Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2019 - Test

Aby sme vám výber tlačiarne uľahčili, prinášame vám výber toho najlepšieho, čo si môžete v dnešnej dobe kúpiť. Rebríček najlepších tlačiarní je výsledkom porovnávacích testov, ktoré odzrkadlujú výsledky domácich aj zahraničných testov.

Tlačiareň

Prešli sme si desiatky diskusií o tlačiarňach, prečítali sme stovky recenzií. Dúfame, že vám náš rebríček pomôže. Rovnako sme pre vás pripravili návod, ako si tlačiareň vybrať.

Najlepšie atramentové tlačiarne

Najlepšie laserové tlačiarne

Tlačiarne podľa technológie tlače

Nie je tlačiareň ako tlačiareň. Podľa technológie tlače sa tlačiarne delia na atramentové, laserové, tlačiarne, multifunkčné zariadenia a fototlačiarne. Podľa účelu, na aký chcete tlačiareň používať, si môžete zvoliť aj podľa tohto faktora.

Atramentové tlačiarne

Rýchlosť tlače atramentových tlačiarní sa za posledné roky rapídne zvýšila, čím prišli o svoju najväčšiu nevýhodu. Naopak, obrovskou výhodou atramentových tlačiarní je ich nízka cenakompaktné rozmery i hmotnosť a tlačové výstupy vo vysokej kvalite – niektoré modely ponúkajú rozlíšenie až 9 600 DPI. Mali by ste po nej siahnuť, ak nechcete tlačiť veľké množstvo dokumentov a občas potrebujete vytlačiť aj nejaké obrázky či fotografie. Dajte si však pozor, aby vami vybraný model tlač fotografií podporoval, nemusí to vždy byť samozrejmosťou.

Atramentové tlačiarne pre domáce použitie výrobcovia vybavujú veľkým množstvom doplnkových funkcií. Mnohé z nich dokážu tlačiť z pamäťových kariet, cez LAN sieť, bezdrôtovú WiFi sieť či dokonca Bluetooth.

Nevýhodou je vyššia cena farebných kaziet (nazývaných aj cartridge) a tým v podstate vyššie náklady na tlač než pri laserových tlačiarňach. Väčšina atramentov tiež po čase vplyvom svetla vybledne a pokiaľ atramentovú tlačiareň dlho nepoužívate, atrament vyschne a môže upchať trysky. V tom prípade musíte vymeniť kazetu za novú.

Malá tlačiareň

Pri niektorých modeloch však nemusíte zakaždým kupovať nové atramentové náplne, ale môžete ich dopĺňať atramentom priamo z fľaštičky (pozor, ide o špeciálny atrament, nie bežný na písanie). Tento systém sa nazýva Refill tank.

V praxi výrobcovia využívajú taktiku, pri ktorej tlačia ceny samotných atramentových tlačiarní nadol. Tieto nízke ceny si však kompenzujú vysokými cenami atramentových kaziet, resp. náplní. Ak zvažujete nákup atramentovej tlačiarne, mali by ste si teda najprv zistiť, aké sú ceny spotrebného materiálu do nej. V opačnom prípade môže ostať vaša peňaženka nemilo prekvapená.

Laserové tlačiarne

Ich výhodou sú predovšetkým nízke prevádzkové náklady a skutočne svižná rýchlosť tlače. Obľúbené sú teda najmä v kanceláriách, kde sa využívajú na tlač textových dokumentov, prípadne jednoduchej grafiky.

Fungujú na princípe rozpúšťania práškovej farby laserovým lúčom. Takto vytlačené dokumenty sú trvácnejšie a odolnejšie voči vyblednutiu než tie z atramentových tlačiarní. Farba je koncentrovaná v pomerne veľkej kazete, ktorá sa nazýva toner. Tonery sú drahšie než kazety do atramentových tlačiarní, avšak vystačia na tlač násobného množstva strán. Laserové tlačiarne sa predávajú ako čiernobiele i farebné. Tie farebné sú, samozrejme, drahšie a drahšie sú tiež farebné tonery do nich.

Po laserovej tlačiarni siahnite, ak chcete tlačiť pravidelne a väčšie množstvo dokumentov. Na detailnejšie obrázky alebo dokonca fotografie sa laserové tlačiarne nehodia, keďže vám nedokážu poskytnúť dostatočne detailnú tlač.

Multifunkčné zariadenia

Ide o jedno zariadenie, ktoré v sebe integruje tlačiareň, skener a kopírku. Niektoré modely podoporovali, resp. podporujú aj fax. Pri kúpe týchto zariadení ušetríte nielen miesto na stole, ale taktiež peniaze, pretože sú spravidla lacnejšie, ako keby ste mali kupovať jednotlivé zariadenia zvlášť.

Fototlačiarne

Sú určené na tlač fotografií, resp. detailnej grafiky. Patria k nim atramentové, termosublimačné a tzv. ZINK tlačiarne.

Termosublimačné, na rozdiel od atramentových, pracujú so špeciálnou fóliou navinutou na valci, ktorá obsahuje rôzne farebné vrstvy. Tie sa pôsobením tepla prenášajú na papier, čím dokážu vytvoriť prekrásny detailný, ostrý a živý farebný obraz. Fotografie vytlačené týmto spôsobom vám vydržia dlho a sú vhodné aj na dlhodobú archiváciu. Termosublimačné tlačiarne sa vyrábajú v stolnom i mobilnom prevedení – tie mobilné sú vhodné aj na tlač zo smartfónov. Priekopníkom v tomto segmente je firma Canon.

Fototlačiareň

ZINK fototlačiarne využívajú bezatramentovú technológiu Zero Ink (odtiaľ názov). Fungujú na rovnakom princípe ako instantné fotoaparáty, kde tlač prebieha chemickou reakciou na špeciálnom fotopapieri, na ktorom sú nanesené svetlocitlivé a chemické vrstvy. Tieto tlačiarne teda nepoužívajú atramentovú ani inú náplň, no ich nevýhodou je vysoká cena za jednotlivé výtlačky (cca. 0,6 eura za kus) a ich obmedzená veľkosť – napr. pre tlačiarne HP Sprocket je to fotografia 5×7,6 cm. Výhodou ZINK tlačiarní sú však skutočne miniatúrne rozmery a z toho vyplývajúca mobilita. Sú určené najmä na tlač zo smartfónov či fotoaparátov.

Ako vybrať tlačiareň

Chcete si kúpiť novú tlačiareň? Mali by ste si v prvom rade ujasniť účel, na ktorý ju chcete používať. Či už potrebujete tlačiareň do kancelárie, na občasnú tlač doma alebo na tlač rodinných fotografií, poradíme vám, aké funkcie a parametre jednotlivé druhy ponúkajú a ako si vybrať tú správnu.

Parametre a vlastnosti tlačiarní

Okrem formátu papiera a rozlíšenia tlače by ste mali pri kúpe sledovať rozhrania pre pripojenia, ale napríklad aj oddelené zásobníky atramentu.

 • Formát papiera: Mnohé tlačiarne podporujú širokú paletu formátov papiera od obálok, fotografií cez bežný A4 kancelársky papier až po rozmer A3. Špeciálne veľkoformátové tlačiarne, samozrejme, podporujú aj väčšie formáty papiera, avšak sú určené už do profesionálnej sféry.
 • Rozlíšenie tlače: Označuje sa skratkou DPI z anglického Dots Per Inch a udáva počet bodov, ktoré sa zmestia do dĺžky jedného palca, čo je 2,54 cm. Čím vyššie číslo, tým jemnejší a detailnejší je výstup z tlačiarne. Minimum pre kvalitnú tlač textu a jednoduchých obrázkov je rozlíšenie 300 DPI. Pri fotografiách je to zložitejšie a platí, že čím väčšiu fotku chcete vytlačiť, tým väčšie rozlíšenie by mala tlačiareň podporovať.
 • Rozhrania pre pripojenie: Štandardom je rozhranie USB, vďaka ktorému môžete pripojiť tlačiareň k 1 počítaču a z neho aj tlačiť. Na tlačiarni s pripojením do LAN siete alebo do bezdrôtovej WiFi siete môžu tlačiť všetky počítače v sieti.  
 • Refill tank: Ide o systém dopĺňania atramentových kaziet špeciálnym atramentom z fľaštičky. Vďaka tomu nemusíte zakaždým kupovať nové atramentové kazety, čím výrobca šetrí výrobné náklady a tým aj životné prostredie – najmä však vašu peňaženku.
 • Oddelené zásobníky atramentu: Užitočná funkcia najmä pre farebnú tlač. Ak totiž tlačíte viacero obrázkov či fotografií, kde prevažuje rovnaký farebný odtieň, môžete vymeniť iba náplň s touto jednou základnou farbou. Pri bežnej tlačiarni s jedinou viacfarebnou kazetou by ste museli vymeniť celú túto kazetu, čo je drahšie.

Doplnkové funkcie tlačiarní

Aj v prípade tlačiarní platí, že môžu disponovať doplnkovými funkciami. Ak hľadáte tlačiareň na obojstrannú tlač, chcete tlačiť cez Bluetooth, prípadne potrebujete potlač CD, DVD či Blu-ray diskov, zaujímajte sa o tieto funkcie.

 • Obojstranná tlač: Pri tlačiarňach s touto funkciou nemusíte papier vytiahnuť a znovu vložiť, tlačiareň najprv vytlačí text na jednu stranu, potom si papier vezme späť a následne vytlačí text na druhú stranu. Ak teda chcete tlačiť na obe strany, nemusíte s papierom nijako manipulovať, pričom môžete tlačiť ľubovoľné množstvo obojstranných dokumentov za sebou. Túto funkciu nájdete väčšinou v drahších modeloch laserových tlačiarní.
 • Bezokrajová tlač: Umožňuje tlačiť obrázky a fotografie bez viditeľných prázdnych bielych okrajov. Absolútna nutnosť pri fototlačiarňach.
 • Tlač z pamäťovej karty či USB kľúča: Na mnohých tlačiarňach pre domáce použitie (najmä tých atramentových) dokážete tlačiť bez použitia počítača priamo z pamäťovej karty či USB kľúča, ktorý vložíte do príslušného konektora na tlačiarni. Ak má tlačiareň farebný displej, môžete si zobraziť náhľady tlačených dokumentov či fotografií priamo na ňom a vybrať tie, ktoré chcete vytlačiť.

Náplne do tlačiarne

 • Bluetooth: Pomocou tohto bezdrôtového rozhrania môžete tlačiť bez pripojenia kábla priamo zo smartfónu, prípadne notebooku vybaveného Bluetooth rozhraním.
 • Displej: Lepšie tlačiarne disponujú grafickým displejom, na ktorom si môžete zobraziť náhľad tlačených dokumentov či obrázkov. Na tlačiarňach pre kancelárske použitie často nájdete čiernobiely znakový displej, slúžiaci na informovanie o aktuálnom stave.
 • Potlač CD, DVD či Blu-ray diskov: Vybrané modely atramentových tlačiarní vám ponúknu aj možnosť tlačiť na CD, DVD a Blu-ray disky, ktoré majú na vrchnej strane špeciálnu vrstvu určenú na tlač. Keďže je však používanie optických diskov na ústupe, je využitie tejto funkcie otázne.

Akú značku tlačiarne si vybrať

Na trhu sú v súčasnosti desiatky výrobcov tlačiarní. Odporúčame však zamerať sa pri výbere na osvedčené značky ako Canon, HP, Epson, Lexmark, OKI, Xerox, Brother, Samsung či Panasonic. Ak hľadáte kvalitu, určite sa zamerajte na osvedčených výrobcov.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre

31/08/2018 21:31
Aly Chiman

Hello there,

My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at spotrebitelskytest.sk promoted as a resource on our blog alychidesigns.com ?

We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
.
If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

Thanks,
Aly

21/06/2017 10:32
pedro

chcelo by to pri testoch spor rok a mesiac kedy boli pridane.... vacsina tychto "top" uz bol predaj ukonceny tak to asi nie je velmi nove...

Pridať komentár