhodné na ťažké hutniace práce pri častom a pravidelnom profesionálnom použití. Zeminu, štrk či kamenivo dokážu hutniť až do hĺbky cca 50 centimetrov a tým najvýkonnejším strojom nerobí problém ani hĺbka okolo 90 centimetrov. S prehľadom zvládnu vyrovnanie ťažkej dlažby a vďaka svojim rozmerom i pracovnému výkonu sa uplatnia v práci na rozsiahlych plochách s veľkými rozmermi. Tieto vibračné dosky majú vysokú hmotnosť, sú robustné a nechýba im výkonný motor s naftovým pohonom. Samozrejmosťou je obojsmerný chod pre rýchlejšiu i pohodlnejšiu prácu. Hodia sa na hutnenie parkovísk, namáhaných komunikácií, výstavbu či opravu cestných komunikácií alebo prípravu základov pre väčšie stavby a podobne. Vibračné dosky s vysokou odstredivou silou patria k najdrahším i najťažším strojom v rámci hutnenia.

Vibračné dosky podľa spôsobu používania

Na základe spôsobu použitia sa vibračné dosky delia do troch kategórií. Patria sem dosky vhodné na hobby použitie, ďalej univerzálne dosky, ktoré využijú domáci hobby majstri aj poloprofesionáli alebo profesionáli, ktorí potrebujú zhutniť stredne veľkú plochu. A napokon sem radíme i ťažké a robustné dosky ideálne pre profesionálne a každodenné použitie.

  • Hobby použitie – na hobby použitie sú vhodné najmenšie vibračné dosky s hmotnosťou 50 až 60 kilogramov (maximálne 80 kg). Sú ideálne na nárazové stavebné práce s minimálnou náročnosťou. Ide o práce všeobecného druhu, akými sú napríklad opravy menších komunikácií (hutnenie zeminy, kameniva, živice a pod.), prípadne práce so zámkovou dlažbou. Na hobby práce okolo domu sa používajú jednosmerné vibračné dosky s benzínovým motorom. K ich výhodám patrí ľahká manipulácia pri práci, ale tiež pri nakladaní a vykladaní z prepravného prostriedku, ak dosku potrebujete premiestniť napríklad na záhradu či odľahlejší pozemok. Najmenšie vibračné dosky sú okrem hobby používateľov obľúbené aj u takzvaných opravárskych čiat.
  • Univerzálne použitie – na univerzálne použitie slúžia vibračné dosky s hmotnosťou od 80 do 120 kilogramov, ktoré sa uplatnia aj pri profesionálnom nasadení v rámci občasných stavebných prác menšieho rozsahu. Skvele sa hodia na hutnenie zeminy, kameniva, živice i zámkovej dlažby. Uplatňujú sa pri všetkých druhoch všeobecných stavebných prác, pričom si zachovávajú možnosť pomerne jednoduchej manipulácie. Spravidla ide naďalej o jednosmerné vibračné dosky s benzínovým motorom, ktoré sa dajú zaobstarať za prijateľnú sumu. Práve táto univerzálna kategória je najobľúbenejšia, čomu sa prispôsobujú i výrobcovia a ponúkajú v nej najviac typov vibračných dosiek.
  • Profesionálne použitie – na profesionálne použitie sa používajú najťažšie typy vibračných dosiek, ktoré majú od 120 kilogramov vyššie. Tieto vibračné dosky sú vhodné na náročné stavebné práce väčšieho rozsahu, akými je napríklad hutnenie podkladu do veľkej hĺbky či vyrovnávanie zámkovej dlažby a podobne. Profesionálne vibračné dosky sú reverzné a môžu mať benzínový alebo naftový motor. Tie najrobustnejšie však zvyčajne vsádzajú na dieselový pohon, ktorému nerobí problém udržať stroj pri maximálnom výkone po dostatočne dlhý čas. Používateľom poskytujú vysokú hutniacu efektívnosť a kvôli svojej hmotnosti sú nasadzované tam, kde budú pracovať dlhšiu dobu bez nutnosti prevážania. Vysoká hmotnosť sťažuje manipuláciu s prístrojom a pre väčšiu šírku sa tieto vibračné dosky používajú len obmedzene pri zhutňovaní výkopov. Vôbec sa nehodia na hutnenie súdržných zemín s vysokým obsahom vody (napr. íly).

Príslušenstvo k vibračným doskám

K vibračným doskám si môžete prikúpiť voliteľné príslušenstvo, vďaka ktorému zvýšite potenciál dosky a uľahčíte si prácu so strojom. Optimálne zvolené doplnky rozšíria možnosti využitia vibračnej dosky a zároveň zjednodušia jej údržbu. S akým príslušenstvo vibračných dosiek sa môžete stretnúť?

Vibračná doska na hobby použitie

  • Tlmiaca podložka – je vyrobená z odolného plastu, gumy alebo silikónu a zabraňuje poškodeniu zámkovej dlažby pri jej finálnom vyrovnávaní a hutnení. Bez použitia tlmiacej podložky by oter kovovej hutniacej dosky mohol dlažbu nepekne zničiť.
  • Bočné nadstavce – používateľovi dávajú možnosť zväčšenia plochy hutniacej dosky. Prístroj sa tak vďaka nadstavcom stáva o niečo výkonnejším a efektívnejším.
  • Prepravný podvozok – často býva súčasťou vybavenia vibračnej dosky, no ak ste si zvolili model bez neho, podvozok si môžete kúpiť aj samostatne. Ide o rám s kolieskami, prípadne zásuvné čapy s uloženými kolieskami, ktorý uľahčuje transport ťažkej vibračnej dosky po pracovisku. Tento doplnok vám tiež zjednoduší nakladanie a vykladanie dosky do prepravného vozidla.
  • Nádrž na kropenie – využíva sa predovšetkým pri úpravách a opravách cestných komunikácií, pretože pri hutnení živičných zmesí, akou je napríklad asfalt, je nutné kropiť podklad vodou. Ako zásobník vody slúži plastová nádržka, ktorá sa umiestňuje na prednú časť vibračnej dosky. Odtiaľto voda prúdi k prednej hrane hutniacej dosky, pričom pomocou hadičky s regulátorom je možné upravovať množstvo vody. Nádobu na kropenie využijete aj pri zhutňovaní plôch, ktoré sú mimoriadne prašné.
  • Počítadlo motohodín – ide o príslušenstvo, ktoré priamo neovplyvní výsledok práce, no pri profesionálnom využití je nenahraditeľným doplnkom. Slúži na ľahšiu kontrolu doby, počas ktorej je prístroj v prevádzke. Vďaka tomu viete, kedy je vhodná údržba a dodržíte servisné intervaly pre výmenu oleja, filtrov, kontrolu a napnutie pohonných remeňov a podobne.

Cena vibračnej dosky

Mnoho zákazníkov sa rozhoduje na základe ceny a v snahe čo najviac ušetriť spotrebitelia siahnu po stroji, ktorý napokon nespĺňa ich požiadavky. Práca s vibračnou doskou, ktorá nemá dostatočný výkon, sa potom stáva náročnejšia, pretože hutnenie je pre požadovaný výsledok nutné zopakovať niekoľkokrát po sebe. Treba rátať s tým, že aj za najlacnejšiu vibračnú dosku zaplatíte niekoľko stoviek eur.

Najlacnejšie vibračné dosky stoja od 300 do 500 eur. Ide o ľahšie dosky s hmotnosťou od 60 do 85 kilogramov. Výnimočnej v tejto cenovej kategórii nájdete tiež dosky s hmotnosťou okolo 100 kilogramov. Tieto vibračné dosky sú vhodné na zhutňovanie malých plôch. Ide o vibračné dosky s benzínovým motorom a jednosmerným chodom, ktorých odstredivá sila nepresahuje 5 kN.

obľúbeným vibračným doskám patria tie, ktorých cenovka je od 500 do 1 000 eur. Tu už nájdete výkonnejšie stroje, ktoré poháňa benzínový alebo naftový motor. Samozrejmosťou je reverzný chod, vyššia odstredivá sila i vhodnosť pre väčšie plochy. Tieto ťažšie a výkonnejšie stroje sú ideálne pre poloprofesionálne až profesionálne využitie.

Najťažšie a najvýkonnejšie vibračné dosky stoja od 1 000 eur vyššie. V tomto prípade ide o špičkové stroje, ktorým nerobí problém v podstate akýkoľvek povrch. Hutniť dokážu do väčšej hĺbky a na obrovských plochách. Mohutný hutniaci stroj, ktorý váži niekoľko stoviek kilogramov, je ideálny na profesionálne použitie. Najdrahšiu reverznú dosku ponúka značka NTC, ktorej cena sa vyšplhala na necelých 15-tisíc eur. Hutní zeminu, asfalt, dlažbu i ďalšie povrchy, ktoré potrebujú úpravu pred finálnou stavbou.

V rámci príslušenstva sa hodí prikúpiť si gumovú podložku, ktorú využijete pri hutnení zámkovej dlažby, aby nedošlo k jej poškodeniu. Najlacnejšia gumová podložka stojí okolo 90 eur, má menšie rozmery a ponúka ju značka Zipper. Za väčšiu podložku zaplatíte od 150 eur vyššie.

Obľúbené značky vibračných dosiek

Vibračné dosky ponúka viacero ostrieľaných firiem, ktoré sa dlhé roky špecializujú na výrobu vybavenia potrebného pre rôzne stavebné práce či úpravy. Pred kúpou dosky si preto skúste prečítať recenzie a hodnotenia od používateľov, vyhnete sa tak tomu, že kúpite vibračnú dosku, ktorá má rôzne nedostatky.

K populárnych značkám, ktoré ponúkajú kvalitné vibračné dosky na profesionálne i hobby použitie, patria napríklad HechtGüdeScheppachNTCWacker NeusonLumagZipperBauman alebo Powermat.

Posledná spomenutá značka Powermat má vo svojej ponuke aj vibračné dosky na betón. Zhutňovač na betón má prídavnú lištu, vďaka ktorej je možné vyrovnať a zhutniť hornú vrstvu betónu. Takúto vibračnú dosku možno použiť aj na distribúciu a zhutňovanie pieskových a štrkových povrchov. Vibračnú lištu na betón poháňa spravidla benzínový motor.

Záverečné rady a tipy

Zhutňovanie zemín patrí k najdôležitejším predpokladom pre stabilitu. Preto platí, že čím lepšie je zhutnenie, tým trvanlivejšie a robustnejšie sú neskôr cesty. O to jednoduchšie sa potom na nich dajú postaviť budovy. Kvalitným vibračným doskám nerobí problém zhutniť akúkoľvek zeminu. Samozrejmosťou sú dlažby, asfalt či zmiešané zeminy, ktoré sú vďaka stroju zhutnené na najvyššej úrovni.

Zatiaľ čo na práce okolo domu alebo menšie plochy na záhrade vám postačí ľahšia jednosmerná vibračná doska, veľké stavebné nasadenie si žiada výkonnú reverznú vibračnú dosku s vysokou hmotnosťou. V kategórii profesionálnych vibračných dosiek nájdete aj najväčšiu vibračnú dosku, ktorá môže vážiť viac než jednu tonu a jej výkon sa pohybuje okolo 130 kN. Pracovná šírka takéhoto robustného stroja má cez jeden meter.

Aj v prípade, že si zvolíte ťažšiu a výkonnejšiu vibračnú dosku, malo by sa vám s ňou pohodlne pracovať. Ľahké ovládanie a manévrovanie je predpokladom špičkových výsledkov. Kvalitné vibračné dosky si dávajú záležať na zdraví používateľov a spôsobené vibrácie, ktoré prechádzajú z ruky do ramena, sa snažia znížiť na minimum. Odtlmené rukoväte by mali byť samozrejmosťou pri každom predávanom modeli od osvedčeného výrobcu.

Pred kúpou vibračnej dosky sledujte i materiály, ktoré boli použité na jej výrobu. Najčastejšie sa používa oceľ alebo liatina. Sú medzi nimi isté rozdiely, no dá sa povedať, že oba materiály sú pevné a stroju zaručujú dlhú životnosť. Pozrite sa tiež na to, či má motor ochranný kryt, prípadne či má celá vibračná doska ochranný rám.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Spotrebitelia majú pred kúpou zvyčajne mnoho otázok. Odpovede na ne im pomáhajú v rozhodovaní sa, po ktorej vibračnej doske siahnuť. Prinášame vám odpovede na niektoré z nich. Dozviete sa napríklad to, či sa vám oplatí investovať do drahšej vibračnej dosky, ktoré parametre sú najdôležitejšie a treba ich sledovať, alebo či sa vibračné dosky dodávajú s olejovou náplňou v motore. Prezradíme vám tiež to, čo je vibračná lišta a na čo slúži.

Čo znamená reverzný chod vibračnej dosky?

Reverzný chod znamená, že vibračná doska má obojsmerný pojazd. Počas hutniacich prác s ňou môžete manipulovať dopredu i dozadu. Na druhej strane je jednosmerná vibračná doska, ktorá má chod iba vpred.

Oplatí sa mi investovať do drahšej vibračnej dosky?

Ak chcete vibračnú dosku na občasné práce menšieho rozsahu, napríklad okolo domu alebo na záhrade, dobrú službu vám urobí aj menšia vibračná doska, ktorá je lacnejšia. Nemusíte siahať po výkonnom stroji, ktorý je drahý a vyjde vás o niekoľko stoviek eur viac.

Ktoré parametre vibračnej dosky sú najdôležitejšie?

Pred kúpou sledujte, či má vibračná doska jednosmerný alebo obojsmerný pojazd. Zamerajte sa na hĺbku, do ktorej je umožnené hutnenie a na odstredivú silu. Sledujte tiež hmotnosť dosky, odolnosť použitých materiálov či ľahkosť manipulácie s doskou počas stavebných prác. Nevynechajte druh pohonu motora, prezrite si rukoväte stroja, resp. to, ako dobre dokážu tlmiť vibrácie. V závere výberu sa môžete zamerať na príslušenstvo. Niektorí výrobcovia sú štedrí a v základnom balení dostanete všetko potrebné vrátane gumovej podložky, podvozku s kolesami alebo nádoby na kropenie. Iní výrobcovia však dodajú len samotnú vibračnú dosku a potrebné príslušenstvo si v prípade potreby budete musieť zakúpiť samostatne.

Dodávajú sa vibračné dosky s olejovou náplňou v motore?

Tento údaj si musíte zistiť v popise konkrétneho produktu alebo sa naň spýtať predajcu. Mnohí výrobcovia totižto predávajú vibračné dosky bez olejovej náplne v motore. Pre fungovanie stroja a jeho správny chod je potom nutné tento olej doplniť.

Čo je vibračná lišta?

Takzvaná plávajúca vibračná lišta je prístroj, ktorý bol vyvinutý pre jednoduché povrchové zhutnenie a urovnanie betónovej zmesi. Spravidla má pohyb vpred aj vzad a výsledkom jej pracovnej činnosti je rovný a kvalitný povrch, ktorý si v mnohých prípadoch nevyžaduje už žiadne ďalšie vyhladzovanie. Použitím vibračnej lišty dochádza k potrebnému zhutneniu povrchu betónu a k vytlačeniu nežiaducich vzduchových bublín. K prednostiam vibračných líšt patrí nízka hmotnosť a ľahká manévrovateľnosť. Vibračné lišty poháňa motor a ich cena závisí od parametrov konkrétnej lišty (napr. hmotnosť, výkon motora, veľkosť lišty a podobne). Na trhu nájdete lacné lišty za menej než 100 eur, ale aj drahé lišty, ktoré atakujú sumy okolo 1 000 eur.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 06.04.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 18:39
Jožo

Vibračná doska HECHT 1113 splnila moje očakávania. Jednoducho sa s ňou manipuluje a ľahko sa prenáša. Mínusom je, že je len jednosmerná, plusom zase silikónová podložka a transportné kolesá v cene či kvalitný a výkonný motor. Pomer ceny a výkonu je výborný. Ešte dodám, že rýchlosť jazdy je 15 metrov za minútu a odstredivá sila 13000 N. S doskou som spokojný.

21/06/2022 14:37
Mário K.

Scheppach HP 1800 S má výborný pomer ceny a kvality. Motor je tichý a ľahko sa štartuje. Veľkým plusom je, že dobre zhutňuje aj napriek tomu, že má nízku váhu. Manipulácia je veľmi dobrá. V štandardnej výbave bol aj podvozok a podložka. Odporúčam pre použitie v záhrade, na cestách okolo domu atď.

28/11/2021 11:03
Julo

Za tú cenu je super vibračná doska Scheppach HP 2200 S. Pomer ceny a výkonu je dobrý. Konštrukcia je dobre navrhnutá aj spracovaná. Ovládanie je jednoduché aj prvotné spojazdnenie. Odporúčam pre hobby použitie v domácom prostredí.

29/07/2021 21:16
Miňo

Používam vibračnú dosku Güde GRP 90, pretože v rámci pomeru ceny a výkonu sa mi zdala vhodnou voľbou. Kúpili sme ju do firmy a občasne ju používame okolo domov, ktoré staviame. Zatiaľ zvláda všetko v pohode. Je vhodná na menšie plochy, pretože vďaka svojim rozmerom sa všade vojde. Prístroj má rozumnú spotrebu a na vozík ju v pohode zvládnu naložiť dvaja chlapi. Na to, že je doska pomerne ľahká, hutní veľmi dobre a slušný je aj štart. Oceňujem, že vďaka hornému ochrannému rámu sa so strojom lepšie manipuluje. Páči sa mi, že prenos vibrácií do rukoväte je len minimálny a oceňujem tiež polohovateľné ovládanie rýchlosti vibrácií a posuvu. Táto doska si vie poradiť aj s miernym svahom. Na nenáročné práce je vhodnou voľbou.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok