Najlepšie aróma difuzéry 2024 – recenzie, test, porovnanie

Aróma difuzér rozprašuje vôňu po miestnosti. Je vhodný do domácností aj do kancelárií. Vďaka nemu si môžete navodiť pohodu a príjemne relaxovať pri vašej obľúbenej vôni. Tie kvalitnejšie zároveň osviežia vzduch či ponúknu tlmené svetlo rôznych farieb.

Ako vybrať aróma difuzér?

Pre správne prevoňanie interiéru je okrem kvalitného difuzéra nutné zvoliť aj správnu vôňu, respektíve esenciálne oleje od osvedčených výrobcov. Aróma difuzéry sú vhodné aj pri problémoch s dýchaním alebo všade tam, kde je príliš suchý vzduch.

Najlepšie aróma difuzéry

Názov Hodnotenie Detail
Nature7 Sumó   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Siguro AD-D400LW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Stadlerform Julia   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Medisana AD625   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
VOCOlinc Flowerbud Smart   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Difuzéry – recenzie

Pre ľahšiu orientáciu pri výbere vhodného difuzéra sme pre vás pripravili niekoľko krátkych recenzií. Vybrali sme difuzéry rôznych cenových kategórií, pričom sme pri výbere zohľadnili funkčnosť difuzéra aj jeho obľúbenosť medzi spotrebiteľmi.

Čo je difuzér

Difuzér je prístroj, vďaka ktorému prevoniate a osviežite svoju domácnosť alebo kanceláriu. Jeho hlavnou úlohou je rozptýliť esenciálne oleje na molekuly, ktoré sa spoja so vzduchom, a tak ľahšie preniknú do ľudského tela. Poznáme rôzne druhy difuzérov od jednoduchých tyčinkových až po elektrické aróma difuzéry.

V súčasnosti naberajú na popularite najmä elektrické aróma difuzéry, ktoré sú vhodné do domácností i na pracovisko do kancelárií. Väčšina difuzérov ponúka minimalistický a elegantný vzhľad, a tak je toto nenáročné zariadenie pekným bytovým doplnkom. Ponuka difuzérov je bohatá a každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Aby ste sa pri výbere difuzéra ľahšie zorientovali, prezradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor a aké parametre sledovať.

Druhy difuzérov

Na trhu je viacero druhov difuzérov, líšia sa svojimi funkciami aj cenou. Samozrejme, čím viac funkcií difuzér ponúka, tým je aj jeho cena vyššia. Vo všeobecnosti však nejde o príliš nákladné zariadenie. Aké druhy difuzérov teda sú?

Tyčinkový difuzér

Ide o najzákladnejší difuzér, z ktorého sa prirodzeným spôsobom odparujú tekutiny. Môže mať podobu misky alebo sklenenej nádoby. Osvieži vzduch vybranou vôňou, no uvoľňuje ju veľmi voľne, preto nie je intenzívna počas celej doby odparovania.

Tyčinkový difuzér

Základ tyčinkového difuzéra tvorí odparovacia miska, fľaštička alebo váza, do ktorej sú vložené vonné tyčinky. Tie postupne nasávajú olej, čím sa šíri do prostredia aróma. Funkcie tyčinkového difuzéra sú obmedzené, môžete len meniť tyčinky, prípadne oleje, a tak striedať rôzne vône. Ak chcete zvýšiť intenzitu vône, do difuzéra pridajte viac tyčiniek a potočte nimi.

Vonné tyčinky môžete používať opakovane, no pozor si musíte dať na to, aby ste ich používali s jedným druhom vône. Ak sa totižto pomiešajú viaceré vône, môže z toho vzniknúť aróma, ktorá vám nebude príjemná.

Tyčinkový difuzér ocenia nenároční používatelia, ktorí nemajú radi technologické novinky, ale radšej dávajú prednosť klasike. Poteší nízka cena a nenáročnosť používania.

Tepelný difuzér

K jednoduchým a lacným difuzérom patrí aj tepelný. Pre jeho fungovanie však potrebujete sviečku, ktorú zapálite a vďaka jej horeniu sa esenciálny olej uvoľňuje do ovzdušia. Hlavnou výhodou tepelného difuzéra je nízka cena, nenáročnosť používania a nehlučný chod. K nevýhodám patrí to, že zahrievaním oleja môže dochádzať k zmene jeho vlastností, resp. k zmene chemického zloženia, čím sú oslabené účinky éterických olejov a s tým spojený nepriaznivý vplyv na zdravie človeka.

Tepelný difuzér nájdete v obchodoch i pod označením vonná lampa. Spravidla je vyrobený z keramiky a v spodnej časti má priestor vyhradený pre vloženie sviečky. Navrchu zas nájdete misku, kde nalejete olej. Ako sme už naznačili, tento difuzér využíva na odparovanie vône teplo, čím sa rozkladajú prchavé zlúčeniny éterických olejov. Kvalitu ovzdušia však narúša pálenie sviečky (kahanca).

Odparovací difuzér

Tento difuzér disponuje malým ventilátorom, ktorý transformuje oleje z kvapalín na plyn a ich zložky rozptýli do vzduchu. Ide o lacné a prenosné riešenie, ktoré môžete využiť na cestách alebo v aute. Odparovací difuzér obsahuje aj bavlnenú handričku, ktorá do seba nasiakne éterické oleje a vzduch z ventilátora ich následne uvoľňuje. Metóda odparovania je nevyvážená a pre každý éterický olej by ste mali použiť inú handričku.

Odparovací difuzér

Rozprašovací difuzér

Rozprašovací aróma difuzér vám zabezpečí silnú koncentráciu esenciálnych olejov vo vzduchu. Éterický olej totižto nie je ničím riedený a nedochádza ani k jeho zahrievaniu teplom. Kvalita a vlastnosti oleja sa preto nemenia.

Rozprašovací difuzér funguje princípom vtiahnutia oleja z ampulky, ktorý následne rozstrekne do ovzdušia. K nevýhodám takéhoto difuzéra patrí, že neskúsení používatelia nemusia odhadnúť správnu mieru a frekvenciu rozprašovania. Nevhodné dávkovanie zapríčiní vysokú spotrebu éterických olejov a môže spôsobiť i bolesti hlavy.

Ultrazvukový difuzér

Ultrazvukové aróma difuzéry patria v súčasnosti k najpredávanejším. Pomocou elektronických frekvencií sa vytvárajú vibrácie, ktoré rozptyľujú jemnú hmlu vody a éterických olejov do vzduchu. Keďže sa do nich nalieva voda, v miestnosti okrem vône vytvárajú aj menšie vlhko. Pokiaľ žijete na mieste, kde je vlhko, táto jeho vlastnosť sa pre vás stane nevýhodou. Ak však bývate v suchej miestnosti, oceníte jeho pridanú hodnotu vo forme zvlhčovania vzduchu.

Ultrazvukové difuzéry sú elektronické, preto budete k ich prevádzke potrebovať prívod elektriny alebo baterky. Spravidla majú viacero funkcií a prakticky využiteľných nastavení. Disponujú napríklad časovačom, LED svetlom, automatickým vypnutím a podobne.

Biely ultrazvukový difuzér

Obsluha elektronického difuzéra je jednoduchá. Stačí do nádobky naliať vodu, pridať do nej zopár kvapiek esenciálneho oleja a užívať si svieži a voňavý vzduch. Vďaka tomu, že esenciálny olej nie je zohrievaný, zachováva si svoje kvality a jeho zloženie sa nemení. Ultrazvukové difuzéry sú o niečo drahšie než tyčinkové alebo odparovacie, no kvalitný elektrický difúzer zoženie aj pod hranicou 30 eur.

Nebulizér

Podobne ako rozprašovací difuzér, aj nebulizér distribuuje do vzduchu silné dávky aróm. Nebulizér rozdelí esenciálny olej na malé molekuly, ktoré potom rozpráši do okolia formou kvapôčok. Výhodou takéhoto typu difuzéra je to, že nevytvára vlhkosť a pre svoju prevádzku nepotrebuje oleje zahrievať. Vôňa je v tomto prípadne oveľa viac koncentrovaná a výraznejšia. K hlavným nevýhodám patrí vyššia cena i hlučnosť prístroja, ktorá môže byť v tichom prostredí rušivá. Okrem toho treba rátať s rýchlejšou spotrebou olejov oproti iným difuzérom.

Ako vybrať difuzér?

Pri kúpe difuzéra by ste mali zvážiť viacero parametrov. Dôležité je rozhodnúť sa, či chcete jednoduchý tyčinkový alebo tepelný difuzér, ktorý však nie je príliš vhodný do kancelárií. Ak siahnete po elektrickom difuzéri, treba sledovať jeho dosah, prídavné funkcie, hlučnosť, dĺžku prevádzky na jedno naplnenie aj veľkosť nádoby na vodu.

Dosah

Každý difuzér uvádza vo svojich parametroch dosah. Podľa toho viete, akú veľkú miestnosť je difuzér schopný prevoňať. Údaje sa uvádzajú v metroch štvorcových a menšie difuzéry začínajú na hodnote 15 metrov štvorcových. Takýto difuzér je vhodný pre spálne alebo detské izbyAk chcete prevoňať väčšie miestnosti, napríklad kancelárie, prípadne kuchyňu spojenú s obývačkou, ideálne je siahnuť po takom, ktorý má dosah minimálne 30 metrov štvorcových. Veľké difuzéry môžu presiahnuť aj hodnotu 65 m2.

Elektrický aróma difuzér

Dĺžka prevádzky

Časový údaj vám prezradí, ako dlho bude difuzér v prevádzke na jedno naplnenie nádobky. Kvalitný prístroj umožňuje ovládanie času difúzie, čím sa ušetria esenciálne oleje. Základné modely majú pevnú dobu prevádzky, ktorá sa pohybuje okolo 5 hodín. Modely s veľkou nádržkou dokážu byť v neustálej prevádzke dva až tri dni.

Objem nádoby

Veľkosť nádoby záleží od typu difuzéra. Odparovacie sa plnia len niekoľkými kvapkami éterického oleja, do ultrazvukových ide aj voda, preto je ich objem väčší. Nádoby na vodu, do ktorých následne nakvapkáte olej, začínajú s objemom 100 ml. Môžete sa však stretnúť aj s nádobami, ktoré majú viac než liter. S objemom nádoby súvisí aj dĺžka používania difuzéra, ak teda chcete na jedno naplnenie používať difuzér čo najdlhšie, vyberajte z tých, ktoré majú väčšie nádobky. Rýchlosť odparovania z nádoby ovplyvňuje aj príkon (výkon) difuzéra.

Materiál, dizajn a veľkosť

Difuzér sa umiestňuje na viditeľné miesto, preto je vhodné, ak ladí k vášmu nábytku alebo k vybaveniu kancelárie. Spravidla ide o menšie zariadenia, ktoré pripomínajú vázy či bytové dekorácie. Na trhu nájdete viaceré farebné odtiene i materiály, z ktorých sa vyrábajú. Často zvoleným materiálom je plast, ktorý imituje drevo. V ponuke sú aj drevené alebo keramické difuzéry, pri nich však treba dávať pozor, aby ste ich nedopatrením nerozbili.

Biely aróma difúzer z plastu

Veľkosť a rozmer difuzéra by ste mali zvážiť, pokiaľ ho chcete prenášať z miestnosti do miestnosti. Malé difuzéry nezaberú veľa miesta a viete si ich so sebou zobrať napríklad aj do auta. Cestovné difuzéry zas využijete v hotelovej izbe, kde si vytvoríte pomocou svojej obľúbenej vône príjemnú atmosféru.

Hlučnosť

Jedným z veľmi dôležitých parametrov je hlučnosť. Ak chcete aróma difuzér neustále používať a mať ho zapnutý aj počas noci, prípadne pri ňom meditovať, mal by mať tichú prevádzku, ktorá vás nebude rušiť. Objemné difuzéry s ventilátorom sú hlučné, a preto je vhodnejší ultrazvukový. Aj ten však vydáva bzučanie či mierny šum. Ideálny je difuzér, ktorého hlučnosť nepresahuje hodnotu 25 decibelov.

Napájanie a príkon

Elektrické aróma difuzéry sa napájajú do siete cez adaptér. Ich príkon sa pohybuje od 8 do 15 W, nie sú to veľké hodnoty, preto sa nemusíte obávať vysokých účtov za elektrinu, aj keby ste mali difuzér neustále v prevádzke. Niektoré difuzéry dokážu poháňať baterky, iné vám zas umožnia pripojenie cez USB port.

Funkcie difuzéra

Elektrické aróma difuzéry majú rôzne prídavné funkcie. Tie drahšie ponúkajú diaľkové ovládanie, sekvenčný režim, časovač, bezpečnostný spínač, LED osvetlenie rôznych farieb, prehrávanie hudby, automatické vypnutie a podobne.

Plnenie aróma difuzéra esenciálnym olejom

Pokiaľ túžite po kvalitnom difuzéri, no zároveň nechcete siahnuť hlboko do svojej peňaženky, vami zvolený prístroj by mal mať aspoň tieto funkcie:

  • automatické vypnutie – prístroj sa automaticky vypne, hneď ako sa z neho odparí všetka voda,
  • časovač – ponúka výber z niekoľkých časov, počas ktorých je difuzér aktívny,
  • nastavenie intenzity – umožňuje nastaviť intenzitu rozširovania arómy,
  • farebné LED svetlo – striedanie rôznych tlmených farieb (vhodné pre relax).

Ceny difuzérov

Difuzér je produkt menších rozmerov, preto ani jeho obstarávacia cena nie je vysoká. Najlacnejšie difuzéry so základnými funkciami zoženiete za ceny od 10 do 15 eur. Ak chcete kvalitnejší produkt, ktorý disponuje automatickým vypínačom či LED svetlom, zaplatíte zaň od 25 do 60 eur. Pri výbere vhodného difuzéra, pri ktorom je v rovnováhe cena i kvalita, vám môže pomôcť porovnávací portál Heureka alebo naše krátke recenzie.

Elektrický aróma difuzér s USB

K špičkovej značke patrí StadlerForm, pretože tento výrobca sa špecializuje na výrobu kvalitných čističiek a zvlhčovačov vzduchu, no zároveň vyrába aj aróma difuzéry. K obľúbeným a overeným výrobcom patrí tiež IMMAX, Concept, Sixtol, ETA, Hütermann, Airbi, Sunis či Klarstein. Za výhodné ceny kúpite aróma difuzér v obchodoch ako DatartMallAlza, no šikovný a zároveň lacný difuzér vám ponúkne aj obchodný reťazec Lidl.

Oleje do difuzérov

Difuzér najlepšie funguje s kvalitnými esenciálnymi alebo éterickými olejmi. Existujú 100% prírodné oleje, ale aj také, ktoré majú v sebe prídavky vo forme alkoholu, prípadne umelých látok. Oleje môžete kupovať samostatne, no v ponuke nájdete tiež zvýhodnené sety. Ceny olejov za jednu fľaštičku začínajú tesne pod sumou 2 eur. Na výber máte z množstva rôznych vôní, k najpredávanejším patrí eukalyptus, mäta, levanduľa, medovka s citronelou, cédrové drevo či pomaranč. Širokú ponuku olejov do difuzérov majú napríklad internetové obchody Alza či Notino. Kvalitné oleje kúpite aj v bio obchodoch, lekárňach alebo parfumériách.

Výhody difuzérov

Mnohí si kladú otázku, na čo je dobrý difuzér. Tento nenápadný a jednoduchý prístroj ponúka svojim používateľom niekoľko výhod. Odstraňuje nepríjemný zápach v domácnosti alebo na pracovisku, čistí vzduch a v kombinácii so správnymi éterickými olejmi má antiseptické, antibakteriálne a antivirotické účinky. K ďalším výhodám patrí, že difuzéry s esenciálnymi olejmi pozitívne pôsobia na myseľ, odbúravajú stres a navodzujú pocit harmónie a pohody. Niektorým dokonca pomáhajú pri problémoch so spánkom.

Difuzéry môžete využívať v domácnosti či kancelárii, ale svoje uplatnenie nájdu tiež v kozmetických salónoch, prípadne vo wellness centrách. Vďaka minimalistickému a elegantnému dizajnu je aróma difuzér zároveň dokonalým doplnkom akéhokoľvek bytového alebo nebytového priestoru.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pokiaľ ešte stále rozmýšľate, či si difuzér kúpiť alebo nie, pri rozhodovaní vám môžu pomôcť odpovede na najčastejšie kladené otázky. Spotrebitelia sa pred kúpou zaujímajú najmä o to, ako difuzér používať a ako sa oň starať.

Ako používať difuzér?

Používanie ultrazvukového difuzéra je jednoduché. Záleží na konkrétnom type, no spravidla vám postačí voda a esenciálne oleje. Do nádobky stačí naliať požadované množstvo vody a pridať zopár kvapiek vašej obľúbenej vône. Pri klasických difuzéroch, kde nie je nutný prívod elektriny, si zas vystačíte s vonnými tyčinkami, éterickými olejmi, prípadne so sviečkou.

Má difuzér škodlivé účinky na zdravie?

Pokiaľ difuzér pravidelne čistíte a používate kvalitné éterické oleje, nemusíte mať obavy. Práve naopak, difuzéry majú pozitívny vplyv na zdravie človeka, vďaka nim môžete ľahšie dýchať, zbavíte sa stresu a budete cítiť väčšiu pohodu.

Ako sa starať o difuzér?

Difuzéry by sa mali pravidelne čistiť, pretože éterické oleje zanechávajú po sebe lepkavý nános. Ak je nánosu veľa, prípadne je starý, môžu sa do ovzdušia uvoľňovať škodlivé látky. Pravidelné čistenie predĺži životnosť vášho zariadenia, zabezpečí vám voňavé ovzdušie aj zdravšie dýchanie. Čistenie závisí od konkrétneho typu (modelu), a preto je najvhodnejšie spoľahnúť sa návod, ktorý bol k difuzéru pribalený.

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 10.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 10:28
Tánička

Veľmi dobrá kvalita je Beurer LA40, vrch je z porcelánu, spodok z bambusu, takže za mňa veľká spokojnosť. Vôňa ide pekne po celej miestnosti rovnomerne, je tu dvojstupňové rozprašovanie. Používam ho s esenciálnymi olejmi. Zásobník 180 ml úplne postačuje a je vhodný do menšej miestnosti. Difúzer vie navodiť aj veľmi príjemnú atmosféru vďaka meniacemu sa LED farebnému osvetleniu. Prevádzka je tichá, vôbec neruší. Páči sa mi, že po vyčerpaní zásobníka sa automaticky vypne. Ovládanie aj údržba sú jednoduché.

15/06/2022 10:32
Gabika

Difúzer Sixtol Vulcan je vkusný a praktický, spĺňa všetko, čo som od neho očakávala. Je to super aj ako darček , cena je prijateľná a produkt sa stane dizajnovým doplnkom každého interiéru. Difúzer dokáže navodiť v izbe veľmi príjemnú atmosféru. Chod je tichý a obsluha bezproblémová. Na žiadne negatíva som neprišla.

15/01/2022 15:44
Anna

mam rada vônu z difuzera

14/01/2022 13:21
Inga

najkrajsie oleje do difuzera ma armina

09/01/2022 16:07
Nin

difuzer si pustam kazdy den

07/01/2022 13:10
Lulu

difuzery od znacky armina su skvele, mam ich z wereco niekolko

29/11/2021 10:04
Katarína

GOLDSUN Sun Light je nádherný osviežovač vzduchu, zatiaľ ide úplne super, pekne mení svetlá, čiže je to veľmi fajn aj na relaxáciu. Prístroj má ľahké ovládanie a chod je tichý, s výberom som spokojná. Môžem ho používať s čistou vodou alebo s nejakou vôňou či liečivým olejčekom. Vytvára to veľmi príjemnú atmosféru.

17/11/2021 17:04
Anna

Elegantný difúzer s dlhou dobou prevádzky je Medisana AD625. Vo väčších miestnostiach má však slabšiu účinnosť a v noci je hlučnejší a rušivý. Dizajn je prepracovaný a ovládanie jednoduché. Páči sa mi farba difúzera, automatické vypnutie, LED podsvietenie… Za mínus vnímam vyššiu cenu.

25/07/2021 11:08
Olinka

Mám aróma difúzer Sixtol Vulcan, ktorý má kapacitu 350 ml a je krásneho elegantného vzhľadu - biele drevo. Na kúpu ma presvedčila dobrá obstarávacia cena, spomínaný pekný vzhľad, dostatočne veľká nádobka na vodu, tichý chod, časovač či jednoduchá obsluha a údržba. Difúzer si nevyžaduje žiadne ďalšie zložité príslušenstvo, dokáže pekne meniť farby, čo oživí miestnosť a čo je najpodstatnejšie, vie krásne prevoniať celý byt. Je to skvelý a lacný difúzer s možnosťou nastavenia času prevádzky. Odporúčam každému, kto chce mať v byte pekný doplnok a zároveň voňavý vzduch.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok