Najlepšie korčule na ľad 2024 – recenzie, test, porovnanie

Niektorí využívajú zimné obdobie na oddych a leňošenie, no aj toto ročné obdobie je vhodné na športové aktivity. K obľúbeným zimným športom patrí napríklad korčuľovanie na ľade. Aby ste mali z korčuľovania na zimnom štadióne, verejnom klzisku alebo zamrznutej vodnej ploche radosť, potrebujete kvalitné korčule na ľad.

Ako vybrať zimné korčule?

Správne vybrané zimné korčule by mali poskytnúť komfort, udržať vaše nohy v suchu a teple a hlavne by vás nikde nemali tlačiť. Odreniny či otlaky nie sú príjemnou záležitosťou, preto korčule vyberajte svedomito. Ako si vybrať z množstva zimných korčúľ a čo všetko sledovať pred kúpou? Náš sprievodca výberom zimných korčúľ vám krok za krokom všetko prezradí.

Najlepšie dámske zimné korčule

Názov Hodnotenie Detail
Worker Doty Lady   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Worker Flacier Lady   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tempish Giulia   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Botas Regina   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Tempish Country II   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie pánske zimné korčule

Názov Hodnotenie Detail
Botas Attack 191   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fila Primo Ice   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Oxelo FIT500   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bauer Vapor X3.5 Senior   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bauer Supreme Ultrasonic Senior   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie detské zimné korčule

Názov Hodnotenie Detail
Worker Izabely Pro Kids   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Oroks IH 100   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Tempish Experie Jr.   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Worker Nolan 2v1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bauer X-LP S21   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Zimné korčule na ľad – recenzie

Aby sa vám pohodlne korčuľovalo, musíte si vybrať správne korčule, ktoré spĺňajú vaše požiadavky a kvalitatívne parametre. Na trhu je množstvo zimných korčúľ na ľad a každé z nich sa líšia obstarávacou cenou, použitými materiálmi pri výrobe, vlastnosťami a rovnako tým, pre koho sú určené.

Pre lepší prehľad sme pre vás vybrali päť korčúľ, ktoré sa môžu stať vhodným kandidátom na kúpu. Do nášho mini testu sme zaradili poloprofesionálne aj profesionálne korčule pre hokejových hráčov, dámske zimné korčule určené začiatočníčkam, detské korčule na ľad aj kolieskové a korčule 2v1 určené dievčatám a ženám. Ktoré z korčúľ obstáli v teste najlepšie a ktoré vás zaujali najviac?

Výber zimných korčúľ podľa druhu

Prvé, čo musíte pred kúpou urobiť, je zamyslieť sa nad tým, na aký účel budete korčule používať. Ak ste rekreačný korčuliar a chcete si občas zajazdiť na zimnom štadióne, verejnom klzisku alebo zamrznutej vodnej ploche, budete si vyberať z korčúľ určených amatérom. Tieto korčule bez problémov využijete aj na občasné hranie bezkontaktného hokeja s kamarátmi.

Pri rekreačnom korčuľovaní sa kladie dôraz na pohodlie, korčule by vás nemali tlačiť a mali by ste sa v nich cítiť komfortne. Amatérske korčule zoženiete za nízke alebo prijateľné obstarávacie ceny, no ak plánujete na ľade stráviť dlhšiu dobu, priplaťte si za korčule vybavené materiálom, ktorý dokáže odvádzať vlhkosť, sať pot a zároveň držať vaše nohy v teple.

Ak sa chcete korčuľovaniu venovať profesionálne, voľte z kategórie profesionálnych športových zimných korčúľ, ktoré sú vyrobené z vysoko kvalitných a odolných materiálov a zaručia vám dlhovekosť korčúľ. Tieto korčule sú spravidla vyrobené z termoregulačných materiálov a korčuliarom poskytujú čo najlepší komfort, oporu i ovládateľnosť. Pri kvalitných profesionálnych korčuliach rátajte s vyššou obstarávacou cenou, ktorá sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur.

Ako už tušíte, podľa druhu alebo určenia delíme korčule na amatérske (rekreačné) a profesionálne. Tie profesionálne sa ďalej delia na hokejové korčule a korčule určené na krasokorčuľovanie. Jednotlivé druhy korčúľ si predstavíme v samostatných kapitolách, resp. podkapitolách.

Rekreačné zimné korčule

Korčule určené pre rekreačné korčuľovanie ocenia všetci amatéri, ktorí si chcú občas zakorčuľovať na verejnom klzisku alebo zamrznutej vodnej ploche. Hlavným kritériom pri výbere takýchto korčúľ je pohodlie. Ak vám korčule dobre nesedia a tlačia vás na prstoch alebo v oblasti členkov, pohodové korčuľovanie sa zmení na trápenie, z ktorého nebudete mať radosť.

Rekreačné korčule ocenia aj amatérski hráči hokeja, ktorí si chcú zahrať bezkontaktný hokej. Korčule pre rekreačného hokejistu sa vyznačujú pohodlnou vnútornou výstelkou a nízkou tuhosťou. K ich výhodám patrí prijateľná obstarávacia cena a k nevýhodám menšia ochrana chodidiel a členkov pred nárazom vystreleného puku či pred seknutím hokejkou.

Rekreačné dámske a pánske zimné korčule

Ako sme naznačili, pri výbere rekreačných korčúľ myslite najmä na svoje pohodlie a pred kúpou si vyskúšajte viacero párov od rôznych výrobcov. Len tak zistíte, ktoré vám najlepšie sedia. Nezabudnite sa v korčuliach poprechádzať po predajni, aby ste odhalili prípadné nepohodlie korčule.

V súčastnosti patria k obľúbeným rekreačným korčuliam takzvané „softboot“, ktoré majú pohodlnú textilnú topánku. Vďaka mäkkému zvršku sa prispôsobia tvaru nohy a k ich výhodám patrí i univerzálne využitie. Drahšie modely sú zateplené a zároveň priedušné, čo vám poskytne komfort navyše.

Amatérske korčule určené na rekreačné korčuľovanie sa najčastejšie vyrábajú s klasickým nožom (tzv. kolískou), ktorú môžete pozorovať aj pri hokejových korčuliach. V dámskej verzii rekreačných korčúľ sa pri nožoch stretnete so zúbkami v prednej časti čepelí.

Profesionálne zimné korčule

Profesionálne korčule sa vyznačujú vysokou kvalitou, prvotriednymi materiálmi a s tým súvisiacou aj vyššou obstarávacou cenou. Korčule pre profesionálne športové využitie delíme na korčule určené na krasokorčuľovanie a hokejové korčule.

Korčule na krasokorčuľovanie

Krasokorčuliarske korčule sú určené pre závodné krasokorčuľovanie a vyrábajú sa v dámskej verzii. Majú vysokú topánku, pričom nôž má špecifický krasokorčuliarsky tvar so zúbkami vpredu, ktoré slúžia na odrážanie. Pri vrcholovom športovom korčuľovaní sú nevyhnutné pri niektorých prvkoch (napr. skoky, piruety a podobne). Korčule majú dve hrany (vnútornú a vonkajšiu) a je medzi nimi žliabok. Oproti hokejovým korčuliam je nôž krasokorčuliarskych korčúľ menej zakrivený.

Nože profesionálnych krasokorčuliarskych korčúľ sú vyrobené z ušľachtilej nerezovej ocele s vyššou tuhosťou, čo zaručuje ich odolnosť. Korčule zároveň nie je nutné často brúsiť a nedochádza k ich hrdzaveniu. Kvalitu nožov spoznáte aj tak, že na povrchu majú medzinárodne uznávanú značku TŰV.

Biele zimné korčule na krasokorčuľovanie

Pri výbere korčulí na krasokorčuľovanie berte do úvahy aj pohodlie nohy v topánke. Ak budete na štadióne tráviť dlhé hodiny pri tréningu alebo pri samotnom závodení, zvýšený komfort oceníte. Strih korčule vám musí presne padnúť, na trhu sa stretnete so širšími i užšími. Nižšie korčule s väčším výkrojom v oblasti lýtka sú určené pre vrcholových krasokorčuliarov, ktorí potrebujú väčší rozsah ohybu nohy pri jazde dopredu aj dozadu a dobrú stabilitu pri doskokoch. Krasokorčule sa najčastejšie vyrábajú v bielej farbe s klasickým zaväzovaním na šnúrky.

Hokejové korčule

Hokejovým pánskym korčuliam sa hovorí aj kanady. Je pre ne typická mohutná a pevná konštrukcia, vďaka ktorej sú nohy v topánkach stabilné. Korčule majú pevnú špičku, zníženú stavbu topánky a zvýšenú časť päty. Hokejovú korčuľu tvorí topánka s podrážkou a jazykom, držiak (holder) a nôž.

  • Topánka s jazykom a podrážkou – každá korčuľa má iný skelet, no platí, že drahšie profesionálne korčule majú kvalitnejší skelet. Jazyky môžu byť filcové, prípadne také, pri ktorých sa dá meniť tvrdosť a majú ochranné prvky. Najkvalitnejšia podrážka je vyrobená z karbónových vlákien, vďaka čomu sú korčule ľahšie, dlhšie si udržia stabilitu a hráčovi umožňujú maximálny prenos energie z nôh do korčúľ.
  • Držiak (holder) – ide o prostrednú časť, ktorá spája topánku s nožom korčule (runner). Držiak je pevne prinitovaný ku korčuli a prichytený pomocou poistky alebo dvoch skrutiek.
  • Nôž (runner) – spája korčuľu s ľadom a vďaka tejto časti je umožnené korčuľovanie sa po ľade. Nože na hokejových korčuliach sú mierne zaguľatené a bez zúbkov. Kvôli rýchlemu a efektívnemu odrazu sa brúsia do žliabku. Profesionálne korčule sú osadené nožmi z tvrdej ušľachtilej nerezovej ocele, ktorá vyniká zvýšenou odolnosťou. Vyrábajú sa aj odľahčené verzie, pri ktorých majú nože perforáciu. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia nože vyrábané revolučným systémom T-Blade. Ide o výmenné nože, ktoré nie je nutné brúsiť.

Aj hokejové korčule sa delia na podskupiny podľa skúseností hráčov na amatérske (začiatočnícke), poloprofesionálne a profesionálne. Medzi týmito korčuľami sú podstatné rozdiely. Samozrejme, profesionálne korčule majú najlepšie možné vlastnosti, sú prispôsobené pre maximálny výkon hráčov, využitie aj ochranu. Korčule sú extrémne pevné a perfektne držia nohu, aby mohol hokejista podávať čo najlepší herný výkon. Týmto skvelým vlastnostiam zodpovedá aj obstarávacia cena, ktorá je vysoká.

Veľkosť hokejových korčúľ

Veľkosť hokejových korčúľ sa delí na žiacke korčule (YTH), ktoré sú dostupné vo veľkostiach 24 – 32 (EU), juniorské korčule (JR) vo veľkostiach 33 – 39 (EU) a seniorské korčule (SR), ktoré zoženiete vo veľkostiach 40 – 48 (EU). Ak máte príliš veľké chodidlá, nemusíte zúfať, pretože napríklad model Bauer Vapor X700 sa vyrába až do veľkosti 51 (EU).

Pánske zimné hokejové korčule

Výber hokejových korčúľ podľa štýlu korčuľovania

Hokejové korčule by sa mali vyberať aj podľa štýlu korčuľovania. Každá korčuľa si totižto nemusí sadnúť so štýlom, ktorý používate. Rozoznávame frekvenčný, silový a univerzálny štýl.

  • Frekvenčný štýl – päta korčúľ má tesnú konštrukciu v tvare písmena V, takéto korčule sú vhodné pre rýchle a presné zákruty, otočky, brzdy, štarty alebo rozjazdy a pre náhle zmeny smeru. Korčule maximálne prenášajú energiu. Ak korčuľujete takýmto štýlom, poobzerajte sa napríklad po modeloch Bauer Vapor alebo CCM JetSpeed.
  • Silový štýl – korčule majú prirodzenú anatomickú konštrukciu a dokonale obopínajú chodidlá. Vyznačujú sa vysokým priehlavkom a sú ideálne pre jazdy s dlhšími odrazmi a širokými oblúkmi. Tieto korčule majú vyššiu stabilitu. Vhodnými kandidátmi na výber môžu byť Bauer Supreme či CCM Tacks.
  • Univerzálny štýl – ide o štýl, ktorý je kombináciou oboch vyššie spomenutých. Korčule majú širokú a objemnú konštrukciu, vysoký priehlavok, hlbší strih a sú doplnené o najnovšie moderné technológie. Ideálnymi modelmi pre tento štýl korčuľovania sú Bauer Nexus alebo CCM Ribcor.

Tepelné tvarovanie korčúľ

Pri hokejových korčuliach je nutné spomenúť aj tepelné tvarovanie korčúľ. To môže prebiehať dvoma spôsobmi. Počas hry, keď sa teplota vo vnútri korčule zvýši natoľko, že sa materiál ohreje a korčuľa sa čiastočne vytvaruje a prispôsobí tvaru nohy a chodidla. Nevýhodou tohto spôsobu je, že po vychladnutí sa tvarovanie sčasti vráti do normálu. Druhým spôsobom je tvarovanie v teplovzdušnej rúre. Toto by mal previesť vyškolený personál, aby neodbornou manipuláciou nedošlo k nechcenému poškodeniu korčúľ.

Výber zimných korčúľ podľa typu

Zimné korčule delíme aj podľa toho, komu sú určené. Štandardne tu rozoznávame pánske, dámske a detské korčule. Špeciálnu kategóriu potom tvoria korčule (tzv. kačičky), ktoré sú určené najmenším deťom predškolského veku s veľmi malou nohou a taktiež detské korčule 2v1, ktoré dieťa využije počas zimy aj cez leto. Na každý typ zimných korčúľ sa pozrieme bližšie.

Pánske zimné korčule

Pánske zimné korčule nájdete v obchodoch aj pod označením kanady. Typická je pre ne pevná konštrukcia, ktorá musí nohu pevne držať, no zároveň nesmie byť noha príliš zovretá. Aby ste sa pri korčuľovaní dobre cítili, môžete si priplatiť za model s termoregulačnými vlastnosťami. Termoregulačný materiál zaistí, že pri vyšších teplotách sa vaše nohy nebudú potiť a pri nižších zas nebudú mrznúť.

Pánske zimné korčule

Nože pánskych ľadových korčúľ sú nasadené v plastovom držiaku (tzv. holderi). Oproti dámskym sú mierne zaguľatené a bez zúbkov. Zbrúsené sú do žliabku, čo umožňuje korčuliarom rýchly a efektívny odraz. Lacnejšie modely majú nože vyrobené z uhlíkovej (karbónovej) ocele, tie drahšie sú z nerezovej ocele, preto nepodliehajú skorej korózii. Pri výbere korčúľ môžete natrafiť aj na odľahčené nože s perforáciou. Hlavným poznávacím znakom pánskych zimných korčúľ je pevná špička a zvýšená časť päty.

Dámske zimné korčule

Dámske zimné korčule sa nazývajú tiež krasokorčule. Majú typicky ženský tvar, keďže topánka je s podpätkom a nože majú vpredu špeciálne zúbky. Tie slúžia pre špecifický ženský štýl jazdenia. V minulosti mali dámske ľadové korčule výhrade bielu farbu, no v dnešnej dobe nájdete v ponuke obchodov aj iné farebné varianty.

Podobne ako pri pánskych korčuliach aj tu platí, že lacnejšie modely sú vybavené nožmi z uhlíkovej (karbónovej) ocele a tie kvalitnejšie zas z nehrdzavejúcej ocele. Nože dámskych korčúľ sú na povrchu označené medzinárodne uznávanou značkou kvality TŰV.

Niektoré modely majú zvýšený priehlavok vybavený syntetickým kožúškom. Okrem funkcie zahrievania vďaka kožúšku noha v korčuli lepšie drží. Novým trendom v kategórii ľadových korčúľ pre ženy sú dámske kanady, ktoré majú podobne ako pánske korčule nože bez zúbkov. Dámske ľadové korčule sa najčastejšie uťahujú pomocou klasických šnúrok.

Pri výbere sledujte materiál topánky korčule, jazyk, kvalitu podpätku, strih korčule aj celkové spracovanie topánky. Pri výrobe zvršku sa najčastejšie používajú vodoodolné materiály, ale môžete sa stretnúť aj s pravou kožou. Kvalita topánky ovplyvňuje pohodlie počas jazdy a taktiež správnu fixáciu chodidla v topánke.

Spracovanie topánky závisí od kondície korčuliarky. Korčule pre amatérky a rekreačné korčuľovanie by mali byť širšie, menej vystužené a vypolstrované na tých miestach, kde sa noha najviac namáha. Rekreačné dámske korčule majú spravidla vyššiu topánku, čím poskytujú optimálnu fixáciu nohy. Strih dámskej korčule môže byť vyšší alebo, naopak, nižší s vykrojením v oblasti lýtka.

Detské zimné korčule

Detské zimné korčule sa predávajú v rôznych farbách a motívoch, preto si vyberie každé dieťa to, čo sa mu bude najviac páčiť. Sú ľahké, vyrábajú sa z odolného plastu, aby zbytočne nezaťažovali detské nohy. Pri výbere sa však neorientuje len podľa dizajnu korčúľ, ale myslite na bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Pre malých korčuliarov je základom stabilná a pevná konštrukcia a kvalitná výstelka, ktorá sa prispôsobí anatómii nohy. Korčule by dieťa nemali nikde tlačiť, pretože inak sa tomuto športu nebude chcieť venovať. Čo sa týka nožov detských korčúľ voľte nehrdzavejúcu oceľ.

Detské zimné korčule na ľad

Aké korčule na ľad pre deti teda zvoliť? Ideálnou voľbou sú korčule s nastaviteľnou veľkosťou topánky. Keďže deťom rýchlo rastú nohy, takéto korčule bez problémov prispôsobíte aktuálnej veľkosti chodidla a nemusíte každý rok kupovať novéTakzvané rozťahovačky sú opatrené mechanizmom, ktorý dovoľuje meniť veľkosť topánky až o štyri čísla (v závislosti od zvoleného modelu). Medzi najpopulárnejšie patria tie, ktoré sa nastavujú jednoduchým stlačením príslušného tlačidla. Na trhu sa však stretnete tiež s rozťahovačkami, ktorých veľkosť sa upravuje skrutkami, čo je menej praktické. Čo sa týka uväzovanie detských korčúľ, prevláda kombinované viazanie pomocou šnúrok, suchých zipsov, prípadne praciek.

Kačičky pre najmenšie deti

Výrobcovia korčúľ nezabudli ani na najmenšie deti predškolského veku. Im sú určené takzvané kačičky. Nejde v pravom slova zmysle o korčule, pretože tieto pomôcky nie sú primárne určené na korčuľovanie. Malému dieťaťu dovoľujú oboznámiť sa s ľadom a s prvými pohybmi po ľadovej ploche.

Kačičky majú celokovovú konštrukciu a ich veľkosť sa nastavuje pomocou skrutiek. Na detskú topánočku sa upínajú pomocou kožených praciek. Sú ideálnou voľbou pre deti s malou nohou, ktoré sa ešte nevedia korčuľovať. Vďaka nim sa už v ranom veku zoznámia s pohybmi na ľade.

Detské korčule 2v1

Výnimku v ponuke detských korčúľ netvoria ani modely „dva v jednom“. Ide o korčule, ktoré môže dieťa využívať počas leta aj v zime. Korčule majú vymeniteľný podvozok, v zime im preto nasadíte oceľový nôž a v lete zas rám pre kolieska. Korčule majú nastaviteľnú veľkosť, preto dieťaťu vydržia niekoľko rokov. Ich najväčšou výhodou je, že dieťa ich môže používať celoročne na rekreačné korčuľovanie.

Aké parametre sledovať pred kúpou

Ak ste sa už rozhodli, aký druh a typ korčúľ chcete, pred kúpou je potrebné zamerať sa na dôležité parametre. K nim patrí správna veľkosť, šírka, hmotnosť, materiál, pevnosť, viazanie a nože. O každom parametri si povieme niečo viac.

Veľkosť

Veľkosť zimných korčúľ je jedným z kľúčových parametrov pri výbere. Od nej bude závisieť váš komfort pri jazde. Je nutné poznať dĺžku svojich chodidiel, pretože niektoré značky ľadových korčúľ majú rozdielne číslovanie. Napríklad korčule Bauer majú inú veľkosť než korčule značky CCM. Ak dĺžku svojich chodidiel poznáte, vyberte si veľkosť podľa veľkostnej tabuľky daného výrobcu. Pokiaľ ju však nepoznáte, zmerajte si chodidlá, pričom sa odporúča zmerať si obe, pretože jedno z chodidiel môže byť o kúsok dlhšie. Chodidlá si merajte v stoji a meranie pre istotu zopakujte viackrát, takto sa vyhnete nesprávne určenej veľkosti.

Správna veľkosť zimných korčúľ

Ideálne je korčule si vyskúšať priamo v obchode a pri skúšaní použiť ponožky, ktoré budete pri športovaní nosiť. Topánka korčule vás nesmie nikde tlačiť, no nemali by ste v nej mať ani príliš voľného miesta. V obchode si obujte obe korčule, poriadne ich zaviažte a postavte sa na ne. Palec chodidla by sa mal len zľahka dotýkať špičky korčule. Pamätajte si, že nohy sa v žiadnom prípade nesmú z korčúľ vyzúvať.

Profesionálni korčuliari, či už ide o hokejistov alebo krasokorčuliarov, si vyberajú veľkosť, ktorá presne sadne na nohy, čím je zabezpečená stabilita. Maximálna možná rezerva je pol čísla. Ak zháňate korčule na rekreačné a občasné korčuľovanie, potom môžete vyberať z modelov o trochu väčších než je vaše číslo. Dovolené sú korčule o pol čísla alebo o jedno celé číslo väčšie. Pri korčuľovaní na zamrznutých vodných plochách v prírode oceníte, že si môžete obuť hrubšie ponožky.

Čo sa týka veľkosti korčúľ pre deti a dospievajúcich, ktorým rýchlo rastie noha, existujú dve riešenia. Pri malých deťoch veľkosť vyriešite kúpou nastaviteľných korčúľ, ktoré je možné zmenšovať alebo zväčšovať o niekoľko čísel. Mladí dospievajúci takéto „rozťahovačky“ nechcú nosiť kvôli imidžu, preto im kúpte klasické zimné korčule, ale o jedno číslo väčšie. Takto budete mať istotu, že korčule im vydržia minimálne dve sezóny. Rozhodne sa neodporúča kupovať príliš veľké korčule, pretože sa v nich korčuliar nebude cítiť komfortne a navyše si osvojí nesprávne návyky a pohyby počas jazdy.

Šírka

K ďalším parametrom patrí šírka korčúľ. Stretnete sa s tromi variantmi (D, EE, R). Označenie D je normálna šírka, keď má korčuľa užšie prevedenie a vyšší priehlavok. Označenie EE (alebo tiež 2E) majú korčule s väčšou šírkou a nižším priehlavkom. Tieto korčule patria k najobľúbenejším a oproti „D“ sú o 2 až 2,5 milimetra širšie. Korčule označené písmenom R sú len o malý kúsok širšie než D a predstavujú štandardnú šírku.

Hmotnosť

Jednotlivé typy zimných korčúľ majú rozdielnu hmotnosť. Čím sú korčule ľahšie, tým sa jednoduchšie ovládajú. Pre športové účely sa kvôli váhe vyrábajú korčule z odľahčených materiálov, prípadne majú perforáciu, čo zníži ich výslednú hmotnosť. Ak hľadáte korčule na rekreačné účely, hmotnosť pre vás nie je natoľko podstatným parametrom. Každopádne, aby sa vám korčuľovalo komfortne, nezaťažujte svoje nohy príliš ťažkými korčuľami.

Materiál

Aby vás korčuľovanie bavilo a mali ste z neho radosť, musíte pri nosení korčúľ cítiť komfort. Materiál vnútra korčule ovplyvňuje celkový pocit v topánke a pohodlie pri športovaní. Nepohodlné korčule môžu mať za následok bolesť nôh a najmä vašu nechuť korčuľovať sa. Najlepší materiál je ten, ktorý sa prispôsobí vašim nohám, odvádza vlhkosť a počas mrazivých dní hreje. Okrem vnútorného materiálu je rovnako podstatný aj zvršok, ktorý zabezpečuje priedušnosť topánky aj jej odolnosť voči vonkajším vplyvom. Na priedušnosť topánky má vplyv taktiež polstrovanie. Kvalitné polstrovanie vám popritom zabezpečí aj komfort pri korčuľovaní.

Korčule na ľad z plastu

Pevnosť

Pevnosť a celková stabilita korčúľ patrí k jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere korčúľ. Závisí od použitého materiálu, pretože lacný materiál, ktorý má nedostatočne vystuženú konštrukciu, spôsobuje vratkosť členka a zhoršuje stabilitu tela pri korčuľovaní.

Viazanie

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi viazania. K najpopulárnejším typom naďalej patrí viazanie na šnúrky, vďaka ktorému si korčule utiahnete tak, ako potrebujete. Niektorí výrobcovia ponúkajú pri korčuliach jeden typ viazania, iní ho kombinujú. Poznáme zaväzovanie šnurovacie, prackové, na suché zipsy či takzvané boa.

  • Šnúrky – využívajú sa na korčuliach pre začiatočníkov aj profesionálov. Poskytujú dôkladné utiahnutie a v mieste zaväzovania sú mäkšie.
  • Pracky – sú praktické z hľadiska rýchlosti, keďže nemusíte tráviť čas viazaním. Korčule si stačí obuť a zapnúť prackami. Takéto viazanie má však svoje nevýhody, k ním patrí to, že miesto viazania je pevnejšie a preto i menej pohodlné. Pracky navyše neposkytujú také dokonalé utiahnutie ako šnúrky, aj z toho dôvodu ich nevyužívajú profesionálni športovci.
  • Suché zipsy – podobne ako pri prackách si stačí korčuľu obuť a zapnúť suchý zips. Toto viazanie sa najčastejšie používa v kombinácii s klasickými šnúrkami. Nohy sú tak v korčuliach zafixované dvojakým spôsobom.
  • Boa – ide o patentovaný systém, ktorý je zaujímavý tým, že zapínanie funguje na otočné koliesko. Toto koliesko sa navíja na lanko, čím sa korčule zaväzujú. Zapínanie je rýchlejšie než pri štandardnom šnurovaní a zo všetkých vymenovaných patrí k najpevnejším.

Typy nožov

Pri výbere ľadových korčúľ sa stretnete s viacerými typmi nožov. Líšia sa najmä použitým materiálom, resp. kvalitou ušľachtilej ocele. Dobré zimné korčule by mali mať nože vyrobené z nerezovej a dostatočne tvrdej ocele. Spravidla platí, že čím drahší model, tým bola na výrobu použitá tvrdšia a ušľachtilejšia oceľ, ktorá vydrží dlhšiu dobu ostrejšia. Takéto korčule sú navyše odolnejšie, majú vyššiu životnosť i tuhosť. Kvalitné nože sa používajú pre ľadový hokej alebo krasokorčuľovanie. Použité materiály sa potom odrazia aj na obstarávacej cene, ktorá je vyššia. Pri detských zimných korčuliach treba dbať najmä na správne vycentrovanie noža voči topánke. Dĺžka nožov sa volí podľa držiaka (holdera).

Praktické doplnky k zimným korčuliam

K zimným korčuliam nájdete na trhu aj praktické pomôcky, ktoré ich ochránia. Patria k nim chrániče nožov korčúľ a tašky na prenášanie. Ochrana na korčule nie je finančne náročná záležitosť, chrániče kúpite od 3 eur a tašky od sumy za necelých 5 eur. Samozrejme, i v tomto prípade platí, čím viac do doplnkov investujete, tým budú kvalitnejšie.

Chrániče na korčule

Zakúpené zimné korčule majú spravidla chrániče čepelí z dôvodu bezpečnosti. Tieto chrániče sú však často nekvalitné a na nožoch zle držia. Preto sa oplatí do chráničov investovať a vybrať si také, ktoré budú vášmu typu korčúľ najviac sedieť. Stretnúť sa môžete s plastovými i textilnými chráničmi.

Chrániče na dámske korčule

Textilný chránič má pogumovanú ochranu, ktorá nôž obopne. Ak siahnete po kvalitnom plastovom chrániči, je zárukou dlhšej životnosti a čo je podstatné, ochráni nože pred skorým otupením. Ako sme naznačili, chrániče si kúpite za pár eur a niektoré ponúkajú aj možnosť nastavenia veľkosti. Chrániče nožov zimných korčúľ sa hodia hlavne pri prechode medzi šatňou a štadiónom.

Tašky na korčule

Ďalším praktickým doplnkom je taška na ľadové korčule, v ktorej ich môžete pohodlne prenášať medzi bydliskom a štadiónom, prípadne k zamrznutej vode niekde v prírode. Taška je špeciálne tvarovaná tak, aby sa do nej zmestili obe korčule. Navyše má vnútorný priestor predelený, čo bráni treniu jednej korčule o druhú.

Vďaka taške na korčule sú vaše korčule pri prenose chránené i pred snehom či dažďom a väčšina tašiek je vyrobená z funkčného materiálu. Takýto funkčný materiál je zárukou rýchleho uschnutia a korčule chráni pred vlhkom. Okrem materiálu, z ktorého bola taška ušitá, si pred kúpou prezrite i dno, to by malo byť zosilnené, aby odolalo ostriu nožov. Je ideálne, ak má taška nastaviteľný ramenný popruh a vhodné bude aj prídavné vrecko, do ktorého si môžete schovať drobnosti.

Tašky na zimné korčule sú dostupné v rozličných variantoch a veľkostiach. Obchodníci ponúkajú tašky pre deti, pánov i dámy a na trhu rovnako nájdete univerzálne modely. Vyberať môžete z viacerých farebných prevedení a vzorov. Minimálna finančná investícia vás odmení pohodlím pri bezpečnom prenášaní korčúľ.

Chrániče pre korčuliarov

Okrem toho, že chránite svoje zimné korčule, mali by ste chrániť aj seba. To platí najmä pri malých deťoch, ale taktiež pri dospelých, ktorí sú neskúsení korčuliari. Ak na ľade ešte nemáte dostatočnú istotu, vaše obavy pred nepríjemným pádom (alebo v tom horšom prípade zranením) môžu zmierniť chrániče kolien a lakťov. Pády na ľadových korčuliach bývajú dosť tvrdé, preto je táto investícia na mieste. Ďalším bezpečnostným doplnkom môže byť ochranná prilba, ktorá je skvelým pomocníkom a ochrancom malých detí.

Cena zimných korčúľ a obľúbené značky

Cena korčúľ na ľad bude závisieť od toho, či siahnite po modeloch určených na rekreačné korčuľovanie alebo si vyberiete poloprofesionálne či profesionálne korčule. Výška ceny sa taktiež odvíja od toho, či sú korčule vhodné pre deti alebo pre dospelých.

Najlacnejšie zimné korčule sú takzvané kačičky, ktoré sú určené deťom predškolského veku. Tie zoženiete už od 7 eur. Ako sme si však vysvetlili pri rozdelení korčúľ, kačičky nie sú korčule v pravom slova zmysle. Lacné korčule na ľad pre deti aj dospelých začínajú od sumy 15 eur a postupným zvyšovaním pribúdajú kvalitnejšie materiály topánok i čepelí.

Medzi používateľmi sa tešia obľube najmä korčule za sumy od približných 25 eur a vyššie, kde nájdete kvalitné modely pre bežné využitie. Najdrahšie sú, samozrejme, profesionálne krasokorčuliarske korčule a ľadové korčule určené profesionálnym hokejistom. Cena profesionálnych zimných korčúľ sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur.

K obľúbeným a používateľmi overeným značkám zimných korčúľ patria BauerCCMNilsSpartanOxelo alebo Worker. Bohatý výber zimných korčúľ nájdete v každom dobrom športovom obchode. Korčule na ľad majú v ponuke napríklad aj predajne Sportisimo alebo Decathlon, kde nájdete zimné korčule pre deti aj dospelých.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Po kúpe zimných korčúľ určených na ľad majú spotrebitelia otázky týkajúce sa predovšetkým správnej údržby korčúľ. Prezradíme vám, ako často treba nože korčúľ brúsiť, kde vám ich nabrúsia, ako korčule chrániť pred skorým otupením a taktiež to, čo urobiť po každom korčuľovaní. Nezabudli sme odpovedať ani na časté otázky týkajúce sa detských zimných korčúľ.

Musím pred prvým použitím zimné korčule nabrúsiť?

Áno, pred prvým použitím je nutné korčule na ľad nabrúsiť. Z bezpečnostných dôvodov sa totižto predávajú nenabrúsené. S tupými nožmi by sa vám korčuľovalo nepohodlne a najmä by ste mohli utrpieť nechcený úraz.

Ako často mám brúsiť nože korčúľ na ľad?

Frekvencia brúsenia korčúľ zavisí od toho, ako často korčule používate. Ak ste len občasný a rekreačný korčuliar, stačí korčule nabrúsiť pred sezónou. V prípade, že korčule využívate intenzívne, brúsenie bude potrebné aj niekoľkokrát za sezónu. Pri frekvencii brúsenia sa riaďte vlastným pocitom, ak cítite, že na korčuliach sa vám dobre nejazdí, zrejme sú nože tupé a potrebujú dodať správnu ostrosť.

Kde si mám dať nabrúsiť zimné korčule na ľad?

Brúsenie korčúľ vykonáva špecialista, ktorý zaručí, že nože budú mať správnu ostrosť, aby sa vám pohodlne a bezpečne korčuľovalo. Najčastejšie nájdete tieto služby na zimných štadiónoch či na miestach, kde sa prevádzkuje verejné korčuľovanie. Brúsenie korčúľ nie je finančne náročná záležitosť, preto ho radšej zverte do rúk profesionálovi a nesnažte sa korčule brúsiť svojpomocne, mohli by ste sa zraniť.

Môžem nože ľadových korčúľ nejakým spôsobom chrániť?

Na trhu nájdete v ponuke plastové chrániče nožov zimných korčúľ. Ide o pomôcku, ktorú si zaobstaráte už od 3 eur. Samozrejme, v tomto prípade ide o jednoduchý chránič vyrobený z menej kvalitných materiálov, ale svoj účel splní. Nič vám však nebráni v tom, aby ste siahli aj po oveľa drahšom chrániči, je to na vašich osobných preferenciách. Ostrie nožov korčúľ sa odporúča chrániť všade mimo ľadu, keďže chrániče zabránia skorému otupeniu.

Ako sa mám o zimné korčule starať?

Korčule sa odporúča po každom použití utrieť handričkou do sucha. Utrite topánky korčúľ i nože a následne ich skladujte na suchom mieste. Správnou starostlivosťou o korčule predĺžite ich životnosť. Utretie nožov je dôležitým úkonom najmä pri korčuliach, ktoré nemajú nože z nehrdzavejúcich materiálov, aspoň čiastočne tak zabránite skorému korodovaniu.

Aké zvoliť zimné korčule pre najmenších?

Pre najmenšie deti predškolského veku, ktoré sa nevedia korčuľovať, sú vhodnou voľbou takzvané kačičky. Nejde o klasické korčule, pretože primárne neslúžia na korčuľovanie sa, ale skôr je ich funkciou to, aby sa deti oboznámili s pohybom na ľade. Na každej kačičke sú dva kovové nože a veľkosť ich podvozku je nastaviteľná prostredníctvom skrutiek. Kačičky sa upínajú na detskú topánku pomocou kožených remienkov a praciek. Ako sme uviedli, sú ideálne pre deti predškolského veku s veľmi malou nohou a vďaka nim sa deti oboznámia so základnými pohybmi na ľade.

Po akých zimných korčuliach siahnuť, ak dieťaťu rýchlo rastie noha?

Zimné korčule pre deti majú spravidla rozťahovací systém. Vďaka nemu môžete jednoduchým úkonom prispôsobiť veľkosť topánky korčule. Niektorí výrobcovia ponúkajú nastavenie veľkosti v rozmedzí až štyroch čísel, preto sa nemusíte báť, že vaše dieťa využije detské zimné korčule len počas jednej sezóny. Pri kúpe korčúľ pre deti teda siahnite po tzv. „rozťahovačkách“.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 10.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 21:10
Milka

Dcéra si vybrala korčule Tempish Rebel Ice One Pro Girl, zaujal ju dizajn, no korčule sú aj praktické, nakoľko veľkosť sa dá nastaviť podľa potreby až o tri čísla. Sú vhodné aj na širokú nohu a veľmi dobre sa na nich korčuľuje. Dodávajú sa nenabrúsené tak ako všetky iné. Maličké mínus, že je obtiažne spoznať, ktorá je pravá a ktorá ľavá korčuľa.

18/10/2021 20:02
Timur

Dobré korčule sú Fila Bond. Sú naozaj pohodlné a čo je najviac super, že ani v mraze mi nemrznú prsty. Na rekreačné korčuľovanie sú správnou voľbou. Kúpil som ich mimo sezóny vo výpredaji, takže som spokojný.

18/10/2021 17:31
Jenny

Na nohe mi skvele sedia korčule WORKER Doty. Majú príjemný kožúšok, sú pevné, no zároveň pohodlné a bonusom je nevšedný vzhľad, predsa len čierne dámske korčule nie sú až tak obvyklé. :-) Ak hľadáte korčule za normálnu cenu, ktoré vám ponúknu dostatočný komfort, tieto sú správnou voľbou.

14/08/2021 21:07
Oleg

Jednoznačne najlepšie pánske korčule na ľad sú od značky Bauer. Ak siahnete po akýchkoľvek korčuliach od tohto výrobcu, nemôžete stúpiť vedľa, pretože v tomto segmente ide o špičku. Ja osobne mám lacnejšie korčule Bauer NS S18 Senior, ktoré používam na rekreačné účely. Hranie ľadového hokeja s kamarátmi, prípadne korčuľovanie sa na zamrznutom jazere alebo na štadióne. Korčule poskytujú počas korčuľovania výbornú oporu nohám. Spracovanie je na úrovni, a preto by sa mali hrdiť dlhou životnosťou. Na nohách sedia dobre a cítim sa v nich pohodlne. Vo vnútri je vložka z EVA peny. Korčule majú klasické viazanie, ktoré dobré spevní nohu, stačí poriadne pozaťahovať. Oceňujem penové vankúšiky, ktoré sú v oblasti členka a v prípade zasiahnutia pukom alebo hokejkou poskytujú dostatočnú ochranu. Korčule sa ľahko obúvajú aj vďaka dvojdielnemu anatomicky tvarovanému jazyku. Pre rekreačné účely sú plne postačujúce. Už len dúfam, že tento rok bude dostatočne tuhá zima, aby som ich prevetral aj na nejakom zamrznutom rybníku či podobnej ľadovej ploche. :-)

14/08/2021 20:06
Biba

Už sa teším na zimu, keď opäť prevetrám krasokorčule WORKER Liore. Pred tým, než som ich kúpila, hľadala som po internete recenzie používateľov, pretože mi išlo o to, aby boli korčule dostatočne teplé a nebolo mi v nich zima na nohy. Pri čisto kožených korčuliach, ktoré som mala predtým, mi totižto často premrzli prsty na nohách a bolo to nepríjemné. V týchto korčuliach sa cítim super, pretože sú príjemne teplučké a skvele mi sedia na nohách. Pri výbere veľkosti som sa riadila podľa priloženej tabuľky a veľkosť mi presne sadla. Nakoľko je v korčuliach ešte aká taká vôla, znesiem aj hrubšiu ponožku. Vnútro korčúľ je mäkké a pohodlné a oceňujem tiež dostatočne dlhé šnúrky. Páči sa mi tiež dizajn, pretože vyzerajú naozaj krásne. Nie je nič, čo by som chcela korčuliam vyčítať. Som s nimi maximálne spokojná a odporúčam ich aj ostatným na bežné hobby korčuľovanie.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok