Najlepšie smoothie mixéry 2020 – recenzie, test, porovnanie

Smoothie nápoje sú omnoho lepšou alternatívou k ovocným šťavám a dokážu vášmu telu rýchlo doplniť nielen energiu, ale tiež ďalšie dôležité látky. Na výrobu smoothie ale potrebujete okrem kvalitných surovín aj dobrý smoothie mixér.

Príprava smoothie nápoja

Poradíme vám, ako si vybrať ten správny, aké vlastnosti a parametre sú pri výbere dôležité a odporučíme aj zopár osvedčených modelov.

Najlepšie smoothie mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Delimano Nutribullet, 600 W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
G21 Perfect smoothie Vitality   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tefal BL 811D38   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Klarstein Paradise City   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SBL 2210WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Radšej smoothie ako ovocnú šťavu

Tzv. smoothie nápoje sú tvorené rozmixovaným ovocím, zeleninou, orieškami či semienkami. Na ich výrobu môžete použiť čokoľvek, čo máte po ruke od sezónneho ovocia (jahody, maliny, černice, broskyne) cez tropické ovocie (citrusy, banány, ananás), najrôznejšie druhy orechov (vlašské, kešu, arašidy) a semienok (tekvicové, slnečnicové, chia) až po rôzne druhy listovej či koreňovej zeleniny (špenát, mrkva, cvikla).

Vďaka obsahu čerstvých surovín môžu byť smoothie nielen výdatným zdrojom energie v podobe fruktózy, ale tiež veľkej dávky vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov aj napr. omega-3 mastných kyselín. Ich najväčšou výhodou je, že ide o minimálne spracované suroviny bez prídavných látok.

Mixér na smoothie

Keďže sú smoothie na rozdiel od ovocných štiav minimálne spracované, obsahujú aj vlákninu z pôvodných surovín, o ktorú by ste odšťavením prišli. Vláknina je veľmi dôležitá súčasť potravy, ktorá napomáha tráviacim procesom a udrží vás dlhšie sýtymi. Tu však musíme podotknúť, že najviac vlákniny obsahujú aj tak suroviny v čerstvom nerozmixovanom stave.

Nespornou výhodou smoothie nápojov je aj to, že si ich jednoducho môžete vziať so sebou do práce, do školy či na cestu bez toho, aby ste si museli baliť viacero kusov ovocia či zeleniny.

Smoothie mixéry podľa vyhotovenia

Do kategórie mixérov, s ktorými vyrobíte chutné smoothie, môžeme zaradiť viacero typov mixérov:

 • Tyčové mixéry – ide o jednoduché ponorné mixéry určené na mixovanie najrôznejších druhov surovín (okrem smoothie tiež omáčky, polievky a pod.). Ich výhodou je, že s mixérom môžete počas mixovania pohybovať hore-dolu a tým napomôcť rozmixovaniu surovín. Tyčové mixéry však mávajú často nižší výkon, menšie čepele nožov a nedokážu si dobre poradiť s tvrdšími druhmi zeleniny, s orechmi či semienkami.
 • Stolné smoothie mixéry – najčastejšie si pod pojmom smoothie mixér všetci predstavíme klasický stolný mixér so základňou, v ktorej je zabudovaný motor a na ktorej je pripevnená priehľadná plastová nádoba. Nádoba môže byť klasická zvrchu otvorená a s mixovacími nožmi v spodnej časti, prípadne uzavretá, ktorá sa k mixéru pripája hore dnom. Výhodou týchto mixérov je často vysoký výkon a viac ovládacích prvkov, než nájdete na tyčových mixéroch. Majú vyššiu cenu ako tyčové mixéry.

Stolný smoothie mixér

 • Multifunkčné mixéry – ide o viacúčelové zariadenia na mixovanie, sekanie a pod. Môžete s nimi mixovať smoothie, sekať zeleninu, orechy, miešať cesto a pod. Sú často vybavené bohatými funkciami i príslušenstvom, no ich cena je vyššia ako pri bežných smoothie či tyčových mixéroch.

Dôležité parametre a funkcie smoothie mixérov

 • Príkonabsolútnym minimom pre smoothie mixér by mal byť el. príkon na úrovni 150 W, ten vám postačí ale iba na mixovanie malého množstva mäkších druhov ovocia a napr. s koreňovou zeleninou alebo orechami už môže mať problém. Pre menšie smoothie mixéry je rozumným minimom 350 W, pre tie osadené väčšími nádobami voľte výkon aspoň 600 W. Budete tak mať istotu, že mixér si poradí so všetkým, čo od neho budete požadovať.
 • Objem nádoby – ideálny mixér by mal mať v balení aspoň 2 nádoby, v jednej môžete mať odložené už pripravené smoothie, zatiaľ čo v druhej si môžete pripraviť čerstvé. Objem by ste mali voliť podľa počtu dávok, ktoré si chcete vopred pripraviť, prípadne podľa množstva členov domácnosti, ktorí chcú smoothie konzumovať. Na jednu dávku pre jedného človeka postačí objem nádoby 0,5 l (cca 0,3 – 0,4 l hotového smoothie). Pre 2 dávky voľte objem 1 l a pre 3 dávky vyše liter.
 • Hlučnosť – udáva sa v decibeloch (dB) a platí, že čím nižšia hodnota, tým je mixér tichší. Možno sa vám hlučnosť bude zdať ako nepodstatný parameter, ak však nie ste v domácnosti sami, mali by ste si vybrať čo najtichší mixér, aby ste ráno zbytočne nebudili spiacich členov rodiny. Žiaľ, mnoho výrobcov hlučnosť mixérov neuvádza.
 • Nepretržitý čas mixovania – niektoré smoothie mixéry môžu mať obmedzený max. čas mixovania, po ktorom by sa ich motor prehrial. Najčastejšie toto obmedzenie nájdete pri menej výkonných lacnejších mixéroch. Ak chcete mixovať aj tvrdšie druhy zeleniny, voľte mixér s nepretržitým časom mixovania aspoň 2 min.
 • Ovládacie prvky – najjednoduchšie smoothie mixéry majú iba vypínač, tie lepšie majú rýchlosť regulovateľnú aspoň v 2 úrovniach. Najlepšie modely sú osadené viacerými tlačidlami s možnosťou voľby rýchlosti či času mixovania.
 • Pulzný režim – vďaka nemu môžete mixér okamžite spustiť na plný výkon.
 • Bezpečnostná poistka – nedovolí vám spusti mixér, ak je mixovacia nádoba nesprávne nasadená.
 • Ochrana proti prehriatiu – obvykle je riešená vratnou tepelnou poistkou, ktorá v prípade prehriatia elektromotor vypne, aby tak zabránila jeho zničeniu. Ak sa vám teda mixér pri dlhšom mixovaní vypne, odpojte ho zo zásuvky a počkajte pár minút. Potom by mal znovu fungovať.

Príslušenstvo smoothie mixérov

 • Typy nožov – v balení najlacnejších smoothie mixérov nájdete len mixovacie nože. Tie lepšie majú v balení napr. aj sekacie nože, pomocou ktorých môžete s mixérom sekať zeleninu, ľad a napr. aj mrazené ovocie.

Smoothie maker

 • Cestovné nádoby – ak si pripravujete smoothie do školy, do práce či na cestu, určite oceníte špeciálne cestovné smoothie nádoby s kompaktnými rozmermi. Bývajú často vybavené viečkom s malým uzatvárateľným otvorom na pitie.
 • Termoobal –tepelnoizolačný obal na smoothie nádobu, ktorý udrží vaše smoothie príjemne chladné aj počas horúcich letných dní.

Obľúbené značky a ceny

Najobľúbenejšie značky mixérov sú Philips, Braun, Kenwood, Sencor, Bosch, Eta, Klarstein a Delimano.

Najlacnejší stolný smoothie mixér alebo tyčový mixér kúpite za cenu pod 20 eur. Kvalita týchto výrobkov nie je nijako oslňujúca, často sú použité tenké a krehké plasty. Skutočný výkon ich elektromotorov býva nízky a obvykle si poradia iba s malým množstvo mäkkých druhov ovocia (banány, broskyne, citrusy, hrozno). Na mixovanie koreňovej zeleniny, mrazeného ovocia či ľadu s takýmito mixérmi rovno zabudnite.

Cena poctivých smoothie mixérov začína niekde na 60 eurách, za najdrahšie modely dáte aj vyše 100 či 150 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Príprava smoothie vám vďaka smoothie mixéru zaberie len pár minút a presne viete, čo pripravený nápoj obsahuje. Výber podľa technických vlastností a parametrov je dobrou voľbou, avšak pri nákupe sa často objavujú otázky týkajúce sa samotného používania spotrebiča. Vybrali sme tie najčastejšie a pripravili na ne odpovede:

Smoothie alebo stolný mixér? Ktorý je pre mňa vhodný?

Smoothie mixér je vhodný na prípravu nápojov bez šupky a zvyškov dužiny. Stolný mixér je všestrannejší. Dokáže pripraviť smoothie, cesto na pečenie, podrviť ľad, spraviť zmrzlinu. Treba však myslieť na to, že zariadenie je robustnejšie musíte si naň v kuchyni vyhradiť viac miesta.

Môžem si v smoothie mixéri pripraviť aj iné nápoje?

V klasickom smoothie mixéri nie, ale stolný mixér umožňuje aj prípravu iných nápojov. Má vyšší výkon, preto zvládne pomixovať polievky, prívarky, podrvíte s ním ľad do nápojov a pod.

Dochádza pri výrobe koktejlov za pomoci mixéra k strate vitamínov?

Keďže vitamíny sú menej stabilné látky ako povedzme minerály, dochádza v priebehu spracovania surovín k strate vitamínov. Dôvodom môže byť napr. oxidácia, vyššia teplota, intenzita a dĺžka mixovania.

Vaše hodnotenie:
(91.6%)
Dátum publikovania: 05.12.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 21.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár