Najlepšie elektrické krby a kachle 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Nemáte doma komín, no priali by ste si mať krb? Pouvažujte nad elektrickým krbom – chýba mu síce autentický zvuk praskajúceho dreva, má však aj množstvo výhod.

Ako vybrať elektrický krb?

V článku vám prezradíme, ktoré to sú, predstavíme najobľúbenejšie modely elektrických krbov a poradíme, ako si taký krb vybrať.

Najlepšie elektrické krby

Názov Hodnotenie Detail
Igotherm Memphis   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Argo Wave   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Lausanne   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
EWT Redway   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Galeras   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Elektrické krby – recenzie

Elektrický krb možno neponúkne taký tepelný výkon ako klasický kozub, je však skvelou náhradou pre ľudí, ktorí po kozube túžia, ale nemajú doma komín. Hodí sa do bytu i do domu, na stenu i na podlahu. Prečítajte si naše recenzie a vyberte si ten najlepší model pre vaše potreby.

Žiadne praskajúce drevo, no ani žiadne spaliny 

Elektrické krby sú v podstate elektrické ohrievače s imitáciou klasického krbu. Môžete ich teda využiť na vyhrievanie miestnosti, výkon krbov na pevné palivo ale nedosahujú. Taktiež si musíte dať pozor na účet za elektrinu – elektrický krb má vysokú spotrebu energie a vykurovanie elektrinou nie je práve najlacnejšie.

Elektrický krb s čiernym rámom zavesený v obývačke

Chýba im tiež autentický zvuk praskajúceho dreva či reálny plameň. Na druhej strane, bez plameňa nevypúšťate do ovzdušia žiadne spaliny a vášmu krbu taktiež nemusia padnúť za obeť žiadne stromy.

Bez plameňa sa taktiež nemusíte báť požiaru od odskočenej iskry či v dôsledku komína v nevyhovujúcom stave – ušetríte tak peniaze, ktoré by ste inak dali na jeho vybudovanie a pravidelné čistenie.

Ako vybrať elektrický krb

Najprv si treba určiť, o aký typ elektrického krbu máte záujem, potom treba porozmýšľať nad jeho výkonom a rôznymi funkciami. Poradíme vám, načo sa treba zmerať.

Závesné i voľne stojace

Elektrické krby sa vyrábajú v niekoľkých konštrukčných prevedeniach:

  • Nástenné – sú určené pre montáž na stenu, pri položení voľne na zem by spadli. Môžete ich teda použiť ako dekoráciu, napr. namiesto obrazu. Dávajte si pri nich pozor najmä na hmotnosť – tieto krby často vážia aj 15 kg. Hmotnosti prispôsobte použité rozperky i skrutky, tie síce často bývajú pribalené, no nie vždy sú dostatočne pevné v každom type steny.
  • Voľne stojace – ide o elektrické krby, ktoré môžete postaviť na takmer ľubovoľné miesto, napr. aj do stredu miestnosti, aby ju vyhrievali rovnomerne. Niektoré typy sú síce určené na postavenie na zem, no vyžadujú aj pripevnenie k stene, aby nehrozilo, že ich zhodíte.
  • Vstavané – sú skonštruované tak, aby vyžarovali teplo smerom dopredu a môžete ich tak zabudovať do steny. Patrí sem napr. aj elektrický krb rohový.

Čierny nástenný elektrický krb

Pri voľbe umiestnenia elektrického krbu si dávajte pozor na ľahko horľavé materiály, ako napr. záclony, závesy či nábytok. El. krb síce nevyužíva plameň, no vyfukuje horúci vzduch a pri upchatí jeho výduchov by sa mohol prehriať. Mnohé el. krby sú síce vybavené poistkou proti prehriatiu, ale jeden nikdy nevie.

Výrobcovia spravidlia udávajú min. odporúčanú vzdialenosť od týchto predmetov v desiatkach centimetrov (vždy sa radšej držte konkrétnych pokynov v návode na použitie).

Štandardom je 2 000 W

Najdôležitejším parametrom el. krbu je vykurovací výkon. Keďže krby sú spravidla napájané z bežnej 230 V zásuvky, ich max. výkon je teoreticky obmedzený na max. 3 600 W. V praxi sa však stretnete s hodnotami v rozmedzí 1 500 – 2 000 W, pričom výkon je spravidla možné regulovať v aspoň 2 stupňoch.

Niektoré modely sú vybavené aj mechanickými či dokonca elektronickými termostatmi s časovačmi, pri ktorých si môžete navoliť týždenný program ohrievania.

Elektrický krb s ovládaním

2 000 W krby sú schopné pomaly vyhriať malú miestnosť, ktorá však musí byť dobre zateplená. V praxi ich ľudia využívajú skôr ako dekoráciu či doplnkový zdroj tepla než ako hlavné vykurovacie teleso.

Väčšina el. krbov je vybavená ventilátorom, ktorý rozptyľuje horúci vzduch po miestnosti a napomáha tak udržať rovnomernú teplotu. Ventilátorov sa nemusíte obávať, spravidla sú tiché.

Horenie bez plameňa

Elektrické krby sa nazývajú krbmi, pretože okrem fyzického tepla vám prinesú i teplo domova typické pre krby na pevné palivo. Plameň v nich síce nehorí, elektrický krb v obývačke navodí príjemnú atmosféru imitáciou horenia pomocou svetelných efektov – niektoré sú od tých klasických takmer na nerozoznanie.

Čierny vstavaný elektrický krb

Dobrý el. krb by ale mal mať svetelné efekty vypínateľné so súčasne spusteným vykurovaním, aby vás nerušili pri spaní či pri sledovaní televízie. Pri väčšine modelov môžete efekty tiež stlmiť (nastaviť ich jas).

Naopak, na niektorých modeloch nájdete aj vypínač ohrievania, vďaka ktorému môžete použiť elektrický krb aj bez ohrevu.

Ďalšie parametre a funkcie elektrických krbov

  • Ochrana proti prehriatiu – má formu vratnej tepelnej poistky, ktorá pri prehriatí (napr. vplyvom zakrytia krbu) odpojí krb od el. energie, čím zabráni prípadnému roztaveniu ohrievacích telies či dokonca požiaru. Po ochladení môžete krb znova spustiť.
  • Diaľkový ovládač – umožní vám ovládať výkon, jas svetelných efektov či ďalšie funkcie el. krbu bez toho, aby ste museli vstať z pohovky, kresla či postele.
  • Studený na dotyk – el. krby s touto funkciou majú vďaka tepelnej izolácii počas vykurovania na dotyk chladný plášť, o ktorý sa vy, ani vaše deti nepopálite. 
  • Podsvietenie – ide o rovnomerné svetelné pásy, vyžarujúce spoza prednej steny krbu. Pri mnohých krboch si môžete nastaviť aj farebný odtieň podsvietenia. Tieto svetelné efekty vám môžu pomôcť navodiť príjemnú atmosféru, nie každému sa však páčia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Elektrický krb je vhodnou voľbou pre každého, kto túži po krbe, avšak nemá možnosť, prípadne nechce mať doma kozub s otvoreným ohňom. Pri výbere najlepšieho elektrického krbu, ktorý splní vaše potreby a želania, treba sledovať nielen parametre, ale aj praktické využitie. Treba si odpovedať na niekoľko jednoduchých otázok:

Elektrický alebo bio krb? Ktorý je lepší?

To závisí od toho, čo od krbu očakávate. Elektrický krb pracuje na základe elektrického prúdu, teplo vytvára výhrevné teleso napájané elektrinou. Efekt plameňov tvorí sústava svetiel a led diód. Bio krb potrebuje na svoju prevádzku biolieh. Vďaka nemu dosiahnete reálny plameň, ktorý hreje. Elektrický krb je bezúdržbový a je bezpečný na prevádzku.

Aké sú najväčšie výhody elektrického krbu?

Okrem minimálnej údržby a bezpečnosti sú to malé náklady na prevádzku, žiaden dym, životnosť i možnosť celoročného použitia.

Aké značky odporúčate?

Ak chcete kvalitu, mali by ste vyberať z modelov od overených výrobcov. K takým sa radia napr. Klarstein či Dimplex.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 15.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 10:05
Zdeno I.

Odporúčam Bomann EK 6024. Má automatické aj manuálne spínanie a ochranu proti prehriatiu. Je tu simulácia ohňa so štyrmi nastaveniami. Za tú cenu je to vydarený elektrický krb.

31/05/2022 14:59
Norbert

Klarstein Lausanne splnil naše očakávania. Zaujal nás na prvý pohľad svojim dizajnom, cena a kvalita je super. Krb príjemne zahreje a v domácnosti vytvorí krásnu atmosféru. Manželka je s ním veľmi spokojná a teší sa mu. Plusom je LED podsvietenie a možnosť nastavenia časovača. Ak nemôžete mať v domácnosti klasický krb, myslím si, že tento uspokojí vaše potreby.

11/12/2021 08:47
Danka

Pekný elektrický krb je Klarstein Leoben, najviac sa mi páči efekt horiaceho dreva. Vyhotovenie je precízne a v obývačke nám dotvára veľmi príjemnú atmosféru. Aj vďaka svetlu pôsobí miestnosť teplejšie, no krb, samozrejme, nemá len dekoratívnu funkciu, ale dá sa používať aj ako ohrievač, na boku sa nachádzajú tlačidlá, ktorými si to nastavíte. Na výber sú dva stupne.

08/12/2021 13:39
Terézia Šuranská

Veľmi kvalitné a zároveň krásne krby ponúkajú v HT design. Vyskúšajte pozrieť, rozhodne sa vám zapáčia.

14/11/2021 11:52
Eva

Našej predstave zodpovedal krb Igotherm MEMPHIS, je nehlučný, vytvára v obývačke pekný efekt a jeho montáž bola rýchla a jednoduchá. Cena je prijateľná, na nedostatky som neprišla, s výberom sme spokojní.

22/07/2021 20:18
Roman C.

Počas zimného obdobia nedáme dopustiť na elegantný elektrický krb G21 Fire Storm. Krb má príjemný dizajn s efektom reálneho ohňa, čo počas chladných mesiacov vytvára v domácnosti pohodovú a upokojujúcu atmosféru. Oceňujeme dokonalú imitáciu dreva, viacstupňový plameň či výborný pomer ceny a kvality. Tento krb je krásnou dekoráciou každej domácnosti, pretože oblé sklo dodáva výrobku vzhľad naozajstného krbu. S výrobkom sme spokojní po každej stránke a v podstate mu nemáme čo vytknúť. Hodí sa do menších i väčších rodinných domov.

27/01/2021 13:48
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ako uvádzame v článku, vyberať treba z modelov, ktoré sú skonštruované tak, aby vyžarovali teplo smerom dopredu. Konkrétny produkt Vám neporadíme, keďže výber závisí nielen od rozmerov.

25/01/2021 21:05
Rena

Potrebujem poradiť,chcem do bytu-obývačky elektrický závesný krb,skor ako imitácia krbu ,ktorý sa dá zavesiť do drevenej rímsy,
ktorá je súčasťou obývacej steny.Ale zároveň nechcem ohroziť rodinu požiarom.Je to presne taká drevená rímsa ako na hornom obrázku s modrou stenou.Aj naša je biela a vnútro je prázdne.
Neviem podľa čoho si mám vyberať,parametre máme 80cm x 50cm/výška x šírka.
Ak mi viete poradiť budem rada.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok