Najlepšie výrobníky ľadu do domácnosti, baru, kaviarne – recenzie, test, porovnanie

Možno ste už uvažovali o tom, ako zabezpečiť dostatočný prísun ľadu hosťom na vašej letnej párty. Niektoré drahšie chladničky (najmä tie americké) majú na tento účel vstavaný výrobník ľadu. Tieto zariadenia sa však dajú kúpiť aj samostatne.

Ako si vybrať výrobník ľadu

Poradíme vám, ktorý výrobník ľadu si vybrať a podľa čoho sa pri výbere orientovať.

Najlepšie výrobníky ľadu

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SIM 3000BK   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Klarstein Antarctica   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 123   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 120   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Gorenje IMC1200B   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Sencor SIM 3000BK   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Výrobníky ľadu – recenzie

Či už máte radi letné párty, alebo ľad používate na koktaily bežne, výrobník ľadu je pre vás užitočným pomocníkom. Ak nad týmto prístrojom uvažujete, naše recenzie by vám mohli s výberom pomôcť.

Ako fungujú výrobníky ľadu

Typický výrobník ľadu sa skladá z nádoby na vodu, v ktorej sa voda ochladzuje odčerpávaním tepla do okolitého prostredia, ktoré zabezpečuje kompresor a chladiaca látka v uzavretom okruhu. Ide teda o rovnaký princíp, na akom funguje chladnička či mraznička.

Do výrobníkov ľadu s vysokým výkonom nemusíte dolievať vodu, pretože sa napájajú priamo na vodovod. Veľmi výkonné modely, ktoré sú spravidla profesionálnej triedy a sú určené na použitie v gastronomických prevádzkach, neodvádzajú teplo do okolia, ale sú chladené práve vodou z vodovodu.

Výrobník ľadu Klarstein

Takéto výrobníky majú aj odpadovú hadicu, ktorú musíte vyviesť do umývadla alebo napojiť na kanalizáciu, pretože ňou odchádza ohriatá voda využitá práve na chladenie zariadenia. Zároveň majú aj vysokú spotrebu vody.

Pri výbere veľmi výkonného výrobníka ľadu sa teda pre istotu presvedčte, či nie je chladený vodou.

Tvar a veľkosť kúskov ľadu

Výrobníky na domáce použitie zväčša neprodukujú ľadové kocky, ale kúsky v tvare kužeľov. Je to dané princípom, kedy je voda ochladzovaná v bezprostrednom okolí špeciálne tvarovaných výčnelkov chladiacich rúrok.

Ľadové kužele sú vhodné na ochladzovanie bežných i miešaných nápojov, i keď v šejkroch sú na ich prípravu vhodnejšie ľadové kocky, ktoré nápoj vďaka hranatému tvaru lepšie premiešajú. Nevýhodou kužeľov je, že sa pomerne rýchlo topia a riedia ochladzovaný nápoj, čo je nevýhodou napr. pri podávaní whisky.

Výrobník ľadu produkuje ľad v tvare kužeľov

Na rýchlosť topenia ľadových kúskov má vplyv aj ich veľkosť. Menšie kúsky sa roztopia rýchlejšie, no zároveň ich jednoduchšie spracujete napr. v mixéri pri výrobe ľadovej drte či smoothie nápoja. Ideálny výrobník ľadu by mal mať veľkosť ľadových kúskov nastaviteľnú, v praxi sa však s touto funkciou stretnete len pri drahších modeloch.

S výrobníkmi ľadových kociek pre domáce použitie sa stretnete iba zriedka. Ide totiž o zariadenia s vysokým výkonom a najmä s vyššou hlučnosťou.

Parametre výrobníkov ľadu

  • Objem zásobníka na vodu – čím je nižší, tým častejšie budete musieť do výrobníka dolievať vodu. V praxi sa stretnete s hodnotami od cca 1 do 3 l, výnimočne aj s väčšími.
  • Objem zásobníka na ľad – čím menší, tým častejšie budete musieť ľad zo zásobníka vyberať, aby sa mohol tvoriť ďalší. Ak nebudete využívať veľké množstvo ľadu, voľte radšej menej výkonný výrobník s menším zásobníkom – ak ľad neodoberiete, začne sa po čase rozpúšťať.
  • Rýchlosť produkcie ľadu – pohybuje sa od cca 10 kg/24 h pri domácich výrobníkoch až po vyše 30 kg/24 h pri profesionálnych modeloch. Ak si chcete len posedieť s priateľmi pri vychladených drinkoch, postačia vám najnižšie hodnoty. Ak organizujete väčšiu záhradnú párty, poobzerajte sa po výkonnejších modeloch.

Ľadové kocky

  • Príkon – pohybuje sa od cca 100 W pri najlacnejších modeloch až po 500 W pri tých profesionálnych. Spravidla tu platí, že čím vyšší je el. príkon, tým väčšie množstvo ľadu dokáže zariadenie vyrobiť za 24 h, aj keď dva výrobníky s rovnakým výkonom môžu mať rôznu účinnosť.
  • Spotreba energie – pri výrobníkoch ľadu, žiaľ, väčšina výrobcov spotrebu el. energie v kWh neuvádza. Neostáva vám teda nič iné, iba spotrebu odhadnúť na základe el. príkonu a doby prevádzky výrobníka.

Funkcie výrobníkov ľadu

  • Displej – môžete na ňom sledovať nastavený čas zapnutia, vypnutia, nastavené parametre či priebeh procesu výroby ľadu. Je výsadou drahších modelov.
  • Upozornenia na udalosti – výrobník s touto funkciou vás môže rozsvietením kontrolky alebo zvukovým signálom upozorniť napr. na dokončenie výroby ľadu, prázdny zásobník na vodu či na plný zásobník vyrobeného ľadu.
  • Časovač – vďaka nemu môžete nastaviť presný čas, kedy sa má výrobník spustiť aj čas, kedy sa má vypnúť. Po príchode domov vás teda môže čakať čerstvý ľad.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre výrobník ľadu? Zíde sa vám nielen počas letných párty, grilovačiek, ale aj na rodinných oslavách či len tak, pre domáce potreby. Parametre a technické vlastnosti sú dôležitou súčasťou výberu, zabúdať však netreba ani na praktické využitie stroja. Pred kúpou výrobníka ľadu si odpovedzte na niekoľko základných otázok:

Výrobník ľadu s čerpadlom alebo bez? Ktorý je pre mňa vhodný?

To závisí od toho, kde máte odpad na vodu. Pokiaľ sa bude nachádzať v blízkosti výrobníka, postačí vám aj výrobník bez čerpadla. Nezabudnite, že z výrobníka ľadu treba vylievať odpadovú vodu. Pokiaľ budete mať stroj napojený na vodovod, môžete ho napojiť na odpadovú hadicu. Celý proces bude prebiehať automaticky. Upozorňujeme, že nie všetky výrobníky ľadu prípojku na odpadovú hadicu majú. Bežný domáci výrobník ľadu má zátku, pomocou ktorej odpadovú vodu vypustíte napr. do vedra.

Kde kúpiť výrobník ľadu?

Výrobníky ľadu nájdete v kamenných obchodoch aj na internete. Nakupovanie cez internet je o niečo pohodlnejšie, pretože si môžete porovnať viacero produktov, pozrieť si ich recenzie a tovar vám prinesú priamo domov. Odporúčame vám značky Klarstein a Guzzanti.

Na čo všetko sa dajú rôzne veľkosti ľadových kociek použiť?

Malé kocky ľadu, ktoré sa rýchlo topia, sú napr. vhodné na prípravu smoothie nápojov. Stredne veľké kocky ľadu sa hodia do väčšiny nápojov. Môžete ich pridať do miešaných drinkov a iných chladených nápojov, napr. džús alebo Cola. Veľké kocky ľadu sú ideálnou voľbou napr. do whisky. Nápoj sa vychladí, avšak kocka sa neroztopí prirýchlo a neznehodnotí ho.

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 09.07.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 17.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/07/2021 21:12
Kornel

Výrobník ľadu som si kúpil na chatu, nakoľko tam mám chladničku bez výrobníku a chcel som ľad. Zapojenie a spojazdnenie prístroja prebehlo bez akýchkoľvek problémov. Ľad sa vyrába veľmi rýchlo a manipulácia s prístrojom je jednoduchá. Páči sa mi, že je skladný a nezaberá veľa miesta. Oceňujem aj dizajn, ktorý pôsobí elegantne. Prístroj nie je hlučný, je šikovný a kocky ľadu sú menšie a tenšie, čo sa hodí napríklad pri organizovaní záhradnej party, na ktorú príde viacej ľudí. Plusom tohto výrobku je malá spotreba elektrickej energie. Dá sa ľahko prenášať, preto si môžete brať so sebou napríklad na letné dovolenky. Tento výrobník ľadu odporúčam, pretože spĺňa všetko, čo by takýto prístroj mal mať.

11/07/2021 20:54
Dušan

Výrobník ľadu je na tieto horúce letné dni ideálny spoločník. Naše očakávania splnil model Gorenje IMC1200B, ktorý je ideálny pre domáce párty alebo len tak, keď sa chcete osviežiť. Prístroj robí ľadové kocky pomerne rýchlo. Má bezproblémový chod a pre prevádzku stačí doplniť len vodu. Plus dávam za voliteľnú veľkosť kociek aj priehľadné viečko. Malé mínus si vyslúži za to, že voda sa nedá doplniť bez nutnosti zdvihnutia zásobníka s už vyrobeným ľadom. Tento výrobník je špičkový a na domáce použitie bohato postačujúci.

Pridať komentár