Najlepšie French press kávovary 2019 – recenzie, testy, porovnanie

Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú silné typy káv s príznačnou arómou? Ak áno, tak ste už určite zachytili pojem french press. French press je typ kávovaru, ktorý umožňuje veľmi jednoduchým spôsobom pripraviť lahodný životabudič do šálky.

French press kávovar

Poradíme vám, ako si vybrať french press, ktoré značky sú obľúbené a aká je jeho vhodná údržba.

Najlepšie french press kávovary

V skratke o french pressoch

Všetky french press kávovary dostupné na trhu pracujú na rovnakom princípe, takže ak si po rokoch kupujete nový kávovar, tak sa nemusíte báť, že by ste jeho obsluhu nezvládli. Čím sa teda jednotlivé druhy líšia?

Špecifikum nachádzame v dvoch oblastiach – je ním materiálové prevedenie a typ filtrácie. Obidva faktory ovplyvňujú výslednú chuť kávy a taktiež finálnu cenu.

Príprava kávy vo french press kávovare

Čo sledovať pri výbere?

Aj keď french press kávovary fungujú rovnakým spôsobom, tak si nemôžete vybrať hociktorú kanvicu, ktorá vám padne do ruky. Preto si zhrnieme všetky parametre od materiálu cez objem až po značku.

Materiálové prevedenie

Vyššie sme uviedli, že materiál kanvice zohráva kľúčovú rolu pri výbere, takže by ste ho nemali podceniť a dobre zvážiť to, či sa vám oplatí ušetriť niekoľko eur na úkor menej kvalitného materiálu. Ak hovoríme o kvalite, tak lepšie modely sú z antikoru alebo skla. Nerezová oceľ ponúka eleganciu, pevnosť a je vhodná na cesty. Sklo je vhodné pre tých, ktorí chcú proces výroby kávy sledovať na vlastné oči.

Nájdete aj varianty z hliníka, medi alebo plastu, no tieto materiály sú antikoru schopné konkurovať jedine nižšou cenou na úkor trvácnosti, ale aj chuti kávy.

French press kávovar zo skla

Filter

Filter vo french presse slúži na to, aby oddelil namletú kávu od nápoja, takže od neho závisí chuť a jemnosť kávy. Vyberať si môžete z troch typov:

  • Antikorové filtre: Najrozšírenejšou voľbou je opäť antikorová oceľ najmä preto, že dokáže dobre filtrovať a veľmi jednoducho sa udržiava.
  • Mikrofiltre: Dokážu efektívnejšie filtrovať ako antikorové filtre, no vyžadujú si častú výmenu, takže starostlivosť o ne je náročnejšia.
  • Mušelínové filtre: Najmenej rozšírený druh filtrov, používa sa pri výrobe ľadovej kávy.

Veľkosť a objem nádoby

Objem nádoby by mal korešpondovať so spotrebou kávy vo vašej domácnosti. Ak viete, že denne nevypijete viac ako 3 – 4 kávy, tak si vystačíte aj s menším objemom cca 500 – 600 ml. V prípade, že sa káva u vás pije frekventovanejšie, tak existujú modely s objemom až 1 liter.

Počítajte s tým, že kávovary s väčším objemom sa horšie skladujú a nie sú také vhodné na cesty ako menšie varianty. Preto si dobre premyslite, aký objem potrebujete.

Dvojitá stena

Ako by sa už z názvu dalo dedukovať, tak funkcia dvojitej steny zvyšuje pevnosť tela kávovaru, no k tomu zlepšuje aj jeho tepelnú izoláciu. Tým pádom vydrží káva vo vnútri dlhšie teplá – až 4 hodiny.

Sklenený french press kávovar s dvojitou stenou

Ergonómia a rukoväť

V prípade, že french press budete používať na dennej báze, tak je dobré, ak jeho obsluha bude jednoduchá a pohodlne vám sadne do ruky. Práve to má na starosti tvar a veľkosť rukoväte a jeho materiálové prevedenie. Ak je rúčka z rovnakého materiálu ako telo kávovaru, tak musí byť dobre odizolovaná. Pri použití tvrdého plastu si dajte pozor na jeho pevnosť.

Užitočné funkcie na cesty

Jednou z takýchto funkcií je možnosť zastavenia lúhovania. Ak budete s french pressom cestovať a chcete si nápoj udržať v kanvici bez toho, aby sa káva uvoľňovala, tak sa vám to veľmi zíde. Na vylúhovanie kávy stačí len zopár minút.

Cestovatelia tiež ocenia pitie priamo z kávovaru. Tieto modely sú prispôsobené tak, aby boli maximálne praktické, majú špeciálne hrdlo a tvar tela a tým pádom z nich môžete bez problémov piť.

Značky a cena

No a na záver je pri výbere dôležitá aj cena a výrobca. Medzi najznámejšie patrí napríklad Bialetti, Tescoma alebo Banquet. Okrem nich sú to aj Tchibo, Espro, Barista, Cilio alebo Hario. Tu však upozorňujeme, že sa zamerajte hlavne na vlastnosti kávovaru a až potom na značku.

French press káva

Čo sa týka ceny, tak nájdete modely do 20 €. Pochopiteľne, tieto výrobky sú z menej kvalitných materiálov a majú len základné funkcie. Za strednú triedu by sa dali považovať produkty do 50 € s pokročilými funkciami, vhodné aj na cesty. Najlepšie kávovary stoja viac ako 50 € a dbajú nielen na funkčnosť, ale aj štýlový dizajn.

Údržba french press kávovarov

Ak už ste si svoj french press vybrali, tak netreba zabúdať na jeho starostlivosť. Údržba spočíva v podstate len v umývaní nádoby a čistení filtra. Ak je to možné, tak ho treba aj pravidelne meniť. Ak máte umývačku riadu, tak vás poteší, že existujú aj modely kompatibilné s týmto typom umývania.

Keď zanedbáte umývanie nádoby a filtra alebo jeho výmenu, tak môže dôjsť k zavápneniu nádoby, prípadne zhoršeniu chuti kávy.

Zhrnutie

Pri výbere french press kávovarov sú najdôležitejšími faktormi materiál nádoby a prevedenie filtra. Ďalej je nutné vedieť, ako často a koľko kávy pripravujete, aby ste tomu prispôsobili objem a jednoduchosť manipulácie.

V prípade, že si chcete french press brať na cesty, tak hľadajte modely s praktickými funkciami ako je dvojitá stena, pitie z kávovaru alebo zastavenie lúhovania. Ceny vo všeobecnosti nie sú vysoké, takže odporúčame vyberať si výrobky z vyšších cenových kategórií.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)

Pridať komentár