Najlepšie hotdogovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ste fanúšikmi fast foodu? Nedáte dopustiť na dobrý hamburger, kebab, bagetu alebo radi siahnete po niečom tradičnejšom, ako napríklad hotdog? V takom prípade nemusíte stáť rad pred rýchlym občerstvením, pretože chutný hotdog si pripravíte už aj doma. Na poctivú prípravu vám poslúži hotdogovač. Zariadenie, ktoré sa postará o bezproblémovú a rýchlu prípravu. Ako vybrať hotdogovač pre vašu domácnosť? Ktoré hotdogovače sú najlepšie? Poradíme vám.

Ako vybrať hotdogovač

Na začiatok vyvrátime jeden mýtus, ktorý vo svete panuje. Hotdog nie je z Ameriky! Skutočne, hotdog nepochádza spoza Atlantiku. Typický párok v rožku má svoje korene v neďalekom Nemecku. V Spojených štátoch sa stal takým populárnym pokrmom až potom, čo ho tam priniesli práve nemeckí imigranti. Hotdog sa následne stal populárnejším ako dovtedy najobľúbenejšie sendviče a jednu dobu kraľoval i nad legendárnym hamburgerom.

Svoj pôvod má „Frankfurter,“ ako sa kedysi hotdogu hovorilo, v 13. storočí. Názov frankfurter vychádzal práve z párkov, ktoré sa medzi dva kusy pečiva vkladali. V Rakúsku pre zmenu hotdog nazývali ako Wiener, opäť podľa druhu párkov. Hotdogy dodnes patria k najobľúbenejším pokrmom. Fastfood sa zmenil a okrem párku v rožku s horčicou dnes dostanete hotdog s grilovanou slaninou, praženou cibuľkou, šalátom, horčicou či kečupom. Či však túžite po tradičnom párku v rožku s horčicou v „socialistickej“ verzii alebo si chcete pripraviť moderný hotdog so všetkým, čo k tomu patrí, hotdogovač je skvelá pomoc.

Najlepšie hotdogovače

Názov Hodnotenie Detail
Hyundai HDM 120   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Guzzanti GZ 460   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Wurstfabrik 550   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Smarton HM 050   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Guzzanti GZ 461   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Hotdogovače – recenzie

Kúpiť kvalitný hotdogovač nie je až také náročné, keď viete, čo si pri výbere všímať. Vzhľadom na množstvo výrobcov a modelov je však náročné si vybrať ten najlepší model. Pripravili sme pre vás kompletné recenzie hotdogovačov, ktoré sa dostali do nášho testu. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Ako vybrať hotdogovač

Hotdogovač je praktický kuchynský spotrebič, ktorý svojou technológiou nepatrí k nijak náročným zariadeniam. Výber preto nie je špeciálne zložitý. Na trhu existuje niekoľko výrobcov a modelov, ktoré sa líšia dizajnom, istými parametrami, funkciami a taktiež cenou. Aby sa človek pri výbere lepšie orientoval, oplatí sa vedieť, ktoré parametre sú najdôležitejšie.

Príkon zariadenia

Najviac technickým parametrom, ktorý by ste si pri výbere hotdogovača mali všímať, je jeho príkon. Tento údaj v zásade často vypovedá o tom, ako rýchlo sa dokáže samotné zariadenie zohriať a následne vám teda prezradí aj čas prípravy pokrmu. Vyšší príkon znamená vyšší výkon, a ten je zárukou kratšieho času prípravy pokrmu.

Spotreba je v tomto prípade údaj, ktorý nie je nijak podstatný, keďže toto zariadenie nie je aktívne kontinuálne. Príkon kvalitného hotdogovača sa pohybuje v rozmedzí od 350 wattov, tie menej výkonné modely, po približne 650 wattov, kedy je reč o výkonnejších modeloch. Profesionálne modely hotdogovačov určené pre gastronomické zariadenia majú príkon omnoho vyšší.

Objem nádoby na párky

Nádoba na varenie párkov je veľmi dôležitá a je podstatné sa na ňu zamerať, ak vám záleží na tom, aby ste hotdogov pripravili viac. Objem nádoby na párky nám teda prirodzene hovorí o tom, koľko párkov dokážeme naraz pripraviť. Nádoba slúži na tepelnú úpravu párkov v pare alebo priamo vo vode. Objem sa však neudáva bežne v litroch, ale hovorí práve o kusoch párkov, ktoré môžete do nádoby vložiť a naraz pripravovať.

Profesionálny hotdogovač s veľkou nádobou na párky

Nádoba je zvyčajne z plastu, no nájdu sa aj modely, ktorých nádoba je zo skla. Tieto modely sú kvalitnejšie, zvyčajne majú aj väčší objem, no spravidla aj vyššiu cenu. Počet kusov párkov býva rôzny. Niektoré modely zvládnu naraz pripraviť šesť, osem alebo až 18 párkov. Je teda na vás, aké máte požiadavky práve na objem nádoby.

Hroty na pečivo

Ide o oceľové hroty na rožky, ktoré slúžia na opekanie pečiva. Počet hrotov je iný model od modelu. Rátajte však s tým, že čím väčšia nádoba a čím viac hrotov, tým väčší hotdogovač. Následne je tak toto zariadenie nie príliš kompaktné. Počet hrotov nie je až taký dôležitý, pretože ideálne je pečivo opiecť čerstvé a nenechať dlho čakať na párok. Stále je však lepšie mať hroty na pečivo minimálne dva. Existujú modely, ktoré majú hroty z nerezovej ocele bežne tri alebo štyri.

Ďalšie funkcie

V prvom rade medzi ďalšie funkcie v rámci bezpečnosti radíme ochranu, resp. poistku proti prehriatiu. Tá chráni pred poškodením samotný hotdogovač, ale i vás. Niektoré, nie výhradne drahšie, modely sú vybavené reguláciou stupňov opekania pečiva. Prípadne sú vybavené automatickým časovačom, ktorý pečivo prestane v istom bode ohrievať.

Príprava domácich hotdogov

Drahšie modely majú dokonca možnosť nastavenia teploty. Množstvo modelov umožňuje aj prípravu iných pokrmov ako párkov. V nádobe môžete na pare či vo vode pripravovať zeleninu alebo iné pokrmy. V zásade tak máte slabšiu náhradu za parný hrniec. Samozrejme, s menším objemom. V súvislosti s bezpečnosťou spomenieme ešte aj protišmykové nožičky. Ideálne, ak sú pogumované.

Overené značky

V segmente hotdogovačov nie je konkurencia ani náhodou taká silná. Prakticky ani neexistuje výrobca, ktorý by sa výhradne na výrobu tohto druhu spotrebiča zameriaval. Rozhodne sa však neoplatí siahnuť po úplne neznámych značkách a lacných hotdogovačoch, na ktoré natrafíte príležitostne v supermarketoch. Cenovo najpriaznivejšie vyznie v rámci konkurencie značka Sencor.

Kvalitu poskytnú aj výrobcovia, ako GuzzantiGalletAriete či dokonca Orava. Medzi profesionálnu techniku v tomto segmente sa radí značka Roller Grill. V tomto prípade však ide o pre bežnú domácnosť a potrebu vskutku vysoké ceny a ich zariadenia sú vhodné primárne do gastronomických zariadení, ako aj zariadení rýchleho občerstvenia.

Cenové relácie

Hotdogovač nepatrí medzi tradičné domáce spotrebiče, ktorý by vlastnila každá domácnosť. Pritom cenovo nejde o žiadne závratné sumy, ktoré by si bežná domácnosť nemohla dovoliť. Do takéhoto zariadenia sa však oplatí investovať, ak máte radi hotdogy a skutočne ho aj využijete. Na trhu nájdete modely v hodnote od 20 do 30 eur. Takisto aj kvalitnejšie kúsky od 50 do 100 eur. V žiadnom prípade však nejde o spotrebič, ktorý by zruinoval rodinný rozpočet. Samozrejme, na trhu sa nájdu aj profesionálne modely, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí od 300 až do 800 eur.

Príprava hotdogov v hotdogovači

Údržba hotdogovača

Používanie hotdogovača je veľmi jednoduché a jednoduchá a rýchla je i jeho údržba. Hotdogovač stačí zapnúť a počkať, kým sa zohreje. To trvá približne päť minút v závislosti od objemu nádoby a príkonu. Príprava sa opäť líši od počtu párkov, ktorý pripravujete. Pri menšom počte párkov šesť až desať je doba prípravy zhruba 8 minút. 12 až 16 párkov pripraví hotdogovač v priemere za 12 až 15 minút. Príprava pečiva na hrote netrvá dlhšie ako 3 minúty.

Údržba je nenáročná. Stačí, ak nádobu opláchnete pod teplou vodou a zotriete hubou so saponátom. V prípade, že je nádoba sklenená, pokojne ju môžete vložiť aj do umývačky riadu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Hotdogovač nie je spotrebič, ktorý by ste našli v každej kuchyni. Jeho kúpe by mal preto predchádzať prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať.

Čo všetko si môžem v hotdogovači pripraviť?

Závisí to od konkrétneho modelu. Niektoré umožňujú nielen prípravu párkov, ale aj vajíčok či zeleniny.

Aký je ideálny príkon hotdogovača?

Príkon sa pohybuje zvyčajne v hodnotách od 350 do 450 W. Ak chcete, aby boli hotdogy pripravené v krátkom čase, treba si zvoliť prístroj s vyšším príkonom.

Oplatí sa investovať do profesionálneho hotdogovača?

Ide o stroj určený na profesionálne použitie. V prípade, že plánujete pripravovať hotdogy prakticky každý deň, prípadne ich budete pripravovať pre mnoho ľudí, oplatí sa doň investovať. Profesionálne hotdogovače bývajú výkonnejšie, kvalitnejšie, avšak aj drahšie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 06.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 15:02
Silvia

Gallet Gourmet MAH 502 sme kupovali na základe recenzií, ktoré sme našli na nete. Bola to dobrá voľba za dobrú cenu. Prístroj zatiaľ funguje bezchybne. Domáce hot dogy sú chutné, záleží však aké párky a rožky použijete. Plusom je samostatný ohrev párkov a rožkov. Mrzí ma, že tu chýba časovač, ale inak je to super prístroj.

05/01/2022 20:39
Laco

Hotdogovač shumee je skvelý prístroj, s ktorým si môžem naraz urobiť až štyri hot-dogy, respektíve si ohriať štyri rožky a väčšie množstvo párkov. Ohrev je kvalitný, rovnomerný a rýchly. Je to vhodné nielen do domácností, ale pre menšie komerčné zariadenia, ako snack bary a podobne. Cena je vysoká, no kvalita spracovania na vysokej úrovni.

12/11/2021 09:53
Petra

Na prístroji Gallet MAH 50 sa mi páči nízka cena a rýchly ohrev párkov, vadí mi však krátky kábel, 50 cm je fakt málo. Ohrev rožkov funguje tiež fajn, rožok je zohriatý rovnomerne, ak ho použijete na už vopred zohriaty tŕň. Za praktickú možnosť považujem nezávislé ohrievanie rožkov a párkov. Za tú cenu je to fajn prístroj.

13/07/2021 21:17
Marcel

Nedávno som si kúpil model Gallet Gourmet MAH 502 a zatiaľ som nevyskúšal všetky funkcie, ktoré tento prístroj ponúka. Neskúšal som varenie vajec a kukurice, avšak príprava samotných rožkov na hotdogy je super. Okrem rožkov je možné použiť aj bagety, a tak si každý vyberie to, čo mu viac chutí. Oceňujem samostatný ohrev párkov a rožkov, čiže nemusíte ohrievať naraz a tiež dobrý pomer ceny a kvality. Škoda, že výrobca sem nedal časovač, ale nepovažujem to za výrazné mínus. Za tú cenu je to vydarený výrobok, z ktorého sa zatiaľ tešia najmä deti. Konštrukcia pôsobí krehko, no verím, že čo to vydrží. Hroty na rožky sú trocha hrubšie, preto treba vyberať vhodné pečivo, aby sa rožok neroztrhol. Bez problémov sem ale napichnem aj bežný rožok, no chce to len trocha opatrnosti a cviku. Údržba prístroja je jednoduchá a rozmery sú tak akurát, aby sa zmestil aj na menšiu kuchynskú linku. Rýchlosť zohrievania párkov je super a myslím si, že ide o jeden z najvydarenejších hotdogovačov z tejto cenovej kategórie.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok