Najlepšie práčky s predným plnením 2019 - recenzie, test, porovnanie

Spredu plnené práčky zaberú síce viac miesta než ich zhora plnení konkurenti, na výber však máte z pestrejšej škály modelov.

Ako vybrať práčku s predným plnením?

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, aké parametre si pri výbere všímať a ktoré funkcie pre vás môžu byť užitočné.

Najlepšie práčky s predným plnením

Menej miesta, viac funkcií

Najväčšou nevýhodou spredu plnených práčok je, že zaberajú pomerne veľa miesta. Pred práčkou totiž musíte nechať voľný priestor pre výklopné dvierka bubna a pohodlnú manipuláciu s bielizňou. Napriek tomu, že niektoré práčky sú hlboké menej než 40 cm, pripravte si pred práčkou aspoň 1 m voľného miesta. 

Kvôli nakladaniu a vykladaniu bielizne z bubna sa budete musieť zohýbať, čo nemusí byť dvakrát príjemné, ak máte problémy s kolenami či chrbtom.

Pranie v spredu plnenej práčke

Nespornou výhodou spredu plnených práčok je, že cez sklenené dvierka okamžite vidíte, čo sa s bielizňou deje a v prípade potreby môžete prací proces ihneď zastaviť. Vrchná časť je pevná a môžete na ňu uložiť buď sušičku bielizne, skrinku, alebo ju využiť ako odkladací priestor na bielizeň.

Keďže výrobcovia práčok sa zameriavajú najmä na tie spredu plnené, budete mať na výber omnoho väčšie množstvo modelov ako pri zvrchu plnených práčkach. Tie drahšie disponujú najrôznejšími funkciami, ktoré uľahčia ich obsluhu, skvalitnia proces prania či ušetria nemalé množstvo eur za energie.

Funkcie a ovládanie

V modeloch strednej triedy od cca 400 eur sa pomaly stáva štandardom tzv. množstevná automatika. Vďaka nej práčka sama odváži vloženú bielizeň a množstvu prispôsobí objem použitej vody či pracieho prostriedku (výrobcovia označujú túto funkciu aj ako fuzzy logic, 6. zmysel či ProSense).

Užitočný je aj tzv. parný program, pri ktorom vďaka využitiu aktívnej pary práčka zabezpečí, že bielizeň bude po skončení pracieho cyklu vláčna a nebude pokrčená.

Účinnosť prania zvyšuje využívanie peny s aktívnymi bublinami, ktoré pomáhajú lepšie uvoľniť silne zažraté nečistoty. Menej znečistené oblečenie vďaka nim môžete prať pri nižších teplotách. Priekopníkom tejto technológie je Samsung – v ich práčkach ju nájdete pod názvom EcoBubble.

Spredu plnená práčka a bielizeň pripravená na pranie

Drahšie modely ponúkajú aj čistenie bielizne aktívnym striebrom. Do vody uvoľňujú ióny striebra, ktoré majú antibakteriálny účinok.

Ovládanie na najlacnejších modeloch je riešené otočným voličom či niekoľkými tlačidlami, prevádzkové stavy sú indikované LED kontrolkami. Na práčkach strednej a vyššej triedy je štandardom viac či menej detailný LED alebo LCD displej.

Kapacita a pohon

Kedysi bola štandardom kapacita cca 5 kg, dnešné práčky strednej triedy vám vyperú až 7 či 8 kg bielizne na jedno pranie.

Čo sa týka pohonu, pri práčkach strednej a vyššej triedy (od cca 400 eur) je už štandardom priamy náhon bubna bez remeňa (direct drive). Tento systém je tichší a produkuje menej vibrácií.

Žena pozorujúca prací cyklus v spredu plnenej práčke

Dôležitá je aj rýchlosť odstreďovania, pri lacnejších modeloch sa pohybuje okolo 1 000 ot./min, na tých najdrahších dosahuje aj 1 600 ot./min. Počítajte ale s tým, že rýchlejšie práčky sú často aj hlučnejšie. Rýchlosť odstreďovania by preto mala byť nastaviteľná.

Konštrukčné prevedenie a spotreba energie

Štandardné modely majú pôdorys 60 × 60 cm, nájdete aj úzke modely s hĺbkou 45 cm, 40 cm či dokonca 35 cm. Tie sa hodia do menších miestností, spravidla majú menšiu kapacitu a menej funkcií.

Pozor si dajte aj na lícovanie jednotlivých plechov či plastov. Pri lacných modeloch ho výrobca často zanedbá a výsledkom sú vibrácie pri odstreďovaní.

Ďalším konštrukčným nedostatkom sú krátke hadice či napájací kábel. Ak máte zásuvku ďaleko, pravdepodobne sa nezaobídete bez predlžovacieho kábla. 

Čo sa týka spotreby energie, štandardom je energetická trieda A++, pri drahších modeloch A+++.

Ďalšie parametre a funkcie spredu plnených práčok

  • AquaStop – ide o ochranu proti pretečeniu či vytečeniu vody. Práčka s touto funkciou je vybavená senzorom, ktorý po zaznamenaní úniku vody automaticky uzavrie ventil na prívode a zabráni tak prípadným škodám z vytopenia vášho príbytku.
  • Časovač – umožňuje nastaviť odložený štart či odložený koniec pracieho programu na dobu, kedy vám to bude vyhovovať.
  • Detská poistka – zabráni deťom, aby otvorili dvierka bubna počas prania, prípadne aby zmenili nastavenie práčky.
  • Hmotnosť – čím je menšia, tým jednoduchšie sa vám bude práčka prenášať. Najmenšie modely vážia do 70 kg, tie dobre vybavené s veľkou kapacitou bielizne aj vyše 90 kg.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)

Pridať komentár