Najlepšie tenisky na behanie 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vedeli ste, že druhým najdôležitejším prvkom pri behaní hneď po správnej technike je vhodná bežecká obuv? Bežecké tenisky sa totiž od tých bežných na každodenné nosenie líšia mnohými vlastnosťami i prvkami.

Bežecké tenisky

Prinášame vám návod, vďaka ktorému si vyberiete tú správnu bežeckú obuv, ktorá vám sadne.

Najlepšia pánska bežecká obuv

Názov Hodnotenie Detail
Asics Metaspeed Sky   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
adidas Ultraboost 22   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Nike Air Zoom Pegasus   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
On Running Cloudmonster   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Kalenji Run 100   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšia dámska bežecká obuv

Názov Hodnotenie Detail
Hoka One One Clifton 8   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Nike Revolution 6 NN   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Asics Gel-Nimbus 25   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
On Running Cloudrunner   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Kalenji Run Active   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Tvarovanie a podpora chodidla

Pri behu vystavujete vaše dolné končatiny až osemkrát vyššej záťaži ako pri bežnej chôdzi. Zaťažujete nielen kĺby, ale tiež kosti, všetky možné svaly v stehne, v lýtkach, na zadku a tiež svalové úpony.

Pri používaní nesprávnej obuvi ich môžete skôr či neskôr preťažiť, čo sa prejaví viac či menej intenzívnou bolesťou. Tá je prvým signálom, že niečo nie je v poriadku, no takéto preťažovanie v niektorých prípadoch môže viesť až k úrazu (odtrhnutie časti okostice od kosti, natiahnutie svalu, únavová zlomenina). Výnimkou sú možno bežci s dokonalou technikou, ale ruku na srdce – spomedzi amatérov ich príliš veľa asi nebude.

Bežecké topánky

Z hľadiska biomechaniky chodidla je dôležitý práve spôsob, akým na povrch našľapujete. Telo pri tom využíva tzv. pronáciu, čo je rotácia chodidla smerom dovnútra, ktorá pomáha predkoleniu lepšie absorbovať nárazy pri dopadoch chodidla na povrch.

Hlavnou výhodou bežeckých tenisiek je práve fakt, že sú vystužené a prispôsobené tomu, aby tieto nárazy pri dopadoch tlmili.

Bežecké tenisky sa vyrábajú pre 3 druhy pronácie:

  • Nadmerná pronácia – veľká časť hmotnosti sa pri behu či chôdzi prenáša na vnútornú stranu chodidla a na pätu. Spoznáte ju tak, že vaše topánky sú nadmerne opotrebované najmä v týchto miestach.  
  • Neutrálny došľap – hmotnosť sa prenáša cez stred chodidla, ktoré sa minimálne vychyľuje do strany.
  • Nedostatočná pronácia – nazýva sa aj supinácia a podstatná časť telesnej hmotnosti sa pri nej prenáša cez vonkajšiu časť chodidla a päty. V tomto prípade sú podrážky vašich topánok nadmerne opotrebované práve na vonkajšej strane.

Je teda dôležité, aby ste si vybrali bežecké tenisky určené práve pre váš druh nášľapu, v opačnom prípade budú vaše dolné končatiny zaťažené nerovnomerne a môžu sa dostaviť aj už spomínané bolesti z preťaženia.

Aké sú najvhodnejšie tenisky na behanie?

Myslite aj na to, že pri behu sa chodidlo trošku natiahne do dĺžky. Vyberajte preto vždy o pol čísla až o číslo väčší model, ako by ste volili pri bežných teniskách na každodenné nosenie. Niektorí výrobcovia udávajú pri svojich modeloch aj subjektívnu šírku – ak máte širšie chodidlá, vyberte si radšej tenisky tomu prispôsobené, inak vás môžu nepríjemne tlačiť.

Behajte aj s nadváhou

Ďalším kritériom, podľa ktorého sa bežecké tenisky delia, je tlmenie. Tie s vysokým tlmením sú vhodné, ak máte nadváhu, prípadne problémy s pohybovým aparátom dolných končatín. Ich podrážka je často vyhotovená z mäkkej gumy, do ktorej môže byť vložený penový alebo gélový materiál.

Takáto hrubá a mäkká podrážka potom absorbuje väčšinu energie pri dopadoch chodidla na zem a následne vám ju vráti pri odraze. Pri behu so silne tlmenými teniskami máte pocit, ako keby vás nejaká sila neustále poháňala vpred smerom od zeme.

Strečing pred behom

Vysoká a mäkká podrážka má tú nevýhodu, že nie je taká stabilná ako nižšie podrážky a chodidlá sú vyššie od zeme. Pri behaní na nerovnom povrchu sa potom zvyšuje riziko, že si pri chybnom došliapnutí vyvrtnete členok.

Niektorí výrobcovia udávajú pre svoje bežecké tenisky aj parameter s názvom drop. Ide v podstate o max. výšku v milimetroch, o ktorú sa môže teniska stlačiť pri dopade. Drop sa pohybuje pri teniskách so silným tlmením na úrovni 10 mm, pri slabšom tlmení je to 8 mm alebo menej.

Pre orientačný beh, maratóncov i rekreačných bežcov

Výrobcovia bežeckých tenisiek majú vo svojom portfóliu desiatky modelov pre rôzne využitie.

Tenisky pre behanie na tvrdých povrchoch (ako napr. asfalt) majú zväčša plochú podrážku s niekoľkými zárezmi pre dobrý záber na drobných nerovnostiach.

Tenisky na beh v prírode sa nazývajú aj trailové a majú členitejšiu podrážku, ktorá vám zabezpečí lepší komfort a najmä stabilitu aj na väčších nerovnostiach.

Výrobcovia ich taktiež delia na modely pre rekreačných bežcov (spravidla do 20 km týždenne), pre intenzívnych bežcov, pre rýchlostné tréningy a prípadne pre použitie na pretekoch.

Trailové tenisky

Aby sa vám nohy nepotili

Bežecké tenisky sú najčastejšie vyrobené zo syntetických materiálov. Podrážka je spravidla tvorená kombináciou gumy a tlmiaceho gélu, pričom každý výrobca používa svoju unikátnu tlmiacu technológiu.

Dobré je, keď sú bežecké tenisky tvorené na prednej strane priedušnou sieťovinou. Vďaka tomu sa vaše chodidlá pri behu vetrajú a menej potia. Počítajte však s tým, že pri behaní v mrazoch v nich môžete cítiť pri prvých kilometroch od chodidiel nepríjemný chlad.

Ak chcete behávať v šere alebo večer, vyberte si radšej tenisky bledšej farby, ktoré sú v tme lepšie viditeľné – môžete sa tak vyhnúť kolízii s cyklistami či autami. Pre zvýšenie bezpečnosti sú niektoré modely osadené reflexnými prvkami.

Na kvalitu si pripravte 70 eur

V e-shopoch nájdete desiatky rôznych modelov bežeckých tenisiek. Nákupu v e-shope sa vôbec nemusíte báť, ak vám tenisky nesadnú, môžete ich do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu, pričom e-shop vám vráti aj plnú sumu za poštovné. Táto povinnosť sa týka každého e-shopu, pretože im vyplýva zo zákona.

Najobľúbenejšie značky bežeckých tenisiek sú Asics, Hoka one, Reebok, Nike, Adidas, Under Armour či Lotto.

Ceny bežeckých tenisiek začínajú na cca 20 eurách za modely s najnižšou mierou tlmenia. Ak chcete behať skutočne pohodlne a požadujete kvalitnejšie prevedenie, pripravte si aspoň 70 eur. Ceny najdrahších topánok pre amatérskych bežcov môžu presiahnuť aj dve stovky eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vďaka nášmu návodu si bez problémov vyberiete správnu bežeckú obuv, ktorá vám sadne. Pri poslednom rozhodovaní vám môžu byť nápomocné aj odpovede na časté otázky ohľadom bežeckých tenisiek.

Môžem na behanie v zime používať tie isté tenisky, čo v lete?

To závisí od konkrétneho modelu. Počas suchej zimy si môžete zabehať aj vo svojich bežných teniskách. Niektoré modely však majú výrazné vetranie, preto by vám v nich mohlo byť chladno.

Po behaní mám čierne nechty na nohách. Prečo?

Príčinou môžu byť zle sadnúce tenisky. Teda príliš tesná obuv alebo obuv, v ktorej sa chodidlo hýbe až príliš a prsty na nohách neustále narážajú do špičky.

Aké vlastnosti musí mať zimná bežecká obuv?

Ak hovoríme o zime so snehom a mínusovými teplotami, musí ísť o špeciálne upravenú obuv. Tenisky musia byť vodoodolné, mať protišmykovú podrážku a byť tepelne izolované. Nevhodné sú členkové tenisky, žiaduce sú reflexné prvky.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Najlepšie bežecké topánky na pevný povrch

Najlepšie bežecké topánky na pevný povrch

Či už s behom začínate, chcete vymeniť klasické tenisky za niečo lepšie alebo si vyberáte obuv na svoj prvý maratón, tento postup vám pomôže zorientovať sa v problematike bežeckej obuvi. V prvom rade si treba uvedomiť, že neexistuje univerzálny návod na správny výber bežeckých topánok.... Prečítať článok

Ako správne behať – správna bežecká technika

Ako správne behať – správna bežecká technika

Beh je jednou z najprirodzenejších pohybových činností, ktorú ľudské telo vykonáva. Hoci sa zdravý životný štýl a k nemu patriaci aj ranný či večerný beh stal akýmsi trendom, nie je beh ako beh. Dôležitý je nielen dôvod, prečo začať behávať, ale aj správna bežecká technika. Bez nej sa ľahko... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 28.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 17:53
Adam

Za mňa jednoznačne top tenisky Hoka One One. Sú pohodlné, kvalitne spracované, majú zaujímavý dizajn a nohám poskytujú skvelú oporu počas behu. Cena je vyššia, ale za kvalitu sa platí. S touto značkou mám dlhodobé dobré skúsenosti. Rovnakú značku som kúpil aj priateľke, tiež si ich pochvaľuje. Maximálna spokojnosť.

18/10/2021 09:03
Bibiana

Na občasné zabehanie si mi úplne postačujú tenisky Kalenji Run Cushion. Skôr robím len taký poklus, ale tenisky sú pohodlné. :-) Dokonca sa mi podarilo kúpiť si ich v akcii, takže nízka cena bola ešte nižšia. Som spokojná, životnosť asi nebude ktovie čo, ale na jednu sezónu sú určite super.

18/10/2021 07:40
Gabriel

V teréne sedia perfektne tenisky La Sportiva Ultra Raptor a rovnako na bežnej asfaltovej ceste sa správajú veľmi dobre. Musel som si zobrať o číslo väčšie topánky, inak žiaden problém. S touto značkou tenisiek mám dlhoročné skúsenosti a viem, že majú dlhú životnosť - ani po rokoch sa nerozpadnú.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok