Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2024 – recenzie, test, porovnanie

Aby sme vám výber tlačiarne uľahčili, prinášame vám výber toho najlepšieho, čo si môžete v dnešnej dobe kúpiť. Rebríček najlepších tlačiarní je výsledkom porovnávacích testov, ktoré odzrkadlujú výsledky domácich aj zahraničných testov.

Tlačiareň

Prešli sme si desiatky diskusií o tlačiarňach, prečítali sme stovky recenzií. Dúfame, že vám náš rebríček pomôže. Rovnako sme pre vás pripravili návod, ako si tlačiareň vybrať.

Najlepšie atramentové tlačiarne

Názov Hodnotenie Detail
Epson L3250   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Epson EcoTank L8180   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Canon Pixma TS3450   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
HP Envy 6420E   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Canon Pixma TS5150   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie laserové tlačiarne

Názov Hodnotenie Detail
HP Laser 107w   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Brother DCP-B7520DW   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Canon i-Sensys MF655Cdw   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
HP LaserJet PRO 3002   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
HP M234dwe   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Tlačiarne – recenzie

Tlačiareň so skenerom, multifunkčná tlačiareň, laserová tlačiareň, čierno-biela atramentová tlačiareň, mini tlačiareň – už dávno nejde o nedostupnú elektroniku. Kedysi si väčšina z nás chodila tlačiť dokumenty a fotografie do printštúdií, prípadne tak robila v práci. Tlačiarne sú v súčasnosti cenovo dostupné a dovoliť si ich môže každý. Ako si však z takého veľkého množstva vybrať ten najlepší model? Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených tlačiarní a dúfame, že vám naše recenzie pri výbere pomôžu. Budeme radi, ak sa o svoje osobné skúsenosti podelíte v komentároch pod článkom.

Tlačiarne podľa technológie tlače

Nie je tlačiareň ako tlačiareň. Podľa technológie tlače sa tlačiarne delia na atramentové, laserové, tlačiarne, multifunkčné zariadenia a fototlačiarne. Podľa účelu, na aký chcete tlačiareň používať, si môžete zvoliť aj podľa tohto faktora.

Atramentové tlačiarne

Rýchlosť tlače atramentových tlačiarní sa za posledné roky rapídne zvýšila, čím prišli o svoju najväčšiu nevýhodu. Naopak, obrovskou výhodou atramentových tlačiarní je ich nízka cenakompaktné rozmery i hmotnosť a tlačové výstupy vo vysokej kvalite – niektoré modely ponúkajú rozlíšenie až 9 600 DPI. Mali by ste po nej siahnuť, ak nechcete tlačiť veľké množstvo dokumentov a občas potrebujete vytlačiť aj nejaké obrázky či fotografie. Dajte si však pozor, aby vami vybraný model tlač fotografií podporoval, nemusí to vždy byť samozrejmosťou.

Atramentové tlačiarne pre domáce použitie výrobcovia vybavujú veľkým množstvom doplnkových funkcií. Mnohé z nich dokážu tlačiť z pamäťových kariet, cez LAN sieť, bezdrôtovú WiFi sieť či dokonca Bluetooth.

Nevýhodou je vyššia cena farebných kaziet (nazývaných aj cartridge) a tým v podstate vyššie náklady na tlač než pri laserových tlačiarňach. Väčšina atramentov tiež po čase vplyvom svetla vybledne a pokiaľ atramentovú tlačiareň dlho nepoužívate, atrament vyschne a môže upchať trysky. V tom prípade musíte vymeniť kazetu za novú.

Malá tlačiareň

Pri niektorých modeloch však nemusíte zakaždým kupovať nové atramentové náplne, ale môžete ich dopĺňať atramentom priamo z fľaštičky (pozor, ide o špeciálny atrament, nie bežný na písanie). Tento systém sa nazýva Refill tank.

V praxi výrobcovia využívajú taktiku, pri ktorej tlačia ceny samotných atramentových tlačiarní nadol. Tieto nízke ceny si však kompenzujú vysokými cenami atramentových kaziet, resp. náplní. Ak zvažujete nákup atramentovej tlačiarne, mali by ste si teda najprv zistiť, aké sú ceny spotrebného materiálu do nej. V opačnom prípade môže ostať vaša peňaženka nemilo prekvapená.

Laserové tlačiarne

Ich výhodou sú predovšetkým nízke prevádzkové náklady a skutočne svižná rýchlosť tlače. Obľúbené sú teda najmä v kanceláriách, kde sa využívajú na tlač textových dokumentov, prípadne jednoduchej grafiky.

Fungujú na princípe rozpúšťania práškovej farby. Laserový lúč nakreslí obrázok na foto valec, na ten sa nanesie toner, ktorý sa prichytí len na miesta, na ktoré pôsobil laser. Takto vytlačené dokumenty sú trvácnejšie a odolnejšie voči vyblednutiu než tie z atramentových tlačiarní. Farba je koncentrovaná v pomerne veľkej kazete, ktorá sa nazýva toner. Tonery sú drahšie než kazety do atramentových tlačiarní, avšak vystačia na tlač násobného množstva strán. Laserové tlačiarne sa predávajú ako čiernobiele i farebné. Tie farebné sú, samozrejme, drahšie a drahšie sú tiež farebné tonery do nich.

Po laserovej tlačiarni siahnite, ak chcete tlačiť pravidelne a väčšie množstvo dokumentov. Na detailnejšie obrázky alebo dokonca fotografie sa laserové tlačiarne nehodia, keďže vám nedokážu poskytnúť dostatočne detailnú tlač.

Multifunkčné zariadenia

Ide o jedno zariadenie, ktoré v sebe integruje tlačiareň, skener a kopírku. Niektoré modely podoporovali, resp. podporujú aj fax. Pri kúpe týchto zariadení ušetríte nielen miesto na stole, ale taktiež peniaze, pretože sú spravidla lacnejšie, ako keby ste mali kupovať jednotlivé zariadenia zvlášť.

Fototlačiarne

Sú určené na tlač fotografií, resp. detailnej grafiky. Patria k nim atramentové, termosublimačné a tzv. ZINK tlačiarne.

Termosublimačné, na rozdiel od atramentových, pracujú so špeciálnou fóliou navinutou na valci, ktorá obsahuje rôzne farebné vrstvy. Tie sa pôsobením tepla prenášajú na papier, čím dokážu vytvoriť prekrásny detailný, ostrý a živý farebný obraz. Fotografie vytlačené týmto spôsobom vám vydržia dlho a sú vhodné aj na dlhodobú archiváciu. Termosublimačné tlačiarne sa vyrábajú v stolnom i mobilnom prevedení – tie mobilné sú vhodné aj na tlač zo smartfónov. Priekopníkom v tomto segmente je firma Canon.

Fototlačiareň

ZINK fototlačiarne využívajú bezatramentovú technológiu Zero Ink (odtiaľ názov). Fungujú na rovnakom princípe ako instantné fotoaparáty, kde tlač prebieha chemickou reakciou na špeciálnom fotopapieri, na ktorom sú nanesené svetlocitlivé a chemické vrstvy. Tieto tlačiarne teda nepoužívajú atramentovú ani inú náplň, no ich nevýhodou je vysoká cena za jednotlivé výtlačky (cca 0,6 eura za kus) a ich obmedzená veľkosť – napr. pre tlačiarne HP Sprocket je to fotografia 5×7,6 cm. Výhodou ZINK tlačiarní sú však skutočne miniatúrne rozmery a z toho vyplývajúca mobilita. Sú určené najmä na tlač zo smartfónov či fotoaparátov.

Ako vybrať tlačiareň

Chcete si kúpiť novú tlačiareň? Mali by ste si v prvom rade ujasniť účel, na ktorý ju chcete používať. Či už potrebujete tlačiareň do kancelárie, na občasnú tlač doma alebo na tlač rodinných fotografií, poradíme vám, aké funkcie a parametre jednotlivé druhy ponúkajú a ako si vybrať tú správnu.

Parametre a vlastnosti tlačiarní

Okrem formátu papiera a rozlíšenia tlače by ste mali pri kúpe sledovať rozhrania pre pripojenia, ale napríklad aj oddelené zásobníky atramentu.

 • Formát papiera: Mnohé tlačiarne podporujú širokú paletu formátov papiera od obálok, fotografií cez bežný A4 kancelársky papier až po rozmer A3. Špeciálne veľkoformátové tlačiarne, samozrejme, podporujú aj väčšie formáty papiera, avšak sú určené už do profesionálnej sféry.
 • Rozlíšenie tlače: Označuje sa skratkou DPI z anglického Dots Per Inch a udáva počet bodov, ktoré sa zmestia do dĺžky jedného palca, čo je 2,54 cm. Čím vyššie číslo, tým jemnejší a detailnejší je výstup z tlačiarne. Minimum pre kvalitnú tlač textu a jednoduchých obrázkov je rozlíšenie 300 DPI. Pri fotografiách je to zložitejšie a platí, že čím väčšiu fotku chcete vytlačiť, tým väčšie rozlíšenie by mala tlačiareň podporovať.
 • Rozhrania pre pripojenie: Štandardom je rozhranie USB, vďaka ktorému môžete pripojiť tlačiareň k 1 počítaču a z neho aj tlačiť. Na tlačiarni s pripojením do LAN siete alebo do bezdrôtovej WiFi siete môžu tlačiť všetky počítače v sieti.  
 • Refill tank: Ide o systém dopĺňania atramentových kaziet špeciálnym atramentom z fľaštičky. Vďaka tomu nemusíte zakaždým kupovať nové atramentové kazety, čím výrobca šetrí výrobné náklady a tým aj životné prostredie – najmä však vašu peňaženku.
 • Oddelené zásobníky atramentu: Užitočná funkcia najmä pre farebnú tlač. Ak totiž tlačíte viacero obrázkov či fotografií, kde prevažuje rovnaký farebný odtieň, môžete vymeniť iba náplň s touto jednou základnou farbou. Pri bežnej tlačiarni s jedinou viacfarebnou kazetou by ste museli vymeniť celú túto kazetu, čo je drahšie.

Doplnkové funkcie tlačiarní

Aj v prípade tlačiarní platí, že môžu disponovať doplnkovými funkciami. Ak hľadáte tlačiareň na obojstrannú tlač, chcete tlačiť cez Bluetooth, prípadne potrebujete potlač CD, DVD či Blu-ray diskov, zaujímajte sa o tieto funkcie.

 • Obojstranná tlač: Pri tlačiarňach s touto funkciou nemusíte papier vytiahnuť a znovu vložiť, tlačiareň najprv vytlačí text na jednu stranu, potom si papier vezme späť a následne vytlačí text na druhú stranu. Ak teda chcete tlačiť na obe strany, nemusíte s papierom nijako manipulovať, pričom môžete tlačiť ľubovoľné množstvo obojstranných dokumentov za sebou. Túto funkciu nájdete väčšinou v drahších modeloch laserových tlačiarní.
 • Bezokrajová tlač: Umožňuje tlačiť obrázky a fotografie bez viditeľných prázdnych bielych okrajov. Absolútna nutnosť pri fototlačiarňach.
 • Tlač z pamäťovej karty či USB kľúča: Na mnohých tlačiarňach pre domáce použitie (najmä tých atramentových) dokážete tlačiť bez použitia počítača priamo z pamäťovej karty či USB kľúča, ktorý vložíte do príslušného konektora na tlačiarni. Ak má tlačiareň farebný displej, môžete si zobraziť náhľady tlačených dokumentov či fotografií priamo na ňom a vybrať tie, ktoré chcete vytlačiť.

Náplne do tlačiarne

 • Bluetooth: Pomocou tohto bezdrôtového rozhrania môžete tlačiť bez pripojenia kábla priamo zo smartfónu, prípadne notebooku vybaveného Bluetooth rozhraním.
 • Displej: Lepšie tlačiarne disponujú grafickým displejom, na ktorom si môžete zobraziť náhľad tlačených dokumentov či obrázkov. Na tlačiarňach pre kancelárske použitie často nájdete čiernobiely znakový displej, slúžiaci na informovanie o aktuálnom stave.
 • Potlač CD, DVD či Blu-ray diskov: Vybrané modely atramentových tlačiarní vám ponúknu aj možnosť tlačiť na CD, DVD a Blu-ray disky, ktoré majú na vrchnej strane špeciálnu vrstvu určenú na tlač. Keďže je však používanie optických diskov na ústupe, je využitie tejto funkcie otázne.

Akú značku tlačiarne si vybrať

Na trhu sú v súčasnosti desiatky výrobcov tlačiarní. Odporúčame však zamerať sa pri výbere na osvedčené značky ako Canon, HP, Epson, Lexmark, OKI, Xerox, Brother, Samsung či Panasonic. Ak hľadáte kvalitu, určite sa zamerajte na osvedčených výrobcov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Tlačiareň je súčasťou mnohých domácností, vzhľadom na pomer cena/výkon sa totiž oplatí mať tohto elektronického pomocníka doma. Môžete si tlačiť texty i fotky kedykoľvek budete potrebovať. Pri výbere tlačiarne sa však často objavia otázky, na ktoré pri pozeraní na parametre nedostanete odpoveď. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, rozhodli sme sa na najčastejšie otázky ohľadom výberu tlačiarne odpovedať. Ďalšia dopyty nám môžete napísať do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Koľko stoja nové náplne do tlačiarne?

Cena nových náplní sa môže pohybovať až okolo 100 eur (najmä čo sa laserových tlačiarní týka). Ceny nových náplní pre atramentové tlačiarne sú nižšie, v závislosti od modelu tlačiarne sa môžu vyšplhať na niekoľko desiatok eur. Odporúčame vám si cenu preveriť ešte pred nákupom tlačiarne, aby ste pri výmene toneru nezostali nepríjemne prekvapení.

Aká je optimálna rýchlosť tlače?

Laserové tlačiarne do domácnosti či menšej kancelárie dokážu vytlačiť okolo 15 strán za minútu, a to čiernobielo aj farebne. Niektoré modely však farebne zvládnu vytlačiť za minútu podstatne menej strán, niekedy až o polovicu. Atramentové tlačiarne dokážu farebne vytlačiť do 10 strán za minútu. Pri čiernobielej tlači vám vytlačia 15 až 18 strán za minútu.

Ako dlho vydrží náplň do tlačiarne?

Ak chcete ušetriť na prevádzkových nákladoch, vyberajte si spomedzi laserových a LED tlačiarní. Na štandardný toner dokážu totiž vytlačiť viac ako 2 000 strán.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Dôvody, prečo mať doma tlačiareň: Výhody a nevýhody domácej atramentovej a laserovej tlačiarne

Dôvody, prečo mať doma tlačiareň: Výhody a nevýhody domácej atramentovej a laserovej tlačiarne

Tlačiareň je praktické zariadenie, ak potrebujete častejšie tlačiť dokumenty, prípadne fotografie. Dnes sú už tlačiarne multifunkčné a okrem tlače a kopírovania bez problémov zvládnu aj skenovanie a následné odosielanie oskenovaných dokumentov cez email alebo fax. Moderné tlačiarne sa... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 14.04.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 10:35
Boris

Xerox WorkCentre 3345V_DNI mám zatiaľ krátko, aby som ju mohol komplexne zhodnotiť, ale z mojej strany spokojnosť. S inštaláciou nebol žiaden problém, zvládli sme ju sami. Ovládanie je jednoduché aj zrozumiteľné. Oceňujem tichú a rýchlu tlač. Cena je vyššia, ale oplatí sa. Tlačiareň je laserová a nechýba ani kopírovanie, skenovanie či fax.

07/10/2021 09:29
Kamilka

Rýchla, no trocha hlučná tlačiareň je Xerox Phaser. Zatiaľ som s ňou spokojná, nezaberie veľa miesta a výhodou je wifi pripojenie. Trocha mi chýba možnosť obojstrannej automatickej tlače. Tlačiareň využívam hlavne na tlač cez wifi aplikáciu z mobilu a PC.

11/09/2021 08:36
Kubo

Zatiaľ krátko používam laserovú tlačiareň HP Laser 107w 4ZB78A, ktorá je malá, skladná a ľahká a na mojom menšom pracovnom stolíku sedí akurát. Kvalita čiernobielej tlače je veľmi dobrá a pre bežné používanie v domácnosti, prípadne v malej kancelárii, je úplne postačujúca. Tlačiareň podporuje WiFi pripojenie a jej nastavenie som zvládol na prvýkrát, hoci som si pomáhal videom z YouTube. Vďaka WiFi môžem tlačiť aj z mobilu alebo tabletu, čo veľmi oceňujem. V balení boli dodané všetky potrebné káble aj štartovací toner s výdržou na cca. 500 strán, nemusel som teda už nič dokupovať. Škoda, že obojstranná tlač je len manuálna a tonery sú o niečo drahšie, ak chcete používať originálne. Ešte dodám, že tlačiareň nemá zásobník na papier, no to som vedel už pred kúpou, takže toto jej nevyčítam. :-) Tlač je pomerne rýchla a tlačiarni nechýba ani režim šetrenia energie. Myslím si, že za tú cenu to bola výhodná kúpa. Navyše WiFi pripojenie v tejto cenovej kategórii neponúka každý výrobca, takže už len kvôli tomuto si zaslúži pochvalu.

07/09/2021 18:52
Ľudovít

Mám atramentovú tlačiareň Epson L810, ktorú som si kupoval hlavne pre domácu tlač fotografií a musím povedať, že v tomto smere je skvelá. Kvalita fotiek je v kombinácii s foto papierom výborná. Páči sa mi, že tlačiareň je úsporná a nechýba tu ani možnosť tlače aj bez počítača alebo notebooku. Plus dávam za dobre riešené zásobníky, nakoľko ich je až šesť a každý z nich má po 70 ml, čo je dokopy 420 ml farby, farba preto vydrží veľmi dlho. Oceňujem, že v cene tlačiarne boli aj náplne, preto som nič nemusel dokupovať, ale po rozbalení a spojazdnení výrobku som mohol začať okamžite tlačiť. Jasné, niekto môže namietať, že tlačiareň je o niečo drahšia, ale aj napriek vyššej cene sa oplatí. Navyše, náklady na tlač sú nízke, takže cena sa vám časom vráti. Rýchlosť tlače je skvelá. Troška ma prekvapilo, že v balení chýbal USB kábel na pripojenie k počítaču. Bez neho tlačiareň nenainštalujete, takže ak doma nemáte nejaký starší USB kábel, budete si musieť kúpiť nový, aby ste ju vôbec spojazdnili. Ja som, našťastie, kábel mal. Nechýba tu čítačka pamäťových kariet, z ktorej si môžete priamo tlačiť fotky, čo je plus navyše. Celkovo som s touto tlačiarňou spokojný, pretože účel, na ktorý som ju kupoval, spĺňa dokonale.

08/04/2021 07:33
Miloslav

Dobrý deň, ja by som sa chcel iba podeliť o skúsenosť s tlačiarňou Canon Pixma TS9150, pretože dizajnom vyzerá celkom dobre, ale moc mi neposlúžila. Kúpil som ju pred troma rokmi a len na také bežné tlačenie a hlavne skenovanie. Asi pred pol rokom tlačiareň vypísala chybu C000 a mohol som ju rovno vyhodiť. Skoro novú tlačiareň. V servise mi napísali, že odstránenie tejto chyby vyjde na 220 Euro. Tak multifunkčné zariadenie bolo nefunkčné. Nikde v popise nie je uvedené, že keď vám vypíše takéto chybové hlásenie, oprava je nerentabilná. Len pre porovnanie asi pred 30 rokmi som si kúpil tlačiareň HP Deskjet 2300 a tlačí doteraz a chcel som ju vymeniť za spomínané multifunkčné zariadenie Canon, ktoré bolo oveľa drahšie a používam aj naďalej HP.

04/01/2021 07:12
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ďakujeme sa upozornenie na nezrovnalosti v texte. Pozrieme sa na to.

30/12/2020 10:43
Pavol Horvath

Dobry den, mate hrubu chybu v texte pri popise laserovej tlaciarne:
"Fungujú na princípe rozpúšťania práškovej farby laserovým lúčom..."
to nie je samozrejme pravda, Laserovy luc nakresli obrazok na staticky nabity foto valec. Na valec sa nanesie toner a prilepi sa len na miesta, kde bol osvieteny. Tento obrazec sa nasledne prenesie na papier a ten sa az "zazehli" horucim valcom a az tento roztopi toner. Nerobte recenziu na nieco, co neviete ako funguje.

07/07/2020 07:28
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
a chcete atramentovú alebo laserovú tlačiareň? Odporúčame vám si pozrieť náš výber najlepších atramentových a laserových tlačiarní. Medzi nimi nájdete veľmi dobre hodnotené produkty, niektorý z ktorých by sa vám mohol páčiť, napr. tlačiareň Epson L1110.

07/07/2020 07:16
Mikuláš Majcher

Dobrý deň.Chcel by som si kúpiť tlačiareň do domácnosti,neviem sa rozhodnúť,akú.Výrobkov je úžasne veľa,keďže ako dôchodca sa nevyznám v tolkom množstve vedeli by ste mi poradiť čo ba bolo vhodné?Chcem farebnú a nie príliš drahú,aby som mohol aj fotografie robiť.Ďakujem

21/06/2017 10:32
pedro

chcelo by to pri testoch spor rok a mesiac kedy boli pridane.... vacsina tychto "top" uz bol predaj ukonceny tak to asi nie je velmi nove...

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok