Najlepšie oscilačno-rotačné kefky 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Elektrické zubné kefky nabrali s príchodom tzv. sonických modelov druhý dych. Tie klasické oscilačno-rotačné sú nimi postupne zatláčané do úzadia, no pre mnohých ľudí sú stále lepšou alternatívou, pretože majú oproti sonickým aj nejaké tie výhody.

Ako vybrať oscilačno-rotačnú zubnú kefku?

Pozreli sme sa, ktoré to sú, otestovali sme najobľúbenejšie modely a poradíme vám, podľa akých kritérií si klasickú oscilačno-rotačnú zubnú kefku vybrať.

Najlepšie oscilačno-rotačné zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Oxyjet + Pro 2000   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Oral-B Pro 2000   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Dr. Mayer GTS1050   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Oral-B iO 9   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Oral-B Pro 3 3900   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Oscilačno-rotačné kefky – recenzie

Ponuka oscilačno-rotačných zubných kefiek je o niečo menšia ako v prípade sonických zubných kefiek. Predsa len nie je takáto zubná kefka vhodná pre každého. Ak však nemáte citlivé zuby, bude pre vás vhodnou voľbou. Vyskúšali sme zopár najobľúbenejších modelov a pripravili recenzie, aby sme vám s výberom pomohli. Pokiaľ ste už niektorú z oscilačno-rotačných zubných kefiek vyskúšali, budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v komentároch.

Účinné, no menej šetrné

Oscilačné (alebo oscilačno-rotačné) zubné kefky čistia zuby tým, že ich hlavica rotuje tam a späť, pričom vytvára oscilačný pohyb. Lepšie kefky s 3D technológiou pridávajú k tomuto pohybu aj jemné pulzy, ktoré dokážu lepšie narušiť zubný plak.

Výhodou tohto druhu kefiek, na rozdiel od sonických, je, že čistia zuby veľmi účinne a dokážu ich jednoducho zbaviť škvŕn po káve, čaji, víne či fajčení. Vďaka oscilačnému pohybu nie sú príliš šetrné k ďasnám a môžu ich podráždiť. Nie sú teda pre vás vhodné, ak máte citlivý chrup.

Najlepšia oscilačno-rotačná zubná kefka – ktorá to je?

Samozrejme, tento efekt môžete do určitej miery kompenzovať použitím hlavice s mäkkými štetinami, znížite tým ale účinnosť čistenia. Niektoré oscilačné kefky sú vybavené senzorom prítlaku, ktorý vás upozorní, akonáhle budete kefkou príliš tlačiť. Predídete tak podráždeniu ďasien.

Ďalšou výhodou oscilačných kefiek oproti sonickým je, že sú omnoho lacnejšie (niekedy až o polovicu).

Priekopníkmi v oblasti oscilačno-rotačných kefiek sú značky Braun a Oral-B.

Princíp a prednastavené programy

Oscilačno-rotačné elektrické zubné kefky fungujú na princípe rotácie čistiacej hlavy tam a späť. Niektoré sú vybavené aj pulzným pohybom, vďaka ktorému dokážu čistiť v 3 rozmeroch (táto funkcia sa nazýva aj 3D čistenie).

Pre plné využitie sú tieto kefky vybavené prednastavenými čistiacimi programami, ktoré majú rôznu rýchlosť, rôzne pohyby a môžu využívať rôzne druhy čistiacich hlavíc. Najčastejšie sa stretnete s programom na bežné čistenie, čistenie citlivých zubov, bielenie, masáž ďasien, intenzívne čistenie či čistenie jazyka.

Keďže oscilačno-rotačné kefky môžu podráždiť ďasná, sú tie drahšie modely vybavené senzorom prítlaku, ktorý vás upozorní, hneď ako budete kefkou príliš tlačiť.

Nadstavce k oscilačno-rotačnej zubnej kefke

Nabíjajte bezdrôtovo

Elektrické zubné kefky môžu byť napájané klasickými vymeniteľnými batériami či vstavaným akumulátorom. Pri lepších modeloch výrobcovia používajú moderné Li-Ion akumulátory, pozor si dajte na lacnejšie kefky s NiMH akumulátormi. Tie majú nižšiu kapacitu, kratšiu životnosť a dlhšie sa nabíjajú.

Priemerne vám kefka vydrží čistiť zuby cca 2 týždne pri 2-minútovom čistení v intervale dvakrát denne.

Na nabíjanie výrobcovia ku kefkám spravidla pribaľujú nabíjaciu stanicu, na ktorú kefku položíte vo zvislej polohe. Nabíjanie prebieha bezdrôtovo, vďaka čomu môže byť kefka odolná voči prúdu vody (to však neznamená, že je vodotesná). 

Väčšina nabíjacích staníc je napájaná z klasickej 230 V zásuvky, stretnete sa aj s takými, ktoré využívajú na napájanie USB konektor. Pri nich si dajte pozor, aby výrobca pribalil aj USB nabíjací adaptér – v prípade lacnejších modelov to nemusí byť pravidlom.

Jedna či dve kefky pre celú rodinu

Veľkou výhodou elektrických zubných kefiek napriek ich vysokej cene je, že ich môže používať celá rodina. Ich hlavice sú totiž vymeniteľné.

Výrobcovia ponúkajú hlavice na rôzne účely – okrem tých na bežné čistenie aj hlavice s extra mäkkými štetinami pre citlivé zuby, hlavice na bielenie a pod. Všetky hlavice pre oscilačno-rotačné kefky musia mať kruhový tvar.

Oscilačno-rotačnú zubnú kefku môže používať celá rodina

Ak chcete, aby kefku využívalo viacero členov rodiny, mali by ste ich medzi sebou odlíšiť. Väčšina výrobcov kefiek k nim na tento účel pribaľuje farebné krúžky.

Ak má vaša rodina viac členov, pravdepodobne vám v rannom zhone jediná kefka nebude stačiť. Riešením sú potom kefky dve a príslušný počet nadstavcov, snáď každý výrobca ponúka kefky aj vo zvýhodnených sadách po 2 ks.

Ďalšie parametre a funkcie oscilačno-rotačných zubných kefiek

  • Časovač – takmer každá el. zubná kefka má vstavaný časovač, ktorý vás každých 30 s upozorní, aby ste prešli na ďalší kvadrant (štvrtinu) chrupu. Po 2 min. sa niektoré kefky vypnú, pretože práve 2 min. sú odporúčaný čas čistenia. Niektoré kefky umožňujú tento časovač vypnúť alebo zmeniť jeho nastavenie.
  • Vhodnosť pre deti – každá el. zubná kefka s každým nadstavcom nie je automaticky vhodná pre deti. Ak chcete, aby vami vybranú kefku používali aj vaše deti, pre istotu sa o jej vhodnosti presvedčte pred nákupom. Predsa len, detský chrup rastie a je omnoho citlivejší než „dospelácky“.
  • Smart funkcie – niektoré el. zubné kefky môžete pripojiť k smartfónu. Na ňom si prostredníctvom aplikácie dodanej výrobcom môžete prezerať detailné štatistiky čistenia či meniť nastavenia kefky. Niektoré z nich umožňujú aj sledovať čistenie v reálnom čase a upozornia vás na príliš silný prítlak či vynechané miesta.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere elektrickej zubnej kefky sa snaží mnoho ľudí v tejto problematike zorientovať čo najviac. Zaujímate sa a pýtate sa. Vybrali sme niekoľko otázok, ktoré kladiete najčastejšie. Ak je ešte niečo, čo by ste chceli o tomto type kefiek vedieť, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom. Pokúsime sa na ne odpovedať čo najskôr.

Stačí mi oscilačno-rotačná zubná kefka, alebo potrebujem aj klasickú zubnú kefku?

Na čistenie zubov vám postačí oscilačno-rotačná zubná kefka. Nejde o doplnok ku klasickému čisteniu zubov, ale o alternatívu k manuálnemu čisteniu. Hoci sa elektrická zubná kefka postará o vaše zuby naozaj dobre, stále treba myslieť aj na medzizubnú hygienu a používanie ústnej vody.

Stačí si elektrickou zubnu kefkou čistiť zuby raz denne?

Určite nie. Keďže ide o alternatívu k čisteniu klasickou zubnou kefkou, mala by tomu zodpovedať aj frekvencia čistenia. Zuby by ste si mali čistiť aspoň 2-krát denne – ráno a večer.

Potrebujem pri používaní oscilačno-rotačnej kefky aj pastu?

Aj pri čistení elektrickou zubnou kefkou treba používať pastu. Hlavice oscilačno-rotačných kefiek sú zvyčajne menšie ako v prípade manuálnych kefiek, preto môžete použiť pasty o niečo menej. Zuby si však bez nej neumývajte.

Zoznam článkov

Ako na čistenie zubov elektrickou a klasickou kefkou – ako dlho a ako si správne čistiť zuby

Ako na čistenie zubov elektrickou a klasickou kefkou – ako dlho a ako si správne čistiť zuby

Čistenie zubov je základnou prevenciou vzniku zubného kazu, zubného kameňa a ochorení ďasien. Síce sa tejto činnosti učíme už od ranného veku a je pre nás samozrejmá, nie každý si vie zuby očistiť správne. Práve vhodne zvolená technika je potrebná pre zachovanie zdravého a krásneho úsmevu.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 02.06.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 05.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/08/2022 22:42
Milka

Zvolila som kefku Dr. Mayer GTS1050, pretože bola za výbornú cenu. Hoci je táto značka pre mňa neznáma, je celkom fajn. Kefka má pekný minimalistický vzhľad. Má len dva programy, ale stačia mi. Nabíjačka je bezdrôtová, ale stanica by mohla byť menšia, zaberá dosť veľa miesta. Použitý tu bol NiMH akumulátor, ktorý má horšiu životnosť oproti bežným Li-Ion batériám. Okrem dvoch čistiach hlavíc tu nebolo žiadne ďalšie príslušenstvo. Za tú cenu ale veľmi fajn.

03/12/2021 17:22
Magdaléna

Dcérka si zamilovala zubnú kefku Oral-B Vitality Kids Frozen. Predtým sa jej zuby nechcelo čistiť, ale teraz ju to baví. Kefka má krásny rozprávkový motív, len škoda, že tu chýba nejaké puzdro. Skvelý je senzor tlaku, časovač, pogumované telo aj možnosť použiť rôzne nadstavce. Plusom je dobrá výdrž batérie.

02/10/2021 10:58
Renáta

Za mňa je lepšia kefka než sonická, ktorú som používala predtým, oscilačno-rotačna kefka Oral-B Genius Series. Kefka sa ľahko ovláda, vyzerá luxusne a kvalitne a má skvelú výdrž batérie. Vyzdvihujem dokonalé čistenie zubov a široký výber čistiacich hlavíc.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok