Najlepší záhradný nábytok 2024 – recenzie, test, porovnanie

Záhradný nábytok by mal vydržať vplyv slnečných lúčov, vetra, vlhkosti aj rôznych nečistôt. Mal by byť jednoduchý na údržbu, mať dlhú životnosť a zapadnúť do okolitého prostredia.

Ako vybrať záhradný nábytok?

Pokúsime sa vám poradiť, ako takéto kúsky vyberať, na čo sa sústrediť a ako kúpiť nábytok, s ktorým sa dokonale zžijete.

Najlepší záhradný nábytok

Názov Hodnotenie Detail
Vegas Maria 6 + 1   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Toscania   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Fieldmann FDZN 6060-PR   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Doppler Havanna Avantgarde   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Záhradný nábytok – recenzie

Vybrať vhodný materiál, typ konštrukcie a dizajn záhradného nábytku, ktorý uspokojí vaše potreby, nezruinuje rodinný rozpočet a poslúži dlhé roky, chce zodpovedný a hlavne premyslený prístup. V premýšľaní sa vám pokúsime pomôcť nielen dobrými radami, ale i recenziami obľúbených a najčastejšie predávaných produktov.

Otázky, ktoré by ste si mali položiť pred kúpou záhradného nábytku

  • Koľko ľudí ho bude využívať?

Koľko je vás doma? Koľko ľudí k vám chodí na návštevy? Od toho závisí, či budete potrebovať obrovský stôl s dlhými lavicami, alebo vám postačí mini stolík a dve pohodlné kresielka. Možno sa vám zdá, že vám radíme úplné zbytočnosti. Veď toto viete aj sami. Zamyslite sa však, koľkokrát u vás nastala situácia, že ste museli narýchlo zháňať nejakú stoličku alebo naopak, že polovicu vašej garáže zaberajú nepoužívané kreslá a lavice.

  • Načo presne ho budete využívať?

Veď predsa na leňošenie v záhrade, nie? Až tak jasné to však nie je. Niekto sa chce opaľovať, niekto grilovať, iný piť v záhrade rannú kávičku. Viete si predstaviť, ako sedíte v závesnom kresle, na kolenách držíte tanier s klobásou a v ruke pivko? Asi nie. Preto si určite premyslite, na aký účel bude nábytok využívaný prednostne.

  • Bude pod strechou alebo pod holým nebom?

Nábytok s čalúnením vhodný do exteriéru nemôže byť vystavený pravidelnému dažďu dlhodobo a pravidelne. Hliník, plast či drevo niečo také prežijú. Inak povedané, nábytok do altánku vyberajte inak ako ten k ohnisku, ktoré je pod holým nebom.

Záhradný nábytok na terase pod holým nebom

  • Ste ochotní venovať nábytku pozornosť každý deň?

Aj táto otázka súvisí s tým, kde presne bude nábytok umiestnený. Ak sa nechcete vzdať predstavy mäkkého gauča a kresiel, ktoré umiestnite pod holé nebo, musíte sa zmieriť s ich každovečerným prenášaním na suchšie miesto alebo zakrývaním plachtou. Ste niečo také ochotní robiť? Ak nie, určite si zaobstarajte model zo syntetického materiálu, dreva alebo kovu.

  • Chystáte sa ho premiestňovať?

Nábytok z hliníka alebo umelého ratanu neváži skoro nič. Preto je vhodný na časté presuny. Jedna lavica z masívneho dreva alebo kovu môže vážiť viac ako 20 kilogramov. Bude mať dobrú stabilitu a vysokú nosnosť, prenášať takýto kúsok však nie je hračka.

  • Akí „ťažkí“ sú členovia vašej domácnosti?

Nie, nejdeme vám vstupovať do svedomia, len vám chceme pripomenúť parameter zvaný „nosnosť“. Hlavne pri plastovom nábytku môže byť výber „poddimenzovaných“ stoličiek veľmi nebezpečný. Drevené a kovové modely toho zvyknú zvládnuť viac.

Záhradná hojdačka z dreva

  • Aká veľká je vaša terasa, altánok, balkón?

Základom je, aby sa nábytok zmestil tam, kam sa má, čo je jasné ako facka. Myslite však tiež na to, že by ste sa okolo neho mali presúvať bez väčších problémov, no a medzi stolom a sedením musí byť tiež nejaký ten voľný priestor.

  • Koľko voľného miesta máte v garáži?

Nepredpokladáme, že v garáži usporiadate opekačku, na zimu však musíte záhradný nábytok niekam odložiť. V preklade, pred nákupom si premyslite, či máte dostatok úložného priestoru na vašu zostavu. V tomto smere je praktickejší skladateľný nábytok, ktorý však môže mať menšiu nosnosť a stabilitu.

Typy záhradného nábytku + čo si všímať pri kúpe

Kompletné sedenie, to je stôl a nejaké stoličky. Pred kúpou by ste si mali rozmyslieť, či chcete záhradný nábytok využívať prednostne na sedenie pri večeri alebo poobedňajšie leňošenie. Verte, v hojdacom kresle sa dobre nenajete, v plastovej stoličke zas nezdriemnete.

Stoly

Stoly do záhrady môžu mať akýkoľvek tvar a veľkosť. Ak ich chcete využívať na grilovačky, vyberajte si väčšie, na posedenie pri vínku vám postačí aj menší okrúhly stolík. Pri výbere si všímajte aj stabilitu a povrchovú úpravu. Napríklad sklo je veľmi jednoduché na údržbu, do exteriéru sa však hodí len to nerozbitné. Pri skladacích stoloch si overte, či sú na nich prítomné bezpečnostné zarážky.

Stoličky, lavice a ležadlá

Samostatne stojace stoličky, ale i lavice sú vhodné na sedenie pri stole, pri leňošení však nemusia byť až také pohodlné. Pri výbere si všímajte tie isté parametre ako pri stoloch. Zamerajte sa aj na nosnosť, možnosti polohovania, nastavenia výšky a na hĺbku sedu. Polohovateľné kúsky sú drahšie, no pohodlnejšie.

Drevené záhradné ležadlo

Ležadlá sú ideálne na opaľovanie alebo poobedňajší spánok na záhrade. Na sedenie pri stole sú, logicky, nevyužiteľné. Produkty s nastaviteľnou polohou a snímateľným poťahom sú určite lepšou alternatívou.

Kreslá a gauče

Hodia sa skôr na pohodové večery alebo pitie rannej kávy. Na sedenie pri stole nemusia byť ideálne, je to však len otázka vkusu a tiež konkrétneho produktu. V porovnaní so stoličkami zvyknú mať vyššiu nosnosť a lepšiu stabilitu, sú pohodlnejšie, robustnejšie a väčšinou i drahšie. Polohovanie je pri kreslách a gaučoch skôr výnimkou. Menším mínusom je náročnejšia údržba a fakt, že by mali byť chránené pred priamym dažďom a slnkom (platí to iba pri čalúnených a látkových modeloch).

Hojdačky, záhradné siete, hojdacie a závesné kreslá

Či už ide o závesné kreslo v samostatnom stojane, to, ktoré musíte pripnúť na strop, hojdaciu sieť alebo dvoj-hojdačku zavesenú v konštrukcii, hovoríme o alternatíve vhodnej najmä na leňošenie. Čo si všímať pri výbere? V podstate to isté ako v predošlých prípadoch, teda nosnosť a tiež materiál.

Závesné hojdacie kreslá do záhrady

Dvoj-hojdačky zavesené v konštrukcii bývajú vyrobené z takzvaného textilénu. Ide o syntetický materiál s dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou voči slnku, vode i vetru. Závesné hojdacie kreslá a siete bývajú textilné, ich údržba je preto o niečo náročnejšia. Klasické hojdacie kreslá, teda tie položené na zemi, to už je iná káva. Sú pohodlné a tá romantika... Pri tomto type nábytku si všimnite najmä rozsah hojdania, možnosti polohovania, výšku a hĺbku sedu, materiál a, samozrejme, i nosnosť.

Materiál záhradného nábytku

Drevený, ratanový, prútený alebo plastový? Syntetické materiály nemajú problém s vodou a inými vplyvmi počasia, na druhej strane sa môžu rýchlo opotrebovať. Kov môže zhrdzavieť, látka sa časom rozpadne a drevo neostane rovnaké dlhšie ako 2 sezóny. Každý materiál má jednoducho svoje výhody a nevýhody.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je prírodný, zdravý a ekologický materiál s extrémne dlhou životnosťou. Nábytok z neho vám však vydrží roky rokúce alebo jednu sezónu. Všetko závisí od zvoleného druhu dreviny, kvality spracovania a vášho prístupu.

Všetky druhy dreva z ihličnatých stromov sú mäkké, preto majú i kratšiu životnosť. Najlacnejšie a najmenej vhodné je drevo smrekové, ktoré vám vydrží 5 – 10 rokov, borovicové a smrekovcové, so životnosťou 10 – 15 rokov, je trošku lepšou voľbou. Vyslovene vhodné je drevo tvrdé, teda dub, gaštan, tík a agát (životnosť 15 až 25 rokov). Úplne najlepšou, avšak i poriadne drahou alternatívou, sú exotické dreviny, ako napríklad brazílsky a ázijský tík či drevo Cumaru, Ipe, Massaranduba, Merbau a Padauk.

Drevený záhradný nábytok – stolík a stoličky

Starostlivosť o drevený nábytok

Drevený nábytok je z hľadiska údržby najnáročnejšou voľbou. Aspoň raz za sezónu, ideálne na jej začiatku, by ste ho mali poriadne vyčistiť, namoriť a nalakovať. Aj napriek vašej snahe musíte počítať s tým, že drevo pracuje a mení svoj vzhľad, preto už po prvej sezóne nebude vyzerať úplne rovnako. Môže blednúť alebo naopak, tmavnúť.

Výhody a nevýhody dreveného nábytku

Výhody:

  • Klasika, ktorou nič nepokazíte
  • Dlhá životnosť
  • Ekologický a zdravý materiál
  • Vysoká nosnosť a dobrá stabilita

Nevýhody:

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Nutnosť pravidelnej údržby
  • Vyššia váha
  • Riziko napadnutia škodcami

Záhradný nábytok z prútia a ratanu

Najprv si musíme vysvetliť pojmy a dojmy. Ratanový a prútený nábytok nie je to isté. Označenie „prútený“ v skutočnosti neoznačuje použitý materiál, ale techniku jeho výroby, teda prepletanie prírodného materiálu. Môže ísť ako o vŕbové prútie, tak i o ratan alebo dokonca slamu.

Vlastnosti ratanového záhradného nábytku

Ratan je názov konkrétneho materiálu. Získava sa z rastliny Calamus rotang (Rotan rákosový), ktorá patrí k viniču a je príbuzná palmám. Rastie v pralesoch juhovýchodnej Ázie, kde dorastá až do výšky 100 m. Ratanové vlákna sú extrémne flexibilné a dostupné, preto sa používajú na výrobu nábytku veľmi často.

Ratanový záhradný nábytok

Ratanový nábytok môže občasne zmoknúť, problém mu nerobí ani priame slnko alebo silnejší vietor. Vplyvom počasia by však nemal byť vystavovaný dlhodobo a nepretržite. Starostlivosť a údržba je podobná ako pri dreve. Ratan stačí raz za čas opláchnuť čistou vodou (môžete použiť aj „vapku“). Nevhodné sú len agresívne alebo bieliace čistiace prostriedky. Ak chcete týmto kúskom predĺžiť životnosť, je dobré sem-tam použiť ochranný náter na prírodný materiál.

Zvláštnosťou je, že životnosť a kvalita ratanového nábytku nezávisí od samotného ratanu, ale od spodnej konštrukcie a kvality úpletu. Ideálna je nehrdzavejúca oceľ, napríklad hliník. Kým prežije ona a úplet, ratan prežije tiež.

Vlastnosti prúteného záhradného nábytku

Na výrobu prúteného nábytku sa v našich končinách používa prevažne prútie vŕbové. Tieto kúsky vyzerajú skutočne originálne a dizajnovo, problémom je, že nie sú najlepšou voľbou do exteriéru. Prútie je odolný materiál, avšak iba vtedy, keď je v suchu, tieni a chránený pred vetrom. Priame slnko alebo silný vietor ho extrémne vysušujú, voda zas núti neustále pracovať, čím ho nadmieru unavuje.

Ak už sa predsa len rozhodnete pre prútený nábytok do záhrady, musí byť umiestnený pod strieškou. Z hľadiska údržby ho stačí občasne utrieť od prachu, poprípade vyčistiť suchou kefkou. Farba prútia sa časom určite zmení, nový šat mu však vdýchnete použitím klasickej leštiaceho prípravku na nábytok (napr. Diava, včelí vosk, ľanový olej).

Kovový (oceľový, hliníkový) záhradný nábytok

Nábytok z kovu je odolný, má dlhú životnosť, údržba je jednoduchá a cena sa pohybuje niekde uprostred. Môže to teda vyzerať tak, že ide o najlepšiu voľbu, nemusí to tak byť vždy. Pri kovovom nábytku si všímajte hlavne kvalitu spojov na konštrukcii a konkrétny druh zliatiny.

Kovový záhradný nábytok – stôl a stolička

Nehrdzavejúca oceľ je určite najlepšou alternatívou. Asi najznámejším, no i drahším druhom je hliník, ktorý je navyše veľmi ľahký a odolný voči mechanickému poškodeniu. Hliníkový nábytok by mal byť minimálne 1,5 mm hrubý, inak už nehovoríme o veľmi dobrej voľbe.

POZOR: Iné zliatiny, ktoré sú náchylné na koróziu, nie sú vhodné na umiestnenie pod holým nebom, niekedy však môže k ich poškodeniu dôjsť aj pod strieškou.

Výhody a nevýhody kovového nábytku

Výhody:

  • Jednoduchý na údržbu
  • Odolný voči vplyvom počasia a mechanickému poškodeniu
  • Má dlhú životnosť
  • Vysoká nosnosť
  • Dobrý pomer ceny a kvality

Nevýhody:

  • Nie je najpohodlnejší – nutnosť dokúpiť vankúše, poťahy
  • Lacná zliatina môže podľahnúť korózii
  • Ľahký kovový nábytok nemusí mať dobrú stabilitu

Záhradný nábytok zo syntetických materiálov

Nebudeme si klamať, syntetika je syntetika. Tú len tak hocičo nepokorí. „Plastový nábytok“ sa vyrába najčastejšie z polyvinylchloridu (PVC) či polyetylénu. V závislosti od kvality konkrétneho produktu môže byť táto voľba veľmi výhodná alebo strašne nevýhodná. Lacný plastový nábytok rýchlo vybledne od slnka a vplyvom vetra začne praskať alebo sa úplne rozpadne, navyše má i horšiu stabilitu a nosnosť. Keď už plastový, tak aspoň ten zo zmesi tvrdých a žiaruvzdorných plastov.

Kvalitný plastový záhradný nábytok

Dnes letia aj kúsky z umelého ratanu, ktorý je prakticky nezničiteľný, a tiež z textilénu. Oba materiály sú vyrobené z polyetylénu a majú extrémne dlhú životnosť. Môžu byť umiestnené na daždi, vetre a slnku. Údržba akéhokoľvek plastového nábytku je veľmi jednoduchá. Stačí ho umyť vodou, použiť môžete aj čistiace prostriedky či drôtenky, a poriadne poutierať.

Výhody a nevýhody plastového nábytku

Výhody:

  • Nábytok z tvrdého plastu (napr. polyetylén) je odolný voči vplyvom počasia
  • Nízka obstarávacia cena
  • Jednoduchá až takmer žiadna údržba

Nevýhody:

  • Nižšia nosnosť stabilita
  • Blednutie farieb a opotrebovanie materiálu (hlavne pri lacných kúskoch)
  • Neekologický materiál
  • Riziko prasknutia – zlomenia

Čalúnený záhradný nábytok

Nábytok, ktorý má čalúnenie, je vždy vhodný len na miesta chránené pred priamym dažďom a slnkom. Akýmsi kompromisom sú kovové alebo plastové konštrukcie s mäkkými a prateľnými poťahmi, ktoré by však taktiež nemali moknúť nepretržite.

Čalúnený záhradný nábytok

Starostlivosť o takýto nábytok je bez debaty náročnejšia a aj životnosť je otázna. Textília jednoducho nevydrží večnosť. Tieto kúsky patria k drahším, bohužiaľ, mnohokrát i bez rozdielu toho, či ide o skutočne kvalitný výrobok. Ak už nábytok s mäkkým povrchom, vždy len taký, ktorý sa dá vyprať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V súvislosti s výberom, ale i používaním záhradného nábytku, existuje mnoho otázok. Nie na všetky síce existuje presná odpoveď, my sa vám však pokúsime čo najlepšie ozrejmiť to, čo zákazníkov zaujíma najčastejšie.

Môžem v exteriéri používať interiérový nábytok?

Nikto vám to nezakáže, ale... Exteriérový nábytok je prispôsobený tomu, aby odolal vplyvom počasia. Nábytok určený do interiéru teda vonku byť môže, jeho životnosť sa však podstatne skracuje, a to aj pod strieškou.

Existuje záhradný nábytok, ktorý môže byť v exteriéri aj počas zimy?

Každý záhradný nábytok, ktorý dokáže odolať korózii a vode, môže byť počas zimy teoreticky vonku, ideálne však pod strieškou, nie priamo pod metrom snehu. Mráz je však veľmi silnou zbraňou, takže ak ho necháte von aj počas zimy, musíte počítať s jeho skrátenou životnosťou. Výnimkou sú iba niektoré druhy dreva.

Je nábytok z nehrdzavejúcej ocele skutočne nehrdzavejúci?

Každá nehrdzavejúca oceľ môže zhrdzavieť, ak nebude v priamom kontakte s kyslíkom. Nôžky hliníkového nábytku vo vysokej tráve alebo zaborené v hline, nehrdzavejúca stolička prikrytá plachtou, to všetko môže spôsobiť vznik hrdze.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 12.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/10/2021 12:57
Renáta

Sme sklamaní z nábytku Allibert Alabama. Tovar sme horko ťažko poskladali, pretože vnútorné časti boli deformované. Neviem, či to tak bolo od výroby alebo sa to deformovalo pri preprave. Nábytok je ľahký, má nízku hmotnosť, čo je plusom, no zároveň to navodzuje dojem, že je chatrný a rýchlo sa zničí. Tovar sme napokon vrátili v zákonnej lehote.

31/07/2021 10:31
Elena

Na terase pred rodinným domom sa tešíme zo záhradného nábytku Vegas Maria, ktorý obsahuje jeden stôl, šesť stoličiek a praktický slnečník. Tento nábytok vyzerá nielen pekne, ale poskytuje aj veľmi pohodlné sedenie. Osobám s nižším vzrastom môže prekážať, že stoličky sú pomerne nízke a naopak stôl je vysoký, no našej rodinke to vyhovuje. Oceňujem, že stoličky i stôl sú stabilné a tiež fakt, že v cene bol slnečník, ktorý nás dokáže aspoň z časti ochrániť pred slniečkom a vytvorí príjemný tieň. Slnečník však pôsobí veľmi krehko a obávam sa o jeho životnosť, no dúfam, že vydrží aspoň jednu sezónu. :-) Škoda, že sa nedá nakláňať a lepšie tak prispôsobiť aktuálnym potrebám. Stoličky sa skladajú ľahko a jednoducho a pri uskladnení nezaberajú veľa miesta. Je to dobrý záhradný nábytok za dobrú cenu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok