Najlepšie práčky s predným plnením 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Spredu plnené práčky zaberú síce viac miesta než ich zhora plnení konkurenti, na výber však máte z pestrejšej škály modelov.

Ako vybrať práčku s predným plnením?

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, aké parametre si pri výbere všímať a ktoré funkcie pre vás môžu byť užitočné.

Najlepšie práčky s predným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90T554DAE   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
LG FA94V5UVW0   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philco PLD 106 E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Whirlpool FFB 8469 BV EE   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG LFR71862BC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Menej miesta, viac funkcií

Najväčšou nevýhodou spredu plnených práčok je, že zaberajú pomerne veľa miesta. Pred práčkou totiž musíte nechať voľný priestor pre výklopné dvierka bubna a pohodlnú manipuláciu s bielizňou. Napriek tomu, že niektoré práčky sú hlboké menej než 40 cm, pripravte si pred práčkou aspoň 1 m voľného miesta. 

Kvôli nakladaniu a vykladaniu bielizne z bubna sa budete musieť zohýbať, čo nemusí byť dvakrát príjemné, ak máte problémy s kolenami či chrbtom.

Pranie v spredu plnenej práčke

Nespornou výhodou spredu plnených práčok je, že cez sklenené dvierka okamžite vidíte, čo sa s bielizňou deje a v prípade potreby môžete prací proces ihneď zastaviť. Vrchná časť je pevná a môžete na ňu uložiť buď sušičku bielizne, skrinku, alebo ju využiť ako odkladací priestor na bielizeň.

Keďže výrobcovia práčok sa zameriavajú najmä na tie spredu plnené, budete mať na výber omnoho väčšie množstvo modelov ako pri zvrchu plnených práčkach. Tie drahšie disponujú najrôznejšími funkciami, ktoré uľahčia ich obsluhu, skvalitnia proces prania či ušetria nemalé množstvo eur za energie.

Funkcie a ovládanie

V modeloch strednej triedy od cca 400 eur sa pomaly stáva štandardom tzv. množstevná automatika. Vďaka nej práčka sama odváži vloženú bielizeň a množstvu prispôsobí objem použitej vody či pracieho prostriedku (výrobcovia označujú túto funkciu aj ako fuzzy logic, 6. zmysel či ProSense).

Užitočný je aj tzv. parný program, pri ktorom vďaka využitiu aktívnej pary práčka zabezpečí, že bielizeň bude po skončení pracieho cyklu vláčna a nebude pokrčená.

Účinnosť prania zvyšuje využívanie peny s aktívnymi bublinami, ktoré pomáhajú lepšie uvoľniť silne zažraté nečistoty. Menej znečistené oblečenie vďaka nim môžete prať pri nižších teplotách. Priekopníkom tejto technológie je Samsung – v ich práčkach ju nájdete pod názvom EcoBubble.

Spredu plnená práčka a bielizeň pripravená na pranie

Drahšie modely ponúkajú aj čistenie bielizne aktívnym striebrom. Do vody uvoľňujú ióny striebra, ktoré majú antibakteriálny účinok.

Ovládanie na najlacnejších modeloch je riešené otočným voličom či niekoľkými tlačidlami, prevádzkové stavy sú indikované LED kontrolkami. Na práčkach strednej a vyššej triedy je štandardom viac či menej detailný LED alebo LCD displej.

Kapacita a pohon

Kedysi bola štandardom kapacita cca 5 kg, dnešné práčky strednej triedy vám vyperú až 7 či 8 kg bielizne na jedno pranie.

Čo sa týka pohonu, pri práčkach strednej a vyššej triedy (od cca 400 eur) je už štandardom priamy náhon bubna bez remeňa (direct drive). Tento systém je tichší a produkuje menej vibrácií.

Žena pozorujúca prací cyklus v spredu plnenej práčke

Dôležitá je aj rýchlosť odstreďovania, pri lacnejších modeloch sa pohybuje okolo 1 000 ot./min, na tých najdrahších dosahuje aj 1 600 ot./min. Počítajte ale s tým, že rýchlejšie práčky sú často aj hlučnejšie. Rýchlosť odstreďovania by preto mala byť nastaviteľná.

Konštrukčné prevedenie a spotreba energie

Štandardné modely majú pôdorys 60 × 60 cm, nájdete aj úzke modely s hĺbkou 45 cm, 40 cm či dokonca 35 cm. Tie sa hodia do menších miestností, spravidla majú menšiu kapacitu a menej funkcií.

Pozor si dajte aj na lícovanie jednotlivých plechov či plastov. Pri lacných modeloch ho výrobca často zanedbá a výsledkom sú vibrácie pri odstreďovaní.

Ďalším konštrukčným nedostatkom sú krátke hadice či napájací kábel. Ak máte zásuvku ďaleko, pravdepodobne sa nezaobídete bez predlžovacieho kábla. 

Čo sa týka spotreby energie, štandardom je energetická trieda A++, pri drahších modeloch A+++.

Ďalšie parametre a funkcie spredu plnených práčok

  • AquaStop – ide o ochranu proti pretečeniu či vytečeniu vody. Práčka s touto funkciou je vybavená senzorom, ktorý po zaznamenaní úniku vody automaticky uzavrie ventil na prívode a zabráni tak prípadným škodám z vytopenia vášho príbytku.
  • Časovač – umožňuje nastaviť odložený štart či odložený koniec pracieho programu na dobu, kedy vám to bude vyhovovať.
  • Detská poistka – zabráni deťom, aby otvorili dvierka bubna počas prania, prípadne aby zmenili nastavenie práčky.
  • Hmotnosť – čím je menšia, tým jednoduchšie sa vám bude práčka prenášať. Najmenšie modely vážia do 70 kg, tie dobre vybavené s veľkou kapacitou bielizne aj vyše 90 kg.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pranie bielizne je každotýždennou záležitosťou pre väčšinu rodín. Čistá bielizeň nielen krajšie vonia, ale aj lepšie vyzerá a človek sa v nej cíti pohodlne. Ak ste sa rozhodli pre práčku s predným plnením, určite máte množstvo otázok ohľadom jej výberu. Aby sme vám kúpu čo najviac uľahčili, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom práčok s predným plnením.

Voľne stojaca alebo vstavaná práčka s predným plnením? Aké sú ich výhody?

Voľne stojaca práčka poskytuje priestor nad práčkou, kam si môžete uložiť kozmetiku, čistiace prostriedky či kôš na čistú bielizeň. Takáto práčka je stabilná, poskytuje veľkú kapacitu bubna. Vstavanú práčku s predným plnením môžete zabudovať do nábytku alebo do kuchynskej linky, čím je znížená hlučnosť a nie je potrebné riešiť dizajn.

Aké sú najčastejšie problémy s práčkou?

Práčky sa radia medzi najviac poruchové spotrebiče. Výskyt problémov závisí predovšetkým od intenzity ich používania. Medzi najčastejšie poruchy patria problémy s vypúšťaním vody a mechanizmom vypúšťania, najmä únik vody, problémy s opotrebením tepelného čerpadla, s nedostatočným odstreďovaním, s motorom alebo bubnom a tiež problémy s ovládaním.

Ktorý motor práčky je najlepší?

Pokiaľ máte dostatok financií, vyberajte radšej spomedzi práčok s invertorovým alebo s Direct drive motorom. Spotreba i hlučnosť je nižšia ako pri klasickom motore,ktorého jedinou výhodou je nízka cena.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Predstava, že by sme dnes mali ísť k rieke alebo potoku a ručne pláchať bielizeň vo vode, je absolútne nepredstaviteľná. Práve preto tu máme verných spoločníkov, akými sú práčky. Bez nich by sme sa síce zaobišli, no náš komfort by značne utrpel. O tom, aký má práčka pre domácnosť prínos,... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný kameň, zvyšky pracieho prášku a aj nečistoty z oblečenia. Nevyčistená práčka môže byť zdrojom zápachu, vlhko spolu s nečistotami sú živnou pôdou pre baktérie a plesne.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 28.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:56
Alena

Zaujala ma spredu plnená práčka so sušičkou Samsung WD8NK52E0AW/LE. Prevedenie slim je perfektné, práčka sa mi presne zmestí tam, kam potrebujem. Kapacita 8 kg je postačujúca pre jednotlivca, prípadne dvojicu, ktorá zvykne prať jeden až dvakrát do týždňa. Kapacita sušenia je o niečo menšia, a síce 5 kg, ale to je tiež postačujúce. Hlučnosť je vyššia, no to mi až tak zásadne neprekáža. Nemám nič také závažné, čo by som chcela práčke alebo sušičke vytknúť.

04/01/2022 18:35
Bea

Práčka AEG ProSteam L7FBE48SC je tichá, úsporná a páči sa mi doživotná záruka na motor. Zatiaľ spĺňa moje očakávania, perie kvalitne a na výber sú super programy. Oceňujem tiež, že čas sa dá skrátiť, čo je pre mňa veľká výhoda. Nevýhody zatiaľ nebadám žiadne, tak uvidím časom.

05/11/2021 08:51
Danka

Práčku Romo R 190.3 som si vybrala preto, že som zvyknutá na pranie v obyčajnej vírivej práčke. Podľa mňa takáto práčka operie lepšie než automatická, mám s tým dlhoročné skúsenosti. Práčka sa mi používa veľmi dobre, v kúpeľni mi nezaberie veľa miesta. Odporúčam ju aj ostatným, veľmi dobre perie aj na 40tke.

10/07/2021 09:34
Monika

Mám práčku Samsung WW90T534DAX/S7 v krásnej a elegantnej čiernej farbe. Dizajnovo presne zapadla do môjho ostatného vybavenia. Práčka splnila moje očakávania nadmieru, páči sa mi automatické dávkovanie prášku, pohodlné ovládanie, tichý chod aj množstvo intuitívnych funkcií. Práčka je pomerne energeticky účinná, cena bola prijateľná a veľké plus dávam za parný program. Bubon je priestranný a zmestí sa mi do neho množstvo oblečenia. Využívam aj WiFi pripojenie, respektíve ovládanie pomocou mobilnej aplikácie SmartThings. Milo ma prekvapilo, čo všetko táto práčka zvláda za danú cenu. Vďaka čiernej farbe nie je na práčke vidieť nečistoty a údržba je veľmi jednoduchá. Čo je podstatné - perie výborne a skvele si poradí aj s kuchynskými utierkami, na ktorých sú fľaky od rôznych jedál. Odstreďovanie je tiež veľmi dobré. Je to super práčka, ktorú určite odporúčam do každej modernej domácnosti.

09/07/2021 08:08
Julka

Chcela som práčku s predným plnením a suseda mi ospevovala model Electrolux PerfectCare 600. Napokon som túto práčku kúpila, keďže mala aj veľmi dobrú cenu. Dizajnovo sa mi práčka páči a funkčne je na tom tiež fajn. Obsluha je jednoduchá a vyzdvihujem nízku spotrebu elektrickej energie. Práčka je tichá a vnútorný bubon má pomerne veľkú kapacitu. Plus dávam za zvukovú signalizáciu po skončení pracieho programu a tiež za to, že menu programov je priamo na práčke preložené. Práčka má v podstate všetky funkcie pre pohodlné pranie a nejaké vymoženosti navyše by boli pre mňa zbytočné. Túto práčku môžem odporučiť aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok