Najlepšie elektrické krby a kachle 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Nemáte doma komín, no priali by ste si mať krb? Pouvažujte nad elektrickým krbom – chýba mu síce autentický zvuk praskajúceho dreva, má však aj množstvo výhod.

Ako vybrať elektrický krb?

V článku vám prezradíme, ktoré to sú, predstavíme najobľúbenejšie modely elektrických krbov a poradíme, ako si taký krb vybrať.

Najlepšie elektrické krby

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Lausanne   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
CEV Venezia   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bomann EK 6022 CB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Graz   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Aosta Light & Fire   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Žiadne praskajúce drevo, no ani žiadne spaliny 

Elektrické krby sú v podstate elektrické ohrievače s imitáciou klasického krbu. Môžete ich teda využiť na vyhrievanie miestnosti, výkon krbov na pevné palivo ale nedosahujú. Taktiež si musíte dať pozor na účet za elektrinu – elektrický krb má vysokú spotrebu energie a vykurovanie elektrinou nie je práve najlacnejšie.

Elektrický krb s čiernym rámom zavesený v obývačke

Chýba im tiež autentický zvuk praskajúceho dreva či reálny plameň. Na druhej strane, bez plameňa nevypúšťate do ovzdušia žiadne spaliny a vášmu krbu taktiež nemusia padnúť za obeť žiadne stromy.

Bez plameňa sa taktiež nemusíte báť požiaru od odskočenej iskry či v dôsledku komína v nevyhovujúcom stave – ušetríte tak peniaze, ktoré by ste inak dali na jeho vybudovanie a pravidelné čistenie.

Ako vybrať elektrický krb

Najprv si treba určiť, o aký typ elektrického krbu máte záujem, potom treba porozmýšľať nad jeho výkonom a rôznymi funkciami. Poradíme vám, načo sa treba zmerať.

Závesné i voľne stojace

Elektrické krby sa vyrábajú v niekoľkých konštrukčných prevedeniach:

  • Nástenné – sú určené pre montáž na stenu, pri položení voľne na zem by spadli. Môžete ich teda použiť ako dekoráciu, napr. namiesto obrazu. Dávajte si pri nich pozor najmä na hmotnosť – tieto krby často vážia aj 15 kg. Hmotnosti prispôsobte použité rozperky i skrutky, tie síce často bývajú pribalené, no nie vždy sú dostatočne pevné v každom type steny.
  • Voľne stojace – ide o elektrické krby, ktoré môžete postaviť na takmer ľubovoľné miesto, napr. aj do stredu miestnosti, aby ju vyhrievali rovnomerne. Niektoré typy sú síce určené na postavenie na zem, no vyžadujú aj pripevnenie k stene, aby nehrozilo, že ich zhodíte.
  • Vstavané – sú skonštruované tak, aby vyžarovali teplo smerom dopredu a môžete ich tak zabudovať do steny. Patrí sem napr. aj elektrický krb rohový.

Čierny nástenný elektrický krb

Pri voľbe umiestnenia elektrického krbu si dávajte pozor na ľahko horľavé materiály, ako napr. záclony, závesy či nábytok. El. krb síce nevyužíva plameň, no vyfukuje horúci vzduch a pri upchatí jeho výduchov by sa mohol prehriať. Mnohé el. krby sú síce vybavené poistkou proti prehriatiu, ale jeden nikdy nevie.

Výrobcovia spravidlia udávajú min. odporúčanú vzdialenosť od týchto predmetov v desiatkach centimetrov (vždy sa radšej držte konkrétnych pokynov v návode na použitie).

Štandardom je 2 000 W

Najdôležitejším parametrom el. krbu je vykurovací výkon. Keďže krby sú spravidla napájané z bežnej 230 V zásuvky, ich max. výkon je teoreticky obmedzený na max. 3 600 W. V praxi sa však stretnete s hodnotami v rozmedzí 1 500 – 2 000 W, pričom výkon je spravidla možné regulovať v aspoň 2 stupňoch.

Niektoré modely sú vybavené aj mechanickými či dokonca elektronickými termostatmi s časovačmi, pri ktorých si môžete navoliť týždenný program ohrievania.

Elektrický krb s ovládaním

2 000 W krby sú schopné pomaly vyhriať malú miestnosť, ktorá však musí byť dobre zateplená. V praxi ich ľudia využívajú skôr ako dekoráciu či doplnkový zdroj tepla než ako hlavné vykurovacie teleso.

Väčšina el. krbov je vybavená ventilátorom, ktorý rozptyľuje horúci vzduch po miestnosti a napomáha tak udržať rovnomernú teplotu. Ventilátorov sa nemusíte obávať, spravidla sú tiché.

Horenie bez plameňa

Elektrické krby sa nazývajú krbmi, pretože okrem fyzického tepla vám prinesú i teplo domova typické pre krby na pevné palivo. Plameň v nich síce nehorí, elektrický krb v obývačke navodí príjemnú atmosféru imitáciou horenia pomocou svetelných efektov – niektoré sú od tých klasických takmer na nerozoznanie.

Čierny vstavaný elektrický krb

Dobrý el. krb by ale mal mať svetelné efekty vypínateľné so súčasne spusteným vykurovaním, aby vás nerušili pri spaní či pri sledovaní televízie. Pri väčšine modelov môžete efekty tiež stlmiť (nastaviť ich jas).

Naopak, na niektorých modeloch nájdete aj vypínač ohrievania, vďaka ktorému môžete použiť elektrický krb aj bez ohrevu.

Ďalšie parametre a funkcie elektrických krbov

  • Ochrana proti prehriatiu – má formu vratnej tepelnej poistky, ktorá pri prehriatí (napr. vplyvom zakrytia krbu) odpojí krb od el. energie, čím zabráni prípadnému roztaveniu ohrievacích telies či dokonca požiaru. Po ochladení môžete krb znova spustiť.
  • Diaľkový ovládač – umožní vám ovládať výkon, jas svetelných efektov či ďalšie funkcie el. krbu bez toho, aby ste museli vstať z pohovky, kresla či postele.
  • Studený na dotyk – el. krby s touto funkciou majú vďaka tepelnej izolácii počas vykurovania na dotyk chladný plášť, o ktorý sa vy, ani vaše deti nepopálite. 
  • Podsvietenie – ide o rovnomerné svetelné pásy, vyžarujúce spoza prednej steny krbu. Pri mnohých krboch si môžete nastaviť aj farebný odtieň podsvietenia. Tieto svetelné efekty vám môžu pomôcť navodiť príjemnú atmosféru, nie každému sa však páčia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Elektrický krb je vhodnou voľbou pre každého, kto túži po krbe, avšak nemá možnosť, prípadne nechce mať doma kozub s otvoreným ohňom. Pri výbere najlepšieho elektrického krbu, ktorý splní vaše potreby a želania, treba sledovať nielen parametre, ale aj praktické využitie. Treba si odpovedať na niekoľko jednoduchých otázok:

Elektrický alebo bio krb? Ktorý je lepší?

To závisí od toho, čo od krbu očakávate. Elektrický krb pracuje na základe elektrického prúdu, teplo vytvára výhrevné teleso napájané elektrinou. Efekt plameňov tvorí sústava svetiel a led diód. Bio krb potrebuje na svoju prevádzku biolieh. Vďaka nemu dosiahnete reálny plameň, ktorý hreje. Elektrický krb je bezúdržbový a je bezpečný na prevádzku.

Aké sú najväčšie výhody elektrického krbu?

Okrem minimálnej údržby a bezpečnosti sú to malé náklady na prevádzku, žiaden dym, životnosť i možnosť celoročného použitia.

Aké značky odporúčate?

Ak chcete kvalitu, mali by ste vyberať z modelov od overených výrobcov. K takým sa radia napr. Klarstein či Dimplex.

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 15.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár