Najlepšie rakletovacie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Štavnaté kúsky mäsa, chutné ryby či rôzne druhy výbornej zeleniny – toto všetko vedia zabezpečiť grily. Našťastie, dnes už existuje množstvo alternatív, vďaka ktorým si výnimočné pochúťky z grilu viete pripraviť aj v pohodlí vašej domácnosti. Jednou z nich je aj rakletovací elektrický gril.

Rakletovací gril na prípravu mäsa, syra a zeleniny

Ak ste o tom grile ešte nepočuli alebo uvažujete o jeho kúpe, tak vám ho radi predstavíme a pomôžeme, ako si vybrať.

Najlepšie rakletovacie grily

Názov Hodnotenie Detail
ProfiCook RG 1144   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Princess 162955   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Steaklette   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SBG 0260BK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tristar RA-2747   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Čo je to rakletovací gril?

Na začiatok si uveďme, čo je to rakletovací gril a skadiaľ dostal svoj prívlastok. Ide o špecifický druh elektrického grilu, ktorý sa primárne vyvinul na tepelnú úpravu švajčiarskeho syra s názvom raclette.

Rakletovací alebo raclette gril

Nutné podotknúť, že rakletovací gril vôbec nemusí slúžiť len na prípravu spomínaného raclette a môžete ho pokojne využívať ako regulérny gril.

Vzhľad rakletovacieho grilu

Špecifikum tohto grilu spočíva aj v jeho zovňajšku, ktorý je v porovnaní s ostatnými druhmi elektrických či obyčajných grilov pomerne atypický preto, že sa skladá z dvoch poschodí:

  • Vrchné poschodie: Vrchné poschodie môže byť vyrobené vo viacerých variantoch. Môže sa na ňom nachádzať grilovacia doska z liatiny alebo kameňa. Zároveň však môže byť vrchná časť kombináciou grilovacej dosky a kovového roštu. Táto časť slúži hlavne na prípravu mäsa a rýb, ale nebudete mať problém ani s ugrilovaním zeleniny.
  • Spodné poschodie: Čo sa týka spodného poschodia, tak to je vybavené výhrevnou doskou, na ktorú si môžete položiť grilovacie panvičky (obvykle súčasťou výbavy) a pripraviť si v nej zeleninu.

Najlepšie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Chceli by ste nový elektrický, plynový alebo gril na uhlie, ale neviete si vybrať z veľkého množstva produktov na našom trhu? Ani sa vám nečudujeme. Vyberať je naozaj z čoho a každý predajca sa snaží predať presne to, čo potrebuje. Ako sa ale zorientovať a vybrať správne? Skúste to s nami. Pripravili sme pre vás tabuľku najlepších elektrických grilov, ktoré sú momentálne k... Prečítať článok

Aké pokrmy na ňom dokážete spraviť?

Aj keď bol tento gril vytvorený na prípravu jedla raclette, tak sa touto informáciou vôbec nemusíte obmedzovať, pretože na ňom môžete bez problémov klasicky grilovať mäso a zeleninu, prípadne ryby.

Čiže si na ňom môžete pripravovať údené mäso, klobásky, steaky, ryby a zo zeleniny je veľmi obľúbený grilovaný baklažán alebo kukurica.

Rakletovací gril - stolovanie

Keďže grilovanie nie je každodenný spôsob prípravy jedla, tak by ste pri výbere mali mať na pamäti, že takéto grily sú vhodné skôr na špeciálne udalosti, rôzne posedenia a akcie. Výborne poslúžia aj pri zlom počasí ako náhrada za tradičné grilovanie v exteriéri.

Cena

Než sa pustíme ku konkrétnym aspektom, ktoré je nutné zohľadniť pri výbere elektrických grilov, tak sa v skratke vyjadríme k cene. Čo sa týka cenového rozpätia, tak spodná hladina začína už na 30 až 40 €. I na produktoch za túto cenu dokážete pripraviť kvalitné pokrmy, riaďte sa hlavne primeraným pomerom medzi príkonom a veľkosťou zariadenia, no a vždy je dobré prelustrovať si online recenzie.

Vrchná hranica sa môže blížiť až k 200 € a na takýchto griloch v kombinácii s patričnými kuchárskymi schopnosťami dokážete pripraviť gurmánske zážitky aj pre väčšiu skupinu ľudí.

Pre koľkých ľudí plánujete grilovať?

Po cene je veľmi dôležité, aby ste zvážili, ako frekventovane budete gril využívať a hlavne pre koľkých ľudí budete grilovať. Ak viete, že často organizujete posedenia pre viacerých priateľov a známych, tak si radšej priplaťte za väčší gril, na ktorom pohodlne ugrilujete väčšie množstvo jedla na jedenkrát.

V prípade, že si chcete raz za čas ugrilovať len pre uspokojenie vlastných chutí, tak existujú aj rakletovacie grily pre dvoch, ktoré sú lacnejšie.

Rakletovací gril s 2 poschodiami

Aké parametre elektrických grilov sledovať?

Na záver vám prinášame súhrnný zoznam toho, čo treba pri výbere grilu sledovať. Rady sú využiteľné pri kupovaní rakletovacích, ale aj iných elektrických grilov.

Grilovacia plocha

Grilovacia plocha môže byť buď jednotná, alebo ako kombinácia viacerých typov:

  • Hladká doska: Hladká doska je určená skôr na grilovanie/opekanie menších kúskov jedla (ryby, hríby, vajcia) a výhodou je, že dobre udržuje teplotu.
  • Rebrovaná doska: Takéto dosky oceníte najmä pri príprave mäsa, predovšetkým steakov.
  • Rošt: Klasický povrch využiteľný na grilovanie hovädzieho mäsa (napr. do burgrov), bravčového, rýb alebo hydiny.

Príprava jedla na rakltovacom grile

Materiálové prevedenie

Vo všeobecnosti si môžete vyberať zo štyroch rôznych materiálov grilovacej plochy:

  • Keramická doska: Umožňuje pohodlné grilovanie bez tuku, je univerzálna a dokážete na nej ugrilovať rôzne typy pokrmov. Veľmi ľahko ju vyčistíte aj vďaka nepriľnavému povrchu.
  • Liatinová doska: Liatinové dosky sú vynikajúce najmä pri príprave steakov, pretože dobre držia teplo.
  • Prírodný kameň: Nevýhodou prírodného kameňa je to, že trvá dlhšie, kým sa poriadne zohreje, no následne dokáže dobre držať teplo a taktiež je prispôsobený na grilovanie bez tuku.
  • Terakotová doska: Táto doska je vyrobená z odolnej terakotovej hliny, na ktorej si môžete krájať mäso aj zeleninu. Pred grilovaním ju potrite olejom.

Čo sa týka materiálového prevedenia celého grilu, tak odporúčame, aby ste radšej zvolili liatinové alebo nerezové konštrukcie, ktoré dlhšie vydržia a sú oveľa stabilnejšie.

Príkon/výkon

Posledným aspektom, na ktorý sa pri výbere elektrického grilu treba zamerať, je príkon, resp. s ním súvisiaci výkon. Od príkonu závisí rýchlosť, akou sa gril rozohreje a výkon teda rastie priamo úmerne s ním. Obvyklý výkon je cca 1500 W.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rakletovací, resp. raclette gril je skvelou voľbou pre milovníkov grilovania a zapekaných syrových pochúťok. Umožňuje totiž klasické grilovanie, ale aj prípravu švajčiarskeho syra raclette. Aby ste mali pri výbere úplne jasno, rozhodli sme sa odpovedať na časté otázky ohľadom elektrických rakletovacích grilov.

Potrebujem na prevádzku rakletovacieho grilu ešte niečo dokupovať?

Nie, nie je to potrebné. Elektrický gril stačí zapojiť do elektrickej zásuvky a hneď je pripravený na prevádzku. Panvičky sú súčasťou balenia, takže môžete hneď nielen grilovať, ale aj zapekať syr či zeleninu.

Ako vyčistím rakletovací gril?

Grilovacie platne bývajú zvyčajne odnímateľné, takže sa dajú pohodlne umyť v dreze, prípadne v umývačke. Čistenie panvičiek je taktiež jednoduché, pretože majú na sebe nepriľnavú vrstvu, aby nedochádzalo k prichytávaniu jedla.

Môžem rakletovací gril používať v exteriéri aj v interiéri?

Áno, ide o jeden z elektrických grilov, ktoré sa dajú používať v záhrade i v interiéri kuchyne. Rozmery sú zvyčajne kompaktné, hmotnosť primeraná, takže je prenášanie bezproblémové.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 30.09.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 18:40
Vikino

Gril Klarstein Chateaubriand Nuovo je perfektný, spĺňa presne to, čo sme hľadali. Výkon 1200 W je plne postačujúci a dokáže chutne a rýchlo spracovať akúkoľvek surovinu. Skúšali sme mäsko, ryby, zeleninu aj syr. Teplota sa reguluje jednoducho pomocou termostatu. Vďaka dvojposchodovej konštrukcii sa dá naraz grilovať v spodnej aj vrchnej časti.

01/08/2021 10:07
Milada

Mám elektrický rakletovací gril Princess 162925, hoci som sa kúpy spočiatku obávala, pretože som nikde nevedela nájsť dostatok relevantných recenzií a skúseností používateľov. Gril má dostatočný výkon / príkon 1200 W a oceňujem, že materiál plochy na grilovanie je nepriľnavý. Plus dávam za dve oddelené plochy na grilovanie, dlhý dvojmetrový napájací kábel, reguláciu teploty, vyberateľný rošt či za odkvapkávaciu nádobu. Gril je kvalitne spracovaný, zároveň je ľahký na prenášanie a dokáže urobiť naraz dostatok jedla pre mňa aj pre manžela. Nakoľko sa nič nepripaľuje, umývanie je naozaj jednoduché. Za mňa to bola super kúpa, ktorú neľutujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok