Najlepšie krbové kachle 2024 – recenzie, test, porovnanie

Krbové kachle sú jedným z najefektívnejších prostriedkov vykurovania v domácnostiach. Viete ich využiť ako systém centrálneho vykurovania, ale taktiež dokážu s prehľadom plniť úlohu vedľajšieho zdroja tepla.

Ako vybrať krbové kachle?

Poradíme vám, ako si vybrať krbové kachle a odporučíme vám päticu produktov na základe dobrých recenzií.

Najlepšie krbové kachle

Názov Hodnotenie Detail
Kratki Thor   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bella Thalia   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Blist Ambasador Roma E   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Wamsler 0F 804   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Blist Ekonomik Lux   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Krbové kachle – recenzie

Na základe dobrých výsledkov v testovaní a hodnotení pre tento rok sme si pre vás vybrali niekoľko krbových kachlí, ktoré by vás mohli osloviť.

Prečo práve krbové kachle?

Než sa pustíme ku konkrétnym parametrom a otázkam, ktoré si pred kúpou musíte položiť, tak vám opíšeme výhody krbových kachlí a prečo ich kúpu neoľutujete. V bytoch si v pohode vystačíte aj s radiátormi, ale v domoch si systém kúrenia musíte vymyslieť sami a tu na scénu prichádzajú krbové kachle.

Nielenže dokážu produkovať útulné teplo, ale modely s teplovodným výmenníkom dokážu vykúriť viac miestností naraz alebo ohriať vodu v bojleri. Zároveň je nutné myslieť na to, že ak si krbové kachle kúpite, tak sa stanú dominantou miestnosti, a preto by ste si mali dať záležať aj na ich dizajne.

Krbové kachle na drevo

Existujú viaceré modely, vyberať si môžete z rôznych materiálových prevedení (smaltové, oceľové, liatinové). Líšiť sa môžu aj v spôsobe vykurovania. Ich využitie je univerzálne – od rodinných domov až po chaty.

Modely krbových kachlí

Pred kúpou je veľmi dôležité zvážiť účel kachlí. To znamená, že ako intenzívne ich plánujete využívať – občasné prikurovanie alebo sústavné vykurovanie počas celej zimy? Pomôcť vám môže kategorizovanie podľa modelov.

Krbové kachle s plechovým plášťom

Ak chcete vyriešiť vykurovanie chaty/chalupy, ktorú navštevujete len sporadicky, tak vám odporúčame práve tento typ. Tieto kachle sú stavané na nepravidelné kúrenie a ak sú vybavené dvojitým plechovým plášťom, tak sa dokážu veľmi rýchlo zohriať.

Keramické krbové kachle

Keramické kachle sú už viacej súce do domu, pretože dobre kombinujú funkčné vlastnosti spolu s romantickým dizajnom. Sú trvácne, efektívne hrejú a tiež majú nízku spotrebu paliva, takže aj z ekonomického hľadiska sú výhodné. Dokážu dobre zhromažďovať teplo a postupne ho uvoľňovať do miestnosti. Práve preto stačí, ak do nich priložíte dva až trikrát za deň.

Krbové kachle s keramickým plášťom

Liatinové kachle

Liatinové kachle sa dajú označiť ako kombinácia dvoch predošlých modelov z toho hľadiska, že sa dokážu rýchlo zohriať, no zároveň akumulujú sálavé teplo.

Peletové kachle

Peletové kachle síce neoslovia svojím minimalistickým dizajnom každého, no svoj nenápadný vzhľad plne kompenzujú vysokým výkonom a hlavne jednoduchou obsluhou zásobníka s automatickým podávačom na pelety. Kúrenie je teda podobne nenáročné ako na plyne.

Krbové kachle s výmenníkom

V prípade, že chcete využiť krbové kachle na vykurovanie viacerých izieb alebo na napojenie bojlera, tak budete potrebovať tento typ. Cez rúry koluje teplo do radiátorov a vykuruje celú domácnosť. Drahšie modely majú tiež vymeniteľný výmenník, ktorý môžete nahradiť záslepkou.

Krbové kachle s výmenníkom

Výkon a vykurovacia plocha

Ak už viete, aký účel budú kachle spĺňať a kde ich umiestníte, tak najdôležitejším parametrom je výkon, ktorý sa prispôsobuje veľkosti priestoru. Pri kachliach obvykle nájdete približný údaj o vhodnej vykurovanej ploche, avšak je nutné počítať s tým, že v rovnici výpočtu výkonu zohrávajú kľúčovú rolu tepelné straty.

Pre lepšiu predstavu uvádzame orientačné hodnoty tepelných strát v rôznych objektoch:

  • Zateplené novostavby: 20 kW na m3
  • Zachovalé a udržiavané domy:  30 kW na m3
  • Staršie a zle izolované domy: 40 až 50 kW na m3

Určite odporúčame, aby výkon kachlí neprevyšoval tepelnú stratu domácnosti, pretože môže dôjsť k zašpineniu predného skla kachlí alebo usadeniu dymovodov. Ak zase zvolíte slabší výkon, tak sa kachle budú prehrievať a vo výsledku sa zníži ich celková životnosť.

Ťah komína a odvod spalín

S výkonom úzko súvisí aj ťah komína. Ľudia sa často dostávajú do problémov pri výmene kachlí – pri tých starých bol ťah komína bezchybný, no po kúpe nových je odvod spalín zrazu problémový. To je spôsobené práve tým, že každé kachle majú iný výkon a vyžadujú si iný minimálny ťah. Ťah komína sa dá zmerať ťahomerom.

Krbové kachle - dymovod

Okrem ťahu komína je potrebné zistiť aj jeho priemer a rozmery dymovodu, aby ste ho mohli pohodlne zapojiť. Vyústenie z kachlí môže byť vrchné aj bočné a ak je to potrebné, tak klasický komín je možné nahradiť fasádnym. Pri kontrole komína sa treba zamerať na to, či je dobre vyšpárovaný, ako dobre tesní a či v ňom nie sú žiadne prekážky.

Prívod vzduchu

Aby v kachliach dobre horelo, tak musí byť do nich zabezpečený prívod vzduchu. Obvykle je toto vyriešené "prirodzenou" cestou, keď do kachlí ide vzduch cez netesnosti, no ak máte dobre izolovanú miestnosť, tak by mohla nastať situácia, že kachle nebudú mať dostatok vzduchu. V takýchto prípadoch je nutné riešiť externý prívod vzduchu.

Ak sú kachle určené na externý prívod vzduchu, tak sa do krbovej vložky/pod pec napojí hadica dlhá maximálne 5 metrov. Toto opatrenie je nevyhnutné pri výkone 7 kW a vyššie.

Čím kúriť a typy spaľovania

Krbové kachle sú určené hlavne na tuhé palivá, takže drevo, brikety z dreva alebo uhlia, ekobrikety, pelety (odpad z drevovýroby) a ako doplnkový zdroj tepla je využiteľný biolieh. Od výkonu a typu spaľovania závisí aj rýchlosť horenia paliva.

Poznáme 3 typy spaľovania:

  • Primárne: Vzduch sa do kachlí privádza zospodu cez popolník pričom sa reguluje otvorom. Väčšinou sa používa na zakladanie ohňa alebo vtedy, ak chcete, aby sa palivo lepšie "rozhorelo".
  • Sekundárne: Tu ide o spaľovanie splodín, vznikajúcich horením paliva, práve za pomoci primárneho vzduchu. Slúži na oplachovanie skla a ovplyvňuje vznik emisií, účinnosť a efektívnosť kachlí.
  • Terciárne: Terciárne spaľovanie zvyšuje celkovú dobu horenia a taktiež aj celkovú efektivitu. Týmto spaľovaním sa splynuje zvyšok plynov a emisných častíc.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Krbové kachle sa dajú využiť ako systém centrálneho vykurovania, ale môžete ich použiť aj ako vedľajší zdroj tepla. O parametroch už viete všetko, napriek tomu máte ohľadom výberu krbových kachlí množstvo otázok. Aby sme vám s výberom pomohli čo najviac, pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie z nich:

Krbové kachle s výmenníkom alebo bez? Ktoré sú pre mňa lepšie?

Táto otázka súvisí s tým, čo od krbových kachlí očakávate. Ak chcete miestnosť iba vyhrievať, postačia vám krbové kachle bez výmenníka. Kachle s výmenníkom môžete použiť ako doplnkové kúrenie. Vo výmenníku tepla sa ohrieva voda, ktorá sa pomocou čerpadla dostáva do kúrenia. Časť tepla krbových kachlí sa tak používa na priame vykurovanie miestnosti a zvyšok na kúrenie v dome alebo na ohrev vody.

Je potrebné vybudovať externý prívod vzduchu?

Je to potrebné len vtedy, ak nie je možné zaistiť ohnisku potrebné množstvo vzduchu z vykurovaných miestností. Externý prívod vzduchu je potrubie, privádzajúce vonkajší vzduch do krbovej vložky s výmenníkom, a to buď z pivnice, zo strechy, alebo z povaly.

Čo všetko budem ku krbovým kachliam potrebovať?

Okrem krbového potrubia, dymovodov a rúr, komínového systému, paliva a izolačných dosiek budete potrebovať krbové náradie a vysávač na popol.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 16.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 08:24
Erik

Bella Thalia NERA antracit majú dobrú výhrevnosť, kúpili sme ich minulý rok, avšak chýbala komínová klapka, tak to sme museli po kúpe doriešiť. Hoci sú kachle malé, nech vás to nepomýli, pretože vykúria perfektne. Drevo horí pomerne rýchlo. Za tie peniaze to bola dobrá kúpa.

31/05/2022 23:21
Maroš

Bella Thalia NERA antracit má dobrú výhrevnosť, ale v dodávke mi chýbala komínová klapka. Hoci sú krbové kachle menšie, vykúria perfektne. Keďže sa nedajú uzatvoriť aj pri komínovom vývode, drevo zhorí o niečo rýchlejšie. Tovar však splnil naše očakávania, za tú sumu odporúčam.

14/11/2021 19:30
René

Bella Thalia NERA antracit rýchlo vyhreje miestnosť, ale chýba mi tu regulácia vzduchu a klapka do komína. Výhrevnosť je veľmi dobrá, no celkové spracovanie by mohlo byť lepšie. Ešte šťastie, že som to kupoval vo výpredaji.

23/07/2021 15:16
Milena

Minulý rok sme si kúpili krbové kachle Thorma Borgholm a sme s nimi spokojní. Kachle vyzerajú krásne a spĺňajú svoj účel, lebo z nich sála super teplo. Teraz, samozrejme, oddychujú, no už sa teším na zimu, kedy ich opäť uvedieme do prevádzky. Kachle v domácnosti vytvárajú príjemnú a jedinečnú atmosféru. Hoci sú drahšie, sú výkonné a myslím si, že cena je adekvátna. Inštalácia bola veľmi jednoduchá a zvládol ju bez problémov aj laik. Kachle patria k jednej z najlacnejších variant ďalšej možnosti vykurovania, preto sa hodia ako do domu, tak aj na chalupu. Kachle sa ľahko udržujú a spolu s manželom uvažujeme, že rovnaké kúpime aj naše dcére, aby si ich mohla vychutnávať so svojou rodinkou. :-) Odporúčame každému, kto hľadá takýto výrobok, práve týmto nič nepokazí, no naopak - získa.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok