Najlepšie kuchynské nože 2024 – recenzie, test, porovnanie

Nájsť kvalitný a cenovo dostupný nôž do kuchyne nie je hračka. Okrem správneho typu, tvaru čepele a druhu rukoväte musíte zvážiť množstvo ďalších parametrov, ktoré majú priamy vplyv na jeho kvalitatívne i funkčné vlastnosti.

Ako vybrať kuchynské nože?

Nemajte strach, v našom návode vás pekne, krok za krokom, prevedieme všetkými dôležitými aspektmi výberu toho najlepšieho noža.

Najlepšie kuchynské nože

Názov Hodnotenie Detail
Victorinox Santoku 17 cm   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
CS Solingen 6 ks   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Catler DMS 178 Santoku   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Gourmet Provencia 3 ks   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Tescoma Azza 6 ks   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Kuchynské nože – recenzie

Desiatky parametrov, typov, rôzne ceny a materiály. Jednému by sa z toho zatočila hlava. Ak nepatríte medzi tých, ktorí sú ochotní výberu akéhokoľvek tovaru venovať hodiny času, prezrite si naše recenzie kuchynských nožov, ktoré sú dostupné aj na našom trhu.

Ako vybrať kvalitné (nielen) kuchynské nože

Vybrať naozaj kvalitný kuchynský nôž, to nie je jednoduchá úloha ani pre profesionála, nie to pre laika, ktorý hľadá „obyčajný“ nôž na prípravu niekoľkých obedov v priebehu týždňa. Jednotlivé kroky výberu vám odporúčame zvoliť v takomto poradí: vyberte si typ noža, ktorý potrebujete, zamerajte sa na najdôležitejšie parametre a na záver si vyberte kúsky od niektorého z overených výrobcov.

Niektorí z vás o tom možno netušia, no jednotlivé typy nožov sú určené na krájanie jednotlivých typov potravín. Tie majú totiž inú štruktúru i konzistenciu, preto napríklad taký chlieb narežete pomocou rovného ostria iba veľmi ťažko. Práve preto začneme rozdelením kuchynských nožov podľa ich spôsobu využitia.

Univerzálny kuchársky nôž alias nôž šéfkuchára

Kuchársky nôž alebo takzvaný „nôž šéfkuchára“ je tým prvým, ktorý nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Ide o najuniverzálnejší a zároveň i najužitočnejší typ noža, s ktorým môžete krájať zeleninu, ovocie, mäso, syry či bylinky. Čepeľ univerzálneho kuchárskeho noža má takzvané kývavé zakrivenie, ostrý a jemný hrot a stabilnú pätu. Jeho klasická dĺžku je 15 až 20 cm, pričom druhá zo spomínaných verzií patrí k tým obľúbenejším.

Univerzálny kuchynský nôž

Nôž na mäso (porcovací nôž)

Nôž na mäso, nazývaný aj ako nôž porcovací, je, ako to napovedá jeho názov, určený na krájanie mäsa (pozor, nie na jeho vykosťovanie). Ide o pomerne masívny nôž so širokou čepeľou, ktorá má dĺžku od 13 do 20 cm. Nože na mäso sú špecifické taktiež väčším uhlom medzi čepeľou a rukoväťou. Takáto konštrukcia vám umožňuje jednoduchšie porciovanie mäsaNôž na mäso by mal byť vyrobený zásadne z ocele, keďže ním môžete zarezať aj do kostí.

Nôž na zeleninu a ovocie

Nože na zeleninu a ovocie patria k tým menším. Dĺžka ich čepele sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 10 cmČepeľ musí byť úzka, ostrá a mať ostrý hrot tvarovaný do špičky, aby ste s ňou mohli ovocie i zeleninu nielen nakrájať, ale i pohodlne ošúpať či vykôstkovať. Niektoré modely týchto nožov majú i špeciálne zahnutú špičku, ktorá slúži práve na odkôstkovanie. Nože na zeleninu a ovocie môžu byť vyrobené z ocele, ale i keramiky.

Zúbkovaný nôž na pečivo

Mohutné, rovné a dlhé nože so zúbkami slúžia na rezanie chleba a iného pečiva. Čepeľ zvykne byť užšia a dlhá niečo okolo 25 cm. Ich úlohou je najmä to, aby ste pečivo pri krájaní nepomačkali či neroztrhali. Tieto nože by mali byť dostatočne tuhé, lepšou voľbou sú preto tie z kovanej ocele.

Ďalšie typy kuchynských nožov

Tieto typy nožov majú špecifické využitie alebo sú iba akousi podkategóriou tých, ktoré sme si vymenovali vyššie. Zároveň nejde o nevyhnutnú výbavu kuchyne. Inak povedané, využijete ich hlavne vtedy, ak príprave jedla venujete trochu viac pozornosti, ako je „bežné“.

  • Nože na steaky: Ide o malé pevné nože, ktoré na prvý pohľad pripomínajú tie príborové. Základom je zúbkovaná čepeľ, ktorá je kratšia a pomerne úzka. Tieto nože slúžia na to, aby ste pri krájaní nenarušili štruktúru steaku a zároveň ho nakrájali čo najjednoduchšie.
  • Sekáčiky: Ide o mohutné nože rôznych rozmerov so špecifickým tvarom čepele, ktorá je ťažká, hrubá a široká. Sekáčiky môžete využiť na krájanie mäsa, zeleniny, ovocia, byliniek či cesnaku a cibule. V podstate ide taktiež o celkom univerzálny typ noža.
  • Nôž na vykosťovanie: Spoznáte ho už z diaľky. Má dlhú a špeciálne zúženú čepeľ, ktorá by mala byť flexibilná. Vykosťovacie nože slúžia na vykostenie akéhokoľvek mäsa, teda i rýb.
  • Nože na citrusy: Krátke nože so zúbkovanou čepeľou a špičkou v tvare vidličky slúžia na ľahké rezanie ovocia s tvrdou a kožovitou šupkou, teda najmä citrusov. Vidličková špička slúži na napichovanie nakrájaných kúskov.

Typy „nekuchynských“ nožov

Aby sme vám priniesli ucelené informácie o nožoch, spomenieme aj tie, ktoré nie sú určené na použitie v kuchyni. Ide o nože outdoorové, rezbárske, rybárske, multifunkčné či záchranárske.

Opracovávanie dreva vreckovým nožom

  • Vreckové nože: Ide o malé pevné nože, ktoré využijete na turistike, pikniku, rybačke či iných aktivitách mimo domova. Na klasické krájanie, teda prípravu obeda sú, logicky, absolútne nepoužiteľné.
  • Multifunkčné nože: Vreckové aj zatváracie nože môžu byť doplnené o rôzne praktické vychytávky, ako je skrutkovač, vidlička, pilník, pílka či otvárač na konzervy.
  • Švajčiarske nožíky: Do kategórie vreckových môžeme zaradiť aj povestné švajčiarske armádne nožíky od spoločnosti VICTORINOX. Čepeľ na týchto kúskoch má pomerne veľkú hranu, ktorú je veľmi ľahké nabrúsiť či „opraviť“. Súčasťou švajčiarskych nožíkov sú aj ďalšie praktické pomôcky, ako nožnice či pílky.

TIP: VICTRONIX vyrába aj kuchynské nože, ktoré sú veľmi kvalitné, ostré ako britva a zároveň i cenovo dostupné.

  • Poľovnícke a lovecké nože: Existuje mnoho typov poľovníckych a loveckých nožov. Môžu mať rôzny tvar, hmotnosť a, samozrejme, i využitie. Niektoré slúžia na „bodanie“, iné na sťahovanie kože. Vo všetkých prípadoch platí, že kvalitný poľovnícky či lovecký nôž musí byť vyrobený z nehrdzavejúcej a kvalitnej ocele, ostrie musí byť extrémne ostré a tvarom i rozmermi sa musí prispôsobiť jeho hlavnému účelu, teda využitiu v lese.
  • Hubárske nože: Dá to rozum, že slúžia na rezanie húb, avšak nie tých na sušenie, ale tých, ktoré nájdete v lese. Kvalitný hubársky nôž by mal byť pevný, kompaktný (tradične má cca 7 cm), dostatočne ostrý a odolný voči korózii. Originálne hubárske nože majú špeciálne zahnutú čepeľ, ktorá je uspôsobená na orezávanie a čistenie húb, a na konci ich rukoväte by sa mala nachádzať malá kefka či štetec na očistenie zeminy z nájdených pokladov.
  • Záchranárske nože: Dali by sa nazvať taktiež ako horolezecké či turistické. Ide o nože, ktoré majú multifunkčné využitie – prerezanie lana, obväzu, konárov atď. Preto musia mať pevnú a ostrú čepeľ, zväčša sa na nej nachádza aj časť so zúbkami (nahrádza mini pílku), mali by byť kompaktné a odolné voči vonkajším vplyvom.
  • Rybárske nože: Majú rôzne tvary, od dlhých a tenkých až po krátke a mohutné, a taktiež rôzne využitie. Niektoré slúžia na vykosťovanie, iné na usmrtenie úlovku. Špecifickou vlastnosťou rybárskych nožov je extrémne ostrá čepeľ a odolnosť voči vode.

Japonské kuchynské nože

Japonské kuchynské nože sú samostatnou kategóriou, ktorej by sme mohli venovať množstvo ďalšej pozornosti. Avšak v skratke, japonské nože majú špecifický tvar, zvyknú byť ľahšie, širšie, vyrobené z kvalitnej ocele, čo však nie je pravidlom, mať tenšiu čepeľ a byť veľmi ostré.

Spravidla sa na nich nenachádza zosilnená päta, preto sa s nimi síce veľmi dobre manévruje, sú vrtkejšie a obratnejšie, no nie úplne ideálne na krájanie objemných surovín (tekvica, melón, celé kura atď.). Do našich končín si cestu našli najmä 3 typy japonských nožov – Gyuto, Santoku a Nakiri.

Japonské kuchynské nože s drevenou rukoväťou

INFO: Japonské nože vyrába i mnoho európskych výrobcov. Veľmi populárne a zároveň kvalitné kuchynské nože v japonskom štýle nájdete napríklad v ponuke značky Zwilling. Bohužiaľ, ich cena je pekne vysoká.

Japonský nôž Gyuto

Japonský nôž Gyuto je ekvivalentom k nášmu univerzálnemu kuchynskému nožu. Je vhodný na krájanie mäsa, zeleniny, ovocia, byliniek či korenín, v skratke, na krájanie čohokoľvek, v jeho domovine je však využívaný hlavne na spracovanie tuhších druhov mäsa, ako je hovädzie či bravčové.

Nôž Gyuto má dĺžku od 20 do 27 cm, pričom jeho kratšia verzia je svižnejšia a vhodná na krájanie mäkších surovín, tá dlhšia poskytuje väčšiu silu pri krájaní, preto má skôr univerzálne využitie. Vďaka špecifickému sklonu medzi pätou a hrotom sa zápästie pri krájaní ohýba smerom nadol, pričom rameno sa zdvíha smerom nahor.

Japonský nôž Santoku

Japonský nôž Santoku, nazývaný taktiež ako Bunka Boch, je určený najmä na krájanie rýb a zeleniny. Ide o pomerne mohutný a veľký nôž s 16 až 20 cm čepeľou, ktorá prechádza do oblúka, je široká, končí hrotom a má plochý okraj, pričom uhol čepele v mieste jej zakrivenia v oblasti päty sa blíži k 60 °. Nôž Santoku je navrhnutý tak, aby ste s ním mohli nakrájané suroviny pohodlne nabrať (ekvivalent k lopatke).

Japonský nôž Nakiri

Japonský nôž Nakiri sa využíva najmä na krájanie zeleniny. Jeho hrot je takmer rovný, resp. štvorcový, vďaka čomu s ním môžete vyvinúť veľkú silu bez toho, aby ste sa zranili o špicatý hrot, ktorý sa nachádza na nožoch Santoku aj Gyuto. Nakiri na prvý pohľad pripomína menší sekáčik osadený do nožiarskej rukoväte. Jeho dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od 16 do 18 cm a práca s ním je špecifická tým, že pri nej dostáva zabrať hlavne vaše zápästie.

Ako vybrať takmer profesionálny kuchynský nôž

Profesionálne kuchynské nože sú ďalšou samostatnou kategóriou. Ide o vysokokvalitné a najmä poriadne drahé kúsky. Kvalitný nôž však nájdete aj v najbližšom supermarkete a za celkom normálnu cenu. Jeho hľadanie však bude náročnejšie, keďže budete musieť zhodnotiť všetky dôležité parametre osobitne. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme práve na ne.

Hmotnosť

Nože môžu mať rôznu hmotnosť. Aby ste si vybrali ten najlepší, budete si musieť vyskúšať viacero kúskov. Vo svete tých, ktorí s nožmi pracujú často, totiž existujú 2 hlavné „myšlienkové prúdy“. Prvý z nich hovorí, že pomocou ťažšieho noža prerežete suroviny jednoduchšie, pretože sa nimi prerezáva väčšou silou. Druhý prúd zastáva názor, že práca s ľahkým nožom je... ľahšia. Nôž sa údajne lepšie prereže vláknami, navyše, môžete s ním šikovnejšie manévrovať.

Krájanie zeleniny univerzálnym kuchynským nožom

Vyváženosť

Celková hmotnosť noža súvisí aj s jeho vyváženímKované modely majú zväčša i lepšie vyváženie, a to najmä vďaka podpere na konci ostria, nie je to však nemenným pravidlom. Aby bol nôž vyvážený, hmotnosť čepele a rukoväte by mala byť aspoň približne rovnaká a bod medzi týmito dvoma časťami noža by mal byť najťažší (pomyselné ťažisko).

To, či je daný kúsok vyvážený, zistíte pomocou jednoduchého testu. Bod, kde sa spája čepeľ s rukoväťou, podoprite prstom. Vyvážený nôž by mal ostať vo vodorovnej polohe. Ak sa preváži čepeľ alebo rukoväť, hľadajte ďalej.

TIP: Ak chcete naozaj kvalitný a dobre vyvážený kuchynský nôž, prezrite si ponuku nožov Pohlreich Selection Zwilling. Ide síce o drahšie, no vskutku prémiové nože, ktoré nesklamú ani tých najnáročnejších.

Rozmery

Ako sme si vysvetlili vyššie, rozmery noža súvisia priamo s jeho využitím. Napr. nôž na krájanie zeleniny je spravidla väčší ako ten na krájanie mäsa. Nie je však vylúčené, že vám môže vyhovovať niečo iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kuchynské nože s dĺžkou okolo 20 cm patria k tým najuniverzálnejším a pravdepodobne sa s nimi bude dobre pracovať aj vám.

Kúsky s dĺžkou nad 25 cm síce pôsobia strašidelne, sú však ideálne na spracovanie väčších kusov mäsa, krájanie cesta, tekvice či iných „objemnejších“ surovín. Naopak, nože dlhé 15 a menej cm vám poskytnú pocit „ľahkej ruky“, pracuje sa s nimi veľmi mrštne, sú však vhodné len a len na krájanie menších surovín.

Anatómia noža

Základnými časťami noža sú čepeľ a rukoväť. Tým sa preto budeme venovať o čosi viac. Jeho podrobná anatómia je však o čosi komplikovanejšia. Čepeľ sa skladá z:

  • Hrot – ostrý koniec, ktorý slúži na prepichávanie surovín (alebo niečoho iného)
  • Ostrie – rezná hrana noža
  • Výbrus – zúžený bod na konci čepele
  • Chrbát – horná hrana čepele
  • Fuller – vybrúsená časť na čepeli, ktorá slúži na odľahčenie noža
  • Záštita – nájdete ju hore medzi rukoväťou a čepeľou, slúži na to, aby vám ruka omylom neskĺzla na čepeľ
  • Ricasso – plochá časť medzi záštitou a čepeľou
  • Päta – nachádza sa medzi čepeľou a rukoväťou na spodnej strane

Anatómia noža

Ak by ste si vyberali nôž do profesionálnej kuchyne, museli by ste venovať pozornosť každej z týchto častí. Do tej vašej súkromnej však bohato postačí, ak sa pri kúpe zameriate na podložku, chrbát, pätu a, samozrejme, čepeľ s rukoväťou.  

Podložka

Podložka alebo takzvaný golier, rameno, či stopka je silná časť kovu na mieste, kde sa spája rukoväť s čepeľou. Slúži ako chránič prstov a stojí za lepšou stabilitou noža, jej prítomnosť je preto určite pozitívna. Plné podložky sa nachádzajú na nožoch kovaných. Stretnúť sa môžete aj s čiastočnými podložkami a taktiež nožmi bez nich.

Absencia podložky je príznačná pre vybrusované a japonské nože. Ich výhodou je možnosť brúsenia čepele po celej jej dĺžke. Či už si vyberiete kúsok s podložkou alebo bez nej, všimnite si jej sklon smerom k čepeli. Sklon môže byť menej či viac výrazný, v žiadnom prípade by vás však nemal obmedzovať v práci alebo vyvolávať dojem, že nôž musíte zvierať celou silou.

Päta

Päta je najhrubšou časťou noža. Nachádza sa na spodnej časti konci čepele (pri rukoväti). Výrazná je najmä na nožoch kovaných, teda tých s podložkou. Nože bez podložky pätu v podstate majú, jej funkčnosť je však do vysokej miery obmedzená.

Päta totiž slúži na to, aby ste o ňu mohli nôž podoprieť pri práci, ktorá si vyžaduje silu. Mala by byť mierne zaoblená, čím zabezpečí plynulý pohyb s nožom. Naopak, päta nesmie spôsobovať jeho kývavý pohyb smerom k rukoväti alebo podskakovanie.

Chrbát

Horná hrana čepele, nazývaná aj ako chrbtica či chrbát noža, má zväčša štvorcové hrany, aby ste si o ňu v prípade potreby mohli oprieť dlaň. Chrbát čepele môže byť leštený alebo drsný, čo nie je najpohodlnejšie. Pri výbere si všimnite aj jeho šírku – príliš úzky chrbát sa vám môže zarezávať do ruky – a taktiež to, či sa zužuje smerom k hrotu. Hrubý hrot totiž stojí za horšou manipuláciou s nožom.

Čepeľ kuchynského noža – tvar, typ ostria, materiál a spôsob výroby

Čepeľ je pomyselným srdcom každého noža. Najväčšiu pozornosť pri výbere by ste preto mali venovať práve tejto časti. Medzi najdôležitejšie parametre patrí jej tvar, typ ostria, použitý materiál a spôsob, akým bola vyrobená (kované a vybrusované nože).

Čepeľ kuchynského noža

Tvar čepele

Tvar čepele rozhoduje o tom, na čo všetko môžete daný nôž využiť. Pri kuchynských nožoch sa najčastejšie stretnete s týmito typmi čepelí:

  • Straight back/normal blade: Ide o jednosečnú čepeľ, s ktorou sa stretnete najmä pri kuchynských nožoch. Ostrie je prehnuté smerom nahor, chrbát je rovný a hrot ostrý. Tieto nože zvyknú byť ťažšie, zároveň silné, preto sú vhodné na krájanie a sekanie.
  • Drop point: Čepeľ je oblá, smerom k hrotu stúpa nahor, chrbát čepele je mierne oblý smerom nadol. Drop point nájdete na kuchynských aj vreckových nožoch. Má podobné využitie ako predošlý typ čepele.
  • Trailing point: Ďalšia jednosečná čepeľ, ktorá sa podobá na čepeľ straight back. Rozdielny je tvar ostria, ktoré sa tiahne až nad úroveň chrbta (hrot je ostrý a zahnutý smerom dohora). S týmito nožmi môžete sekať i krájať a sú vhodné aj na „sťahovanie“ kože. Trailing point čepele sa preto nachádzajú na kuchynských, ale i loveckých modeloch.
  • Spear point: Ide čepeľ so symetrickým ostrím a chrbtom, pričom hrot je tvarovaný do špičky. Tento typ čepele je využívaný hlavne pri loveckých nožoch určených na bodanie, ktoré sú však zväčša dvojsečné. Spomedzi kuchynských nožov sa s čepeľou, ktorá pripomína spear point najviac, stretnete hlavne pri tých na ovocie, zeleninu a mäso.
  • Sheepsfoot blade: Jednosečná čepeľ s výrazne oblým chrbtom, vodorovným ostrím a výrazne ostrým hrotom. Pomenovanie sheepfoot nie je odvodené od tvaru ovčieho kopyta, ale od pôvodného využitia týchto nožov, ktorými sa ovčie kopytá orezávali. Čepele tvaru sheepfoot sú príznačné najmä pre japonské kuchynské nože a taktiež pre niektoré lovecké či outdoorové.

Ďalšie typy čepelí nájdete hlavne na loveckých, outdoorových či rybárskych nožoch, preto si o nich povieme iba v skratke.

  • Tanto: Jednosečná čepeľ so špecificky skoseným hrotom, nože sú určené na rôzne outdoorové aktivity.
  • Wharncliffe blade: Tvarom pripomína sheepfoot čepeľ, hrot je však zväčša ostrejší. Tieto nože slúžia na krájanie, v minulosti ich využívali námorníci. Dnes sa s čepeľou wharncliffe stretnete najmä na nožoch určených na kemping či poľovačku.
  • Hawkbill blade: Čepeľ v tvare pazúra, ktorú využijete pri rezaní či vyrezávaní rôznych materiálov, napríklad i kobercov.
  • Leaf blade: Čepeľ v tvare listu, s ktorou sa stretnete pri veľmi špecifických nožoch, napríklad tých na vrhanie.
  • Needle point: Čepeľ s ostrým zúžením v hrote, narazíte na ňu hlavne pri dýkach.
  • Spey point: Nože s touto čepeľou boli pôvodne určené na kastrovanie hospodárskych zvierat, dnes sa používajú na otváranie listov či sťahovanie kože z ulovených zvierat.

Typ ostria

Podľa druhu ostria rozlišujeme tieto typy čepelí:

  • Jednosečné – sú nabrúsené iba na jednej (spodnej) strane, s takýmito čepeľami sa stretnete pri drvivej väčšine kuchynských nožov.
  • Dvojsečné – nabrúsené sú obe strany čepele, tieto nože sa využívajú skôr v prírode, výnimočne však i v kuchyni.
  • Rovné ostrie – je vhodné na rezanie potravín s menej vláknitou či tuhou štruktúrou, rez ostáva „čistý“.

Zúbkovaný kuchynský nôž na krájanie chleba

  • Ostrie so zúbkami (pílkovité) – slúži na prerezanie pevných a vláknitých surovín, ale i tých mäkkých a príliš poddajných, ktoré by sa pod rovným ostrím stlačili (napr. pečivo), ostrie so zúbkami danú surovinu či iný materiál v prapodstate trhá, nie reže, rez preto neostáva hladký.
  • Kombinované ostrie – na jeho polovici alebo ¼ sa nachádzajú zúbky, na zvyšnej časti je rovné, s kombinovaným ostrím sa stretnete najmä pri outdoorových, ale i niektorých kuchynských nožoch, napríklad tých na steaky.

Materiál čepele

Keramika alebo oceľ? To je otázka. Nože keramické i oceľové majú nespočetné množstvo výhod, ako to však býva, aj nejaké tie mínusy. V skratke by sme vám však odporučili asi to, aby ste si určite zaobstarali niekoľko keramických, no i oceľových modelov.

Nože s keramickou čepeľou

Keramické čepele nie sú vyrobené z obyčajnej keramiky, ale z takzvanej advanced, teda vylepšenej či pokročilej keramiky nazývanej tiež ako Transformation Toughened Zirconia (TTZ). Z chemického hľadiska ide o kombináciu oxidu zirkoničitého a ytritého.

Tento materiál je tvrdší a pevnejší ako uhlíková oceľ, karbid či titán. To je zároveň dôvod, prečo si keramický nôž nemôže doma nabrúsiť úplne každý. Jediný dostupný tvrdší materiál, ako je táto špeciálna keramika, je totiž diamant.

Výhody keramických nožov:

  • Nízka cena
  • Vďaka nízkej hmotnosti sa s nimi manipuluje veľmi jednoducho
  • Keramické čepele sú veľmi úzke, preto je s nimi možné narezať aj skutočne tenučké plátky ovocia či zeleniny
  • Keramická čepeľ ostáva ostrá veľmi dlhú dobu, v priemere až 10-krát dlhšie ako tá z ocele
  • Ide o neporézny materiál, v ktorom sa nemnožia baktérie, plesne a iné patogény
  • Keramická čepeľ nemôže zhrdzavieť
  • Na rozdiel od ocele a iných kovov táto špeciálna keramika neprenáša ióny na potraviny, v preklade, neodoberá z nich niektoré látky a nespôsobuje ich oxidáciu (ide napríklad o oxidáciu vitamínov v zelenine a ovocí alebo degradáciu látok, ako je taurín v mäse)

Nevýhody keramických nožov:

  • Keramika je síce extrémne tvrdý, no zároveň krehký materiál, inak povedané, keramické nože sú náchylné na zlomenie či rozbitie
  • Náročné brúsenie otupenej čepele (len s diamantovou brúskou)
  • Nie sú univerzálne – nemôžete ich požiť na vykosťovanie ani prerezávanie mäsa s kosťami, mrazených alebo iných tuhých potravín, pretože by sa mohli zlomiť

Nože s oceľovou čepeľou

Oceľ je veľmi široký pojem, pod ktorým sa ukrýva mnoho rôznych materiálov. Základom je, že všetky kvalitné nože musia byť vyrobené zo špeciálnej nožiarskej ocele. Nanešťastie, pre toho, kto si ide nôž kupovať, neexistuje iba jedna, ale množstvo typov tejto ocele. Hlavné je, aby ste sa rozhodli, či túžite po nožoch nehrdzavejúcich alebo extrémne tvrdých a ostrých.

Kuchynské nože s oceľovou čepeľou

Tvrdosť oceľových čepelí

Tvrdosť čepele súvisí so spôsobom jej spracovania (kovaná/nekovaná) a typom použitej nožiarskej oceleTvrdšie čepele sú ostrejšie, resp. ostré ostanú dlhšiu dobu. Nevýhodou je trochu náročnejšie brúsenie, no ak chcete nôž, ktorý prejde danou surovinou ako po masle, túto drobnú nedokonalosť sa oplatí prehliadnuť.

Údaj o tvrdosti čepele je označený skratkou HRC – Hardness Rockwel. Ide o medzinárodnú štandardizovanú jednotku, takzvanú Rockwellovu tvrdosť. Tá prebieha na základe merania hĺbky vniknutia testovaného telesa, v našom prípade noža, do iného materiálu. Celkovo poznáme až 11 takýchto stupníc. Tými sa však pri výbere noža nemusíte zaťažovať. Bohato vám stačí vedieť, že:

  • Nože s tvrdosťou 52 – 53 HRC sú použiteľné, avšak nie ideálne. Ide o typ mäkšej ocele, ktorá sa otupí pomerne rýchlo. Na občasné, resp. klasické používanie v kuchyni si však s nimi pravdepodobne vystačíte.
  • Solídny kuchynský nôž by mal disponovať minimálnou tvrdosťou 56 HRC.
  • Nože s tvrdosťou nad 56 do cca 60 – 64 HRC sú extrémne tvrdé, a teda i ostré a kvalitné, musíte však počítať s ich vyššou cenou a náročnejším brúsením.
  • Nože pod 52 HRC môžeme s pokojným svedomím označiť za tie podpriemernej kvality.

Čepele z nerezovej ocele

Aby bola nerezová oceľ naozaj nerezovou, musí obsahovať minimálne 13 % chrómu, ktorý stojí za jej odolnosťou voči korózii. Problémom je, že takáto oceľ zvykne obsahovať i menšie množstvo uhlíka, ktorý zodpovedá za jej tvrdosť. Inak povedané, drvivá väčšina čepelí z nehrdzavejúcej ocele je náchylnejšia na otupenie, i keď jednoduchšia na údržbu. Nezúfajte, aj napriek týmto smutným informáciám môžete vlastniť nerezový nôž s celkom dobrými vlastnosťami. Stačí si vybrať ten z ocele, ktorá obsahuje správny pomer jednotlivých látok.

INFO: Ak pri popise noža nenájdete presný údaj o druhu použitej ocele, ale iba označenie „nehrdzavejúca“, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o materiál s vysokým obsahom chrómu a nízkym obsahom uhlíka.

Najčastejšie používané nožiarske nehrdzavejúce ocele

  • 420 (AISI 420, 420J): Najlacnejšia a najnižšia rada nožiarskej ocele s vysokou odolnosťou voči korózii, ale nízkym obsahom uhlíka (pod 0,4 %), a teda i pomerne zlými vlastnosťami (čepeľ veľmi rýchlo stráca ostrosť a nie je dostatočne tvrdá).
  • 440 (440A, 440B): O čosi kvalitnejšia, no ešte stále nie tá najlepšia oceľ s mierne vyšším obsahom uhlíka (0,60 – 0,95 %), aj nehrdzavejúca oceľ 440 je používaná pri výrobe lacnejších a menej kvalitných nožov, ktoré sa otupia pomerne rýchlo.
  • 440C: Opäť o čosi kvalitnejšia nožiarska oceľ, ktorá obsahuje vyšší podiel uhlíka, je odolná voči korózii, čepeľ sa opotrebuje pomalšie a jej brúsenie je celkom jednoduché.
  • AN-58: Španielska oceľ od výrobcu Miguel Nieto s vysokou tvrdosťou (58 – 60 HRC), ktorá sa však pomerne rýchlo otupí, je ekvivalentom k oceliam 420HC a 425.
  • AUS-8: Japonská nerezová oceľ s dobrým pomerom ceny a kvality, ktorá má tvrdosť 57 až 59 HRC, kvalitou sa dá prirovnať k spomínanej 440C, čo znamená, že sa síce otupí rýchlejšie, no jej brúsenie je veľmi nenáročné.

Kuchynské nože z nehrdzavejúcej ocele

  • CPM S35VN: Prémiová a veľmi kvalitná americká nerezová oceľ s vysokým podielom uhlíka a prídavkom vanádu, molybdénu i nióbu, ktorý stojí za jej vyššou odolnosťou, tá sa navyše nevylamuje a dosahuje tvrdosť okolo 61 HRC.
  • MOVA 440: Španielska oceľ s extrémne vysokým obsahom chrómu (nad 14 %), nízkym obsahom uhlíka a prídavkom ďalších vylepšujúcich látok, no celkom vysokou tvrdosťou, O jej konečnej kvalite však rozhoduje spôsob spracovania.
  • CPM S90V: Ďalší typ exkluzívnej nerezovej ocele z USA, ktorá je príznačná vysokým obsahom uhlíka (nad 2 %), vanádu (cca 9 %) aj chrómu, je teda odolná voči korózii, no zároveň i veľmi trvácna, jej nevýhodou je náročnejšie brúsenie.
  • N690: Rakúska nerezová oceľ s tvrdosťou 58 – 60 HRC, čepeľ je veľmi odolná voči otupeniu i zhrdzaveniu, s oceľou N690 sa preto stretnete najmä pri outdoorových nožoch.
  • Sandvik 12C27: Nerezová oceľ zo Švédska, ktorá sa dá označiť ako ideálna na výrobu nožov na každodenné použitie v klasickej „domácej“ kuchyni, čepeľ si drží ostrosť a ľahko sa brúsi.

Čepele z uhlíkovej ocele

Uhlíková oceľ je presným opakom tej nehrdzavejúcej. Je extrémne tvrdá a odolná voči opotrebovaniu, avšak náchylná na zhrdzavenie. To je dôvod, prečo musíte čepeliam z uhlíkovej ocele venovať pomerne vysokú pozornosť v podobe dôkladného usušenia po každom použití, pravidelného olejovania a správneho uskladnenia.

Najčastejšie používané typy nožiarskej uhlíkovej ocele

  • 1075: Vysokouhlíková oceľ, ktorá sa dobre brúsi a je extrémne ostrá, problémom je vskutku náročná starostlivosť.
  • 1095: Ďalší typ ocele z kategórie „vysokouhlíková“, je ostrá, odolná voči vylamovaniu i veľmi pevná a jej brúsenie je jednoduché, spomedzi všetkých uhlíkových ocelí obsahuje najvyšší podiel uhlíka (nad 0,9 %).
  • 80CrV2 (L2, 1.2235): Stretnete sa s ňou najmä pri povestných fínskych nožoch, obsahuje 0,85 % uhlíka a iba 0,6 % chrómu, vlastnosťami sa podobá na predošlé typy vysokouhlíkových ocelí.
  • XC90: Z hľadiska vlastností je opäť totožná. Vyznačuje sa však extrémnou náchylnosťou na zhrdzavenie.
  • C100: Posledná a opäť veľmi podobná uhlíková oceľ s tvrdosťou 58 – 60 HRC.

Čepele z nástrojovej ocele

Ak chcete priam dokonalý nôž s extrémnou odolnosťou proti korózii aj opotrebovaniu, ktorá je tvrdá a, takpovediac, húževnatá, vyberte si ten z nástrojovej cele. Pýtate sa, prečo sme sa vôbec zaoberali predošlými typmi ocelí? Pretože oceľ nástrojová patrí k tým najdrahším – obsahuje vysoké množstvo uhlíka aj legujúcich látok a jej výroba nie je najjednoduchšia.

  • CPM-4V: Americká prémiová oceľ s tvrdosťou okolo 66 HRC, je príznačná vysokou odolnosť voči opotrebovaniu, obsahuje 1,35 % uhlíka, cca 5 % chrómu a ďalšie legujúce látky, ako vanád, molybdén, mangán a kremík.
  • D2: Obsahuje až 12 % chrómu a niečo okolo 1,5 % uhlíka, čepele z nej sú ostré, odolné voči otupeniu a majú veľmi dobré nehrdzavejúce vlastnosti. Ide o kvalitnú oceľ s tvrdosťou 60 až 62 HRC.

Japonský Gyuto nôž z ocele

  • Sleipner: Rakúska nástrojová oceľ, ktorá môže dosiahnuť tvrdosť až 63 HRC, jej nehrdzavejúce vlastnosti sú o niečo horšie, na druhej strane je odolná voči otupeniu, čepele z nej sú ostré a nepodliehajú vylamovaniu.
  • Niolox: Nemecká oceľ s excelentnou odolnosťou voči korózii, čepele z nej sú veľmi ostré a odolné voči otupeniu, je špecifická obsahom nióbu, čo z nej robí takzvanú jemnozrnnú oceľ, ktorá je príznačná stabilitou, jej tvrdosť sa pohybuje medzi 58 až 63 HRC.

Kované verzus vybrusované kuchynské nože

V drvivej väčšine návodov na výber kuchynských nožov natrafíte na informáciu, že tie kované sú lepšie ako vybrusované. Väčšinou to tak naozaj je, výnimky však potvrdzujú pravidlo aj v tomto prípade. Na začiatok je potrebné vysvetliť, aký je medzi týmito nožmi rozdiel. Odpoveď znie: v procese výroby, a teda i v pevnosti čepele, vyváženosti, hmotnosti a pružnosti. 

INFO: Kuchynské nože Solingen z dielne spoločnosti Ed. Wüsthof Dreizackwerk Solingen, ktoré sú vo svete kuchárskych pomôcok skutočným pojmom, sú vyrábané metódou kovania, no i vybrusovania. To je iba jeden z dôkazov, že vybrusované nože nemusia byť automaticky horšej kvality.

Ako sa vyrábajú kované nože

Pomenovanie „kovaný nôž“ môže v človeku vyvolať pocit, že ide o ručne vyrábaný kúsok. Áno, presne takto sa vyrábali nože v minulosti. Časy sa však menia, a preto je dnes takýto výjav skôr výnimkou. Samozrejme, ak ste za nôž ochotní vycálovať niekoľko stoviek eur, môžete vlastniť aj ten ručne vyrobený.

Povedzme však, že väčšina z vás chce skôr kvalitný nôž za normálnu cenu. V takom prípade musíte siahnuť po priemyselne vyrobených kovaných nožoch. Na výber máte 2 verzie, a to nože kované:

  • staršou metódou, ktorá je veľmi podobná tradičnému ručnému kovaniu – kus ocele sa vloží do formy v takzvanom buchare (veľké strojové kladivo), ktorý ho jednou ranou vyformuje do požadovaného tvaru, tento polonôž sa následne brúsi, leští a v závere osadí do rukoväte;
  • novšou metódou, ktorá je rýchlejšia a presnejšia – na pás špeciálnej nožiarskej ocele sa privarí takzvaná záštita, následne sa z neho vyreže obrys noža, ktorý je brúsený a osadený do rukoväte.

Vlastnosti, výhody a nevýhody kovaných nožov

Oceľ aj železo patria do rodiny kryštalických látok. To znamená, že sú tvorené miliardami kryštálikov. Konečná kvalita ocele či železa pritom závisí od ich veľkosti a usporiadania. No a práve kovanie je prastará metóda, pomocou ktorej sú tieto kryštály „zbité“ dokopy, čím sa daný materiál stane pevnejším.

  • Kované nože patria k tým tvrdším, odolnejším, menej pružným a trochu ťažším.
  • Sú špecifické i tým, že sa lepšie brúsia ostré ostávajú dlhšiu dobu.
  • Na kovaných nožoch sa zväčša nachádza už spomínaná záštita/podložka, ktorá je jednoliatou súčasťou čepele.  
  • Asi jediným nevyvrátiteľným mínusom kovaných nožov je podstatne vyššia cena.
  • Niekomu nemusí táto metóda výroby vyhovovať ani pri filetovacích či vykosťovacích nožoch, ktoré môžu byť až príliš tuhé.

Návrh dizajnu kovaného noža

Výroba, vlastnosti, výhody a nevýhody vybrusovaných nožov

Vybrusované nože patria k tým lacnejším, pretože proces ich výroby je veľmi rýchly a jednoduchý. Dlhočizný pás nožiarskej ocele je vložený do výrobnej linky, na ktorej z neho špeciálne upravené priemyselné kladivo „vykrojí“ kusy v tvare čepele s tŕňom. Čepeľ je následne vybrúsená a osadená do rukoväte.

Oceľ teda neprejde žiadnym procesom „zhustenia“, kvôli čomu je menej tvrdá. Vybrusované nože teda patria k tým pružnejším a ľahším. Môžu sa rýchlejšie otupiť a aj ich brúsenie je o niečo náročnejšie, čo však platí iba vtedy, keď si zaobstaráte vyslovene nekvalitný výrobok.

Sú však vybrusované nože naozaj až také zlé? Áno i nie. V prvom rade môžu byť vyrobené z rovnako kvalitnej nožiarskej ocele ako tie kované. Jediný rozdiel potom spočíva v tom, že neboli kované, oceľ teda neprešla procesom „zhustenia“, preto má nižšiu tvrdosť. Okrem toho, že sú lacnejšie, ich využijete práve pri vykosťovaní či filetovaní, pri ktorom potrebujete práve kúsok s flexibilnejšou čepeľou.

Ako vybrať najlepšiu rukoväť na kuchynskom noži  

Ďalšia dôležitá súčasť noža, ktorá rozhoduje o vašom pohodlí, ale i bezpečnosti. Kvalitná rukoväť musí byť ergonomicky tvarovaná, čo znamená, že vám musí „dobre padnúť do ruky“. Protišmyková úprava nikdy nie je na škodu – povrch rukoväte môže byť pogumovaný alebo textúrovaný.

INFO: Vedeli ste o tom, že existujú aj nože so špeciálne upravenou rukoväťou pre ľudí trpiacich artritídou či inými zdravotnými problémami, ktoré súvisia s bolesťou rúk? Tieto nože majú rukoväť ohnutú v cca 45 ° uhle smerom dohora. Dostanete ich v špecializovaných predajniach so zdravotníckymi pomôckami. Jedným takýmto kúskom je napríklad nôž Vitility.

Ďalším dôležitým parametrom je výrobný materiál, ktorý rozhoduje ako o kvalitatívnych vlastnostiach daného noža, tak i o jeho vzhľade a životnosti. Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi rukoväťami, najčastejšie používanými materiálmi sú však tie syntetické, drevo a tiež rôzne druhy kovu.

Drevené rukoväte

Drevo má dobrú priľnavosť, takže sa nešmýka, je však náročnejšie na údržbu. Jeho veľkou nevýhodou je riziko množenia baktérií. Drevo je navyše citlivé na vlhkosť, pod vplyvom ktorej sa môže rukoväť zdeformovať. Dobrým kompromisom môžu byť rukoväte vyrobené zo špeciálnych druhov exotického dreva, napríklad z:

  • Dreva Cumaru
  • mahagónového dreva – má vysokú odolnosť voči vode (v minulosti sa z neho vyrábali lode)
  • Dreva Tornillo
  • Snakewood – mimoriadne tvrdé exotické drevo odolné voči drevokazným hubám, teda i poškodeniu vlhkosťou, patrí k tým drahším, jeho vzhľad, ale i vlastnosti však za tú cenu naozaj stoja

Rukoväte zo syntetických materiálov a kovu

Syntetické materiály sú veľmi populárne aj vo svete nožov. Najčastejšie natrafíte na rukoväte z gumy, silikónu, rôznych druhov plastu či micarty (vrstvený laminát s vysokou hustotou). Ich výhodou je jednoduchšia údržba, nevýhodou kvalita. Resp. aj syntetické materiály môžu byť veľmi odolné a kvalitné, nie však všetky. Dajte si na nich teda pozor, a to hlavne pri lacných nožoch.

Kuchynský nôž s kovovou rukoväťou

Pod pojmom kovové máme na mysli rukoväte z rôznych druhov kovu a zliatin, teda z hliníka, ocele atď. Kovové rukoväte sú na dotyk chladné, čo nemusí ulahodiť každému. Problémom môžu byť taktiež ich horšie protišmykové vlastnosti a náchylnosť na zhrdzavenie. Kovové rukoväte sú na druhej strane pevné a zväčša stoja za dobrou vyváženosťou noža.

Tŕň

Tŕň je, laicky povedané, pokračovanie čepele, ktorá je ukrytá v rukoväti. Tŕň v nej môže byť zapustený úplne (tzv. čiastočný tŕň) alebo ho môžete vidieť aj na jej vrchu (tzv. plný tŕň). To však nie je až taký dôležitý parameter. Pri kúpe noža sa sústreďte hlavne na to, či tŕň prechádza celou rukoväťou alebo iba jej časťou, napríklad do polovice či iba štvrtiny. Prvá verzia sa dá označiť za lepšiu. Nôž je síce trochu ťažší, zároveň však i lepšie vyvážený, pričom neexistuje riziko jeho „rozpadnutia“ či zlomenia.

INFO: Pri výbere noža si všimnite taktiež to, či v mieste osadenia čepele – tŕňa do rukoväte nevznikajú škáry, alebo medzery. V nich sa totiž budú hromadiť zvyšky jedla, a teda i množiť baktérie.

Údržba kuchynských nožov

Starostlivosť o kuchynský nôž nezahŕňa iba jeho umývanie a brúsenie, ale i správne používanie. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na základné pravidlá používania a údržby kuchynských nožov. Odporúčame vám ich dodržiavať pri akomkoľvek kúsku, teda pri tom za 5 aj za 100 eur. Lacným nožom totiž môžete správnou starostlivosťou podstatne predĺžiť životnosť, tie drahšie vám poslúžia celý život.

  1. Odkladanie nožov

Možno vás to prekvapí, no spôsob, akým odkladáte vaše nože, má priamy vplyv na ich životnosť. Ostrie by sa v žiadnom prípade nemalo dotýkať iných predmetov (lyžičky, vidličky...). Ak nože skladujete v zásuvke, mali by ste si zaobstarať špeciálne obaly na ostrie. Praktickejším riešením sú však bloky alebo stojany na nože, ktoré môžu byť drevené, plastové či keramické a položené na linke, alebo magnetické a pripnuté na stene.

  1. Umývanie nožov

Nože môžete umývať 2 spôsobmi, ručne alebo v umývačke riadu. V prvom rade si určite overte, či vôbec daný kúsok môžete umývať v umývačke. Napríklad nože, ale i akékoľvek iné kuchynské náčinie s rukoväťou či inou časťou vyrobenou z bambusu sú vhodné len na ručné umývanie.

Ručné umývanie kuchynského noža

Ručné umývanie:

  • Nože umývajte vo vlažnej vode
  • Používajte neagresívne prostriedky
  • Vyhnite sa používaniu drôteniek a iných drsných pomôcok, vhodná je jemná handrička alebo hubka
  • Po umytí nezabudnite nôž dôkladne usušiť a naozaj nikdy ho neodkladajte mokrý

Umývanie v umývačke riadu:

  • Ak chcete mať istotu, že umývaním umývačke neskrátite životnosť nožov, používajte iba tie programy, ktoré pracujú pri maximálnej teplote 50 – 55 °C
  • Nože do umývačky uložte tak, aby sa ostrím nedotýkali ostatného riadu
  • Dajte si pozor na druh používaného čistiaceho prostriedku – drvivá väčšina prostriedkov určených do umývačiek riadu patrí k tým agresívnejším, a preto môžu poškodiť povrch ocele, plastu i dreva

POZOR: Do umývačky riadu nepatria okrem nožov s bambusovou rukoväťou ani tie vyrobené z ocele s vyšším obsahom uhlíka, ktorá je náchylná na zhrdzavenie.

  1. Starostlivosť o čepeľ  

Okrem brúsenia, ku ktorému sa dostaneme nižšie, by ste mali čepele nožov pravidelne olejovať. Olej totiž na nich vytvorí ochranný film, ktorý ich ochráni pred zhrdzavením. Môžete použiť špeciálny kaméliový olej na ostrie alebo akýkoľvek jedlý rastlinný olej (napr. olivový, orechový). Na koróziu je náchylná najmä uhlíková oceľ, takúto pozornosť si preto vyžaduje najmä ona. 

  1. Používanie nožov

Kuchynské nože slúžia iba na krájanie potravín, nie na otváranie konzerv, fliaš či zaváranín! Takýmto zaobchádzaním môžete čepeľ poškodiť nenávratne, nehovoriac o vysokom riziku úrazu.

Súčasťou správneho používania nožov je aj výber vhodného lopára. Úplne najlepšie sú tie drevené, ideálne z mäkšieho dreva. Vhodnou alternatívou je taktiež plast a silikón. V obchodoch narazíte aj na lopáriky zo skla, keramiky či rôznych druhov prírodného i umelého kameňa. Tieto materiály však môžu poškodiť ostrie noža, preto vám ich používanie neodporúčame.

Brúsenie nožov slúži na vybrúsenie ostria a vyhladenie mikroskopických trhlín v čepeli. Keďže pri brúsení z čepele neodstraňujete kúsky ocele, nože môžete brúsiť pokojne po, resp. pred každým použitím.

Brúsenie kuchynského  noža

POZOR: Ostrenie noža nie je to isté ako jeho brúsenie. Pri ostrení dochádza k odoberaniu ocele z čepele, čím sa na nej vytvorí nový okraj. Ostrenie je teda možné vykonávať iba občasne, maximálne 2-krát za rok.

Brúsenie elektrickou a ručnou brúskou

Ide o najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako nože udržiavať ostré. Ručné aj elektrické brúsky disponujú prednastavenými uhlami. Stačí do nich teda vložiť ostrie noža a niekoľkokrát potiahnuť smerom k sebe. Pri kúpe brúsky si všimnite jej typ. Medzi základné verzie patria brúsky s jemnými keramickými lamelami, ktoré sú vhodné na časté brúsenie, a tie s diamantovými kotúčmi, ktoré nože v podstate ostria, preto sú vhodné na 1 až 2 použitia v priebehu 1 roka.

TIP: Ak budete v ručnej či elektrickej brúske brúsiť nôž s vyššou hmotnosťou, snažte sa naň príliš netlačiť. Nôž si vystačí s o svojou vlastnou váhou.

Najlepšie brúsky na nože 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie brúsky na nože 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak je niečo tupé, ťažko sa s tým pracuje. Platí to vo viacerých prípadoch a tupé nože nie sú výnimkou. Pracovať s nožom bez ostria je nielen náročné, ale práce je nekvalitná a dokonca pre používateľa nebezpečná. Z praxe je známe, že za väčšinu poranení pri práci s nožom nemôže ostrý, ale naopak tupý nôž. Ako ho riadne naostriť? Akú brúsku použiť? Nôž v kuchyni má byť ostrý. Či... Prečítať článok

Brúsenie ocieľkou

Poznáme 2 typy ocieľok, a to keramické a diamantové ocieľky. Tie diamantové sú trochu efektívnejšie, keďže ide o veľmi tvrdý materiál. Keramické modely sú zas k nožom o čosi „citlivejšie“, takže sa nemusíte báť ich poškodenia.

  1. Ocieľku chyťte do jednej a nôž do druhej ruky (nôž držte vždy vo vašej dominantnej ruke)
  2. Čepeľ noža priložte k vrchnému koncu ocieľky – začnite ju brúsiť od pätky smerom k hrotu
  3. Čepeľ teraz ťahajte smerom nadol a zároveň k sebe
  4. Nôž držte tak, aby s ocieľkou vytváral cca 20 ° uhol – výnimkou sú japonské nože, ktoré by mali zvierať 10 ° uhol
  5. Po 2 až 3 ťahoch tento postup zopakujte na druhej strane ocieľky i čepele
  6. Nôž na záver opláchnite pod vodou alebo dôkladne poutierajte handričkou, aby ste sa zbavili drobného oceľového prachu

Brúsenie brúsnym kameňom

Brúsenie nožov pomocou brúsneho kameňa je veľmi efektívne a zároveň šetrné, avšak v porovnaní s predošlými spôsobmi i pomerne náročné.  Na výber máte kamene klasické a keramické, ktoré sú tvrdšie.

  1. Pred brúsením noža musíte brúsny kameň namočiť do vody – klasický kameň musí ostať ponorený do chvíle, kým z neho prestanú vychádzať bublinky, teda cca 15 min.keramický stačí ponoriť na cca 4 min.
  2. Kameň následne položte na rovnú, protišmykovú podložku – jeho hrubšia strana musí smerovať nahor
  3. Čepeľou po kameni prechádzajte pomaly a plynule – pohyb by mal smerovať od päty k hrotu
  4. Nôž pri brúsení držte v takej polohy, aby s kameňom zvieral cca 15 ° uhol (japonské nože – 10 °)
  5. Po približne 3 – 5 ťahoch na oboch stranách čepele otočte brúsny kameň – jemnejšia strana teraz smeruje nahor – a celý postup zopakujte
  6. Aj v tomto prípade nôž opláchnite alebo utrite

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Je vhodné nožom na mäso krájať zeleninu? Existuje nôž, ktorý sa nikdy neotupí a čo čepeľ? Môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ako je keramika a oceľ? Na niekoľko často kladených otázok spotrebiteľov vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Môžem nožom na mäso krájať zeleninu, nožom na zeleninu mäso ovocie, ryby...?

Akýmkoľvek nožom môžete krájať čokoľvek. Tento proces však bude náročnejší, menej pohodlný a problémom môže byť i konečný výsledok (napr. roztrhané kúsky mäsa, rozpučená zelenina).

Existujú také kuchynské nože, ktoré sa nikdy neotupia?

Nie, niečo takéto neexistuje ani v 21. storočí. Každý, a to i ten najkvalitnejší nôž, sa jedného dňa otupí. Otázkou však je, po ako dlhom čase. Naozaj lacné, a teda i nekvalitné kúsky budete musieť brúsiť pred každým použitím. Tie kvalitné stačí nabrúsiť skutočne raz za čas.

Môže byť čepeľ noža vyrobená aj z iných materiálov, ako je oceľ a keramika?

Výnimočne môžete natrafiť aj na ďalšie materiály, konkrétne na rôzne železné zliatiny a tiež plast Grivory. Ide o takzvaný semikryštalický polyamid, ktorý je veľmi silný, pevný, odolný voči vode, chemickým látkam, UV žiareniu i vysokým teplotám, nedeformuje sa, neabsorbuje vlhkosť z okolitého prostredia a má farebnú stálosť. Z tohto materiálu sú najčastejšie vyrábané outdoorové nože. Veľmi často ho využíva napríklad výrobca Cold Steel.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 10.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

14/06/2022 18:41
Gabika

Nože TEFAL K091S414 INGENIO majú dobrý pomer ceny a kvality. Veľmi dobre sa mi s nimi pracuje, dizajn je tiež pekný a ergonomický. Sú dostatočne ostré a výborne krájajú. Nemám im čo vyčítať.

18/11/2021 09:55
Iveta

Nože Tescoma Azza majú pekný dizajn a sú dostatočne ostré. Celkovo sú kvalitne spracované a krájajú pekne rovnomerne. Skvelý je aj stojan, ktorý je praktický a nezaberie veľa miesta na kuchynskej linke. Cena je primeraná, kúpila by som si ich znova.

09/10/2021 16:31
Nin

dellinger je topka na trhu, tie nože sú neskutočné kvalitné

09/10/2021 16:31
Bea

ja mám doma od dellinger z nerezovej ocele

01/10/2021 14:32
Soňa

Mám súpravu nožov dellinger a nememila by som ich.

25/07/2021 21:22
Veron

Mám súpravu deviatich nožov Tefal Comfort a som s nimi spokojná. Nože sú pekne ostré, zároveň ľahké a ergonomické, čiže sa mi s nimi veľmi dobre pracuje. Padnú akurát do ruky a plus dávam aj za vydarený a štýlový stojan. Aj po pol roku používania si naďalej držia svoju ostrosť a pracuje sa s nimi výborne. Myslím si, že v rámci pomeru ceny a kvality ide o veľmi vydarený set nožov. Pri bežnom používaní v kuchyni by mali vydržať aj niekoľko rokov. Drevený stojan nezaberá veľa miesta, preto ho môžem mať položený na kuchynskej linke a nože mám vďaka tomu neustále po ruke. Kúpu neľutujem, Tefal je dobrá značka a od tohto výrobcu mám doma viacero produktov.

30/06/2021 23:07
ivo

ja mám v kuchyni najradšej v ruke pri krájaní z profikuchar-a ivo premier ergonomický nôž (: na tekvicu aj filety je to pecka

28/03/2021 20:49
Lea

tie japonské nože milujem ... my sme si teraz kúpili cez supernoze ran japonske noze na ryby a zeleninu a je to paradaaa

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok