Najlepšie projektory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Sme tu preto, aby sme vám pomohli s výberom nového projektora. Nemusíte čítať zahraničné recenzie a platiť si za výsledky spotrebiteľských testov. Všetko sme za vás urobili.

Projektor

Preštudovali sme si desiatky recenzií, diskusií a hodnotení. Získali sme platené prístupy k výsledkom testov. Všetky tieto zdroje sme spojili a vytvorili sme rebríček najlepších projektorov, ktoré vám odporúčame.

Najlepšie projektory

Názov Hodnotenie Detail
Samsung The FreeStyle   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
XGIMI Horizon Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Philips NeoPix   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Optoma HD146X   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Projektory – recenzie

Projektory sú populárne nielen v biznis sfére na premietanie prezentácií, ale aj v domácnostiach na pozeranie filmov či premietanie nočnej oblohy na stenu. Projektor je vhodným darčekom pre deti, ale aj pre dospelých. Značiek (napr. Xiaomi, BenQ, Philips) a modelov je však vskutku veľa, ako si teda vybrať ten najlepší pre vás? Či už potrebujete mini projektor, prenosný projektor alebo projektor do exteriéru, naše recenzie by vám mohli byť v hľadaní nápomocné.

Typy projektorov

V prvom rade je potrebné si určiť, aký typ projektora potrebujete. Vzhľadom na to, že máte viac možností, pozrite si, ktoré sú na čo vhodné.

Projektor pre domáce kino

Je určený predovšetkým na premietanie videa, či už filmov, seriálov alebo domácich videí. Mal by mať rozlíšenie aspoň Full HD, ak chcete myslieť do budúcnosti, môžete si zvoliť aj vyššie rozlíšenie 4K. Pre toto rozlíšenie však zatiaľ nie je k dispozícii veľké množstvo obsahu. Obraz by mal mať pomer strán 16:9, prípadne 21:9 (tzv. kinoformát, nazývaný tiež cinemascope).

Projektor pre domáce kino budete používať väčšinou v tmavom prostredí, dostatočná svietivosť je teda 3 000 ANSI lm. Okrem premietania filmov vám poslúži aj na hranie hier. Na tieto účely je vhodný projektor s LCD alebo jednočipovou DLP technológiou.

Kancelársky projektor

Pre zobrazovanie prezentácií, dokumentov či grafov vám postačí aj nižšie rozlíšenie – minimom by malo byť 1 024 × 768 px. Keďže ho budete používať v dobre osvetlených miestnostiach, svietivosť 3 000 ANSI lm by mala byť absolútnym minimom. Taktiež príde vhod funkcia korekcie lichobežníkového skreslenia.

Nástenný projektor

Na kancelárske, resp. prezentačné účely sú vhodné projektory s technológiou LCD, ak s projektorom často cestujete, siahnite po modeli s technológiou LED.

3D projektor

Je určený na premietanie filmov, resp. hranie hier s 3D efektom, kedy niektoré objekty zdanlivo vystupujú z obrazu do popredia. S 3D projektorom sa dodávajú aj špeciálne okuliare, ktoré odfiltrujú časti obrazu určené pre konkrétne oko. 3D efekt teda vzniká tým, že ľavé a pravé oko dostáva odlišnú obrazovú informáciu.

Mnohé 3D projektory však dokážu premietať aj 2D obsah, niektoré ho dokážu tiež skonvertovať do 3D. Ich nevýhodou je vyššia cena než pri bežných projektoroch.

Projektor s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Hodí sa do malých miestností, nakoľko dokáže premietať obraz aj vo vzdialenosti 1 m od steny a menej. Potrebuje však veľmi hladkú projekčnú plochu, inak by sa prejavili deformácie v obraze. Je ideálny na prezentácie, kde rečník môže stáť pred projektorom, čím sa nevytvára zbytočný tieň. Taktiež obraz z neho menej oslňuje poslucháčov v publiku.

Miniprojektory

Sú založené na LED technológii, vďaka čomu majú nízku hmotnosť, kompaktné rozmery nízku spotrebu energie. To je vykúpené nízkou svietivosťou a nižším rozlíšením (niekedy iba 854 × 480 pixelov).

Miniprojektor

Vďaka svojim miniatúrnym rozmerom sú miniprojektory ideálnym spoločníkom na cesty – ľahko ich schováte do brašne s notebookom či do batohu.

Ako vybrať projektor

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste si doma vybudovali skutočné domáce kino? Alebo potrebujete premietať obraz pri prezentáciách pre publikum? Pozrite sa s nami na to, čo v týchto oblastiach ponúkajú moderné projektory, aké sú ich  funkcie a na čo všetko ich ešte môžete využiť.

Technológia projektorov

Čo sa projektorov týka, rozlišujeme štyri druhy technológií. Vyberať si môžete medzi jednočipovými a trojčipovými DLP projektormi, LCD a LED projektormi.

  • Jednočipové DLP projektory: Majú verné podanie farieb a excelentný kontrast so sýtou čiernou farbou. Sú tiché a nevyžadujú si častú údržbu. Občas sa u nich však prejaví dúhový efekt za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi.
  • Trojčipové DLP projektory: Ide o rovnakú technológiu, aká sa používa v moderných digitálnych kinách. Majú taktiež skvelé podanie farieb, no o niečo menší kontrast ako jednočipové DLP projektory. Zároveň majú väčšie rozmery, krátku životnosť lampy a sú hlučnejšie, a zároveň najdrahšie spomedzi všetkých druhov projektorov.
  • LCD projektory: Majú skvelé podanie farieb a vysokú životnosť. Na druhej strane majú nižší kontrast a tým pádom horšie podanie čiernej. Je nutné ich čas od času vyčistiť – niektoré modely obsahujú aj prachový filter. Časom sa zhoršuje kvalita ich obrazu a môžu sa u nich objaviť tzv. mŕtve pixely.
  • LED projektory: Namiesto lampy sú vybavené LED diódami, tým pádom vám poskytnú veľmi dlhú životnosť - desiatky tisíc hodín. Ich prednosťou sú tiež malé rozmery a nízka spotreba energie. Tieto vlastnosti sú však vykúpené nízkou svetelnosťou, ktorá sa reálne pohybuje v desiatkach ANSI lm.

Parametre projektorov

Pri výbere projektorov by ste si mali všímať niekoľko parametrov. V prvom rade je to rozlíšenie a svietivosť, všímajte si však aj kontrast, konektivitu a hlučnosť projektora.

  • Rozlíšenie: Udáva počet obrazových bodov, teda určuje, aký bude obraz detailný. Vhodné rozlíšenie záleží na účele použita, pre kancelárske projektory vám vyhovie minimálne 1 024 × 768 pixelov, pre premietanie filmov je vhodných aspoň 1 920 × 1 080 pixelov.
  • Svietivosť: Ich svietivosť sa teda udáva v jednotke označej ako ANSI lumen (skratka ANSI lm). Projektory so svietivosťou do 2 000 ANSI lm sú vhodné iba do úplne zatemnených miestností, svietivosť 2 000 – 3 000 ANSI lm je použiteľná aj v slabo osvetlených miestnostiach a pre projekciu pri dennom svetle je minimom svietivosť 3 000 ANSI lm.

Filmový projektor

  • Kontrast: Pomer medzi najtmavším a najsvetlejším miestom obrazu (t. j. medzi najsvetlejšou bielou a najtmavšou čiernou). Vyššia hodnota značí vyššiu viditeľnosť obrazu pri tmavých scénach. Projektory s nízkym kontrastom zobrazujú namiesto čiernej farby tmavosivú. Najnáročnejšie na kontrast sú projektory určené na premietanie videí, filmov alebo kvalitné prezeranie fotografií. Pri ich výbere by ste mali požadovať kontrast najmenej 10 000:1.
  • Konektivita: Pre pripojenie multimediálneho alebo Blu-ray prehrávača poslúži digitálne HDMI rozhranie. S počítačom prepojíte projektor pomocou digitálneho DVI rozhrania, prípadne pomocou analógového rozhrania VGA (nazývaného aj D-Sub). Niektoré projektory sú vybavené aj USB rozhraním pre premietanie súborov z USB kľúča, prípadne LAN konektorom alebo WiFi rozhraním pre premietanie z počítačovej siete.
  • Hlučnosť: Mnohí používatelia sú po kúpe projektora prekvapení nečakaným hlukom. Ten má na svedomí ventilátor, ktorý chladí jeho vnútorné časti. Ak nechcete byť pri sledovaní filmov príliš rušení, hľadajte projektor, pre ktorý udáva výrobca hlučnosť max. 30 dB.

Funkcie projektorov

Niektorí používatelia majú, čo sa technológií týka, vysoké nároky. Týka sa to aj projektorov. Ak aj vy očakávate od tohto nástroja nejaké funkcie, zaujímajte sa o tieto:

  • MHL: Umožní vám pripojiť smartfón a prenášať obraz z neho. Smartfón musí túto funkciu podporovať a taktiež musíte použiť vhodnú redukciu z microUSB na HDMI rozhranie.
  • Miracast: Vďaka nej môžete streamovať obraz do projektoru zo smartfónu či tabletu pomocou WiFi siete.
  • PIP: Umožňuje premietať dva obrazy z rôznych vstupov súčasne.
  • Korekcia lichobežníkového skreslenia: Vďaka tejto funkcii môžete premietať obraz aj z ľavej či pravej strany pod určitým uhlom. Projektor tak nemusí byť umiestnený v strede obrazu.
  • Zoom: Umožní zväčšovať a zmenšovať obraz bez premiestňovania projektora.
  • Batéria: Modely so vstavanou batériou dokážu po určitý čas pracovať nezávisle na el. zásuvke.
  • Vstavaný reproduktor: Poslúži na núdzové prehrávanie zvuku, keďže väčšinou nebýva príliš kvalitný.

Akú značku projektora si vybrať

Odporúčame staviť na osvedčených výrobcov ako NEC, EPSON, SONY, Philips, prípadne aj BenQ či Acer. Pokiaľ chcete, aby vám projektor vydržal dlho, stavte radšej na osvedčenú kvalitu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber projektora je pre mnohých španielskou dedinou. Množstvo modelov a vecí, ktoré si treba všímať, môže od kúpy odradiť. Tí, ktorí sa pre kúpu projektora rozhodli, majú zvyčajne ohľadom toho ďalšie otázky. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste. Nejde, samozrejme, o konečný zoznam. Svoje ďalšie dopyty nám môžete napísať do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Aké rozlíšenie projektoru je pre mňa najlepšie?

Projektory sú kompatibilné s odlišnými rozlíšeniami a odlišné vstupné rozlíšenia konvertujú do základného výstupného rozlíšenia. Úprava mierky môže viesť k rozostreniu obrazu. Aby k tomu nedochádzalo, mali by ste si kúpiť projektor s rovnakým rozlíšením ako má zdroj. Rozlíšenie vyberajte podľa toho, na aký účel budete projektor používať. Na premietanie powerpointových prezentácií vám postačí SVGA rozlíšenie, na premietanie číselných dát je vhodé XGA rozlíšenie, na premietanie detailných technických dát a fotografií je najlepšie SXGA alebo UXGA rozlíšenie.

Podľa čoho vybrať pomer strán projektora?

Projektory sa s ohľadom na pomery strán (pomer šírky obrazu k jeho výške) delia medzi 4:3, 16:10 a 16:9. Pomer 4:3 je bežný u projektorov vhodných na firemné účely pri použití spolu s počítačom. 16:9 projektory sú vhodnou voľbou na domáce kino alebo na premietanie DVD. Pomer strán 16:10 je častý u business projektorov, ktoré boli navrhnuté na použitie so širokouhlými počítačmi. Keďže sú jasnejšie a lacnejšie ako modely určené na domáce kino, často sa používajú aj v domácnostiach.

Aká je životnosť lampy v projektore?

Životnosť lampy je v priemere 2 000 hodín, nájdu sa však aj projektory so životnosťou lampy 10 000 hodín. Platí, že lampa by sa mala v závislosti od používania meniť buď každých pár mesiacov, alebo každých pár rokov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 20.04.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 10:39
Marián

Plusy projektora Philips Picopix Nano PPX120 sú ľahké ovládanie, kompaktné rozmery, menu v češtine... Ide v podstate o najmenší vreckový projektor. Má USB, microSD, 3,5 mm jack... Je tu zabudovaná batéria, reproduktor aj WiFi. Na žiadne mínusy som neprišiel. Môžem odporučiť aj ostatným.

07/10/2021 09:32
Gregor

Po viac ako týždni používania som zatiaľ spokojný s projektorom Forever MLP-100. Cena je super a na hokej alebo playstation pre deti je to super vec. K mínusom patrí vyššia hlučnosť chladiaceho vetráka a tiež fakt, že musí byť úplná tma, lebo inak nie je dobre vidieť.

07/09/2021 19:01
Kamil

Kúpil som si kompaktný projektor Xiaomi Mi Smart Compact, ktorý podporuje Full HD rozlíšenie a podľa mňa bola za super cenu, vzhľadom na ponúkané funkcie. Uvítal som smart funkcie, Google asistenta aj možnosť dodatočného nainštalovania aplikácií z Google store. Plus dávam aj za to, že perfektne funguje Skylink aplikácia s pozeraním live TV s archívom. Tento mini Full HD projektor vyzerá krásne a má skvelé funkcie, ako napríklad automatické zaostrovanie obrazu, hlasové ovládanie cez Google asistenta a ďalšie. Sú tu aj predinštalované niektoré obľúbené aplikácie, ako napríklad YouTube alebo Netflix. Diaľkové ovládanie prebieha cez Bluetooth a nie je potrebná priama viditeľnosť na projektor. Páčia sa mi tiež rozmery a váha, vďaka ktorým je projektor úžasne prenosný a skladný. Nábeh projektora je rýchly a obraz kvalitný. Po pripojení na internet sa projektor automaticky zaktualizoval. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Konkurenčné značky nič podobné neponúkajú, preto som maximálne spokojný. Okrem obrazu je prekvapivo dobrý aj zvuk. Projektor je počas chodu tichý a na domáce použitie ide o naozaj výborný prístroj. Jednoznačne odporúčam.

23/06/2017 17:28
Matúš Panik

Zdravím. Začali sme mať problém s premietačkov a to taký že nám vypína po určitej dobe. A stále ho treba zapínať. Je to prehrievanie ale nie čo? Viete mi pomôcť?

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok