Najlepšie mini rúry 2024 – recenzie, test, porovnanie

Hoci sú dnes vstavané spotrebiče v kuchyni trendom, niektoré priestorovo chudobnejšie byty či domy sa musia s menšou výmerou kuchyne uskromniť. Práve vtedy prichádzajú na rad kompaktné, no zároveň efektívne riešenia. Medzi také patrí aj teplovzdušná mini rúra. Ide o skladný spotrebič, aj preto sa takáto rúra nazýva stolová. Mini rúra už dnes nie je len alternatívou za klasickú teplovzdušnú rúru, ale plnohodnotným spotrebičom. Ako si mini rúru vybrať? Aké funkcie má? Viac v našom článku.

Ako vybrať mini rúru?

V kategórii týchto spotrebičov za posledné roky pribudlo naozaj veľké množstvo konkurencie. Základ týmto zariadeniam dali ešte, spred pár desaťročí obľúbené, stolové elektrické grily. Dnes sa však stali tieto spotrebiče pridanou hodnotou kuchyne a v niektorých prípadoch sú plnohodnotnou náhradou teplovzdušných rúr. Dnes sú mini rúry pomerne multifunkčnými zariadeniami a pre niekoho, kto je v kuchyni limitovaný miestom alebo sa domnieva, že veľkú teplovzdušnú rúru ani náhodou nepotrebuje, môže byť mini stolová rúra riešením. Rovnako tak sú takéto zariadenie ideálne na chatu či do záhrady na grilovanie pokrmov pri horšom počasí.

Netreba si však elektrickú mini rúru pliesť s mikrovlnou rúrou. V niečom má svoje výhody jedno zariadenie a v niečom zasa druhé. Verte však, že mini stolné rúry dokážu na rozdiel od mikrovlnnej rúry pripraviť plnohodnotné jedlo a nielen rozmraziť a zohriať polotovar. Aké parametre si všímať a čo je pri výbere najdôležitejšie?

Najlepšie mini rúry

Názov Hodnotenie Detail
Sage SOV860BSS   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Siguro AF-Q450SU   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sencor SEO 3250BK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
ECG ET 20482   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Tefal OF444834   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Mini rúry – recenzie

Teplovzdušná mini rúra je praktickým pomocníkom pre každého s malou kuchyňou i pre ľudí, ktorí chcú variť na chate, avšak nemajú záujem o klasický sporák. Najlepšia mini rúra sa hľadá ťažko, keďže treba zhodnotiť množstvo parametrov. Aby sme vám hľadanie uľahčili, pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie.

Dôležité parametre výberu

Pred kúpou akéhokoľvek spotrebiča nie je na škodu, aby ste sa pri výbere oboznámili so základnými parametrami, vlastnosťamifunkciami, ktorým je potrebné správny výber podriadiť. Najlepšia mini rúra je taká, ktorá vyhovuje vašim potrebám. Podstatné je hlavne vedieť, aké máte pri výbere mini rúry možnosti. Čo je teda potrebné si všímať pri výbere kvalitnej mini stolovej teplovzdušnej rúry?

 • Najväčšie výhody voľne stojacej elektrickej mini rúry
 • Účel použitia
 • Typy stolových rúr
 • Objem a rozmery mini rúry
 • Výkon mini rúry
 • Funkcie, vlastnosti a príslušenstvo
 • Dizajn a použité materiály
 • Najobľúbenejší výrobcovia
 • Cenové rozpätie

Najväčšie výhody mini stolovej rúry

Na úvod je dobré si zdôvodniť, prečo sa práve kúpa mini elektrickej rúry môže v domácnosti vyplatiť. Prvým dôvodom je, že dokáže byť takmer plnohodnotnou náhradou štandardnej teplovzdušnej rúry. Samozrejme, veľkosťou sa klasickej rúre nevyrovná, no v ostatných parametroch je mini stolová rúra naozaj ideálna náhrada. Pripravovať v nej možno takmer všetky druhy pokrmov.

Medzi najväčšie výhody určite patrí práve kompaktnosť tohto spotrebiča. Menšie rozmery sú výhodou, nájde si miesto na kuchynskej linke či na stole. Takisto sa elektrická mini rúra predhrieva rýchlejšie ako klasická teplovzdušná rúra. S menším objemom vzduchu, ktorý musí zariadenie zohrievať sa prejaví i nižšia spotreba energií. V neposlednom rade je údržba jednoduchšia, pretože všetky časti i útroby rúry sú plne dostupné.

 • Kompaktné rozmery
 • Jednoduché ovládanie
 • Plnohodnotná náhrada teplovzdušnej rúry
 • Rýchle predhrievanie
 • Nižšia spotreba energie
 • Jednoduchá údržba

Účel použitia mini rúry

Na účel sa v prípade mini elektrickej rúry treba zamerať tiež, a to hneď na začiatku. Hoci by sa mohlo zdať, že každý model zvládne to isté ako akýkoľvek iný, nie je to tak. V rámci segmentu sú modely s rôznou funkcionalitou. Ak plánujete v takejto rúre len grilovať a občas upiecť toasty, skôr pôjde o doplnkové vybavenie kuchyne, ktoré nebudete využívať príliš často a nemusíte teda investovať do úplne najvyššej triedy. Ak však bude mini elektrická rúra ako primárny spotrebič, kde budete pravidelne piecť mäso, pizzu alebo koláče, potom je potrebné sa zamerať na výkonnejšie a kvalitnejšie modely.

Typy stolových rúr

Úzko súvisia s predchádzajúcim odsekom, keď je potrebné zvážiť, aký bude primárny účel daného spotrebiča. V zásade rozlišujeme dva základné typy mini stolových rúr. Za štandardnú mini elektrickú rúru možno považovať väčšinu modelov, ktoré umožňujú pečenie, grilovanie, rozmrazovanie či zohrievanie.

Teplovzdušná mini rúra

Následne sú tu mini rúry s elektrickým varičom. Okrem toho, že v nich môžete piecť, grilovať, zohrievať či rozmrazovať, využitá je i horná plocha mini rúry. Najčastejšie ide o dve či tri varné zóny. Z bežnej mini rúry sa tak stáva mini elektrický sporák, ktorý má určite v mnohých prípadoch svoje využitie. Tieto modely sú zvyčajne výkonnejšie, drahšie, no zároveň multifunkčnejšie. Platničky môžu byť liatinové alebo dokonca môže ísť o moderné sklokeramické prevedenie.

Veľkosť a objem stolovej rúry

Zvyčajne nejde o zariadenia väčšie než napríklad mikrovlnné rúry. Samozrejme, väčšina modelov má o niečo viac centimetrov do výšky i do hĺbky. Obľúbené sú mini stolové rúry však práve preto, že zaberajú málo miesta, sú kompaktné a ľahko sa s nimi manipuluje. V prvom rade si zvážte, aký veľký spotrebič do vašej kuchyne vlastne chcete umiestniť. Takisto majú niektoré modely atypické rozmery pekáčov, a preto zvážte či sú dané plechy bežne dostupné.

Štandardná veľkosť je pri šírke okolo 40 až 60 cm, hĺbka v priemere 30 až 45 cm a podobne je na tom i výška 20 až 40 cm. Na základe týchto parametrov je možné odlišovať i vnútorný objem danej rúry. A aký je ideálny objem? Voľba je opäť na vás. Na trhu nájdete mini rúry s objemom od 20 litrov. No rovnako tak aj modely s objemom 40 litrov. Väčšie mini rúry už tak trochu popierajú pomenovanie mini, no je len na vás, či pôjdete do najmenšej alebo štandardnej veľkosti mini stolovej rúry. Hmotnosť mini stolových rúr sa pohybuje od 5 do 15 kg.

Z hľadiska výberu sa pri veľkosti zamerajte predovšetkým na vaše potreby. Ak chcete nahradiť vašu veľkú teplovzdušnú rúru, siahnite po sofistikovanejšom a väčšom modeli. Naopak, ak má byť mini stolová rúra skôr občasnou atrakciou, nemusíte doma zbytočne skladovať rúru s väčšími rozmermi.

Výkon a možnosti

Ide o technický parameter, ktorý vám napovie často aj to, ako rýchlo sa napríklad rúra zahreje. Samozrejme, rolu zohrávajú aj ďalšie faktory, ako objem, použité materiály či maximálna možná teplota. Príkon menších mini stolových rúr sa pohybuje na úrovni 1 500 až 2 000 W. Výkonnejšie modely s výkonnejším výhrevným telesom/telesami sa pohybujú s príkonom aj na hranici cez 3 000 W. Prirodzene, mini rúra s objemom 30 litrov a príkonom 3 000 W sa zahreje rýchlejšie ako rúra s príkonom 1 600 W.

Funkcie, vlastnosti a príslušenstvo

Dnešné mini stolové rúry sú moderné a inovatívne zariadenia, ktoré sú všestranným kuchynským spotrebičom. Ponúknuť majú používateľovi maximálny komfort, no zároveň s jednoduchosťou a rýchlosťou.

 • Pečenie: Bez tejto funkcie by mini stolová rúra nemala žiadny význam. Ide o štandardnú funkciu. Pečenie zabezpečuje výhrevné teleso, prípadne viac výhrevných telies. Tým sa zabezpečuje udržiavanie rovnomernej teploty pre správny proces pečenia.
 • Grilovanie: V prípade mini stolových rúr veľmi obľúbená funkcia. V tomto prípade rúra využíva sálavé teplo, ktoré prúdi predovšetkým z hornej strany spotrebiča. Grilovať možno pokrm priamo na rošte, plechu, no ideálne je, ak má rúra k dispozícii funkciu otočného grilu a pripravovaný pokrm sa otáča na grilovacej ihle. Ak teda chcete grilovať priamo na vašom stole v kuchyni, mini stolová rúra sa vám určite zíde.
 • Opekanie: Opekanie je funkcia, ktorá umožňuje rovnomerné opečenie pokrmu zo spodnej i hornej strany. Oplatí sa to predovšetkým pri opekaní toastov, pizze alebo koláčov. Niektoré moderné mini rúry disponujú i rôznymi režimami pre konkrétny pokrm.
 • Rozmrazovanie: Veľmi praktická funkcia, ktorá umožňuje rozmraziť v zásade akýkoľvek mrazený pokrm či ingredienciu. Rozmrazovanie si nastaví stálu teplotu a jediné, čo sledujete, je čas. Niekedy tento režim nie je označený zvlášť, iba nastavíte teplotu na rozmrazovanie podľa manuálu.

Rošt mini stolovej rúry

 • Základné funkcie ohrevu: V tomto prípade tak ani nejde o samotné funkcie, ako možné kombinácie pri príprave pokrmov v elektrickej mini rúre – Dolný ohrev, Horný ohrev, Dolný ohrev + horný ohrev, Dolný ohrev + horný ohrev + ventilátor, Gril + ventilátor, Rozmrazovanie.
 • Časovač: Veľmi praktická funkcia, ktorá vás upozorní na koniec prípravy pokrmu alebo napríklad aj na koniec predohrevu. Okrem akustického signálu majú niektoré modely aj funkciu automatického vypnutia po uplynutí nastaveného času.
 • Termostat: Regulácia teploty je v prípade rúry na pečenie veľmi podstatná. Zvyčajne je možné nastaviť teplotu v intervale od 100 do 250 °C. Nastaviť tak možno teplotu, ktorú pre prípravu daného pokrmu vyžadujete.
 • Osvetlenie: Vnútorný priestor mini rúry na pečenie s osvetlením je rozhodne vítanou vychytávkou. Pozorovať tak prípravu pokrmu môžete priamo cez sklo.
 • LCD displej: Namiesto mechanických regulátorov môže byť daný model vybavený LCD displejom a systémovými tlačidlami, ktorými natavíte všetky hodnoty a uvidíte ich práve na praktickom LCD displeji.
 • Konvekcia – ventilátor: V prípade mnohých modelov ide o samozrejmú funkciu. Ventilátor sa postará o optimálnu distribúciu teplého vzduchu vo vnútornom obehu. Zabezpečené je tak rovnomerné prúdenie tepla v celom priestore, čo skvalitňuje výsledok pečenia či grilovania.
 • Príslušenstvo: Najčastejšie je dodávaným príslušenstvom nerezový – chrómový rošt. Takisto v balení často nájdete aj plech na pečenie alebo grilovaciu ihlu – rotisserie. Takéto rúry disponujú špeciálnymi úchytmi, kde možno ihlu uchytiť a jedlo sa bude v priestore pomaly otáčať.

Dizajn a kvalita materiálov

Vzhľad je sám osebe veľmi individuálnym parametrom, no v danom segmente nájdete naozaj bohaté zastúpenie rôznych farebných prevedení. Medzi neutrálny dizajn možno s určitosťou radiť aj modely v nerezovom prevedení. Najčastejšie sú používané materiály ako nerez, iné druhy kovov ako hliník či mosadz.

Najobľúbenejší výrobcovia

Kvalita a reputácia je v prípade výrobcov základným kritériom výberu. V neposlednom rade sú podstatné práve referencie zákazníkov. V prípade mini stolových rúr natrafíte pri hľadaní na niekoľko známych, no i menej známych značiek.

Elektrická mini rúra

Od koho teda voľne stojace elektrické rúry na pečenie kupovať? Spomenúť musíme ako prvú značku Orava, ktorá ja v našich končinách dobre známa. Mini rúra Tefal či mini rúra Concept takisto nie sú krokom vedľa. Medzi prémiových výrobcov možno radiť elektrické rúry značky DeLonghi alebo Treviso. O pečenie v mini rúre sa vám môže v cenovo najdostupnejšej kategórii dokážu postarať aj modely značky Sencor.

Cena

Hoci je ponuka výrobcov bohatá, neodporúčame vám zamerať sa na úplne najlacnejšie modely. Minimálnu, a teda spodnú hranicu by sme v prípade kúpy stanovili na sumu od 80 eur a viac. Takéto mini rúry disponujú základnými funkciami a niektorí výrobcovia nešetria ani príslušenstvom.

Kvalitatívne polepšiť si môžete pri modeloch od 120 eur a viac. Nechýba im funkcionalita, inovácie a inteligentné ovládanie. Takisto sú často dodávané s príslušenstvom. Ak túžite po prémiovej kvalite, investovať by sta mali viac ako 250 eur. V tejto triede si už prídu na svoje aj veľmi nároční zákazníci.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre kúpu mini stolovej rúry, stále vám však víri v hlave množstvo otázok? Na tie najčastejšie vám ponúkame odpoveď.

Dokáže mini stolová rúra plnohodnotne nahradiť klasickú rúru?

Áno, dokáže. Môžete v nej piecť pizzu, kura, ale napr. aj bravčové koleno. V mini rúre sa dokonca pokrmy pripravia o niečo rýchlejšie, keďže je rúra menšia.

Ako sa o mini rúru starať?

Starostlivosť o mini rúru je jednoduchšia ako v prípade klasickej rúry. Je menšia a ľahšie prístupná, preto sa dostanete všade, kde potrebujete. Na čistenie stačí použiť klasické prípravky na čistenie rúr.

Je varenie v mini rúre ekologickejšie?

Určite je. Opäť v tom zohrávajú úlohu menšie rozmery rúry. Na rozohriatie potrebuje menej energie, aj jedlo sa pripraví o niečo rýchlejšie. Výhodou je tiež to, že negeneruje toľko tepla ako klasická rúra, čo oceníte najmä v lete.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 29.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

06/02/2023 10:40
Karolina

Mala by som otázku na užívateľov - dokáže táto rúra nahradiť aj mikrovlnku?

22/08/2022 18:30
Emil

Vydarený výrobok je GUZZANTI GZ 3621. Objem 42 litrov úplne stačí. Bývam sám a veľká rúra by bola pre mňa zbytočná. Pečiem si pomerne často, jedlo je rýchlo a dokonale upečené. Rúra naviac vyzerá pekne a nezaberá veľa miesta. Veľmi rýchlo aj predhrieva. Má príjemné a nekomplikované ovládanie, je tichá a je to skvelá voľba nielen do bytu, ale napríklad aj na chalupu. Plusom je aj malá spotreba, cinknutie pri ukončení programu, svetlo pri pečení či plech a rošt vo výbave.

19/05/2022 09:32
Vierka Š.

Bývam na garsónke, takže veľká rúra sa mi sem nehodí. Kúpila som si preto Severin TO 2064 a nemám žiadne výhrady. Rúra je malý a praktická a čo ma príjemne prekvapilo, vnútorný priestor je pomerne veľký. Všimla som si však, že rúra je občas pri pečení úplne horúca. Plusom je malý príkon a pritom solídny výkon a tiež ľahké čistenie.

04/01/2022 19:07
Veronika

TKG OT 2025 CO je fajn rúra, ktorá má nastaviteľné stupne. Škoda, že dvierka nemajú žiadnu pružinu alebo niečo, čo by ich brzdilo, pretože keď ich otvorím, utekajú a vždy mi narazia do nábytku. Plusom je dobrá cena, pekný dizajn a dobré pečenie.

04/01/2022 17:43
Lucia V.

Rommelsbacher BG 1600 pečie ako má a rýchlo sa nahreje. Čo sa týka veľkosti vnútra, respektíve šírky, patrí asi k najväčším na trhu, aj preto sme zvolili tento produkt. Rúru sme vypálili podľa návodu, ale aj tak bolo počas ďalších dvoch pečení cítiť zápach, našťastie, potom zmizol. Oceňujem možnosť nastavenia minútky. Rúra je vynikajúca a dokáže plne nahradiť kuchynskú rúru, takže s výberom sme spokojní.

28/11/2021 09:57
Helena

Rúra SILVERCREST SGB1200 F1 má pomerne malú spotrebu a je vhodná na menšie akcie, alebo pre jednotlivca, ktorý žije sám. Prívodový kábel je príliš krátky. Rúra je malá, preto rátajte s tým, že sa sem nezmestí veľký tanier. Zahriatie je dobré a rýchle. Mne stačí, nemusím zapínať veľkú rúru, keď si potrebujem niečo rýchlo zohriať alebo upiecť niečo malé pod zub. :-)

05/11/2021 08:22
Gabika

Funkčná a veľmi pekné rúra je Tefal OF463830 Optimo. Kúpila som ju mame a je s ňou spokojná, hovorí, že výborne pečie, je kvalitne spracovaná a okrem pečenia zvláda tiež prípravu jednoduchých jedál alebo príloha na vrchných platničkách. Rozmýšľam, že rovnakú rúru si kúpim aj ja a budem ju používať na chate. Nechýba jej 5 režimov pečenia či funkcia rozmrazovania.

07/07/2021 17:59
Biba

Kúpila som si mini rúru Severin TO 2064, ktorá je naozaj kompaktná. Má jednoduchú obsluhu a cena bola tiež fajn. Pre mňa je to praktický pomocník v domácnosti, vďaka ktorému si môžem pripravovať chutné pokrmy. Vnútorný priestor je pomerne veľký, pričom zvonka je rúra malá a nezaberá veľa miesta v kuchyni. Zatiaľ som s ňou spokojná, pretože má malú spotrebu energie, ale zároveň solídny a postačujúci výkon. Rúra sa ľahko čistí, no občas je pri pečení príliš horúca. No nevnímam to ako výrazné mínus.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok