Najlepšie malé jednodverové chladničky 2022 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak nežijete v domácnosti s inými osobami, prípadne máte v kuchyni málo miesta, je pre vás dobrou voľbou tzv. mini chladnička. Na rozdiel od bežnej chladničky spotrebuje menej energie, nestojí tak veľa peňazí a nezaberie príliš veľa miesta.

Mini chladnička - ako si ju vybrať?

Predstavíme vám najobľúbenejšie malé chladničky a poradíme, podľa akých kritérií by ste si mali takú chladničku vybrať.

Najlepšie malé chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool ARG 913 1   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Gorenje RB391PW4   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Beko TSE1423N   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
AEG SKB582F1AF   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Klarstein Audrey Mini 48 l   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Candy CFO 050 E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Malé chladničky – recenzie

Malá chladnička má jednoznačne svoje výhody, avšak aj nevýhody. Ak ste sa pre jej kúpu rozhodli, mali by ste zvážiť všetky pre a proti a vybrať si model, ktorý vám bude vyhovovať najviac. Pozreli sme sa na niekoľko medzi spotrebiteľmi obľúbených malých chladničiek a pripravili recenzie. Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní nápomocné.

Nechlaďte zbytočne prázdny priestor

Asi najväčšou výhodou mini chladničiek je ich nízka cena, ktorá je často polovičná až tretinová oproti chladničkám bežnej veľkosti. Polovičný či tretinový je aj vnútorný objem (spravidla 30 – 150 l). Napriek tomu sú mini chladničky plnohodnotnými chladničkami, ktoré vydržia nepretržitú prevádzku, hoci na nich spravidla nenájdete smart funkcie vylepšujúce komfort použitia.

Mini chladnička na nápoje

Malými chladničkami nebudete zbytočne chladiť prázdny priestor, ktorý aj tak nevyužijete v prípade, že ste v domácnosti sami a varenie nepatrí medzi vaše koníčky. Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa hodia napr. aj na chaty, do firemných kuchynských kútikov či na internáty.

S mrazničkou i bez

Medzi mini chladničkami natrafíte aj na modely so vstavanou mrazničkou, tá má často malý objem v rozsahu 10 – 20 l, takže sa hodí len na občasné využitie. Navyše, ukrajuje z priestoru chladiacej časti. Ten má potom objem spravidla do 120 l.

Pre mini chladničky s mrazničkou by mali výrobcovia udávať parameter zvaný mraziaca trieda, ktorý sa vyjadruje počtom snehových vločiek a špecifikuje teplotu, akú mraznička dosahuje.

Mraziaca trieda

Teplota 

Účel 

*

-6 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

**

-12 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

***

-18 °C

dlhodobé skladovanie potravín

****

-24 °C

dlhodobé skladovanie potravín

Mraziaca kapacita zasa udáva, aké množstvo potravín dokáže mraznička zmraziť na teplotu -16 °C za 24 hodín. Pri bežných chladničkách to je aj vyše 10 kg/24 h, pri mini chladničkách obvykle iba 2 kg/24 h. 

Niektorí výrobcovia tento parameter neudávajú, mrazničky v takých chladničkách sa teda hodia skutočne iba na núdzové použitie.

Pozor na termoelektrické chladničky

Niektoré mini chladničky sa vyrábajú aj so systémom termoelektrického chladenia. Na rozdiel od kompresorových v nich chladenie zabezpečuje termoelektrický článok, ktorý má omnoho nižšiu účinnosť, slabší výkon a nedokáže vnútorný priestor schladiť na nízku teplotu, pretože sa prehrieva.

Otvorená mini chladnička s jedlom

Navyše, ich chladiaci systém beží neustále a majú teda vysokú spotrebu energie. Termoelektrickým chladením spravidla výrobcovia vybavujú mini chladničky do 50 l, spoznáte ich podľa toho, že sa radia do horšej energetickej triedy, napr. až C. 

Ich výhodou je nízka cena, sú však vhodné iba na chvíľkové núdzové použitie – napr. dočasné schladenie rýchlo sa kaziacich potravín v kancelárii, na chate či na internáte.

Aj ako vstavané

Mini chladničky nájdete ako voľne stojace či vstavané. Výhodou voľne stojacich je, že majú spravidla výšku cca 85 cm, čo je približne výška kuchynskej linky, takže chladničku môžete umiestniť vedľa nej.

Základom je hlavný priestor, ktorý zvyčajne obsahuje 3 police pri menších modeloch s mrazničkou, či 4 police pri modeloch bez mrazničky. V spodnej časti nájdete plastový box na ovocie a v bočných dverách 3 plastové priehradky na menšie fľaše.

Kovové držiaky na fľaše či ďalšie úložné priestory obvykle v chladničkách tohto typu nenájdete.

Na smart funkcie zabudnite

Keďže mini chladničky sú určené pre nenáročných používateľov, iba zriedka v nich nájdete nadštandardné funkcie. Štandardom je mechanické ovládanie termostatu. Presné nastavenie teploty tlačidlami či informačný displej alebo ďalšie pokročilé funkcie spravidla na tomto type chladničiek nenájdete.

Dieťa pred mini chladničkou

Niektoré modely sú vybavené automatickým odmrazovaním, pri ktorom nevzniká na zadnej strane chladničky námraza a kondenzovaná vlhkosť steká do zbernej nádobky na zadnej strane chladničky. Táto funkcia nie je samozrejmosťou, niektoré mini chladničky teda budete musieť vypnúť a nechať odmraziť manuálne. 

No frost systém s ventilátorom, ktorý úplne zabráni tvorbe námrazy obyčajne v mini chladničkách nenájdete.

Úspornosť nadovšetko

Väčšina minichladničiek s kompresorovým chladením sa radí do energetickej triedy A+, no nájdete aj mnoho úsporných modelov v triede A++ či dokonca A+++.

Mini chladničky sú vybavené malými kompresormi, sú preto pomerne tiché. Hlučnosť horších modelov sa spravidla pohybuje nad 40 dB, pri tichších modeloch je to iba 38 dB.

Ďalšie parametre a funkcie mini chladničiek

  • Akumulačná doba – udáva, po akú dobu udrží mraziaca časť v mini chladničke potraviny zmrazené pri výpadku el. energie.
  • Hmotnosť – najmenšie modely vážia do 20 kg a ich prenášanie napr. na chatu je tým pádom veľmi jednoduché. Štandardom pri väčších mini chladničkách je hmotnosť okolo 35 kg.
  • Osvetlenie – môže byť riešené klasickou žiarovkou, ktorú občas budete musieť vymeniť. LED osvetlenie je úspornejšie a má životnosť niekoľko rokov. 
  • Rýchle schladenie – túto funkciu nájdete na drahších modeloch mini chladničiek. Chladnička po jej aktivácii dočasne zníži teplotu pod nastavenú úroveň, aby rýchlo schladila potraviny, ktoré si prinesiete napr. z obchodu.
  • Rýchle zmrazenie – funguje rovnako, ako pri rýchlom schladení, no týka sa mraziacej časti.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Chladnička nechýba v žiadnej domácnosti. Nie každý však má doma dostatok priestoru na kombinovaný alebo dokonca americký model chladničky. V takomto prípade je vhodné siahnuť po malej chladničke. Kúpe novej chladničky zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Na najčastejšie otázky ohľadom výberu malej chladničky nájdete odpovede na tomto mieste.

Kde kúpiť malú chladničku?

Malé chladničky má vo svojej ponuke viacero známych predajcov. Odporúčame vám napr. e-shop e-spotrebice.sk, kde si môžete produkty porovnať a v tabuľke si pozrieť jednotlivé parametre vedľa seba. Kvalitné služby i produkty ponúkajú napr. aj Klarstein, TPD či Hej.

Ktoré malé chladničky majú najlepšie recenzie?

Dobrými recenziami sa môžu pochváliť chladničky značky Klarstein, AEG alebo Electrolux. Napr. modely Klarstein Manhattan, Klarstein Geheimversteck alebo AEG RTB81421AW majú viac ako 90-percentné hodnotenia.

Sú malé chladničky tichšie ako klasické modely?

Rozdiel v hlučnosti je minimálny. Malé chladničky majú hlučnosť okolo 40 dB, takže sú považované za tiché.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 16.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 15.03.2022
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/01/2022 17:53
Magda

Candy CFO 050 E spĺňa všetky požiadavky, ktoré som potrebovala. Udržiavanie teploty je stabilné a chladnička pôsobí mohutne, hoci veľkostne je malá. Páči sa mi, že má nastaviteľné nožičky a dvierka sa môžu otvárať na obe strany. Je to šikovná a malá chlandička do garsonky alebo do kancelárie. Môžem odporučiť.

12/12/2021 08:58
Milada

Beko TSE1423N je kompaktná chladnička s dostatočným miestom pre uloženie potravín jednej osoby, prípadne dvojice. Páči sa mi, že na dvierkach je veľa úložného priestoru a môžem si sem prehľadne poukladať všetko, čo potrebujem. Myslím si, že je to kvalitný produkt za rozumné peniaze. Nie je tu mraznička, čiže myslite na to pred kúpou. Ja som s touto chladničkou spokojná.

05/11/2021 08:14
Diana

Hľadali sme lacnú a malú chladničku do izby nášho syna a zaujala nás Audrey Mini, vyzerá naozaj krásne a syn je z nej nadšený, lebo si vo svojej izbe môže chladiť jedlo aj nápoje a nemusí utekať k nám dole. Chladnička je kompaktná a pomerne tichá, takže ho neruší ani počas spánku. Objem je pre neho úplne postačujúci.

07/07/2021 16:53
Zuzka B.

Moje očakávania spĺňa kombinovaná mini chladnička s mrazničkou Gorenje RB391PW4. Je to pekná malá chladnička s mraziacim boxom vo vnútri. Hodí sa do malých kuchýň, prípadne na chalupy alebo pre jednotlivcov, ktorí často nevaria a nepotrebujú uskladňovať množstvo potravín. Na kúpu ma presvedčila nízka cena, kvalitné spracovanie, rozmery a nízka hlučnosť. Keďže bývam sama, chladnička mi úplne postačuje a som s ňou spokojná.

Pridať komentár