Najlepšie mobilné klimatizácie 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Dobrú klimatizáciu oceníte počas horúcich dní. Jej nákup však nie je jednoduchá záležitosť. Ako si vybrať ten správny typ klimatizácie a na ktoré parametre sa pri tom zamerať, aby sa splnili vaše očakávania? Prinášame vám pár tipov, ako sa zorientovať na trhu s týmto produktom.

Mobilná klimatizácia

Pri výbere sa zamerajte na správne zvolený výkon vzhľadom na priestor, hlučnosť, energetickú triedu, filtráciu; zvoľte radšej kvalitu renomovaných značiek, porovnávajte dizajn a doplnkové funkcie. Nie je ľahké si vybrať. Preto sme zozbierali rôzne testy klimatizácií, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitnú klimatizáciu, ktorá vám poslúži. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali. Klimatizácia totiž nie je vôbec lacná záležitosť.

Najlepšie mobilné klimatizácie

Názov Hodnotenie Detail
Sinclair AMC-14P   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Guzzanti GZ 1201   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Iceblock Ecosmart 7   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Sencor SAC MT1231C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Rohnson R-897   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Mobilné klimatizácie – recenzie

Mobilná klimatizácia je skvelou voľbou, ak hľadáte zariadenie, ktoré vám v lete poskytne príjemné osvieženie, ale nechcete doň investovať celý majetok. Sledovanie parametrov je jedna vec a samotný výber druhá. Aby sme vám ho čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás krátke recenzie obľúbených modelov so zameraním na ich plusy a mínusy.

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Mobilná klimatizácia je ľahká a prenosná, čiže vám pokojne poslúži nielen doma, ale aj na cestách. Pokiaľ sa však nevyznáte v jednotlivých parametroch a neviete, na čo presne sa zamerať, poradíme vám. Kľúčové parametre vám pomôžu sa v ponuke lepšie zorientovať a vybrať si klímu, kvôli ktorej nebudete musieť doma zariaďovať žiadne stavebné úpravy.

Chladiaci výkon

Pri kúpe klimatizácie je najdôležitejším technickým parametrom jej chladiaci výkon. Pred kúpou klimatizácie by ste mali poznať rozlohu miestnosti, v ktorej bude, pretože na 1 m2 budete potrebovať 8 W výkonu klimatizácie. Výkon sa môže uvádzať taktiež v termálnych jednotkách (BTU) za hodinu, pričom 1 BTU za hodinu sa rovná 0,293 W.

Pri chladiacom výkone prihliadajte aj na tieto faktory:

  • pri veľkom množstve slnečného žiarenia je lepšie mať o 10 % efektívnejší výkon,
  • typ a plocha okien,
  • množstvo ľudí v miestnosti,
  • izolácia miestnosti.

Vzduchový výkon

Prietok klimatizácie je dôležitým faktorom najmä v prípade klím s HEPA filtrom. Prietok je hodnotený na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti.

Mobilná klimatizácia

Celý objem vzduchu v miestnosti by mal byť schopný spracovať 2,5-krát za 1 hodinu. Udáva sa v m3/h.

Hlučnosť

Tento parameter úzko súvisí s výkonom klimatizácie. Platí, že čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Mobilné klímy sú zvyčajne vybavené tzv. inventorom na znižovanie hlučnosti. Klimatizácia je vďaka nemu úspornejšia, efektívnejšia a tichšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti.

Najlepšou voľbou sú klímy s hlučnosťou od 50 do 60 dB, ktoré vás v prípade ich používania počas spánku, nemali svojím chodom rušiť.

Špeciálne funkcie

Niektoré klimatizácie môžu vďaka tepelnému čerpadlu fungovať aj ako kúrenie. Takáto investícia sa vám vyplatí, keďže ich využijete počas celého roka – v lete miestnostť ochladia, v zime zas vyhrejú. Moderné klimatizácie sú často vybavené filtračnými funkciami, teda čistia vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter dokáže odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov. Mobilné klimatizácie môžu disponovať taktiež funkciou odvlhčovania vzduchu, pričom znižujú vlhkosť a udržujú ju na úrovni 40 – 60 %. Hodia sa tak do miestností s vysokou vlhkosoťu, kde hrozí vznik plesní a navlhnutie múrov. Pri klimatizácii oceníte aj časovač, ktorý vám umožní si naplánovať jej spustenie a vypnutie aj keď nebudete doma.

Vývod vzduchu mobilnej klimatizácie

Klimatizácia môže byť vybavená tiež funkciou vetranie. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu aj v prípade, že z nejakého dôvodu nemôžete miestnosť poriadne vyvetrať.

Odvádzanie kondenzátu

Kondenzát (voda), ktorý vzniká ochladzovaním vzduchu, je vyvádzaný buď do nádržky, kde sa hromadí v kvapalnom skupenstve, alebo je zmenený na plynné skupenstvo a odchádza spolu s horúcim vzduchom.

Teplý vzduch mobilné klimatizácie odvádzajú cez hadicu alebo rúrku, ktorá býva najčastejšie umiestnená do okna. Zaujímať sa preto treba o jej dĺžku, ale aj o príslušenstvo ku klimatizácii – tesnenie do okien. Aby vám totiž teplý vzduch neprúdil cez okno späť a s ním napríklad aj dotieravý hmyz, tesnenie je potrebné.

Spotreba energie

Keďže počas leta býva klimatizácia pustená takmer stále a v prípade, že si zaobstaráte multifunkčnú, tak ju budete používať celý rok, mali by ste myslieť na spotrebu energie.

Čistenie mobilnej klimatizácie

Vyberajte si preto z modelov, ktoré sa radia do energetickej triedy A. S mobilnou klimatizáciou energetickej triedy A+++ ušetríte určite veľa energie.

Údržba a montáž

Pravidelná údržba mobilnej klimatizácie je nutnosťou, zaujímajte sa preto o jej náročnosť a dostupnosť potrebných komponentov. Potrebné je pravidelné čistenie a výmena filtrov, ale aj vymieňanie kondenzátora. Znížite tak hlučnosť klimatizácie a tvorbu baktérií a plesní.

S trochou technických zručností by ste mali zvládnuť montáž mobilnej klimatizácie aj sami. Stačí klimatizáciu umiestniť na vami zvolené miesto a flexibilnú hadicu na odvádzanie vzduchu namontovať do otvoreného okna, digestora, odťahovej šachty či samostatnej diery v stene.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Počas letných dní si niektorí nevedia bez klimatizície predstaviť život. Ide o vskutku skvelého pomocníka, ktorý ochladí vzduch v miestnosti, aby sa v nej pohodlne fungovalo. Samotný výber klimatizácie však nie je len o parametroch. Položiť by ste si mali aj niekoľko základných otázok:

Dokáže mobilná klimatizácia ochladzovať niekoľko miestností naraz?

Mobilná klíma je účinná len v miestnosti, v ktorej je nainštalovaná. Čiastočnú distribúciu chladného vzduchu do ďalšej miestnosti vám zabezpečí v kombinácii s ventilátorom.

Kam sa najviac hodí mobilná klimatizácia?

Mobilnú klimatizáciu môžete vďaka jej prenosnosti použiť v ľubovoľnej miestnosti bytu či domu. Najviac sa hodí do objektov, kde nie je možné inštalovať klasickú nástennú klimatizáciu, napr. prenajaté priestory, historické budovy, panelové byty.

Aký je rozdiel medzi mobilnou klimatizáciu a ochladzovačom?

Ochladzovač vzduchu nepotrebuje vývod vody ani kondenzátu, pretože neodvádza teplo z priestoru. Vzduch ochladzuje a zvlhčuje len minimálne.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Mobilná klimatizácia bez vývodu a hadice? Tichá nie je najlacnejšia?

Mobilná klimatizácia bez vývodu a hadice? Tichá nie je najlacnejšia?

Mobilná klimatizácia sa v posledných rokoch stáva veľmi vyhľadávaným spoločníkom počas horúcich dní a nocí, ktorý sa stará o optimalizovanie podmienok v interiéroch bytov, domov alebo iných priestorov. Ide o prenosné chladiace zariadenie, ktorého parametre a schopnosti možno využiť vo viacerých... Prečítať článok

Ako správne vetrať a udržať svieži vzduch v byte či dome

Ako správne vetrať a udržať svieži vzduch v byte či dome

Aby ste mali v domácnosti čerstvý a svieži vzduch, je potrené pravidelne vetrať. To platí počas letných i zimných mesiacov a dokonca aj vtedy, keď vonku mrzne. Vydýchaný vzduch nie je nič príjemné, pretože spôsobuje únavu, bolesť hlavy či sťažené dýchanie. Naopak, prísun čerstvého vzduchu... Prečítať článok

Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Vedeli ste, že klimatizácia nemusí slúžiť len na ochladenie, ale taktiež ohriatie vzduchu? Modely s možnosťou zmeny chodu prúdenia vzduchu sú vhodné na celoročné používanie, môžete nimi nahradiť alebo doplniť iný vykurovací systém a v niektorých prípadoch dokonca i ušetriť na nákladoch za... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 04.09.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 07:44
Marek

Gorenje KAM26P chladí celkom v pohode. Má pekný dizajn a svietiaci ovládač. Cena je fajn. Prekvapilo ma ale, že klimatizácia je hlučnejšia než stará Whirlpool, ktorú sme mali predtým a bola z podobnej cenovej kategórie. Používame ju na chladenie menšej izby a tam stačí. Do veľkých miestností ju ale neodporúčam. Plusom je veľmi jednoduché ovládanie.

21/06/2022 10:33
Rolo

Noaton AC 5109 má slušný výkon za super cenu. Je to ideálne riešenie do prenajatého bytu, kde nie je možnosť montáže klasickej klímy. Hlučnosť je v norme a výkon tak na cca. 30 metrov štvorcových. Verím v dlhú životnosť, český výrobca by mal byť kvalitný. S výberom som spokojný.

31/05/2022 10:22
Henrik

ELECTROLUX EXP26U338CW je celkom fajn klimatizácia, dokáže vychladiť aj väčšiu miestnosť, no mne osobne vadí hluk, hlavne v noci je dosť počuteľný. Ocenil by som teda tichší nočný režim a keby je súprava do okna v cene, tú sme museli dokupovať samostatne. Je to skôr produkt vhodný pre menej náročných užívateľov.

18/01/2022 10:31
Inga

pouzivame taku doma

13/01/2022 08:02
Zita

my to mame v kancelarii, sef kupil oravu

11/01/2022 08:46
Linda

je to celkom zaujimave porovnanie

09/01/2022 15:54
Nin

mobilnu klimatizaciu mame v kancelarii

07/01/2022 13:41
Lulu

bez klimy si neviem uz ani predstavit fungovat

14/11/2021 11:20
Vlado

Počas leta mi bol šikovným pomocníkom Biet AC9002. Funguje bez problémov, no je trocha hlučnejší, než som očakával. Klímu som kupoval vo výpredaji, preto bola za výbornú cenu. Výkon chladenia je postačujúci, no, samozrejme, na klasickú klímu to nemá.

21/07/2021 18:25
Dodo

Mám mobilnú klimatizáciu Klarstein New Breeze 7, ktorá bez problémov vychladí miestnosť s rozlohou do 40 metrov štvorcových. Chladenie je pomerne rýchle a za cca. 15 až 20 minút už cítiť v izbe teplotný rozdiel. Páči sa mi jednoduché používateľské rozhranie na prednom paneli s veľkým displejom, diaľkové ovládanie dodávané aj s batériami či kolieska pre ľahký presun na požadované miesto. Vyzdvihujem jednoduchú údržbu, občas stačí vyčistiť prachový filter a vypustiť malé množstvo zkondenzovanej vody z nádržky. Využívam aj časovač, je to skvelá funkcia, pretože si môžem načasovať, kedy sa má klimatizácia spustiť. Keď prídem domov z práce, miestnosť je už príjemne vychladená. Je tu tiež režim spánok, ten však často nevyužívam. Dizajn klimatizácie je pekný a minimalistický, preto sa hodí do akejkoľvek miestnosti. Túto mobilnú klimatizáciu odporúčam každému, kto býva v bytovke a nechce žiadať mesto o povolenie k stavebnej úprave a platiť za drahšiu klasickú klimatizáciu. Výsledky chladenia sú porovnateľné.

05/07/2021 12:44
Majo

Ak tam bude tesnenie, nemal by to byť problém.

23/06/2021 22:39
Marko

Môžem vývod vzduchu z mobilnej klimatizácie napojiť na nevyužívaný vstup do murovaného komina v dome, vyvložkovaného nerezovou rúrou priemeru 150mm. Vzdialenosť od vstupu do komína po jeho vyústenie nad strechou je cca 5m.
Ď.

26/05/2021 06:55
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, nádrž na vodu majú predovšetkým ochladzovače vzduchu (v obchodoch sú zvyčajne zaradené pod mobilnými klimatizáciami). Nájdete ich napr. v e-shope klarstein.sk.

25/05/2021 15:31
Tomáš

Dobrý deň, ďakujem Vám veľmi pekne za podrobný článok. Vďaka nemu som si ozrejmil, akú mobilnú klimatizáciu by som chcel.
Vybral som si podľa Vášho textu: "Kondenzát (voda), ktorý vzniká ochladzovaním vzduchu, je vyvádzaný buď do nádržky..." chcel by som Vás poprosiť, aby ste uviedli aspoň 3 mobilné klimatizácie tohto typu. Informoval som sa v datart.sk - nemajú takýto typ v ponuke. V ktorom obchodnom reťazci, alebo ktorom internetovom obchode sa dá takýto typ zohnať a za akú cenu? Ďakujem za odpoveď.

05/08/2020 22:18
zuzu

mam podobnu skusenost ako gabika ale my sme si kupili nakoniec oravu acc 20tku a ta nehuci a dokonca ma aj nocny rezim

30/08/2016 21:27
Gabika

Ja som prečítala veľa pekných recenzií na Electrolux EXP12HN1W6. Potom bol všade vypredaný a ja som čakala 2 týždne ale nikde nič. Kúpila som Sencor ale to bol jeden obrovský omyl. Musela som tú klímu vrátiť. Viac hučala ako chladila. Už mám doma svoju vysnívanú Electrolux EXP12HN1W6 a som nadmieru spokojná

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok