Najlepšie autosedačky 2019 - Veľký test a porovnanie

Výber autosedačky je vec, ktorú by ste nemali podceniť. Ide o bezpečnosť vášho dieťaťa a v tomto smere je potrebné dôkladne zvážiť, akým smerom sa pri výbere uberať. Najdôležitejšími kritériami je bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Pri výbere musíte zohľadniť vek a váhu dieťaťa. Vždy je dobré zohľadniť všetky faktory a tak sa vrhnúť do výberu. Samozrejme, berte do úvahy aj typ vášho auta a doporučený typ autosedačky výrobcom auta.

Detská autosedačka do auta

Aby sme vám s výberom pomohli, prinášame vám nestranný rebríček top modelov detských autosedačiek. Zozbierali sme svetové aj domáce testy, recenzie a hodnotenia. Všetky informácie sme spojili a výsledok máte teraz k dispozícii. Veríme, že vám týmto ušetríme kopec času a pomôžeme vybrať kvalitnú detskú autosedačku.

Najlepšie autosedačky 0 - 13

Najlepšie autosedačky 9 - 36

Najlepšie autosedačky proti smeru jazdy

Ako vybrať autosedačku

Pri výbere autosedačiek je dôležitých niekoľko parametrov, na ktoré by ste si mali posvietiť. Majitelia áut, ktorí sú zaroveň rodičmi, by sa pri narodení dieťaťa mali po správnej autosedačke poobzerať. Autosedačku potom treba podľa výšky a váhy dieťaťa po istom čase meniť. K hlavným parametrom výberu teda patrí veková a váhová kategória dieťaťa, polohovanie autosedačky či nastaviteľnosť pásov. 

Výška a hmotnosť dieťaťa

Autosedačky sa delia do niekoľkých hmotnostných skupín, ktoré sú približne odstupňované podľa veku dieťaťa. Autosedačku je vhodné vyberať podľa veku, hmotnosti a výšky dieťaťa. Prvou kategóriou sú tzv. vajíčka pre dojčatá. Inštalujú sa v aute najčastejšie v protismere jazdy. Druhá skupina zahŕňa deti do 18 kg a veku 3 rokov. Ďalšia skupina jje určená pre deti do 36 kg a veku od 3 rokov vyššie. V tomto prípade musíte brať do úvahy aj výšku dieťaťa, aby hlava neprevyšovala opierku.

Dieťa v detskej autosedačke

Pre deti, ktoré sa už blížia k veku 12 rokov, prípadne sú vyššej či silnejšej postavy, sú určené podsedáky. Niektoré autosedačky môžu spĺňať požiadavky pre viac kategórií. Autosedačky buď disponujú vlastnými popruhy (nižšie kategórie), alebo ich nemajú a využívajú štandardné bezpečnostné pásy vozidla.

Typy autosedačiek

Vybrať si môžete z autosedačiek umiestnených v protismere jazdy či z tých, ktoré sú umiestnené v smere jazdy. Podľa hmotnosti dieťaťa sa v rámci Európskej bezpečnostnej normy (ECE R44/04) autosedačky delia do 5 kategórií.

Autosedačky umiestnené v protismere jazdy

Ide o autosedačky určené pre bábätká do 10 kg, alebo kým dieťa hlavou neprerastie opierku autosedačky. V aute musia byť umiestnené v protismere jazdy. Keďže dieťa v aute väčšinu času prespí, je takéto otočenie výhodou, aby ho nerušilo nič z okolia. Navyše sa takéto autosedačky veľmi ľahko prenášajú bez toho, aby sa dieťa zobudilo.

Vajíčko ako autosedačka

Poloha v protismere jazdy je bezpečnejšia a viac chráni hlavu, krk aj chrbticu bábätka. Za autosedačku vyššej kategórie sa ju odporúča vymeniť až vtedy, keď dieťa dokáže bez opory sedieť minimálne pol hodiny.

Vanička ako autosedačka

Na prevážanie dieťaťa v aute môžete použiť aj cestovnú hlbokú vaničku, ktorá sa upevňuje dvomi bezpečnostnými pásmi na zadné sedadlá auta. Dieťa v tomto prípade cestuje v polohe bokom a ležmo, pripútané je trojbodovými bezpečnostnými popruhmi. Prenosná hlboká vanička zaberá v závislosti od uloženia bezpečnostných pásov v aute dve až tri miesta. Vhodné sú predovšetkým pre novorodencov a deti do jedného roka.

Autosedačky umiestnené v smere jazdy

Ide o autosedačky vyššej kategórie, ktoré sú určené pre deti od 9 kg vyššie. Neobsahujú rukoväť na prenášanie, keďže sú určené na to, aby boli umiestnené v aute nepretržite. Niektoré majú integrované bezpečnostné pásy, tie pre staršie deti sa pripútavajú bezpečnostnými pásmi auta.

Kombinované autosedačky

Takéto autosedačky môžete používať v oboch smeroch jazdy. Dieťa najprv sedí v protismere (do 13 kg), následne možno sedačku otočť do smeru jazdy (do 18 kg). Kombinované sedačky bývajú ťažšie a chýba im rukoväť na prenášanie. Ak nad takouto sedačkou uvažujete, najprv si ju vyskúšajte v aute, či vám bude v oboch pozíciách vyhovovať.

Kategória 0 a 0+ (Autosedačky 0 – 10 – 13 kg)

Kategória 0 je určená pre deti vo veku do jedného roka a do hmotnosti 10 kg. Kategória 0+ je určená do 13 kg. Do tejto kategórie sa radia vajíčka pre dojčatá, ktoré ešte nedokážu sedieť.

Autosedačka pre najmenšie deti

Pripevňujú sa iba v protismere jazdy bezpečnostnými pásmi v aute. V prípade deaktivovaného airbagu spolujazdca je možné vajíčko v kategóri 0+ umiestniť aj na predné sedadlo.

Kategória 0/0+/1 (Autosedačky 0 v 18 kg)

Univerzálna kategória 0/1 je určená pre deti vo veku od 0 do 4 rokov s maximálnou hmotnosťou 18 kg. Do 13 kg ju môžete použiť v protismere jazdy, potom ju treba otočiť v smere jazdy. K sedadlu auta je autosedačká pripevnená buď klasickým bezpečnostným pásom, alebo priečnym pásom a dieťa je k autosedačke pripútané integrovanými bezpečnostnými pásmi.

Kategória 1 (Autosedačky 9 – 18 kg)

V autosedačkách kategórie 1, ktoré sú určené deťom vo veku od 9 mesiacov do 4 rokov s hmotnosťou medzi 9 až 18 kg, sedí dieťa v smere jazdy, v prípade, že je ešte malé, je pri nich možnosť umiestnenia v protismere. V sedadčke je pripútané integrovaným päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorého výška sa často dá prispôsobiť rastu detského pasažiera, autosedačka je k sedadlu auta pripevnené bezpečnostným pásom auta, prípadne systémom ISOFIX. Autosedačky z tejto kategórie musia byť vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku.

Vhodné je vybrať si model s polohovaním chrbta. Keďže malé deti často spia, oceníte, že sa autosedačka bude dať nakloniť.

Kategória 1/2 (Autosedačky 9 – 25 kg)

Táto kategória je určená pre deti od približne 1 do 6 rokov s hmotnosťou 9 až 25 kg. Ide o autosedačky zložené z dvoch častí (zadnej opierky a podsedáka) umiestnené v smere jazdy na zadnom sedadle auta.

Autosedačky pre väčšie deti

Autosedačky z tejto kategórie mávajú nastaviteľnú opierku hlavy a chrbta, ako aj opierkou na ruky. Disponujú svojimi bezpečnostnými pásmi (pre malé deti), keď dieťa vyrastie, pásy môžete odstrániť a pripútavať dieťa bezpečnostným pásom vo vozidle.

Kategória 2/3 (Autosedačky 15 – 36 kg)

Sedačky z tejto kategórie sú variabilné. Zväčša sú široké, vysoké a nastaviteľné – prispôsobujú sa dieťaťu počas jeho rastového vývoja. Nastavovať sa dá tiež chrbtová opierka a uhol na vedenie bezpečnostného pásu auta. Najčastejšie sa dieťa v sedačke pripútava bezpečnostnými pásmi auta.

Kategória 3 (Podsedák do auta)

Podsedáky, ktoré sú určené pre deti vo veku približne 5 až 12 rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg, sa montujú na zadné sedadlo auto v smere jazdy. Dieťa je pripútané bezpečnostnými pásmi v aute. Na sedadlo auta musí byť podsedák pripevnený tak, aby sa pri na náraze neuvoľnil. V tejto kategórii je dôležité výškové nastavenie, pretože pás sa nikdy nesmie nachádzať v blízkosti krku. Pri výbere uprednostnite tvrdé plastové podsedáky, ktoré sú bezpečnejšie.

Polohovanie autosedačky

Pri výbere autosedačky pre novorodenca a veku do 18 mesiacov sa určite zamerajte aj na polohovateľnosť autosedačky, aby ste mali možnosť nakloniť autosedačku viac naležato, aby dieťaťu v spánku nepadala hlavička na bok.

Nastaviteľnosť pásov

Pásy musia mať možnosť nastavenia výškovo a centrálne sa dať utiahnuť.

Detská autosedačka

Podľa modelu môže mať autosedačka systém 3-bodového alebo 5-bodového upnutia pásu.

ISOFIX

Je to systém univerzálnych úchytov vo vozidle a na vybraných autosedačkách pre jednoduchú, rýchlu a bezpečnú inštaláciu autosedačky do auta. Daný systém nevyžaduje pripevnenie autosedačky pomocou bezpečnostných pásov auta, zabezpečuje sa totiž pomocou 3 upevňovacích miest v zadnej časti autosedačky, ktoré sa zacvaknú do isofixového zariadenia nainštalovaného v aute. Vytvoria pevné spojenie medzi sedačkou a autom. Informácie o systéme ISOFIX nájdete v návode vozidla.

Bezpečnosť

Pri kúpe sedačky je určite prvoradá bezpečnosť, ktorú preverujú dynamické testy. Treba si pozorne prečítať štítok, na ktorom nájdete potrebné informácie. Podľa Predpisu EHK OSN č. 44 musí byť každé zádržné zariadenie pre deti, ktoré sa používa vo vozidle v premávke na pozemných komunikáciách, homologizované a označené homologizačnou značkou. Výrobný štítok musí obsahovať názov výrobcu, hmotnostnú kategóriu, krajinu pôvodu, číslo úradného povolenia a to, či spĺňa európsku bezpečnostnú normu.

Ďalšie dôležité informácie

Pri kúpe si overte celkovú náročnosť manipulácie so sedačkou. Prečítajte su inštrukcie výrobcu k inštalácii, aby ste ju do auta umiestnili poriadne. Zaujímajte sa aj o cenu autosedačky, ktorá závisí od hmotnostnej kategórie, prídavných prvkov, kvality materiálov i značky. Príliš lacné sedačky zvyčajne nemajú opierky, vystužené vankúšiky a centrálnu reguláciu pásu.

Autosedačka pre deti

Poťah autosedačky je tiež dôležitým faktorom. Lepší je bavlnený poťah, keďže umelé materiály nesajú pot a dieťa sa v nich aj viac potí. Väčšinou sa poťahy dajú zvliecť a vyprať. Plusom je vymeniteľný letný poťah vo výbave.

Váš výber by mal byť orientovaný na overených kvalitných výrobcov na našom trhu. Aby sme vám uľahčili výber ponúkame vám pár tipov.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(89%)

Pridať komentár