Najlepšie eliptické trenažéry 2020 – recenzie, test, porovnanie

Eliptický trenažér alebo crossový trenažér je veľmi efektívny fitness stroj na precvičovanie celého tela. Práve elipsovitý pohyb pri cvičení na tomto stroji zaisťuje dokonalé zapojenie celého tela a zameriava sa na väčšiu skupinu svalov. Výhodou je, že nezaťažuje kĺby a je vhodný aj pre seniorov. Eliptický trenažér využijete pri zdokonaľovaní postavy, chudnutí, zvyšovaní kondície aj v rámci rehabilitácie.

Eliptický trenažér

Dnešný trh ponúka desiatky modelov a nie vždy je jednoduché vybrať si. Práve preto vám prinášame porovnávací test, ktorého výsledkom je rebríček tých najlepších eliptických trenažérov. Zozbierali sme porovnania, recenzie a testy eliptických trenažérov. Všetko sme spojili, vyhodnotili a výsledkom je nasledovný rebríček TOP modelov dostupných na našom trhu.

Najlepšie eliptické trenažéry

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Gemini E200   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Domyos EL 500   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
inSPORTline inCondi ET600i   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
inSPORTline Cruzz   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
inSPORTline Caracas   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Ako vybrať eliptický trenažér

Eliptické trenažéry sú výborným pomocníkom na interiérové cvičenie, ktoré vám značne pomôžu v rôznych oblastiach – podporujú chudnutie, posilňujú fyzickú kondíciu a spevňujú svalstvo nôh, zadku, chrbta, ramien či rúk. Investícia do tohto stroja však nie je najmenšia, a preto by ste mali pozorne dohliadnuť na body vymenované v tomto článku.

Na úvod sa oboznámime s rôznorodosťou názvov eliptických trenažérov pre jednoduchšiu orientáciu naprieč článkom, ale taktiež v e-shopoch. Ak by ste si chceli objednať zo zahraničia, tak musíte hľadať pod pojmami ako elliptical trainer alebo crosstrainer, z čoho sú odvodené aj slovenské názvy – eliptical, eliptický alebo crossový trenažér.

Čo sledovať pri výbere eliptických trenažérov?

Predtým, než sa rozhodnete, pre koho bude váš eliptical slúžiť a ako často sa na ňom bude cvičiť, sa musíte zmieriť s faktom, že cena sa odvíja od jeho typu a kvality. Jednotlivé charakteristiky trenažéra si následne musíte zvoliť na základe týchto dvoch jednoduchých, no za to kľúčových bodov:

  • Fyzické parametre: Výška a váha – v prípade viacerých cvičiacich treba brať do úvahy toho najvyššieho/najťažšieho.
  • Vyťaženosť: Ako často plánujeme cvičiť - niekoľkokrát denne, alebo len párkrát za týždeň/mesiac.

Keď ste si odpovedali na tieto základné otázky, tak sa môžete pustiť do konkrétnych častí eliptických trenažérov.

Dĺžka kroku a nosnosť

Dĺžka kroku patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere takéhoto trenažéru, pretože od toho sa odvíja celý komfort pri cvičení. Lacnejšie stroje majú vysoký a krátky krok, čo je nevyhovujúce a pre maximálnu spokojnosť musíte hľadať dĺžku 35 až 50 centimetrov. Celá konštrukcia vplýva na dĺžku kroku a veľkou výhodou je, ak sa zotrvačník nachádza v prednej časti.

Cvičenie na eliptickom trenažéri

V rámci nosnosti musíte do úvahy brať najťažšieho človeka, ktorý bude trenažér používať. Bežná nosnosť začína od 100 kilogramov a postupne sa posúva na 120, 150 a naozaj robustné stroje môžu mať nosnosť aj 180 kg. Nezabúdajte si pri výbere dať rezervu. Ak vážite 80 kg, tak pokojne investujte do stroja s nosnosťou 100 kg – šetríte tým stroj a zanechávate mu dlhšiu životnosť.

Zotrvačník

Pri zotrvačníku sa sleduje hmotnosť a platí, že čím väčšia je, tým lepšie pre vás. Pri nižších hmotnostiach (začínajúc od 5 kg) je odpor veľmi nízky a ako budete postupným tréningom naberať na sile, tak budete potrebovať väčšiu záťaž a tým pádom nový trenažér. Preto by ideálna hmotnosť tejto súčiastky mala začínať pri 10 kg.

Je možnosť, že si aj pri zotrvačníkoch s nižšími hmotnosťami dokážete nastaviť pomerne vysoký odpor, ale len v prípade prítomnosti indukčného brzdného systému. A práve touto informáciou prechádzame plynulo k ďalšej súčiastke.

Brzdné systémy

  • Páskový: Využíva sa pri najlacnejších druhoch, trenie pásky o zotrvačník vytvára veľký hluk a vyznačuje sa nižšou životnosťou.
  • Magnetický: V porovnaní s páskovým druhom je oveľa tichší a vydrží dlhšie, pretože brzdenie nie je založené na mechanickom odpore, ale na magnete, ktorý je umiestnený z jednej strany kovového zotrvačníku. Nachádza sa u väčšiny elipticalov.
  • Indukčný: Pri tomto type je rozsah záťaže vyšší a preto je najideálnejším systémom. Vyznačuje sa najdlhšou životnosťou a tichým fungovaním.
  • Puzdrové kĺby: Ide o lacnejšiu alternatívu, je nutné ich pravidelne premazávať, čím predídeme nepríjemnému vŕzganiu a opotrebovaniu.
  • Spoje osadené ložiskami: Sú lepšou voľbou, pretože zaručujú tichší a bezúdržbový chod.

Počítač a meranie frekvencie tepu

Počítač, respektíve konzola, je v súčasnosti už samozrejmosťou a majú ho manuálne a aj elektronický ovládané stroje. Opäť side o súčiastku, ktorej kvalita závisí od ceny; lacnejšie ukazujú základné údaje – čas, rýchlosť, spálené kalórie alebo tep. U tých prepracovanejších verziách nájdete širší výber programov, ovládanie záťaže a iné doplnkové vybavenie ako kompatibilita s mobilnými zariadeniami či ventilátor.

Eliptický trenažér na cvičenie

Ak svoj tréning myslíte vážne, tak by ste si počas cvičenia mali sledovať svoj tep, ktorý sa väčšinou zobrazuje na displeji. Sú dva spôsoby snímania tepovej frekvencie. Všetky crossové trenažéry majú na držadlách umiestnené snímače, na základe ktorých merajú tep a posielajú informáciu do displeja. Tento údaj však nie je úplne presný a beh s rukami na držadlách nemusí byť pohodlný.

Druhým spôsobom sú hrudné pásy. Kvalitnejšie modely majú v sebe zabudované snímače hrudných pásov, takže ich dokážete jednoducho pripojiť a budete tak mať oveľa presnejší číselný údaj. Takéto hrudné pásy niekedy bývajú súčasťou balenia, no väčšinou si ich treba zakúpiť zvlášť.

Montáž, servis a záruka

Ak ste si našli trenažér podľa svojich predstáv, tak si overte, či predajca ponúka montáž. Ak ste si nie istý svojimi schopnosťami, tak vám táto možnosť bude určite príjemná a budete mať istotu, že váš stroj je zostavený správne. V prípade technických chýb je dobré, ak predajca ponúka servis u zákazníka, pretože vďaka tomu sa vyhnete ceste do predajne.

Taktiež si nezabudnite skontrolovať dĺžku záručnej doby a zistiť, či sa táto doba vzťahuje na celý trenažér, alebo len na určité časti.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Eliptický trenažér je vhodnou voľbou, pokiaľ si chcete zdokonaliť postavu a zlepšiť kondíciu. Prezradili sme vám, na čo sa pri jeho výbere zamerať, stále však máte množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpoveď na tomto mieste.

Aká je nosnosť eliptického trenažéra?

Nosnosť crossového trenažéra sa líši od modelu k modelu. Základné modely majú nosnosť 100 kg, väčšie a robustnejšie trenažéry majú nosnosť o niečo vyššiu. Maximum je 180 kg.

Aké partie tela si precvičím cvičením na eliptickom trenažéri?

Pri cvičení na eliptickom trenažéri si posilníte lýtka, stehná, zadok, ale aj svaly chrbta a rúk. Ide vskutku o komplexné cvičenie, keďže zapájate aj celý stred tela.

Pre koho je cvičenie na eliptickom trenažéri vhodné?

V krátkosti – pre každého. Pri cvičení nedochádza k namáhaniu kĺbov, preto môžu na eliptickom trenažéri cvičiť seniori, ľudia trpiaci obezitou, ale aj osoby s poraneniami kĺbov. Eliptické trenažéry sú vhodné pre ženy aj pre mužov, pre každého, kto chce zvýšiť svoju kondíciu a znížiť hmotnosť.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 22.10.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 23.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/01/2018 10:02
SpotrebitelskyTest

Dobrý deň, Momentálne sa testujú výrobky aj vašich uvedených značiek.

Žiaľ ešte nie sú doplnené a aktualizované recenzie. Budú čoskoro.

Zatiaľ môžete vidiet ponuku značiek napr. na eshope https://www.spotrebitelskytest.sk/viac/fitness-store

25/01/2018 09:51
Jozo

Prepacte, ale toto je aky ubohy test, celkovo insportline nie je ani trieda, skor podtrieda a vyhodnocujte naj z podtriedy :) ...
jkde je technogym, nordictrack, cybex, lifefitness, precor? nikde, lebo hodnotite len lowcost Cinu :)))

Pridať komentár