Najlepšie ventilátory 2019 - Veľké porovnanie a test

Letné dni, keď sa vyšplhá teplota na teplomere vysoko, dávajúorganizmu zabrať a určite každý privíta v takej chvíli chladnejší závan. Mať po ruke ventilátor je na nezaplatenie. Hoci to na prvý pohľad vyzerá s výberom takéhoto spotrebiča jednoducho, po dlhšom používaní ventilátora si hneď uvedomíte, kde ste pri výbere urobili chybu. Aby ste sa vedeli zorientovať v ponuke ventilátorov, máme pre vás pár tipov, na čo sa zamerať pri kúpe.

Malý ventilátor

Najprv vám však ponúkame ponuku toho najlepšieho na našom trhu. Zozbierali sme rôzne testy ventilátorov, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie ventilátory

Ako vybrať ventilátor

Máte pocit, že výber ventilátora je jednoduchý? Sklameme vás. Aj tu treba brať na zreteľ niekoľko dôležitých kritérií. Musíte si najprv vybrať typ ventilátora, pričom treba zohľadniť miesto, kam ho umietnite, potom by ste si mali posvietiť na hlučnosť a nastavenia ventilátora. Pozrite sa s nami na jednotlivé parametre o niečo bližšie.

Typ ventilátora

Asi ste nad tým nikdy neuvažovali, ale okrem stolných, stojanových a stĺpových sú v ponuke aj stropné a nástenné ventilátory. K najžiadanejším patria stojanové a stĺpové modely, ktoré sa dajú ľahko prenášať a sú pomerne lacné. Stĺpové ventilátory majú menší výkon, vhodnejšie sú preto do menších miestností. Ich nevýhodou je, že vzduch prúdi len pri zemi, tým pádom nedochádza k intenzívnej výmene vzduchu v celej miestnosti. Klasické stojanové modely sú vhodnejšie do väčších miestností, výmena vzduchu a jeho ochladenie je s ohľadom na jeho veľkosť a možnosť nastavenia rýchlostí dostatočná.

Stojanový ventilátor

Stolné modely sú s ohľadom na svoju veľkosť vhodné napríklad na pracovný stôl. Stropné ventilátory sú zavesené na strop podobným spôsobom ako luster, majú väčšiu vrtuľu, čiže pomerne dobre zabezpečia výmenu a ochladzovanie vzduchu. Nástenné verzie stačí samostatne zavesiť alebo nainštalovať na stenu a stroj už vykonáva svoju základnú funkciu.

Na veľkosti záleží

Podľa miestnosti, do ktorej vyberáte ventilátor, sa rozhodnite aj pre veľkosť vrtule. Čim väčšia miestnosť, tým výhodnejšie je mať ventilátor s väčším priemerom vrtule. Menšie 25 cm sa hodia na stôl, ak potrebujete prevetrať vzduch v miestnosti zvoľte ventilátor s priemerom vrtule aspoň 40 cm. Ideálne je, ak ventilátor disponuje možnosťou nastavenia otáčok vrtule.

Hlučnosť ventilátora

Tento parameter by ste pri výbere určite nemali podceniť. Nízku hlučnosť ventilátora určite oceníte v prípade, že ho budete mať zapnutý celý deň či noc. Pri práci, sledovaní televízie či zaspávaní bude každý jeden decibel rozhodujúci. Priemerná hlučnosť je 39 dB, ešte únosná je do 50 dB.

Nástenný ventilátor

Nad touto hranicou už zvážte, či väčší prietok vzduchu stojí za vyššiu hlučnosť.

Funkcie ventilátora a bezpečnosť

Doplnkové funkcie ako uhol otáčania ventilátora, regulácia rýchlostí, počet nastaviteľných rýchlostí, diaľkové ovládanie alebo aj jemné osvetlenie ventilátora vám zabezpečia vyšší komfort. Možnosť nastavenia výšky, automatické otáčanie, ktoré možno vypnúť a zapnúť podľa potreby, a tiež nastavenie rýchlosti otáčania vrtule sú už štandardom. Zvyčajne sú ventilátory dvoj- až trojrýchlostné, tie výkonnejšie však disponujú možnosťou nastavenia 8 rýchlostí. Drahšie modely môžu mať diaľkové ovládanie či napríklad funkciu napodobovanie vetra (kombinuje sa viac rýchlostí a dochádza k efektu prírodného vánku). Niektoré ventilátory ponúkajú možnosť nastavenia nočného režimu, intenzita fúkania sa vďaka nej postupne znižuje.

Pri výbere si preverte aj bezpečnostné prvky, ako sú mriežky s malými okami, aby nimi nemohlo dieťa prestrčiť prst, a protišmykové nožičky alebo stojan s protišmykovou úpravou a ochranu proti prehriatiu.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(88.8%)

Pridať komentár