Najlepšie hamaky/hojdacie siete 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Hamaky sa stávajú veľmi obľúbeným spôsobom nocovania v prírode. Sú spratnejšie, takže i praktickejšie na prenos, pri ich montáži nepotrebujete hľadať žiadnu rovinku a údajne ide i o celkom zdravý spôsob spania.

Ako vybrať hamak?

Pozrite sa, ako vybrať kvalitný a spoľahlivý hamak, no i príslušenstvo, ktoré je pri tomto spôsobe kempingu nevyhnutné.

Najlepšie hamaky

Názov Hodnotenie Detail
La Siesta Colibri 3.0 Double   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Ticket To The Moon   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Yate Trekker Hammock   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
DD Hammocks Tarp   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Quechua Basic   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Rozdiel medzi hamakom a hojdacou sieťou

Aký je rozdiel medzi hamakom a hojdacou sieťou? V prapodstate žiadny, pretože ide o synonymá. V našich končinách sa však slovo hamak zvykne spájať s turistikou a nocovaním v prírode. Aj v našom návode na výber budeme venovať pozornosť práve turistickým hamakom. Aby ste sa však pri nákupe orientovali lepšie, najprv vám predstavíme aj iné typy.

Hamak so stojanom na záhradu a do interiéru

Hamaky so stojanom sú vhodné do záhrady alebo interiéru. V preklade hovoríme o obyčajnej hojdacej sieti, ktorá je najčastejšie vyrobená z bavlny, poprípade inej textílie, upevňuje sa do dreveného alebo kovového stojana a slúži na relax. Pod pojmom záhradné hamaky sa skrývajú tiež klasické hojdacie siete s rozpernými tyčami na každej strane, cez ktoré sú prepletené desiatky šnúrok a ktoré zavesíte medzi 2 stromy alebo stĺpiky.

Outdoor hamaky

Turistické alebo outdoorové hamaky sú určené na kempovanie v prírode, zastúpia však i úlohu pohodlnejšieho sedenia pri rybačke či dlhšej zastávke na turistike. Sú vyrobené zo syntetických materiálov, najčastejšie z polyesteru, polyamidu alebo nylónu. Rozdielny je taktiež ich tvar, rozmery a tiež spôsob, ako sa v nich leží. Sú dlhšie a šité do akéhosi vykriveného obdĺžnika. Neležíte v nich „narovno“, ale diagonálne. Outdoorové hamaky musia byť ľahučké a spratné, aby ste ich mohli jednoducho pripnúť na ruksak a vydať sa za dobrodružstvom.

Outdoorový hamak na turistiku

Ako vybrať najlepšie hamaky  

Najprv sa budeme sústrediť na výber samotného hamaku, teda plachty, do ktorej si ľahnete. Ako uvidíte o chvíľu, táto časť nákupu nie je tá najkomplikovanejšia. Aby ste totiž v takomto improvizovanom príbytku mohli v prírode prespať v pohodlí a zdraví a aby ste v ňom vôbec mohli prespať, budete potrebovať i rôzne doplnky a prvky na kotvenie.

Hamaky na spanie v prírode – dôležité parametre

Pri výbere turistického hamaku na spanie sa sústreďte na jednotlivé parametre. Nezabudnite ani na vašu váhu a výšku, sčasti i akési osobné preferencie. Hneď na začiatok vás upozorňujeme, že ak natrafíte na hamak z prírodného materiálu, napríklad z bavlny, nekupujte ho. Netvrdíme, že vám neposlúži na záhrade alebo v obývačke, do prírody je však úplne nevhodný.

Materiál hamaku

Turistické hamaky sú vyrábané zásadne z materiálov syntetických, pretože iba tie vám dokážu zabezpečiť dostatočné pohodlie pri nízkej váhe. Najčastejšie používané materiály na výrobu hamakov sú:

  • Polyamid: Je ľahučký, dokonale elastický, odolný voči UV žiareniu, mechanickému poškodeniu, chemikáliám aj vysokým teplotám (to platí len o niektorých druhoch). Výhodou je tiež nesmierne jednoduchá údržba. Dá sa prať, sušenie je veľmi rýchle a bezproblémové, pričom ani jedna z týchto aktivít nespôsobuje jeho opotrebovanie. Problémom je, že polyamid vytvára statickú elektrinu a nie je najpríjemnejší na dotyk.
  • Nylon: Je extrémne pevný a odolný, preto je takmer nemožné ho mechanicky poškodiť. Zároveň ide o jeden z najľahších syntetických materiálov, ktorý je príjemný na dotyk. Hlavným mínusom je nízka odolnosť voči vlhkosti a UV žiareniu, ktoré mu navyše uberajú na kvalite. Je taktiež náchylný na blednutie farieb a čo je priam povestné, nylón dokáže vytvoriť veľmi silný statický výboj. Najčastejšie používaným typom nylonu na výrobu hamakov je ten padákový.
  • Polyester: Je lacný, pružný, odolný voči mechanickému poškodeniu a slnečnému žiareniu, vydrží vysokú záťaž, nie je náchylný na deformáciu, veľmi rýchlo schne a voda ani vlhkosť nespôsobujú jeho opotrebovanie. Medzi negatívne vlastnosti patrí horšie vsakovanie potu a nízka priedušnosť.

INFO: Názov polyester označuje celú skupinu syntetických polymérových vlákien. Nenechajte sa odradiť, no najčastejšie používaným je polyetyléntereftalát (PET), z ktorého sa vyrábajú aj plastové fľaše.

Rozmery, hmotnosť a nosnosť hamaku

Ložná plocha na hamakoch je tradične široká 130, 140, 150, 190 alebo 200 cm a dlhá 218, 235, 280, alebo 335 cm. Ako pomôcka vám pomôže údaj, že kúsok s rozmermi 150 x 335 cm je vhodný pre osoby s výškou od 1,7 do 2 m. Vo všeobecnosti vám odporúčame siahnuť po dlhších hamakoch, ideálne po tých s dĺžkou nad 300 cm.

POZOR: Ak je hamak širší ako 150 cm, bude v zásade prešívaný. Výrobná šírka látky je totiž v drvivej väčšine práve 1,5 m. To znamená, že by ste si mali všimnúť aj kvalitu švov – spojov.

Hamak na turistiku

Hmotnosť hamaku je taktiež veľmi dôležitým parametrom, keďže ho budete nosiť na vlastnom chrbte. Menšie modely majú niečo okolo 500 g, tie strednej veľkosti cca 800 g a tie XXL aj viac ako 1 kg. Akési prípustné maximum je však 1,2 kg. Samozrejme, ak sa na nocovanie v prírode chystáte autom, hmotnosť hamaku nebude až taká rozhodujúca.

Nosnosť hamakov sa bežne pohybuje od 120 do 180 kg, maximum je zväčša 200 kg. Pri údajoch o nosnosti rozlišujte nosnosť samotného hamaku a nosnosť celého setu. Niektorí predajcovia sa totiž snažia zákazníkov obalamutiť tým, že spočítajú nosnosť „plachty“, lán a popruhov. Dokopy toto číslo predstavuje aj viac ako 800 kg, čo však z hľadiska vašej váhy nie je absolútne rozhodujúce.

Doplnky k turistickému hamaku

Výber hamaku máme za sebou, teraz nám ostáva vybrať „už len“ všetky potrebné doplnky. Použité úvodzovky pochopíte veľmi rýchlo. Predtým, ako sa dostaneme k jednotlivým z nich, vás chceme upozorniť, že pri spaní v prírode sa neoplatí šetriť. Napr. originálna celta na hamak stojí min. 50 eur, preto budete možno uvažovať nad alternatívou v podobe záhradnej plachty. Už asi tušíte, že vás chceme od takýchto provizórií odhovoriť. Áno, pretože aj na oko nedôležité rozdiely sa môžu v drsných podmienkach zmeniť na tenkú hranicu medzi pekným zážitkom a nočnou morou končiacou na pohotovosti.

POZOR: Ak sa pustíte do prehliadania zahraničných webov s výbavou k hamakom, natrafíte na desiatky „nevyhnutností“, ktoré nie sú nevyhnutné ani len náhodou. Hovoríme o takých srandičkách, ako sú držiaky na tablet alebo ventilátory. My sa budeme venovať len tým, ktoré v prírode skutočne potrebujete a využijete.  

Celta na hamaky

Keď už sme spomenuli tú celtu, tak ňou i začneme. Celta na hamak slúži ako ochrana pred dažďom, lístím, ihličím či inými „predmetmi“, ktoré bežne padajú zo stromov, sčasti proti vetru, no a v zime i proti snehu a chladu. Pri jej výbere pre použitie v akomkoľvek ročnom období sa zamerajte najmä na kvalitné materiály. Za také sú vo všeobecnosti považované vysoko pevnostné polyetylénové vlákna Cuben Fiber (nazývané aj ako Dyneema Fiber), obojstranná silikónová látka alebo iné materiály od výrobcu Ripstop by the Roll a tiež všetky celty značky Dutchware.

Turistický hamak v prírode

TIP: Ak by ste nenarazili ani na jeden zo spomínaných materiálov a značiek, zamerajte sa na odolnosť voči vlhkosti, vode a tiež vetru.

Ako vybrať letnú a zimnú celtu na hamaky

Ak ste ochotní risknúť prípadné zmoknutie, v lete môžete siahnuť po takzvaných rain fly, teda maličkých štvorcových celtách s rozmermi okolo 270 x 270 alebo 300 x 300 cm. Ich výhodou je, nadnesene povedané, kontakt s prírodou a výhľad na nebo. Nevýhodou len minimálna ochrana pred vetrom a dažďom.

Jeseň a zima už nie sú na nocovanie v prírode až také prívetivé, preto potrebujete i lepšiu ochranu. Ideálne rozmery celty sú 400 x 300 cm. Tieto modely majú obdĺžnikový tvar, resp. predlžené konce, vďaka ktorým ich „zavriete“, teda obalíte celý hamak a celtu upevníte pod ňou. V praxi to vyzerá tak, že okolo hamaku vytvoríte áčkový stan.

POZOR: Väčšia neznamená lepšia. Príliš veľkú celtu musíte upevniť vyššie, čím zväčšíte priestor v improvizovanom stane. Takto zhoršíte jeho tepelnoizolačné vlastnosti, a taktiež plochu, do ktorej sa môže oprieť vietor.

Moskytiéra na hamak

Každý, kto spal čo i len na chate vie, že hmyz neušetrí nikoho, takzvaná bugnet je preto nevyhnutnosťou. Moskytiéra vás v lete sčasti ochráni aj pred slabým vánkom, lístím a inými nečistotami. Najčastejšie používaným materiálom je klasická sieťovina, ktorá by mala mať hrúbku min. 20 g/. Príliš tenké sieťky sa totiž veľmi ľahko pretrhnú.

Moskytiéry sa predávajú v podobe samostatných návlekov, ktoré sú dlhé rovnako ako ridgeline (hrebeňová šnúra) a široké cca 130 cm. Ich váha sa pohybuje okolo 150 až 250 g. Najpraktickejšie sú siete, do ktorých sa vchádza zospodu. Vhodným zapínaním je gumička. Zips sa zvykne zasekávať alebo ním môžete jemnú sieťku pretrhnúť.

TIP: Aby moskytiéra splnila svoj účel, musíte ju na hamaku upevniť správne. Podrobný postup si môžete pozrieť napríklad tu:

Alternatíva v podobe hamaku s moskytiérou

Hamak s integrovanou moskytiérou je o čosi náročnejší na balenie a prenos, je to však i vec vkusu a zvyku. Výhodou je, že nemusíte nič dokupovať, navyše nie je možné, aby ste zabudli ochrannú sieť zbaliť. Moskytiéra môže byť na hamaku pripevnená rôznymi spôsobmi:

  • Integrovaná a odnímateľná – zips je po celom obvode, moskytiéru môžete úplne odzipsovať a dať dole (toto riešenie považujeme za lepšie)
  • Integrovaná a neodnímateľná – zips je po celom obvode alebo iba na jednej strane, moskytiéra je však v 1 bode alebo na celej strane prišitá napevno, preto sa nedá úplne odpojiť
  • Uzavretá – sieť je k hamake prišitá napevno takmer po jej celom obvode, v jednom mieste sa nachádza iba vchod na zips alebo gumičku
  • Uzavretá s podlahou – nachádza sa aj na spodnej časti hamaku, je pripevnená podobne ako uzavretá sieť, vchod je na zips

Spodná izolácia hamaku – Under Quilt

Máloktorí predajca vám prezradí, že samotný hamak nie je hrubý a jeho tepelnoizolačné vlastnosti nie sú najlepšieSpodná izolácia, zateplenie, Under Quilt alebo Under Blanket je preto jeho nevyhnutnou súčasťou, a to i v lete. Nepodľahnite mylnému dojmu, že v lete je teplo aj v noci, pretože v prírode táto rovnica neplatí. Spodná izolácia hamaku spĺňa rovnakú úlohu ako spacák. Totožné sú aj rozhodujúce parametre a použité materiály. Na výber máte v zásade syntetické duté vlákno a páperovú výplň.

Under Quilt s perovou výplňou

Perie má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahučké a spratné. Nevýhodou je vyššia cenanáročnejšia údržba a horšia odolnosť voči vlhkosti. Keď perie zmokne alebo navlhne, stratí podstatnú časť svojich geniálnych vlastností. Pri výbere si všimnite označenie „cuin“. Ide o pomer peria a páperia. Na leto je postačujúca izolácia s cuin 400 až 550, počas jari a jesene vám padne vhod cuin nad 550 a v zime je minimom cuin 750. Cena perových Under Quiltov sa pohybuje medzi 150 a 250 eurami.

Celta na hamak

Under Quilt so syntetickým dutým vláknom  

Syntetická výplň z dutého vlákna môže byť výbornou, ale i veľmi zlou voľbou. Všetko závisí od konkrétneho typu. Vo všeobecnosti sú jej v porovnaní s perím pripisované o niečo horšie tepelnoizolačné vlastnosti, vyššia váha, kratšia životnosť, lepšia dostupnosť z hľadiska ceny a neporovnateľne jednoduchšia údržba. O kvalite syntetickej výplne rozhoduje parameter udávaný v gramoch na metre štvorcové. Za postačujúci priemer môžeme považovať Under Quilty s gramážou od 180 g/m² vyššie. Ich priemerná cena sa pohybuje medzi 100 a 130 eurami.

TIP: Skúsení nadšenci hamakov odporúčajú používať syntetickú výplň zásadne iba počas leta.

Kde kúpiť Under Quilt

Bohužiaľ, keďže hamaky nie sú v našich končinách až také používané, výber Under Quiltov je skutočne malý. Pri našom pátraní sme na nich narazili len v 3 e-shopoch: jeden s páperovou výplňou 850 cuin, druhý s výplňou zo syntetického hodvábu bez udania hrúbky a tretí od výrobcu Ticket to The Moon bez bližšej špecifikácie materiálu.

Našli sme aj jeden zateplený hamak. O jeho pôvode si však dovolíme pochybovať, jednoducho, „Čína ako vyšitá“. Tento článok síce nie je venovaný tipom, „kde čo kúpiť“, na tento fakt vás však upozorňujeme hlavne preto, aby ste rátali s horšou dostupnosťou a taktiež zvýšenými nákladmi pri nákupe zo zahraničia.

Alternatíva č. 1: zateplené a nepremokavé hamaky  

Tieto 2 vylepšenia sa na hamaku môžu nachádzať spoločne, ale i osobitne, resp. každý hamak by mala byť nepremokavý. Premokavé outdoorové vybavenie nie je vhodné vo všeobecnosti. Zateplený hamak je vyrobený, takpovediac, rovno z Under Quiltu. V podstate je to taký spacák na zavesenie. Výhodou je, že spodnú izoláciu nemusíte dokupovať. Hamak je však objemnejší a ťažší a preto i náročnejší na prenos. Oddelené komponenty totiž zbalíte o niečo ľahšie.

Hamaky vhodné na pobyt v prírode

Alternatíva č. 2: hamaky s puzdrom na karimatku

Ide o hamaky, ktoré majú akoby dvojitú podlahu, v ktorej je puzdro. Doň vložíte karimatku, spacák, deku alebo iný „izolant“. V zime takéto riešenie nebude s najväčšou pravdepodobnosťou postačujúce. V teplejšom období roka by vám však malo stačiť. Hlavný rozdiel medzi puzdrom a originálnym Under Quiltom je, že ten sa zapína hore nad hamakom, takže ho izoluje aj z bočných strán.

Vrchná izolácia hamaku – Top Quilt

Top Quilt alebo vrchná izolácia je niečo ako polospacák, do ktorého sa zabalíte len zvrchu. Zo spodnej strany vás už totiž chráni a zohrieva Under Quilt, preto by bolo zbytočné liezť do klasického spacáka. Pri výbere sa orientujte podľa rovnakých parametrov ako pri spodnej izolácii – syntetika je vhodná na leto, perie je najlepšie na celý rok.

Dostupnosť Top Quiltov v našich končinách je ešte horšia ako v predošlom prípade, presnejšie, nenarazili sme ani na jediný produkt. Dobrou správou je, že môžete využiť aj klasický spacák, ideálne ten múmiového tvaru. Musíte však počítať s o čosi horším komfortom, dať sa to ale dá.

Mini hamak na odkladanie vecí

Mini hamak alebo hanging bag je malá taštička, ktorá slúži na odloženie rôznych pakšamentov (baterka, jedlo, voda, mobil...). Nejde o nevyhnutnosť, výhodou originálnych tašiek je však ich jednouché zavesenie nad hamaku (napr. na ridgeline) a tiež nepremokavosť. Táto sranda stojí okolo 10 až 30 eur. V slovenských obchodoch sme na ňu nenarazili vôbec.

Popruhy na hamak

Kotvenie: popruhy a lano na hamak, karabíny, slučky a ridgeline

Kotvenie alebo vypínacie popruhy sa zväčša predávajú spolu s hamakom. Ide o jeho neoddeliteľnú súčasť, pretože bez správneho kotvenia si vo vzduchu nepospíte. Ak ani len netušíte, čo je to viazanie uzlov, odporúčame vám siahnuť po hotových setoch s popruhmi a karabínkami, ktoré už len poprepájate medzi sebou, stromami a hamakom.

Skúsení zálesáci alebo tí, ktorí chcú na kotvení ušetriť, budú potrebovať:

  • Ridgeline (hrebeňová šnúra) – jej dĺžka predstavuje cca 83 % z dĺžky samotného hamaku. Slúži na spojenie oboch koncov a napnutie plachty, nie je nevyhnutnosťou
  • 2 ľubovoľne dlhé slučky – na 90 kg postavu sú ideálne 5 m slučky s nosnosťou cca 150 kg
  • Whoopie sling (dĺžkovo nastaviteľné lanko) – dĺžka od 2 do 3 m
  • Popruhy – slúžia na ochranu stromu
  • Karabíny na oddelenie lanka od stromu – je to nevyhnutnosť, pri daždi by vám inak voda z kmeňa plynulo tiekla na hamak, alternatívou je vytvorenie uzlov na lankách

Premýšľate nad tým, či nemôžete použiť šnúru na bielizeň alebo obyčajné lano na ťahanie auta? Nie, nemôžete. Ak by ste sa aj rozhodli pre lacnejšiu alternatívu, siahnite aspoň po statických horolezeckých reep lankách. Lanká na hamak nesmú byť elastické, a to ani náznakom. Nevýhodou všetkých alternatív je vyššia váha a väčšia hrúbka. Navyše, originálne lanká nemajú jadro, preto sa dajú prevliekať, ako len chcete.

TIP: Namiesto karabín môžete použiť aj vlastnoručne „vyrobené“ uzly, chce to však celkom vycibrenú techniku. Na začiatok sa vám odporúčame naučiť jednoduchú slučku Siberian hitch. Je špecifická rýchlym uvoľnením pri balení hamaky.

Ako sa starať o hamaky

V tomto smere vám nepovieme nič prevratné. Riaďte sa najmä pokynmi výrobcu. Ak hamak prať môžete, tak ho perte, ak nie, tak nie. Odporúčame vám, aby ste ho skladovali vždy suchý, ideálne v obale, a na sušenie nezabúdali ani počas kempovania. Ak sa vám podarí zohnať originálny Under Quilt, neodkladajte ho v kompresnom vaku. Podobne ako pri spacákoch sa takto ničí jeho loft, teda akési vzduchové bubliny medzi jednotlivými vláknami, čím sa materiál stláča (nie je nadýchaný) a stráca svoje tepelnoizolačné vlastnosti.

Červený hamak pri vode

Ako používať hamak

Hamak môžete upevniť medzi 2 stromy či pevnejšie stĺpy (keď budete spať bližšie pri civilizácii), môžete spať iba 30 cm, ale i meter nad zemou, pokojne však i nad vodou alebo priepasťou. Na začiatok vám odporúčame zvoliť určite nízkopodlažné spanie, keď získate dostatok sebavedomia, tak si môžete trúfnuť napríklad aj na takéto extrémy.

POZOR: Takzvané expresné hamakové sety sa na slučky omotané okolo stromov upevňujú iba pomocou kovových háčikov. Toto riešenie je vhodné na leňošenie v záhrade alebo ako pohodlné sedenie pri stane či na rybačke, nie však na regulárne spanie v prírode.

Postup upevnenia hamaku medzi 2 stromy

  • Nájdite si 2 stromy, ktoré sú od seba vzdialené 5 až 6 metrov
  • Okolo kmeňov obviažte lanká – slučky
  • Pomocou slučiek pripevnite obe strany hamaku – lano vedúce od hamaku k stromu musí so zemou zvierať 30 ° uhol
  • Hamaka nesmie byť napnutá vo vodorovnej polohe, ani previsnutá v tvare U  
  • Hlava by sa mala, ideálne, nachádzať bližšie k stromu

TIP: Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako 100-krát počuť. Toto sú iba niektoré zo spôsobov viazania hamaky, navyše vám nič nebráni v tom, aby ste vynašli aj svoj vlastný.

Ako ležať – sedieť v hamaku

„Veď, normálne, po ležiačky.“ Nie je to až takéto jednoduché. Aby ste si neničili chrbticu a spali pohodlne, pri ležaní v hamaku dodržiavajte tieto pravidlá:

  • V hamaku ležte vždy diagonálne
  • Nikdy neležte pozdĺž osi hamaku – vytočte sa v 20 až 45 ° uhle do strany
  • Ak si dáte hlavu na bočný lem, nepotrebujete vankúš
  • To, že ste si ľahli správne, zistíte tak, že sa hamak vyrovná a, doslova, obalí vaše telo
  • Chce to cvik, no v hamaku môžete ležať na chrbte, na boku aj na bruchu

TIP: Názorná ukážka správneho sedenia a ležania v hamaku:

Ako používať hamak pre dvoch

Kempovanie len málokedy prebieha v počte 1 osoba, no a tá romantika, keď sa pritúlite v hamaku, je neopakovateľná. Hamaky pre dvoch sú práve preto veľmi populárne. Bohužiaľ, prežiť v klbku s vaším sparingpartnerom celú noc v jednej plachte sa vo všeobecnosti neodporúča.

Môžete trochu zaexperimentovať so širšími slučkami, ktoré utiahnete okolo širších stromov, čím hamak tiež rozšírite, ideálne to však nebude ani takto. Druhým riešením je použitie 2 hamakov, ktoré upevníte tesne vedľa seba tak, aby jeden z nich bol o čosi vyššie.

Hamaky: cena a obľúbení výrobcovia

Hamak dostanete za necelých 10, ale i za 300 eur. Rozdiely nie je potrebné rozoberať. Drahšie modely sú vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov, čo, samozrejme, nie je nemenným pravidlom. Aj vo svete hamakov sa nájdu „šikovní“ obchodníci, ktorí sa vám pokúsia predať teplú vodu. Pre lepšie zorientovanie sme si pre vás pripravili malý prehľad overených aj neoverených značiek hamakov.

  • Hamaky z eBay, Amazonu, Wish, AliExpressu atď.: Bezmenné produkty za veľmi málo peňazí, s neovereným pôvodom, vyššou váhou, menšími rozmermi, väčšinou i veľmi nízkou kvalitou.
  • Hamaky Decathlon: Bohužiaľ, aj v ponuke tohto extrémne populárneho výrobcu sme narazili len na veľmi lacné kúsky, o ktorých kvalite si dovolíme pochybovať, na leňošenie v záhrade alebo ako náhrada sedenia sú však postačujúce.
  • Hamaky od Snugpack, Highlander, DD Hammocks: Čínski a bangladéšski výrobcovia, ktorí predávajú hamaky v strednej kvalite, ich cena sa pohybuje medzi 40 až 120 eurami.
  • Hamaky od Ticket to the Moon, Term-a-rest, Cumulus, ENO: Hamaky vyššej, no nie najvyššej kvality, vhodné na kratšie výpravy do prírody, v cene od 40 do 180 eur.
  • Hamaky od Hennessy Hammocks, Warbonnet Outdoors: Vysokokvalitné hamaky, na ktorých sa však ešte stále zvyknú objaviť menšie chybičky, stoja od 70 do 300 eur.
  • Hamaky značky Dutchware a hamaky vyrobené z materiálov od výrobcov Extremtextil a Ripstop by the Roll: Sú považované za špičku, za ktorú si aj zaplatíte, ceny sa začínajú na cca 180 eurách, pre zaujímavosť, hamak pre dvoch s celtou a kotvením značky Dutchware stojí takmer 700 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili odpovede na časté otázky súvisiace s hamakmi, v ktorých nájdete prehľad slovenských predajcov aj informácie o DIY riešeniach.

Ako môžem nahradiť originálny Under Quilt?

Použite spacák alebo väčšiu fleeceovú deku. Tvar improvizovaného Under Quiltu musíte prispôsobiť hamaku.

Je spánok v turistickom hamaku zdravý?

Údajne áno, ale iba vtedy, keď v ňom ležíte správne.

Kde kúpim turistický hamak na Slovensku?

Hamaky nájdete v ponuke rôznych e-shopov. Napr. Alza (Bo-camp), Decathlon (QUECHUA),Sportisimo a inSPORTline (La Siesta), Bonami (DecoKing).

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 22.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 08:51
Ján V.

Keďže milujem prírodu, zakúpenie hamaky bolo len otázkou času. Mám Eno DoubleNest a som spokojný. Je to parádny relax a hamaka zaberie málo miesta v batožine. Váži niečo cez 500 gramov, čo nie je veľa. Je vyrobená z kvalitného a pevného nylonu, spí sa v nej pohodlne. Odporúčam. Dajú sa k nej dokúpiť aj doplnkové veci.

18/10/2021 08:31
Maroš

Pomer ceny a úžitkových vlastností je pri hamake Quechua Basic neprekonateľný. Používam ju ako doma na záhrade, tak aj pri turistike, zvyknem chodiť na traily. Oceňujem nízku hmotnosť, skladnosť a najmä pohodlnosť počas spánku. Svoj účel spĺňa na jednotku.

13/08/2021 09:21
Adélka G.

Doma máme húpaciu sieť La Siesta Caribeňa a je skvelá pre deti aj dospelých. Pre mňa osobne je to fantastická relaxácia po práci alebo počas voľných dní. Sieť je vyrobená z príjemného a pevného materiálu. Je dostatočne priestranná a v pohode sa do nej zmestia obe deti naraz. Má krásny dizajn a na žiadnu chybu som neprišla. Má veľmi dobrú nosnosť a bez problémov udrží aj väčšieho chlapa - môjho manžela. :-) So touto húpacou sieťou sme všetci spokojní a odporúčam aj ostatným na kúpu, hoci sa môže zdať obstarávacia cena privysoká. Na trhu síce sú aj lacnejšie modely, no myslím, že nie sú natoľko kvalitné a ani pohodlné. Čiže oplatí sa priplatiť si.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok