Najlepšie autosedačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber autosedačky je vec, ktorú by ste nemali podceniť. Ide o bezpečnosť vášho dieťaťa a v tomto smere je potrebné dôkladne zvážiť, akým smerom sa pri výbere uberať. Najdôležitejšími kritériami je bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Pri výbere musíte zohľadniť vek a váhu dieťaťa. Vždy je dobré zohľadniť všetky faktory a tak sa vrhnúť do výberu. Samozrejme, berte do úvahy aj typ vášho auta a doporučený typ autosedačky výrobcom auta.

Detská autosedačka do auta

Aby sme vám s výberom pomohli, prinášame vám nestranný rebríček top modelov detských autosedačiek. Zozbierali sme svetové aj domáce testy, recenzie a hodnotenia. Všetky informácie sme spojili a výsledok máte teraz k dispozícii. Veríme, že vám týmto ušetríme kopec času a pomôžeme vybrať kvalitnú detskú autosedačku.

Najlepšie autosedačky 0 – 13

Názov Hodnotenie Detail
Cybex Aton 5   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Britax Römer Baby-Safe   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Joie Gemm Shale   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Cybex Cloud G i-Size   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Maxi-Cosi Pebble 360   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie autosedačky 9 – 36

Názov Hodnotenie Detail
Britax Römer Advansafix M   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Kinderkraft Comfort Up   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Petite & Mars Prime II   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Pallas G i-Size Plus   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Caretero Vivo Fresh   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie autosedačky proti smeru jazdy

Názov Hodnotenie Detail
Britax Römer Dualfix 5Z   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lionelo Bastiaan   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Cybex Cloud T i-Size   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Joie Spin 360°   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Kinderkraft MyWay Isofix   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Ako vybrať autosedačku

Pri výbere autosedačiek je dôležitých niekoľko parametrov, na ktoré by ste si mali posvietiť. Majitelia áut, ktorí sú zaroveň rodičmi, by sa pri narodení dieťaťa mali po správnej autosedačke poobzerať. Autosedačku potom treba podľa výšky a váhy dieťaťa po istom čase meniť. K hlavným parametrom výberu teda patrí veková a váhová kategória dieťaťa, polohovanie autosedačky či nastaviteľnosť pásov. 

Výška a hmotnosť dieťaťa

Autosedačky sa delia do niekoľkých hmotnostných skupín, ktoré sú približne odstupňované podľa veku dieťaťa. Autosedačku je vhodné vyberať podľa veku, hmotnosti a výšky dieťaťa. Prvou kategóriou sú tzv. vajíčka pre dojčatá. Inštalujú sa v aute najčastejšie v protismere jazdy. Druhá skupina zahŕňa deti do 18 kg a veku 3 rokov. Ďalšia skupina je určená pre deti do 36 kg a veku od 3 rokov vyššie. V tomto prípade musíte brať do úvahy aj výšku dieťaťa, aby hlava neprevyšovala opierku.

Dieťa v detskej autosedačke

Pre deti, ktoré sa už blížia k veku 12 rokov, prípadne sú vyššej či silnejšej postavy, sú určené podsedáky. Niektoré autosedačky môžu spĺňať požiadavky pre viac kategórií. Autosedačky buď disponujú vlastnými popruhy (nižšie kategórie), alebo ich nemajú a využívajú štandardné bezpečnostné pásy vozidla.

Typy autosedačiek

Vybrať si môžete z autosedačiek umiestnených v protismere jazdy či z tých, ktoré sú umiestnené v smere jazdy. Podľa hmotnosti dieťaťa sa v rámci Európskej bezpečnostnej normy (ECE R44/04) autosedačky delia do 5 kategórií.

Autosedačky umiestnené v protismere jazdy

Ide o autosedačky určené pre bábätká do 10 kg, alebo kým dieťa hlavou neprerastie opierku autosedačky. V aute musia byť umiestnené v protismere jazdy. Keďže dieťa v aute väčšinu času prespí, je takéto otočenie výhodou, aby ho nerušilo nič z okolia. Navyše sa takéto autosedačky veľmi ľahko prenášajú bez toho, aby sa dieťa zobudilo.

Vajíčko ako autosedačka

Poloha v protismere jazdy je bezpečnejšia a viac chráni hlavu, krk aj chrbticu bábätka. Za autosedačku vyššej kategórie sa ju odporúča vymeniť až vtedy, keď dieťa dokáže bez opory sedieť minimálne pol hodiny.

Vanička ako autosedačka

Na prevážanie dieťaťa v aute môžete použiť aj cestovnú hlbokú vaničku, ktorá sa upevňuje dvomi bezpečnostnými pásmi na zadné sedadlá auta. Dieťa v tomto prípade cestuje v polohe bokom a ležmo, pripútané je trojbodovými bezpečnostnými popruhmi. Prenosná hlboká vanička zaberá v závislosti od uloženia bezpečnostných pásov v aute dve až tri miesta. Vhodné sú predovšetkým pre novorodencov a deti do jedného roka.

Autosedačky umiestnené v smere jazdy

Ide o autosedačky vyššej kategórie, ktoré sú určené pre deti od 9 kg vyššie. Neobsahujú rukoväť na prenášanie, keďže sú určené na to, aby boli umiestnené v aute nepretržite. Niektoré majú integrované bezpečnostné pásy, tie pre staršie deti sa pripútavajú bezpečnostnými pásmi auta.

Kombinované autosedačky

Takéto autosedačky môžete používať v oboch smeroch jazdy. Dieťa najprv sedí v protismere (do 13 kg), následne možno sedačku otočť do smeru jazdy (do 18 kg). Kombinované sedačky bývajú ťažšie a chýba im rukoväť na prenášanie. Ak nad takouto sedačkou uvažujete, najprv si ju vyskúšajte v aute, či vám bude v oboch pozíciách vyhovovať.

Kategória 0 a 0+ (Autosedačky 0 – 10 – 13 kg)

Kategória 0 je určená pre deti vo veku do jedného roka a do hmotnosti 10 kg. Kategória 0+ je určená do 13 kg. Do tejto kategórie sa radia vajíčka pre dojčatá, ktoré ešte nedokážu sedieť.

Autosedačka pre najmenšie deti

Pripevňujú sa iba v protismere jazdy bezpečnostnými pásmi v aute. V prípade deaktivovaného airbagu spolujazdca je možné vajíčko v kategóri 0+ umiestniť aj na predné sedadlo.

Kategória 0/0+/1 (Autosedačky 0 v 18 kg)

Univerzálna kategória 0/1 je určená pre deti vo veku od 0 do 4 rokov s maximálnou hmotnosťou 18 kg. Do 13 kg ju môžete použiť v protismere jazdy, potom ju treba otočiť v smere jazdy. K sedadlu auta je autosedačká pripevnená buď klasickým bezpečnostným pásom, alebo priečnym pásom a dieťa je k autosedačke pripútané integrovanými bezpečnostnými pásmi.

Kategória 1 (Autosedačky 9 – 18 kg)

V autosedačkách kategórie 1, ktoré sú určené deťom vo veku od 9 mesiacov do 4 rokov s hmotnosťou medzi 9 až 18 kg, sedí dieťa v smere jazdy, v prípade, že je ešte malé, je pri nich možnosť umiestnenia v protismere. V sedačke je pripútané integrovaným päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorého výška sa často dá prispôsobiť rastu detského pasažiera, autosedačka je k sedadlu auta pripevnené bezpečnostným pásom auta, prípadne systémom ISOFIX. Autosedačky z tejto kategórie musia byť vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku.

Vhodné je vybrať si model s polohovaním chrbta. Keďže malé deti často spia, oceníte, že sa autosedačka bude dať nakloniť.

Kategória 1/2 (Autosedačky 9 – 25 kg)

Táto kategória je určená pre deti od približne 1 do 6 rokov s hmotnosťou 9 až 25 kg. Ide o autosedačky zložené z dvoch častí (zadnej opierky a podsedáka) umiestnené v smere jazdy na zadnom sedadle auta.

Autosedačky pre väčšie deti

Autosedačky z tejto kategórie mávajú nastaviteľnú opierku hlavy a chrbta, ako aj opierkou na ruky. Disponujú svojimi bezpečnostnými pásmi (pre malé deti), keď dieťa vyrastie, pásy môžete odstrániť a pripútavať dieťa bezpečnostným pásom vo vozidle.

Kategória 2/3 (Autosedačky 15 – 36 kg)

Sedačky z tejto kategórie sú variabilné. Zväčša sú široké, vysoké a nastaviteľné – prispôsobujú sa dieťaťu počas jeho rastového vývoja. Nastavovať sa dá tiež chrbtová opierka a uhol na vedenie bezpečnostného pásu auta. Najčastejšie sa dieťa v sedačke pripútava bezpečnostnými pásmi auta.

Kategória 3 (Podsedák do auta)

Podsedáky, ktoré sú určené pre deti vo veku približne 5 až 12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg, sa montujú na zadné sedadlo auto v smere jazdy. Dieťa je pripútané bezpečnostnými pásmi v aute. Na sedadlo auta musí byť podsedák pripevnený tak, aby sa pri na náraze neuvoľnil. V tejto kategórii je dôležité výškové nastavenie, pretože pás sa nikdy nesmie nachádzať v blízkosti krku. Pri výbere uprednostnite tvrdé plastové podsedáky, ktoré sú bezpečnejšie.

Polohovanie autosedačky

Pri výbere autosedačky pre novorodenca a veku do 18 mesiacov sa určite zamerajte aj na polohovateľnosť autosedačky, aby ste mali možnosť nakloniť autosedačku viac naležato, aby dieťaťu v spánku nepadala hlavička na bok.

Nastaviteľnosť pásov

Pásy musia mať možnosť nastavenia, výškovo a centrálne sa dať utiahnuť. Podľa modelu môže mať autosedačka systém 3-bodového alebo 5-bodového upnutia pásu.

Detská autosedačka

ISOFIX

Je to systém univerzálnych úchytov vo vozidle a na vybraných autosedačkách pre jednoduchú, rýchlu a bezpečnú inštaláciu autosedačky do auta. Daný systém nevyžaduje pripevnenie autosedačky pomocou bezpečnostných pásov auta, zabezpečuje sa totiž pomocou 3 upevňovacích miest v zadnej časti autosedačky, ktoré sa zacvaknú do isofixového zariadenia nainštalovaného v aute. Vytvoria pevné spojenie medzi sedačkou a autom. Informácie o systéme ISOFIX nájdete v návode vozidla.

Bezpečnosť

Pri kúpe sedačky je určite prvoradá bezpečnosť, ktorú preverujú dynamické testy. Treba si pozorne prečítať štítok, na ktorom nájdete potrebné informácie. Podľa Predpisu EHK OSN č. 44 musí byť každé zádržné zariadenie pre deti, ktoré sa používa vo vozidle v premávke na pozemných komunikáciách, homologizované a označené homologizačnou značkou. Výrobný štítok musí obsahovať názov výrobcu, hmotnostnú kategóriu, krajinu pôvodu, číslo úradného povolenia a to, či spĺňa európsku bezpečnostnú normu.

Ďalšie dôležité informácie

Pri kúpe si overte celkovú náročnosť manipulácie so sedačkou. Prečítajte su inštrukcie výrobcu k inštalácii, aby ste ju do auta umiestnili poriadne. Zaujímajte sa aj o cenu autosedačky, ktorá závisí od hmotnostnej kategórie, prídavných prvkov, kvality materiálov i značky. Príliš lacné sedačky zvyčajne nemajú opierky, vystužené vankúšiky a centrálnu reguláciu pásu.

Autosedačka pre deti

Poťah autosedačky je tiež dôležitým faktorom. Lepší je bavlnený poťah, keďže umelé materiály nesajú pot a dieťa sa v nich aj viac potí. Väčšinou sa poťahy dajú zvliecť a vyprať. Plusom je vymeniteľný letný poťah vo výbave.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bezpečnosť dieťaťa je za každých okolností na prvom mieste. Týka sa to aj výberu autosedačky. Parametre výberu a základné typy autosedačiek poznáte, otázok však máte stále dosť. To je dobre, kto sa veľa pýta, dozvie sa všetko, čo potrebuje. Na najčastejšie otázky sme sa rozhodli odpovedať. Pokiaľ chcete vedieť ešte niečo, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Aký typ inštalácie je najvhodnejší?

Autosedačky pre najmenších sa dajú pripnúť buď pomocou bezpečnostných pásov, alebo za pomoci ISOFIX uchytenia. Obe metódy sú vhodné a funkčné, avšak iba v prípade, že autosedačku nainštalujete správne. Vždy sa riaďte priloženým návodom.

Kedy treba prejsť z jednej kategórie sedačky na vyššiu?

Každá sedačka by mala byť navrhnutá tak, aby dieťaťu zabezpečila komfort a bezpečnosť. Na vyššiu kategóriu prejdite vtedy, keď uši dieťaťa presahujú horný koniec sedačky.

Je umiestnenie sedačky chrbtom k smeru jazdy bezpečnejšie?

Čo sa týka dojčat a batoliat, určite áno. Autosedačka otočená chrbtom k smeru jazdy znižuje náraz na ohrozené oblasti hlavy a krku. Detskú hlavičku chráni.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Kedy prejsť z vajíčka na autosedačku? Správne sedenie vo vajíčku, upevnenie autosedačky v aute

Kedy prejsť z vajíčka na autosedačku? Správne sedenie vo vajíčku, upevnenie autosedačky v aute

Jednou z najčastejších otázok v súvislosti s výberom správnej autosedačky, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť je, kedy je čas na výmenu autosedačky pre dieťa a ako často je vlastne potrebné výmenu autosedačky realizovať. Dieťa sa vyvíja a rastie už od okamihu, kedy si ho priveziete z pôrodnice... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 20.01.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/08/2022 08:37
Marcela

Kúpili sme Petite&Mars Prime II Isofix 2018 Grey. Má príjemnú mäkkú látku, nastaviteľný sklon a dobrú cenu. Synovi sa v nej veľmi pohodlne sedí a vydrží aj dlhšie cesty. Po nasadení do auta sa nekýva zo strany na stanu, ale je pekne zafixovaná na svojom mieste. Autosedačka pôsobí už na prvý dojem kvalitne, bezpečne a masívne. Inštalácia do auta je jednoduchá. Má isofix, takže odporúčam. Hlavne, že dieťa je spokojné a v bezpečí.

21/06/2022 21:26
zuzka

super obchod! všetko tam vždy kúpim, teraz budeme mať ďalší prírastok tak zas tam niečo nakúpim

19/06/2022 22:41
vitkovak

o kúpe autosedačky som si nechala poradiť, išlo mi len o bezpečie

18/06/2022 22:15
kbenik

sedačku vyberáme teraz aj my,

17/06/2022 22:18
maria

childhood je super, veľa modelov, je z čoho vybrať

15/06/2022 20:52
byrikk

aj ja som nakoniec tam kúpila, tú ktorú som chcela bola tam za dobrú cenu

12/06/2022 21:48
andrea

aj ja som kupovala na childhood, nielen kočík a autosedačku ale aj rôzne doplnky, a oblečenie

11/06/2022 19:34
janka

childhood, je super, kupujem tam aj oblečenie pre bábo aj nejaké doplnky

09/06/2022 21:47
Anna jamborová

Dobrý deň, z childhood ste niekto objednávali?

04/12/2021 11:29
Rita

Autosedačka Britax Römer Advansafix IV R Air je super. Páči sa nám, že je polohovateľná, upevnenie je možné cez isofix aj cez pásy. Chvíľku sme hľadali skryté tlačidlá na povolenie pásu. Dieťatko sa v sedačke cíti príjemne.

04/12/2021 09:45
Izabela

Kvalitná autosedačka za super cenu je Cybex Aton 5 Gold. Vajíčko je ľahké, vnútro mäkké a dizajn pekný. Páči sa mi, že opierka hlavy je výškovo nastaviteľná a nechýba tu ani strieška s UV ochranou a ochrana proti bočnému nárazu. Viac by sa mi páčilo, keby je strieška rovnakej farby ako vnútro vajíčka, ale to je len taký malý detail.

04/10/2021 07:34
Zdenka S.

Drobcovi sme kúpili autosedačku Zopa. Spĺňa všetky normy, je robustná a za dobrú cenu. Má aj mínus, bez spodného dielu sa autosedačka horšie vyberá, ale myslím si, že to majú asi všetky sedačky spoločné, inak spokojnosť.

09/08/2021 07:26
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, vzhľadom na to, že autosedačku lionelo možno použiť aj ako podsedák, oplatí sa o niečo viac. Parametre sú porovnateľné, avšak model značky Lionelo ponúka širšie možnosti využitia.

30/07/2021 14:36
Mária Harakalova

Zdravim.rada by som sa opýtala, ktorá sedačka je podľa vás lepšia. Nania r way sp luxe alebo Lionelo Lars plus. Obe sú od 15-36kg. Ďakujem

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok