Najlepšie bezdotykové teplomery – recenzie, testy, skúsenosti

Zvýšená telesná teplota je vždy príznakom či varovným signálom, že niečo s vaším organizmom nie je úplne v poriadku. Na meranie telesnej teploty sa používajú teplomery. V lekárňach či v internetových obchodoch natrafíte na viacero druhov teplomerov. Klasické ortuťové sa už pomaly, ale isto vytrácajú. Na trhu dominujú digitálne. Ešte o kúsok napred sú však bezdotykové teplomery. Práve tie si bližšie predstavíme.

Ako vybrať bezdotykový teplomer?

Viete, kedy máte zvýšenú telesnú teplotu? Aký druh teplomeru je pre zistenie telesnej teploty najlepší? Nad všetkými vyčnievajú práve najmodernejšie bezdotykové teplomery, ktoré prekonávajú tie digitálne hneď v niekoľkých parametroch. Ak doma chcete mať spoľahlivého pomocníka, ktorý vám bude nápomocný a budete vďaka nemu presne vedieť, či je vaša telesná teplota zvýšená, bezdotykový teplomer je správna voľba.

Najlepšie bezdotykové teplomery

Názov Hodnotenie Detail
Braun NTF 3000   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Beurer FT 65   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Nuvita Digitálny teplomer   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Hartmann Thermoval Baby   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Microlife NC 100   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Normálna telesná teplota vs horúčka

Všeobecne platí, že „normálna“ telesná teplota nášho organizmu je 37 ° Celzia. To je však priemerná teplota. V zásade platí, že teplota môže byť mierne vyššia i nižšia. Podstatné však je, aby teplota nebola zvýšená alebo znížená permanentne. V takom prípade je organizmus prehriaty (horúčka) alebo podchladený. Telesnú teplotu môžu ovplyvniť aj viaceré aktivity a faktory (pohyb, počasie, prostredie, jedlo či iné aktivity...).

Meranie telesnej teploty bezdotykovým teplomerom

dojčiat a detí je priemerná telesná teplota od 36,6 °C do 37,2 °C. Pri dospelých sa pohybuje spodná hranica od 36,2 °C do 37,2 °C. U starších ľudí v dôchodkovom veku nad 65 rokov je priemerná telesná teplota približne 36,2 °C. V priemere sa odchýlka môže pohybovať na úrovni 0,6 ° Celzia. Kedy máte horúčku, príp. kedy ste podchladení vám pomôže zistiť jedine teplomer.

Príznaky horúčky

Pokiaľ telo nezvláda reguláciu telesnej teploty a dochádza k jej vzostupu, môže ísť práve o horúčku. Tá sa prejavuje svojimi typickými symptómami. Následne je potrebné zistiť, z akého dôvodu je telesná teplota vyššia. Ak horúčka pretrváva viac ako tri dni, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

  • Potenie
  • Bolesť svalov a kĺbov
  • Horúca pokožka – mierne začervenanie
  • Únava a malátnosť
  • Nechuť do jedla
  • Dehydratácia
  • Zimnica či triaška
  • Pocit zimy
  • Zvýšená srdcová frekvencia

Za kritickú hranicu vysokej telesnej teploty sa považuje teplota organizmu nad 39 ° Celzia. Pri takejto vysokej teplote sa môžu objaviť ďalšie príznaky, ako sú zvracaniebolesť hrudníka či silná bolesť hlavy. Vtedy je potrebné akútne vyhľadať lekársku pomoc.

Typy teplomerov

Tie rozdeľujeme podľa technológie merania, ktorú využívajú. Na trhu už nekúpite klasické ortuťové teplomery, ktoré v roku 2009 dostali stopku. Skôr tak natrafíte na bezortuťové – digitálne teplomery. V nich sa už nebezpečná ortuť nenachádza a využívajú netoxickú meraciu kvapalinu. Pri lacnejších modeloch sa však môžete stretnúť s nie práve presnými výsledkami merania. Meranie teploty je dobré zopakovať aspoň trikrát za sebou s odstupom minimálne jednej minúty, aby bolo meranie, čo najpresnejšie. Dĺžka merania je pri digitálnych teplomeroch zhruba 45 až 90 sekúnd.

Bezdotykový – infračervený teplomer

Najmodernejšie a najinovatívnejšie sú bezdotykové teplomery – infračervené teplomery. Tie merajú teplotu bez toho, aby museli prísť do kontaktu s vaším telom. Sú veľmi praktické a meranie je otázkou niekoľkých sekúnd. Veľmi výhodný je tento spôsob merania u detí. Jeho najväčšími výhodami je teda práve rýchlosť meraniapresnosť merania a takisto komfort pri jeho používaní. Rýchlosť merania bezdotykových teplomerov je okolo 1 – 3 sekundy.

Miesto merania

V prípade bezdotykových teplomerov je možné meranie teploty na rôznych miestach na tele. Častým variantom je meranie bezdotykovým teplomerom na čele, resp. na spánkovej oblasti. Zriedkavé nie sú ani teplomery, ktoré merajú teplotu v uchu. Takéto meranie je spravidla presnejšie. Mnohé teplomery dokážu tieto spôsoby merania i kombinovať.

Pri meraní musí byť senzor vždy čistý. Rovnako tak v prípade, že je pokožka spotená, je potrebné pot utrieť, pretože ten ochladzuje a teplota môže byť skreslená.

Zobrazenie teploty

Každý infračervený teplomer disponuje displejom, na ktorom sa samotná teplota zobrazuje. Displej môže, ale aj nemusí byť podsvietený. Teplotu môžete zobrazovať na stupnici v stupňoch Celzia alebo vo Fahrenheitoch.

Bezkontaktný teplomer so zobrazovaním teploty v stupňoch Celzia

Teplotný rozsah takýchto teplomerov je najčastejšie od 35 stupňov Celzia po 40 stupňov. Bežné sú však aj modely s teplotným rozsahom od 0 až po 100 stupňov Celzia. Bezdotykové teplomery totiž dokážu merať teploty ďalších povrchov či kvapalín.

Uloženie teploty do pamäte

Moderné bezdotykové teplomery disponujú integrovanou pamäťou, kde sa ukladajú namerané hodnoty. Najčastejšie ide o automatizované ukladanie hodnôt do pamäte zariadenia. Môže ísť o posledných 10, 20 či 30 meraní. Mnohé ponúknu aj možnosť ukladania väčšieho množstva záznamov.

Signalizácia

Niektoré bezdotykové teplomery upozornia na vysokú telesnú teplotu akustickým signálom. Pri niektorých modeloch ide o čisto vizuálne zobrazenie priamo na displeji. Takisto sú na trhu modely, ktoré disponujú LED svetlom a to mení svoj jas či farbu (zelená – červená) v závislosti od nameranej hodnoty.

Bezkontaktný teplomer s LED svetlom

Bezdotykový teplomer – ako funguje?

Rektálny spôsob merania teploty už dávno nie je v móde a bezdotykový teplomer umožňuje to, že pri meraní teploty sa dané zariadenie, teplomer, nemusí vášho tela vôbec dotknúť. To teda znamená, že meranie je pohodlné a nemusíte rozmýšľať nad tým, či ste si nechali teplomer v podpazuší dostatočne dlho. Bezdotykový infračervený teplomer sa používa na vzdialenosť 3 až 15 cm, a teda vôbec neprichádza do kontaktu s pokožkou. Znižuje sa tým tak riziko prenášania baktérií. Používa sa aj čisto tympanický teplomer. Ten slúži na meranie teploty vo vnútri ušného kanála. Infračervené teplomery tieto dva spôsoby merania často spájajú.

Čelo, spánková oblasťucho alebo ktorákoľvek časť tela. Bezdotykový teplomer dokáže namerať teplotu kdekoľvek. Najčastejšie sa na meranie teploty používa práve čelo. Teplomer vyžaruje infračervené svetlo. Ľudské telo je vo svojej podstate žiarič infračervenej energie a senzor teplomera zachytáva energiu, ktorá z tela vyžaruje. Týmto spôsobom vie vyhodnotiť, či je množstvo energie (tepla) vyššie alebo primerané.

Vaše hodnotenie:
(91.2%)
Dátum publikovania: 04.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 04.03.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár