Najlepšie zaváracie hrnce 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zaváracie hrnce sú veľkoobjemové nádoby s elektrickým ohrevom, určené na sterilizáciu väčšieho množstva potravín. Okrem toho ich však môžete použiť aj na iné účely, čo z nich pri ich nízkych cenách robí multifunkčných pomocníkov do každej domácnosti, ale aj na oslavy či do predajného stánku.

Ako vybrať zavárací hrniec?

Poradíme vám, ako si zavárací hrniec vybrať, čo s ním v kuchyni dokážete a predstavíme obľúbené modely.

Najlepšie zaváracie hrnce

Názov Hodnotenie Detail
Concept ZH0040   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Domo DO42323PC   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SPP 2200SS   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Biggie Digital   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Vigan ZH 27   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Zaváracie hrnce – recenzie

Zaváranie je časovo náročnou záležitosťou – umyť poháre, ovocie či zeleninu, spraviť nálev, naložiť ovocie/zeleninu a zaliať ju, uzavrieť poháre a následne ich zavariť. Aspoň jednu z týchto vecí si môžete uľahčiť. Zavárací hrniec umožňuje nastaviť teplotu a čas varenia, čím vám odpadne povinnosť sledovať tieto dve veličiny. Ktorý zavárací hrniec si vybrať?

Jednoduchá konštrukcia, nečakane veľké rozmery

Typický elektrický zavárací hrniec sa skladá zo základne, ktorá je najčastejšie vyrobená z plastu a v ktorej je uložená riadiaca elektronika. K základni je pripevnená kovová vrchná časť, do ktorej sa nalieva voda a ukladajú zaváracie poháre, prípadne v ktorej sa pripravuje pokrm. 

Ku dnu vrchnej časti je najčastejšie zo spodnej strany pripevnené ohrievacie teleso, vďaka čomu môže byť dno takmer ploché. Väčšina hrncov je ešte vybavená senzorom teploty, ktorý môže zo dna hrnca vyčnievať, aby mal kontakt s obsahom v hrnci. Výrobcovia z týchto dôvodov k hrncom zvyknú pribaľovať špeciálnu mriežku, ktorá vytvorí na dne rovnú plochu pre stabilné uloženie zaváracích pohárov.

Typický zavárací hrniec má priemer 45 cm alebo viac (v závislosti od objemu) a podobnú výšku. Aj keď sa to na fotografiách nezdá, je väčšina hrncov skutočne objemná a môže sa teda stať, že na kuchynskú linku sa vám takéto zariadenie nezmestí.

Nerezový elektrický zavárací hrniec

Súčasťou väčšiny zaváracích hrncov je aj výpustný ventil, vďaka ktorému obsah jednoducho vypustíte bez toho, aby ste museli ťažký hrniec nakláňať, čo by určite skončilo jeho rozliatím. Väčšina ventilov je pomerne krehkej konštrukcie z plastu, kovový nájdete iba výnimočne. Lepšie je, ak výrobca ventil umiestni nabok a nie priamo nad ovládací panel, pri nechcenom rozliatí sa tak nemusíte obávať poškodenia elektroniky. Ventil by mal byť rozoberateľný pre jednoduchšie čistenie, nie je to však samozrejmosťou.

Dobrý zavárací hrniec by mal byť vybavený robustnými uchami na jednoduché prenášanie. Hrniec je totiž po naplnení veľmi ťažký. Väčšina značiek pribaľuje aj pokrievku (hoci často iba plastovú), s ktorou zabránite únikom tepla a ušetríte el. energiu.

Smaltovaný alebo nerezový?

Výrobcovia zaváracích hrncov používajú spravidla 2 druhy materiálov:

  • Smaltovaná oceľ – hoci je smalt vhodný pre priamy styk s potravinami (v hrnci môžete variť), je málo odolný a časom vám pri čistení môže popraskať a začať opadávať. Hrniec sa tak stane nepoužiteľným na varenie, pretože začne hrdzavieť až časom prehrdzavie. Ak chcete v hrnci pripravovať nápoje či pokrmy, smalt nie je dobrou voľbou, pretože sa oň môžu suroviny ľahko pripáliť. Jeho výhodu je však nízka cena.
  • Nehrdzavejúca oceľ – nazýva sa aj nerez a na rozdiel od smaltu sa nepripáli tak ľahko. Môžete ju tiež čistiť drôtenkami bez obáv, že by sa povrch poškodil. Výrobcovia v snahe ušetriť často používajú tenký plech, takže ani zaváracie hrnce z nehrdzavejúcej ocele nemusia byť odolné voči deformácii. Ich ďalšími nevýhodami sú vyššia cena i vyššia hmotnosť.

Objem, kapacita a príkon

Štandardom je objem zaváracieho hrnca 27 l a z toho vyplývajúca kapacita 22 klasických zaváracích pohárov (napr. na uhorky) s objemom 0,7 l, prípadne 14 ks pohárov s objemom 1 l. 

V ponuke e-shopov však nájdete aj zaváracie hrnce s menším objemom (16 l), ale aj s omnoho väčším objemom (50 či dokonca 60 l).

Zavárací hrniec s výpustným ventilom

Myslite však na to, že výrobcovia zvyčajne udávajú maximálny objem, využiteľný objem je vždy o pár litrov menší. Ak by ste hrniec naplnili až po vrch, hrozilo by vytečenie vody či kvapaliny von z hrnca.

Čo sa týka príkonu, resp. výkonu zaváracieho hrnca, platí, že čím je vyšší, tým rýchlejšie sa obsah v hrnci zohreje. Štandardom pri 27 l hrncoch je 1 800 – 2 000 W, čo je cca výkon rýchlovarnej kanvice. V nej však ohrievate 20-násobne menšie množstvo vody. Ak naplníte celý zavárací hrniec tekutinou, musíte počítať s desiatkami minút na jej ohrev. Väčšie hrnce s objemom 50 l mávajú výkon 2 500 W, vzhľadom na vyššie množstvo vody však ohrev trvá aj tak dlho.

Mechanický alebo digitálny?

Najlacnejšie zaváracie hrnce sú vybavené iba termostatom, ktorý bude udržiavať teplotu v hrnci. Tú  nastavíte jedným ovládacím prvkom v rozsahu 50 – 100 °C, pri niektorých modeloch 30 – 100 °C. Dobrý hrniec by mal umožňovať aj nastavenie ohrevu na plný výkon bez udržiavania teploty.

Na drahších hrncoch nájdete aj časovač. Pomocou neho si môžete nastaviť čas (najčastejšte v rozsahu 0 – 120 min.), po ktorý bude hrniec udržiavať zvolenú teplotu po jej dosiahnutí. Aj časovač môžete vyradiť, pričom spomínané nastavenia vám umožnia používať zavárací hrniec v 4 režimoch:

  • Plný výkon, vypnutý časovač – v tomto prípade hrniec ohrieva obsah „donekonečna“, čo sa hodí, ak potrebujete niečo variť vo vode (halušky, plnené cestoviny a pod).
  • Nastavená teplota, nastavený časovač – hrniec dosiahne zvolenú teplotu, a potom začne odpočítavať vami nastavený čas. Takéto nastavenie sa hodí na varenie džemov, guláša, dusenie mäsa či iných pokrmov.
  • Plný výkon, zapnutý časovač – hrniec pôjde na plný výkon po určitý čas, potom sa vypne. Tento režim použite, ak potrebujete spoľahlivo prevariť vodu či inú tekutinu.
  • Nastavená teplota, vypnutý časovač – hrniec bude bez časového obmedzenia udržiavať nastavenú teplotu. Tento režim využijete napr. ak chcete podávať horúce nápoje väčšiemu počtu ľudí – napr. čaj alebo punč či ohrievať väčši množstvo párkov na večierkoch alebo v predajnom stánku.

Dosiahnutie nastavenej teploty či uplynutie času môže signalizovať zvuková signalizácia (hrniec „zapípa“). Väčšina hrncov má túto signalizáciu vypínateľnú.

Zaváranie v smaltovanom hrnci

Jednoduché hrnce s analógovým ovládaním majú termostat i časovač nastaviteľný pomocou otočných ovládačov. Sú často vybavené 1 či 2 svetelnými kontrolkami ktoré signalizujú zapnutie hrnca, prípadne aktívny ohrev.

Drahšie modely s digitálnym ovládaním majú vstavanú elektroniku a sú tiež vybavené displejmi. Displej zobrazuje nastavenú teplotu, aktuálnu teplotu v hrnci a nastavený čas, pričom môže byť aj podsvietený. Ak ovládacie prvky môžu slúžiť buď otočné ovládače, alebo tlačidlá.

Ďalšie parametre, funkcie a príslušenstvo zaváracích hrncov

  • Krytie – ide o parameter, ktorý udáva odolnosť elektrospotrebičov voči vniknutiu cudzích predmetov, prachu a vlhkosti. Väčšina zaváracích hrncov má krytie aspoň IPX3, sú teda odolné voči striekajúcej vode. Pre niektoré hrnce však výrobcovia tento parameter neudávajú.
  • Odložený štart – môžete si nastaviť presný čas, kedy začne hrniec obsah ohrievať a zavárať tak napr. s využitím lacného nočného el. prúdu.
  • Ochrana proti prehriatiu – zavárací hrniec s touto funkciou je vybavený vratnou tepelnou poistkou, ktorá preruší prívod el. energie do hrnca v prípade, že príde k jeho prehriatiu. Hrniec tým zabráni poškodeniu ohrievacieho telesa napr. pri odparení všetkej vody. Ak je poistka vratná, budete môcť hrniec po vychladnutí znovu použiť.
  • Odšťavovací nadstavec – umožňuje vám hrniec využiť na odšťavovanie ovocia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zavárací hrniec je pohodlný spôsob, ako sterilizovať väčšie množstvo potravín. Ak máte radi zavárané uhorky, čalamádu či zavárané hrušky, takýto hrniec sa vám zíde. Parametre a technické údaje sú pri výbere podstatné, nemali by ste však hľadanie najlepšieho zaváracieho hrnca obmedziť iba na ne. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky ohľadom zaváracích hrncov.

Aký objem zaváracieho hrnca potrebujem?

To závisí od toho, ako často a ako veľa plánujete zavárať. Ak budete zavárať iba príležitostne, postačí vám hrniec s menším objemom (16 l). Pokiaľ budete zavárať častejšie, zvoľte si hrniec s objemom 27 l, do ktorého sa zmestí 22 klasických zaváracích pohárov.

Ako využijem zavárací hrniec na maximum?

Pri zaváraní používajte rovnaké poháre, aby ste ich dokázali do hrnca naukladať čo najviac. Poháre musia byť v elektrickom zaváracom hrnci uložené stabilne,aby nedošlo k ich zošmyknutiu a prasknutiu. Elektrické zaváracie hrnce majú výpustný kohútik, preto sú vhodné aj na varenie vína, čaju, dá sa v nich prihrievať polievka, uvariť kukurica a pod. Využitie má teda takýto hrneic celoročne.

Aká je cena a obľúbené značky zaváracích hrncov?

Elektrické zaváracie hrnce stoja od cca 60 eur vyššie. Aj v nižšej cenovej kategórií nájdete hrnce so štandardnou veľkosťou (27 l) s časovačom a termostatom. Obľúbené sú zaváracie hrnce Klarstein, Domo, Hyundai, Guzzanti, Proffesor či Rommelsbacher.

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 18.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/08/2022 11:30
Mária T.

ETA 1127 90000 Granny je dobrý výrobok, ale manuál na používanie je nejasne napísaný. Na internete som čítala, že je kazový, tak dúfam, že mne vydrží slúžiť aspoň nejakú dobu. Vyzerá kvalitne, nádoba je nerezová so skrytým vyhrievacím telesom. Plusom je funkcia keep warm aj automatické vypnutie či plynule regulovateľný termostat. Nechýba ani bezpečnostná poistka proti prehriatiu. Manipulácia je jednoduchá, takže z toho hľadiska odporúčam.

08/08/2022 12:37
Iveta Sabakova

Chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s varením paradajok dakujem

20/06/2022 16:45
Ferko

S výrobkom Vigan Mammoth ZH27 DGX som zatiaľ maximálne spokojný. Obsluha je jednoduchá, no malé mínus si zaslúži vypúšťací ventil na vodu, ktorý je veľmi pomaličký. Dobrá a praktická vec je aj ukazovateľ teploty a zostávajúceho času. Dá sa dobre umyť.

31/05/2022 22:30
Roberta

Bravo B 4514 je plne automatický zavárací hrniec. Používam ho na zaváranie aj sterilizáciu ovocia a zeleniny. Páči sa mi konštantná teplota vďaka termostatu. Hrniec je vhodný aj pre prípravu pokrmov bez chemických prísad. Plusom je časovač a výpustný ventil aj regulácia teploty.

29/11/2021 09:56
Valéria

Som spokojná s hrncom Sencor SPP 2100WH, na zaváranie je veľmi dobrý, aj keď na presun dosť ťažký. Je úžasný nielen pri zaváraní, ale používam ho aj mimo sezónu. Vojde sa sem dosť pohárov, výhodou je časovač. Za mínus označujem nedostatočný návod, no obsluha je jednoduchá, dá sa na to prísť aj intuitívne.

14/11/2021 18:15
Martina

Hrniec Concept ZH0040 je pre mňa úžasná vec, má dostatočný objem, rýchlo sa ohrieva, má vydarený dizajn a ovláda sa pomocou gombíka. Je vyrobený z nerezu, tak verím v dlhú životnosť. Plusom je ventil, prednastavené programy, veľa možností, jednouchá manipulácia. Keď je prázdny, je veľmi ľahučký na prenášanie. Žiadne negatíva neexistujú.

24/07/2021 09:35
Karolína

Už dlhšiu dobu máme v domácnosti zavárací hrniec Hyundai PC 200 a sme s ním spokojní. Na kúpu nás presvedčila dobrá cena, pekný dizajn aj dostatočný objem. Hrniec má celkovo dobré spracovanie, je funkčný, ľahko sa ovláda a plne postačuje na bežné účely - pre zaváranie aj zohrievanie. Plus dávam za nerezové prevedenie, len škoda, že pri rúčkach a vypúšťacom ventile zvolil výrobca plast. Ventil vyzerá trocha krehko, no verím, že je to len môj pocit a čo to zvládne aj po čase. Na druhú stranu, ventil sa dá veľmi ľahko vymeniť, takže v prípade poškodenia si ho vieme nahradiť. Hrniec dokáže pojať až 18 sedemdecových pohárov, zaváranie preto ide rýchlo a od ruky. Horná vrstva síce nie je celkom ponorená, no zavára spoľahlivo. Zaváranie je nehlučné a bez nežiaducej pary v celej miestnosti. Oceňujem, že nie je nutné sledovať teplotu ani čas, pretože o všetko sa postará automatika. Zavárací hrniec mi dokáže ušetriť čas a najmä usporí energie. Sme s ním spokojní - ja aj manžel a určite ho odporúčame rodinám, ktoré si chcú svojpomocne pripravovať domáce zaváraniny z vypestovanej zeleniny a ovocia.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok