Najlepšie teplovzdušné ventilátory 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Teplovzdušné ventilátory sú zaujímavým spôsobom vykurovania, ktorý vám pomôže vykúriť menšiu miestnosť, či o niečo zvýšiť teplotu v tej stredne veľkej. Oproti iným spôsobom vykurovania však majú aj niekoľko nevýhod.

Ako vybrať teplovzdušný ventilátor?

Prezradíme vám viac o ich vlastnostiach, poradíme, ako si teplovzdušný ventilátor vybrať a predstavíme vám zopár obľúbených modelov.

Najlepšie teplovzdušné ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
Rovus Keramický ohrievač s osciláciou   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Rovus Handy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
ECG TV 30   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Klarstein Hightower Heat Deluxe   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Sahara Storm   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Vyhrejú rovnomerne, no teplo neudržia

Teplovzdušné ventilátory sa skladajú z ohrievacieho telesa a ventilátora, ktorý rozfukuje ohriaty vzduch po miestnosti. Vďaka tomu dokážu miestnosť vyhriať rovnomerne, keďže sa však ohriaty vzduch mieša so studeným, na dosiahnutie tepelnej pohody v miestnosti musíte pomerne dlho čakať.

Teplovzdušné ventilátory nedokážu vyrobené teplo akumulovať – hneď ako ich vypnete, teplota v miestnosti začne rýchlo klesať. Ich nevýhodou tiež je, že víria prach, takže s nimi môžu mať problém alergici a astmatici.

Teplovzdušné ventilátory ohrievaju vzduch rovnomerne

Alternatívou k nim sú sálavé ohrievače, ktoré teplo vyžarujú v podobe infračerveného žiarenia. To absorbujú telá ľudí, živočíchov či okolité predmety, a až z nich sa následne ohrieva okolitý vzduch. Sálavé ohrievače preto dokážu vyvolať okamžitý pocit tepla, na dosiahnutie tepelnej pohody im stačí menší výkon a sú tým pádom o niečo účinnejšie.

Teplovzdušné ventilátory sa teda hodia skôr na vyhrievanie malých miestností, prípadne ako doplnkový zdroj vykurovania do stredne veľkých či veľkých miestností.

Základom je ohrievacie teleso

V teplovzdušných ventilátoroch využívajú výrobcovia dva druhy ohrievacích telies:

  • Odporové – je tvorené špirálou z odporového drôtu, ktorá sa zahrieva na veľmi vysokú teplotu. Teplo z drôtu je následne rozfukované ventilátorom. Kvôli vysokej teplote sa môže z ohrievača šíriť nepríjemný zápach, ktorý vzniká prepaľovaním prachu. Tieto ohrievače taktiež intenzívne víria prach, keďže teleso musí byť ochladzované intenzívnym prúdom vzduchu.
  • Keramické – pracuje s nižšou teplotou ako odporové ohrievacie teleso. Zaberá väčšiu plochu, nemusí teda byť ofukované tak intenzívne, vďaka čomu ohrievače s keramickým telesom nevíria toľko prachu ako tie s odporovým drôtom a sú spravidla o niečo tichšie.

Ohrievacie teleso teplovzdušného ventilátora

Čo sa týka výkonu teplovzdušného ventilátora, ten sa obyčajne pohybuje v rozmedzí 1 000 – 2 000 W. Na trhu nájdete aj ohrievače s nižším výkonom (napr. aj 600 W), tie sú však prakticky nepoužiteľné, snáď s výnimkou veľmi malých miestností, ako napr. WC.

Voľba výkonu závisí od veľkosti miestnosti a tiež od úrovne jej tepelnej izolácie. V prípade nezateplených miestností so staršími oknami siahnite po najsilnejšom dostupnom ohrievači. Do menších miestností (ako napr. kúpeľňa) vám postačí výkon cca 1 000 W.

Teplotu nastavíte termostatom

Mnohé teplovzdušné ventilátory sú vybavené termostatmi, ktoré dokážu v miestnosti udržať nastavenú teplotu. Termostat môže byť mechanický (ovládaný otočným kolieskom) prípadne elektronický (ovládaný tlačidlami). Mnohé modely s termostatom sú vybavené tzv. ochranou proti zamrznutiu. Tá bude v miestnosti udržiavať teplotu cca 5 °C, vďaka čomu ochráni predmety v miestnosti pred mrazom pri minimálnej spotrebe energie.

Aj pre tie najlacnejšie modely spravidla platí, že majú výkon nastaviteľný aspoň mechanickými tlačidlami, ktorými môžete zapínať a vypínať jednotlivé ohrievacie telesá (čím sa výkon zníži alebo zvýši).

Ovládanie teplovzdušného ventilátora

Tie lepšie ohrievače sú vybavené aj tlačidlami pre nastavenie rýchlosti prúdenia vzduchu či ovládanie ďalších funkcií, alebo dokonca displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu teplotu alebo prevádzkové stavy. 

Niektoré teplovzdušné ventilátory majú ohrev vypínateľný, takže ich môžete použiť ako ventilátory aj v lete, kedy vám pomôžu rozprúdiť vzduch v miestnosti bez jeho ohrievania.

Pozor na vlhké priestory

Ak uvažujete o ohrievaní kúpeľne pomocou teplovzdušného ventilátora, dajte si pozor na jeho tzv. krytie a tiež umiestnenie. Nie každý je totiž vhodný do vlhkých priestorov. Odolnosť voči vlhkosti vyjadruje tzv. stupeň krytia elektrospotrebičov, ktorý sa skladá zo skratky IP a dvojciferného čísla.

Do 60 cm od vane alebo nekrytého sprchového kúta by ste mali umiestniť teplovzdušný ventilátor najmenej s krytím IP 34. Pri umiestnení ďalej sa už zvýšené krytie nevyžaduje, každopádne si vhodnosť do vlhkých priestorov overte v návode na použitie.

Teplovzdušné ventilátory môžu disponovať rôznymi funkciami

Ak máte starú elektroinštaláciu bez prúdových chráničov, pre zvýšenie bezpečnosti by ste mali zásuvku s ohrievačom ochrániť doplnkovým prúdovým chráničom v podobe adaptéra alebo zásuvky, v ktorej je zabudovaný (cca 50 eur).

Ďalšie parametre a funkcie ohrievačov

  • Oscilácia – po aktivácii tejto funkcie sa bude ventilátor otáčať zľava doprava a späť, aby tak rovnomerne rozložil ohriaty vzduch v miestnosti.
  • Časovač – umožní vám na ventilátore nastaviť čas, po ktorého uplynutí sa zariadenie automaticky vypne. To sa hodí napr. v noci, keďže pri spánku nepotrebujete takú vysokú teplotu ako počas dňa.
  • Vzduchový filter – niektoré teplovzdušné ventilátory sú vybavené vzduchovými filtrami, ktoré zachytia prach a nečistoty vo vzduchu. Oproti ohrievačom bez filtra znepríjemňujú život alergikom a astmatikom v minimálnej miere.
  • Ochrana proti prehriatiu – má podobu tepelnej poistky, ktorá teplovzdušný ventilátor vypne v prípade jeho prehriatia a zabráni tým prepáleniu ohrievacieho telesa, prípadne roztaveniu okolitých materiálov – čo môže spôsobiť požiar. Ventilátor sa môže prehriať napr. ak ho omylom prikryjete alebo umiestnite do tesného priestoru, kde vzduch nemá možnosť prúdiť.
  • Ochrana proti prevrhnutiu – zabezpečuje ju náklonový spínač, ktorý zariadenie vypne, ak sa príliš nakloní alebo prevrhne. V tom prípade by ventilátor mohol spôsobiť požiar nadmerným pôsobením tepla napr. na koberec či podlahu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Teplovzdušný ventilátor je vhodný na vykurovanie menších miestností či zvýšenie teploty v stredne veľkých izbách. Na plnohodnotné kúrenie ho asi nepoužijete, ako doplnkové kúrenie však postačí. Ešte pred jeho kúpou by ste si mali odpovedať na niekoľko otázok.

Je teplovzdušný ventilátor hlučný?

To závisí od konkrétneho modelu. Keďže sú teplovzdušné ventilátory vybavené ventilátorom, treba rátať s tým, že úplne tiché nebudú. Údaj o hlučnosti by mal byť vždy uvedený v popise produktu, resp. v príbalovom letáku.

Teplovzdušný ventilátor s výhrevným telesom alebo s keramickými článkami? Ktorý je lepší?

Ak vám to financie dovolia, investujte radšej do ohrievača s keramickým výhrevným telesom. Je o 30 % úspornejší ako modely s klasickou špirálou, podáva vysoký výkon a zabezpečuje konštantný ohrev.

Majú všetky teplovzdušné ventilátory vzduchový filter?

Nie, nemajú. Disponujú ním iba drahšie modely. Vo vzduchovom filtri sa zachytávajú rôzne mikročastice, hrubšie nečistoty a výhrevné teleso tak ohrieva iba očistený vzduch. Pre alergikov a astmatikov je preto vhodnejšou voľbou.

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 26.08.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 23.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár