Najlepšie hobľovačky s prieťahom 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Hobľovačka patrí medzi druhy náradia, ktoré sa môžu príležitostne zísť každému majstrovi. Určené sú na spracovanie dreva, preto si nájdu uplatnenie predovšetkým u remeselníkov, v stolárskych dielňach, ale aj u domácich majstrov, ktorí občasne pracujú s drevom.

Hobľovačka pre domácich majstrov

Výber hobľovačky však takisto podlieha určitým kritériám a nie vždy je úplne jednoduché sa zorientovať v ponuke. Hobľovačka s prieťahom je však rozhodne náradie, ktoré vám uľahčí prácu a ušetrí množstvo času.

Najlepšie hobľovačky s prieťahom

Názov Hodnotenie Detail
DeWalt DW733   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Güde GADH 200   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Makita 2012NBX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Güde GADH 330   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Metabo DH330   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Ako vybrať kvalitnú hobľovačku

Či ste stolár, tesár, s drevom pracujete na stavbe alebo len príležitostne, určite hľadáte hobľovacie zariadenie, ktoré splní vaše požiadavky. Pre profesionálov sú tu zvyčajne stacionárne hobľovačky s prieťahom, ktoré sú ťažké a stoje mnohokrát aj tisícky eur. Pre domáce použitie vám však stačia poloprofesionálne, alebo tzv. hobby náradie, ktoré pre vás bude praktické a zároveň skladné.

Druhy hobľovačiek s prieťahom

Hobľovačky tohto typu sa delia na stolové, tzv. prenosné hobľovačky a stacionárne hobľovačky. Funkčnosťou sa v podstate nijako nelíšia. Rozdiel je práve v tom, že stolové hobľovačky môžete prenášať. Vážia zvyčajne do 50 kg a sú mobilné. Uplatnenie nájdu hlavne u domácich majstrov do garáže či dielne.

Stacionárne sú určené predovšetkým do výroby k stolárom či do priemyselných dielní, kde sa nepretržite pracuje s drevom a je potrebný veľký výkon a práca so širokým záberom. Ide o profesionálne zariadenia, ktoré majú svoje stabilné miesto. Pre bežných majstrov sú však zbytočným nadštandardom.

Príkon elektromotora

Ide o parameter, ktorý určuje výkon samotnej hobľovačky. Čím výkonnejší agregát, tým by práca mala ísť lepšie. Nie je o však vždy tak, no vo väčšine prípadov je práca s vyšším príkon plynulejšia a rýchlejšia.

Hobľovačka s prepúšťaním

Existujú hobby hobľovačky s prieťahom, ktorých výkon sa pohybuje na úrovni 1 200 W. Pre hobľovanie menších dosiek či lát to je postačujúce, no za porovnateľnú cenu zoženiete aj hobľovačky s príkonom okolo 1 500 – 1 600 W. Tie sú pre domáce použite ideálne. Nad 2 000 W môžeme hovoriť o poloprofesionálnych hobľovačkách, ktoré už zvládnu aj väčšiu záťaž.

Otáčky a šírka záberu

Často sa stretnete s prípadom, kedy oba elektromotory s príkonom 1 600 W majú rozdielnu šírku záberu. Môže to byť aj tým, že pracujú s rôznymi otáčkami. Tie sú zvyčajne na úrovni 6 000 až 9 000 otáčok za minútu. Ani to však nemusí mať vplyv na maximálnu šírku záberu.

Šírka záberu sa pohybuje od 150 až do 260 milimetrov. Vyšší výkon rozhodne umožňuje pracovať s väčšou šírkou záberu, no závisí takisto od otáčok motora za minútu. Výkonnému motoru stačí pracovať aj pri nižších otáčkach a výsledok práce je rovnako kvalitný ako pri vyšších otáčkach.

Odber materiálu a výška hobľovania

Hovoríme o odbere drevených triesok. Ten je pri tomto druhu náradia takmer totožným a líši sa predovšetkým citlivosťou nastavenia. Pohybuje sa od 0 – 3 mm. Niektoré hobľovačky majú presnosť nastavovania citlivejšiu iné majú o niečo väčšiu odchýlku. Hobľovanie prebieha na vrchnom stole. Prieťah na dolnom stole.

Hobľovačka

Rozmedzie sa pohybuje zvyčajne od 5 do 120 milimetrov. Výkonnejšie hobľovačky zvládnu prieťah aj okolo 150 až 160 mm.

Odsávanie pilín a hmotnosť

Pri práci by vám určite prekážalo, ak by vám piliny lietali všade naokolo. Pre komfort, ale aj bezpečie pri práci disponujú hobľovačky odsávacím hrdlom. Pri každom zariadení je potrebné sa informovať, či je vybavené a dodávané aj s odsávacím zariadením. V popise totiž často tieto informácie nie sú obsiahnuté. Každopádne hobľovačky sú vybavené odsávacím hrdlom prípadne je potrebné dokúpiť externé odsávanie.

Hmotnosť určuje predovšetkým konštrukcia a takisto elektromotor a jeho výkon. Nájdete hobby hobľovačky, ktoré vážia 20 až 25 kg. Potom sú to však hobľovačky, ktoré vážia aj viac ako 50 či 70 kilogramov. V takom prípade by mali byť samozrejmosťou transportné kolieska alebo úchyty pre lepšiu manipuláciu.

Na záver len spomenieme hlučnosť. Zvyčajne sa pohybuje od 80 do 110 dB, avšak s tým, že hobľovačka bude počas práce potichu, zrejme neráta nikto.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre hobľovačku s prieťahom? Jej kúpe by mal predchádzať prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Pozreli sme sa na časté otázky ohľadom hobľovačiek s prieťahom a ponúkame vám na ne odpovede.

Ako funguje hobľovačka?

Hobľovačka s prieťahom funguje na jednoduchom princípe. Základom hobľovačky je obrábací valec, ktorý býva vybavený dvoma nožmi. Valec odrezáva zo spracovávaného dreva určitú vrstvu, ktorej hrúbka sa dá nastaviť podľa potreby.

Aké typy hobľovacích nožov sa v hobľovačke nachádzajú?

Hobľovacie nože sa delia na nože na tvrdé drevo, nože na stredne tvrdé drevo a nože na mäkké drevo. Hobľovacie nože na tvrdé drevo sú vyrobené z materiálu s vyšším obsahom volfrámu (6 – 18 %). Hobľovacie nože na stredne tvrdé drevo disponujú menším podielom volfrámu, sú vhodnejšie na prácu s menej odolným materiálom. Hobľovacie nože na mäkké drevo z nástrojovej ocele bez prídavkov volfrámu sú určené na opracovanie mäkkého dreva.

Ktoré značky hobľovačiek s prieťahom sú najobľúbenejšie?

Pri výbere hobľovačky dajte prednosť známym a osvedčeným značkám. K najobľúbenejším sa radia značky Scheppach, Proma, Makita a Güde.

Vaše hodnotenie:
(87%)
Dátum publikovania: 25.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 11:24
Maroš

ASIST AE4H160CDN je pre hobby použitie fajn, ale má dosť nedostatkov. Napríklad verzia manuálu nesedí s verziou výrobku, horné platne nie sú v rovine a vertikálny zdvih nefunguje. Neviem, možno je to len chyba tohto kusu. Páči sa mi nízka hmotnosť aj ľahká manipulácia.

27/11/2021 20:10
Jaro

ASIST AE4H160CDN má silnejší motor oproti konkurencii, cena je prijateľná a páči sa mi, že tu nie sú žiadne plastové prevody. Na domáce použitie je táto mašinka úplne postačujúca.

27/11/2021 20:10
Jaro

ASIST AE4H160CDN má silnejší motor oproti konkurencii, cena je prijateľná a páči sa mi, že tu nie sú žiadne plastové prevody. Na domáce použitie je táto mašinka úplne postačujúca.

27/07/2021 20:11
Dušky

Kúpil som si lacnú hobľovačku Asist AE4H200DN, ktorá má záber až 33 cm, čo je v tejto cenovej kategórii tak akurát. Funkcie sú dostatočné pre bežné domáce použitie a výkon je tiež fajn. Konštrukčne stroj zodpovedá cene. Škoda, že prívodový kábel nie je vedený madlom do boku, aby nezavadzal pri práci. Odporúčam pre domácich majstrov, ktorí hľadajú prístroj na občasné domáce použitie.

17/01/2021 12:43
Laco

Bohužiaľ je tu len všeobecný prehľad. Linky na niektoré produkty už nefungujú a sú len na 2 vybrané e-shopy. Takže "testovanie" v tomto prípade vlastne neexistuje. Škoda. Ja som sa rozhodol pre hoblovačku PROMA HP200, 3 ročná záruka (Hornbach).

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok