Najlepšie meniče napätia 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chcete si v aute dobiť mobil, často kempujete alebo ste si z dovolenky doniesli spotrebič, ktorý nie je možné napojiť do našej siete s 230 V napätím? To, čo potrebujete, je menič napätia.

Ako vybrať menič napätia?

V našom návode vám poradíme, čo to ten menič vlastne je, na čo všetko sa využíva a aké parametre by ste si mali všímať prednostne.

Najlepšie meniče napätia

Názov Hodnotenie Detail
Green Cell INV12 12V/220V   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Sencor INV140   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Carspa CAR600U-242   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Space 1 600 W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Autolamp 300 W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Čo je to menič napätia

Menič napätia slúži na to, aby zmenil vlastnosti elektrického napätia – transformoval ho. Najčastejšie natrafíte na kúsky, ktoré majú za úlohu zmeniť napätie jednosmerné na striedavé, ktoré je potrebné pre napojenie drvivej väčšiny elektrických spotrebičov.

Menič napätia využijete na všetkých miestach, kde sa nenachádzajú rozvody s „klasickým“, teda striedavým 230 V napätím. Kde nájdete takéto „miesta“? Napríklad, a zároveň najčastejšie, v aute. Tieto prístroje sú práve preto ideálnymi pomocníkmi na kratšie i dlhšie cesty. Využitie však nájdu aj v iných sférach.

Kedy, kde a ako využijete menič napätia

Ako využijete menič napätia v automobile? Možností je viac než dosť – nabíjanie telefónu či notebooku, zapojenie cestovnej rýchlovarnej kanvice atď. V skratke, všetky bežné elektrické spotrebiče „bežia“ na 230 V. Autobatéria má však napätie 12 V, preto ho potrebuje transformovať. Menič je veľmi nápomocný aj pri kempovaní či pobyte na chalupe. Na autobatériu totiž môžete napojiť aj iné spotrebiče, napr. televízor, elektrické náradie, mikrovlnku, fén či žehličku.

Meniče napätia nie sú určené len na použitie v automobiloch. Zídu sa vám aj vtedy, keď sa chystáte dovolenkovať v niektorej z krajín, kde v zásuvkách neprúdi „naše“ 220 – 240V/50 Hz napätie. Ide napr. o USA, Kanadu, Japonsko či Kubu. V týchto častiach sveta sa stretnete s napätím 110 – 127 V/60 Hz. Menič využijete taktiež v prípade, ak si z niektorej z takýchto krajín prinesiete domov elektrický spotrebič.

Meniče s funkciou UPS, o ktorej si povieme viac nižšie, slúžia nielen na zmenu napätia. Môžete ich použiť tiež ako záložný zdroj energie pri výpadku elektriny pre servery, notebooky či obehové čerpadlá.

Poslednou možnosťou, kde nájde tento spotrebič využitie, sú domáce elektrárne s fotovoltaickými, teda solárnymi panelmi. Menič napätia sa v tomto prípade používa na premenu jednosmerného prúdu zo solárnych článkov na prúd striedavý, ktorým akumulátor zásobuje elektrickú sieť.

Ako vybrať menič napätia

Pri výbere meniča napätia musíte vedieť najmä to, na čo presne ho využijete. Menič určený do auta nemôžete používať na zmenu napätia v zásuvkách na dovolenke atď. V tom, ktorý model je vhodný pre vás, vám pomôžu jednotlivé technické parametre, na ktoré sa pozrieme práve teraz.

Menič napätia do auta

Menič napätia čistý sínus verzus modifikovaný sínus

V závislosti od typu výstupnej sínusoidy, ale i kvality, sa meniče napätia delia na 2 základné skupiny, konkrétne na meniče s čistou a modifikovanou sínusoidou. O niečo častejšie natrafíte na meniče s modifikovanou sínusoidou. Sú lacnejšie, avšak menej kvalitné a nevhodné na pripojenie k spotrebičom, ktoré sú citlivé na priebeh napätia. Meniče s čistou sínusoidou sú drahšie, kvalitnejšie, multifunkčnejšie a nemusíte pri nich riešiť predimenzovanie.

INFO: Môžete natrafiť aj na meniče, ktoré nemajú vyslovene čistú výstupnú sínusoidu. V takom prípade sa orientujte podľa toho, že čím viac sa sínusoida podobá tej čistej, tým kvalitnejší je daný menič.

Menič napätia s čistou sínusoidou

Čistú sínusoidu si môžete predstaviť ako pekne plynulú vlnku. Tieto meniča napätia sú vo všeobecnosti považované za lepšiu voľbu. Sú ideálne na napájanie spotrebičov, ktoré vyžadujú kvalitný vstupný prúd. Ide najmä o klimatizácie, chladničky a ďalšie zariadenia s indukčným motorom. Meniče s čistou sínusoidou sú však v zásade vhodné na pripojenie akýchkoľvek spotrebičov, teda aj notebookov, televízorov, rýchlovarných kanvíc atď., a to najmä pri dlhodobej prevádzke.

INFO: Meniče napätia s čistou sínusoidou sú zväčša vybavené aj ochranou proti skratu, preťaženiu a prehriatiu. Ich súčasťou zvykne byť tiež USB vstup na priame pripojenie nabíjačky na telefón či tablet.

Plusy:

  • Vhodný pre všetky typy elektronických spotrebičov
  • Čistá sínusoida sa nachádza aj v klasických domácich 230 V rozvodoch
  • Neruší elektronické zariadenia šumom či inými zvukmi (napr. reproduktory)
  • Nie je nevyhnutné predimenzovávanie výkonu meniča

Mínusy:

  • Vyššia cena

Menič napätia s modifikovanou sínusoidou

Modifikovaná sínusoida sa opisuje trošku ťažšie. Podobne ako v predošlom prípade stúpa a klesá, nepripomína však vlnku, je skôr hranatá. Meniče napätia tohto typu sú vhodné pre odporové záťaže, teda napr. pre spotrebiče s jednoduchším motorom, výhrevné telesá, osvetlenia, notebooky, nabíjačky a inú elektroniku s tzv. spínaným zdrojom.

Modifikovaná sínusoida je prijateľná aj pri krátkodobom pripojení chladničiek, čerpadiel, ručného náradia alebo mikrovlniek. Pre dlhodobé pripojenie je však určite lepšie siahnuť po meniči napätia s čistým sínusom.

POZOR: Meniče napätia s modifikovanou sínusoidou nemusia pracovať spoľahlivo so všetkými typmi zariadení.

Plusy:

  • Nižšia cena

Mínusy:

  • Nie je možné použitie na všetky zariadenia, problematická je najmä „zložitejšia“ elektronika
  • Môže rušiť niektoré el. zariadenia
  • Nutnosť predimenzovania výkonu meniča (napr. pri zariadeniach so synchrónnym motorom až 8-krát)

INFO: Modifikované sínusové meniče napätia môžu vrčať alebo vydávať iné neprirodzené zvuky. Spravidla nejde o nič vážne, ale o úplne normálny jav, ktorý nemá vplyv na funkčnú stránku zariadenia.

Výkon meniča napätia

Každý menič napätia dokáže premieňať len také množstvo elektrického prúdu, na aké je skonštruovaný. V špecifikáciách týchto prístrojov nájdete 2 údaje. Prvý z nich hovorí o maximálnom výkone (napr. 1 200 W), ten druhý o odporúčanom trvalom výkone (príkon spotrebiča, napr. 1 000 W).

Pozor, tieto 2 údaje si určite nezameňte. Maximálny výkon je údaj o výkone, ktorý dokáže menič dodávať iba počas krátkej doby, najmä počas „štartu“ napájania spotrebiča. Zvykne sa nazývať tiež ako okamžitý alebo špičkový výkon. Meniče dokážu tento max. výkon vyvinúť spravidla iba počas niekoľkých milisekúndTrvalý, prevádzkový, nepretržitý alebo konštantný výkon dokáže menič do daného zariadenia dodávať nepretržite a stabilne počas neobmedzene dlhého času.

Výkon meniča napätia

Všeobecne sa odporúča, aby dlhodobá záťaž meniča predstavovala maximálne 80 % z jeho výkonu. Druhou pomôckou je, že menič by mal byť v porovnaní s príkonom energeticky náročnejšieho spotrebiča aspoň 1,5- až 2-krát výkonnejší. Napr. pri zapojení spotrebiča s príkonom cca 180 W, by ste si mali vybrať menič s minimálnym výkonom 300 – 400 W.

Ak menič preťažíte, môže dôjsť k jeho poškodeniu a čo je horšie, poškodiť sa môže aj samotný zapojený spotrebič. V lepšom prípade sa nič takéto nestane a menič iba nenabehnePri nadmernom zaťažovaní meniča sa navyše podstatne skracuje jeho životnosť a znižuje jeho účinnosť (žerie viac elektriny).

V rámci prevencie preto dodržiavajte nasledujúce zásady:

  • Pri občasnom alebo krátkodobom používaní meniča ho zaťažujte maximálne do 80 % z jeho výkonu (nabíjanie telefónu, zovretie vody v kanvici atď.).
  • Pri dlhodobom a nepretržitom používaní meniča ho zaťažujte maximálne do 50 % z jeho výkonu.

Ako zvoliť správny výkon meniča v pomere k príkonu spotrebiča

So spotrebičmi, ktorých počiatočný príkon mnohonásobne prevyšuje ich dlhodobý maximálny príkon, je to trochu komplikované. Pri stanovení správneho výkonu meniča je preto potrebné vziať do úvahy nielen príkon, ale i typ daného spotrebiča. Rovnako dôležitý je tiež typ výstupnej sínusoidy meniča.

Asynchrónne motory

  • Patria sem: frézky, menšie sústruhy, obehové čerpadlá, okružné píly atď.
  • Výkon meniča má byť 6 – 8 x vyšší, než je trvalý max. prevádzkový príkon pripájaného spotrebiča
  • Príklad: na zapojenie 65 W obehového čerpadla je ideálne použiť 600 W (12 V na 220 V) menič napätia s modifikovanou sínusoidou alebo 400 W menič s čistou sínusoidou

INFO: Mikrovlnky, rýchlovarné kanvice či bojlery sú samostatnou podkategóriou. Napr. na zapojenie 800 W mikrovlnky potrebujete 3 000 W menič napätia s modifikovanou sínusoidou alebo 2 000 W menič s čistou sínusoidou.

Motory s komutátorom

  • Patria sem: vysávače, vŕtačky, flexy, ručné okružné píly, iné ručné náradie atď.
  • Výkon meniča má byť 2,5 až 3 x vyšší ako trvalý max. prevádzkový príkon spotrebiča
  • Príklad: na zapojenie 550 W brúsky potrebujete buď 1 600 W menič s modifikovanou sínusoidou, alebo 1 200 W menič s čistou sínusoidou

Spotrebiče so spínaným napájacím zdrojom

  • Patria sem: nabíjačky, notebooky, stolové PC atď.
  • Výkon meniča má byť aspoň 2 x vyšší ako príkon spotrebiča
  • Príklad: na zapojenie notebooku s príkonom 140 W je dobré použiť 500 W (modifikovaná sínusoida) alebo 300 W menič (čistá sínusoida)

Spotrebiče s kompresorom

  • Patria sem: prevažne chladničky a mrazničky
  • Menič musí byť 15 až 20 x výkonnejší – dôvodom je, že kompresor pri zapojení „žerie“ viac prúdu počas pomerne dlhej doby
  • Príklad: pri zapojení chladničky so 100 W príkonom potrebujete 2 000 alebo 1 600 W menič napätia (modifikovaná/čistá sínusoida)

Ako vypočítať správny výkon meniča a príkon spotrebiča

Aby ste si mohli vybrať menič s postačujúcim výkonom, musíte vedieť, aký príkon majú spotrebiče, ktoré doň chcete zapojiť. To je zároveň ďalší dôležitý faktor. Už pred kúpou meniča by ste mali mať jasno v tom, čo presne doň budete zapájať.

Automatický menič napätia

Základom je, aby ste sa dopátrali k maximálnemu trvalému príkonu daných spotrebičov vo wattoch. Prvou možnosťou je, že tento údaj nájdete priamo na spotrebiči či na jeho výrobnom štítku. Niekedy však takéto šťastie mať nebudete. V tomto momente prichádza na rad počítanie.

Na výpočet príkonu spotrebičov vo wattoch potrebujete poznať ich vstupné napätie vo voltoch, teda 230 V, a prúd, ktorý je udávaný v ampéroch (A), napr. 0,7 A. Vynásobením týchto 2 hodnôt získate potrebný výsledok – napätie (V) x prúd (A) = príkon (W). Napríklad spotrebič so vstupným napätím 230 V a prúdom 0,7 A bude mať príkon 161 W.

Vstupné a výstupné napätie meniča

Pri výbere je potrebné zohľadniť aj niekoľko ďalších faktorov, konkrétne výstupné napätie zdroja elektrickej energie, vstupné napätie daného spotrebiča a taktiež vstupné i výstupné napätie konkrétneho meniča.

Trošku sa to zamotáva, že? Áno, najmä laik si môže popliesť výstupné a vstupné napätie zdroja, spotrebiča a meniča. V skratke je to takto:

  • Zdroj (el. sieť, batéria atď.) má výstupné napätie
  • Spotrebič, ktorý pripojíte k meniču, má vstupné napätie
  • Menič napätia má svoje vstupné aj výstupné napätie – vstupné napätie meniča je to, ktoré „prijme“ zo zdroja, výstupné je už zmenené napätie, ktoré „odovzdá“ spotrebiču. Napr. menič napätia 12 V na 230 má vstupné napätie 12 V a výstupné 230 V.

Pri použití v osobnom automobile, budete potrebovať menič napätia 12 V (vstupné napätie) na 230 V (výstupné napätie). Výstupné napätie autobatérie je totiž 12 V a väčšina spotrebičov má vstupné napätie 230 V. Iné je to v prípade meniča napätia do kamiónovVýstupné napätie v kamiónoch je totiž až 24 V, preto musíte použiť menič napätia 24 V na 220 V.

Menič napätia na fotovoltaiku, teda prepojenie akumulátora dobíjaného zo solárnych článkov, musí mať 12 alebo 24 V vstupné a 230 V výstupné napätie. Výstupné napätie z takýchto akumulátorov je totiž 12 alebo 24 V.

INFO: Meniče napätia na transformáciu 230 V prúdu na 110 V prúd alebo naopak sú úplne špecifickou kategóriou. Ich využitie je navyše pomerne obmedzené.

Spôsob pripojenia meniča napätia

Nezabudnite, že meniče sa môžu k zdroju a spotrebiču pripájať rôznymi spôsobmi, čo závisí najmä od ich prevádzkového výkonu. Tento parameter zároveň rozhoduje o tom, či daný kúsok môžete použiť aj priamo v aute alebo ho musíte pripojiť priamo na batériu.

  • Meniče napätia s prevádzkovým výkonom do 300 W: Sú dodávané s káblom, na ktorého konci sa nachádza autokonektor. Slúžia na priame pripojenie meniča do autozásuvky.
  • Meniče napätia s prevádzkovým výkonom okolo 300 W: Zväčša k nim dostanete kábel ukončený autokonektorom aj kábel ukončený krokosvorkami (poznáte ich zo štartovacích káblov), ktoré slúžia na jeho pripojenie k batérii.
  • Meniče napätia s prevádzkovým výkonom nad 300 W: Takéto výkonné meniče nie je možné pripojiť do autokonektora, ale iba priamo na batériu. Preto sú dodávané iba s káblom/káblami s krokosvorkami.
  • Meniče napätia s najvyšším výkonom: Sú dodávané iba s káblom, ktorý je ukončený špeciálnymi očkami. Aj tie slúžia na pripojenie meniča priamo k batérii.

Bezpečnostné a ochranné prvky na meničoch napätia

Menič napätia pracuje s elektrickým prúdom, preto nie je potrebné zdôrazňovať, že pri jeho kúpe neradno zabúdať na bezpečnosť. Aby menič neodpálil batériu, z ktorej je napájaný, alebo aby nepoškodil napojený spotrebič, je potrebné siahnuť po takom kúsku, ktorý je vybavený čo najväčším počtom bezpečnostných a ochranných funkcií.

  • Ochrana proti prepólovaniu vstupu: Zabraňuje prepólovaniu pripájacích káblov („plusová strana“ batérie musí byť pripojená na mínusový zdroj napätia a naopak).
  • Prepäťová ochrana: Indukčné zariadenia (napr. niektoré motory) sa po vypnutí na chvíľku zmenia na zdroj napätia, ktoré by mohlo poškodiť menič, ktorý je v tomto momente už vypnutý. Prepäťová ochrana tomuto „javu“ zabráni.
  • Teplotná ochrana: Keď teplota meniča prekročí max. prípustnú hranicu, táto kontrolka ho vypne. Po jeho vychladení ho opätovne automaticky spustí.
  • Ochrana proti skratu na výstupe: Má zabrániť prípadnému spojeniu výstupných svoriek, čo by spôsobilo skrat.
  • Ochrana proti hlbokému vybitiu batérie/akumulátora: Ak sa batéria vybije pod hranicu 10,5 V pri 12 V modeloch alebo 21 V pri 24 V modeloch na dlhšiu dobu (zväčša niekoľko dní), dôjde k jej nenávratnému poškodeniu. Ochrana proti hlbokému vybitiu preto menič od batérie odpojí skôr, ako dôjde k tomuto stavu.
  • Kontrolka slabej batérie/akumulátora: Ide o zvukovú alebo svetelnú kontrolku, ktorá vás upozorní na vybitú batériu/akumulátor (tiež pod 10,5/21 V). Na rozdiel od ochrany pred hlbokým vybitím však neslúži na automatické odpojenie meniča.
  • Ochrana proti vysokému napätiu na vstupe: Ak by ste sa sekli a menič pripojili k zdroju, ktorý má vyššie výstupné napätie, ako je vstupné napätie meniča, táto bezpečnostná funkcia ho automaticky vypne. 12 V meniče sa vypnú pri cca 15 – 16 V napätí, tie 24 V pri napätí nad 30 V.
  • Pasívne a aktívne chladenie: Pasívne chladenie v podobe hliníkového obalu je nevyhnutné pri menej výkonných meničoch. Aktívne chladenie, teda ventilátor, nájdete naopak na tých výkonnejších. Aktívne chladenie funguje automaticky – zapne sa až po prekročení určitej teploty.

Meniče napätia s funkciou UPS ako záložný zdroj energie

Na začiatku sme spomenuli, že existujú aj meniče, ktoré nielen premieňajú jednosmerný na striedavý prúd, ale slúžia tiež ako záložný zdroj elektriny. Ak hľadáte takéto zariadenie, potrebujete nájsť model s funkciou UPS.

UPS je skratka odvodená z anglického názvu Uninterruptible Power Supply (neprerušiteľný zdroj napájania). Súčasťou takýchto meničov napätia je aj nabíjačka. Ako presne fungujú? Menič je za normálnych okolností pripojený do siete. Z tej je napájaný daný spotrebič, napr. PC, a zároveň i nabíjačka.

Ak dôjde k výpadku elektriny, menič prepne zdroj svojho napájania – z elektrickej siete sa prepne na batériu. Po opätovnom nabehnutí elektriny sa „napojí“ späť na elektrické rozvody. Počas doby výpadku však poslúži ako záložný zdroj energie, vďaka čomu nemusíte prerušiť činnosť, ktorú práve na počítači vykonávate. Pri kúpe meniča napätia s funkciou UPS si všimnite najmä výdrž jeho batérie. Ako záložný zdroj bude totiž fungovať iba dovtedy, kým sa batéria nevybije.

TIP: Meniče napätia s UPS funkciou nie sú určené iba na počítače či notebooky. Ocenia ich aj akvaristi či chovatelia hydiny a iného vtáctva (napr. v liahňach). S týmto riešením sa veľmi často stretnete aj vo firmách, kde UPS meniče udržiavajú v chode servery.

Najlepšie záložné zdroje 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie záložné zdroje 2024 – recenzie, test, porovnanie

Záložný zdroj k PC je pomôcka, ktorú oceníte doma i v kancelárii. Dokáže zachrániť dáta a ušetriť hodiny práce. Ak dôjde k nečakanému výpadku elektrického prúdu, umožní vám uložiť si rozrobenú prácu, prípadne zálohovať najdôležitejšie dáta. Záložný zdroj pre domácnosť je užitočným doplnkom, no pre serióznu firmu takmer nevyhnutnosťou. Ako sa však v záložných zdrojoch vyznať, keď na trhu... Prečítať článok

Cena meničov napätia

Cena meničov napätia závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejšími z nich sú typ sínusoidy a výkon. Dôležitú úlohu zohráva, samozrejme, tiež značka a kvalita. Tú môžete odhaliť napr. aj podľa počtu bezpečnostných a ochranných prvkov vymenovaných vyššie.

Priemerné ceny meničov napätia 12 V na 230 V:

  • 200 W meniče s modifikovanou sínusoidou, USB portom a autozástrčkou (bez UPS) – cca 15 až 25 eur
  • 1 000 W meniče s modifikovanou sínusoidou bez UPS, 2 výstupmi a USB portom – cca 70 eur
  • 1 000 W meniče s čistou sínusoidou, 2 výstupmi a UPS – cca 160 až 180 eur
  • 2 200 W meniče s čistou sínusoidou (2 výstupy + USB port) bez UPS – cca 220 až 230 eur
  • 4 000 W meniče (čistá sínusoida) bez USP, 2 výstupy a USB port – cca 490 až 500 eur

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na časté otázky spotrebiteľov. Zamerali sme sa najmä na spotrebu elektriny a bezpečnosť pri používaní meničov napätia.

Koľko elektrickej energie spotrebuje samotný menič napätia?

Samotný menič napätia spotrebuje počas prevádzky v priemere 10 až 15 % elektrickej energie. Účinnosť týchto mašiniek je teda cca 85 až 90 %. Najväčšia časť energie je pritom spotrebovaná počas procesu, pri ktorom je elektrina, v dôsledku zahrievania komponentov v meniči, premieňaná na teplo.

Ako ušetriť energiu, ktorú spotrebuje samotný menič?

Ak chcete ušetriť, mali by ste siahnuť po dostatočne výkonnom meniči. Prehrievanie bude totiž omnoho výraznejšie pri používaní 200 W meniča, ktorý zaťažíte až na 90 % z výkonu, ako pri používaní 400 W meniča zaťaženého iba na 50 %.

Ako používať menič napätia bezpečne?

V prvom rade nezabudnite, že menič pripojený k zdroju elektriny je „pod prúdom“. S týmto prúdom pritom môžete prísť aj do priameho kontaktu, konkrétne na výstupe meniča. Pri slabších modeloch bude takýto kontakt iba nepríjemným zážitkom, pri tých silnejších však môže končiť tragicky. Ak si vyberiete menič bez ochrany výstupu voči skratu/prepätiu, určite si zaobstarajte zásuvku s prúdovou ochranou.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 18.02.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 22:04
Mirko

Odporúčam Lampa DC 8A, výkon je dostatočný a cena prijateľná. Som s ním spokojný.

13/07/2022 08:06
Emil

Carspa P1000-12 12V/230V 1000W som kupoval na základe dobrých hodnotení a nesklamal ma. Má vynikajúcu kvalitu a skutočný sínusový výstup pre prevádzku akéhokoľvek elektrického náradia aj iných citlivých zaťažení. Samozrejmosťou je menič odolný proti rázovému prúdu... Je chránený pred prepólovaním, skratu, preťaženiu, prepätiu atď. Oceňujem aj dva LED indikátory, ktoré sú umiestnené na prednom paneli a signalizujú pracovný alebo poruchový stav.

11/10/2021 18:12
Karol U.

Menič Whitenergy dokáže rozbehnúť 800 W pílku, aspoň na 5 minút, mám to odskúšané, nakoľko vrchol je písaný 1 KW a 500 W na stály beh. Cena je primeraná a menič je ľahko prenosný. Treba však sledovať prehriatie!!! Uvidím neskôr, keď ho viac zaťažím, ako si bude počínať.

05/08/2021 19:18
Peter

Dobrý deň. Aký si mám kúpiť menič napätia keď chcem používať notebook s príkonom 90 - 150W a teplovzdušný ohrievač s príkonom 300 - 600W ? A aký môže mať 600W teplovzdušný ohrievač okamžitý výkon ( nábehový impulz ) poprípade koľko násobne treba silnejší menič napätia ?, lebo asi podľa toho by som si mal kúpiť aj menič napätia. Zdroj bude 12V cca 55Ah batéria a dobíjanie batérie bude solárnym panelom 12V cca 100 - 160W. Ďakujem za odpoveď.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok