Najlepšie chladiče na procesory 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Kúpili ste si procesor bez chladiča, nie ste spokojní s jeho výkonom alebo premýšľate nad vlastnoručne vyrobenou PC zostavou? Vo všetkých týchto prípadoch vám padne vhod náš návod na výber vhodného chladiča CPU.

Ako vybrať chladič na procesor

Pozrieme sa na všetky dôležité parametre, prezradíme vám niekoľko praktických tipov, urobíme jasno v cenách a na záver zodpovieme niekoľko zaujímavých otázok.

Najlepšie chladiče na procesory

Názov Hodnotenie Detail
Noctua NH-U14S   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Noctua NH-D15S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
be quiet! Shadow Rock LP BK002   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Arctic Freezer 34   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Endorfy Fera 5   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie vodné chladiče na procesory

Názov Hodnotenie Detail
Endorfy Navis F240   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
NZXT Kraken 360   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fractal Design Lumen   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Asus TUF Gaming LC II   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Cooler Master MasterLiquid Lite 240   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Chladiče na procesory – recenzie

Výber vhodného chladiča na procesor nie je príliš komplikovaný, aj napriek tomu však pri ňom musíte zohľadniť viacero samostatných faktorov. Ak patríte k tým, ktorí neobľubujú teóriu, máme pre vás naše vlastné recenzie a porovnanie niekoľkých chladičov CPU, ktoré patria v súčasnosti k tým najlepším.

Kedy je potrebné premýšľať nad kúpou chladiča procesora

Existuje viacero prípadov, kedy by ste mali premýšľať nad kúpou samostatného CPU chladiča. Najprv sa však pozrime na tie, kedy ho určite nepotrebujete. Prvým z nich je kúpa CPU s dostatočne výkonným chladičomNajnovšie procesory AMD a Intel sú spravidla dodávané spolu s veľmi výkonnými chladičmi, samozrejme, nájdu sa i výnimky.

Druhým prípadom je, že vo vašom PC využívate menej výkonný procesor alebo ho používate len na nenáročné operácie – písanie/čítanie, sledovanie filmov/videí, tzv. kancelárska práca atď. Nad kúpou samostatného chladiča by ste mali premýšľať, keď:

 • ste si zaobstarali procesor bez chladiča (dokúpiť si musíte napr. chladič na Ryzen 5 1600X);
 • ste si zaobstarali výkonný procesor, ktorý je dodávaný s nedostatočne výkonným chladičom (napr. chladič na procesor AMD Ryzen 5 3600, Wraith Stealth je postačujúci len pri základných taktovacích rýchlostiach, pri jeho pretaktovaní na vyššie frekvencie to Wraith Stealth neutiahne);
 • máte výkonný procesor s výkonným chladičom, ktorý je však nadmerne hlučný, poškodený alebo opotrebovaný.

Typy chladičov

Náš návod je zameraný na chladiče k procesorom, aby ste si však vedeli vybrať vhodný model, mali by ste vedieť aj o ďalších typoch chladičov, ktoré je možné využívať v PC zostave. Aby sa vám do PC totiž „napchali“ všetky, ktoré chcete použiť, musíte už dopredu myslieť na veľkosť skrinky a, samozrejme, aj na rozmery chladičov samotných.

Chladič na grafickú kartu

Novšie grafické karty počas chodu produkujú naozaj veľa tepla, keďže sú spravidla nadpriemerne výkonné. Preto sa oplatí popremýšľať nad dostatočne výkonným aktívnym chladením. Pozor, chladiče na grafické karty bývajú veľmi hlučné (majú malé rozmery, ventilátor sa preto musí „točiť“ omnoho rýchlejšie). Chladenie, aspoň to pasívne, však nie je na škodu ani pri „slabších“ grafických kartách.

POZOR: Pasívne chladiče na grafické karty sú zväčša dosť veľké. Ak plánujete využívať viacero chladiacich systémov, môžete mať problém s ich inštaláciou do PC skrinky.

Chladič na PC (základnú dosku)

Chladič na PC, teda na základnú dosku, slúži na chladenie jej čipsetu. Vo všeobecnosti sa za lepšie riešenie považujú pasívne chladiče, keďže aktívne vydávajú naozaj neznesiteľný hluk. Pokiaľ váš PC využívate len na obyčajné (písanie, sledovanie filmov, YouTube...), poprípade i trochu náročnejšie operácie (napr. hranie hier), vystačíte si aj s pôvodným chladením. Extra chladič potrebujete najmä vtedy, keď plánujete pravidelné pretaktovanie procesora na vyššie frekvencie.

Chladič na PC

INFO: Chladiče na čipset sa pripevňujú, resp. lepia, na špeciálnu pastu, ktorá by mala byť na základnej doske nanesená už z výroby.

Chladič na pamäťové moduly

Chladiče na pamäťové moduly sú spravidla pasívne. Opäť platí, že ak počítač využívate „normálne“, tento chladič nepotrebujete. Tí, ktorí mu dávajú pekne zabrať, však chladiaci element navyše určite pocítia na konečnom výkone PC. Na trhu sú dostupné 2 verzie tohto typu chladenia:

 • Kovové kryty/návleky – nasádzajú sa priamo na pamäťový modul
 • Malé medené chladiče – každý z nich sa pripevní priamo na pamäťový čip

Chladič na pevný disk

Pevné disky sa prehrievajú iba výnimočne. Pokiaľ však tento problém máte, pomôže vám chladič. Opäť máte na výber z aktívnych a pasívnych modelovPasívne chladenie je v tomto prípade o niečo lepšou voľbou. Okrem toho, že zefektívni odvádzanie teplého vzduchu od pevného disku, ho do istej miery „stíši“. Ide o súčiastku, ktorá pripomína plastový boxDisk sa doň zasunie, a preto hučí o niečo menej. Aktívne chladenie je, samozrejme, účinnejšie.

Chladič na notebook

Chladiče na notebooky sú špecifickou kategóriou, keďže sa neinštalujú do ich „útrob“. Spomíname ich skôr pre úplnosť informácií. Ak máte pocit, že to váš notebook nezvláda a prehrievanie je naozaj silné, zaobstarajte si špeciálnu chladiacu podložku. Podložky sú dostupné v rôznych vyhotoveniach za cenu od cca 15 do 50 eur. Podobne ako v predošlých prípadoch si môžete vybrať z pasívnych a aktívnych chladiacich podložiek so zabudovanými ventilátormi, ktoré do notebooku zapojíte prostredníctvom USB portu. Nezabúdajte, že aktívne podložky sú efektívnejšie, ale hlučnejšie.

Najlepšie chladiace podložky pod notebook 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie chladiace podložky pod notebook 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chladiaca podložka pod notebook je praktickým a efektívnym príslušenstvom, ktoré preukázateľne predlžuje životnosť elektromechanických súčiastok notebooku či laptopu. Každý notebook počas svojej prevádzky produkuje svojím výkonom isté teplo. Časom sa teplota jadra zvyšuje a zvyšuje sa takisto riziko prehrievania zdroja a komponentov. Práve chladiaca podložka dokáže efektívne chladiť zdroj a... Prečítať článok

Ako vybrať chladič procesora

Pri výbere chladiča procesora postupuje logicky. Ak už procesor, základnú dosku a PC skrinku máte, nezabudnite na to, aby bol vami vybraný chladič kompatibilný so všetkými týmito súčiastkami. Pokiaľ sa chystáte PC zostaviť, máte o čosi voľnejšie ruky. Okrem kompatibility je dôležité taktiež to, aký výkonný procesor používate, ako veľmi dávate zabrať vášmu PC a, v neposlednom rade, i váš rozpočet.

Pasívne verzus aktívne chladenie

Pasívne chladenie CPU nie je vybavené žiadnymi aktívnymi prvkami, ktoré „vykonávajú“ samostatnú činnosť (mimochodom, práve preto nespotrebúvajú žiadnu elektrinu navyše). Ide o súčiastku z materiálu, ktorý dobre odvádza teplo, najčastejšie teda z kovu, resp. z rôznych zliatin.

 • Oceľové pasívne chladiče: Sú najlacnejšie a najmenej účinné.
 • Hliníkové pasívne chladiče: Ide o zlatú strednú cestu z hľadiska ceny aj „výkonu“. Hliník teplo odvádza vcelku efektívne, avšak nie najlepšie.
 • Medené pasívne chladiče: Ide o najlepšiu alternatívu. Meď je spomedzi všetkých používaných materiálov najdrahšia, z hľadiska odvádzania tepla však najefektívnejšia.

Princíp pasívneho chladenia je veľmi jednoduchý. Spočíva v tom, že do seba „natiahne“ teplo z procesora, to sa rozvedie na celú jeho plochu, no a keďže je táto plocha väčšia a rebrovaná/mriežkovaná, teplo je z nej odvedené do okolitého prostredia. Hlavnými výhodami pasívneho chladenia sú nižšia obstarávacia cena a nižšia hlučnosť, hlavnou nevýhodou je jeho nižšia účinnosť.

Inštalácia chladiča na procesor

Aktívne chladenie je, ako napovedá názov samotný, aktívnejšie. Obsahuje prvky, ktoré zvyšujú jeho účinnosť. Najčastejšie ide o elektrický ventilátor, ktorý zefektívňuje prúdenie vzduchu, a teda i jeho odvádzanie od procesora.

Ktorá z týchto alternatív je pre vás lepšia? Pasívne chladenie je postačujúce pri menej výkonných procesoroch, ktoré nedostávajú až tak zabrať (napr. kancelárske či domáce počítače). Ak ste si však zaobstarali výkonný procesor na hranie hier, prácu s médiami či iné náročnejšie operácie, mali by ste určite siahnuť po chladení aktívnom.

Vzduchový verzus vodný chladič na procesor

To, či sa rozhodnete pre chladič, ktorý na chladenie využíva vzduch alebo vodu, resp. kvapalinu, je nesmierne dôležitý parameter. Každá z týchto možností má svoje plusy aj mínusy. Zásadným rozdielom je, samozrejme, aj cena. Vodné chladiče sú spravidla o niečo drahšie, doba však ide dopredu, cenové rozdiely sa preto postupne strácajú.

Vodné chladiče na procesor

Plusy:

 • V porovnaní so vzdušnými chladičmi teplo odvádzajú podstatne efektívnejšie
 • Majú nižší profil (v preklade, sú menšie), čo má priamy vplyv na kompatibilitu s PC skrinkami/základnými doskami – zaberajú menej priestoru, preto ich „natlačíte“ takmer všade
 • V teoretickej rovine pracujú, v porovnaní so vzduchovými modelmi, efektívnejšia aj vtedy, keď sú zanesené prachom a inými nečistotami

Mínusy:

 • Horší pomer medzi cenou a výkonom – sú drahšie
 • Vyžadujú si náročnejšiu údržbu
 • Hrozí riziko úniku kvapaliny, a teda aj ich poškodenia

TIP: Za najlepšie vodné chladenie sú v súčasnosti považované modely ako CoolerMaster MasterLiquid ML360R RGB, Corsair H150i Elite Capellix, Arctic Liquid Freezer II 280, NZXT Kraken M22, Corsair H100i RGB PRO XT, Enermax Liqtech 360 OC TR4, Alphacool Eissturm Hurricane Copper 45 a Alphacool Eisbaer Aurora 240 CPU Digital RGB.

Vzduchové chladiče na procesor

Plusy:

 • Veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom – sú lacnejšie
 • Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu
 • Majú dlhšiu životnosť + riziko ich poškodenia/znehodnotenia je minimálne

Mínusy:

 • Nie sú postačujúce pre extrémne výkonné procesory
 • V porovnaní s vodnými chladičmi majú veľké rozmery – horšia kompatibilita s PC skrinkou/základnou doskou

TDP chladiča CPU verzus TDP CPU

Pri kúpe procesora ste určite natrafili (alebo natrafíte) na skratku TDP (Thermal Design Power). TDP je udávané vo wattoch a hovorí o maximálnom teple, ktoré dokáže daný procesor generovať. Niekedy tento údaj predajcovia označujú tiež ako výkon procesora. Staršie, resp. menej výkonné procesory majú TDP od cca 40 do 70 W, tie novšie a výkonnejšie pokojne i 125 W.

INFO: Pri každom chladiči CPU by ste mali nájsť informáciu o hodnotení jeho TDP, napr. „odporúčané TDP: do 210 W“. Bohužiaľ, pri písaní nášho návodu sme pochopili, že tento údaj v popisoch (dokonca aj u samotných výrobcov) často absentuje.

Chladič CPU

Existujú rôzne vzorce, prostredníctvom ktorých môžete vypočítať ideálne TDP chladiča vzhľadom na TDP procesora. Pokiaľ sa však na vašom PC nechystáte zostrihať voľné pokračovanie Avengerov, bohato vám postačí informácia, že hodnotenie TDP chladiča by malo byť vždy aspoň o niečo vyššie ako TDP vami používaného procesora.

Samozrejme, aj chladič s mierne nižším TDP by mal procesor ochladiť dostatočne. TDP procesora je totiž údaj o jeho maximálnom teplotnom výkone, ktorý dosiahne až pri pretaktovaní na maximálne hodnoty. No a procesor nemôže byť pretaktovaný na maximum nepretržite.

Rozmery chladiča CPU

Rozmery chladiča CPU sú dôležitejšie, ako sa môže javiť na prvý pohľad, pretože majú priamy vplyv na jeho efektivitu, hlučnosť a taktiež na to, či sa zmestí do vašej skrinky. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím je chladič väčší, tým je výkonnejší. Navyše, rozmernejšie modely s ventilátorom sú spravidla tichšie – majú väčšie lopatky, preto sa môžu otáčať pomalšie bez toho, aby mala nižšia rýchlosť zásadný vplyv na ich účinnosť.

Ak používate menej výkonný procesor, cca od 40 do 70 W TDP, nemá zmysel investovať do XXL chladiča. Vystačíte si aj s menším až stredne veľkým kúskomPri procesoroch s TDP nad 70 W odporúčame siahnuť po väčších a výkonnejších chladičoch.

Informácie o rozmeroch daného chladiča CPU by mali byť uvedené v jeho popise. Pred definitívnym rozhodnutím o kúpe toho či oného modelu si minimálne trikrát premerajte „priestorové možnosti“ vašej PC skrinky. Obzvlášť opatrní buďte najmä vtedy, keď sa chystáte využívať aj niektoré ďalšie chladiče, o ktorých sme hovorili v úvode nášho návodu.

Kompatibilita chladiča CPU so socketom základnej dosky

Pred kúpou chladiča musíte vedieť, aký typ socketu/pätice sa nachádza na vašej základnej doske. Dnes je väčšina novších chladičov kompatibilná s väčšinou novších socketov, túto informáciu si však i napriek tomu pre istotu overte. Niektoré chladiče môžu byť aj v súčasnosti kompatibilné len s jedným či niekoľkými konkrétnymi socketmi.

Mnohí výrobcovia/predajcovia chladičov CPU pri daných produktoch uvádzajú aj kompatibilitu s konkrétnymi socketmi. Napr. ak natrafíte na označenie chladič CPU AM3+, AM4 atď., viete, že ide o model kompatibilný s AMD socketmi. Častým problémom však je, že tieto údaje nie sú aktualizované.

3-pólový verzus 4-pólový chladiaci ventilátor

Tieto 2 typy chladiacich ventilátorov rozoznáte veľmi ľahko. Na 3-pólovom ventilátore sa nachádzajú 3 kábliky, na tom 4-pólovom až 4. To, samozrejme, nie je jediný rozdiel. Pri rozhodovaní medzi týmito 2 typmi ventilátorov si pre istotu overte, koľko pinov má vaša základná doska. Na drvivej väčšine novších základných dosiek sa nachádzajú 4-pinové konektory, keďže je však veľmi ťažké presne určiť, čo je novšia a čo staršia doska, radšej zbytočne neriskujte. Chladič procesora predsa len nepatrí k najlacnejším záležitostiam.

Trojpólový chladič CPU

3-pólový chladiaci ventilátor

Prvý z káblov slúži na jeho napojenie, druhý na uzemnenie a tretí na prenos signálu. Tento typ ventilátora preto nie je možné regulovať cez BIOS alebo príslušný softvér. Jeho rýchlosť je regulovaná iba zvyšovaním alebo znižovaním napätia na silovom vodiči. 3-pólové chladiace ventilátory sú vhodné pre slabšie procesory s nižšou spotrebou energie (resp. nižším TDP).

INFO: 3-pólový ventilátor môžete zapojiť aj na 4-pinovú základnú dosku, 4-pólový však iba na tú 4-pinovú.

4 – pólový chladiaci ventilátor

Prvé 3 káble majú rovnakú funkciu ako v predošlom prípade. Štvrtý z nich slúži na riadenie a odosielanie signálov do ventilátora. Ten má na sebe spravidla čip, ktorý ho „informuje“, či má spomaliť alebo zrýchliť. Cez BIOS alebo dodávaný softvér je tak možné nastaviť pomer medzi teplotou procesora a rýchlosťou ventilátora. Táto alternatíva je preto vhodná pre výkonnejšie procesory s vyššou spotrebou energie.

INFO: Ventilátor, ktorý je možné regulovať, bude pracovať pomalšie, plynulejšie, a teda i tichšie.

Napr. ak máte procesor s 95 W maximálnym TDP, v BIOSE si nastavíte, že ventilátor môže bežať na najnižšie otáčky do chvíle, kým procesor nedosiahne teplotu 85 °C. Dokonca si môžete nastaviť aj to, či po dosiahnutí istej teplotnej hranice začne ventilátor pracovať na stredné alebo maximálne otáčky.

TIP: Teplotu procesora a výkon ventilátora nie je nutné neustále kontrolovať a prispôsobovať. Výkon ventilátora je však nutné nastaviť vo chvíli, keď sú načítané všetky jadrá procesora. Programy, napr. CPU Burn-in, na takéto nastavenie sú dostupné online.

V tomto smere je rozhodujúca aj kvalita samotnej základnej doskyNa tých lepších je možné ventilátor regulovať na percento presne, spravidla v rozmedzí od jeho 40 až do 100 % výkonu. Lacnejšie základné dosky vám umožnia iba orientačnú reguláciu v niekoľkých, najčastejšie v 3, rýchlostných stupňoch – pomalé, stredné alebo rýchle otáčky.

TIP: Ak sa rozhodnete pre kúpu 4-pólového ventilátora s možnosťou regulácie, odporúčame vám ho nastaviť tak, aby sa teplota procesora za žiadnych okolností nevyšplhala vyššie ako 5 – 10 °C pod jeho maximum (napr. 95 W procesoru dovoľte „oteplenie“ na max. 85 – 90 °C). Takto máte istotu, že bez ohľadu na mieru zaťaženia, to váš procesor zvládne.

Hlučnosť ventilátora do PC

Jednou z najhlasnejších častí PC je práve ventilátor spojený s chladičom procesora. Ako bolo už raz spomenuté, chladiče s väčšími ventilátormi sú spravidla tichšie ako tie s menšími (väčší ventilátor sa môže otáčať pomalšie). 150 mm ventilátor preto bude vždy o niečo tichší ako ten 120 mm. Na hlučnosť vplýva aj počet ventilátorov na chladiči. Ak sa na ňom nachádza niekoľko ventilátorov, každý z nich môže pracovať pri nižších otáčkach, chladič preto bude v konečnom dôsledku o niečo tichší.

Ak už s chladičmi máte nejaké tie skúsenosti, určite viete, že údaj o ich hlučnosti nie je zanedbateľný. Chladič môže byť, doslova, neznesiteľný najmä v prípade, ak máte PC zapnutý aj počas noci. Môže sa nachádzať pokojne vo vedľajšej miestnosti, pri hlučnejšom – výkonnejšom chladiči ho však budete počuť až do spálne.

Čistenie chladiča na procesor

INFO: Pokiaľ máte počítač priamo v miestnosti, v ktorej spíte, tak už i hlučnosť okolo 25 dB môže byť veľmi rušivá (z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pri chladiči NZXT Kraken X53 s hlučnosťou 22 – 33 dB sa nevyspíte najlepšie... a to nemám žiadne problémy so spánkom).

Ďalšie dôležité parametre pri výbere chladenia procesorov

 • Počet otáčok za minútu: Procesory, ktoré pracujú pri vyšších otáčkach, sú automaticky výkonnejšie, avšak pozor, aj hlučnejšie. Nie je možné povedať presne, koľko otáčok je málo a koľko už veľa, pre lepšiu predstavu vám však môžeme prezradiť, že model, ktorý pracuje pri 500 až 2 800 ot./min. je už celkom výkonné delo.
 • LED podsvietenie: S LED podsvietením, najčastejšie s LED RGB (chladič nielenže svieti, ale i mení farby), sa stretnete hlavne pri aktívnych a novších chladičoch. Ide o pekný dizajnový doplnok, určite si však overte, či je možné LED podsvietenie vypnúť. Podobne ako pri hlučnosti nie je ani meniace sa svetlo príjemné za každých okolností, hlavne v noci.
 • Životnosť chladiča: Niektorí výrobcovia v popise chladičov uvádzajú aj informáciu o ich životnosti. Životnosť kvalitnejších kúskov sa spravidla pohybuje okolo 6 rokov (alebo 60 000 hodín).
 • Heatpipes (teplovody): Heatpipes sa nachádzajú v aktívnych aj pasívnych chladičoch. Ide o medené trubičky naplnené špeciálnou tekutinou, ktorá odvádza teplo z/od procesora do samotného chladiča. Kvapalina sa v heatpipes pohybuje samovoľne, ide teda len o mechanickú časť chladiča. Je ťažké povedať, koľko heatpipes je ideálnych pre váš procesor. Pravidlom však je, že čím viac týchto trubičiek chladič CPU má, tým je odvod teplého vzduchu efektívnejší.

Cena chladičov na procesory

Najlacnejšie chladiče na procesory sú dostupné už od cca 15 eur. Takto lacné kúsky patria spravidla k tým pasívnym (nemusí to tak byť vždy), vzduchovým a menej výkonným. Vyslovene lacné chladiče vám zväčša poslúžia iba v kombinácii s menej výkonným procesorom.

Akási stredná trieda chladičov za cenu od 30 do 100 eur je vhodná pre stredne výkonné procesory. Pozor, ak na PC editujete video či fotografie, hráte hry alebo streamujete, nemusia byť pre vás postačujúce. Procesoru dáva najviac zabrať multitasking, vtedy pracujú naplno všetky, resp. viaceré z jeho jadier, a, samozrejme, aj vyššie taktovacie rýchlostiAk teda počítač využívate práve takýmto spôsobom, hľadajte v triede chladičov za cenu od 100 eur vyššie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nenašli ste v našom návode odpovede na otázky, ktoré trápia pri hľadaní toho najlepšieho chladiča CPU pre vás? Veríme, že ich nájdete práve v nasledujúcich riadkoch, teda v našich odpovediach na najčastejšie otázky spotrebiteľov.

Existuje univerzálny chladič na procesor?

Nie, neexistuje. V prvom rade musí byť každý chladič kompatibilný s vašou základnou doskou, socketom a PC skrinkou. V rade druhom musíte prihliadať na výkon samotného procesora. Výber chladiča je preto vždy individuálny a špecifický.

Môžem spustiť procesor bez chladiča?

Niektoré procesory „podporujú“ túto funkciu, určite vám však neodporúčame spúšťať procesor bez chladiča. V teoretickej rovine sa nemusí nič stať (samozrejme, iba počas krátkeho času, pri slabších procesoroch a bežnom využívaní PC). Rovnako tak však môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu procesora, čo je pravdepodobnejší scenár.

Ktoré CPU chladiče sú najlepšie na gaming?

Za najlepšie chladiče pre gamerské PC zostavy sú aktuálne považované modely: Corsair H115i RGB Platinum, Noctua NH-D15, EVGA CLC 240, Corsair H60, Cooler Master Hyper 212 EVO, Cooler Master MasterLiquid ML360R či GamerStorm Deep Cool Assassin III.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 30.03.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 17:30
Patrik

Noctua NH-D15 je výborný chladič. Oceňujem nehlučnosť a priemerne o 10 stupňov nižšiu teplotu CPU 3900x ako s originálnym AMD Wraith Prism chladičom. Treba si dať pozor na veľkosť ventilátorov. Jeden z dvojice chladičov som upevnil ako predný ventilátor skrinky kvôli malým rozmerom Fractal Nano S. Plusom je pasta v balení, mínusom pomerne ťažká montáž.

12/10/2021 18:23
Zolino

Kto skúsi vodné chladenie, už nebude chcieť iné. Mám Cooler Master a montáž bola veľmi jednoduchá pre AMD. Chladivý výkon je veľmi dobrý, chladič je tichý a má dobrý pomer výkonu a cenu. Hadičky sú však trocha kratšie a tuhé, inak spokojnosť.

12/10/2021 11:54
Marek

Skutočne tichý chladič je SilentiumPC, mám ho už niekoľko rokov a stále beží. Pred kúpou, respektíve inštaláciou, však odporúčam pozrieť si správny postup montáže, pretože sa môže ľahko stať, že na prvýkrát niečo netrafíte správne. Chladenie je primerané jeho výkonu.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok