Najlepšie chlebníky 2024 – recenzie, testy, porovnanie

Chlieb, rožky, žemle, kaizerky či bagety. Pečivo a v zásade pre mnohých neodmysliteľná potravina, ktorá je každodennou súčasťou stravovacieho režimu. Nás však teraz nebude zaujímať pečivo ako také, ale skôr jeho skladovanie. Chrumkavý chlieb, voňavé rožky a stále mäkké žemle? Lepšie ako tvrdý, gumený či zvlhnutý chlieb. V tomto vám pomôže iba chlebník. A my vám pomôžeme s jeho výberom.

Ako vybrať chlebník

Chlebník je pre skladovanie pečiva rozhodne lepšia alternatíva ako mikroténové alebo papierové vrecko. Pre optimálne uchovanie kvalít pečiva ponúka chlebník ideálne podmienky. Také podmienky, ktoré sa postarajú o to, že v ňom pečivo či chlieb ostanú v najvyššej kvalite čo najdlhšiu dobu. Skladovanie pečiva si vyžaduje optimálne prostredie, aby ste si mohli na chutnom chlebe a pečive pochutnať, nielen hodinu potom, čo ich prinesiete čerstvé z obchodu.

Najlepšie chlebníky

Názov Hodnotenie Detail
Brabantia Roll Top   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Yamazaki Tower 4353   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Orion Black   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tescoma 4Food   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Wenko Kubo   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Chlebníky – recenzie

Udržať pečivo v čerstvom stave niekoľko dní sa môže zdať ako nedosiahnuteľná méta. Skutočnosť je taká, že s dobre zvoleným chlebníkom bude vaše pečivo čerstvé dlhšie, ako sa nazdáte. Pozreli sme sa na niekoľko chlebníkov a ich hlavné plusy a mínusy spísali do krátkych recenzií.

Ako (ne)skladovať chlieb a pečivo?

Určite sa vám už stalo, že ste z obchodu priniesli čerstvý chlieb, chrumkavé rožky, voňavé bagety a večer sa zdalo, ako by už mali za sebou nejaký ten deň. Buď to ostali tvrdé, alebo gumové ako podrážka. A tu nastáva otázka, či okrem toho, že si napečiete pečivo doma, nemôžete vyriešiť tento problém aj inak. Čiastočne áno, a to práve správnym skladovaním.

Prvá vec je tá, že ak z obchodu prinesiete teplé rožky či chlieb, doma ho okamžite vyberte z obalu, aby ste ho nezadusili. Nechajte ho pekne vychladnúť. Ak totiž pečivo zadusíte, nezáleží na tom, či chlieb alebo rožky, zaručene bude o pár hodín gumové. Ak ho necháte v mikroténovom vrecku, o deň už možno objavíte i pleseň.

Biely drevený chlebník

Rovnako tak zabudnite na fámu, že je dobré chlieb skladovať v chladničke. Toto je nezmysel. Chlieb tak príde o všetky svoje kvalitatívne atribúty. Rovnako tak to platí pre pečivo. Chlieb sa v chlade rýchlo vysuší a nasaje nepríjemné pachy. Dnes sa už chlieb neskladuje v plátenej utierke, ako to robili naše staré mamy, no nič by ste tým nepokazili. Následne chlieb putoval do špajzy alebo na stôl a odkrojilo sa z neho, keď bolo treba.

Dnes máme k dispozícii chlebníky. Tie sa postarajú o to, že chlieb bude chránený pred svetlom. Potrebné je, aby bol chlebník odvetrávaný. Tak zaistíte to, že pečivo i chlieb sa nezdusia a zároveň bude pečivo dýchať. Ak ide o sladké a iné kysnuté pečivo, takisto ho po vychladnutí skladujte v uzatvárateľnej dóze.

Správne skladovanie zvýši trvanlivosť chleba

Chlieb je symbolom sýtosti. Vždy bol a bude potravinou, ktorá bude len ťažko nahraditeľná. Hoci to znie nadnesene a dnes má človek na výber tak stovky iných možností ako chlieb nahradiť, vždy to bude to „tradičné s masťou a soľou“. Chlieb vydrží vždy dlhšie ako ostatné pečivo, ako rožky, bagety či žemle. Podstatné je však správne skladovanie. Pekári hovoria o tom, že správne skladovanie chleba v chlebníkoch môže predĺžiť jeho trvanlivosť o tri až päť dní. U bieleho pečiva sú to zhruba tri dni.

Chlieb vydrží dlhšie ako ostatné pečivo

Mrazenie pečiva

V domácnostiach je bežné, že sa pečivo kupuje do zásoby a v prípade potreby sa konzumuje. A typické miesto na skladovanie je mraznička. A nie je to nevyhnutne zlé. Pravda je, že pri skladovaní v mrazničke vydrží chlieb až šesť mesiacov. Avšak chlieb a iné pečivo by ste nemali v mrazničke skladovať dlhšie ako tri mesiace.

Pred skladovaním v mrazničke by ste mali chlieb nakrájať na krajce a zabaliť ho do mikroténového vrecka, alebo uzavrieť do plastovej nádoby. Po vybratí z mrazničky zvyčajne ľudia nechajú pečivo rozmraziť pri izbovej teplote. Pokiaľ ho však chcete rozmraziť a mať z neho ešte, aký taký gastronomický zážitok, dajte ho do vyhriatej rúry na 130 ° Celzia a budete mať chrumkavé a voňavé pečivo. Zmraziť takto môžete aj rožky, žemle, vianočky, kaizerky, sendviče či tortové korpusy.

Ako vybrať chlebník

Nebojte sa, žiadnu vedu čakať nemusíte. Hoci možností pri výbere chlebníka sú desiatky, možno až stovky. Najčastejšie natrafíte na drevené chlebníky, ktoré sú klasikou. Zároveň je drevo priedušný materiál, ktorý umožňuje pečivu dýchať. Ich veko je zvyčajne výklopné. Zároveň drevený chlebník nedovolí, aby pečivo zvlhlo. Niekomu však do kuchyne nemusí drevený koncept chlebníka pasovať.

Trendom sú nerezové chlebníky alebo lacnejšie plastové. Nerez je odolným materiálom, hoci odtlačky prstov na ňom vás môžu iritovať. Ich výhodou je posuvné alebo výklopné veko, no dbajte na to, aby mali otvory na odvetrávanie pečiva. Nerez totiž vzduch neprepúšťa. To platí i pri plastových, najlacnejších chlebníkoch. Treba však rátať s tým, že lacné plastové kusy môžu mať svoj typický umelý pach a pri dlhšom skladovaní môže pečivo či chlieb napáchnuť. Tradičnou, no menej frekventovanou podobou je chlebník zo smaltovanej ocele.

Veľkosť chlebníka je čisto vaša voľba, na trhu zoženiete menšie i väčšie. Ide len o to, koľko pečiva doň chcete umiestniť a koľko miesta v kuchyni pre chlebník vyčleníte. Výhodou väčšieho chlebníka môže byť, že sa doň nielenže zmestí väčšie množstvo, ale takisto dlhšie bagety alebo väčšie chlebové bochníky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Chlebník je na skladovanie pečiva ideálnou voľbou. Poskytne optimálne prostredie, v ktorom pečivo vydrží v čo najvyššej kvalite pomerne dlho. Výberu by mal predchádzať prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Na túto tému nám do redakcie chodia rôzne otázky, na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Zaujíma vás ešte niečo? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Ktoré značky chlebníkov sú obľúbené?

K najobľúbenejším sa radia chlebníky Tescoma, Altom, Banquet, Konighoffer a Orion. Odporučiť môžete aj chlebníky značiek Brabantia a Tupperware.

Koľko stojí kvalitný chlebník?

Cena chlebníkov sa začína na cca 12 eurách. Najdrahšie chlebníky stoja aj viac ako 100 eur. Aj v najnižšej cenovej kategórii nájdete chlebníky, ktoré plnohodnotne splnia svoj účel. Vyberať si môžete z drevených, plastových, ale aj nerezových chlebníkov. Odporúčame vám vyberať chlebník v strednej cenovej kategórii (od 20 do 50 eur), a to kvôli kvalite použitých materiálov a prepracovanejšej konštrukcii.

Kde kúpiť chlebník?

Chlebníky nájdete v každej predajni s domácimi potrebami a u predajcov, ktorí sa špecializujú na kuchyňu. Odporúčame vám kúpu cez internet, pretože tak si môžete porovnať viacer modelov a vybrať si presne to, čo potrebujete. Pozrite si napr. e-shopy Tescoma, 4home alebo Alza.

Ako často meniť chlebník?

Výmena chlebníka je len na vašom uvážení. Jeden chlebník vám, pokiaľ sa oň budete starať, totiž môže vydržať dlhé roky. Treba ho len čistiť od prachu a dávať pozor, aby sa v ňom nevytvárala vlhkosť a následne plesne. To môže byť v kuchyni občas problém, preto raz za čas chlebník nechajte vyvetrať na vzduchu.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 11.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/06/2022 16:48
Katka

Greatstore Bamboo KB-7093 je skôr úložný box, než plnohodnotný chlebník. Je to taká akrylová krabička na bambusovej doske, kde sa zmestí chlieb, prípadne drobné pečivo. Veľmi ľahko sa otvára, má zaujímavý dizajn a v kuchyni nezaberie veľa miesta. S výberom som spokojná.

31/05/2022 22:35
Františka

Tescoma 4Food je pekný a praktický chlebník. Veľkosť je ideálna pre jeden celý chlieb a k tomu pár kúskov pečiva. Škoda, že chlebník nie je v ponuke aj v inej než v bielej farbe. No na druhej strane, na bielej farbe aspoň nie je vidieť odtlačky prstov. Chlebník je umývateľný, je vyrobený z kvalitného plastu.

18/11/2021 11:03
Gabriela

Chlebník WMF sa stal elegantným doplnkom našej modernej kuchyne. Je precízne spracovaný a dostatočne veľký, aby sme si doň odložili chlieb aj ďalšie pečivo. Za mínus považujem len vysokú cenu, ale za takýto dizajnový kúsok sa jednoducho musí priplatiť. :-)

14/11/2021 17:55
Andrejka

Chlebník Orion Blue Line splnil moje očakávania, pretože podľa mňa je plech ekologickejší než plast. Chlebník je dostatočne priestranný a jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

24/07/2021 09:21
Margarétka

Nedávno som si kúpila chlebník Tescoma 4Food. Je praktický, pretože sa doň zmestí celý jeden chlieb a ešte ďalšie drobné pečivo. Pre jednotlivca alebo pár je to úplne postačujúca veľkosť. Chlebník ma zaujal svojim dizajnom a krásnou bielou a minimalisticky pôsobiacou farbou. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý a údržba je jednoduchá. Povrch stačí pretrieť vlhkou handričkou. Chlieb mi v ňom dokáže vydržať čerstvý aj niekoľko dní, takže spĺňa svoj účel. Pečivo dokonca nemusím baliť do mikroténových vreciek a aj tak je pekne čerstvé a mäkké. Predtým som mala drevený chlebník, ktorý bol síce tiež pekný, no jeho údržba bola horšia. Nakoľko tento od Tescomy je z plastu, čistenie je skutočne jednoduché. Dávam plných päť hviezdičiek. :-)

30/09/2020 07:30
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, doplnili sme ju do textu.

21/09/2020 14:38
Jana Kutlakova

Dobry den,mna by zaujimalo ako casto sa odporuca vymenit chlebnik.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok