Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie mobilné klimatizácie 2019 - veľký test a porovnanie

Dobrú klimatizáciu oceníte počas horúcich dní. Jej nákup však nie je jednoduchá záležitosť. Ako si vybrať ten správny typ klimatizácie a na ktoré parametre sa pri tom zamerať, aby sa splnili vaše očakávania? Prinášame vám pár tipov, ako sa zorientovať na trhu s týmto produktom.

Mobilná klíma

Pri výbere sa zamerajte na správne zvolený výkon vzhľadom na priestor, hlučnosť, energetickú triedu, filtráciu; zvoľte radšej kvalitu renomovaných značiek, porovnávajte dizajn a doplnkové funkcie. Nie je ľahké si vybrať. Preto sme zozbierali rôzne testy klimatizácií, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitnú klimatizáciu, ktorá vám poslúži. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali. Klimatizácia totiž nie je vôbec lacná záležitosť.

Najlepšie mobilné klimatizácie

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Mobilná klimatizácia je ľahká a prenosná, čiže vám pokojne poslúži nielen doma, ale aj na cestách. Pokiaľ sa však nevyznáte v jednotlivých parametroch a neviete, na čo presne sa zamerať, poradíme vám. Kľúčové parametre vám pomôžu sa v ponuke lepšie zorientovať a vybrať si klímu, kvôli ktorej nebudete musieť doma zariaďovať žiadne stavebné úpravy.

Chladiaci výkon

Pri kúpe klimatizácie je najdôležitejším technickým parametrom jej chladiaci výkon. Pred kúpou klimatizácie by ste mali poznať rozlohu miestnosti, v ktorej bude, pretože na 1 m2 budete potrebovať 8 W výkonu klimatizácie. Výkon sa môže uvádzať taktiež v termálnych jednotkách (BTU) za hodinu, pričom 1 BTU za hodinu sa rovná 0,293 W.

Pri chladiacom výkone prihliadajte aj na tieto faktory:

  • pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšie mať o 10 % efektívnejší výkon,
  • typ a plocha okien,
  • množstvo ľudí v miestnosti,
  • izolácia miestnosti.

Vzduchový výkon

Prietok klimatizácie je dôležitým faktorom najmä v prípade klím s HEPA filtrom. Prietok je hodnotený na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti.

Mobilná klimatizácia

Celý objem vzduchu v miestnosti by mal byť schopný spracovať 2,5-krát za 1 hodinu. Udáva sa v m3/h.

Hlučnosť

Tento parameter úzko súvisí s výkonom klimatizácie. Platí, že čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Mobilné klímy sú zvyčajne vybavené tzv. inventorom na znižovanie hlučnosti. Klimatizácia je vďaka nemu úspornejšia, efektívnejšia a tichšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.

Najlepšou voľbou sú klímy s hlučnosťou od 50 do 60 dB, ktoré vás v prípade ich používania počas spánku, nemali svojím chodom rušiť.

Špeciálne funkcie

Niektoré klimatizácie môžu vďaka tepelnému čerpadlu fungovať aj ako kúrenie. Takáto investícia sa vám vyplatí, keďže ich využijete počas celého roka – v lete miestnostť ochladia, v zime zas vyhrejú. Moderné klimatizácie sú často vybavené filtračnými funkciami, teda čistia vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter dokáže odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov. Mobilné klimatizácie môžu disponovať taktiež funkciou odvlhčovania vzduchu, pričom znižujú vlhkosť a udržujú ju na úrovni 40 – 60 %. Hodia sa tak do miestností s vysokou vlhkosoťu, kde hrozí vznik plesní a navlhnutie múrov. Pri klimatizácii oceníte aj časovač, ktorý vám umožní si naplánovať jej spustenie a vypnutie aj keď nebudete doma.

Vývod vzduchu mobilnej klimatizácie

Klimatizácia môže byť vybavená tiež funkciou vetranie. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu aj v prípade, že z nejakého dôvodu nemôžete miestnosť poriadne vyvetrať.

Odvádzanie kondenzátu

Kondenzát (voda), ktorý vzniká ochladzovaním vzduchu, je vyvádzaný buď do nádržky, kde sa hromadí v kvapalnom skupenstve, alebo je zmenený na plynné skupenstvo a odchádza spolu s horúcim vzduchom.

Teplý vzduch mobilné klimatizácie odvádzajú cez hadicu alebo rúrku, ktorá býva najčastejšie umiestnená do okna. Zaujímať sa preto treba o jej dĺžku, ale aj o príslušenstvo ku klimatizácii – tesnenie do okien. Aby vám totiž teplý vzduch neprúdil cez okno späť a s ním napríklad aj dotieravý hmyz, tesnenie je potrebné.

Spotreba energie

Keďže počas leta býva klimatizácia pustená takmer stále a v prípade, že si zaobstaráte multifunkčnú, tak ju budete používať celý rok, mali by ste myslieť na spotrebu energie.

Čistenie mobilnej klimatizácie

Vyberajte si preto z modelov, ktoré sa radia do energetickej triedy A. S mobilnou klimatizáciou energetickej triedy A+++ ušetríte určite veľa energie.

Údržba a montáž

Pravidelná údržba mobilnej klimatizácie je nutnosťou, zaujímajte sa preto o jej náročnosť a dostupnosť potrebných komponentov. Potrebné je pravidelné čistenie a výmena filtrov, ale aj vymieňanie kondenzátora. Znížite tak hlučnosť klimatizácie a tvorbu baktérií a plesní.

S trochou technických zručností by ste mali zvládnuť montáž mobilnej klimatizácie aj sami. Stačí klimatizáciu umiestniť na vami zvolené miesto a flexibilnú hadicu na odvádzanie vzduchu namontovať do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(87.8%)

Komentáre

30/08/2016 21:27
Gabika

Ja som prečítala veľa pekných recenzií na Electrolux EXP12HN1W6. Potom bol všade vypredaný a ja som čakala 2 týždne ale nikde nič. Kúpila som Sencor ale to bol jeden obrovský omyl. Musela som tú klímu vrátiť. Viac hučala ako chladila. Už mám doma svoju vysnívanú Electrolux EXP12HN1W6 a som nadmieru spokojná

Pridať komentár