Najlepšie tlakomery 2024 – recenzie, test, porovnanie

Test tlakomerov odzrkadľuje výsledky domácich aj zahraničných odborných agentúr a jednotlivcov. Do nášho porovnania najlepších tlakomerov sme zakomponovali aj vaše skúsenosti, recenzie a hodnotenia. Výsledkom je rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu k dispozícii.

Tlakomery

Pripravili sme pre vás taktiež krátky návod, ako si tlakomer vybrať, teda to, na aké parametre pri jeho výbere prihliadať. Zapojiť sa do diskusie môžete prostredníctvom komentárov v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie tlakomery na rameno

Názov Hodnotenie Detail
Omron M3 Comfort   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Omron M7 Intelli IT   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Beurer BEU-BM49   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
ETA 2297 90000   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Veroval Compact   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie tlakomery na zápästie

Názov Hodnotenie Detail
Beurer BC 28   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Omron RS7 Intelli   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Omron RS2   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Beurer BC 87   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Laica BM 1006   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Tlakomery – recenzie

Problémy s tlakom trápia ako starších, tak i mladších ľudí. Nielen pre nich je vhodné mať tlakomer doma. Nikdy totiž neviete, kedy ho budete potrebovať. Odskúšali sme niekoľko obľúbených tlakomerov a o svoje recenzie a skúsenosti sa podelíme. Dúfame, že vám pomôžu sa v problematike zorientovať a vybrať si ten najlepší model. Samozrejme, každý očakáva od prístroja niečo iné, preto nemusí byť ten najlepší model len jeden. Pokiaľ máte skúsenosti s tlakomermi, môžete sa o ne podeliť v komentároch. Pomôžete tak pri rozhodovaní sa ďalším záujemcom.

Ako vybrať tlakomer

Pri výbere každého jedného výrobku treba prihliadať na pár základných vecí, tlakomery nie sú výnimkou. Aj ich výber podlieha zodpovedaniu si niekoľkých otázok a braniu na zreteľ niekoľkých parametrov. V prvom rade je dobré si uvedomiť, koľko chcete doň investovať, aký typ tlakomera hľadáte, či spôsob merania.

Typy tlakomerov

Stále nájdete na trhu aj mechanické tlakomery, ale prevažuje ponuka poloautomatických a digitálnych tlakomerov. Keďže mechanické ortuťové sú z trhov stiahnuté pre voľný predaj jednotlivcom, k takému tlakomeru sa už najskôr ani nedostanete. Okrem toho je pri meraní na ortuťovom tlakomeri potrebná určitá znalosť spôsobu merania.

  • Mechanické tlakomery: Už desaťročia sa tento typ tlakomeru považuje za spoľahlivý. Hodnota sa pri meraní na takomto type tlakomera určuje na základe analógového ciferníka s ručičkou. Najprv treba napumpovať manžetu (rukáv) a následne si za pomoci fonendoskopu vypočuť tlkot srdca. Na ciferníku potom treba sledovať, na akej hodnote sa vaše srdce ozve. Existujú takisto aj ortuťové merače, ktoré sa však postupne z praxe vytrácajú.
  • Automatické tlakomery: Digitálne tlakomery disponujú displejom, na ktorom sa zobrazujú hodnoty vášho krvného tlaku. Tieto tlakomery ovládate jednoduchými stlačeniami tlačidiel. Fungujú plne automaticky – napumpujú manžetu a po pár sekundách vám zobrazia výsledok. Digitálne tlakomery sú buď poháňané batériou, alebo sú napojené priamo do siete. Z hľadiska ovládania i funkčnosti sú považované za najlepšie tlakomery.
  • Poloautomatické tlakomery: Ide o kombináciu digitálneho a mechanického tlakomeru. Manžetu pumpujete stlačeniami pumpičky (balónika) sami, priebeh merania sa zobrazuje na digitálnom displeji.

Spôsob merania

Merania môžete robiť dvomi spôsobmi upnutia manžety podľa toho, o aký tlakomer ide.

  • Meranie na zápästí: Tlakomery s upnutím manžety na zápästie sú vhodné pre športovcov, pre meranie pred a po výkone. Namerané hodnoty sú však skôr orientačné a vhodné sú preto pre ľudí, ktorí nemajú vážne problémy s tlakom a na meranie pri športových aktivitách. Ich výhodou je nízka cena a malé rozmery aj hmotnosť, sú ľahko prenosné.

Tlakomer s meraním na zápästí

  • Meranie na ramene: Tlakomery s upnutím manžety na rameno sú presnejšie v meraní a lepšie funkčne vybavené. Vhodné sú pre ľudí s problémami s tlakom, ktorí potrebujú čo najpresnejšie meranie. Nevýhodou je trochu vyššia cena a väčšie rozmery, aj keď aj pri týchto tlakomeroch už nájdete modely s veľmi kompaktnými rozmermi vhodné aj na časte prenášanie.

Dĺžka manžety

V balení s tlakomerom nájdete aj manžetu, tie sú rôznej dĺžky. Preto si vyberajte manžetu vhodnú podľa svojho obvodu paže. Štandardná manžeta je pre obvod ramena od 22 do 42 cm. Ak máte hrubšie paže, prípadne ste obéznejší, vyberte si dlhšiu manžetu. Tlakomery sú v ponuke zväčša vo viacerých variantoch veľkosti manžety.

Zdroj napájania

Ide o spôsob, akým zariadenie získava energiu pre svoj chod. Automatické a poloautomatické tlakomery majú najčastejšie batériu – buď vymeniteľnú, alebo dobíjaciu. Niektoré však fungujú na elektrinu, čiže musia byť pripojené do siete. Tieto zariadenia oceníte v prípade, že si tlak potrebujete merať v pravidelných intervaloch, nebudete sa musieť obávať skreslených hodnôt.

Funkcie tlakomerov

Pri tlakomeroch sú základné funkcie rovnaké, pre meranie systolického a diastolického tlaku plus meranie pulzu. Niektoré tlakomery môžu mať pamäť pre uloženie záznamov meraní pre jednu aj dve osoby zvlášť. Pri takejto funkcii tlakomer vyhodnotí aj priemerný tlak z posledných zaznamenaných meraní. Stretnúť sa môžete s tlakomerom, ktorý môžete pripojiť k PC a pomocou programu máte detailný prehľad a záznam môžete dokonca zaslať aj emailom svojmu lekárovi.

Domáci tlakomer

Pri niektorých sa môžete strentúť aj s detekciou pohybu. Meranie krvného tlaku prebehne vďaka tejto funkcii v správnej polohe a aj za správnych podmienok. V prípade, že ste počas merania urobili pohyb, prípadne ste vykonávali činnosť (rozprávanie, kašeľ), ktorá môže ovplyvniť meranie, kontrolka vás na to upozorní.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak viete, čo od tlakomera očakávate, jeho výber nie je zložitý. Parametre výberu sú síce nápomocné pri voľbe vhodného modelu, niekedy však vyvolávajú ďalšie otázky. Chcete o tlakomeroch vedieť viac? Napíšte nám svoje otázky do komentárov. Čoskoro vám na ne odpovieme.

Aké presné sú tlakomery?

Pokiaľ bol prístroj správne skalibrovaný, klinicky overený a dodržiavate zásady správneho merania, sú tlakomery veľmi presné. Pred kúpou si overte, či bola presnosť tlakomeru klinicky overená, teda či má jedno z označení BHS (Britská hypertenziologická spoločnosť), AAMI, IP (Európska hypertenziologická spoločnosť).

Je vhodnejší tlakomer na zápästie alebo na rameno?

Presné a spoľahlivé výsledky vám poskytnú oba typy tlakomerov. Záleží len na tom, či budete prístroj používať doma, alebo si ho plánujete brať aj na cesty. Tlakomery na zápästie sú totiž menšie a praktickejšie, merače tlaku krvi na rameno sú o niečo väčšie a meranie prebieha tradičným spôsobom.

Ako si mám doma merať krvný tlak?

V prvom rade by ste si mali merať tlak v rovnakú dennú dobu (ráno a večer) a byť v úplnom pokoji. Manžetu tlakomera si navlečte priamo na kožu, ruku uvoľnite a nehýbte ňou. Ak používate ramenný tlakomer, položte predlaktie na stôl, v prípade zápästného tlakomera je potrebné dať zápästie do výšky srdca. Stlačte tlačidlo štart a počkajte približne 3 minúty. Meranie ešte raz zopakujte s tým, že najprv vypustite manžetu. Dôležitý je priemer z oboch meraní. Pri meraní tlaku nezabudajte pravidelne dýchať, aby ste neovplyvnili výsledky.

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 13.07.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 15:28
Hugo

Omron M6 Comfort je plne automatický tlakomer, myslím si, že zlé odmeranie nehrozí. Zatiaľ som nezistil žiadnu chybu. A je tu možnosť dvoch samostatných meraní. Prístroj sa ovláda jednoducho a má množstvo funkcií. Podľa mňa je takéto meranie na rameno presnejšie než to na zápästí. Displej je dobre čitateľný, len škoda, že adaptér nemá o niečo dlhší kábel. Kvalita za rozumnú cenu. Kúpu neľutujem.

25/05/2022 10:25
Šimon

Som spokojný s tlakomerom Laica BM2605, porovnával som ho aj s iným a hodnoty by mal merať správne. Meria klasicky systolický a diastolický krvný tlak a tiež tepovú frekvenciu. Som rád, že prístroj upozorní na neštandardné hodnoty, napríklad na arytmiu. Displej je veľký a prehľadný, hodnoty sú dobre viditeľné. Prevádzka je na 4 AA batérie, s výberom som spokojný.

03/12/2021 17:54
Lena

Zápästný tlakomer Hartmann Veroval je kvalitný výrobok za slušnú cenu. Dobre sa s ním manipuluje a po ukončení merania je možné prístroj vypnúť skôr, než sa vypne sám, čím sa šetria batérie. Prístroj je ľahký a skladný, má praktický obal a prehľadné ovládanie, avšak nenašla som tu pamäť na posledné merania. Manžeta je pružná, som spokojná.

03/12/2021 08:56
Laco

Tlakomer Hartmann Veroval duo control som kupoval kvôli presnosti merania. Nakoľko je tu duálny senzor, merania sú naozaj presné. Porovnával som to s viacerými tlakomermi. Manžeta je veľmi dobrá. Na ruke sedí dobre a zároveň ju príliš neškrtí. Cena tlakomeru je prijateľná, s kúpou som spokojný.

01/10/2021 18:43
Andrej

Viac dôverujem tlakomerom na rameno, je to taká klasika. Mám Omron M7 Intelli IT a som s ním spokojný, meranie je presné a rýchle. Oceňujem pamäť na 2 x 100 hodnôt aj štatistiky, ktoré sa mi zobrazujú priamo na displeji prístroja. Nakoľko mám dlhodobo problémy s vysokým tlakom, tlakomer je pre mňa nenahraditeľným pomocníkom.

21/06/2020 15:09
Gabi

Dobrý deň, pridávam recenziu na náš nový tlakomer - vyberali sme dlho, ale stojí rozhodne za to. Je to omron- paci sa mi hlavne ovladanie jednym tlacidlom, indikuje arytmiu a zaznamenava vyse 90 merani cize paradicka

12/11/2018 11:24
JuliaW

my sme kvalitný tlakomer pre nás a pre starkých zháňali dlho, nakoľko starká ma arytmiu a nie každý tlakomer to dokáže rozpoznať... vybrali sme zo zdravého nákupu model AEG BMG 5677 nakoľko rozoznáva arytmiu, má veľký dobre čitateľný displej a jednoduchý manuál

29/09/2018 18:21
Vojtech Molnár

TENSOVAL Sieťový adaptér stojí 17,56 eur nie tlakomer Hartmann Tensoval duo control s manžetou 22 – 32 cm cena 72 eur

27/07/2017 13:20
Tomas

Mozno bude lepsie pozriet sa na heureku a zistit v akych objemoch su tu recenzie na jednotlive tlakomery a vybrat si podla toho.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok