Najlepšie oscilačno-rotačné kefky 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie oscilačno-rotačné zubné kefky
- Oscilačno-rotačné kefky – recenzie
- Oral-B Genius 10000N White
- Dr. Mayer GTS1050
- Oral-B Genius Series 8900 Cross Action
- Účinné, no menej šetrné
- Princíp a prednastavené programy
- Nabíjajte bezdrôtovo
- Jedna či dve kefky pre celú rodinu
- Ďalšie parametre a funkcie oscilačno-rotačných zubných kefiek
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Elektrické zubné kefky nabrali s príchodom tzv. sonických modelov druhý dych. Tie klasické oscilačno-rotačné sú nimi postupne zatláčané do úzadia, no pre mnohých ľudí sú stále lepšou alternatívou, pretože majú oproti sonickým aj nejaké tie výhody.
Pozreli sme sa, ktoré to sú, otestovali sme najobľúbenejšie modely a poradíme vám, podľa akých kritérií si klasickú oscilačno-rotačnú zubnú kefku vybrať.
Najlepšie oscilačno-rotačné zubné kefky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Oral-B Genius Series 8900 ✔ VÍŤAZ TESTU | ![]() |
Zobraziť produkt |
Oral B Vitality Kids ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Oral-B D4 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Oral-B Pro 2500 ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Oral-B PRO 2 2000 ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Oscilačno-rotačné kefky – recenzie
Ponuka oscilačno-rotačných zubných kefiek je o niečo menšia ako v prípade sonických zubných kefiek. Predsa len nie je takáto zubná kefka vhodná pre každého. Ak však nemáte citlivé zuby, bude pre vás vhodnou voľbou. Vyskúšali sme zopár najobľúbenejších modelov a pripravili recenzie, aby sme vám s výberom pomohli. Pokiaľ ste už niektorú z oscilačno-rotačných zubných kefiek vyskúšali, budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v komentároch.
Účinné, no menej šetrné
Oscilačné (alebo oscilačno-rotačné) zubné kefky čistia zuby tým, že ich hlavica rotuje tam a späť, pričom vytvára oscilačný pohyb. Lepšie kefky s 3D technológiou pridávajú k tomuto pohybu aj jemné pulzy, ktoré dokážu lepšie narušiť zubný plak.
Výhodou tohto druhu kefiek, na rozdiel od sonických, je, že čistia zuby veľmi účinne a dokážu ich jednoducho zbaviť škvŕn po káve, čaji, víne či fajčení. Vďaka oscilačnému pohybu nie sú príliš šetrné k ďasnám a môžu ich podráždiť. Nie sú teda pre vás vhodné, ak máte citlivý chrup.
Samozrejme, tento efekt môžete do určitej miery kompenzovať použitím hlavice s mäkkými štetinami, znížite tým ale účinnosť čistenia. Niektoré oscilačné kefky sú vybavené senzorom prítlaku, ktorý vás upozorní, akonáhle budete kefkou príliš tlačiť. Predídete tak podráždeniu ďasien.
Ďalšou výhodou oscilačných kefiek oproti sonickým je, že sú omnoho lacnejšie (niekedy až o polovicu).
Princíp a prednastavené programy
Oscilačno-rotačné elektrické zubné kefky fungujú na princípe rotácie čistiacej hlavy tam a späť. Niektoré sú vybavené aj pulzným pohybom, vďaka ktorému dokážu čistiť v 3 rozmeroch (táto funkcia sa nazýva aj 3D čistenie).
Pre plné využitie sú tieto kefky vybavené prednastavenými čistiacimi programami, ktoré majú rôznu rýchlosť, rôzne pohyby a môžu využívať rôzne druhy čistiacich hlavíc. Najčastejšie sa stretnete s programom na bežné čistenie, čistenie citlivých zubov, bielenie, masáž ďasien, intenzívne čistenie či čistenie jazyka.
Keďže oscilačno-rotačné kefky môžu podráždiť ďasná, sú tie drahšie modely vybavené senzorom prítlaku, ktorý vás upozorní, hneď ako budete kefkou príliš tlačiť.
Nabíjajte bezdrôtovo
Elektrické zubné kefky môžu byť napájané klasickými vymeniteľnými batériami či vstavaným akumulátorom. Pri lepších modeloch výrobcovia používajú moderné Li-Ion akumulátory, pozor si dajte na lacnejšie kefky s NiMH akumulátormi. Tie majú nižšiu kapacitu, kratšiu životnosť a dlhšie sa nabíjajú.
Priemerne vám kefka vydrží čistiť zuby cca 2 týždne pri 2-minútovom čistení v intervale dvakrát denne.
Na nabíjanie výrobcovia ku kefkám spravidla pribaľujú nabíjaciu stanicu, na ktorú kefku položíte vo zvislej polohe. Nabíjanie prebieha bezdrôtovo, vďaka čomu môže byť kefka odolná voči prúdu vody (to však neznamená, že je vodotesná).
Väčšina nabíjacích staníc je napájaná z klasickej 230 V zásuvky, stretnete sa aj s takými, ktoré využívajú na napájanie USB konektor. Pri nich si dajte pozor, aby výrobca pribalil aj USB nabíjací adaptér – v prípade lacnejších modelov to nemusí byť pravidlom.
Jedna či dve kefky pre celú rodinu
Veľkou výhodou elektrických zubných kefiek napriek ich vysokej cene je, že ich môže používať celá rodina. Ich hlavice sú totiž vymeniteľné.
Výrobcovia ponúkajú hlavice na rôzne účely – okrem tých na bežné čistenie aj hlavice s extra mäkkými štetinami pre citlivé zuby, hlavice na bielenie a pod. Všetky hlavice pre oscilačno-rotačné kefky musia mať kruhový tvar.
Ak chcete, aby kefku využívalo viacero členov rodiny, mali by ste ich medzi sebou odlíšiť. Väčšina výrobcov kefiek k nim na tento účel pribaľuje farebné krúžky.
Ak má vaša rodina viac členov, pravdepodobne vám v rannom zhone jediná kefka nebude stačiť. Riešením sú potom kefky dve a príslušný počet nadstavcov, snáď každý výrobca ponúka kefky aj vo zvýhodnených sadách po 2 ks.
Ďalšie parametre a funkcie oscilačno-rotačných zubných kefiek
- Časovač – takmer každá el. zubná kefka má vstavaný časovač, ktorý vás každých 30 s upozorní, aby ste prešli na ďalší kvadrant (štvrtinu) chrupu. Po 2 min. sa niektoré kefky vypnú, pretože práve 2 min. sú odporúčaný čas čistenia. Niektoré kefky umožňujú tento časovač vypnúť alebo zmeniť jeho nastavenie.
- Vhodnosť pre deti – každá el. zubná kefka s každým nadstavcom nie je automaticky vhodná pre deti. Ak chcete, aby vami vybranú kefku používali aj vaše deti, pre istotu sa o jej vhodnosti presvedčte pred nákupom. Predsa len, detský chrup rastie a je omnoho citlivejší než „dospelácky“.
- Smart funkcie – niektoré el. zubné kefky môžete pripojiť k smartfónu. Na ňom si prostredníctvom aplikácie dodanej výrobcom môžete prezerať detailné štatistiky čistenia či meniť nastavenia kefky. Niektoré z nich umožňujú aj sledovať čistenie v reálnom čase a upozornia vás na príliš silný prítlak či vynechané miesta.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pri výbere elektrickej zubnej kefky sa snaží mnoho ľudí v tejto problematike zorientovať čo najviac. Zaujímate sa a pýtate sa. Vybrali sme niekoľko otázok, ktoré kladiete najčastejšie. Ak je ešte niečo, čo by ste chceli o tomto type kefiek vedieť, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom. Pokúsime sa na ne odpovedať čo najskôr.
Stačí mi oscilačno-rotačná zubná kefka, alebo potrebujem aj klasickú zubnú kefku?
Stačí si elektrickou zubnu kefkou čistiť zuby raz denne?
Potrebujem pri používaní oscilačno-rotačnej kefky aj pastu?
Dátum poslednej aktualizácie: 08.02.2021
Pridať komentár