Najlepšie gola súpravy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Hovorí vám niečo pojem gola sada? Skúsení majstri a domáci kutilovia určite budú vedieť, o čom je reč. Možno pomôže detailnejší opis – sada nástrčných hlavíc a nadstavcov s dvojsmernou račňou. Aj takto by sa dala charakterizovať gola sada. Ide v zásade o praktické náradie, ktoré sa môže naozaj hodiť kedykoľvek. Existujú gola sady pre profesionálne účely pre hobby majstrov, no vždy si je dôležité všímať určité parametre. My vám poradíme.

Ako vybrať gola súpravu?

Gola sady alebo súpravy si nájdu svoje miesto v každej dielni či garáži. V prvom rade, ak sa ešte stále pýtate, čo to tá gola sada vlastne je, máme pre vás úplne jednoduchú charakteristiku. Gola sada je súprava nasadzovacích hlavícnadstavcov a iného príslušenstva spolu s račňou, ktorá má otočnú hlavicu.

Ide v podstate o špeciálne náradie (račňa + hlavice, orechy, nadstavce, adaptéry), ktorým dokážete zaťahovať a povoľovať mnohé druhy spojov v závislosti od počtu a druhu nadstavcov – hlavíc, ktoré máte vo vašej gola súprave k dispozícii. Pre ilustráciu, gola sada obsahuje napríklad rôzne bitynadstavce, nahradí aj skrutkovač, imbusový kľúč a v multifunkčnom kufríku máte k dispozícii rôzne štvorhranné nadstavce, adaptéry, torxy a mnohé iné príslušenstvo. Záleží aj od samotnej veľkosti gola súpravy a početnosti príslušenstva.

Najlepšie gola sady

Názov Hodnotenie Detail
BGS technic 1921 ks   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Extol Premium 8818360   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fieldmann FDG 5008-53R   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fieldmann FDG 5000-32R   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Makita E-10883   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Účel gola sady

To, pre aké účely si gola sadu náradia kupujete, ovplyvňuje do veľkej miery práve účel, na ktorý budete toto náradie používať. Ak začneme od domácnosti a domácich majstrov, ktorí príležitostne niečo opravujú, postačí im lacnejšia gola sada a s menším počtom príslušenstva v podobe nadstavcov, bitov a tak ďalej. Samozrejme, nemožno predpovedať, do opravy čoho sa doma pustíte a môže sa stať, že vám v lacnejšej a menej početnej sade nejaký nadstavec zachýba. Nevýhodou môže byť, že príliš lacné súpravy bývajú vyrobené z lacnejších a menej kvalitných materiálov.

Ak bude reč o profesionálnych majstroch či automechanikoch, pre nich je potrebné sa už poobzerať po viacpočetnej gola sade s viacerým druhom hlavíc, nadstavcov, bitov či adaptérov. Gola sada v tomto prípade často obsahuje napríklad aj klasické vidlicové kľúče a zvyčajne sú dané nadstavce, ako i račňa z kvalitnejšej tvrdenej ocele, aby sa nestalo, že sa nadstavce poškodia. Kvalita materiálov teda rozhodne hrá rolu.

Čo gola súprava obsahuje?

Základ gola sady tvorí račňa, ktorá je v rámci súpravy základným náradím. K račni následne patria rôzne hlavicenadstavcebity a adaptéry. Nie každá gola súprava musí obsahovať všetky veľkosti nadstavcov, ktoré gola sada vďaka veľkosti závitu umožňuje použiť. Disponovať môže gola súprava takisto viacerými nástrčnými nadstavcami, ktoré využitie tejto súpravy rozširujú. Mnohí výrobcovia dokonca v rámci gola sady pridávajú rôzne doplnkové príslušenstvo v podobe vidlicových kľúčov, skrutiek, matíc alebo iných doplnkov, ktoré sa pri práci môžu hodiť.

Gola súprava – príslušenstvo

A koľko príslušenstva vlastne gola sada obsahuje? Výrobcovia sa v tomto dosť predbiehajú a nie sú číslom limitované kategórie. Pokojne môžete kúpiť gola sadu s 22 ks, 50 ks, 78 ks, ale výnimkou nie sú ani gola sady so 100 a viac kusmi príslušenstva. Záleží teda len od vás, aké sú vaše požiadavky a potreby.

Ako vybrať správnu veľkosť gola sady

V prvom rade musíte zistiť, čo skutočne potrebujete. Výber veľkosti gola súpravy totiž závisí od typu práce, účelu použitia, ale aj odbornosti a kvality, ktorú od takéhoto druhu náradia požadujete. Veľkosť gola sady je určená nepísanými normami, ktoré sú však nejakým spôsobom zaužívané. Normy v zásade určujú, aké veľké nadstavce môžete použiť ku konkrétnemu štvorhranu. Štandardom sú veľkosti 1/4", 1/2", 3/8", 3/4", 1" palcov. Reč je teda o veľkosti štvrohranu, ktorý možno za pomoci račne používať pri práci. Veľkosť gola sady teda nie je iba o tom, koľko prvkov obsahuje.

Výhodou je v mnohých prípadoch väčší rozsah nadstavcov. Napríklad automechanici pri svojej práci často využívajú široké rozpätie štvorhranov a rôznych iných typov nadstavcov, adaptérov a to aj na základe odlišných rozmerov. Takisto sa na trhu nájdu aj kombinované gola súpravy s dvoma račňami a rôznymi nadstavcami.

Malá gola sada 1/4"

Vskutku ide o malú gola sadu, ktorá je vhodná skôr na minimalistickejšie práce. Napríklad pri opravách bicyklov, rôznych elektrospotrebičov alebo pri oprave nábytku a podobe. Veľkosť (priemer) štvorhranu je 6,35 mm (skrutky max. M10).

Veľká gola sada 1/2"

Štvorhran má priemer 12,7 mm a v tomto prípade ide o veľkú gola sadu. Výhodou je veľký rozsah veľkostí nadstavcov a adaptérov od 8 až do 32 mm. Niektorí výrobcovia umožňujú dokonca použiť aj nadstavce s priemerom do 36 mm. Tieto súpravy sú veľmi obľúbené u automechanikov, pretože zvyčajne gola sada 1/2 pokryje ich potreby pri montáži a demontáži dielov (skrutky max M22).

Modrá gola sada

Gola sada 3/8"

Ak hľadáte kompromis, práve táto kategória môže byť zlatou strednou cestou. Veľkosť štvorhranu je 9,5 mm a disponujete rozsahom nadstavcov, adaptérov a bitov až s priemerom od 6 do 22 mm (skrutky M4 – M14). Gola súprava 3/8 toho zvládne veľa, pokryje rozpätie 1/4 gol sady a zároveň disponujete silnejšou a odolnejšou račňou (závisí od kvality ocele). Rovnako tak sa nemusíte báť práce s väčšími závitmi na aute alebo naopak s menšími závitmi pri drobnejších prácach.

Gola sada 3/4"

Tu už je reč o naozaj veľkej gola súprave, ktorá disponuje veľkosťou štvorhranu až 19,05 mm. Bez problémov môžete použiť nadstavce s priemerom od 18 do 50 mm. Gola sady 3/4 sú veľmi odolné, napríklad nimi povolíte silné spoje rôznych priemyselných zariadení, poľnohospodárskych a nákladných strojov a podobne.

Gola sada 1"

Dominuje v prípade veľkých závitov, ak vám náhodou nestačí práve gola sada 3/4. Veľkosť štvorhranu je až 25,4 mm a račňa je konštruovaná pre silné – nadmerne pevné spoje. Použiť možno hlavice o veľkosti 41 mm až po 80 mm.

Kvalita materiálov – račňa, nadstavce, bity, adaptéry

Práve račňa je tým prvkom, ktorý tvorí základ gola sady. Následne sú to práve nadstavce, bity, adaptéry, hlavice a ďalšie príslušenstvo. Pri výbere však treba zohľadniť jeden podstatný faktor a tým je kvalita. Samozrejme, kvalitu v mnohom prípade určuje aj cena a výrobca. V prípade gola sady je toto často zlaté pravidlo. Najdôležitejšia je práve kvalitná oceľ, aby sa vám nestalo, že veľmi rýchlo račňu strhnete alebo poškodíte nadstavec a v takom prípade sú tieto prvky nepoužiteľné. Ako spoznáte kvalitnú gola sadu? Poďme si kvalitatívne faktory priblížiť.

Gola sada račňa

Račňa

Jej kvalita je nutnou podmienkou. Prvým faktorom, ktorý si musíte všímať, je napríklad pogumovaná rukoväť, ktorá zabezpečuje protišmykovosť. To je znak, že výrobca dbá na detaily. Takisto si všímajte aj samotný mechanizmus pohybu račne. Musí sa hýbať plynulo, no zároveň musí klásť adekvátny odpor. Sila račne je takisto podstatná, no treba rozlišovať, akú silu použiť na aký spoj.

Hlavice a nadstavce musia sadnúť na štovrhran a nesmú mať vôľu. Takisto na račni by nemal chýbať prepínač smeru na pravý a ľavý závit (prstencový – kolieskový). Račňa môže mať dve úrovne „nežnosti“. Záleží od počtu zúbkov, ktoré obsahuje. Hrubá račňa s 36 zubmi je skôr určená pre pevnejšie spoje a, naopak, jemnejšia račňa napríklad so 72 zubami je skôr určená aj pre prácu s menšími závitmi, avšak pozor na tlak, aby nedošlo k strhnutiu závitu alebo odlomeniu zubov. Kvalitu račne zvyšuje takisto ošetrenie chrómom. To platí aj v prípade nadstavcov.

Nadstavce – hlavice

V reči majstrov môžeme hovoriť aj o orechoch, ktoré majú rôzne rozmery, ale takisto ide o rôzne typy nadstavcov a hlavíc. Môže ísť o štvorhrany, šesťhrany, dvanásťhrany alebo o úplne iné typy hlavíc, ktoré sa však môžu hodiť pre montáž alebo demontáž. Niektorí výrobcovia áut vám prác skomplikujú inými hlavicami závitov, TORX alebo TORXY s dierou, klasické sú ploché a krížové závity alebo IMBUS či RIBE.

Človek ich zvyčajne spozná, až keď ich potrebuje. V súvislosti s kvalitou je potrebné, aby nadstavce neboli z tzv. blatovej ocele. Takáto oceľ sa pri silnejšom záťahu zvykne poškodiť a meniť tvar, čo by sa nemalo stávať.

Bity a adaptéry

Môžu aj nemusia byť súčasťou gola súpravy. Zástrčné bity si však svoje miesto u majstra v kufríku nájdu. Potrebné je k nim mať aj adaptér, ktorý pripevníte priamo na račňu.

Adaptéry ku gola sade

Ďalšie príslušenstvo

Gola súprava je súčasťou kufríka, ktorý je takisto veľmi dôležitý. Práve v ňom sú umiestnené všetky diely, ktorých môže byť rôzny počet. Podstatné je v prípade kufríka, aby všetky súčasti sedeli na svojom mieste a boli fixované. Príslušenstvom môžu byť špecifické redukcie alebo adaptéry, ale často výrobcovia do gola súpravy vkladajú aj rôzne sady vidlicových kľúčov alebo šrobovákov, rôzne meradlá či kardany. V tomto prípade už naozaj dostávate do rúk multifunkčnú sadu náradia.

Kvalitné značky

Výrobcovia sú v tomto prípade veľmi dôležití. V mnohom totiž nejde o to, akú značku máte, ale akú kvalitu daná značka prináša. Samozrejme, aj renomovaní výrobcovia ponúkajú gola sady, cenovo dostupnejšie s menším počtom dielov. Vždy však dbajú o to, aby boli použité kvalitné materiály a predovšetkým kvalitná oceľ. Ktorá je základom spokojnosti.

Gola sada Narex alebo gola sada Makita sú vždy správnou voľbou. Chybu neurobíte ani v prípade výrobcov ako GekoStanley, Yato alebo Mannesmann. V prípade hobby súpravy bežne natrafíte na značky ako Parkside, Extol alebo Powerfix. Extol však ponúka aj súpravy vyššej kvalitatívnej kategórie.

Cena gola sady

Investovanie do gola sady nie je úplne činnosťou, ktorá by zruinovala váš rozpočet. Samozrejme, investovať môžete rádovo desiatky, ale aj stovky eur. Už v cenovej hladine do 50 eur nájdete širokú ponuku aj od vyššie spomenutých výrobcov. Podstatné je len selektovať, čo potrebujete. Takéto sady môžu obsahovať račňu a až 100 kusov dielov a rôzneho príslušenstva.

Ak sa pozrieme na gola sady okolo 100 eur, objavíme univerzálnejšie súpravy, ktoré obsahujú napríklad aj viac druhov rační s rôznou veľkosťou. No a nad hranicou 100 eur sa nachádza prvotriedna kvalita, ktorá by mala byť zárukou odolnosti a dlhej životnosti a takisto multifunkčného využitia. Ide o profesionálne súpravy a často aj multifunkčné kufríky, ktoré obsahujú množstvo praktického príslušenstva.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujali sme vás a rozmýšľate nad gola sadou? Všetko podstatné o jej výbere už viete. Na záver vám ponúkame ešte odpovede na časté otázky ohľadom gola súprav.

Aké príslušenstvo nájdem v gola sade?

V univerzálnej gola sade by sa mali nachádzať klasické skrutkovače a stranové kľúče. Väčšina gola súprav obsahuje račňu, kardan, vrátidlo a nadstavce. Hodiť by sa vám mohol napr. aj skrutkovač so súpravou výmenných bitov, kombinačné kliešte, sikovky, „hasák“, kliešte na prácu s elektronikou alebo imbusové kľúče. V niektorých väčších sadách nájdete aj pílku na železo, vodováhu alebo meter.

Z akého materiálu sa vyrábajú gola súpravy?

Často používaným materiálom je CrV oceľ, ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou. Ide o zliatinu chrómu, vanádu a ďalších prvkov.

Na aké práce môžem použiť gola sadu?

Gola súprava sa vám zíde pri montáži/demontáži nábytku, uťahovaní skrutiek a pod. Je teda vhodnou voľbou pre automechanikov, údržbárov, ale aj hobby nadšencov, ktorí radi majstrujú.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:56
Denis

Sada Fieldmann FDG 5010-53R je skvelá aj pre ženy, občas mi ju zoberie manželka a potom ju hľadám u seba v dielni. :-D Za tú cenu je v kufríku všetok potrebné, je to plnohodnotné náradie a kufrík vyzerá tiež kvalitne, verím, že mi vydrží slúžiť dlhú dobu.

12/12/2021 18:04
Silvester

Mám GEKO Gola sada 108 ks a som spokojný, hoci je to sada len na občasné amatérske používanie. Cena bola veľmi priaznivá, no opracovanie je slabé. Predchádzajú gola sada mi vydržala 10 rokov a funguje dodnes, len som postrácal zopár bitov. Vadí mi kvalita opracovania ostrých hrán, mohla byť lepšia. Pri starej sade je to všetko pekne opracované. Uvidím, ako dlho vydrží táto...

27/11/2021 18:08
Milan

YATO YT-3884 je kvalitná sada z dobrého materiálu, ktorá je vhodná aj pre časté používanie. Používam ju už cca. 5 rokov a zatiaľ žiaden problém. Nenašiel som šraub, na ktorý by som v tejto sade nenašiel nadstavec. Mínusom je len kufrík, ktorý má plastové pánty a treba s ním zachádzať opatrne, alebo ho rovno vymeniť za iný.

28/07/2021 14:29
Šimon

Mám súpravu Narex a som s ňou spokojný, pretože vybavenie je z kvalitného materiálu a navyše veľmi dobre spracované. Oceňujem, že všetko, čo potrebujem, mám v jednom kufri. Plus dávam za prehľadné usporiadanie v kufri a bezchybovosť aj po mesiacoch používania. Je to český výrobok za prijateľnú cenu a škoda, že som si túto sadu nekúpil oveľa skôr. :-) Sada využívam v dielni, garáži aj pri niektorých prácach v dome. Domácemu majstrovi sa určite zíde. Narex má presne takú kvalitu, akú by ste za túto cenu očakávali. Kľúč sa nezlomí ani po dlhej dobre používania a ani sa z neho neodlúpne chróm. Kufor má penovú výplň, ktorá dobre drží a náradie máte stále pekne uložené. Táto značka si drží svoju kvalitu už po roky, preto jej dôverujem. Okrem domácich kutilov môžu po tejto sade s pokojným svedomím siahnuť aj profesionáli.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok