Najlepšie externé disky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Koľkokrát ste si už povedali, že ste na niečo zabudli alebo si na to neviete spomenúť? Výhodou počítača je, že ak sa mu pamäť minie, externý disk sa postará o to, že nedostatočnou pamäťou trpieť určite nebude. Počítač pracuje s množstvom dát a nároky na úložný priestor narastajú viac a viac. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoducho, nestačí. Práve vtedy prichádzajú na rad externé harddisky, ktoré jeho pamäť znásobia.

Ako vybrať externý disk?

Počítačové hry, fotografie, hudba, videá, aplikácie či rôzne súbory a programy od výmyslu sveta. Počítač či notebook si toho musí „pamätať“ naozaj veľa, a preto je prirodzené, že veľký ukladací priestor je nutnosťou. Ak vám hrozí, že integrovaný harddisk už toho viac nezvládne uložiť, logickou voľbou sú externé HDD alebo SSD disky.

Najdôležitejším údajom je rozhodne kapacita externého harddisku, no je ešte niekoľko ďalších parametrov, ktoré o kvalite samotného produktu veľa napovedia. Aj externé harddisky majú svoje špeciálne funkcie a parametre, disponujú istou rýchlosťou prenosu dát a majú aj svoje osobitné kategórie. Pre niektorých je rozhodujúca i veľkosť disku z hľadiska kompaktnosti, no a zabúdať nesmieme ani na ekonomické hľadisko a cenu externého disku.

Najlepšie externé disky

Názov Hodnotenie Detail
Verbatim Store 'n' Go 1TB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
AData HD710P 4TB   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Samsung Portable SSD T7 2 TB   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Gigabyte AORUS RGB M.2 NVME SSD 256GB   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Seagate Basic STJL1000400 1TB   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Externé disky – recenzie

Externý disk, či už 500 GB, 1, 2, 4 alebo 6 TB, je skvelou možnosťou, ako si uložiť seriáy, filmy, fotografie či dokumenty. Nebudú zaberať miesto v počítači a vy budete mať istotu, že sa vám nikde nestratia. Externý hard disk Samsung, Verbatim, ADATA či WD Elements? SSD alebo HDD? Možností je mnoho, vyskúšať všetky disky, samozrejme, nie je možné. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých obľúbených modelov. Dúfame, že vám s výberom pomôžu. O svoje osobné skúsenosti s týmito či ďalšími modelmi sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

HDD disk vs SSD disk

Každý počítač operuje s určitou kapacitou, a teda s úložným  priestorom, ktorý využíva na ukladanie rôznych druhov dát. Klasický harddisk integrovaný v počítači nemožno vypojiť. Jeho kapacita je daná a nemožno ju nijakým spôsobom zväčšiť priamo na zabudovanom disku. Externý disk má tú schopnosť, že po pripojení cez USB výstup vášho počítača ho možno pripojiť a k vnútornej pamäti pridáte aj pamäť externého harddisku. Nie je však harddisk ako harddisk.

Na trhu existujú externé HDD a SSD disky, ktoré sa od seba vo výraznej miere odlišujú. HDD funguje podobne ako väčšina klasických zabudovaných harddiskov v počítačoch. Majú v sebe pohyblivé súčiastky a umožňujú nekonečný (do určitého objemu) počet dátových zápisov. Prenosová rýchlosť dát je však oproti SSD nižšia. Je tu však riziko, že pohyblivé súčiastky sa môžu pri častom používaní poškodiť. Tým, že obsahujú viac súčiastok, sú aj väčšie a mechanické súčiastky sa pohybujú, čo značí, že citlivé ucho bude počuť ako pracujú.

SSD alebo HDD externý disk?

Naproti tomu sú tu SSD externé disky. Tie sú mnohokrát kompaktnejšie, úplne tiché a čo predovšetkým, rýchlosť prenosu dát je oproti HDD diskom vyššia, a to citeľne. Pri prechode z HDD na SSD disk si tento rozdiel všimnete okamžite a hneď by ste menili. SSD disky sú takisto menej náchylné na mechanické poškodenie, keďže neobsahujú v sebe žiadne pohyblivé súčiastky. Počet dátových zápisov dnes nie je nijak výrazne obmedzený. Čo však môže odradiť, je rozhodne vyššia cena externých SSD diskov.

Kapacita externého harddisku

Čím väčšia, tým lepšie. V tomto prípade to platí doslova. Objem úložného priestoru externého disku je pri výbere najdôležitejšou informáciou, ktorá pri nákupe zohráva rolu. Dnes nie je problém zohnať externé harddisky, ktoré majú kapacitu úložiska od 128 GB až po 5 TB. Samozrejme, zoženiete i viac, no z hľadiska používateľa viac, zrejme, ani nevyužijete.

Aj veľká kapacita externého disku však prináša väčšie riziká. Nevýhodou je predovšetkým, že ak zaplníte disky s veľkým objemom, povedzme, do polovice, načítavanie údajov trvá dlhšie. Ide totiž o to, že harddisk načítava všetky uložené dáta a nielen tie, ktoré chcete zobraziť. Ak ste si teda istí, že nevyužijete kapacitu disku 1 TB naplno, stačí sa možno obzrieť po 500 GB alebo 750 GB verzii. Zároveň možno pár desiatok eur ušetríte.

Rýchlosť prenosu dát

Ako sme už vyššie spomínali, doménou SSD diskov je práve to, že nie sú obmedzené rýchlosťou prenosu dát a oproti HDD diskom sú vždy rýchlejšie. Avšak, rýchlosť prenosu dát môže byť ovplyvnená aj rozhraním, resp. konektivitou externého disku.

Pri externých diskoch je rozhodújuca rýchlosť prenosu dát

Ak sa rozhodnete zálohovať váš počítač, či už z hľadiska bezpečnosti, prevencie alebo potrebujete disk, jednoducho, zálohovať, oceníte, že rýchlosť prenosu dát je vyššia. Rádovo totiž budete na externý disk ukladať stovky gigabajtov. V tom prípade sa zamerajte na to, aby váš pevný disk disponoval najnovším 3.0 USB rozhraním a rozhraním, ktoré má aj váš počítač.

Lacnejšie harddisky využívajú ešte USB rozhranie 2.0, ktoré je pomalšie a súbory sa teda na disk ukladajú nižšou rýchlosťou, záloha teda trvá dlhšie. Podmienkou je však aj to, aby USB portom (2.0, 3.0) disponoval aj váš počítač. Iba v takom prípade je zabezpečená kompatibilita. Najrýchlejším USB rozhraním je tzv. Thunderbolt. Avšak, ním disponuje len málo počítačov (zvyčajne Mac) a takisto málo externých harddiskov. Navyše sú omnoho drahšie.

Kompaktnosť

Externý disk je zvyčajne tým zariadením, ktoré má vo zvyku používateľ prenášať, pretože na ňom má potrebné súbory alebo programy, ktoré bude používať inde. Aj preto sa veľké množstvo zákazníkov orientuje na to, aby boli externé disky kompaktné a ľahké. To je práve výhoda spomínaných externých SSD diskov, ktoré neobsahujú žiadne mechanické – pohyblivé súčiastky a tým pádom si výrobca môže dovoliť ich rozmery skresať. Pri výbere sa teda oplatí pozerať aj na hmotnosť samotného disku nech so sebou nenosíte tehlu.

SSD externé disky sú kompaktné

Koľko stojí externý disk?

Rozhodovanie medzi SSD alebo HDD externým diskom je z pohľadu používateľa v podstate jednoznačné. SSD disk je kompaktnejší, rýchlejší a bezpečnejší. Avšak, podstatne drahší. Za bleskový prenos dát, rýchle načítavanie a rýchly štart operačného systému si, jednoducho, priplatíte. Nezáleží na tom, či na disku budete mať počítačové hry, fotky, videá alebo iné programové vybavenie, SSD disk je lepšou, no drahšou voľbou.

Ak je reč o kvalitných externých HDD diskoch, určite sa nespoliehajte na nákup lacných externých harddiskov z Číny, ktoré toho neuložia viac, ako si vy zapamätáte. V prípade lacných externých diskov môžete doplatiť nielen na nekvalitné mechanické súčiastky, ale aj samotné vyhotovenie. Pri externých HDD diskoch sa zamerajte aj na USB rozhranie 3.0. Určite sa oplatí orientovať na overené značky, ktoré sú renomovanými výrobcami externých diskov, ako ADATA, Samsung (Maxtor), Western Digital či Seagate.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Externý disk, ako ste sa presvedčili aj z nášho článku, má svoje opodstatnenie v každej domácnosti s počítačom. Jeho výber je, ak postupujete podľa parametrov, pomerne nenáročný. Aj napriek tomu máte ohľadom externých diskov ďalšie otázky. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Nejde o konečný zoznam, ak potrebujete vedieť ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Môj počítač má len USB 3.0 porty. Dá sa k nemu pripojiť disk, ktorý má USB 2.0?

Keďže je USB 3.0 spätne kompatibilné, bude pripojenie s USB 2.0 diskom určite fungovať. Platí to aj naopak. Treba však myslieť na to, že rýchlosť bude taká vysoká, ako maximálna rýchlosť USB 2.0.

Umožňuje externý disk zakryptovanie dát, aby nedošlo k ich prípadnej krádeži?

Áno, zakryptovanie dát je pomerne jednoduchý proces. Súčasťou Windows 7, 8 a 10 je program BitLocker, ktorý umožňuje zaheslovať disk. Treba si vybrať heslo, zvoliť spôsob, akým bude uložené, a povoliť kryptovanie.

Dá sa externý disk využiť ako hlavný disk počítača?

Externý disk môžete, v prípade, že naň nainštalujete operačný systém, nastaviť ako hlavný disk tak, aby z neho počítač automaticky systém načítal. Dokonca to má svoje výhody. Nielenže získate väčšiu kapacitu počítača, ale v prípade, že vám počítač prestane fungovať, všetky dáta, programy aj operačný systém máte na pevnom disku.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 24.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 04.05.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

08/09/2020 16:19
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
simulátor môžete mať bez problémov nainštalovaný aj na SSD disku. Keďže prenosová rýchlosť týchto diskov je vyššia, malo by to pozitívne ovplyvniť aj kvalitu hrania.

07/09/2020 12:38
Petr Zouhar

Chcem sa len spýtať, či na externom SSD disku pripojenom k PC môžem bez problémov mať nainštalovaný súčasný najnovší Flight simulátor FS2020? Bude to kvalitnejšie než na pevnom disku HDD v PC?

Pridať komentár