Najlepšie pásové brúsky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Hľadáte ručné pásové brúsky, ale ste stratení v širokej trhovej ponuke? V tom prípade je nasledovný článok dizajnovaný priamo pre vás.

Ako vybrať pásovú brúsku?

V pomyselnom prvom bloku sa zameriame na vybranú päticu obľúbených modelov, v skratke si ich predstavíme a zhrnieme ich výhody nevýhody. Následne sa presunieme k niekoľkým užitočným bodom, ktoré pri kúpe ručných pásových brúsok zohrávajú dôležitú rolu.

Najlepšie pásové brúsky

Názov Hodnotenie Detail
Makita 9910   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Extol Premium 1010 W   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Pásové brúsky MALL.sk   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Hecht 1781 El   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Fieldmann FDBP 200901-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Makita 9403J   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Pásové brúsky – recenzie

Na základe odborných testov, uživateľských recenzií, predaja a obľúbenosti u zákazníkov sme si pre vás vybrali päť modelov, ktoré podrobíme krátkej recenzii. Tá by vám mala pomôcť vo výbere a tiež vám uľahčí porovnávanie jednotlivých druhov.

Ako vyberať ručné pásové brúsky?

Aj keď sa na trhu nachádzajú brúsky (napr. kotúčové), ktoré brúsia hladšie, tak i napriek tomu sa ručné pásové brúsky tešia veľkej obľube a sú veľmi šikovným pomocníkom pri širokom spektre remeselných činností. Prečo? Pretože vďaka širokému brúsnemu pásu a jeho rýchlosti pohybu umožňujú efektívne opracovanie veľkých plôch. Čím sa riadiť pri výbere a aké parametre sledovať si práve vysvetlíme.

Ako vybrať pásovú brúsku

Príkon a nastavovanie rýchlosti

Asi najdôležitejším údajom je príkon motora. Ten si musíte vyberať podľa toho, či brúsenie máte ako hobby alebo brúsku potrebujete na profesionálnejšie účely. V prvom prípade si pokojne vystačíte s príkonom 600-700 W. V prípade profesionálnejšieho využívania je potrebný až dvojnásobný príkon – ideálne 1 200 W.

Ďalej je dôležité, aby ste si skontrolovali možnosť regulovania rýchlosti, resp. otáčok a či ho vôbec vybraný model ponúka. Otáčky sa obvykle regulujú elektronicky v určitom rozsahu daného typu. Brúsky tak viete nastaviť na nižšiu rýchlosť a používať ich aj na iné materiály ako len na drevo. Nižšia rýchlosť vám umožní lepšie narábanie a brúsenie citlivých partií náchylných na poškodenie.

najlepšie pásové brúsky na trhu

Parametre brúsneho pásu a váha brúsky

Šírka brúsného pásu sa najčastejšie pohybuje v intervale 60 až 100 milimetrov, ale nájdete tiež širšie pásy. Ďalej sledujeme jeho obvod, ktorý sa pohybuje približne od 400 do 620 milimetrov.

Podľa obrusovaného materiálu si taktiež vyberáte zrnitosť pásu. Tie najhrubšie majú označenie P20, tie najjemnejšie zase P400. Pre bežné "kutilské" práce je dostatočná šírka 75 milimetrov a váha približne 2 až 2,5 kg.

pásová brúska na parkety s odsávaním

Odsávanie prachu

Pri brúsení vzniká, pochopiteľne, množstvo prachu a pilín, a preto je dobré, keď je tento odpad odsávaný. Tu máme dva varianty – k brúske môžeme pripojiť vrecko, kde sa piliny budú zhromažďovať alebo existujú také modely, kde sa dá pripojiť klasický vysávač. Brúsenie je hygienickejšie a prehľadnejšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pásová brúska je výborným pomocníkom pre hobby majstrov, ale aj pre profesionálov, ktorí pravidelne potrebujú rýchlo obrúsiť veľké plochy s vysokým úberovým výkonom. Prezradili sme vám, ako si brúsku vybrať, na záver vám poskytneme ešte doplňujúce informácie súvisiace s častými otázkami záujemcov o tento typ náradia.

Na čo všetko môžem pásovú brúsku použiť?

Pásová brúska je vhodným pomocníkom najmä pri hrubších prácach súvisiacich s obrábaním dreva, plastu, ale aj kovu. Použiť ju môžete na odstraňovanie farby a laku, brúsenie dverí, trámov či strešných lát, ale napr. aj na zarovnávanie vyvýšených drevených spojov.

Ako brúsku správne používať?

Brúsené časti by ste mali opracovať vždy v niekoľkých fázach – najprv začnite od hrubšej zrnitosti a postupne používajte stále jemnejší brúsny nástroj. Ak chcete používať brúsku na brúsenie dreva, je rozhodujúci smer brúsenia. Brúsku treba viesť v smere kresby dreva, nikdy nebrúste naprieč vláknom. Nezabudnite pri práci používať ochranné okuliare a masku proti prachu.

Akú značku pásovej brúsky vybrať?

Výrobca/značka do veľkej miery ovplyvňuje kvalitu náradia. Ak si vyberiete overenú značku, môžete sa spoľahnúť na dostupnosť náhradných dielov i ľahko dostupný servis. Medzi najznámejšie značky z tohto segmentu patria Makita a Bosch, obľúbené sú však aj Einhell, Metabo, Black & Decker, Hecht, Extol, Güde, DeWalt alebo Narex.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 03.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 03.11.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár