Najlepšie mobilné telefóny pre deti 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Kedy a ako vybrať telefón pre dieťa? Ak ste sa definitívne rozhodli, že nastal ten pravý čas, veríme, že odpovede na všetky vaše otázky nájdete v našom sprievodcovi výberom detských telefónov.

Ako vybrať mobilný telefón pre dieťa

Pripravili sme si pre vás praktické tipy, recenzie niekoľkoých zaujímavých modelov a taktiež rady, ktoré súvisia so samotným používaním týchto zariadení.

Najlepšie telefóny pre deti

Názov Hodnotenie Detail
Motorola Moto G13   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
MaxCom MM426   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Infinix Hot 30   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Samsung Galaxy A23   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Mobilné telefóny pre deti – recenzie

Keďže na trhu neexistujú modely, ktoré sú určené vyslovene pre deti, niekoľko vhodných sme vybrali za vás. V našich recenziách sme si posvietili na pozitívne aj negatívne parametre a jednotlivé kúsky sme porovnali medzi sebou. Veríme, že vám vo výbere toho najlepšieho detského telefónu pomôžeme aj takto.

Ako vybrať detský mobilný telefón

Prvá dôležitá informácia, originálne detské mobilné telefóny neexistujú (aspoň my sme na také nenatrafili). Výnimkou sú iba hračkárske modely s predinštalovanými hrami či melódiami. Niektoré z nich majú funkciu vysielačky, žiadne však neslúžia na „normálne“ telefonovanie. Náš výber bude teda zameraný skôr na funkcie a vlastnosti, ktorými by mal telefón, ktorý bude používať dieťa, disponovať.

Tlačidlový alebo dotykový telefón pre deti?

Váš výber by sa mal začať otázkou, prečo vlastne kupujete telefón pre vaše dieťa. Niekto hľadá model, z ktorého môže dieťa zatelefonovať, informovať, že bezpečne prišlo domov alebo do školy, poprípade poslať sms. V takomto prípade vám určite odporúčame hľadať medzi tlačidlovými modelmi. Ak však chcete vášmu drobcovi dopriať všetky vymoženosti tohto zariadenia, vaša pozornosť by sa mala upriamiť na dotykové smartphony.

Tlačidlový (prvý) mobil pre dieťa

Po tejto alternatíve siahajú mnohí rodičia. Tlačidlové telefóny sú lacné, vo všeobecnosti, najmä v porovnaní s dotykovými, sú odolnejšie a menej „interaktívne“ (menšie riziko nechceného zavolania, poslania sms atď.). Mnohé z nich nepodporujú Wi-Fi ani mobilné dáta, avšak pozor, niektoré áno. Ak je tlačidlový telefón možné pripojiť na internet, spravidla ide o pomalšiu 2G sieť.

TIP: Tlačidlový telefón je výbornou voľbou pre najmenšie deti. Určite vám ho môžeme odporučiť taktiež ako prvý mobil pre dieťa. Predsa, jeho prípadná strata, pokazenie či rozbitie budú menej „bolestivé“, keďže ide o lacnejšiu alternatívu.

Detský smartphone

Všetci vieme, že telefóny neslúžia len na telefonovanie. Do 1 zariadenia sa zmestí fotoaparát, kamera, kalkulačka, slovník, budík, hodinky, niekoľko chatovacích aplikácií a, samozrejme, celý online svet.  

Mnohí rodičia nechcú dovoliť dieťaťu používať smartphone práve z dôvodu prístupu na internet. Avšak, je to skutočne až také nebezpečné a zlé? Ak s vašim dieťaťom normálne komunikujete, ak mu dokážete vysvetliť, takpovediac, „čo sa smie a čo nie“, a ak viete ustriehnuť, aby sa nestalo závislým napr. na sociálnych sieťach, internet nie je až taká katastrofa.

Práve naopak. Dieťaťu umožníte už od útleho veku prístup k informáciám (áno, na internete je toľko zaujímavých a často i užitočných informácií). Môžete ho taktiež prirodzene učiť rozlišovať nepravdy od právd (samozrejme, najprv sa ich musíte naučiť rozlišovať vy). V skratke, internet naozaj nie je až taký strašiak, je však potrebné, aby ste to vášmu dieťaťu dostatočne a zrozumiteľne vysvetlili.

Aký telefón pre dieťa?

Detské smartphony pre deti majú aj ďalšie výhody. Spomínané aplikácie, ako kalkulačka, fotoaparát (nie, vaše dieťa sa nemusí automaticky fotiť na sociálne siete, môže napr. fotiť prírodu... čo viete, jeho prvý telefón sa možno stane prvým krokom k jeho hviezdnej kariére fotografa či kameramana), kompas, budíy... to všetko môže vaše dieťa využiť aj pozitívne.

Odolnosť mobilu pre dieťa

Odolnosť telefónu je pri deťoch (buďme úprimní, nielen pri deťoch) na prvom mieste. Výbornou alternatívou, ktorá vám zaručí, že vaše dieťa telefón neutopí, nerozbije alebo naň nepoužije inú demolačnú techniku, je kúpa outdoorového modelu. Trh s outdoorovými telefónmi dnes tvoria najmä dotykové, avšak aj tlačidlové zariadenia za veľmi prijateľnú cenu.

Výhodou ooutdoorových telefónov je ich odolnosť voči:

  • nárazom – modely so špeciálne spevnenými rohmi a robustným pogumovaným telom spravidla vydržia najviac
  • vode/vlhkosti – zamerajte sa na IP krytie, konkrétne na druhé číslo za skratkou IP, najlepšie sú modely s IPx7 až 9k, ktoré je možné ponoriť dočasne alebo trvale
  • prachu/nečistotám – aj v tomto smere je dôležité IP krytie, tentoraz však prvá číslica, IP6x je označenie pre prachotesné kúsky, IP5x pre čiastočne prachotesné

Aspoň trochu odolný môže byť aj obyčajný „mestský“ telefón. Ako sme spomenuli na začiatku, tlačidlové modely sú vo všeobecnosti odolnejšie, keďže na nich nie je až toľko „rozbiteľných“ či „pokaziteľných“ prvkov. Pri smartphonoch sa zamerajte najmä na displej, ktorý je najcitlivejšou časťou celého zariadenia. Odolnejšie kúsky spoznáte podľa toho, že sú vybavené ochranným sklom. Istota je Gorilla Glass.  

TIP: Odolnosť displeja môžete zvýšiť inštaláciou špeciálneho tvrdeného skla. Kúpite ho už od  5 eur a montáž zvládnete i sami. Dajte si však pozor, aby bolo kompatibilné s daným modelom telefónu.

Najlepšie odolné telefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie odolné telefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Odolné telefóny využijete pri pobyte v prírode, ale taktiež pri majstrovaní. Ich špecifickými vlastnosťami sú nadpriemerná výdrž batérie, odolnosť proti vode, vetru, nárazom a nečistotám. Dnešné smart odolné telefóny disponujú aj množstvom praktických funkcií, senzormi, kvalitnými fotoaparátmi/kamerami, prehľadnými i veľkými displejmi či výkonnými hardwarovými riešeniami, preto môžu pokojne... Prečítať článok

Kapacita a reálna výdrž batérie

Výdrž batérie je parameter, ktorý je dôležitý aj pre dospelých, pre deti však o niečo viac. Samozrejme, iba vtedy, ak sa nechcete neustále stresovať, či sa mobil vášho dieťaťa nevybije. Kapacita batérií v tlačidlových telefónoch sa pohybuje od 1 500 do 2 500 mAh, pri smartphonoch je to od cca 2 000 do 5 000 mAh a viac (napr. Xiaomi Redmi Note 9).

INFO: Aj z hľadiska kapacity a výdrže batérie sú na tom najlepšie outdoorové telefóny, i keď iba niektoré. Napr. modely ako K10000 Pro od spoločnosti Oukitel alebo S88 Pro od Doogee majú kapacitu 10 000 mAh. Takýto telefón stačí dobiť naozaj raz za týždeň.

Pozor, kapacita batérie je iba polovica úspechu. Za každých okolností by ste sa mali dopátrať k údaju o jej reálnej výdrži, pretože aj telefón s na pohľad slabou batériou môže v skutočnosti vydržať nabitý veľmi dlho. Vysvetlíme si to na malom príklade. Tlačidlový model s kapacitou 1 500 mAh stačí dobiť raz za 7 dní, smartphone s kapacitou 5 000 mAh každý deň. Ako je to možné? Jednoducho. Tlačidlový telefón je vybavený slabším hardwarom aj softwarom, preto sa pri jeho používaní spotrebúva menej energie.

Displej a ovládanie

Veľkosť displeja je dôležitá najmä pri menších deťoch (1. stupeň ZŠ). Za minimálnu postačujúcu uhlopriečku sa dajú označiť 2,5 až 3 palce. Na takto veľkom displeji sa vaše menšie dieťa bude vedieť zorientovať bez problémov. Pri starších deťoch už nemusíte brať ohľad na ich schopnosti. Je však viac než pravdepodobné, že váš teenager bude túžiť po čo najväčšom displeji.

Displej detského telefónu

Nemenej podstatným parametrom je spôsob ovládania. V tomto bode bude výber odlišný najmä v závislosti od toho, či siahnete po tlačidlovom alebo dotykovom telefóne. S ovládaním súvisí viacero parametrov, a to:

  • Hardware
  • Rozmiestnenie ovládacích prvkov
  • Citlivosť obrazovky/tlačidiel
  • Operačný systém

Hardware

Základnými časťami hardwaru sú procesor, RAM, teda operačná pamäť, a interná alebo tzv. užívateľská pamäť. Hardwarové riešenie rozhoduje o tom, aké náročné operácie zvládne daný telefón a aké plynulé bude jeho ovládanie. V prvom rade si budete musieť opäť jasne stanoviť, na čo a prečo telefón dieťaťu kupujete.

  • Bude slúžiť len na telefonovanie a smskovanie – vaše dieťa si vystačí aj s modelom so slabým hardwarom
  • Bude slúžiť na hranie hier, fotografovanie, streamovanie, počúvanie hudby... – hľadajte telefón s výkonným hardwarom

Procesor

Tlačidlové telefóny sú spravidla vybavené 1-, max. 2-jadrovým procesorom, preto nedokážu zvládať žiadne náročnejšie úlohy (napr. hranie hier). Menej výkonný hardware však zároveň stojí za dlhšou výdržou ich batérie. Dotykové telefóny môžu mať 4-, 6- alebo 8-jadrový procesor. Modely so 4-jadrovými procesormi zvyknú byť „pomalšie“. Určite nie sú vhodné na náročnejšie operácie. 6-jadro je kompromis, 8-jadro zvládne, v podstate, takmer všetko.

RAM/operačná pamäť

RAM-ku nebudeme rozoberať dopodrobna. Stačí, ak budete vedieť, že 2 GB sú málo, 4 GB sú slabší priemer a 6 až 8 GB je viac než dosť. V prípade kúpy telefónu na telefonovanie nemusíte na veľkosť RAM pozerať vôbec. Ak sa má vaša ratolesť na mobile hrať hry, fotiť či točiť videá, bude potrebovať 6 až 8 GB RAM.

Interná pamäť

Interná pamäť mobilných telefónov je rôzna, od 16 až do viac ako 128 GB. Určite si overte, koľko z pamäte vašej ratolesti ostane k dispozícii po prvom spustení telefónu. Napr. 16 GB by bolo na ukladanie kontaktov, poprípade i niekoľkých fotografií v nízkom rozlíšení viac než dosť. Ak však bude telefón disponovať len 16 GB internou pamäťou, po jeho zapnutí z nej zväčša neostane viac ako 2 – 4 GB. No a to už môže byť málo aj na spomínané kontakty. Hlavne, ak ich bude viac a ku každému z nich priradíte aj fotografiu.

Pamäť detského telefónu

POZOR: Pamätajte, že čím je interná pamäť menšia, tým menej „dokumentov“ je možné do telefónu uložiť, navyše, ak ostane málo voľnej internej pamäte, telefón bude spomalený, v niektorých prípadoch až nepoužiteľný.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov a citlivosť obrazovky/tlačidiel

Pri kúpe tlačidlového telefónu pre dieťa sa zamerajte na:  

  • Veľkosť tlačidiel – Pre menšie deti sú vhodnejšie väčšie tlačidlá. Tréning jemnej motoriky je fajn, avšak naozaj mini tlačidielka pre dieťa do veku okolo 7 rokov môžu predstavovať skutočný problém.
  • Citlivosť tlačidiel – Tlačidlá by nemali byť príliš tuhé ani príliš „interaktívne“ (riziko nechceného vytočenia čísla, a teda vyššieho účtu či rýchlejšie vybitej batérie).
  • Rozmiestnenie tlačidiel – Ak ide o úplne prvý mobil pre dieťa, rozmiestnenie tlačidiel nie je až také podstatné. Ak je už však váš drobec na niečo naučený, nie je na škodu vyberať model s podobným rozmiestnením.

TIP: Pri dotykových telefónoch sa zamerajte na citlivosť obrazovky. Tento parameter nie je možné merať presne. Preto vám odporúčame popátrať v recenziách.

Dotykové telefóny tlačidlá nemajú, aj na nich sa však nachádza viacero „mechanických“ ovládacích prvkov. Ide napr. o bočné tlačidlá na stíšenie/“zhlasenie“ reproduktorov, vypnutie/zapnutie obrazovky atď. Tieto ovládacie prvky by mali byť na takých miestach, resp. v takej výške, aby na nich dieťa dosiahlo prstami. Inak sa môže veľmi ľahko stať, že mu telefón vypadne pri obyčajnej kontrole času. To isté platí aj pre ďalšie prvky, napr. pre čítačku odtlačkov prstov.

Operačný systém alebo iOS verzus Android

Pri výbere telefónu pre dieťa nie je operačný systém dôležitý ani tak z hľadiska samotného ovládania ako z hľadiska jeho obstarávacej ceny, výdrže batérie a odolnosti. Telefóny s OS Android sú spravidla lacnejšie, čo však platí len pre staršie modely, keďže napr. takú iPhone sedmičku kúpite už od 150 eur.

Odolnosť je pri oboch alternatívach asi tak narovnako, resp. nie je možné povedať presne, ktorá z nich patrí k odolnejším. Rozdiely sa nájdu skôr od modelu k modelu. Čo sa však porovnať dá, je batéria. Samsungy, Huawei a iné telefóny s OS Android sú spravidla vybavené batériami s väčšou kapacitou. Apple je v tomto smere naozaj trochu pozadu (dôraz je kladený skôr na dizajn ako na výdrž). Avšak batérie iPhonov majú spravidla dlhšiu životnosť – batéria slabne pomalšie.

Podpora sietí

Ak sa rozhodnete siahnuť po „offline“ modeli, tento bod nemusíte riešiť. Chceli by sme vás však upozorniť na jednu drobnosť. Drvivú väčšinu „dnešných“ telefónov, a to vrátane tých tlačidlových, je možné pripojiť na internet, aj keď iba na 2G sieť. Do niektorých tlačidlových kúskov je dokonca možné stiahnuť Messenger či iné chatovacie aplikácie.

TIP: Podpora 2G siete môže byť dobrým kompromisom. Telefón je na jednej strane možné „sledovať“ cez GPS, na strane druhej bude tak pomalý, že vaše dieťa na surfovanie s najväčšou pravdepodobnosťou stratí nervy.

Výdrž telefónu pre deti

Ak sa rozhodnete dieťaťu dopriať aj prístup do online sveta, odporúčame siahnuť po telefóne s podporou LTE siete, ktorá je najrýchlejšia. Týrať vašu ratolesť s nenormálne pomalým internetom totiž asi nemá žiaden pozitívny výchovný efekt. LTE sieť podporuje väčšina smartphonom, vrátane tých lacnejších aj outdoorových.

Bezpečnostné funkcie

  • GPS: Na to, aby ste mohli vaše dieťa „sledovať“ prostredníctvom GPS, musí daný telefón podporovať mobilné dáta, ktoré musia byť zároveň zapnuté.  
  • GPS tracker: Ak sa rozhodnete pre kúpu „off-line“ telefónu, môžete ho sledovať pomocou špeciálnych GPS zariadení. Nájdete ich pod názvom GPS tracker či lokátor/lokalizátor. Nezľaknite sa, no GPS prívesky dostanete aj v chovateľských potrebách pre zvieratá – slúžia na pripnutie na obojok psa či mačky. Ich výhodou je nízka cena a svoj účel splnia aj na telefóne dieťaťa.
  • SOS tlačidlo: Nájdete ho najmä na outdoorových, ale i niektorých telefónoch pre seniorov. Na SOS tlačidlo navolíte ľubovoľné číslo. Po jeho stlačení ho telefón automaticky „vytočí“.
  • Čítačka prstov: Nad týmto detailom rozmýšľa len málo rodičov, avšak odomykanie cez čítačku prstov má hneď niekoľko výhod. V prvom rade zabránite tomu, aby sa s mobilom vášho dieťaťa hrala celá trieda. V rade druhom sa nemôže stať, že vaša ratolesť zabudne číselný kód alebo grafický symbol na odomknutie obrazovky.

Cena a značky najlepších mobilov pre deti

Cena je pri deťoch extrémne dôležitý parameter. Drobec na 1. stupni ZŠ môže telefón kedykoľvek rozbiť alebo stratiť. Riziko straty alebo demolácie však hrozí aj v prípade teenagerov. Z nášho pohľadu je určite rozumnejšie siahnuť po lacnejšom kúsku, a to aspoň vtedy, ak ide o úplne prvý telefón pre dieťa. Keď si ho otestujete a zistíte, že je dostatočne zodpovedné, pokojne siahnite aj po drahšom kúsku.

Aká cena sa dá považovať za rozumnú? To musíte vedieť hlavne vy. Kvalitné tlačidlové telefóny však kúpite už od 50 eur. V prípade smartphonov počítajte s obstarávacou cenou, ktorá sa začína na 100 – 150 . Za 200 €už zoženiete aj naozaj kvalitné a výkonné modely.

TIP: Ak chcete vášmu dieťaťu dopriať naozaj výkonný a dizajnový smartphone za prijateľnú cenu, hľadajte medzi staršími modelmi.

Najlepšie outdoorové telefóny pre deti

Tlačidlové Caterpillary stoja od 50 do 100 . Vybrať si však môžete aj z iných značiek, ako je Aligator (od 50 €), iGET (od 30 €) či Hammer (od 40 €). Ak chcete vášmu drobcovi zaobstarať dotykový odolný, avšak nie príliš drahý telefón, odporúčame hľadať v ponuke výrobcov Hammer (napr. myPhone Hammer Iron za 90 – 100 €) alebo Doogee (napr. Doogee S40 za cca 108 €).  

Najlepšie lacné telefóny pre deti

Ak hľadáte naozaj lacný telefón pre dieťa, hľadajte medzi tlačidlovými modelmi. Za cenu okolo 20 € môžete vlastniť napr. Nokiu 105 2019 či MaxCom MM139. Nevýhodou týchto telefónov je pomerne slabá batéria. V oboch prípadoch má iba niečo okolo 800 mAh, reálna výdrž však nie je na zahodenie, keďže ide o skutočne základné modely.

Vhodnou detskou alternatívou sú aj tzv. mobily pre seniorov, napr. Aligator A675 Senior, Mobiola MB3200i či Alcatel 2003D Metallic Blue. K ich spoločným vlastnostiam patrí veľký displej, veľmi jednoduché ovládanie, prehľadná klávesnica a iba tie najzákladnejšie funkcie. Tento typ telefónov stojí okolo 30 až 50 .

INFO: Niektoré telefóny pre seniorov majú tlačidlovú klávesnicu aj dotykový displej. Takáto alternatíva môže byť vhodnou predprípravou na prvý smartphone pre vášho drobca.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sa vám pokúsime zodpovedať niekoľko často kladených otázok, ktoré súvisia najmä s používaním telefónu. Pozrieme sa na možnosti rodičovskej kontroly, dilemu, či je lepší kredit alebo paušál a taktiež na to, kedy je vhodné premýšľať nad kúpou úplne prvého mobilného zariadenia pre vášho drobca.

Paušál alebo kredit?

Aby sme vám na túto otázku odpovedali čo najlepšie, preštudovali sme si niekoľko online diskusií na túto tému. Rodičia zjavne preferujú dobíjanie „na kredit“. Niektorí ho využívajú ako formu vreckového či odmenyMnohí rodičia využívajú aj paušál. Ak však ich dieťa minie viac, ako bolo dohodnuté, tento dlh musí „uhradiť“ z vlastného vreckového. Konečné rozhodnutie je len na vás.

Môžem mať kontrolu nad tým, čo dieťa robí na telefóne?

Áno, existuje viacero aplikácií a služieb, pomocou ktorých môžete, takpovediac, stanoviť hranice – koľko vaše dieťa prevolá, komu môže a komu nemôže volať, na aké weby sa dostane/nedostane atď. Prvou alternatívou sú špeciálne režimy a tarify, ktoré si zakúpite priamo u operátora. Napr. Prima Kids od Orange. Druhou možnosťou sú bezplatné aplikácie, napr. Google Family Link, ktorý si môžete stiahnuť v Google Play.  

Kedy dieťaťu zaobstarať prvý mobil?

Materská škola je príliš skoro, 2. stupeň na ZŠ asi príliš neskoro. Z nášho pohľadu je nad prvým telefónom vhodné premýšľať v dobe, keď vaše dieťa nastúpi na základnú školu. Druhou vhodnou „métou“ je moment, keď do nej a z nej začne chodiť samo. Konečné rozhodnutie je však aj v tomto prípade hlavne na vás.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 13.04.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 05.10.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/07/2022 20:25
Anna

Xiaomi Poco M3 je fajn mobil, myslím, že sa hodí nielen pre deti. Syn ho má zatiaľ pol roka a je s ním spokojný. Fotoaparát má len 12 Mpx, čo je na dnešnú dobu málo, ale stačí to. Výhodou je silná batéria aj silikónové puzdro v balení. Občas sa zasekáva pamäťová karta. Za tak nízku cenu je to fajn kúpa.

12/10/2021 20:09
Helenka

Kúpila som Nokiu 3310 a má veľmi dobré konštrukčné spracovanie, nič nevŕzga, použité materiály sú kvalitné a pevné plasty, mobil preto prežije aj nejaký ten pád. Displej je dostatočne veľký a na bežné telefonovanie a smskovanie úplne stačí. Plus dávam tiež za skvelú výdrž batérie a jednoduchosť ovládania.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok