Najlepšie odrážadlá pre deti od 6, 12 a 18 mesiacov – recenzie, test, porovnanie

Ak ste sa rozhodli pre nákup odrážadlá pre svoju ratolesť, pomôžeme vám vo výbere pár radami a tipmi. Vieme, že každé dieťa ocení krásne farby a nejaký ten rozprávkový motív. Okrem dizajnu a farebného prevedenia sa odrážadlá líšia konštrukciou, použitým materiálom, ergonómiou a typmi koliesok. Pri výbere sa zamerajte na kvalitu a bezpečnosť.

Chlapci na odrážadle

Aby sme vám pomohli, pripravili sme tabuľku tých najlepších odrážadiel, ktoré sú momentálne dostupné na našom trhu. Zozbierali sme testy, recenzie a hodnotenia a vybrali sme z nich len to najlepšie. Obľúbené modely odrážadiel sú zoradené od najpopulárnejšieho a najkvalitnejšieho. Porovnávací test parametrov pravidelne aktualizujeme.

Najlepšie 4-kolesové odrážadlá pre najmenších

Názov Hodnotenie Detail
Puky Pukylino   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Vilac kovové odrážadlo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Buddy Toys BPC 5110   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Trunki Harley Lienka   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Little Tikes Cozy Coupe   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie 3-kolesové plastové odrážadlá

Názov Hodnotenie Detail
MoMi TEDI mini   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Funny Wheels 2 v 1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Zopa Easy-Way   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Enduro Yupee   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie 2-kolesové odrážadlá pre deti od 18 mesiacov

Názov Hodnotenie Detail
Yedoo TooToo Lime   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lionelo Bart Air   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
KinderKraft Uniq   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
FirstBike Limited Edition   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
KinderKraft 2Way   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Odrážadlá – recenzie

Odrážadlo, či už drevené, plastové alebo kovové, pomôže dieťaťu udržať balans a pripraví ho na bicykel. Vyberať podľa metódy pokus-omyl sa pri deťoch nevypláca. Môžete ho totiž od odrážadla nadobro odradiť. Ďalšou možnosťou je zvoliť odrážadlo podľa obľúbenosti značiek (Puky, Teddies, Bayo, Kinderkraft, Milly Mally, Funny Wheels), čo sa tiež nemusí vyplatiť. Chceme vám s výberom pomôcť čo najviac, preto sme pripravili krátke recenzie obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú nápomocné a vyberiete si vďaka nim ten najlepší model. O svoje osobné skúsenosti s odrážadlami sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Ako vybrať odrážadlo

Otázok ohľadom výberu odrážadla máte určite neúrekom. Ak sa pýtate, aký typ či veľkosť odrážadla vybrať či ktoré odrážadlo je vhodnejšie – drevené, plastové alebo kovové, poradíme vám.

Odrážadlo

Na bicykli bez pedálov, reťaze a postranných koliesok sa môže dieťa učiť udržať balans už od 1 roka. Tento jednostopový bicykel funguje na jednoduchom princípe – dieťa na ňom jazdí po odraze nôh, pričom musí udržať rovnováhu. Odrážadlo je medzistupňom medzi trojkolkou a ozajstným detským bicyklom, ktoré prinesie vášmu dieťaťu radosť z pohybu. Je to totiž najlepšia cesta, ako začať vo vašom drobcovi pestovať lásku k športu. Odrážadlá majú výborný vplyv na vývoj detskej motoriky a tiež výrazne skracujú dobu k prvej jazde na klasickom šľapacom bicykli. Ako si však poradiť s výberom prvej veci, ktorú dokáže dieťa samo ovládať? Pred nákupom si treba dať pozor na niekoľko základných vecí. Okrem výberu materiálu je to napríklad aj bezpečnosť a kvalita odrážadla.

Typ odrážadla

V ponuke sú odrážadlá vyrábané z troch materiálov – dreva, plastu a kovu. Každé z nich má svoje výhody.

Drevené odrážadlo

Pevný a odolný materiál, akým je drevo, je jednoducho štýlový. Rodičia to pravdepodobne ocenia viac ako deti, ale drevené odrážadlo sa svojím výzorom hodí aj do interiéru. Prírodný materiál už na prvý pohľad vyzerá dobre.

Plastové odrážadlo

Odrážadlá z plastu majú oproti kovovým a dreveným nižšiu hmotnosť a sú lacnejšie. Ich výhodou je odolnosť proti vplyvom počasia. Vhodné sú pre deti od 1 roka.

Kovové odrážadlo

Tento typ odrážadla sa najviac podobá detskému bicyklu a má lepšie jazdné vlastnosti ako drevené či plastové verzie. Kovové odrážadlá sú pevné, odolné voči prírodným vplyvom a vhodné pre viac vekových kategórií. Vhodné sú pre deti od 2 rokov vyššie.

Kvalita a bezpečnosť

Je to jeden z najdôležitejších faktorov výberu. Vyskúšajte, či je odrážadlo dostatočne pevné a pôsobí kvalitným dojmom. Konštrukcia, riadidlá, sedátko i kolesá musia byť pevné a držať na svojom mieste. Na odrážadle by nemali byť žiadne ostré hrany, o ktoré by sa mohlo dieťa zraniť. Pozor si dajte na nevhodné súčasti odrážadiel, ale aj na uvoľňovanie nebezpečných chemických látok (v závislosti od výrobného materiálu).

Plastové odrážadlo

Deti by na odrážadle nemali jazdiť bez dozoru rodičov. Keďže ide o prvý prostriedok, ktoré bude vaše dieťa ovladať samo, zaobstarajte mu kvôli bezpečnosti aj helmu a prípadne aj chrániče na ruky, kolená a lakte. Počas jazdy by malo mať dieťa obutú pevnú obuv. Nezabudnite dohliadať na jeho techniku jazdy a naučiť ho brzdiť.

Pre bezpečnosť a najmä viditeľnosť dieťaťa kúpte na odrážadlo odrazky. V prípade, že by jazdilo za šera či usmokleného počasia, by ste ho lepšie videli. Keďže ide o jeho prvý „bicykel“, mali by ste mu zaobstarať na odrážadlo zvonček. Ak by jazdu prestalo dieťa ovládať, zvončekom na to bude môcť upozorniť.

Veľkosť rámu

Tu nič iné ako skúšanie nepomôže. Pri výbere odrážadla je dôležité, aby dieťa dotiahlo chodidlami na zem, nesmie však stáť na špičkách, v tom prípade je preň odrážadlo priveľké. Aby sa dieťa naučilo držať rovnováhu správne a mohlo poriadne brzdiť nohami, potrebuje k tomu celú opornú plochu chodidla. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale odrážadla dokážu byť poriadne rýchle a prípadný pád by mohol dieťa od ďalšej jazdy odradiť. Preto nikdy nerozmýšľajte nad tým, že radšej kúpite väčšie odrážadlo a dieťa doň dorastie.

Odrážadlá sú zvyčajne vyrábané pre deti od 20 mesiacov veku (výška dieťaťa cca od 85 cm, sedadlo najnižšie 29 cm), od 2,5 roka (výška dieťaťa cca od 90 cm, sedátko najnižšie 34 cm), od 3 rokov (výška dieťaťa cca od 95 alebo 98 cm, sedadlo najnižšie 40 cm).

Váha odrážadla

Je dôležité, aby bolo odrážadlo čo najľahšie. Dieťa tak nebude musieť „bojovať“ pri jazde s jeho váhou.

Odrážadlo pre deti

Oceníte to aj vy, keď budete musieť odrážadlo niesť, pretože vaše dieťa už nebude mať na jazdenie chuť.

Výška sedadla

Vo všeobecnosti platí, že výška sedadla by mala byť dostatočne nízko, aby mohlo dieťa odrážadlo pohodlne ovládať a dosiahlo oboma nohami na zem, nielen špičkami. Vo väčšine prípadov majú odrážadla nastaviteľné sedadlá – čím väčšia možnosť nastavenia výšky, tým dlhšie bude môcť dieťa odrážadlo používať.

Pokiaľ nemáte možnosť si odrážadlo vyskúšať, postavte dieťa s mierne rozkročenými nohami na zem a zmerajte vzdialenosť od rozkroku k zemi. Podľa tohto údaju potom môžete vybrať odrážadlo aj cez internet.

Typy kolies

Na výber máte niekoľko typov kolies – klasické nafukovacie (kombinácie duše a plášťa), plastové a bantamové gumené kolesá (nemusia sa dofukovať a nemôže dôjsť k defektu). Jazda na nafukovacích kolesách je príjemnejšia, pretože lepšie absorbujú nárazy, bantamové takúto tlmiacu schopnosť nemajú a merovnosti terénu neabsorbujú.

Dieťa na odrážadle s otcom

Bantamové kolesá sú tvrdšie, preto sa skôr hodia na jazdu po rovnom teréne, nafukovacie kolesá si poradia aj s nerovným a náročným terénom. Odrážadlá s plastovými kolesami sú určené do interiéru.

Riadidlá

Dôležité je, aby držalo dieťa riadidlá pohodlne, čiže by nemali byť príliš ďaleko od sedadla a nemali by byť veľmi široké. Či sú riadidlá nastavené správne zistíte jednoducho – pokiaľ dieťa dokáže odrážadlo zatáčať efektívne, sú nastavené dobre. Všímajte si tiež to, či sú na riadidlách gripy a na okrajoch vyvýšený lem, aby sa dieťaťu nešmýkali počas jazdy ruky.

Brzdy

Sú potrebné na odrážadlách brzdy? Závisí to od toho, pre aké staré dieťa prostriedok na jazdenie kupujete. Malé deti (1,5 – 3 roky) intuitívne brzdia nohami, ešte nedokážu jazdiť celkom plynulo, ich pozornosť sa sústredí predovšetkým na udržanie rovnováhy. Pre malé deti je celkovo problém brzdiť brzdou, pretože ešte nemajú v rukách dostatok sily.

Deti staršie ako 3 roky už dokážu vyvinúť na odrážadle vyššiu rýchlosť a majú viac sily, pre ne je brzda potrebná. Pri kúpe odrážadla vyskúšajte, či dieťa na brzdné páky dotiahne a zvládne zabrzdiť. Naučiť sa používať brzdy v tomto veku je dôležité kvôli prechodu na prvý bicykel.

Vhodnejšia je zadná brzda, predná by mohla spôsobiť zablokovanie kolesa. Je dôležité, aby brzda chodila ľahko a imbusovým kľúčom sa dala korigovať vzdialenosť dohmatu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Otázkou, či je odrážadlo pre ich dieťa vhodné alebo nie, sa zaoberá mnoho rodičov. Toto prvé "vozítko" dieťa naučí balansu a pripraví ho na jazdu na bicykli. Najmenším drobcom by ste mali vybrať 4-kolesové a postupne sa dostať k 2-kolesovým modelom. Aj napriek tomu, že viete, ktoré parametre si všímať, máte ohľadom výberu otázky? Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste. Pokiaľ sme na niečo zabudli, môžete sa na to opýtať v komentároch pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Dá sa pri odrážadle otáčať volantom do strán, aby sa otočilo koleso?

Záleži to od konkrétneho modelu. Pri odrážadlách určených pre najmenšie deti to nemusí byť samozrejmosťou. Túto skutočnosť si treba zistiť ešte pred kúpou konkrétneho modelu.

Aké sedadlá sú najvhodnejšie?

Sedadlo odrážadla by malo byť mäkké, podobne ako pri bicykloch. Vzhľadom na to, že dieťa celý čas počas používania odrážadla sedí, malo by byť čo najpohodlnejšie. Najvhodnejšie je vyskúšať viacero modelov, aby dieťa samo zistilo, ktoré mu najviac vyhovuje.

Kedy začať s odrážadlom?

Začať používať odrážadlo môžete od momentu, keď začne dieťa robiť prvé kroky. V tomto období sú najvhodnejšie štvorkolesové modely. Treba dbať na to, aby odrážadlo nemalo na sebe žiadne ostré hrany a bolo dostatočne stabilné.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 01.02.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/02/2022 20:18
kikaben

áno z cyklospeciality máme aj my a veľká spokojnosť

19/02/2022 21:24
tina

odrážadlo máme z cyklospeciality

17/02/2022 21:42
maria

early rider, pridala by som aj túto značku keďže je to veľká kvalita

16/02/2022 20:14
Zuzana

veľa predajní sme obehali v Bratislave ale najviac sa nám páčilo v cyklospeciality, majú aj eshop takže super

14/02/2022 15:16
kikab

áno aj my máme z cyklospeciality a sme spokojní

12/02/2022 21:03
janka

mám skúsenosti so značkami Frog a rascal, za mňa sú super

06/02/2022 16:36
andrea

máme odrážadlo Frog, cena/kvalita zodpovedá.

04/12/2021 12:27
Marek

Zatiaľ sme spokojní s odrážadlom WORKER Toucan. Je veľmi ľahké, pekné a vyzerá, že aj kvalitne spracované. Troška ma sklamalo, že sedadlo je plastové a bez akéhokoľvek aspoň mierneho polstrovania. Je ľahko zostaviteľné, má bezúdržbové kolesá a nechýbajú mu blatníky. Dcérka je s ním spokojná a rada sa na ňom vozí - vonku aj po dome.

04/12/2021 11:35
Denisa

Jednoduché odrážadlo Funny Wheels 2 v 1 je pre malé detičky super. Páčia sa nám gumové kolieska aj možnosť nastaviť výšku. S odrážadlom sa dobre manipuluje aj v byte. Je ľahké, dobre sa otáča a kolieska sú tiché aj na plávajúcej podlahe. Veľkosť odrážadla je ideálna a cena nastavená na tento typ produktu veľmi priaznivá. Na žiadne negatíva sme neprišli.

04/12/2021 09:55
Hanka

Odrážadlo KinderKraft CUTIE pink vyzerá pekne a je za dobrú cenu, no mojej dcére sa na ňom jazdí naozaj zle. Sedačka je príliš vzadu, čiže sedenie je nepohodlné. Odrážadlo sa navyše ľahko preklápa dopredu. Inému dieťaťu možno bude vyhovovať, my sme z neho sklamaní.

08/10/2021 17:55
Nin

Málo recenzovaných značiek poznám, doma máme odrážadlo úplne inej značky.

08/10/2021 17:54
Bea

Tiež máme doma odrážadlo ale ani jedno z tohto.

05/10/2021 20:13
Soňa

My máme doma odrážadlo z cyklospeciality.sk a sme s ním spokoní.

04/10/2021 07:45
Valika

Kvalitné autíčko je Buddy Toys Mercedes, jazda je rýchla a malý na ňom ide ako šíp. :-) Plasty vyzerajú byť kvalitné, je tu aj odkladací priestor v sedadle a nechýbajú melódie či trúbenie. Ak máte menšie dieťa, nemusí sa odrážať, ale môžete ho ťahať alebo tlačiť. Super je aj ochrana proti prevráteniu.

28/03/2021 19:18
wewe

woom mame aj my a sme nadseni :) len som mala kusok obavy lebo som ho nasla len na anglickalegenda.sk a nikde viac ale rozhodne sa vyplatil a maly na nom zvladol na jesen takmer cely lednicko-valtický areál

29/04/2020 11:41
Daniela

podla mna je najlepší detsky bicykel woom. Maju ho obaja moji synovia a aby boli štyloví, maju aj helmy tej istej značky.

03/07/2019 10:23
Vlasta

pre ročne dieta určite nie odražadlo, ale plastova motorka. A pre vačšie deti je dobre nejake odražadlo, aby sa naučili koordinovat svoje telo a je to dobrý základ aj na naučenie sa na bicykli

25/11/2017 21:57
Sandra

V Blave ich isto budu mat na Odborarskom namesti.

24/11/2017 08:49
Lola

Neviete, ci sa da nekde v Bratislave pozriet na zivo?

26/10/2017 00:13
Sandra

Súhlasim, tiež mame Early Rider doma, je to perfektne kolo a do ineho uz nepojdem. Lahucke, super ovladatelne, teraz ma dcerka 16" a na rok chceme kupit 20"

30/04/2017 07:17
Barbora

Ďakujem za odpoveď. Verím, že tam nájdem aj značky, ktoré som uviedla. Minimálne Early Rider, ma naozaj zaujíma, kedže ho máme doma a chceme kúpiť aj bicykel rovnakej značky

26/04/2017 14:43
Redakcia

Barborka, ďakujeme za reakciu. Práve pripravujeme nový, viac aktuálnejší rebríček. Bude v ňom viac značiek. Zároveň bude rebríček členený na viac kategórií

26/04/2017 14:27
Barbora

Chýbajú tam značky ako Frog alebo Early Rider, čo je škoda, lebo tie sú naozaj kvalitné.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok