Najlepšie prebaľovacie pulty 2024 – recenzie, test, porovnanie

Starostlivosť o bábätko síce určite zvládnete aj bez samostatného prebaľovacieho pultu, povedzme si však na rovinu, s ním je táto činnosť o niečo jednoduchšia. Nemusíte sa zohýbať a vďaka praktickým doplnkom, akými sú rôzne držiaky a poličky, máte všetko potrebné po ruke.

Ako vybrať prebaľovací pult

Pozrite sa, ako prebaľovací pult vyberať, ako sa oň správne starať, koľko tieto kúsky stoja a dokedy ich môžete používať.

Najlepšie prebaľovacie pulty a podložky

Názov Hodnotenie Detail
New Baby Prebaľovacia podložka Líška   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Wilsondo Anima   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
CAM Aqua col. 247   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Klups Žirafa   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Drewex Hviezdičky   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Prebaľovacie pulty – recenzie

Aby sme vás nezahŕňali iba všeobecnými parametrami, i keď aj tie sú nepochybne veľmi podstatné, pripravili sme si pre vás niekoľko praktických recenzií. Pozreli sme sa tiež na reálne skúsenosti zákazníkov a vypichli tie najväčšie plusy i mínusy.

Typy prebaľovacích pultov

Konkrétny typ prebaľovacieho pultu by ste si mali vyberať hlavne podľa toho, koľko voľného miesta máte v byte, ako často chcete tento nábytok využívať a čo je pre vás pri prebaľovaní najdôležitejšie. Niekto potrebuje mať veľkú plochu, pretože sa jeho bábätko neustále mrví, iný zas ocení množstvo držiakov, vyvýšené zábrany či bezpečnostný pás.

Štandardný prebaľovací pult

Klasické pulty majú samostatnú konštrukciu, ktorá má na vrchnej časti prebaľovaciu podložku. Ide o útlejšie kúsky nábytku, ktoré slúžia výhradne na prebaľovanie, poprípade i kúpanie. V ich spodnej časti sa zvykne nachádzať úložný priestor alebo rôzne držiaky na hygienické potreby, či malý smetný kôš. Pozitívom sú menšie rozmery a nižšia váha, negatívom zas to, že po skončení „prebaľovacieho obdobia“ tieto kúsky nemáte ako ďalej využiť.

Štandardný prebaľovací pult v detskej izbe

TIP: Pri samostatne stojacich prebaľovacích pultoch si určite všimnite, ako ľahko ich môžete presúvať. Najpraktickejšie sú nožičky s kolieskami, ktoré však musia byť vybavené aj bezpečnostnými zarážkami. Kolieska môžu niekedy uberať na celkovej stabilite pultu, takže si určite všimnite aj tento parameter.

Prebaľovací pult na postieľku

Ak pre vás prebaľovanie nepredstavuje činnosť, na ktorú musíte nevyhnutne vlastniť samostatný kúsok nábytku, prebaľovací pult na postieľku môže byť dobrou a cenovo dostupnou alternatívou. Ide o samostatný rám s doskou, ktorý môže byť vyrobený z kovu, dreva alebo plastu a ktorý pomocou zarážok alebo úchytov pripevníte na vrchnú časť postieľky. Dajte si pozor, aby sa na ňom tieto záchytné časti určite nachádzali. Voľne položený pult na postieľke nie je úplne bezpečný.

Súčasťou niektorých produktov je aj mäkká prebaľovacia podložka, s ktorou môže byť pult spojený napevno, k niektorým si ju musíte dokúpiť samostatne. Pri výbere nezabudnite na rozmery, ktoré musia korešpondovať s detskou postieľkou.

Prebaľovací pult na komodu – Prebaľovací nadstavec

Tento prebaľovací pult je veľmi podobný ako ten na postieľku. Jediný možný a drobný rozdiel je absencia bezpečnostných zarážok, keďže ho položíte priamo na policu alebo stôl. Podobne ako v predošlom prípade ide o lacnejšiu alternatívu, ktorá vám navyše nezaberie veľa miesta. Dobrá rada, pred kúpou si dobre rozmyslite, kde presne chcete pult umiestniť, aby ste si vedeli vybrať správne rozmery.

Prebaľovací pult s komodou

Prebaľovací pult s komodou alebo takzvaná prebaľovacia komoda je samostatný kus nábytku, ktorý využijete aj potom, ako vaše bábätko podrastie. Ide o klasickú, samostatne stojacu policu so šuplíkmi alebo skrinkami. Jej vrchná doska má vyvýšené okraje, čím plnohodnotne zastupuje prebaľovaciu podložku.

Prebaľovací pult s komodou

Druhým typom sú modely s odnímateľným prebaľovacím pultom, respektíve podložkou. Toto riešenie je veľmi praktické, keďže takúto policu môžete využívať pokojne i do odchodu vášho dieťaťa z domu. Drobnou nevýhodou sú väčšie rozmery a vyššia váha, takže presúvanie hore-dole veľmi neprichádza do úvahy.

Nástenný prebaľovací pult

Nástenné alebo takzvané závesné prebaľovacie pulty nezaberajú takmer žiadne miesto, môžete ich pripevniť na stenu v detskej izbe alebo priamo v kúpeľni. Drahšie kúsky majú v sebe zabudované aj poličky na šampón či iné pomôcky a tiež celkom vymakaný dizajn (napr. Bybo Design Nathi). Ide o kúsky vhodné len na prebaľovanie, vanička nemôže byť ich súčasťou z logických dôvodov. Pri výbere si všimnite hlavne vyvýšené bočné časti. Na niektorých modeloch sú totiž veľmi nízke, čo nemusí byť bezpečné.

Prebaľovací pult s vaničkou

Prebaľovacie pulty s vaničkou patria k multifunkčným kúskom nábytku, na ktorých môžete bábätko okúpať a rovno prebaliť. Horná časť – prebaľovacia podložka – sa väčšinou iba sklopí nabok, druhou možnosťou je jej úplné odmontovanie. Na toto miesto následne upevníte vaničku a môžete sa pustiť do kúpania. Výnimkou sú prebaľovacie pulty s komodouVanička je väčšinou umiestnená napevno priamo pod vrchnou prebaľovacou podložkou, ktorú iba vyklopíte nabok.

Drevený prebaľovací pult

Pri vaničkách si všimnite hlavne prítomnosť výpustu, cez ktorý sa pohodlne „zbavíte“ vody. Niektoré kúsky sú vybavené aj praktickou hadičkou, ktorú natiahnete rovno do vane, takže vodu nemusíte zachytávať do lavóra či vedra. Bohužiaľ, rozmery týchto vaničiek nie sú príliš veľké, preto ich využijete len rok, maximálne 2.

Skladací prebaľovací pult

Ak máte v byte alebo detskej izbičke málo miesta, určite si zaobstarajte taký pult, ktorý môžete jednoducho zložiť. Pulty sa tradične sklápajú jedným ťahom, podobne ako žehliace dosky, niektoré modely však môžu mať aj komplikovanejší systém. S týmto parametrom súvisí aj stabilita a bezpečnosť.

Vhodným, priam až nevyhnutým doplnkom, sú bezpečnostné zarážky, ktoré zabránia svojvoľnému zloženiu počas prebaľovania či kúpania. Pri výbere si nezabudnite všimnúť taktiež rozmery zloženého pultu, aby sa vám pohodlne zmestil tam, kam potrebujete.

Parametre, ktoré netreba prehliadnuť pri kúpe prebaľovacieho pultu

Cena, bezpečnostné prvky, rozmery, materiál, všetky tieto detaily dokopy tvoria buď úplne vyhovujúceho pomocníka pri prebaľovaní, alebo naopak môžu celú túto činnosť poriadne skomplikovať. Počítajte s tým, že dieťa budete prebaľovať minimálne prvý polrok jeho života, vylúčené však nie je ani omnoho dlhšie obdobie, a to niekoľkokrát v priebehu dňa i noci. Ďalší dobrý dôvod, prečo venovať výberu prebaľovacieho pultu dostatočnú pozornosť.

Podložka na prebaľovací pult

Podložka sa nachádza na vrchnej časti prebaľovacieho pultu, prichádza teda do priameho kontaktu s bábätkom. Preto by mala byť vyrobená z mäkkého a ľahko umývateľného materiálu. Vhodný je napríklad klasický molitan s povrchovou úpravou z PVC alebo silikónu.

Nepremokavá podložka na prebaľovací pult

Poznáme 2 typy podložiek. Môžu byť úplne mäkké a tvárne alebo mať pevnú spodnú dosku a výstuž. V druhom prípade ide, v podstate, o samostatný prebaľovací pult, ktorý môžete položiť priamo na postieľku alebo vaňu. Podložky bez výstuže si môžete dokúpiť na vrchnú časť pultu, ktorý sa vám zdá príliš tvrdý, dajú sa položiť tiež na iný pevný podklad, napríklad na stôl, a sú taktiež dobrým riešením na cesty.

Podložka na prebaľovací pult by mala mať minimálne 2 okraje s výškou okolo 10 cm. Pre bábätká, ktoré sa rady vrtia, je vhodný aj tretí okraj za hlavičkou. Podložky sú tradične obdĺžnikového tvaru a majú rozmery 50 x 80 alebo 50 x 70 cm. Natrafíte aj na väčšie či menšie kúsky, ktoré sú však vo všeobecnosti zbytočnosťou, keďže je málo pravdepodobné, že vášmu bábätku nebudú stačiť spomínané rozmery.

Úložný priestor, držiaky a stojany

Natrafiť na prebaľovací pult bez akéhokoľvek úložného priestoru je výnimkou, preto si všímajte skôr veľkosť, počet a rozloženie poličiek. Môže ísť o šuplíky alebo police s dvierkami. Tie sú praktické hlavne preto, že na detskú výbavičku nesadá prach. Druhou možnosťou sú otvorené poličky, na ktorých máte zas všetko na dosah ruky. Na niektorých pultoch nájdete aj praktický vešiak na sušenie detského oblečenia a iných doplnkov.

Prebaľovací pult s úložným priestorom

Druhým typom úložného priestoru sú stojany a držiaky na krémy, plienky či fľaštičku s mliekom, ktoré sa nachádzajú priamo pri prebaľovacej podložke. Neslúžia na odkladanie vecí, ale na ich praktické uloženie počas prebaľovania či kúpania. Pri výbere si musíte premyslieť, čo vyhovuje práve vám. Príliš veľa úložného priestoru môže zvyšovať váhu a možnosti odloženia zloženého pultu, na druhej strane vám poskytuje viac miesta na všetky potrebné vecičky.

Prebaľovací pult – rozmery

Prebaľovacie pulty s nastaviteľnou výškou nie sú úplne bežné. Ak už na také natrafíte, väčšinou ide o veľmi malé rozmedzie. Preto si vyberajte radšej kúsky, ktoré sú ideálne vzhľadom na vašu postavu, pre bábätko tento parameter nie je rozhodujúci. Klasika je cca 80 cm. Pre lepšiu predstavu, takto vysoké sú napríklad všetky bežné kuchynské linky či pracovné stoly. Samozrejme, narazíte aj na vyššie pulty (90 – 110 cm), nižšie sú skôr výnimkou.

Šírka a dĺžka prebaľovacích pultov môže byť rôzna. Bežne ide o približne 50 x 70 cm. Tento parameter je dôležitý hlavne z hľadiska priestorových možností vášho bytu, ale i pohodlia pri samotnom prebaľovaní.

Materiál a dizajn

Prebaľovacie pulty sa vyrábajú z kovu, tvrdého plastu alebo dreva. Výnimočné narazíte aj na kombináciu týchto materiálovDrevené pulty sa väčšinou nedajú poskladať rovnako ako prebaľovacie komody, na druhej strane majú veľmi dobrú stabilitu a pekný dizajn. Ich mínusom je aj trošku náročnejšia údržba, predsa len, drevo je drevo.

Biely prebaľovací pult z dreva

Ak sa rozhodnete pre plastové alebo kovové prebaľovacie pulty, pozerajte hlavne na ich stabilitu a pevnosť. Vhodnejšie sú kúsky s hrubšími nožičkami a vrchnou časťou, ktoré nelietajú so strany na stranu. Starostlivosť o oba tieto materiály je veľmi jednoduchá, navyše majú pomerne dlhú životnosť.

Z hľadiska dizajnu by boli akékoľvek rady zbytočné. Vyberajte si podľa vášho vkusu, možno i ostatného zariadenia v byte či detskej izbe. Na trhu dnes nájdete stovky dizajnových kúskov v rôznych farbách, s farebnými vzormi alebo obrázkami, ktoré sadnú chlapčekom aj dievčatám.

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť je pri bábätkách alfou a omegou, preto na ňu nesmiete zabudnúť ani pri výbere prebaľovacieho pultu. Základom sú vyvýšené okraje, ktoré zabránia nešťastnému skotúľaniu dieťaťa z prebaľovacej plochy. Ako sme už povedali, 2 sú nevyhnutnosťou, tretia je však určite iba plusom. Ich výška by nemala byť menšia ako 10 cm, na druhej strane si nevyberajte ani modely s extrémne vysokými bočnými zábranami, ktoré by vás mohli obmedzovať v pohybe.

Praktickým doplnkom je bezpečnostný popruh, ktorým dieťatko počas prebaľovania „zafixujete“. Niektorým mamičkám však nemusí vyhovovať, takže ide skôr o subjektívny výber, nie nevyhnutný bezpečný prvok. Ďalším rozhodujúcim parametrom je stabilita. Príliš ľahučké alebo tenké konštrukcie môžu byť až príliš labilné. Tento problém zvyknú mať tiež pulty s kolieskami. Pri rozkladacích modeloch si všímajte prítomnosť bezpečnostných zarážokOstré hrany alebo miesta, kde si dieťa môže zaseknúť prstík či celú rúčku, taktiež nie sú veľmi dobrými prvkami. Mäkký materiál na podložke a oblé tvary to istia.

Cena prebaľovacích pultov

Prebaľovaciu podložku s pevným dnom, ktorej súčasťou nie je stojan alebo prebaľovací nadstavec kúpite od 18 eur. Samostatne stojace pulty stoja od cca 40 eur vyššie. Cena pultov s komodou sa začína zvyčajne na 100 eurách, natrafíte však i na lacnejšie, približne 50-eurové kúsky. Závesné pulty sú samostatnou kategóriou, preto môžu stáť necelú stovku, ale pokojne i viac než 400 eur. Cena sa odvíja ako od kvality, tak i od konkrétnej značky a samozrejme dizajnu.

Pri výbere prebaľovacieho pultu je rozhodujúca bezpečnosť

Obľúbení výrobcovia prebaľovacích pultov

Existujú desiatky výrobcov prebaľovacích pultov, v skratke vám však predstavíme niekoľkých z nich, ktorí si získali naše sympatie.

  • Predajca IKEA má v ponuke prevažne prebaľovacie pulty s komodou, natrafíte však aj na samostatne stojace kúsky. Cenovo sa tieto produkty pohybujú v rozmedzí od cca 20 do 150 eur. Z hľadiska dizajnu ide o klasickú IKEU.
  • Český výrobca Scarlett sa špecializuje na výrobu všakovakého detského nábytku, vrátane všetkých možných typov prebaľovacích pultov. Ich výrobky môžeme označiť za cenovo dostupné a zároveň dostatočne kvalitné i bezpečné.
  • Ďalším obľúbeným výrobcom je KLUPŚ, poľská firma, ktorá ponúka prebaľovacie pulty za veľmi priaznivé ceny. Je pravda, že dizajnom obzvlášť nezaujmú, z praktického hľadiska však ide o dobrú voľbu.
  • Ako poslednú sme pre vás vybrali značku Topmark. Ich pulty sú trošku drahšie, zaujali nás však veľmi pekným dizajnom a praktickým prevedením. Ide o skladacie prebaľovacie pulty s vaničkou a množstvom úložného priestoru.

Údržba prebaľovacích pultov

Starostlivosť o pult sa odvíja výhradne od konkrétneho materiálu. Plast, kov a umývateľné materiály na prebaľovacej podložke sú zárukou veľmi jednoduchej údržby. Na druhej strane je tu drevo, ktoré je náchylnejšie na mechanické poškodenie a vznik nevydrhnuteľných fľakov. Ak chcete mať s pultom menej starostí, určite si vyberajte farebné kúsky so vzormi, na ktorých nie je vidieť každý drobný fliačik. Modely v čisto bielom prevedení môžu však vyhovovať mamičkám – milovníčkam dokonalej čistoty, počítajte však určite s náročnejšou údržbou.

Ako sa o pult starať? Veľmi jednoducho. Po každom prebaľovaní ho poriadne vyutierajte, napríklad antibakteriálnymi utierkami, a aspoň raz za týždeň venujte jeho drhnutiu trošku väčšiu pozornosť. Dajte si jednoducho pozor, aby ste ho odkladali vždy čistý a suchý.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko odpovedí na časté otázky, ktoré zaujímajú rodičov – budúcich majiteľov prebaľovacích pultov.

Dokedy môžem používať prebaľovací pult?

Väčšinu prebaľovacích pultov môžete používať do veku okolo 1 roka. Vyššiu nosnosť zvyknú mať prebaľovacie komody, nie je to však pravidlom.

Je prebaľovací pult nevyhnutnou súčasťou detskej výbavičky?

Nie je. Prebaľovanie určite zvládnete aj bez neho, s ním je však táto činnosť o niečo pohodlnejšia, rýchlejšia a jednoduchšia.

Je rozumné kupovať použitý prebaľovací pult?

Nemusí ísť o najhoršiu voľbu, všimnite si však všetky parametre, ktoré sme si vysvetlili v našom sprievodcovi výberom. Odporúčame vám siahnuť aspoň po fungl novej podložke, a to kvôli hygiene.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 09:25
Katka

Na základe odporúčania od kamarátky som kúpila prebaľovaciu podložku Puppolina. Podložka je pekná, pevná, nešmýka sa a je vyrobená z neškodlivých materiálov. Dizajn je nenásilný - krémová farba a motív žirafy. Rozmer 80 x 50 cm je úplne postačujúci. Ľahko sa umýva, takže som spokojná.

28/10/2021 11:27
Jovanka

Mňa oslovil slovenský prebaľovací pult drevona s výškou 101 a hĺbkou 75 a vyzerá, že znesie všetko

04/10/2021 08:11
Alžbeta

Sme veľmi spokojní s podložkou New Baby s motívom líšky a malá má z nej veľmi dobrý pocit, pri prebaľovaní sa príliš nevrtí. :-) Vzor podložky je milý a materiál nepremokavý - ide o kvalitný plast. Oceňujem vyvýšené bočné strany, mobilitu vďaka nízkej váhe aj prívetivú cenu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok